16 najlepších detských encyklopédií

Detskú zvedavosť možno ľahko uspokojiť vhodne zvolenou tematickou encyklopédiou. Nenudiaca kniha s jasnými vysvetleniami javov a vecí, pestrými ilustráciami a zaujímavým podaním bude dobrým sprievodcom do sveta nových poznatkov pre mladé zvedavé mysle všetkých vekových kategórií. Portál EXPERTOLOGY predstavuje rebríček 16 najlepších detských encyklopédií.

Hodnotenie najlepších detských encyklopédií

NomináciaumiestnenieKnihahodnotenie
Hodnotenie najlepších encyklopédií pre deti1Prečo a na čo. Encyklopédia pre zvedavcov5.0
2Podvodný svet4.9
3Veľká 3D encyklopédia pre deti o všetkom na svete4.8
4Hmyz4.7
5Botanicum4.6
6Moderná encyklopédia pre deti4.5
7Detská encyklopédia. 5000 dôležitých udalostí a zaujímavostí4.4
8Encyklopédia pre deti. Záznamy o zvieratách4.3
9Encyklopédia pre deti. Zväzok 6. Náboženstvá sveta4.2
10Veľká cesta ľudským telom4.2
11Veľká detská encyklopédia4.1
12Ročné obdobia4.0
13Príroda Ruska4.0
14Staroveké civilizácie. Egypt, Grécko, Rím4.0
15Interaktívna encyklopédia biológie s nálepkami, hrami a remeslami3.9

Prečo a prečo. Encyklopédia pre zvedavcov (vydavateľstvo Mahaon, 2016)

Hodnotenie: 5.0

Prečo a načo. Encyklopédia pre zvedavcov (vydavateľstvo Mahaon, 2016)

Za najzaujímavejšiu bola vyhlásená encyklopedická kniha „Prečo a prečo nie“. Encyklopédia pre zvedavcov. Obsahuje odpovede na najčastejšie a najzložitejšie detské otázky zo všetkých oblastí života: odkiaľ sa berú deti, ako sa menia ročné obdobia, ako funguje svet, kto sú rytieri, prečo tučniaky nelietajú a mnohé ďalšie. Stránky sú plné farebných obrázkov, veľké písmo, ľahko čitateľné aj pre deti. Odpovede sú však skôr stručné ako podrobné, takže mnohé z nich bude potrebné dodatočne vysvetliť.

Podľa recenzií je kniha vhodná pre deti od 4 rokov. Môže to byť aj stolová encyklopédia pre žiaka základnej školy, ktorý sa aktívne učí o svete okolo seba.

Podvodný svet (Vydavateľstvo Vladis, 2018)

Hodnotenie: 4.9

Podvodný svet (Vydavateľstvo Vladis, 2018)

Tajomný svet oceánov a morí sa vám priblíži vďaka encyklopédii „Podvodný svet. Táto kniha s živými ilustráciami a fotografiami na lesklých stranách predstavuje úžasných obyvateľov slaných vôd svetových oceánov. Dieťa sa dozvie, že pod vodou nežijú len ryby, ale aj cicavce, zoznámi sa s rôznorodou flórou a faunou. Autori predstavujú históriu morského sveta od staroveku až po súčasnosť, poskytujú informácie o obyvateľoch hlbokých a horných vôd, ekosystéme a ekológii.

Kniha obsahuje mnoho odpovedí na otázky o podmorskom svete so zaujímavými faktami a materiál je prezentovaný zaujímavým spôsobom – v malých blokoch a riadkoch v samostatných boxoch.

Veľká detská 3D encyklopédia všetkého na svete (vydavateľstvo AST,Avanta+, 2017)

Hodnotenie: 4.8

Veľká detská 3D encyklopédia o všetkom na svete (Vydavateľstvo AST,Avanta+, 2017)

Na treťom mieste v rebríčku je farebná a trojrozmerná kniha Veľká detská 3D encyklopédia všetkého na svete. Obsahuje mnoho častí od oboznámenia sa so stavbou vesmíru až po históriu človeka, dieťa sa dozvie o živočíšnej a rastlinnej ríši a zistí, ako funguje technika a ako sa vyvíja pokrok. Množstvo zaujímavých faktov a prehľadne spracovaný materiál pomáha rozšíriť obzory detí od predškolského veku. Informácie sú podané stručne, nie je ich veľa, ale podstata je podaná celkom jasne. Kniha obsahuje jasné ilustrácie vrátane tých s 3D efektom – mnohé obrázky sa pohybujú! To umožní vizuálne pochopiť, ako svet funguje, čo je užitočné najmä pre deti, ktoré lepšie vnímajú nové informácie vizuálne. Pohyb polárnej žiary, nebeské záblesky, morský život a ďalšie javy sú prezentované na stránkach encyklopédie.

3D efekt sa dosiahne pri prezeraní snímok prostredníctvom smartfónu alebo tabletu s nainštalovaným bezplatným softvérom ASTAR.

Hmyz (vydavateľstvo Exmo, 2018)

Hodnotenie: 4.7

Hmyz (vydavateľstvo Eksmo, 2018)

Ďalšia encyklopédia v poradí je venovaná, napodiv, hmyzu. Etymológovia z celého sveta zozbierali najvýraznejších zástupcov tejto ríše a predstavili ich v knihe s živými a realistickými ilustráciami a fotografiami. Kniha bude zaujímavá pre dospelých aj pre deti; každý sa dozvie, ktorý hmyz je najjedovatejší alebo neškodný, veľký alebo malý, rýchly alebo agresívny…

Encyklopédia predstavuje život hmyzu do najmenších detailov: ako vzniká, s kým sa v prírode stretáva, akú funkciu plní v ekosystéme.

Botanicum (Mahaon Publishing, 2016)

Hodnotenie: 4.6

Botanicum (vydavateľstvo Makhaon, 2016)

Pre milovníkov sveta rastlín bude zaujímavá encyklopédia Botanicum vydavateľstva Eksmo. Túto objemnú knihu možno prirovnať k skutočnému botanickému múzeu, kde si môžete pozrieť všetky druhy prvokov, húb, lišajníkov a rastlín od drobných motýľov až po obrovské sekvoje a tropické dravé kvety. Encyklopédia vám prezradí, kde rastú jednotlivé druhy flóry, na ktoré by ste si mali dávať pozor a ktoré vám pomôžu zbaviť sa choroby vo forme extraktu.

Moderná detská encyklopédia (vydáva Makhaon)

Hodnotenie: 4.5

Moderná encyklopédia pre deti (vydavateľstvo Makhaon)

Farebná kniha pre deti „Moderná detská encyklopédia“ je sprievodcom dieťaťa do sveta zaujímavých otázok o všetkom na svete. Dve časti ponúkajú maximum užitočných informácií o živej planéte, človeku a svete okolo neho. Dieťa sa bude so záujmom učiť o dinosauroch, živote na vidieku, rastlinách a živočíchoch, stavbe tela, encyklopédia obsahuje živé fotografie a ilustrácie, básne, poznámky.

Encyklopédia má hrubé neprehľadné stránky v tvrdej väzbe, kniha je vhodná na čítanie s deťmi od 5 rokov.

Detská encyklopédia. 5000 dôležitých udalostí a zaujímavostí (Vydavateľstvo Vladis, 2015)

Hodnotenie: 4.4

Encyklopédia pre deti. 5000 dôležitých udalostí a zaujímavostí (Vydavateľstvo Vladis, 2015)

Encyklopédia „5000 dôležitých udalostí a zaujímavostí“ je určená pre deti školského veku. Obsahuje zaujímavé a užitočné informácie na rôzne témy: veda a technika, štruktúra vesmíru, planéty, obyvateľstvo Zeme, dôležité udalosti a záhady histórie. Z knihy sa vaše dieťa dozvie o vedeckých objavoch a jedinečných experimentoch a pochopí podstatu mnohých javov a vecí.

Na jeho stránkach je veľa obrázkov a ilustrácií, materiál je vhodne usporiadaný, informácie sú podané stručne a zrozumiteľne pre deti od 10 rokov. Kniha je veľká, ideálna na čítanie na nástenke a používanie ako príručka.

Encyklopédia pre deti. Rekordmani živočíšnej ríše (Prof. Press)

Hodnotenie: 4.3

Encyklopédia pre deti. Záznamy o faune (vydavateľstvo Prof. Press)

Ďalšia encyklopédia je venovaná svetu zvierat, presnejšie jeho významným predstaviteľom: najmenším, najsilnejším, najrýchlejším, najväčším, najvyšším, jedovatým, nebezpečným hmyzom, zvieratám a vtákom z celého sveta. Kniha bude zaujímavá pre deti od predškolského veku, bude užitočná pre žiakov základných a stredných škôl pri príprave na tematické vyučovanie. Z encyklopédie sa dieťa dozvie zaujímavosti o živote živočíchov a zoznámi sa s ich životným prostredím.

Informácie sú uvedené zrozumiteľným jazykom na 64 stranách s farebnými ilustráciami, ktoré sú zábavné pre deti aj dospelých.

Encyklopédia pre deti. Zväzok 6. Náboženstvá sveta (vydavateľstvo Avanta+)

Hodnotenie: 4.2

Encyklopédia pre deti. Zväzok 6. Náboženstvá sveta (vydavateľstvo Avant+)

Na zoznámenie vášho dieťaťa s náboženskými spoločnosťami na celom svete slúži tematická encyklopédia v dvoch častiach série poučných kníh, zväzok 6. Z tejto knihy sa dozviete o vzniku náboženských hnutí, ich tradíciách, vrátane jednotlivých rokov až po súčasnosť. Prvá časť sa zaoberá náboženstvami Iránu, Indie, Číny a Japonska, druhá časť kresťanstvom a islamom, dejinami hnutí v 19. a 20. storočí.

Pozoruhodné je, že v knihe sa nezdôrazňuje ani neglorifikuje žiadny náboženský smer, všetky sú obsiahnuté v rovnakej miere, s rešpektom, v materiáli nie je žiadna propaganda. Encyklopédia je určená deťom stredného a vyššieho školského veku, je vhodná pre učiteľov pri príprave na školské a mimoškolské aktivity, je žiadaná aj medzi záujemcami o svetové náboženstvá a ľudové kultúry.

Veľká cesta ľudským telom (vydavateľstvo Labyrint, 2019)

Hodnotenie: 4.2

Veľká cesta ľudským telom (vydavateľstvo Labyrint, 2019)

Najlepšia tematická encyklopédia venovaná anatómii, odborníci z EXPERTOLOGY nazvali dielo Johna Farndona „Veľká cesta ľudským telom“. Kniha je určená pre deti od 8 rokov a je vhodná ako zdroj informácií na hodinách biológie a anatómie v škole.

Prístupným jazykom encyklopédie sprevádzanej živými realistickými obrázkami poskytuje informácie o všetkých ľudských orgánoch, o všetkých existujúcich systémoch podpory života – obehový, nervový, vegetatívny, kostný, autor hovorí o stavbe tkanív a buniek, o živote a význame mikroorganizmov vo vnútri tela, odhaľuje podstatu funkcie svalov a ich rastu. Z encyklopédie sa dieťa dozvie, čo sú hormóny, prečo telo potrebuje vodu, ako vznikajú choroby. Poskytuje zaujímavé informácie o chuťových pohárikoch, potravinovom systéme a trávení a odhaľuje tajomstvo toho, ako sa deti podobajú svojim rodičom. „Veľká cesta ľudským telom“ vám odpovie doslova na všetky otázky, ktoré sa môžu vyskytnúť o procesoch v tele.

Veľká encyklopédia pre deti (vydala spoločnosť Makhaon, 2016)

Hodnotenie: 4.1

Veľká encyklopédia pre deti (vydavateľstvo Mahaon, 2016)

Vo Veľkej detskej encyklopédii dieťa nájde odpovede na najneočakávanejšie otázky: prečo sa lode nepotápajú, kto sú dinosaury a kam sa podeli, ako vznikajú hviezdy, prečo dochádza k zemetraseniam a povodniam, ako je postavený človek, aké vedy existujú, ako sa dosahuje pokrok a mnohé ďalšie. Stručný text sprevádzajú jasné obrázky, ktoré sú zaujímavé pre deti už od útleho veku – podľa recenzií o knihu prejavujú záujem deti už od 4 rokov, hoci je napísaná pre deti základných škôl.

Encyklopédia má 8 rozsiahlych častí o Zemi a vesmíre, prírodných vedách a človeku v nich, doprave a stavebníctve, vynálezoch a vynálezcoch, exkurz do histórie, národoch planéty a krajinách, zvieratách, hmyze a hubách.

Ročné obdobia (vydavateľstvo Makhaon)

Hodnotenie: 4.0

Ročné obdobia (vydavateľstvo Makhaon)

Ďalšia v poradí encyklopédia „Ročné obdobia“ je skôr detskou knihou – obsahuje množstvo básničiek a obrázkov, ktoré hovoria o sezónnych zmenách počasia, vysvetľujú javy ako dážď, sneh, vietor, krupobitie, rozprávajú o zmene listov a farby stromov. Dieťa sa naučí, aké oblečenie sa nosí v akom počasí a aký je rozdiel medzi jarou na vidieku a v meste. Autori navrhujú pozerať sa na zmenu ročných období na príklade jedného dvora – vizuálne zmeny sa deťom oveľa lepšie vryjú do pamäti.

Je však potrebné zohľadniť región bydliska čitateľa. Napríklad autorom navrhovaná sezónnosť rastu zeleniny a šatníka sa nemusí zhodovať v rôznych zemepisných šírkach, napríklad v strednom pásme Ruska a na Sibíri, kde sa podnebie výrazne líši.

Príroda Ruska

Hodnotenie: 4.0

Príroda Ruska

Kniha Príroda Ruska je sprievodcom svetom klimatických pásiem a prírodných oblastí našej krajiny. Flóra a fauna a fauna a fauna jednotlivých regiónov – neexistuje oblasť našej krajiny, ktorá by nemohla byť zastúpená v tematickej encyklopédii.

Kniha obsahuje množstvo textových informácií s lakonickým usporiadaním. Na stránkach veľa fotografií a obrázkov, mapy. Ich spoznávanie bude zaujímavé pre deti predškolského veku aj pre ich rodičov. Encyklopédia sa dá čítať a považovať za beletristickú knihu. Mimochodom, v najnovšom vydaní publikácie na mape je Krym, opis povahy jeho rohov.

Staroveké civilizácie. Egypt, Grécko, Rím (Vydavateľstvo Vladis)

Hodnotenie: 4.0

Staroveké civilizácie. Egypt, Grécko, Rím (Vydavateľstvo Vladis)

Staroveké civilizácie Egypta, Grécka a Ríma, ktoré podľa vedcov rozšírili život a kultúru po celom svete, sú podrobne predstavené v rovnomennej encyklopédii. Táto kniha vám ukáže, ako sa tieto civilizácie vyvíjali, kto im vládol, ako sa vyvíjali dejiny a aké dôležité udalosti sa odohrali, ktoré zanechali stopu vo svetovej kultúre.

Popri známych civilizáciách a národoch, ktoré sa usadili v blízkosti Egypta, Ríma a Grécka, táto kniha predstavuje „Knihu mŕtvych“, ktorá zhromažďuje posvätné tradície národov.

Interaktívna encyklopédia biológie so samolepkami, hrami a remeslami (vydala spoločnosť CLEVER)

Hodnotenie: 3.9

Interaktívna encyklopédia biológie so samolepkami, hrami a remeslami (vydala spoločnosť CLEVER)

Na doplnenie hodnotenia uvádzame nudnú interaktívnu encyklopédiu so samolepkami a šablónami, polotovarmi pre remeslá. Je určený pre deti vo veku 7-11 rokov.

Stránky knihy obsahujú všetky základné informácie o životnom prostredí a biológii v rámci školského predmetu. Predstavenie flóry a fauny z celého sveta, odpovede na najobľúbenejšie otázky, tipy na výrobu vtáčích kŕmidiel, opisy domáceho záhradkárstva – to všetko nájdete v tejto interaktívnej encyklopédii, ktorá je vhodná na domáce štúdium a prípravu na hodiny biológie.

Informácie sú doplnené realistickými ilustráciami a nálepky zvyšujú záujem dieťaťa o dôkladnejšie štúdium materiálu. Umelecké a remeselné schémy, recepty a rôzne hry, ktoré pomôžu zorganizovať rodinnú zábavu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: