10 najlepších úloh v počítačových hrách

Medzi mnohými žánrami videohier je jeden, ktorý v určitom období doslova dominoval tomuto odvetviu. Všetko je to o úlohách. Teraz je tento žáner výrazne zatienený inými, najmä MMORPG, ale questy majú stále miesto v srdciach hráčov, a to nielen tých zo starej školy. Redaktori portálu Expertology zostavili na základe zistení našich odborníkov špeciálne hodnotenie najlepších úloh kompatibilných s PC a Windows. Táto recenzia sa zameriava na detektívne úlohy s akčným a dobrodružným prvkom, ako aj na hry s osobitou, jedinečnou atmosférou a jedinečným príbehom.

Najlepšie questové hry na PC

Nomináciaumiestnenienázov hryhodnotenie
Najlepšie klasické úlohy na PC1Myst5.0
2Najdlhšia cesta4.9
Najlepšie detektívne úlohy na PC1Séria hier Nancy Drew5.0
2Séria Sherlock Holmes4.9
3Stále
 • fe
 • 4.8
  4L. A. Noire4.7
  Najlepšie atmosférické úlohy na PC1Na Mesiac5.0
  2Machinarium4.9
  3
 • mbo
 • 4.8
  4Drahá Ester4.7

  Najlepšie klasické úlohy na PC

  Do prvej kategórie patria dve hry v štýle questov, ktoré v sebe spájajú všetky znaky nesmrteľných klasík žánru. Je to Myst a Najdlhšia cesta.

  Myst

  Hodnotenie: 5.0

  Myst

  Prvé číslo je skutočná legenda, klasický quest, ktorý si získal srdcia hráčov na celom svete už v dávnych 90. rokoch, v zlatej ére budovania questov. Odvtedy hra úspešne prežila mnoho reedícií. Celá generácia doslova vyrastala s Myst. Počas svojej histórie dosiahla séria výprav len na oficiálnych predajoch viac ako 12 miliónov a tento koncept dal vzniknúť celému subžánru.

  Tvorcami prvého Mystu a zakladateľmi celej hernej série sú štyria profesionáli – výtvarník Chuck Carter, zvukový dizajnér Chris Brandkamp a herný dizajnér Miller. Kombinácia ich inteligencie a inšpirácie prispela k dokonalosti hry v kľúčových oblastiach, ako je grafika, herný svet, hudba a príbeh.

  Myst je vlastne tajomný ostrov, ktorý nepatrí do nášho sveta. Hlavná postava pátrania, istý Pútnik, objaví magickú knihu s rovnakým názvom, ktorá mu otvorí portál do tohto fantasy sveta. Na ostrove objaví celú knižnicu rovnako záhadných kníh a jeho úlohou je nájsť chýbajúce stránky kníh a nakoniec odhaliť záhadu ostrova. Tento mimoriadne stručný opis poskytuje len veľmi vzdialenú predstavu o bohatosti, bohatosti a originalite dejovej línie hry. Mnohí odborníci, vrátane expertov, sa zhodujú na tom, že zaujímavejší a pútavejší príbeh v hre nebol nikdy predtým ani potom, čo sa hra The Myst.

  Ďalším pozoruhodným prvkom hry The Myst je hrateľnosť. Hráč Wanderer cestuje po úžasných svetoch, pričom ako portály používa cudzokrajné knihy roztrúsené tu a tam. Takýto portál sa dá otvoriť len vyriešením väčšinou ťažkých, ale mimoriadne zaujímavých hádaniek. Na rozdiel od mnohých iných úloh tu postava nemá smrteľných nepriateľov a nemôže byť zabitá nepriateľskými jednotkami ani samotným prostredím. Všetky výzvy, ktorým čelí, sú čisto intelektuálne a situačné. Musí vyriešiť všetky hádanky a otvoriť všetky portály, pretože na dokončenie hry musí navštíviť všetky svety. Príbeh drží hráča v napätí až do samého konca, keď sa na základe získaných informácií musí rozhodnúť pre nesmierne ťažké rozhodnutie. Alternatívne konce sú implementované v rôznych častiach hry.

  Čo sa týka obtiažnosti, The Myst je jednou z najťažších úloh v histórii. To spôsobuje zdvojnásobenie záujmu odborníkov o túto hru ako o akýsi fenomén, keďže prílišná zložitosť je hráčmi skôr odmietaná. Tu je situácia opačná – jedna z najťažších úloh sa stala najobľúbenejšou vo svojej nike.

  Výhody

  • Jeden z najoriginálnejších, najzaujímavejších a najfascinujúcejších príbehov v tomto žánri;
  • plnohodnotné reedície pre dnešné platformy;
  • kvalita grafiky v najnovšej sérii;
  • krásne, nepodobné herné svety
  • hudobný dizajn;
  • atmosféra.

  Chyby

  • vysoká, niekedy až otravná náročnosť riešenia a rozlúštenia hádaniek.

  Najdlhšia cesta

  Hodnotenie: 4.9

  Najdlhšia cesta

  Druhé miesto v našom rebríčku obsadila ďalšia klasická questová hra, ktorá sa popularitou nemôže porovnávať so sériou The Myst, ale napriek tomu sa stala skutočnou udalosťou v hernom priemysle všeobecne a v žánri questov zvlášť. Hra The Longest Journey (ruská lokalizácia: Nekonečná cesta) vznikla za múrmi nórskej spoločnosti Funcom. S nápadom na projekt prišiel Ragnar Tornqvist, v tom čase talentovaný a vzdelaný vývojár. Prvé pôvodné vydanie vyšlo v novembri 1999.

  Hlavnou postavou hry je mladé dievča April, ktoré opustilo svojich nie príliš dobrých rodičov a žije v internáte v Newporte, kde sa pripravuje na vstup na umeleckú akadémiu. Bolo by to v poriadku, keby nebolo bizarných hyperrealistických snov, ktoré sú občas dosť desivé a navštevujú April takmer každú noc. Dievča v nich vidí fantazijný svet s nemenej fantastickými bytosťami a nadpozemskými beztelesnými silami.

  V istom momente sa ukáže, že zvláštne sny vôbec nie sú „hrami“ mozgu, ale odrazom paralelného sveta. April zistí, že realita je v skutočnosti rozdelená na dva svety, Stark a Arkádiu. Prvým je náš bežný svet vedy a techniky, v ktorom nie je miesto pre nič nadprirodzené. Na druhej strane je Arkádia stelesnením všetkých možných ľudských predstáv o mágii, čarodejníctve, fantastických národoch a rasách a epických konfrontáciách medzi Dobrom a Zlom. Medzi týmito dvoma svetmi existuje krehká rovnováha, ktorej porušenie hrozí katastrofálnymi následkami. Podľa príbehu sa April ocitne v Arkádii, kde sa odohrávajú fantastické udalosti.

  V hre preto neexistuje jediný cieľ. Hráč bude musieť „len“ absolvovať vzrušujúce cesty rozsiahlym a šialene krásnym herným svetom, dozvedieť sa, ako existuje mystická Arkádia, stretnúť zaujímavé postavy, rozlúštiť zložité hádanky a vyriešiť problémy, aby zachránil rovnováhu. Príbeh je napínavý od prvých minút a poskytuje najzábavnejšiu zábavu.

  Napriek solídnemu veku hry sa The Longest Journey môže pochváliť úžasnou grafikou. To platí dokonca aj pre hlavnú postavu – April Ryan si vyslúžila čestný titul jednej z najkrajších hrdiniek v histórii videohier. Samotná výprava bola kedysi podľa viacerých priemyselných publikácií hrou roka. Pokračovanie hry Dreamfall: The Longest Journey si netreba zamieňať s pôvodným questom, pretože hoci sa zaoberá ďalšími dobrodružstvami April, nie je priamym pokračovaním TLJ.

  V roku 2014 bola hra znovu vydaná pre platformu iOS a dostala prívlastok Remastered.

  Výhody

  • pôsobivý a pútavý dej;
  • Veľký a pestrý herný svet;
  • Široký rozsah slobody konania;
  • hudobný sprievod;;
  • dlhá cesta;
  • vysokokvalitná ruská lokalizácia.

  Chybná stránka

  • miestami dlhý dialóg.

  Najlepšie detektívne úlohy na PC

  Druhá nominácia v rebríčku najlepších úloh od Expertology zahŕňa výber hier detektívneho žánru. Tento subžáner questov je jedným z najorganickejších a najprirodzenejších. Koniec koncov, kde inde, ale v detektívnom najvhodnejšom riešení hádaniek, riešení hádaniek a odhaľovaní všetkých druhov zložitostí pozemku.

  Séria Nancy Drew

  Hodnotenie: 5.0

  Séria Nancy Drew

  A číslo jedna v tomto výbere je celá séria hier o dievčenskom detektívovi Nancy Drewovej. Je to takmer najväčšia herná séria v histórii tohto žánru, ktorá pozostáva z 33 častí, z ktorých každá je plnohodnotnou samostatnou hrou. Séria sa začala v roku 1998 a dodnes si drží stabilný záujem používateľov – vydanie 33. dielu je naplánované na rok 2019.

  Séria Nancy Drew má priamy literárny základ. Všetky hry vychádzajú z príslušných literárnych diel, ktoré napísala skupina autorov pod spoločným pseudonymom Caroline Keane. Preto má každá hra svoj vlastný pútavý dej a zápletku. Hráč musí vždy robiť to isté – prevteliť sa do Nancy, prijať výzvu zložitého prípadu, cestovať po hernom svete, zbierať stopy, vypočúvať podozrivých, riešiť hádanky a nakoniec vyriešiť prípad.

  Väčšina hier v sérii sa vyznačuje kvalitnou grafikou, užívateľsky prívetivým a typickým rozhraním podobným úlohám, viacerými úrovňami obtiažnosti a alternatívnymi zakončeniami. Je potrebné priznať, že niektoré hry série sa stretli so zmiešanými reakciami fanúšikov, až takmer s neúspechom. Na pozadí celkovej pozitívnej spätnej väzby sa však jednotlivé nešťastné inovácie strácajú.

  Slovenskou lokalizáciou série na profesionálnej úrovni sa už dlho zaoberá spoločnosť Noviy Disk, ale v určitom okamihu štúdio z technických dôvodov ukončilo prácu na projekte. Komunita fanúšikov však pomerne rýchlo prevzala štafetu a kvalitné amatérske preklady na seba nenechali dlho čakať.

  „Oficiálnou“ cieľovou skupinou tejto série sú dospievajúce dievčatá. Naznačuje to štýl hry aj zložitosť jej hádaniek (nie príliš vysoká). Úspech série však už dávno opustil hranice pôvodne cieľovej CA, najmä vzhľadom na skutočnosť, že samotný žáner questov v súčasnosti prežíva zlé časy.

  Silné stránky

  • obrovská séria hier;
  • originálne príbehy;
  • pôsobivé neočakávané zvraty v štýle vraha-záhradníka;
  • Veľká komunita podobne zmýšľajúcich fanúšikov;
  • Kvalitná hudba v lokalitách;
  • profesionálna ruská lokalizácia väčšiny hier.

  Chyby

  • Niektoré epizódy série sú vyslovene nepodarené.

  Séria Sherlock Holmes

  Hodnotenie: 4.9

  Séria Sherlock Holmes

  Po tomto hodnotení sa pozrime na ďalšiu sériu dobrodružných hier, v ktorých ústrednou postavou nie je hocikto, ale samotný Sherlock Holmes. Rozsah série je oveľa skromnejší ako u Nancy Drew – celkovo bolo vydaných 8 hier. Je to však produkt štúdia Frogwares, ktorý hráča na dlhú dobu zaujme a poskytne vám nezabudnuteľné emócie z hlavnej atrakcie úlohy – efektu „heuréky“!“Fanúšikovia pôvodného diela Conana Doyla majú k tejto sérii dvojnásobne vrúcny vzťah, pretože zápletky hier sú ozvenou mnohých zväzkov klasického detektívneho románu a každý si užije interakciu so svojimi obľúbenými postavami, keď ožijú.

  Hry sú navrhnuté v štýle klasickej výpravy s prevažne pohľadom prvej osoby. Všetky hry od prvej majú funkciu panoramatického zobrazenia. V závislosti od epizódy ovládate buď Sherlocka Holmesa, Holmesa a Watsona, alebo niektoré ďalšie postavy.

  Každá jednotlivá hra je postavená na samostatnom príbehu, ktorý môže, ale nemusí úzko súvisieť s pôvodným románom. Tak či onak, v každej časti bude musieť hráč vyriešiť ďalší spletitý prípad. Budete musieť dôkladne preskúmať miesta, komunikovať s postavami, premýšľať o možných dôsledkoch udalostí, vyvodzovať závery a, samozrejme, používať dedukciu?! Mimochodom, hra vám na to ponúkne praktický nástroj – Deduktívnu tabuľku.

  Celkovo možno povedať, že nepochybne vydarený herný produkt štúdia Frogwares nie je bez chýb. A hoci je veľká časť kritiky zo strany hráčov čisto subjektívna, drastické zmeny vzhľadu hlavných postáv sa zdajú byť prinajmenšom zvláštnym rozhodnutím vývojárov.

  Celá séria hier bola pôvodne vytvorená pre PC. Najúspešnejšie epizódy boli následne prenesené na iné platformy – Xbox, Mac, Nintendo Wii a ďalšie. Prvé epizódy výpravy boli znovu vydané a aktualizované.

  Výhody

  • kvalitná grafika;
  • Vysoká intelektuálna zložka;
  • dynamické akčné sekvencie;
  • panoramatický prehľad od prvej hry;
  • Hlasový prejav Vasilija Livanova v jednej z úloh.

  Nedostatky

  • Dramaticky sa meniaci vzhľad hlavných postáv v jednotlivých sériách;
  • nie každý má rád množstvo krvavých scén.

  Stále
 • fe
 • Hodnotenie: 4.8

  Still<li></div><p>fe“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/95316666194501-210.jpg“ height=“400″ title=“Stále</p><li>fe“><p>Opäť tu máme talentovanú detektívku, len už nie Nancy Drew, ale Victoriu McPherson – agentku FBI a protagonistku hernej trilógie úloh Still</p><li>fe. Aby sme boli presní, táto séria hier sa dá považovať za trilógiu len vtedy, ak k nej pripočítame úplne prvú hru, ktorá mala iný názov, Post Mortem, a dve vydania questov Still<li>fe fe sú vlastne jeho rozšírením. Post Mortem bol vydaný v roku 2003 a prvá úloha Still<li>o dva roky neskôr v roku 2005.<p>Hra sa odohráva v Chicagu na začiatku roku 2000. Hlavný hrdina sa zaoberá výlučne vyšetrovaním krvavých sériových vrážd, ktoré sa odohrávajú v meste. Zločinec je taký zručný v zahladzovaní stôp, že FBI trvá dlho, kým nájde jedinú cennú stopu. Jedného dňa Victoria McPhersonová doma náhodou nájde denník svojho starého otca Gustava. Viktóriin predok bol tiež detektív, a ako sa ukázalo, vyšetroval podobnú sériu vrážd s rovnakým spôsobom konania, ktoré sa však odohrali za oceánom – v Prahe v 20. rokoch 20. storočia.</p><p>Oddelenie epoch je jednou z pozoruhodných čŕt tohto hľadania. Hráč bude musieť cestovať späť v čase a hrať za súčasnú agentku FBI Victoriu a jej starého otca, detektíva Gustava. Postupne sa ukážu súvislosti medzi hroznými vraždami v Chicagu a dávno zabudnutými podobnými zločinmi v Prahe.</p><p>Ako pri každom detektívnom pátraní, aj pri</p><li>fe hráč bude musieť veľa putovať po najtemnejších tajomstvách, zbierať dôkazy, vypočúvať svedkov, konzultovať s forenznými expertmi, mať rôzne pochybné postavy ako informátorov. Zaujímavý bude kontrast medzi technickým arzenálom moderného agenta FBI a historickými nástrojmi detektíva zo začiatku 20. storočia.<p>Na rozdiel od knihy Post Mortem, obe časti knihy Still</p><li>hra sa hrá z tretej osoby namiesto z prvej osoby. Herné objekty sú trojrozmerné, pozadie je dvojrozmerné. Druhá časť – Stále<li>fe 2 nie je podľa názoru väčšiny používateľov taká pútavá ako fe 1 a trápia ju nepríjemné chyby. Všetky hádanky sa však otvárajú až v druhej časti, takže po absolvovaní prvej časti bude motivácia prejsť aj druhú hru značná.<h4>Výhody</h4><ul><li>návykový dej;</li><li>hra v dvoch obdobiach;</li><li>atmosférické;</li><li>kvalitná grafika (v čase vydania);</li><li>hudobný dizajn.</li></ul><h4>Chyby</h4><ul><li>Veľa chýb v druhej časti.</li></ul><h3>L. A. Noire</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=L. A. Noire

  Rebríček najlepších detektívok uzatvára nesporný líder fanúšikovskej základne tohto subžánru, temná, ale nesmierne návyková a atmosférická hra L. A. Noire . Relatívne nová hra vyvinutá austrálskym štúdiom Team Bondi a vydaná v roku 2011. Úspech a rad nadšených recenzií od prestížnych odborných publikácií, L. A. Noire bolo rýchlo portované na rôzne platformy okrem PC.

  Dej sa odohráva v Los Angeles v roku 1947. Hlavnou postavou je detektív losangeleskej polície Cole Phelps. Coleovou úlohou je samozrejme vyšetrovať zločiny. Za týmto účelom plní množstvo vyšetrovacích misií, do ktorých sú zapojené aj iné postavy v hre. V priebehu vyšetrovania môžu nastať najrôznejšie nečakané situácie, ktoré prinútia hlavného hrdinu prenasledovať votrelcov, zapojiť sa do prestrelky, pokúsiť sa prekabátiť nepriateľa.

  Ako vidíme, táto hra má významnú akčnú zložku, ktorá bola dôležitým faktorom jej úspechu. Zmes štýlov robí z tejto hry nielen a ani nie tak pátranie, ale plnohodnotný akčný dobrodružný detektívny simulátor. Okrem samotných príbehových misií sa v hre L. A. Noire má ešte jeden herný aspekt – hlavný hrdina môže a niekedy aj musí prijímať hovory do policajnej vysielačky a následne riešiť ďalší pouličný zločin.

  Postava sa môže pohybovať pešo, ako aj v rôznych vozidlách, ktoré jej budú poskytnuté v priebehu hry. Hráč má k dispozícii aj výbavu 10 oblekov s rôznymi vlastnosťami, vrátane tých, ktoré zvyšujú ochranu alebo dokonca presnosť streľby.

  Výhody

  • pútavý dej;
  • grafika;
  • soundtrack;
  • noir atmosféra;
  • dialógy;
  • filmový;
  • akčnú zložku;
  • multiplayer .

  Nedostatky

  • nedostatočná optimalizácia.

  Najlepšie atmosférické úlohy na PC

  Tretia nominácia spoločnosti Expertology za najlepšie questové hry je za hry, v ktorých vývojári dokázali vytvoriť úplne jedinečnú atmosféru. Na prvom mieste tu nie sú zložité hádanky alebo náročnosť hry, ale psychologické ponorenie do alternatívnej reality, prípadne úprimná empatia voči pocitom postáv. Pojem „atmosférický“ sa dá v tej či onej miere použiť na ktorúkoľvek z uvedených úloh, ale tento výber sa zameria na hry, v ktorých táto zložka vystupuje do popredia.

  Na Mesiac

  Hodnotenie: 5.0

  Na Mesiac

  Začnime najkontroverznejšou úlohou v celom našom prehľade. A táto nejednoznačnosť sa týka predovšetkým vizuálnej stránky. Napriek tomu, že hra bola vydaná relatívne nedávno – koncom roka 2011, jej grafika vyzerá ako „ahoj“ zo začiatku 90. rokov. To The Moon bol nemilosrdne kritizovaný za svoju primitívnu hrateľnosť. Inak však hra získala toľko ocenení, nominácií a nadšených recenzií, že môžete zatvárať oči pred týmito zjavnými nedostatkami.

  Hrdinami hry sú zamestnanci futuristickej organizácie Sigmund Eva Rosalyn a Neil Watts. Organizácia sa zaoberá praktickou aplikáciou najnovších vedeckých poznatkov – „sadením“ želaných spomienok zákazníkov. Túto službu si najčastejšie objednávajú klienti, ktorých dni sú už takmer spočítané. Je to ich spôsob, ako sa snažia nahradiť svoje spomienky, aby aspoň vytvorili presvedčivú ilúziu, že dosiahli to, o čom snívali.

  V hre Eva a Neil pracujú s ďalším umierajúcim klientom, starším mužom menom Johnny. Ponorením sa do jeho spomienok vedci objavia pre seba a pre hráča úžasný príbeh nie príliš obyčajného klienta. Jeho životným snom je navštíviť Mesiac. Je to sen, ktorý sa nikdy nesplní, a Johnnyho poslednou šancou na šťastnú smrť je dôverovať zamestnancom Zygmunta.

  Táto hra je akýmsi interaktívnym príbehom, ktorého stránky hráč otáča, prechádza miestami, rieši hádanky, znovu číta dialógy postáv. Postupne sa ponoríte do Johnnyho pamäti a budete odhaľovať vrstvu za vrstvou dôvody, prečo sa jeho život odvíjal práve takto a odkiaľ sa vzala túžba letieť na Mesiac.

  Je to príbeh o láske a vernosti, o živote a smrti, o zmysle života, o večných ľudských hodnotách a o všetkom, čo aj zarytého cynika prinúti ticho uvažovať. Dojemné emócie podporuje úžasný hudobný sprievod.

  To The Moon bol nominovaný na viacero ocenení a získal cenu GameSpot za najlepšiu zápletku. Hra získala v roku 2011 najvyššie hodnotenie na portáli Metacritic. Málokedy sa stane, že by kritici hru tohto žánru označili za umelecké dielo, a To The Moon je jednou z týchto hier.

  Výhody

  • Živý a originálny príbeh;
  • dialógy;
  • soundtrack;
  • Akútna emocionálna zložka.

  Chyby

  • primitívna grafika a hrateľnosť.

  Machinarium

  Hodnotenie: 4.9

  Machinarium

  Pokračujúc v téme „oduševnenosti“ v našom hodnotení, pozrime sa na ďalšiu nezvyčajnú výpravu – Machinarium. Ide o klasickú metódu point-and-c

 • Výprava s originálnym štýlom a vlastným jedinečným šarmom.

  Dej sa odohráva v akomsi postapokalyptickom svete, kde žije celá civilizácia robotov. Okrem toho mačky, psy a iné tvory v tomto svete, konkrétne v Machináriu, sú tiež mechanické. Hlavným hrdinom hry je zberač odpadkov – robot Josef, ktorý sa ironicky a tragicky ocitne na skládke.

  Robot Josef musí uniknúť z pasce, dostať sa do mesta a zachrániť starostu, ktorý bol nakazený gangom Black Hat – zločineckou organizáciou, ktorá terorizuje civilných obyvateľov robotov. Josef prekonáva množstvo prekážok a rieši množstvo situačných hádaniek, plní všetko, čo sa od neho vyžaduje. Celý čas túži po svojej priateľke, ktorú tiež stratil vinou Čiernych klobúkov.

  Neexistuje žiadne úvodné video, ktoré by vysvetľovalo dej hry. Prečo sa Josef ocitol na šrotovisku, čo má robiť a čo sa tu deje, si hráč domýšľa v priebehu deja – robot sa pravidelne oddáva dojímavým spomienkam a citovým útrapám.

  Machinarium má dôležité vlastnosti, ktoré výrazne odlišujú túto výpravu od iných hier tohto žánru. Hlavná postava môže napríklad komunikovať len s predmetmi, ktoré sú v jej tesnom dosahu. Josef má tiež schopnosť naťahovať a stláčať vlastné telo, aby dosiahol na niečo vysoko alebo sa pretiahol úzkym priechodom. Hra neobsahuje dialógy v obvyklom formáte úloh. Namiesto toho sa používajú animované „myšlienkové mraky“.

  Ťažkosti s prechodom niektorých oblastí sa dajú vyriešiť aj bez Google – hra má vlastného sprievodcu, ku ktorému sa dostanete cez jednoduchú rolovaciu strieľačku. K dispozícii je aj praktický systém nápovedy, ktorý hráčovi pomáha.

  Machinarium je ukážkou maximálneho zisku za minimálnu investíciu. Rozpočet na vývoj bol obmedzený osobnými a mimoriadne skromnými prostriedkami jeho tvorcu Jakuba Dworského. V neposlednom rade je to dôvod, prečo sa dlho pripravovala – tri roky. Keď však bola výprava konečne zverejnená, reakcia verejnosti, kritikov a odbornej tlače bola nadšená. Hra získala najprestížnejšie ocenenia vrátane „Quest of the Year“ a „Best Indie Game“ od viacerých priemyselných publikácií a „Excellence in Visual Art“ na 12. ročníku Independent Games Festival.

  Dôstojnosť

  • originálny nápad;
  • dokonalý vizuálny štýl;
  • zvukový dizajn;
  • netradičné nápady;
  • empatické zapojenie;
  • vysokokvalitná ruská lokalizácia vo finálnej verzii 2017.

  Nedostatky

  • príliš krátke;
  • mnoho hádaniek, ktoré je takmer nemožné vyriešiť bez nápovedy.

 • mbo
 • Hodnotenie: 4.8

  <li></div><p>mbo“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/35116666194501-5610.jpg“ height=“400″ title=“</p><li>mbo“><p>Teraz sa v rebríčku najlepších úloh pre PC podľa Expertology budeme venovať kedysi superpopulárnemu subžánru – plošinovkám. Kedysi bola takmer každá prvá počítačová hra plošinovka – pamätníci si pamätajú prvú sériu Super Mario, nesmrteľného Prince of Egypt a podobne. Pri dnešných silných počítačoch si quest-platformer môže získať svoju popularitu len vtedy, ak má výrazný „twist“. A v</p><li>mbo je nepochybne.<p>Je to príbeh malého chlapca, ktorý sa snaží nájsť svoju sestru, a to nie hocikde, ale v Limbe, strašidelnom a pochmúrnom pohraničí, kde podľa katolíckej tradície duše nepokrstených detí prežívajú svoj život, kým čakajú na posledný súd. Na tomto desivom mieste čaká na chlapca množstvo nebezpečenstiev a musí nespočetne veľakrát zomrieť pred nepriateľským prostredím a chtonickými príšerami, pričom svoju cestu začína opäť od predchádzajúceho východiskového bodu.</p><p>Pre tých, ktorí videli len screenshoty herných scén z</p><li>Môže sa zdať, že grafika je takmer na vedľajšej koľaji hry. Už od prvých minút hry je však jasné, že to nie je. Chladný čiernobiely minimalizmus je vlastnosť, nie chyba. Jemná, realistická animácia dodáva fyzickú autenticitu (pokiaľ tento pojem vôbec platí pre plošinovky) a pomáha vám ponoriť sa do tejto surrealistickej akcie.<p>Dynamika hry je dokonale vyvážená – pokojné prechádzanie úsekov sa rovnomerne riedi s prudkými naháňačkami, akútnym nebezpečenstvom a ďalšími „generátormi adrenalínu“ vrátane zvukového dizajnu.</p><p>Popri všetkých týchto obdivuhodných vlastnostiach je potrebné zdôrazniť, že hlavnou zložkou</p><li>mbo je atmosféra. Trpko ponuré, temné, miestami desivé, ale rozhodne úchvatné a krásne vo svojej „nadpozemskej“ estetike.<p>Hra bola taká úspešná, že jej triumf chceli okamžite zopakovať desiatky ďalších štúdií. Dokonca sa objavili aj úplné klony, ktoré opakujú takmer každú myšlienku pôvodného. Nikomu sa však nepodarilo dosiahnuť tú neviditeľnú kombináciu vlastností, ktorá si podmanila srdcia obrovskej masy fanúšikov na celom svete.</p><h4>Zásluhy</h4><ul><li>originálny nápad;</li><li>herné mechanizmy;</li><li>Rovnováha „pokojných“ a „adrenalínových“ úsekov;</li><li>Minimalistická, ale mimoriadne kvalitná grafika.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Množstvo vulgárnych „plošinovkových“ známok v tretej tretine hry;</li><li>príliš krátky.</li></ul><h3>Drahá Ester</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=Drahá Ester

  A aby sme dokončili rebríček najlepších úloh pre PC v jeho „atmosférickej“ časti, zvážme niečo veľmi nezvyčajné. Ide o experimentálny projekt umeleckého domu lektora University of Portsmouth Dana Pinchbecka. Hudbu k hre zložila Pinchbeckova kolegyňa Jessica Carrey. Dear Esther má ďaleko od klasického questu. Mnohí odborníci túto okúzľujúcu hru klasifikujú ako druh telenovely s cestovateľskými, pátracími a dokonca aj hororovými prvkami.

  Dej sa odohráva na bohom zabudnutom ostrove, kde kedysi ľudia žili a niečo robili, o čom svedčia opustené budovy a nemenej opustené lode a člny na pobreží. Vládne tu postapokalyptické spustošenie, rozklad a zúfalstvo. Jediné, čo tu zostalo stáť, je starý maják, ktorý ešte stále svieti červeným pulzujúcim reflektorom ktovie kam. Práve tento maják, ktorý svieti v diaľke, je cieľom hry. Postava sa musí dostať k majáku. Prečo? Nejasné. To sa pravdepodobne ukáže na konci. O čo na tomto ostrove vôbec ide? Čo tu chýba hlavnej postave?? Kam sa podeli všetci ľudia?? Kto je Ester? Táto záhadná hra kladie viac otázok, ako odpovedí, a ako postupujete hrou, je jasné, že práve o to ide.

  Dear Esther nemá žiadnych vonkajších nepriateľov ani spojencov, žiadne nebezpečenstvá prostredia, žiadnu jasnú zápletku, dokonca ani náznak akcie. Všetko, čo musí hráč urobiť, je putovať po tajomnom ostrove v tele postavy, skúmať lokality a postupne sa približovať k cieľu, ktorým je maják. Rýchlo sa však ukáže, že podstatou diania nie je cesta a ešte viac elementárne hádanky, ktoré musíte vyriešiť, aby ste sa dostali ďalej. Celá pointa je vo fragmentoch monológov hlavnej hrdinky, ktoré pripomínajú krátke listy začínajúce oslovením „Drahá Ester…“. Postupne odhaľujú vnútorný svet hlavného hrdinu, vynášajú na svetlo jeho citové muky, odhaľujú najhlbšiu tragédiu jeho života. Je jasné, kto je Esther, a hráč začína hádať, čo je toto zvláštne miesto a prečo je tu hlavná postava.

  Je to meditačná hra, logická hra, hra na zamyslenie. Hráča tu chtiac-nechtiac pohltí atmosféra, ktorá dokáže preniknúť až desivo hlboko do jeho vlastného podvedomia. Dear Esther zanecháva jedinečnú pachuť, ktorá vás núti zamyslieť sa nad večnými hodnotami a nad vlastným životom všeobecne.

  Hra Dear Esther bola na rozdiel od iných hier veľmi úspešná. Hra sa jej tvorcom vyplatila počas prvých šiestich mesiacov predaja v službe Steam. Pre rusky hovoriaceho používateľa je nedostatok profesionálnej lokalizácie frustrujúcim nedostatkom. K dispozícii sú len amatérske preklady textových titulkov. To však, samozrejme, nie je problém hry, ale zvláštneho nezáujmu profesionálnych štúdií o ňu.

  Výhody

  • Myšlienka, ktorá je úplne originálna;
  • očarujúce scenérie;
  • zvukový a hudobný dizajn;
  • nezabudnuteľná pachuť;
  • Je v ňom výrazná emocionálna zložka.

  Nevýhody

  • Len v angličtine.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: