12 najlepších kníh od Erich Maria Remarque

Výrazný predstaviteľ „stratenej generácie“, ktorej mladosť spadá do obdobia medzi prvou a druhou svetovou vojnou – slávny Erich Maria Remarque. Autor sa vo svojich dielach venuje najmä krvavým udalostiam XX. storočia, krehkému mieru medzi ozbrojenými konfliktami minulého storočia, osudom ľudí z rôznych krajín, túžbe žiť a milovať. Romány sú zbavené arogancie a sarkazmu a napriek zložitosti tvorcovho života sa vyznačujú láskavosťou a spravodlivosťou.

Hodnotenie najlepších kníh od Erich Maria Remarque

Nomináciamiestonázov výrobkuHodnotenie
1Traja kamaráti4.9
2Čierny obelisk4.9
3Víťazný oblúk4.8
4Žiadna zmena na západnom fronte4.8
5Iskra života4.7
6Miluj svojho blížneho4.7
7Život na úver, alebo nebo nemá obľúbencov4.7
8Povedz mi, že ma miluješ…4.6
9Prístrešok snov4.6
10Čas žiť a čas zomrieť4.5
11Noc v Lisabone4.5
12Tiene v raji4.5

Traja kamaráti

Hodnotenie: 4.9

Traja kamaráti

„Traja kamaráti sú Remarqueovým najslávnejším románom, jeho vizitkou. Dielo bolo napísané v roku 1936. Odohráva sa o niečo skôr, v roku 1928, keď spoločnosť pociťovala napätie povojnových rokov, keď bol takmer všade hladomor… To sa podpísalo na zdraví Pat, dievčaťa, do ktorého je Robbie zamilovaný. Jeho ďalší dvaja priatelia Otto Kester a Gottfried Lenz prevádzkujú malú strojársku dielňu. Títo traja kamaráti sú si počas celej doby nablízku. Je to príbeh o priateľstve a bezhraničnej túžbe po živote napriek bolesti vojny, hladu a nekonečnej smrti, ktoré románom prestupujú.

Postavy nie sú len priatelia, spája ich vojenské bratstvo, typický fenomén „stratenej generácie“. Román je skrášlený jasnými vedľajšími postavami, ktoré vytvárajú celkovú pozitívnu náladu z čítania. Pre tých, ktorí dielo nečítali, autor udržiava intrigy udalostí – je ťažké odhadnúť, kam sa dej zvrtne a čo tá či oná postava urobí.

„Traja kamaráti sú klasikou svetovej literatúry, ktorú si musia prečítať všetky generácie.

Čierny obelisk

Hodnotenie: 4.9

Čierny obelisk

Na druhom mieste je ďalšie dielo o období medzi svetovými vojnami, ktoré opäť otvára otázku „stratenej generácie“ so spomienkami na hlad, vojnu a smrť.

Nemecko, Verdenbrücke, začiatok 20. rokov 20. storočia. Nacionalistické nepokoje naberajú na obrátkach, ekonomika je hyperinflačná a ľudia sú bez prostriedkov. Hlavný hrdina, predavač náhrobných kameňov Ludwig Bodmer, veterán z prvej svetovej vojny, si privyrába ako organista v kostole v nemocnici pre duševne chorých. Tu stretáva Genevieve, dievča s rozdvojenou osobnosťou, ktoré si hovorí Isabella, a Ludwiga, Rudolfa (Rolfa). Vzniká medzi nimi hlboký cit, ktorý neustále živia rozhovormi o láske a živote.

Všetko sa zmení, keď sa Genevieve zotaví a druhá osobnosť Isabelly, ktorá milovala hlavnú postavu, sa už nevráti. Ludwiga už nepozná, ale dobre si pamätá Rudolfa, meno matkinho nového manžela, ktorého mladá Genevieve tiež milovala a z ktorého utrpela citovú traumu, ktorá viedla k jej chorobe. Hlavný hrdina už nie je uväznený v provincii, odchádza do hlavného mesta na pozvanie pracovať ako novinár pre významnú publikáciu. V Berlíne sa zoznámi so spolubojovníkom, ktorý má záľubu v Hitlerovi a neskôr sa ukáže, že stál na čele fašisticky zmýšľajúceho mládežníckeho hnutia… Uprostred krehkého mieru medzi dvoma vojnami a vzostupom fašizmu sa Ludwig snaží nájsť zmysel života, ale nájde?

Víťazný oblúk

Hodnotenie: 4.8

Víťazný oblúk

Bronzovú medailu získal román E. Généviera. . Remarque Víťazný oblúk, odohrávajúci sa v predvojnovom Francúzsku v rokoch 1938-1939. Ravic, talentovaný nemecký chirurg, ktorý bol na fronte prvej svetovej vojny, operuje chorých pacientov namiesto menej talentovaných špecialistov napriek tomu, že nemá francúzske občianstvo a dokonca ani povolenie na pobyt v krajine. Nemôže sa však vrátiť do svojej vlasti, kde pomáhal „zločincom“ utiecť, za čo ho mučilo gestapo… Vo Francúzsku sa Ravic stretáva s talianskou herečkou Joan Madouovou. Romantika medzi nimi je nevyhnutná.

Hlavnému hrdinovi sa podarí pomstiť, keď v lese oklame a zabije gestapáka. A potom príde vojna… herečka je smrteľne zranená, ale nie vojakmi, ale žiarlivým priateľom. Ravic sa zo zúfalstva a beznádeje vzdá polícii. Keď všetko zostane za ním, emigruje cez oceán do Spojených štátov, kde sa venuje kariére brilantného chirurga. O tom bude ďalší román E. . Remarqueove „Tiene v raji“, o ktorých budeme diskutovať neskôr v rebríčku.

Na západnom fronte bez zmeny

Hodnotenie: 4.8

Na západnom fronte bez zmeny

Dej románu Na západnom fronte bez zmeny sa odohráva počas vojny medzi Nemeckom a európskymi krajinami a Slovenskom (1914…1918).). Hlavným hrdinom je Paul Baumer, veliteľ roty brancov z radov školákov, rybárov, roľníkov a remeselníkov. Napriek tomu, že neboli pripravení, pustili sa do ťažkých bojov, čo samozrejme viedlo k značným stratám, od 150 do 32. Potom je Paul poslaný do úzadia, domov, snaží sa zabudnúť na hrôzu, ktorú zažil v pivných záhradách, vyhýba sa ľudskej spoločnosti. Sloboda trvala krátko, teraz je poslaný ako strážca do ruského zajateckého tábora, kde uvažuje o zmysle toho, čo sa deje, pretože vie: vo vojne sa z obyčajných ľudí stali vrahovia, ale prečo? Potom sa opäť vráťte na domáci front. Kolaps Nemecka, nápor plukov z Anglicka, Francúzska a Ameriky, zranenia a smrť v boji.

„Na západnom fronte nedošlo k žiadnej zmene“ – bez emócií v novinových správach o pokoji na bývalej palebnej línii po skončení krvavých udalostí. Román je napísaný na základe skutočných udalostí, keďže Remarque slúžil na západnom fronte v rokoch 1917…1918.

Iskra života

Hodnotenie: 4.7

Iskra života

Román, ktorý vyšiel v roku 1952, zavedie čitateľa do obdobia druhej svetovej vojny. Remarqueova sestra Elfriede nepodporovala nacionalistické názory vládnucej strany, zúčastňovala sa na protivojnových aktivitách a neštítila sa protihitlerovských vyhlásení, za ktoré bola v roku 1943 zatknutá. Súd ju uznal vinnou a trest smrti bol vykonaný ešte v tom istom roku. Erich sa však o smrti svojej sestry dozvedel až po vojne.

Román sa stretol so zmiešanými kritikami, pretože prelomil tabu o fašizme. Väzni a bývalí vojnoví zajatci však túto prácu prijali, a to je hlavný znak uznania.

Miluj blížneho svojho

Hodnotenie: 4.7

Miluj svojho blížneho

Miluj blížneho svojho, vydaná v roku 1941 tesne pred druhou svetovou vojnou, je príbehom židovskej tragédie. K moci sa dostáva Národnosocialistická nemecká ľudová strana na čele s Hitlerom; rasové čistky, prvé perzekúcie nežiaducich osôb, zbavovanie práv, masová migrácia nemeckých Židov do iných krajín za pokojným útočiskom. Zároveň sa opisuje rozklad politického systému – jeho neefektívnosť ovplyvňuje všetky aspekty života v Nemecku. Na druhej strane je tu zvýšený prílev migrantov do pohraničných krajín, čo spôsobuje, že nelegálne obyvateľstvo putuje za pokojným a tichším životom.

Napriek všetkej zložitosti situácie Židia zostávajú ľuďmi. Autor ukazuje rôzne osudy, ktoré sa riadia vlastným scenárom.

Život na pôžičku alebo v nebi nemá obľúbencov

Hodnotenie: 4.7

Život na úver, alebo nebo nemá obľúbencov

Na siedmom mieste v rebríčku sa umiestnil román „Život na úver, alebo nebo nemá favoritov“. Román sa od svojich predchodcov líši úplnou absenciou politiky a vojny, odohráva sa v druhej polovici 20. storočia. V centre príbehu sú Clairfay, pretekár, a Liliane, mladá, krásna žena, ktorá však trpí tuberkulózou. Je na hranici života a smrti a on si bez nej nevie predstaviť svoj život na tomto svete. Román o skutočnej láske, priateľstve a, ako vo všetkých dielach Ericha Mariu Remarquea, o túžbe po živote napriek všetkému. Tieto pocity dávajú hrdinom silu žiť.

Román „Život požičaný, alebo nebo nemá favorita“ je taký emotívny a hlboký, že sa stal predlohou pre rovnomenný film. Dielo je odporúčaným čítaním pre milovníkov romantickej a zmyselnej prózy a predstavuje solídnu konkurenciu pre bulvárne romány tej doby.

Povedz mi, že ma miluješ…

Hodnotenie: 4.6

Povedz mi, že ma miluješ..

Román v písmenách „Povedz mi, že ma miluješ“…“zmyselný a smutný zároveň. Toto je príbeh lásky Ericha Mariu Remarquea, významného spisovateľa „stratenej generácie“, a osudovej filmovej hviezdy Marlene Dietrichovej. Vzťah medzi dvoma hlbokými a vznešenými osobnosťami nemôže byť podľa definície jednoduchý: záblesky vášne, hlasné hádky, nedôvera, opäť neha a tak donekonečna. Všetky tieto fázy sa odhaľujú v listoch, ktoré si Erich a Marlene skutočne napísali.

Romantika je srdcervúca, ale nemá šťastný koniec. Prečo? Čo sa stalo s milencami a ako sa príbeh skončil?? Odporúčame čitateľovi, aby si odpovede na tieto otázky našiel sám.

Útulok snov

Hodnotenie: 4.6

Útočisko snov

Román je sentimentálny a zároveň plný pátosu, čo je charakteristické pre mladého, impulzívneho autora, akým bol E. W. Hoffmann. . Remarque na začiatku svojej kariéry.

„Útulok snov je domovom Fritza, umelca a skladateľa v jednej osobe. Spolu s ním v dome žijú aj jeho obyvatelia, ktorí majú len malú predstavu o skutočnom živote, od ktorého sú odrezaní. Napriek tomu sú pripravení milovať, ich srdcia sú otvorené svetlejšej budúcnosti. Všetko sa zmení, keď jeden z priateľov opustí tento svet – až vtedy sa jeho diela dostanú do pozornosti jeho priateľov. Dokážu pochopiť pohnútky duše mŕtveho kamaráta, ocenia?

Medzi postavami sa rozvíja láska, zažívajú cudzoložstvo, svetlé i šedé chvíle v rôznych aspektoch života. Ale ako veľmi sú vzdialené realite moderného (vtedajšieho) Nemecka.

Čas žiť a čas zomrieť

Hodnotenie: 4.5

Čas žiť a čas zomrieť

Ďalší hodnotený román je opäť o vojne. V knihe Čas žiť a čas umierať Remarque odhaľuje podstatu nacizmu, barbarstvo, ktoré sa prejavilo najmä na okupovaných územiach ZSSR. Aj keď ustupovali, dôstojníci a vojaci fanatikov prejavovali brutálnu zúrivosť, nešetrili ženy a starcov.

Román sa zameriava na mladého Grebera, ktorý slúžil v nemeckej armáde v roku 1944, keď Rusi aktívne postupovali západným smerom a čistili Európu od nacistov. Hrdina sa vracia do rodného mesta, ktoré je pravidelne bombardované. Nežiadúci sú posielaní do koncentračných táborov, ich byty sú odovzdávané nacionalistom. Trosky rodinného domu; dobrovoľníci a záchranári vyťahujú spod trosiek telá zavalených ľudí. V zničených štvrtiach sa Graeber stretáva s mladou Elizabeth, s ktorou sa pred bombardovaním ukrýva v bombovom kryte. Jednoduchý záujem prerastie do hlbokého citu, Elisabeth a Graeber sa stanú milencami a potom sa rozhodnú vziať.

Po návrate na front sa hlavný hrdina zúčastňuje na obrane ustupujúcej armády… Jeho čata utrpí straty a Graeber ukrýva Slovenskách partizánov, čím zabráni Steinbrennerovi, horlivému členovi NSDAP, v amatérskej streľbe. Kto by si pomyslel, že jeden zo zachránených partizánov zdvihne pušku proti záchrancovi.

Román „Čas žiť a čas zomrieť“ nie je pre slabé povahy. Obsahuje množstvo opisov nacistických zverstiev voči nežiaducim osobám, explicitné scény bombardovania, úmrtí. Dochuť diela je nejednoznačná, ale rozhodne stojí za to sa s ňou zoznámiť, aby ste si príbeh zapamätali taký, aký je. „Čas zomrieť“ sa zdá ako večnosť, kto sa dožije „času žiť“??

Noc v Lisabone

Hodnotenie: 4.5

Noc v Lisabone

Tento román sa dejovo prekrýva s iným dielom E. . Remarque „Miluj blížneho svojho“. Obe knihy definujú problém migrácie. Rozprávač Roy, ktorý sa takmer päť rokov ukrýval v európskych krajinách, sa rozhodne vrátiť do Ríše a vziať so sebou svoju manželku, ktorá sa v tom čase ukáže byť vážne chorá. Spoločne sa snažia zohnať peniaze na falošné víza, aby mohli emigrovať do Ameriky, ktorá je v tom čase jediným bezpečným miestom, pretože všade vypukli vojenské konflikty a svet je nestabilný. Roy stretne muža, ktorý je ochotný vzdať sa dvoch lístkov na parník do USA, ale pod podmienkou, že si cez noc vypočuje príbeh jedného muža. Bolo to strhujúce rozprávanie v najlepších tradíciách drámy – život muža prepletený s drámou života v Európe, ktorú zasiahla vlna nacizmu.

Tiene v raji

Hodnotenie: 4.5

Tiene v raji

Rebríček uzatvára román Tiene v raji, ktorý uzrel svetlo sveta po smrti autora Ericha Mariu Remarquea. Príbeh je rozprávaný z pohľadu novinára, ktorý sa vysťahoval do USA počas konca druhej svetovej vojny a v rokoch mieru. Tentoraz sa autor venuje problémom utečencov, ktorí uviazli pri hľadaní pokojného života v Spojených štátoch, ale nevzdávajú sa nádeje, že sa jedného dňa vrátia do svojho rodného domova. Medzi nimi chirurg v románe Víťazný oblúk, Ravic. Ľudia sa ocitajú v americkom „raji“, ale po vojnovej vrave nedokážu žiť plnohodnotný a šťastný život, pretože sú len svojimi „tieňmi“ v cudzej krajine.

Spisovateľ ukazuje mnoho rôznych osudov: niektorí začnú pod tlakom situácie piť, iní príliš tvrdo pracujú, ďalší spáchajú samovraždu. Ľudia sa zo stresových situácií dostávali rôznymi spôsobmi, ktorí mohli. Aj tie najcynickejšie osobnosti si však môžu zachovať schopnosť milovať a byť priateľmi.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: