8 najlepších kníh Ernesta Hemingwaya

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nie je sprievodcom pri nákupe. Pred nákupom je potrebné poradiť sa s odborníkom.

Ernest Miller Hemingway – najväčší spisovateľ našej doby, nositeľ Nobelovej a Pulitzerovej ceny, ktorý sa preslávil nielen svojimi dielami, ale aj životom bohatým na zaujímavé udalosti a dobrodružstvá. Hoci sa skončil tragicky, majster dokázal vytvoriť nezabudnuteľné diela, ktoré dodnes strašia milióny ľudí na celom svete. Knihy napísané v štýle modernizmu a realizmu dokázali zaujať aj tých čitateľov, ktorí dávali prednosť iným žánrom. . Hemingway písal o svojom okolí a pocitoch, odhaľoval stránky ľudského života, opisoval zložité vzťahy medzi ľuďmi.

Vďaka jeho okamžite rozpoznateľnému štýlu, ktorý je zároveň stručný a intenzívny, jeho diela stále s nadšením čítajú ľudia všetkých vekových kategórií, pohlaví a náboženstiev. Do nášho rebríčka sme vybrali najlepšie diela amerického spisovateľa a novinára, ktoré sa stali vizitkou Ernesta Hemingwaya a dokázali prispieť k modernej svetovej literatúre.

Rebríček najlepších kníh Ernesta Hemingwaya

Nomináciamiestoprácahodnotenie
Najlepšie knihy od Ernest Hemingway1Komu zvonia zvony4.9
2Starý muž a more. Príbehy4.8
3Dovolenka, ktorá je stále s vami4.7
4Zbohom, zbrane!4.7
5Fiesta4.7
6Ostrovy a more4.6
7Mať a nemať4.5
8Za riekou, v tieni stromov4.5

Komu zvonia zvony

Hodnotenie: 4.9

Komu zvonia zvony.webp

Na prvom mieste je román, ktorý sa hneď po svojom vydaní v roku 1940 dostal do prvej desiatky svetových bestsellerov a odvtedy si túto pozíciu udržal, pretože je to nepochybný bestseller a povinné čítanie. Názov knihy, ktorý znie aj ako „For Whom the Bell Tolls“, je prevzatý z kázne kňaza Johna Donna zo 17. storočia a úryvok sa stal epigrafom.

Film je o vojne, o jej krutosti, utrpení a nenávisti, o hodnote ľudského života ako jednotky a jeho znehodnotení masami – inými slovami, o vojne bez príkras. Je určená pre tých, ktorí tieto udalosti prežili, aj pre tých, ktorí s nimi nikdy neprišli do kontaktu, aby si každý vždy pamätal, k akým katastrofám vedú. Dej sa odohráva v roku 1937 v Španielsku. Príbeh sa zameriava na mladého vojaka Roberta Jordana, ktorý je vyslaný za nepriateľskú líniu, aby vyhodil do vzduchu most. Kniha opisuje niekoľko dní zo života partizánskeho oddielu. Každá postava je svojím spôsobom pestrá a zaujímavá. Hoci autor neuvádza veľa podrobností o zážitkoch hlavných postáv, čitateľ si ich môže domyslieť sám.

Stojí za zmienku, že kvôli najprísnejšej cenzúre v ZSSR bola kniha vydaná s mutáciami a opravami, ale teraz si môžete vychutnať kompletné autorovo dielo, ktoré je publikované bez úprav a skratiek.

Starý muž a more. Príbehy

Hodnotenie: 4.8

STAREC A MORE. Tales.webp

Na druhom mieste je skvelé dielo spisovateľa, ktorého pozná takmer každý milovník kníh a ktoré je zaradené do školských osnov. Práve za toto dielo bola Ernestovi Hemingwayovi v roku 1954 udelená Nobelova cena. Starček a more bolo posledné Hemingwayovo dielo, ktoré vydal počas svojho života. Hlavným hrdinom je kubánsky rybár, ktorý každý deň čelí ťažkostiam, ale váži si všetko, čo ho obklopuje, obdivuje krásny svet a je príkladom optimizmu v každej situácii.

Starému Santiagovi sa už takmer tri mesiace nepodarilo chytiť ani jednu rybu, preto ho považovali za smoliara. Jedine chlapec Manolin verí, že to dokáže, a napriek otcovmu zákazu pomáha svojmu dospelému priateľovi, ako sa len dá. Na 85. deň má starý muž šťastie a uloví obrovského marlina dlhého viac ako 5 metrov. Dva a pol dňa sa Santiago snaží udržať rybu na vlasci a doplávať s ňou na breh. Tretí deň je nútený zviesť nerovný boj so žralokmi, pričom päť z nich zabije, ale stratí takmer všetky ulovené marliny.

V celom príbehu sa starý muž rozpráva so zvieratami ako so seberovnými. Má súcit s marlinom, chápe jeho pocity, rozpráva sa so žralokmi, priznáva porážku a hovorí, že zabili jeho sen a priviedli ho späť do tábora nešťastníkov. „Starec a more“ je kniha, ktorá vám pomôže prehodnotiť mnohé životné momenty, vidieť nové aspekty a tešiť sa z maličkostí, ktoré sa predtým zdali byť všedné.

Dovolenka, ktorá je vždy s vami

Hodnotenie: 4.7

Dovolenka, ktorá je stále s vami.webp

Tretie miesto v rebríčku zaslúžene patrí dielu, ktoré pozostáva z krátkych esejí o živote Ernesta Hemingwaya v Paríži. Je to autobiografická kniha, ktorá rozpráva nielen o spisovateľovej manželke a malom synovi, ale aj o všetkých ľuďoch, ktorých na svojej ceste stretol. Aby sa uistil, že v jeho opise najromantickejšieho mesta na svete nie sú žiadne nepresnosti, navštívil Paríž niekoľkokrát, aby si ujasnil drobné detaily.

Lyrická nálada sa dostaví hneď po prvej strane a pocit tepla a osláv pretrváva ešte dlho po prečítaní poslednej strany. Spomienky odhalili nové črty spisovateľovho talentu: jeho pozorovací talent, úprimnosť, zvedavosť a živú individualitu. Ukázal v nich všetky aspekty ľudskej povahy, svoje myšlienky o remesle a svojich literárnych bratoch. Mnohí ľudia stále považujú dvadsiate roky 20. storočia za „zlatý vek“ Ernesta Hemingwaya.

Autor opisuje svoj prvý kontakt s Slovenskámi autormi, ktorých diela videl v kníhkupectve. Bol dojatý silou talentu Dostojevského, Čechova, Turgeneva. Ale diela Tolstého, ktorý opísal vojnu spôsobom, akým to nikto iný pred ním neurobil, zanechali po prečítaní zvláštnu stopu. Ak ste ešte nečítali knihu „Dovolenka, ktorá je stále s vami“, neodkladajte ju a vychutnajte si zaujímavý príbeh, neuveriteľnú krásu Paríža, ktorú autor s takou láskou opisuje, a opäť sa presvedčte, že nie nadarmo bol Hemingway uznaný za jedného z najlepších prozaikov našej doby.

Zbohom, zbrane!

Hodnotenie: 4.7

Zbohom zbraniam!

Štvrtá hodnotená kniha preslávila Ernesta Hemingwaya. Vydaná v roku 1929 si okamžite získala priazeň čitateľov a kritiky a o tri roky neskôr ju americký režisér Frank Borzega úspešne adaptoval do filmovej podoby. Dej románu je, tak ako vo všetkých autorových dielach, jednoduchý, nevyznačuje sa zvratmi a zložitosťou, nie je zaťažený paralelnými líniami, sylabus je živý a zrozumiteľný čitateľom každého veku.

Príbeh sa odohráva počas prvej svetovej vojny. Taliansky armádny dôstojník je zranený a prevezený do nemocnice, kde sa na prvý pohľad zamiluje do svojej krajanky, zdravotnej sestry Catherine Barclayovej. Po uzdravení zázračne unikne nepriateľskej guľke aj zastreleniu za údajnú dezerciu. Frederick Henry, vedomý si všetkých hrôz vojny, nespravodlivosti a nenávisti každej ľudskej bytosti zapojenej do týchto brutálnych udalostí, odchádza z vojny a spolu so svojou milovanou cestuje loďou do Švajčiarska.

Hoci autor tvrdil, že dielo je čisto literárne, fiktívne, mnohé dejové línie súvisia so spisovateľovým skutočným životom. Bol aj vo vojne, kde bol zranený a hospitalizovaný na liečenie, počas ktorého si začal románik so zdravotnou sestrou. Neskôr sa svojmu vydavateľovi priznal, že jednoducho nechcel propagovať svoj pobyt na fronte a svoje vážne zranenie.

Fiesta

Hodnotenie: 4.7

FIESTA.webp

Ďalším v poradí je autobiografický román, ktorý vyšiel v roku 1926. Memoáre sa stali akýmsi manifestom „stratenej generácie“ 20. rokov, ktorá dokázala prežiť hrôzy vojny, prejsť všetkými skúškami a útrapami, ale nedokázala sa nájsť v mierovom živote. Všetky postavy v diele boli skutočné. Boli Hemingwayovými blízkymi priateľmi a známymi.

Všetky opisy sú v autorovom charakteristickom štýle: lakonické, jednoduché, bez ďalších dejových línií. Od prvej minúty je čitateľ uchvátený príbehom skutočných ľudí, ktorí sa všemožne snažili prispôsobiť novému životu. V románe sa odráža spisovateľova fascinácia býčími zápasmi. Čaká vás priateľstvo so španielskym matadorom, návšteva literárnej kaviarne, výlet na ryby a návrat do povojnového Paríža. Zamilovanosť do ženy a neprekonateľné prekážky v spoločnom živote, žiarlivosť, alkohol ako únik pred realitou – to všetko môžeme vidieť v jednom z najznámejších Hemingwayových diel.

Stojí za zmienku, že pôvodný názov knihy je And the Sun Rises. „Fiesta“ je publikovaná anglická verzia. Spisovateľ to však nespochybnil a neskôr boli na obálke uvedené dva tituly. Odporúčané čítanie pre myšlienku, že v živote vždy existujú udalosti, ktoré sú protiváhou predchádzajúcich. Vojna sa mení na mier, nenávisť na lásku, odlúčenie na opätovné stretnutie.

Ostrovy a more

Hodnotenie: 4.6

OSTROVY A MORIE.webp

Román zaradený do nášho rebríčka bol vydaný po Hemingwayovej smrti v roku 1970. Príbeh sa točí okolo komplikovaného života maliara a morského maliara Thomasa Hudsona. Dielo je z veľkej časti autobiografické. Vzhľad, vek, povolanie hlavného hrdinu a autora sú totožné. Hudson a Hemingway spolupracovali s americkými úradmi. Dokonca aj plemená, prezývky a zvyky týchto mačiek sú rovnaké.

Príbeh začína vyrovnaným a pokojným životom umelca, ktorý sa usadil na ostrove Bimini a maľuje tam. Raz do roka ho navštívia jeho synovia, ktorí s otcom trávia letné prázdniny. Vychutnávajú si krásy ostrova, relaxujú, kúpu sa v mori. Tragická smrť jeho dvoch najmladších synov a bývalej manželky však ukončila umelcov šťastný život. Druhá časť románu sa zaoberá udalosťami druhej svetovej vojny, v ktorej zomiera aj Hudsonov najstarší syn. Rozhorčí sa nad svetom, utápa svoj smútok v alkohole.

V poslednej časti sa Thomas podieľa na zajatí posádky nemeckej ponorky, ktorá sa pokúšala uniknúť z poškodenej ponorky. Úloha je splnená, ale sám Hudson je ťažko zranený. Dielo sa dotýka mnohých aspektov ľudského života: morálky, osamelosti, odvahy, zodpovednosti za seba a iných.

Mať a nemať

Hodnotenie: 4.5

BYŤ A NEBYŤ.webp

Náš rebríček uzatvára román vydaný v roku 1937. Je to kronika ťažkých rokov hospodárskej krízy v Amerike. Dej sa sústreďuje na jednoduchého rybára, ktorý sa snaží prežiť veľkú hospodársku krízu a zo zúfalstva sa obráti na zločin, aby uživil seba, svoju ženu a tri dcéry. Harry Morgan si privyrába prenajímaním svojej lode dovolenkárom. Sám sprevádza bohatých mužov, pretože pozná najlepšie miesta na lov rýb.

Jedného dňa sa ocitne v ťažkej situácii so zničeným náčiním a bez peňazí. Aby sa dostal z brehov Kuby do Ameriky, musí súhlasiť s prepašovaním Číňanov, ktorí majú byť na naliehanie sprostredkovateľa cestou zabití. Morgan sa však rozhodne zachrániť ilegálov pred istou smrťou. Keď sa Harry dostane na šikmú plochu, súhlasí s pokračovaním pašovania whisky.

Osud je k rybárovi nespravodlivý a on zomiera bez toho, aby sa mu splnil sen pomôcť svojej rodine. Zatiaľ čo na veľkých luxusných jachtách žijú ľudia bezstarostne a bezstarostne. Tento román sa zaoberá pálčivými sociálnymi otázkami, v centre ktorých je rozpor medzi bohatými a chudobnými, spokojným životom a polovičným hladom. Je na čitateľovi, aby rozhodol, kto je skutočným vinníkom a kto je len osudom.

„Za riekou, v tieni stromov“ (nov., miesto 8)

Hodnotenie: 4.5

Hemingwayova kniha Nad riekou, v tieni stromov vyšla v roku 1950. Toto je príbeh bývalého vojaka Richarda Cantwella, ktorý si uvedomuje, že mu neostáva veľa času. Kniha má hlbokú ľúbostnú líniu, ako aj autobiografické vsuvky – autorov rukopis.

Plukovník Richard Cantwell, ktorý prešiel všetkými vojnami na začiatku dvadsiateho storočia, sa dožil 50 rokov. Po druhej svetovej vojne sa vyberie na dovolenku do Benátok, mesta, kde bol pred 30 rokmi prvýkrát ťažko zranený. Nie je v dobrom zdravotnom stave – má za sebou dva infarkty a lekári tvrdia, že tretí už neprežije. Richard si uvedomuje, že toto môže byť jeho posledná cesta, a preto sa ide rozlúčiť so svojou poslednou láskou, devätnásťročnou Renatou.

Román sa stal literárnou klasikou, citovanou a citovanou.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: