10 najlepších kníh Chucka Palahniuka

Chuck Palaik je súčasný americký spisovateľ, ktorý svoj štýl nazýva „Transgressive fiction“ (transgresívna próza). Vo všetkých svojich dielach sa dotýka sociálnych problémov; hrdinovia jeho románov a poviedok sú obyčajní ľudia, v niečom podobní autorovi, o to zaujímavejšie je čítať ich príbehy. Experti EXPERTOLOGY zisťujú, ktoré knihy Chucka Palahniuka čitatelia uprednostňujú.

Rebríček najlepších kníh Chucka Palahniuka

Nominovalmiestoknihahodnotenie
Rebríček najlepších kníh Chucka Palahnika1Klub bitkárov (1996)5.0
2Trosečník (1999).)4.9
3Uspávanka (2003).)4.8
4Dusenie (2003).)4.7
5Denník (2003).)4.6
6Neviditeľný (1999).)4.5
7Viac fikcie ako fikcie (2004).)4.4
8Prekliati (2011).)4.3
9Tabak (2008).)4.2
10Odsúdený (2014).)4.1

Klub bitkárov (1996)

Hodnotenie: 5.0

bojový klub

Príbeh sa sústreďuje na Sebastiana, ktorý trpí nespavosťou spôsobenou psychologickým problémom – odmietaním totálnej konzumnej kultúry v americkej kultúre, pokrivenou víziou mužskosti. Berie lieky, navštevuje podporné skupiny, aby skrotil svoje trápenie, a potom spojí sily s Tylerom Durdenom a založí bojový klub, aby rozšíril svoju terapiu. Čoskoro Sebastian zistí, že cieľom jeho spoluzakladateľa nie je len pomáhať ľuďom, ktorí potrebujú psychologickú pomoc, ale jeho hlavným motívom je ovládnuť spoločnosť. Postupom času sa klub mení na projekt Mayhem, ktorého členovia sa stávajú trestancami, zlodejmi, chuligánmi a teroristami.

Román Klub bitkárov bol Palanickovým prvým dielom a podľa rovnomenného románu bol nakrútený film, ktorý autorovi priniesol popularitu a závratný úspech a vytvoril si okruh stálych čitateľov a fanúšikov.

Trosečník (1999).)

Hodnotenie: 4.9

Survivor

Druhý radový román „Survivor“ sa pripravoval na filmové spracovanie, ale projekt bol po udalostiach v New Yorku v roku 2001 „zmrazený“, možno ho filmová spoločnosť čoskoro uvedie na veľkých plátnach.

Príbeh je založený na životnom príbehu člena lietadla, ktorý bol nadiktovaný do čiernej skrinky počas letu prázdnym Boeingom 747. Členovia kedysi veľkej náboženskej komunity, ktorej členovia pomáhali ľuďom udržiavať ich domovy v čistote, rozprávač počas celého rozprávania poskytuje množstvo užitočných rád o odstraňovaní škvŕn, odháňaní hlodavcov z nehnuteľnosti a množstvo ďalších užitočných informácií.

Po vyvrátení viery členov komunity začali jej členovia umierať rôznymi spôsobmi, hlavný hrdina ako jediný prežil a stal sa novým mesiášom, prorokom, ale preklína deň, keď mu život dal druhú šancu na tejto zemi.

Uspávanka (2003).)

Hodnotenie: 4.8

Uspávanka

Román Lullaby je plný tajomstva. Básne a detské riekanky z celého sveta obsahujú uspávanku afrického kmeňa, ktorá má magickú moc zabiť každého, kto ju počuje. Pôvodne sa používal na zmiernenie smrteľných kŕčov zranených bojovníkov, beznádejne chorých a dojčiat v čase hladu a sucha. Reportér Karl Streitzer sa pustil do vyšetrovania syndrómu náhleho úmrtia dojčiat a zistil, že táto uspávanka je zodpovedná za sériu tragických úmrtí detí v postieľkach – a dokonca aj v náručí ich rodičov. Kúzlo zabilo kolegu reportéra, susedov, dokonca aj okoloidúcich na ulici.

Carl sa rozhodne zničiť všetky kópie vydania, aby kúzlo už nikomu neškodilo, ale mágiou posadnutá a všemocná Helen Hoover Boyleová a policajný lekár Nash majú s pôvodnou zbierkou kníh vlastné plány.

Román Uspávanka je plný zdanlivo nevysvetliteľných udalostí, Palahniq ponúka nezvyčajný pohľad na smrť a postoj k nej.

Dych (2003).)

Hodnotenie: 4.7

Dusenie

Ďalší román v rebríčku sa zameriava na mladého podvodníka Victora Manciniho a jeho priateľa Dannyho. V reštauráciách denne predvádzajú fingované udusenie, čím od vedenia zariadení vymáhajú peniaze „za poškodenie zdravia“. Takto žili, a nie zle.

Palahniq opisuje zdanlivo bizarný život postáv, ktoré nosia zvláštne oblečenie a v parku vystupujú ako postavy z 18. storočia, prisťahovaní Angličania, ktorí prišli do Spojených štátov. A hlavnými postavami sú tiež sexuálne závislí, závislí od sexuálnej intimity, ktorí navštevujú skupiny pomoci podobne závislých.

Victor vysvetľuje svoje zvláštne spôsoby zarábania peňazí s cieľom prebudiť v ľuďoch zmysel pre starostlivosť. A zbiera peniaze na podporu svojej chorej matky v psychiatrickej nemocnici. Žena je na tom tak zle, že svojho syna nepozná a neustále si ho mýli s právnikom, ktorému sa kedysi rozhodla odhaliť „tajomstvo“ Viktorovho nepoškvrneného počatia a ktorý sa podľa nej ukázal byť „klonom Ježiša Krista“.

Denník (2003).)

Hodnotenie: 4.6

Denník

Denníkový román autor spracoval vo forme denného osobného denníka. Táto nezvyčajná prezentácia odhaľuje príbeh Misty Mary Wilmotovej, ktorej manžel sa pokúsil ukončiť svoj život, ale neúspešne – skončil v nemocnici. Zistí, že jej manžel pracujúci pre stavebnú firmu zanechal na stenách každého nového domu nepekné graffiti, kvôli čomu ho noví nájomníci jeden po druhom žalujú.

Dej sa odohráva na ostrove. Misty sa dozvedá o sprisahaní, ktoré sa opakuje každých sto rokov a ktorého cieľom je poháňať bohatých, turistov a ďalších ľudí zapojených do obchodov s nehnuteľnosťami, reklamy, medzi možnými obeťami je aj jej manžel. Je nútená starať sa o svoju svokru, stratí dcéru, tieto udalosti prinútia hrdinku venovať sa umeniu – začne maľovať neuveriteľné obrazy, neskôr spojené do celkového. Na výstave sa deje neuveriteľné – návštevníci nemôžu odtrhnúť oči od umeleckých diel, a to aj napriek požiaru, ktorý založila Mistyina dcéra, považovaná za mŕtvu. Jej motívom je poistné plnenie, ktoré má obyvateľom ostrova zabezpečiť existenciu v chudobe.

Dej diela sa zdá byť zmätočný, ale príbeh sa buduje stručne a pútavo, rozuzlenie je pre čitateľa ťažko predvídateľné.

Neviditeľní (1999).)

Hodnotenie: 4.5

Invisibles

Život Shannon McFarlandovej, kedysi úspešnej topmodelky, sa náhle zmení po smrteľnom zásahu pušky do tváre. Žena prežije, ale jej vzhľad jej už nedovoľuje venovať sa milovanej činnosti. Shannon sa stane „neviditeľnou“, zakryje si tvár priesvitným závojom a začne sa venovať podvodom, získava prístup k silným narkotikám, tabletkám na spanie. Jej komplicmi sú jej bývalý priateľ a neznáma Brandy, spoločne pátrajú po násilníkoch hlavnej hrdinky a snažia sa pomstiť za zničený život bývalej topmodelky.

Chuck Palahniq vykresľuje náladu postáv tak atmosféricky, že sa zdá, akoby udalosti sám prežil a napísal ich vlastnou krvou.

Fantastickejšie ako fikcia (2004).)

Hodnotenie: 4.4

Fantastickejšie ako fikcia

Ďalší román z rebríčka, Fantastickejšie ako fikcia, zavedie čitateľa na záhadu – odkiaľ čerpá Chuck Palahnic inšpiráciu. Jadrom autorkiných románov je životná cesta, bohaté skúsenosti, osobitý pohľad na známe okolnosti a vytváranie vlastného sveta. Všetky zápletky sú prevzaté z Palahniqovho vlastného života alebo zo života jeho okolia.

Realita sveta videná očami novinára je zmiešaná, a preto sú aj recenzie na toto dielo rôzne. Žiadne Palahniqovo dielo však nenecháva čitateľa ľahostajným.

V knihe Viac fantázie ako fikcie sú sústredené skutočné príbehy z autorovho života.

Prekliaty (2011).)

Hodnotenie: 4.3

Prekliate

Trinásťročná Madison zomiera na predávkovanie marihuanou a putuje do pekla. V jej novom svete sa stretáva s tými istými hriešnymi, typickými postavami z reality show: „športovec“, „princezná“, „mozog“, „bandita“, Madison dostane úlohu „čudáka“. Hľadanie Satana, dobrodružstvá s démonmi, komunikácia so živými ľuďmi prostredníctvom telemarketingu – to všetko je bežný život v pekle. Každý deň je napísaný Satanom, dokonca aj myšlienky jeho „zverencov“ mu podliehajú. Toto usporiadanie však Madison nevyhovuje a vydáva sa hľadať cestu do neba.

Tabak (2008).)

Hodnotenie: 4.2

Tabak

V románe Snuff je veľa odhalení a neslušných slov, takže sa pravdepodobne nebude páčiť najmä ctnostným čitateľom. Dej sa sústredí na legendárnu pornohviezdu Cassie Wright, ktorá sa na sklonku svojej kariéry rozhodne zanechať stopu v histórii tým, že si naplánuje sex so 6 mužmi! Okolo tejto blížiacej sa udalosti je skutočný rozruch – v nočných reláciách káblovej televízie sa aktívne diskutuje o tejto téme, stávkové kancelárie prijímajú stávky, v poradí na kastingy je skutočný rozruch. Splnia sa plány Cassie Wrightovej?

Odsúdený (2014).)

Hodnotenie: 4.1

Odsúdený

Na konci rebríčka je román Chucka Palahniqa Odsúdení, ktorý vznikol ako pokračovanie jeho predchádzajúceho diela Zatratení. Dievča Madison, ktoré v predchádzajúcej knihe zomrelo a odišlo do pekla, má špeciálne plány nielen so Satanom, ale aj s Bohom v nebi. Autorka sympatizuje so svojou hrdinkou, preslávi ju vo svete živých, dokonca ju povýši medzi ikonické postavy. Jej meno je dnes také slávne, že je po nej pomenovaný umelý ostrov a všetci, ktorí sa chcú po smrti dostať do neba, musia ísť práve tam. Sú prívržencami nového náboženstva zasväteného Madisonovi.

Odsúdenú odporúčame čítať hneď po prečítaní prvej časti Zatratených, kým máme v pamäti pozadie príbehu mladej ženy.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: