25 najlepších hororových kníh

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Kritériá výberu. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou by ste sa mali poradiť s odborníkom.

Čitateľská obec je rôznorodá: niektorí majú radi romantické romány, iní kriminálne thrillery a niektorí sú blázni do hororových kníh, pri ktorých vám naozaj tuhne krv v žilách, a nie každý sa dokáže dostať až do finále a vydržať napätie. Skutoční obdivovatelia žánru sa však tešia na nové vydania, aby si opäť pošteklili nervy a spolu s hlavnými postavami absolvovali všetky nadchádzajúce skúšky.

Náš top 23 najlepších hororových kníh, ktoré podľa odborníkov a čitateľov prinesú fanúšikom všetkého strašidelného, nevysvetliteľného a desivého skutočné potešenie a ktoré sa stanú dielami hodnými zaujať najlepšie miesta v knižnici fanúšikov hororu.

Najlepšie hodnotené hororové knihy

NomináciaMiestoNázov:Hodnotenie
Hodnotenie najlepších hororových kníh1Kričiace schody, Jonathan Stroud5.0
2Ono, Stephen King4.9
3Šepkajúca lebka, Jonathan Stroud4.9
4Monstrológ. Kliatba Wendiga, Rick Yancey4.8
5Vymietač diabla, William Peter Blatty4.8
6Mlčanie jahniat, Thomas Harris4.8
7Piercing, Ryu Murakam4.7
8The Ring, Koji Suzuki4.7
9Tanec smrti, Stephen King4.7
10Krvavý ostrov, Rick Yancey4.6
11Blaze. Pamäť4.5
12„Vraždy na ulici Morgue. Príbehy Edgara Allana Poea4.5
13Horor v Amityville, Jay Anson4.5
14Súdny deň, Adam Neville4.4
15Knihy krvi, Clive Barker4.3
16Kroky vedúce do priepasti, Rick Yancey4.3
17Rituál, Adam Neville4.3
181408, Stephen King4.2
19Táto kniha je plná pavúkov, David Wong4.2
20Uspávanka, Vladimir Danikhnov4.2
21Zberateľ, John Fowles4.1
22Pán múch by William Golding4.1
23Okres Harrow. 1. zväzok. Nespočetné množstvo duchov Cullen Bunn, Tyler Crook4.1
24Chladnokrvná vražda, Truman Capote4.0
25Nemám ústa a chcem kričať, Harlan Ellison4.0

Kričiace schody, Jonathan Stroud

Hodnotenie: 5.0

KRIČIACE SCHODY, JONATHAN STROUD

Dielo anglického spisovateľa sci-fi Jonathana Strouda sa zaslúžene umiestnilo na prvom mieste. Svetlo sveta uzrela v roku 2014 a bola prvou knihou zo série Agentúra Lockwood a spol. a okamžite sa stala bestsellerom medzi tínedžerským publikom. Následne vyšli ďalšie tri vydania série.

Dej sa sústreďuje na troch lovcov duchov, ktorí zbavujú Londýnčanov nepríjemného susedstva týchto bytostí. Všetko ide: zbrane, amulety, kúzla. Existujú rôzne druhy duchov a všetky sú veľmi nebezpečné. Agentúra, ktorá bojuje proti nadpozemským silám, sa nebojí riskovať, pretože zhromažďuje odvážnych a smelých jednotlivcov. Musia sa vlámať do starého sídla s podivným schodiskom, ktoré v noci vydáva desivé zvuky. A ešte sa nenašiel nikto, kto by sa dostal z domu živý.

Čitateľ si zamiluje rozuzlenie a finále a do poslednej strany bude cítiť prítomnosť duchov, tak realisticky autor opisuje odohrávajúce sa udalosti. Kričiace schody odporúčame dospievajúcim aj dospelým ako jedno z najlepších diel hororového žánru, ktoré obsahuje detektívnu aj dobrodružnú líniu.

To, Stephen King

Hodnotenie: 4.9

TO, STEVEN KING

Najväčší majster hororu svetovej literatúry Stephen King sa umiestnil na druhom mieste. Vychádza zo spomienok z autorovho detstva, ktoré si uchoval až do dospelosti. Klasický príklad tohto žánru, z ktorého sa za rok predalo približne 2,5 milióna kópií. „To“ je stále považované za jedno z najväčších diel spisovateľa a je uznávané ako medzinárodný bestseller.

Dej sa začína vraždou detí v Maine. Zoznámime sa s hlavnými postavami – siedmimi kamarátmi, ktorí majú v tom čase jedenásť rokov. Uvedomujú si, že zločinec je monštrum, ktorému môžu čeliť len oni, zjednotia sa v „Klube porazených“ a začnú lov, ktorého výsledkom nie je zničenie, ale len zranenie Ona. Opäť sa stretnú po 27 rokoch, po opätovnom náraste počtu vrážd detí, pretože neznámy poukazuje na nepolapiteľnú príšeru.

V obraze vraha bolo zhromaždených mnoho skutočných prototypov. Hlavným zloduchom, ktorý zabával deti na detských oslavách prezlečený za klauna, bol John Gacy, americký sériový vrah, ktorý pripravil o život viac ako 30 ľudí a bol známy ako „Klaun zabijak“. Ak chcete zažiť skutočný horor, pozrite si film C. Kingovo „To“.

Šepkajúca lebka, Jonathan Stroud

Hodnotenie: 4.9

ŠEPKAJÚCA LEBKA, JONATHAN STROUD

Tretie miesto v rebríčku patrí ďalšiemu dielu britského autora Jonathana Strouda. „Šepkajúca lebka“ bola druhou knihou zo série Agentúra Lockwood a spol., ktorá uzrela svetlo sveta v roku 2015, rok po prvom vydaní knihy Kričiace schody. Traja kamaráti, ktorí chytajú duchov, sa ako zvyčajne venujú svojej bežnej práci. Pokúšajú sa vyčistiť Londýn od invázie nadpozemských síl, ktoré dokážu človeka nielen vydesiť, ale aj zabiť jediným dotykom.

Tentoraz má agentúra ťažšiu úlohu. V jednom z hrobov sa našlo zrkadlo a každý, kto sa doň pozrel, zomrel v strašných mukách. Legenda hovorí, že ho zo skutočných ľudských kostí vytvoril šialený nekromant. Detektívi musia nielen odhaliť záhadu zrkadla, ale nesmú sa stať jeho obeťou, pretože vďaka svojej nadprirodzenej sile dokáže každého okolo seba podriadiť svojej vôli.

Kniha je napínavá od prvej strany a čitateľ spolu s postavami riskuje svoje životy, aby sa dostal do rôznych smrtiacich pascí, ktoré pripravili londýnski duchovia. Tým, ktorí nepoznajú dielo Jonathana Strouda, odporúčame, aby čítanie neodkladali. No a tí, ktorí už sú fanúšikmi, si môžu vychutnať ďalšie vydanie bestselleru autora literatúry pre tínedžerov.

Monstrológ. Kliatba Wendiga, Rick Yancey

Hodnotenie: 4.8

MONSTROLOG. KLIATBA WENDIGA, RICK YANCEY

Štvrté miesto patrí dielu amerického autora Richarda Ricka Yanceyho, ktorý získal prestížnu cenu za literatúru pre tínedžerov. Táto hororová kniha je súčasťou série Monstrológ, ktorá má celkovo štyri diely. Hlavným hrdinom je dvanásťročný Will Henry. Po smrti rodičov sa ocitne v dome lekára, pre ktorého pracoval jeho otec. O Pellinor Warthropovej, ktorá vedie kláštorný život, koluje veľa povestí, jedna strašidelnejšia ako druhá.

Jeho okolie sa domnieva, že autor sa zaoberá nielen medicínou, ale aj pokusmi na ľuďoch. Doktorov najlepší priateľ sa jedného dňa stratí po tom, čo sa vydal na cestu a snažil sa nájsť nový druh príšery, ale zmizol tam. Indiáni veria, že prestal existovať ako človek, ale premenil sa na živého mŕtveho upíra a jeho duša teraz patrí Wendigovi.

Warthrop si to nechce pripustiť a vydáva sa hľadať priateľa, aby čelil desivému a tajomnému zlu. Čitateľov, ktorí majú radi kombináciu viacerých žánrov, bude Monstrológ určite zaujímať. Kliatba Wendiga. V tejto knihe sa spája horor, tajomstvo a dobrodružstvo a dej ani na sekundu nepustí a udrží vás v napätí až do záverečného.

Exorcista, William Peter Blatty

Hodnotenie: 4.8

VYMIETAČ DIABLA, WILLIAM PETER BLATTY

Najlepšie hodnotená hororová kniha amerického autora sa umiestnila na piatom mieste. Vyšla v roku 1971, hoci William Peter Blatty ju chcel napísať už v roku 1940., keď prvýkrát počuje príbeh 14-ročného chlapca, ktorý dokázal mysľou premiestňovať nábytok v miestnosti, náhle začal hovoriť latinsky a následne ho dvaja jezuitskí kňazi podrobili exorcistickému obradu.

V Amerike sa okamžite stala bestsellerom a na vrchole rebríčka sa udržala takmer rok. Kniha nemala v iných krajinách okamžitý úspech, pretože názov knihy začínal ako „Exorcizmus“ a nie každý dokázal pochopiť správny preklad a význam slova. Ale po vystúpení spisovateľa v talkshow, kde populárne vysvetlil, o čom kniha je, si ju okamžite kúpili fanúšikovia hororu na celom svete. Film si v roku 1973 získal ešte väčšiu popularitu a stal sa klasikou svetovej kinematografie.

Hlavnou postavou je 12-ročné dievča, s ktorým sa začnú diať zvláštne a desivé veci. Začalo to ako mierna hystéria, ktorá sa zmenila na psychózu. Matka Regan McNeilovej sa obráti o pomoc na kňaza, ale ani on netuší, čo ju čaká ďalej.

Mlčanie jahniat, Thomas Harris

Hodnotenie: 4.7

MLČANIE JAHNIAT, THOMAS HARRIS

Šieste miesto patrí Thomasovi Harrisovi a filmu Mlčanie jahniat. Mnohí milovníci hororu sa prvýkrát zoznámili s filmovou adaptáciou diela, v ktorej hlavnú úlohu vraha zlobrov stvárnil slávny herec Anthony Hopkins. Román, ktorý vyšiel v roku 1988, získal prestížnu literárnu cenu Brama Stokera. Zápletka je založená na zajatí Buffalo Billa, maniaka, ktorý svoje obete sťahoval z kože. Jeho obraz je kolektívny a bol vytvorený na základe skutočných sériových zločincov.

Agent FBI má za úlohu nadviazať kontakt s Hannibalom Lecterom, ktorý sa nachádza v psychiatrickej liečebni a môže pomôcť pri dolapení maniaka, pretože dokonale pozná identitu Buffalo Billa. On však upustí od narážky a dohodu uzavrie len výmenou za zhovievavosť. Počas prevozu do federálnej väznice Lecter utečie.

Na konci píše list agentke Clarissy Starlingovej a pýta sa, či má nočné mory a či ju prenasledujú výkriky jahniat, ktoré sa v ranom veku snažila zachrániť pred zabitím. Kniha sa neodporúča pre veľmi emocionálne osoby. Bude to skvelá zábava pre ľudí, ktorí majú radi detektívky s hororovými prvkami.

Piercing, Ryu Murakami

Hodnotenie: 4.7

Piercing, Ryu Murakami

Talent Rjú Murakamiho, ktorý sa odráža v knihe The Piercing, možno bude chvíľu trvať, kým ho prijmete. Ide o jedinečné dielo, pri čítaní ktorého vrcholí napätie z chvíle čakania na vraždu, ktorá sa nikdy neuskutoční. Autorovi sa zakaždým podarí zaujať čitateľa psychologickými postupmi, ktoré mu odoberajú pocit reality a chladu. Murakami sa nepúšťa príliš hlboko do deja, ale skôr odhaľuje podstatu postáv, a to nie v dobrom slova zmysle.

Zápletka je nezvyčajná: Kwakašimu prenasledujú hlasy, ktoré ho nútia zabiť vlastnú dcéru. Aby unikol jeho kúzlu a udržal svoju rodinu v bezpečí, rozhodne sa skoncovať s prostitútkou, ale neberie do úvahy, že samotná potenciálna obeť sa ukáže, že zďaleka nie je neškodná a slabá, ale rovnako krutá ako on.

Pre tých, ktorí nie sú oboznámení s prácou Ryu Murakamiho, neodporúčame túto knihu – neexistuje klasický vývoj deja, to sa zvrtne zvláštnym spôsobom, pretože toto dielo nie je všetko pochopiteľné. V roku 2018 bol v USA nakrútený film podľa knihy Piercing, ale čitatelia si všimli – dej jasne zaostáva za originálom.

The Ring, Koji Suzuki

Hodnotenie: 4.7

Volanie, autor: Koji Suzuki

Kto by nepočul o filme „Prsteň“? Vedeli ste, že je založený na knihe japonského autora Kodžiho Suzukiho?? Román, ktorý vyšiel už v roku 1991, si rýchlo získal uznanie japonského publika a neskôr sa dostal aj do medzinárodnej distribúcie, ale ani po slávnej adaptácii sa nestal bestsellerom.

V deji štyria mladí muži náhle zomrú na akútny infarkt. Novinár Asakawa vyšetruje ich smrť. Zistí, že tesne pred smrťou muži sledovali zvláštnu kazetu. Nevedomky sa Asakawa stáva súčasťou hry temnej sily, a ak nie je hádankou spásy, bude do týždňa mŕtvy. A nielen to.

Tanec smrti, Stephen King

Hodnotenie: 4.7

TANEC SMRTI, STEVEN KING

Ďalšie dielo Stephena Kinga právom zaujalo svoje miesto v rebríčku najlepších hororových kníh. Bola vydaná v roku 1981. Kniha je o hororovom žánri a vychádza z Kingových prednášok o nadprirodzených javoch, ktoré viedol na univerzite. Ponúka pohľad na literárne diela, ktoré autora ovplyvnili, a zoznam filmov, ktoré mal King najradšej.

Dielo zahŕňa tri desaťročia tohto žánru, od 50. do 80. rokov 20. storočia. Hlavnými hororovými typmi, na ktoré spisovateľ upozorňuje, sú duch, vlkolak, bezmenná bytosť a upír. „Tanec smrti“ je výraz, ktorý bol obľúbený v stredovekom Francúzsku na označenie krehkosti existencie. Na túto tému vzniklo mnoho obrazov a básní, ktoré sa zachovali dodnes. Pominuteľnosť ľudského života je jednou z hlavných tém filmu Danse maca
e.

Knižný výskum osloví všetkých fanúšikov hororového žánru a konkrétne jeho slávneho predstaviteľa – Stephena Kinga. Odhalí nové aspekty majstrovej tvorby a ponúkne najrozsiahlejší pohľad na tento smer v literatúre, filme, televízii a rozhlase. Dielo bolo vytvorené pre tých, ktorí podľa autora „chceli vedieť veľa, ale báli sa opýtať.

Krvavý ostrov, Rick Yancey

Hodnotenie: 4.6

KRVAVÝ OSTROV, RICK YANCEY

Na ôsmom mieste v rebríčku je tretia kniha zo série Monstrológ, ktorá vyšla v roku 2011. Pokračuje v príbehu tínedžera Willa Henryho a doktora Pellinora Warthropa, ktorý sa stal chlapcovým skutočným priateľom po smrti jeho rodičov. Spoločne lovia strašidelné príšery, rozpletajú záhadné príbehy a hľadajú odpovede na otázky, ktoré trápia celé generácie.

V Krvavom ostrove sa lekár a jeho nová asistentka vydávajú na ďalšiu cestu a Will po prvýkrát zostáva doma sám. Dozvedá sa o existencii Magnifica, otca všetkých pozemských netvorov, a snaží sa ho nájsť. Čoskoro sa chlapec dozvie správu o Worthropovej záhadnej smrti, ale neveriac tragickej správe sa vydá hľadať pravdu, kde sa musí opäť postaviť nadprirodzeným silám. V knihe sa objavia aj tajné služby iných krajín, ktorým tiež nevadí chytiť Magnifica, čo dodáva príbehu dynamiku.

Toto mystické dobrodružné a hororové dielo osloví každého, kto už je fanúšikom tvorby Ricka Yanceyho alebo ho ešte len začína spoznávať. Viac ako zamotaný dej odmeňuje trpezlivého čitateľa na konci rozprávania odhalením všetkých tajomstiev honby za nepolapiteľnou príšerou.

Blaze. Pamäť

Hodnotenie: 4.5

BLASE. PAMÄŤ

Deviate miesto v rebríčku – dielo veľkého Stephena Kinga, ktoré vyšlo v roku 2007 pod pseudonymom autora – Richard Bachmann. Bola napísaná v roku 1973., ale spisovateľ nebol spokojný s konečným výsledkom a rukopis bol bezpečne zabudnutý. Až v roku 2006 ju objavil v archívoch a rozhodol sa ju prepracovať, zmeniť nešťastné momenty a, ako majster priznal, očistiť ju od sentimentu. Kniha bola posledným dielom, ktoré vyšlo pod týmto pseudonymom.

Dej je založený na najnovšom príbehu Blazea, ktorý sa rozhodne uniesť dieťa kvôli výkupnému, ale časom k nemu priľne a nechce sa s ním rozlúčiť. Kniha opisuje mnohé udalosti, ktoré sa stali Clytonovi Blaisdellovi mladšiemu, ktorý sa v dôsledku úrazu hlavy, ktorý utrpel od vlastného otca, stal mentálne postihnutým jedincom. Je to celkom dobromyseľný človek, ktorý nedokáže žiť sám.

Blazeovo morbídne podvedomie mu neustále pripomína Georgea Rackleyho, ktorý bol zavraždený, ale stále k nemu prichádza v podobe halucinácií a dáva mu rady, ktoré sú zakaždým prísnejšie. Druhá obsahovala poviedku „Memory“ už pod menom Stephen King, ktorá pokračovala v téme brutality a realizmu a ktorá sa napokon stala základom pre plnohodnotný román „Dumas-Kee“.

„Vraždy na ulici Morgue. Príbehy Edgara Allana Poea

Hodnotenie: 4.5

Na desiatom mieste v našom rebríčku je dielo veľkého Edgara Allana Poea, ktoré vyšlo v roku 1841 a považuje sa za prvé detektívne literárne dielo. Hlavným hrdinom je aristokrat Auguste Dupin. Mladý muž má analytickú myseľ schopnú riešiť logické problémy. Opis francúzskeho detektíva si prvýkrát osvojil niekoľko postupov, ktoré neskôr použili ďalší autori postáv ako Sherlock Holmes a Hercule Poirot.

Dupin sa ujíma vyšetrovania dvojitej brutálnej vraždy madam L’Espagne a jej dcéry, spáchanej v Rue Morgue. Čoskoro zadržia mladíka, ktorý v ten deň obchodoval s vdovou a odprevadil ju domov. Detektív neverí, že Adolphe Lebon bol zapletený do zločinu, a kritizuje políciu, že sa nezaoberá podrobnosťami a zatkne prvého muža, ktorého stretne.

Pre Dupina neexistujú nevyriešené záhady, takže tieto vraždy budú vyriešené. Čitatelia budú prekvapení identitou skutočného páchateľa a ohromení schopnosťou detektíva pomôcť nevinnému dostať sa na slobodu a iným podozrivým neskončiť za mrežami namiesto neho. Živý dej s nečakaným koncom osloví všetkých fanúšikov detektívok s hororovými prvkami.

The Amityville Horror, Jay Anson

Hodnotenie: 4.5

HOROR Z AMITYVILLE, JAY ENSON

Jay Anson dokázal zachytiť hrôzu skutočného sídla, ktoré si v roku 1924 postavili prisťahovalci na Ocean Avenue v okrese Suffolk v New Yorku. Prví majitelia neboli svedkami ničoho nadprirodzeného. V roku 1960 sa v dome zdržal mladý pár len 6 mesiacov a rýchlo sa odsťahoval kvôli hluku z presúvania nábytku a hlasom. V roku 1965 sa sem nasťahuje početná rodina, ktorá tu žije deväť rokov pokojne a bez incidentov.

Čoskoro došlo k tragickým udalostiam, ktoré dom preslávili ako strašidelné miesto a bol zaradený medzi najstrašidelnejšie sídla v USA. Šesť ľudí bolo zabitých výstrelmi z veľkokalibrovej pušky a za páchateľa bolo označené de Feovo najmladšie dieťa Ronald. Mnohé podrobnosti sú doteraz nevyjasnené a zostávajú nezrozumiteľné. Dom skúmali renomovaní výskumníci a je považovaný za miesto zvýšenej aktivity poltergeistov.

Klasický hororový príbeh je desivejší, pretože je založený na skutočných udalostiach a dom stále straší bežných ľudí aj výskumníkov paranormálnych javov. Kto je majiteľom kaštieľa teraz, nie je známe, ale bol kúpený za veľké peniaze a to, čo sa tam deje dnes, je neznámou pre cudzincov a zvedavcov.

Súdny deň, Adam Neville

Hodnotenie: 4.4

SÚDNY DEŇ, ADAM NAVILLE

Nasledujúce dielo je dielom britského spisovateľa, ktorý sa preslávil ako talentovaný autor hororu a našiel si priaznivcov v ruskej hororovej komunite. Hlavnou postavou je Kyle Freeman. Nezávislý režisér je na pokraji bankrotu a už neverí, že sa mu podarí nájsť slušný scenár pre nový film.

Keď však konečne dostane príležitosť, rýchlo súhlasí s natočením dokumentárneho filmu o Chráme súdneho dňa, sekte, ktorej členovia spáchali v roku 1975 samovraždu a ktorá odvtedy prestala existovať. Na všetkých sektárov v arizonskej púšti čakalo krvavé finále. Zostalo však niekoľko preživších, s ktorými režisér viedol rozhovor.

Celé desaťročia všetci mlčali, ale len čo sa začne nakrúcanie, okamžite sa objavia desivé a záhadné udalosti, ktoré vedú Kyla k neuspokojivému záveru: štáb je konfrontovaný s nadpozemskými silami, ktoré zničili preživších nasledovníkov sestry Katherine a ktoré nedovolia, aby sa v práci na filme pokračovalo. Kniha zaujme fanúšikov sektárskej a kultovej tematiky, pomôže vám naplno prežiť hrôzu z prítomnosti zla a vychutnať si sugestívny opis odohrávajúcich sa udalostí.

Knihy krvi, Clive Barker

Hodnotenie: 4.3

KRVNÉ KNIHY, CLIVE BARKER

Uznávaný anglický spisovateľ fantastiky vytvára klasické diela hororového a mystického žánru, ktoré si už dlho obľúbilo mnoho fanúšikov týchto žánrov. Získala množstvo ocenení vrátane ceny Brama Stokera za najlepšiu knihu pre tínedžerov v roku 2004. Séria obsahuje šesť zbierok poviedok, ktoré spája čisto filozofický motív, ale v skutočnosti je každá z nich samostatným literárnym celkom.

Mŕtvi opúšťajú náš svet, ale nikdy sa neprestávajú stretávať so živými. Zúfalý experiment vedkyne, pri ktorom sa stretne s tínedžerom so schopnosťou komunikovať s duchmi. V istom okamihu sa ho zmocnia obyvatelia podsvetia a premenia jeho telo na krvavú knihu, ktorá opisuje ich utrpenie.

Kroky vedúce do priepasti, Rick Yancey

Hodnotenie: 4.3

KROKY, KTORÉ VEDÚ DO PRIEPASTI, RICK YANCY

Ďalšou v poradí je ďalšia kniha zo série Monstrológ amerického autora Ricka Yanceyho, ktorá vyšla v roku 2016 a je štvrtým vydaním. Stretnutie s už obľúbenými postavičkami prinesie neuveriteľné dobrodružstvo, ktoré je plné života tajomného lekára a jeho mladšej kamarátky siroty. Čitatelia opäť zažijú hrôzu Willa Henryho a Pellinora Warthropa, ale zároveň sa k nim pridajú pri prekonávaní všetkých výziev a riešení veľkej záhady príšer, ktoré teraz žijú na Zemi.

Chlapec už vyrástol a zúčastňuje sa na mnohých doktorových experimentoch. Záverečný román približuje výskumníkom paranormálnych javov odpovede na otázky: prečo tieto bytosti prichádzajú do nášho sveta, je netvor naozaj taký strašidelný a kto to vlastne je, ako sa niekomu zmení život po stretnutí s ním?

Kniha kombinuje niekoľko žánrov: horor, mystérium, fantasy. O to zaujímavejšie je čítanie pre mladšiu generáciu a rovnako fascinujúce pre staršie publikum. „Schody vedúce do priepasti“ budú vynikajúcim darčekom pre všetkých fanúšikov hororu a majú radi zvrátený dej, skvelý „živý“ slabikár a neobyčajne jasné a zaujímavé postavy.

Rituál, Adam Neville

Hodnotenie: 4.3

RITUÁL, ADAM NAVILLE

Kniha, ktorá vyšla v roku 2011, získala množstvo ocenení od odbornej kritiky a zároveň si získala milióny fanúšikov mystického a psychologického hororu na celom svete. Dej je pomerne jednoduchý a začína sa výletom štyroch priateľov do najkrajších lesov vo Švédsku. Keď sa rozhodnú ísť skratkou, zablúdia do pustatiny a zistia, že sa stratili. Najprv narazia na malé zviera ukrižované na strome, ktoré im pripomenie okultný rituál, ktorý sa tu vykonáva.

Čoskoro nájdu opustený dom so stopami krvi, zvyškami obetných pomôcok a podivnou vypchatou príšerou v podkroví. V chátrajúcom kostole kamaráti objavia pivnicu až po vrch naplnenú ľudskými kosťami. Začínajú chápať zložitosť svojej situácie a obávajú sa o svoj život, ale plne si neuvedomujú, že ich nehľadá človek, ale niekto, kto je desivejší ako samotná smrť.

Autor opisuje bezútešné lesy tak živo, že sa čitateľ úplne ponorí do atmosféry škandinávskej divočiny. A čím viac sa blížite k finále, tým nebezpečnejšie je byť v blízkosti postáv. Mnohí čitatelia sa vyjadrili, že kniha je jedným z najstrašidelnejších diel v hororovom žánri a odporúčajú všetkým odvážlivcom, aby si príbeh štyroch univerzitných priateľov prečítali.

1408, Stephen King

Hodnotenie: 4.2

1408, STEVEN KING

Diela Stephena Kinga sú neustále hodnotené ako jedny z najlepších v hororovom a mysterióznom žánri. „1408“ je na zozname zaslúžene. Kniha je o odborníkovi na paranormálne javy, ktorý odhaľuje lži a na základe svojho výskumu napíše knihu. Jedného dňa sa mu dostane do rúk brožúra hotela Dolphin, ktorá ho varuje, aby nikdy nevstupoval do izby 1408. Spisovateľ, ktorého to okamžite zaujalo, sa vydáva na túto adresu, aby odhalil klamstvo administratívy s cieľom prilákať nových hostí.

Na žiadosť vyššieho manažéra, aby sa nepohyboval v miestnosti, Mike Enslin reaguje ráznym odmietnutím a nezastaví ho ani príbeh 56 ľudí, ktorí spáchali samovraždu alebo zomreli prirodzenou smrťou. Je nútený vziať si izbu, pretože hotelové pravidlá prikazujú, že ak je k dispozícii len jedna voľná izba, musí byť pridelená novoprijatému hosťovi.

Cynický Enslin bude musieť čeliť niečomu nevysvetliteľnému, čo jeho iracionálna myseľ spočiatku nevníma. Po prežití niekoľkých najstrašnejších hodín svojho života sa dozvedá, že buď sa všetko zopakuje, alebo sa mu podarí uniknúť z piateho kruhu pekla spáchaním samovraždy. Stephen King zostal aj tu verný sám sebe a udržal čitateľa v maximálnom napätí až do konca.

Táto kniha je plná pavúkov, David Wong

Hodnotenie: 4.2

TÁTO KNIHA JE PLNÁ PAVÚKOV, DAVID WONG

Americký spisovateľ Jason Pargin je verejnosti známy pod pseudonymom David Wong. Jeho štýl je veľmi nápaditý a vynaliezavý. Napriek hororovému žánru majú všetky autorove diela zmysel pre humor. „Táto kniha je plná pavúkov“ vyšla v roku 2012 a je pokračovaním príbehu Davida a Johna, ktorí po porcii „sójovej omáčky“ (ako sami nazývajú špeciálnu látku) začnú mať paranormálne schopnosti.

Jedného dňa Dávida uhryzne pavúk, ale nie je to obyčajný hmyz, ale skutočná príšera, ktorá človeka posadne a zničí všetkých ľudí v jeho okolí. Priatelia musia opäť bojovať proti univerzálnemu zlu a poraziť inváziu zombie na ľudstvo. Kniha sa od prvého uznávaného románu líši tým, že má premyslenejší dej, ktorý nie je chaotický. Autor je však svojím spôsobom tak trochu tyran, otvorene sa vysmieva pravidlám literárnej tvorby a opäť zaujme čitateľa nezvyčajným finále.

Cesty po podvedomých svetoch oslovia milovníkov sci-fi, hororu, humoru. Vďaka tejto kombinácii sa dielo stalo bestsellerom a jeho autor jedným z najlepších súčasných spisovateľov hororového žánru.

Uspávanka, Vladimir Danikhnov

Hodnotenie: 4.2

USPÁVANKA, VLADIMIR DANICHNOV

Slovenská spisovateľ vedecko-fantastickej literatúry je známy najmä vďaka svojmu oceňovanému dielu a tragickému koncu svojho života v dôsledku vážnej choroby. Diagnóza rakoviny v mladom veku ho prinútila pozerať sa na svet inak a až do svojej smrti v roku 2018 sa snažil svojím príkladom ukázať, že ľudia s rakovinou sú rovnako ľudia a zaslúžia si priateľstvo, lásku a dokonca aj obyčajnú spoločnosť.

V našom rebríčku bola kniha Lullaby vydaná v roku 2014. Dej sa odohráva na mieste bez názvu, ale ako ho autor označuje – v južnom hlavnom meste krajiny. Mestom otriasla séria brutálnych vrážd detí. Maniak už dostal prezývku „Blesk“, pretože v krátkom čase pripravil o život niekoľko mladých ľudí, ale vyšetrovanie zatiaľ neprinieslo žiadnu verziu ani stopu. Z Petrohradu prichádza slávny detektív, aby pomohol svojim kolegom.

Na pozadí tragických udalostí je vykreslený skutočný život obyvateľov mesta, z ktorých každý si v šatníku uchováva svoje tajomstvo. A práve zmiznutie a vražda detí mnohých z nich prebudí zo zimného spánku a prinúti ich zamyslieť sa nad mnohými otázkami života. Nekonvenčný román s filozofickou líniou je dynamický, ukazuje všetky zlozvyky spoločnosti s iróniou a čiernym humorom typickým pre Vladimíra Danichnova.

Zberateľ, John Fowles

Hodnotenie: 4.1

ZBERATEĽ, JOHN FOWLES

John Fowles je anglický spisovateľ, ktorý dal svetu diela, ktoré sa neskôr stali bestsellermi, a ich adaptácia priniesla autorovým knihám ešte väčší komerčný úspech. „The Collector“ vyšiel v roku 1963. Hlavným hrdinom je mladý muž, ktorý vedie chránený životný štýl. Jeho vášňou sú motýle. Zabíja ich a potom obdivuje mimoriadnu krásu vzácnych exemplárov.

Jedného dňa unesie dievča, do ktorého sa chce zamilovať a ktoré chce obdivovať, rovnako ako zvyšok svojej zbierky, a sníva o tom, že myšlienku úplnej poslušnosti dovedie do maxima. Príbeh sa rozpráva v mene Clegga aj Mirandy. Čitateľ môže na vlastnej koži zažiť všetky pocity mužovho chorého podvedomia a nevýslovnú hrôzu uneseného dievčaťa, ktoré je nútené ísť do zajatia, ale stále čelí zločincovi.

Príbeh je napínavý a umožňuje vám uvedomiť si strach a beznádej. Hrôzostrašný dej strháva s každou stránkou a čitateľ nevie, čo ho čaká. Záver je strašidelný a výber novej obete je nepochopiteľný. Dielo je pomerne emočne náročné, ale pre tých, ktorí uprednostňujú hororový žáner, zanechá trvalý dojem.

Pán múch William Golding

Hodnotenie: 4.1

PÁN MÚCH WILLIAM GOLDING

Hodnotená hororová kniha Williama Goldinga je prvým dielom uznávaného spisovateľa, ktorý získal Nobelovu cenu za literatúru. Bola vydaná v roku 1954. Kniha vyšla v ruštine o 15 rokov neskôr a okamžite si získala domáce publikum. Cesta k úspechu bola dosť ťažká – viac ako 20 vydaní ju odmietlo. Autor sa však čoskoro usmial a kompromisne odstránil prvé strany románu opisujúce jadrovú vojnu.

Dej sa odohráva na opustenom ostrove, kde sa skupina chlapcov ocitne po havárii lietadla. Dvaja nepochybní vodcovia sa snažia nejako zorganizovať život, ale čoskoro to vedie k nezhodám v tábore a rozdeleniu na dva bojujúce kmene. Pánom múch v románe je prasacia hlava na kolíku, ku ktorej prehovorí duševne vyšinutý Šimon, ktorého neskôr zabije kmeň lovcov.

Goldingova kniha bola reakciou na spoločnosť, ktorá vnímala deti ako nevinné obete vojny. V skutočnosti sa ukázala morálna degradácia tínedžerov, ku ktorej došlo vo veľmi krátkom čase. Zahrnuté do anglických školských osnov, je užitočné pre Slovenskách tínedžerov, aby sa pozreli na problémy dospievania z inej perspektívy.

OKRES HARROW. Zväzok 1. Nespočetné množstvo duchov Cullen Bunn, Tyler Crook

Hodnotenie: 4.1

OKRES HARROW. ZVÄZOK 1. NESPOČETNÉ MNOŽSTVO DUCHOV CALLEN BUNN, TYLER CROOK

Cullen Bunn vytvoril v hororovom žánri svoj vlastný osobitý štýl a Tyler Crook dokázal preniesť túto myšlienku na papier v podobe náčrtov a kresieb. Hlavnou postavou je Emmy. Počula, že v lesoch Harrowského okresu strašia príšery a netvory, ale úplne týmto legendám neverila a nevenovala im veľkú pozornosť. Jej osemnáste narodeniny prinášajú poznanie, že je zviazaná s iným svetom, ale ešte netuší, ako pevne.

Pred dávnymi časmi bola zavraždená mocná čarodejnica, ktorá sa čoskoro prebudí a prevtelí sa do Emmy, aby zničila všetok život v oblasti. Mnohí z miestnych obyvateľov sú sami potomkami Hester Beckovej, stvorenými z hliny a kvapiek čarodejníckej krvi. Objavia sa vízie mŕtvych, mor dobytka, náhly dar hlavnej postavy liečiť a mnoho ďalších znamení, ktoré predpovedajú hrozné udalosti, ktoré prídu.

Za zmienku stoja živé ilustrácie, ktoré vám pomôžu naplno sa ponoriť do sveta démonov a antikristov. Príbeh je fascinujúci, upúta pozornosť čitateľa od prvej minúty. Tí, ktorí uprednostňujú tento druh hororového žánru, nebudú sklamaní a môžu pokračovať v čítaní kníh zo série Harrow County.

Chladnokrvná vražda, Truman Capote

Hodnotenie: 4.0

CHLADNOKRVNÁ VRAŽDA, TRUMAN CAPOTE

Román, ktorý je zaradený do hodnotenia, vychádza zo skutočného príbehu, ktorý opísal slávny americký spisovateľ Truman Capote. Svetlo sveta uzrela v roku 1966. Podnetom na vydanie knihy bol článok v časopise o vražde štvorčlennej rodiny farmára. Autorka sama odcestovala do štátu Kansas, aby vyšetrila brutálny zločin. Capoteho rukopis mal na konci vyšetrovania viac ako 8 000 strán.

Dvaja mladí muži sa vlámali do domu Clutterovcov, presvedčení o tom, že tam majú uložené veľké úspory. Chladnokrvne zavraždili otca, matku a dve deti a odišli do Las Vegas, kde ich zadržali. Po piatich rokoch v cele smrti boli Perry Smith a Richard Hickock popravení, a hoci sa snažili svoj zločin vykresliť ako dôsledok dočasnej nepríčetnosti, lekári ich vyhlásili za úplne zdravých.

Stojí za zmienku, že spisovateľ sa s vrahmi osobne stretol, čo dielu dodáva ešte viac realizmu a ukazuje psychologický portrét človeka schopného krutých zločinov. Celá jeho povaha sa naplno odhaľuje a na každej stránke čitateľ vidí strach a zúfalstvo, nádej a bolesť, súcit a nenávisť.

Nemám ústa a chcem kričať, Harlan Ellison

Hodnotenie: 4.0

NEMÁM ÚSTA A CHCEM KRIČAŤ, HARLAN ELLISON

Naše hodnotenie uzatvárame knihou amerického spisovateľa, ktorý počas svojej kariéry napísal viac ako 2000 diel. Sú to poviedky, eseje, eseje, romány. Bol vyhlásený za autora, ktorý získal najviac ocenení v žánri science fiction. „Nemám ústa a chcem kričať“ je jedným z najznámejších diel Harlana Ellisona. Rozpráva o počítači, ktorý zničil celé ľudstvo a zanechal nažive len päť ľudí.

„Jadrový manipulátor“ sa prostredníctvom týchto ľudí mstí svojim tvorcom. 109 rokov mučil a vyhladoval svojich zajatcov. Hlavný hrdina sa rozhodne zabiť svojich blížnych, ale počítač ho zbaví ľudskej podoby a pokračuje v šikanovaní. Kniha sa stala základom populárnej počítačovej hry a jednu z postáv nahovoril sám Ellison.

Dielo osloví fanúšikov viacerých žánrov: sci-fi, horor, psychologická dráma. Umelo vytvorená inteligencia vedie k celosvetovej katastrofe, ktorú ľudstvo nedokáže zastaviť. Knihu odporúčame ľuďom rôzneho veku: tínedžerom, strednej generácii aj starším čitateľom.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: