15 najlepších kníh pre mužov

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a nepredstavuje odporúčanie na nákup. Pred nákupom je potrebná konzultácia s odborníkom.

Napriek všeobecnému názoru, že muži uprednostňujú čítanie pred inými voľnočasovými aktivitami, štatistiky to vyvracajú. Podľa jej údajov silnejšie pohlavie zaostáva za slabším pohlavím len o 5 %. Pomer Slovenskách mužov a žien, ktorí denne čítajú, je 56 % ku 61 %. Samozrejme, každý má iné preferencie. Podľa prieskumov muži nikdy nevyzdvihnú milostný príbeh, ktorý čítajú mnohé ženy. Aké sú teda najobľúbenejšie knihy so silným publikom?

Zostavili sme zoznam najlepších klasických a súčasných diel, ktoré najviac zaujali mužov. Hodnotenie časopisu je založené na spätnej väzbe od pravidelných čitateľov a odborných čitateľov.

Najlepšie knihy pre mužov

Nomináciamiestoknihacena
Najlepšie obchodné knihy pre mužov1Nahé podnikanie, Richard Branson538€
2Tajomstvo milionára, Fisher Mark49
3Sila zvyku, Charles Dahigg449€€
Najlepšie dobrodružné knihy pre mužov1Vedenie na ľade. Shackletonova antarktická odysea1 030€
2Bane kráľa Šalamúna, Henry Ryder Haggard6 930€
3Srdce temnoty. Dobrodružné príbehy, Joseph Conrad164€
Najlepšie detektívne knihy pre mužov1Urobte si číslo, John Verdon433€
2Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa, Conan Doyle318€
3Smrtiaca pasca, Rex Stout55€
Najlepšie fantasy knihy pre mužov1Vojna svetov, Herbert Wells429€
3Hodina býka by Ivan Efremov156€
4Stopárov sprievodca po galaxii, Adam Douglas550€
Najlepšie historické knihy pre mužov1Les Miserables Victor, Hugo487€
2Zaklínač hadov, Yavdat Ilyasov189€
3Obľúbené, Valentine Pikul970€

Najlepšie obchodné knihy pre mužov

Nahé podnikanie, Richard Branson

Hodnotenie: 4.9

Nahý biznis podľa Richarda Bransona

Naked Business, jedna z najvyhľadávanejších kníh posledného desaťročia. Jej autor sa delí o vlastné skúsenosti, rozpráva o tom, ako začal podnikať, čomu musel čeliť na ceste k úspechu, ako prekonal všetky ťažkosti a nakoniec sa stal majiteľom úspešného podniku. Sám Branson poznamenal, že sa nevyjadroval, ale jednoducho napísal celú pravdu.

Jednou z charakteristík diela je, že autor použil citáty a poznámky, ktoré si zapísal do vlastného zápisníka. Vďaka týmto pravidlám a tipom môže byť každé podnikanie ziskové, ako ukazujú svedectvá podnikateľov, ktorí si splnili svoje sny a dosiahli vytúžené bohatstvo a úspech.

Branson venoval pozornosť aj ďalším rovnako dôležitým témam: vzťahom v tíme a kariérnemu rastu; čo si u svojich zamestnancov cení predovšetkým; ako si ich vyberá a ako riadi svojich zamestnancov. Rozpráva o tom, ako viedol náročné rokovania, ktoré sa nie vždy skončili podľa predstáv podnikateľa, a ako sa z toho všetkého poučil, aby dosiahol stopercentné výsledky, kto bol jeho idol a ku komu vždy vzhliadal v elite svetového biznisu. Bestseller bude skvelým štartom pre mužov, ktorí si už stanovili ambiciózne ciele a odvážne kráčajú vpred.

Milionárske tajomstvoFisher, Mark

Hodnotenie: 4.8

Milionárske tajomstvoFisher Mark

Druhá v poradí je kniha renomovaného finančného poradcu a ekonóma, ktorý prešiel náročnú cestu od neskúseného podnikateľa k úspešnému podnikateľovi. Toto je príručka pre tých, ktorí stále pochybujú o svojom úspechu a talente a nikdy sa neodvážili začať podnikať. Kniha je napísaná zrozumiteľným jazykom a číta sa rýchlo. Neodporúča sa len pre ľudí, ktorí chcú podnikať. Práca pomôže dosiahnuť skutočné výsledky vo všetkých oblastiach života.

Kniha Marka Fishera je skutočnou motivačnou bombou. Pomohla mnohým začínajúcim podnikateľom začať podnikať od nuly a existujúcim podnikateľom rozšíriť svoje podnikanie. Dielo osloví mužské publikum a jeho čitateľmi môžu byť ľudia akéhokoľvek veku, od tínedžerov až po dôchodcov. Odborníci odporúčajú venovať veľkú pozornosť knihe The Millionaire’s Secret.

Sila zvyku, Charles Dahigg

Hodnotenie: 4.7

Sila zvyku Charles Dahigg

Kniha slávneho amerického novinára, držiteľa Pulitzerovej ceny, nastoľuje otázku sily zvyku a môže prevrátiť zaužívané predstavy a výrazne rozšíriť hranice konania. Mnohí ľudia nechcú nič meniť. Zvyčajne ráno vstávajú, raňajkujú, idú do práce, po príchode domov sa navečerajú a idú spať. A tak to ide deň čo deň.

. Dahigg navrhuje radikálne zmeny životného štýlu. Zároveň zdôrazňuje, že zvyk v mnohých neočakávaných situáciách bráni, ale aj zachraňuje. Rovnako je to aj s podnikaním. Ak si zostavíte presný systém a budete sa ním striktne riadiť, stanete sa nielen úspešným podnikateľom, ale dosiahnete všetky druhy výšok, dokonca aj tie nereálne. Kniha bude neoceniteľnou akvizíciou a pomôže zmeniť k lepšiemu.

Najlepšie dobrodružné knihy pre mužov

Vedenie na ľade. Shackletonova antarktická odysea, Alfred Lansing

Hodnotenie: 4.9

Vedenie na ľade. Shackletonova antarktická odysea Alfred Lansing

Dielo amerického novinára a spisovateľa je na čele zoznamu najlepších dobrodružných kníh pre mužov. Kniha, ktorá je uznávaná ako jeden z najautentickejších literárnych výtvorov opisujúcich expedíciu k brehom Antarktídy, osloví každého, kto má vášeň pre cestovanie a túžbu dozvedieť sa viac o priekopníctve a vodcovstve vo všetkých životných situáciách. Dej sa začína v roku 1914, keď kapitán Ernest Shackleton zostavil tím na prekonanie južného pólu.

Loď padá do ľadovej pasce. Členovia expedície by tak museli čeliť náročným skúškam v najdrsnejšom podnebí planéty a nemohli sa spoľahnúť na pomoc, pretože boli príliš ďaleko od civilizácie. Shackletonovi sa však podarilo vyslobodiť svojich pomocníkov zo zasneženého zajatia, pričom celá posádka zostala nezranená.

Príbeh je o to zaujímavejší, že autor viedol rozhovory s preživšími z lode a použil denníky ôsmich ďalších, dnes už zosnulých námorníkov, ktorí v čase písania knihy ešte žili. Vďaka presným opisom aj tých najmenších detailov sa čitateľ ponorí do skutočnej atmosféry ľadu, prudkého vetra a mrazivých teplôt.

Bane kráľa Šalamúna by Henry Ryder Haggard

Hodnotenie: 4.8

Bane kráľa Šalamúna by Henry Ryder Haggard

Na druhom mieste v zozname je kniha klasika svetovej dobrodružnej literatúry Henryho Ridera Haggarda. Všetky jeho diela sú založené na skutočných faktoch a jeho vlastnom výskume. Napriek tomu, že je román starý viac ako sto rokov, má úžasne rýchly spád a nikdy neomrzí, zaujímavý je nielen pri prvom čítaní. Druhé čítanie odhaľuje ďalšie a ďalšie zaujímavé detaily a podrobnosti udalostí.

Napínavý dej od prvej strany. Haggardova bohatá fantázia si získava čitateľov, či už sú mladí alebo starí. Hlavným hrdinom je Allan Quartermaine. Henry Curtis má nájsť svojho brata, ktorý odišiel hľadať veľký poklad a zmizol. Po presviedčaní súhlasí.

Po dlhej výprave sa Kurtis, jeho priateľ John Goode a Quartermaine ocitnú v krajine, kde sú ukryté starobylé poklady biblického kráľa Šalamúna. Cesta bude pre lovca a dobrodruha Allana skutočnou skúškou. Podarí sa mu však nájsť poklad a vrátiť sa domov. Kniha určite osloví mužov a bude skvelým darčekom pre fanúšikov dobrodružného žánru.

Srdce temnoty. Dobrodružné príbehy, Joseph Conrad

Hodnotenie: 4.7

Srdce temnoty. Dobrodružné príbehy Josepha Conrada

Treťou najlepšou mužskou knihou všetkých čias v dobrodružnom žánri je slávny román Josepha Conrada Doly kráľa Šalamúna od Henryho Ridera Haggarda z roku 1902. Autor začal písať toto dielo po ôsmich rokoch strávených v Kongu. Čitateľ dokáže oceniť dej a dynamiku a živé opisy africkej flóry a fauny sú úchvatné. V centre diania je anglický námorník Marlowe, ktorý sa vydáva hlboko na čierny kontinent.

Väčšia časť knihy je rozprávaná v jeho mene na ceste po tropickej rieke. Hrôzostrašné a niekedy až desivé detaily zo života domorodcov desia civilizovaného Európana. Kniha sa zaoberá témou psychologického boja medzi človekom a prírodou, ktorý je niekedy nezmieriteľný a vedie k tragickým následkom. Najviac však na Marlowa zapôsobí postava menom Kurtz, ktorá je stelesnením prvotných pudov a nerestí.

Knihu odporúčajú čitatelia aj odborníci ako jedno z najlepších diel, ktoré zaujme realistickosťou opisovaných udalostí a umožní vám ponoriť sa do tajomnej atmosféry Afriky, odhaliť jej tajomstvá a záhady, dozvedieť sa viac o takom vzdialenom a pre nás záhadnom kontinente. Spisovateľovo majstrovstvo uznávajú nielen čitatelia a kritici, ale aj takí veľkí majstri ako Green, Hemingway, James.

Najlepšie detektívne knihy pre mužov

Urobte si číslo, John Verdon

Hodnotenie: 4.9

Vyberte si číslo John Verdon

Najlepší detektívny román pre mužov je psychologická detektívka, ktorá bola debutovým dielom amerického spisovateľa a v krátkom čase si získala pozornosť miliónov čitateľov na celom svete. Ostrá, s brilantným zmyslom pre štýl, sa v krátkom čase stala bestsellerom a postavila svojho autora na úroveň slávnych a uznávaných spisovateľov našej doby.

John Verdon vytvoril hrdinu Davea Gurneyho, ktorý nemá schopnosť prejavovať emócie, ale je skvelý v riešení najzložitejších hádaniek a objasňovaní komplikovaných zločinov. Príbeh sa začína anonymným listom, ktorý dostane Mark Melleri. Zdá sa, že ich autor pozná všetky záhady a číta myšlienky adresáta. Vystrašený Melleri sa obráti na svojho starého priateľa, detektíva Gurneyho. A tak sa začína hra, ktorá sa čoskoro stane smrtiacou aj pre detektíva. Počet nových obetí rastie, každá nevyriešená hádanka vedie k brutálnej vražde.

Čitatelia chválili spisovateľov štýl a originálnu zápletku bez lyrických odbočiek, ktoré mužské publikum príliš nevíta. Mnohí netrpezlivo očakávajú vydanie nových kníh a detektívnych príbehov o neúnavnom detektívovi a jeho tíme.

Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa, Conan Doyle

Hodnotenie: 4.8

Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa by Conan Doyle

Druhé miesto patrí klasike detektívneho žánru, ktorá nikdy nezostarne a bude veľmi obľúbená u mužských čitateľov. Už viac ako 120 rokov je veľký Sherlock Holmes hlavnou postavou, ktorá zatienila mnohé iné rovnako populárne postavy. S jeho pozorovaním, logikou a vynaliezavosťou sa žiadny detektív nemôže rovnať. Všíma si aj tie najmenšie detaily a dokáže ich spájať dokopy, čo vedie k nepredvídateľným a hlavne správnym rozuzleniam.

Zaujímavý dej je podporený prítomnosťou Holmesovho verného spoločníka doktora Watsona. Práve od neho pochádza príbeh o záhadných a strašných zločinoch, ktoré sa vždy vyriešia a skutoční zločinci dostanú zaslúžený trest.

Zbierka obsahuje detektívne romány Maľovaná stuha, Škandál v Čechách, Zväz červenohlavých a ďalšie nemenej zaujímavé diela Arthura Conana Doyla. Mnohí ľudia poznajú túto knihu už od školských čias, ale veľmi radi si ju znovu prečítajú. Tým, ktorí sa ešte nedozvedeli o dobrodružstvách detektíva a jeho asistenta, sa rozhodne odporúča prečítať si román, ktorý sľubuje zaujímavú a zábavnú zábavu.

Smrtiaca pasca, Rex Stout

Hodnotenie: 4.7

Smrtiaca pasca Rex Stout

Klasická detektívka zaujme nielen fanúšikov amerického autora a jeho legendárneho hrdinu Nira Wolfa. Osloví všetkých mužov, ktorí dávajú prednosť kriminálnym príbehom s napínavou zápletkou a nepredvídateľným rozuzlením. Kniha zahrnutá v našom hodnotení bude najlepším darčekom pre každú dovolenku a len tak bez dôvodu.

Dej sa odohráva v New Yorku, kde jeden po druhom začínajú umierať agenti spravodajskej služby. Vojenskí generáli a vysokopostavení úradníci dostávajú anonymné listy, v ktorých sa ako dôvod vrážd uvádza priemyselná špionáž. Možnosť nahlásenia na polícii je úplne vylúčená vzhľadom na citlivosť a utajenie prípadu. Generál Fife, ktorému sa nepodarilo identifikovať špióna, sa obráti na slávneho detektíva, ktorý spolu so svojím asistentom zastaví predaj vedeckých a technických tajomstiev, odhalí skutočného vinníka a prinúti ho spáchať samovraždu rovnakým spôsobom, akým sa chcel zbaviť muža, ktorý sa ho pokúsil chytiť.

Román je súčasťou série Nero Wolfe a Archie Goodwin. Mnohí, ktorí si ju prečítali, sa chceli o detektívovi a jeho pracovných metódach dozvedieť viac.

Najlepšie knihy pre mužov v žánri sci-fi

Vojna svetov, H. G. Wells

Hodnotenie: 4.9

Vojna svetov by Herbert Wells

Každý milovník žánru science fiction pozná veľké dielo vydané v roku 1897. V tejto kategórii sa umiestňuje na prvom mieste. Vo svetovej literatúre sa po prvý raz opisuje invázia mimozemšťanov na Zem. Príbeh je rozprávaný v mene hlavného hrdinu, ktorý sa stáva očitým svedkom udalostí v južnom Anglicku. Napriek sile britskej armády Marťania porazia pozemšťanov a začnú ich masové vyhladzovanie.

Príbeh sa začína zvýšeným záujmom ľudí o Mars, kde niekoľko rokov pred opisovanými udalosťami vedci zaznamenali silný výskyt. Hrdina navštívi hvezdáreň, kde môže pozorovať nebeské objekty, ktoré sa približujú k Zemi, mnohí ľudia si ich mýlia s meteoritmi. Po páde sa zo strukov vyliahnu inteligentné bytosti, ktoré sa následne stanú obeťou neznámeho vírusu.

Wells veľmi podrobne opísal život na Marse a vytvoril si obraz mimozemšťanov. O záhadnú planétu sa zaujímal až do konca života a dokonca publikoval vedeckú prácu založenú na výskume vtedajších astronómov. Na diele tohto spisovateľa vyrástla nejedna generácia chlapcov. A už sa stávajú dospelými, s radosťou sa vracajú k románu, ktorý ani po 120 rokoch nestráca na naliehavosti.

Hodina býka by Ivan Efremov

Hodnotenie: 4.8

Hodina býka Ivana Jefremova

Vedecko-fantastický román sovietskeho vedca Ivana Jefremova je v tejto kategórii na druhom mieste. Osloví fanúšikov sociálno-filozofických diel, ktoré pútavo skúmajú tému vesmíru a sveta budúcnosti. Planéta Tormance, útočisko pre pozemšťanov utekajúcich pred totalitnou vládou. Len na ňom sa nerozšírila doktrína komunizmu a v rozpore s predpovedami obyvatelia nevymreli a nezničili sa.

Prví osadníci odišli na Tormans pred viac ako 130 rokmi a dnešní pozemšťania sa o ich osud veľmi zaujímajú. Na rozdiel od komunistickej spoločnosti sa tam vyvinula oligarchická spoločnosť. Delí sa na krátkodobé a dlhodobé. Tí prví sú lacná pracovná sila. Tá predstavuje elitu. Plnú moc má Rada štyroch.

Dielo je napriek polstoročnej histórii stále aktuálne a s radosťou ho čítajú stredné aj staršie generácie mužov. Obzvlášť príťažlivé pre tých, ktorí žili v Sovietskom zväze a môžu si to porovnať s realitou. Mladým ľuďom tiež odporúčame, aby sa zamerali na najväčšie dielo 20. storočia.

Stopárov sprievodca po galaxii, Adam Douglas

Hodnotenie: 4.7

Stopárov sprievodca po galaxii by Adam Douglas

Tretí najpredávanejší román anglického autora, ktorý pôvodne počuli rozhlasoví poslucháči a po jeho obrovskom úspechu vyšla aj knižná verzia. Okamžite sa stala bestsellerom a jej autor sa stal najmladším držiteľom ocenenia Zlaté pero za prekročenie milióna výtlačkov svojho diela. Vznikli nové počítačové hry a mnohí svetoví hudobníci používajú vo svojich piesňach citáty a hlášky.

Autorov osobitý štýl je vzrušujúcim a zároveň humorným opisom dobrodružstiev pozemšťanov vo vesmíre. Arthur Dent protestuje proti demolácii vlastného domu, ale jeho priateľ mu prezradí ďalšie hrozné tajomstvá a len pár sekúnd pred explóziou Zeme sa ocitnú na vesmírnej lodi. A práve tu sa začína príbeh, ktorý vyvoláva skutočný záujem a smiech zo situácií, ktoré Douglas opisuje. A dokonca aj obyčajné predmety sa stávajú živými, obdarenými rozumom.

Kniha je skvelým darčekom pre mužov každého veku. Postavy vás dokážu prekvapiť svojimi činmi a správaním. Absurdný, ale ohromujúci svet Galacticy vás ohromí svojimi realistickými opismi. Napriek mnohým komickým momentom si pozorný čitateľ všimne niekoľko múdrych a vážnych úvah.

Najlepšie historické knihy pre mužov

Vyvrheli, Victor Hugo

Hodnotenie: 4.9

Vyvrheli od Victora Huga

Najväčší román svetovej literatúry patrí na prvé miesto medzi najlepšími historickými knihami. Vyšla v roku 1862, ale jej napísanie trvalo tri desaťročia. Hugo ukazuje dva protikladné typy: odsúdenca a spravodlivého. Chcel zdôrazniť obrovskú priepasť medzi ľuďmi rôznych stavov a to, ako jeden ľudský jedinec prechádza od dobra k zlu a späť. Hlavným vyvrheľom je Jean Valjean. Prekonáva cestu morálnej formácie a začína viesť čestný život.

Román zahŕňa nielen udalosti medzi Valjeanovým prepustením z trestu a jeho smrťou. Čitateľ sa ponorí do minulosti, kde sa dozvie o bitke pri Waterloo, vývoji parížskej kanalizácie a mnoho ďalších zaujímavých informácií. Autor tiež dvíha závoj budúcnosti svojím opisom revolúcie v roku 1848. Podarilo sa mu opísať vnútorné zážitky postáv aj prostredie vtedajšieho Francúzska.

Historické dielo je súčasťou klasiky 19. storočia. Zaujíma ľudí všetkých národností, vierovyznaní a veku. Tieto knihy, ktoré sú k dispozícii v brožovanom a brožovanom vydaní, sú ideálne na osobné čítanie alebo ako kvalitné darčeky pre mužov, ktorí dávajú prednosť klasike.

Zaklínač hadov, Yavdat Ilyasov

Hodnotenie: 4.7

Zaklínač hadov Yavdat Ilyasov

Na druhom mieste v rebríčku je dielo o veľkom učencovi, básnikovi a filozofovi Omarovi Chajjámovi. Osloví tých, ktorí milujú tajomný Východ a chcú poodhaliť závoj časových tajomstiev. Počas celého rozprávania má čitateľ možnosť vychutnať si Chajjámove filozofické verše. Počas svojho dlhého života prešiel mnohými skúškami. Boli tam ohováranie a nepochopenie okolia, hanba a chudoba…

Ale bez ohľadu na to, v akej situácii sa básnik nachádzal, vždy bojoval za spravodlivosť a od všetkých ostatných sa líšil nielen svojím talentom, ale aj pokrokovými názormi. Za takmer sto rokov, ktoré uplynuli od jeho života a smrti, je jeho meno opradené mnohými legendami, z ktorých niektoré sú pochybné a zdajú sa nepravdepodobné.

Obľúbený, Valentin Pikul

Hodnotenie: 4.6

Obľúbený od Valentin Pikul

Všetci muži, ktorí sa zaujímajú o históriu Ruska, budú mať radi túto knihu, zahrnutú v našom hodnotení. Valentin Pikul bol sovietsky spisovateľ, ktorého knihy vyšli v náklade viac ako 20 miliónov výtlačkov. kópie. Autor sa zameriava najmä na námorné a historické témy. Favorit rozpráva o hlavných udalostiach, ktoré sa odohrali v Slovenskom štáte v druhej polovici 18. storočia.

Hlavným hrdinom je Grigorij Alexandrovič Potemkin-Tavričeský, významný verejný činiteľ a štátnik, jeden z obľúbencov Kataríny II. V knihe sú dobre vykreslené aj ďalšie, nemenej dôležité postavy tej doby. Čitatelia sa dozvedia o veľkom učencovi Michailovi Lomonosovovi, námorných admiráloch Samuelovi Greigovi a Grigorijovi Spiridovovi, grófoch Razumovskom a Stroganovovi, zakladateľovi národného divadla Fiodorovi Volkovovi a rebelovi Jemeljanovi Pugačovovi.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: