12 najlepších kníh Joanne Rowlingovej

*Výbery redaktora. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom sa poraďte s odborníkom.

Čítanie kníh bolo obľúbené v každej dobe a dnes nie je výnimkou. Literatúra zahŕňa mnoho žánrov, pričom niektorí z najčítanejších, ako aj najznámejších autorov. Jednou z nich je Joanne Rowlingová, britská autorka známa svojimi knihami o Harrym Potterovi. Séria si vyslúžila titul najpredávanejšej knižnej série všetkých čias a jej filmová adaptácia sa stala treťou najziskovejšou na svete. Táto popularita je odôvodnená vytvorením celého fantazijného sveta so živými udalosťami a postavami. Predstavujeme vám 12 najlepších kníh Joanne Rowlingovej.

Joanne Rowlingová Rebríček najlepších kníh

NomináciamiestoPROVIDENCIAHodnotenie
Rebríček najlepších kníh Joanne Rowlingovej1Harry Potter a väzeň z Azkabanu5.0
2Harry Potter a Kameň mudrcov4.9
3Harry Potter a Dary smrti4.8
4Harry Potter a Polovičný princ4.7
5Harry Potter a Ohnivá čaša4.6
6Harry Potter a Tajomná komnata4.5
7Harry Potter a Fénixov rád4.4
8Príbehy barda z Biddle4.3
9Fantastické zvery a kde žijú4.2
10Quiddish v priebehu vekov4.1
11Príležitostné voľné pracovné miesto4.0
12Volanie kukučky4.0

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Hodnotenie: 5.0

HARRY POTTER A VÄZEŇ Z AZKABANU

Tretí a azda najobľúbenejší diel populárnej série o Harrym Potterovi je víťazom nášho rebríčka. Postavy sa v ňom stretávajú s novými dobrodružstvami a prekážkami. Bradavice ohrozuje neznámy vrah s tisíckami životov na konte. Dementori, zlovestní strážcovia väznice Azkaban, sú pozvaní do školy z bezpečnostných dôvodov. Harry Potter sa rozhodne nájsť vraha a jeho verní priatelia mu v tom pomôžu. Hovorí sa, že je to časť, vďaka ktorej sa autor stal populárnym po celom svete.

Čitateľ sa ponorí do magického sveta a spolu s hlavnými postavami čelí rôznym výzvam a zaujímavým bytostiam. Táto kniha Joanne Rowlingovej je z nejakého dôvodu považovaná za vedúcu – prečítate ju jedným dychom, a to aj napriek veľkému objemu. V tvrdej väzbe má viac ako 500 strán. Toto pokračovanie príbehu o Harrym Potterovi si bude každý čitateľ dlho pamätať.

Harry Potter a Kameň mudrcov

Hodnotenie: 4.9

Harry Potter a Kameň mudrcov

Prvá kniha zo série dobrodružstiev Harryho Pottera, vydaná v roku 1997. Tu sa začínajú úžasné udalosti, ktoré upútajú pozornosť čitateľa na dlhých 7 kníh. Hoci, súdiac podľa recenzií, je to rýchle čítanie. V tejto časti nám autor predstaví mladého čarodejníka, ktorý objaví svoj pôvod a vydá sa na fascinujúcu cestu z deviateho a trištvrte nástupišťa stanice King’s Cross.

Takto sa dozvedáme o existencii Školy čarodejníckych umení v Bradaviciach. Harry spolu s novými priateľmi zabráni návratu zlého čarodejníka Voldemorta. Príbeh bol preložený do mnohých jazykov a na jeho základe vznikla prvá časť slávnej filmovej adaptácie. Čitatelia sú nadšení ľahkým veršom Rowlingovej a situáciami, do ktorých dostáva svojich hrdinov.

Harry Potter a Dary smrti

Hodnotenie: 4.8

Harry Potter a Dary smrti

Aktuálna, záverečná, siedma časť románov najslávnejšieho čarodejníka je na treťom mieste. Po vydaní knihy v roku 2007 sa jej predalo 8,3 milióna výtlačkov, čo predstavuje predaj 96 kníh za sekundu, čo predstavuje predaj za jeden deň. Takéto čísla sú určite pôsobivé. Je to kniha, na ktorú fanúšikovia dlho čakali. V tejto časti sa stretneme so smrťou dvoch dôležitých postáv, ale v epilógu sa zoznámime s deťmi obľúbených postáv, ktoré práve nastúpili do Bradavíc.

V knihe sa odohrá najťažšia bitka v histórii, v ktorej sa stretnú dvaja úhlavní nepriatelia, Harry Potter a Voldemort. Tento román ukazuje Harryho priateľov a nepriateľov v tom najneočakávanejšom svetle a hranica medzi dobrom a zlom sa nám rozmazáva pred očami. Ohromujúce finále, ktoré odhaľuje všetky magické tajomstvá.

Harry Potter a Polovičný princ

Hodnotenie: 4.7

Harry Potter a Polovičný princ

Predposledná časť kníh o Harrym Potterovi od J. K. Rowlingovej si vraj získala srdcia verných čitateľov na celom svete rovnako ako ostatné. Bol vydaný v roku 2005 a premietaný o 4 roky neskôr. Rozpráva príbeh šiesteho ročníka čarodejníckych priateľov v Bradaviciach. Robia skúšky, robia si starosti a nevedia, čo sa bude diať v blízkej budúcnosti. Harry sa ocitne v držbe záhadnej starodávnej knihy elixírov, podpísanej tajomným Princom polovičnej krvi.

V tomto dieli hrdinovia čelia Temnému pánovi, ktorý vzbudzuje skutočný strach. Smrťožrúti pomáhajú Malfoyovi pri pokuse o zabitie Dumbledora. V závere urobia postavy nečakané rozhodnutie, ktorého dôsledky sa dozvieme až v ďalšej časti románov. Prostredníctvom tohto príbehu sa čitateľ dozvie, aké dôležité je nikdy sa nevzdávať a mať verných priateľov.

Harry Potter a Ohnivá čaša

Hodnotenie: 4.6

Harry Potter a Ohnivá čaša

„Harry Potter a Ohnivá čaša“ je štvrtý román vydaný v Anglicku v roku 2000. Postavy začínajú nový školský rok, ktorý sprevádzajú zmeny v učiteľskom zbore. Najzaujímavejšou udalosťou je, keď sa mladý čarodejník proti svojej vôli ocitne na Turnaji troch čarodejníkov. Nielenže musí čeliť skúsenejším súperom, ale musí tiež zistiť, prečo sa na turnaj vydal proti pravidlám. Táto kniha získala prestížnu cenu Hugo a bola preložená do mnohých jazykov.

Kritici štvrtú časť románov vrelo privítali, páčili sa im zaujímavé vedľajšie línie. A čitatelia sú nadšení novými dobrodružstvami obľúbených postáv. Počas tejto skúšky sa Harry a jeho priatelia stretnú so zjazveným chlapcom, ocitnú sa na zlovestnom cintoríne a dokonca sa stanú svedkami návratu Voldemorta. Takéto dejové zvraty nenechajú nikoho ľahostajným.

Harry Potter a Tajomná komnata

Hodnotenie: 4.5

Harry Potter a Tajomná komnata

Joanne Rowlingová v tejto knihe opisuje svoj druhý rok na čarodejníckej škole. Román vyšiel druhýkrát v roku 1998. Hermiona, Harry a Ron v ňom začínajú vlastné vyšetrovanie útokov záhadného „Zmijozelského dediča“. Všetky obete majú jedno spoločné: majú príbuzných, ktorí nie sú čarodejníci. Zdá sa, že pre protagonistov je to záhadné. Čarodejník počuje na hrade zvláštny hlas, ktorý chce niekoho zabiť. Ako príbeh postupuje, Harry a jeho priatelia čelia mocnej temnej sile.

V Tajomnej komnate sa čarodejníci stretnú s baziliškom a samotným Voldemortom a nájdu Ronovu sestru. Ukázalo sa, že to ona otvorila dvere do tejto miestnosti. Kritici tento román hodnotia kladne, hoci niektorí ho považujú za príliš strašidelný pre deti. Autorka v knihe nastoľuje otázku voľby v živote každého človeka, učí vás neustupovať tvárou v tvár nepriazni osudu a byť si nápomocní a vzájomne si pomáhať.

Harry Potter a Fénixov rád

Hodnotenie: 4.4

Harry Potter a Fénixov rád

Piaty román zo série o Harrym Potterovi je na siedmom mieste. Joan Rowlingová v ňom hlavnú hrdinku vystavuje vážnemu nebezpečenstvu – útoku dementorov. Počas nej Harry použije zakázanú silu, čo vyvoláva otázky na ministerstve. V tomto diele však na hrdinov čaká oveľa ťažšia výzva. Návrat Temného pána aktivuje tajnú spoločnosť Fénixov rád. Smrťožrúti utečú z Azkabanu. A Dumbledora tam pošlú, ale cestou sa mu podarí utiecť. Ministerstvo počas celého príbehu buduje intrigy proti Harrymu a jeho priateľom.

Tento román bol vydaný v roku 2004 a v roku 2007 vyšla ďalšia časť slávnej filmovej adaptácie. Na základe knihy bola vytvorená aj počítačová hra. Kritici prijali Fénixov rád v poriadku. Americká asociácia knižníc zvolila román za najlepšiu knihu pre mládež a viacerí populárni spisovatelia si všimli zaujímavosť príbehu.

Príbehy barda z Biddle

Hodnotenie: 4.3

Príbehy barda z Biddle

Ďalším prispievateľom do rebríčka je detská kniha od J. K. Rowlingovej, ktorá tak či onak súvisí so sériou kníh o Harrym Potterovi. Prvá zmienka o rozprávkach sa objavila v záverečnom románe Harry Potter a Dary smrti. Knihu príbehov zanechal Brumbál Hermione Grangerovej a bola napísaná v starobylých runách a Hermiona ju preložila. Obsahuje 5 rozprávok: „O troch bratoch“, „Fontána a víly šťastia“, „Zajačik a jeho pahýľ“, „Čarodejník a skákací hrniec“ a „Čarodejníkovo chlpaté srdce“. Rozpráva príbeh o čarodejníkoch, ktorí žili v Yorkshire.

Kniha vyšla súčasne v 25 rôznych krajinách v ich vlastných jazykoch. Takmer celý výťažok išiel na charitu. Pôvodný rukopis od Joan Rowlingovej však existuje len v 7 exemplároch, ktoré sú skvostné a darované autorkiným blízkym. Iba jednu knihu sa podarilo odkúpiť späť spoločnosti Amazon, ktorá následne uverejnila prepis obsahu, pretože nemala práva na kópiu.

Fantastické tvory a miesta ich výskytu

Hodnotenie: 4.2

Fantastické tvory a miesta ich výskytu

Kniha Fantastické zvery a kde ich nájsť bola ďalším prelomom v spisovateľskej kariére Joanne Rowlingovej. Táto kniha bola spomenutá v sérii románov o Harrym Potterovi ako učebnica disciplíny starostlivosti o čarovné tvory. Vo vymyslenej verzii knihu napísal Salamander, slávny kúzelnícky zlatník, a patrila Harrymu Potterovi. Práve Newt Salamander bol hlavnou postavou populárnej adaptácie. Študoval v Bradaviciach a potom pracoval na Ministerstve mágie. Zároveň bol chovateľom záhadných tvorov hipogrifov.

80 % výťažku z predaja knihy bolo venovaných na charitatívne účely. Samotná publikácia sa zaoberá históriou magickej zoológie a čitatelia sa dozvedia, kto sú fantastické tvory, a spoznajú ich charakteristické vlastnosti. V knihe sú opísané aj príbehy bytostí, ktoré sa skrývajú pred mudlami, a dokonca aj podrobnosti o 75 druhoch fantastických tvorov.

Quiddish v priebehu vekov

Hodnotenie: 4.1

Quiddish v priebehu vekov

V románoch o Harrym Potterovi je kniha opísaná ako „Quidditch od najstarších čias po súčasnosť“. Hlavná postava ju rada čítala a tajne si ju brala pred bradavickú knižnicu. Treba povedať, že si ho obľúbili aj ďalšie postavy – Ron, Hermiona a Draco Malfoy. Skutočná kniha bola napísaná v roku 2001 pod tajným pseudonymom Joanne Rowlingová. Rozpráva príbeh hry Quidditch a jej predchádzajúcich verzií. Venuje čas skúmaniu vývoja lietajúcej metly, ako aj vzniku a formovaniu Quidditchu ako športu, ktorý sa stal najznámejším medzi čarodejníkmi.

Mnohí čitatelia považujú túto knihu za akúsi paródiu na skutočné knihy o športovej histórii. Je to veľmi zábavné, najmä pre fanúšikov Harryho Pottera. Výťažok z predaja publikácie, rovnako ako v prípade predchádzajúceho príspevku, išiel na charitu.

Príležitostné voľné pracovné miesto

Hodnotenie: 4.0

Príležitostné voľné pracovné miesto

„The Casual Vacancy“ je prvá kniha, ktorú Joanne Rowlingová napísala po dokončení románov o Harrym Potterovi. Je určená pre dospelých a dospievajúcich. Vydané v roku 2012. Udalosti sa odohrávajú vo fiktívnom anglickom mestečku, kde zomrel miestny radca. Zdanlivo pokojné mestečko je vo vojne medzi bohatými a chudobnými, deťmi a rodičmi, manželkami a manželmi a nedávne udalosti situáciu len zhoršujú.

Dej sa točí okolo tucta dôležitých postáv, z ktorých každú sa autorovi podarilo čitateľom odhaliť. Kniha sa dotýka politických, triednych a sociálnych tém. Tento román je najrýchlejšie predávaným románom na svete, keď sa ho v prvom mesiaci po uvedení na trh predalo viac ako milión výtlačkov po celom svete, a to len v angličtine. Román získal niekoľko prestížnych ocenení.

Volanie kukučky

Hodnotenie: 4.0

Volanie kukučky

Kniha Volanie kukučky je veľmi odlišná od predchádzajúcich kníh Joan Rowlingovej. Navyše ju vydala pod tvorivým pseudonymom a svoje autorstvo odhalila až tri mesiace po vydaní. Ide o kriminálny román, ktorý sa zameriava na vyšetrovanie záhadnej samovraždy modelky Luly Landryovej súkromným detektívom Cormoranom Strikeom. Ako sa udalosti vyvíjajú, spočiatku skeptický detektív si začne všímať zvláštne detaily smrti.

Ešte pred vydaním nazval známy časopis román hviezdnym debutom vtedy ešte neznámej začínajúcej autorky (pseudonym Rowlingová). Kniha neskôr získala cenu za najlepšiu detektívku alebo triler od prestížnych novín. V roku 2017 BBC vydala detektívny seriál založený na udalostiach z románu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: