7 najlepších počítačových reproduktorov

*Prehľad najlepších reproduktorov od redaktora. Naše výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou by ste sa mali poradiť s odborníkom.

Na trhu sú tisíce modelov reproduktorov a každý rok sa objavujú nové. V tejto rozsiahlej trhovej medzere však existuje samostatná kategória – počítačové reproduktory alebo, ako sa im oficiálne hovorí na trhoch, počítačová akustika. Ide o špeciálny druh reproduktorov, ktoré majú niektoré výrazné rozdiely, a preto v internetových obchodoch vystupujú vo svojej vlastnej kategórii.

Zostavili sme redakčný tím Expertology a našich odborníkov, aby sme vám poskytli podrobný prehľad 2020 najlepších počítačových reproduktorov v najpopulárnejších zvukových formátoch.

Najlepšie reproduktory pre stolové počítače

NomináciaUmiestnenieNázovCena
Najlepšie reproduktory bez subwoofera pre váš počítač1Kreatívny kamienok1 544 €
2SVEN SPS-7023 339 €
3Microlab Solo-1 mk36 605 €
4Edifier R270014 498 €
Najlepšie reproduktory 2.1 so subwooferom pre počítač1SVEN SPS-8204 650 €
2Edifier C2XD8 673 €
3Logitech Z62315 798 €

Najlepšie reproduktory bez subwoofera pre počítač

V prvej časti tohto prehľadu sa budeme zaoberať vybranými modelmi najjednoduchšieho formátu. Ide o dvojicu reproduktorov, ktoré sú optimálne umiestnené po stranách používateľa alebo pred počítačovým stolom, ale v každom prípade po stranách, aby sa vytvoril stereo efekt s lokalizáciou zvuku. Tento formát je pravdepodobne najobľúbenejší a najmasovejší. Z väčšej časti je aj najlacnejší, ale na doplnenie si vezmeme modely v rôznych cenových kategóriách.

Kreatívny kamienok

Hodnotenie: 4.9

Kreatívny kamienok

Začíname s neočakávane lacným, kompaktným, neobvyklým a veľmi zaujímavým párom reproduktorov Pebble. „Prekvapením“ je, že na konci roka 2020 stoja v Rusku približne 1500 Euro, ale výrobca nie je menší ako spoločnosť Creative Technology

 • mited. Ide o svetoznámeho výrobcu počítačových multimediálnych zariadení. súčasť veľkého amerického holdingu General Dynamics.

  Tu je stručný prehľad hlavných technických charakteristík. Rozmery reproduktora – 113x114x116 mm. Za týmito suchými číslami sa skrýva veľmi nezvyčajná a zároveň harmonická, atraktívna a dokonca futuristická forma. Je to takmer pravidelná guľa so skosením na strane otvorených radiátorov, umiestnená pod uhlom 45 stupňov. Hmotnosť páru je 650 g. Kryt je z kvalitného plastu, väčšinou s matným povrchom, ktorý je príjemný na dotyk, zatiaľ čo predná „odrezaná“ časť je lesklá. Kvalita montáže, jasne vidieť „ušľachtilý“ pôvod modelu. Ovládací prvok je mechanický gombík na prednej strane reproduktora.

  Teraz najmä o zvukových špecifikáciách. Ide o dvojkanálové reproduktory typu 2.0. Frekvenčný rozsah prehrávania od 100 do 17000 Hz. Odstup signálu od šumu 86 dB. Deklarovaný výkon každého reproduktora je 2,2 W.

  Zvuk je na takýto kompaktný reproduktor prekvapivo vyvážený a kvalitný. Dokonca aj basy sú reprodukované tak, ako je to pri tejto veľkosti fyzicky možné. Zároveň však neznášajú vysoký objem. Testy ukázali, že mnohé skladby so správne nastavenými úrovňami sú už v strede pozície AVR a dostávajú zjavné preťaženie s množstvom basov a zvukových „artefaktov.

  Reproduktory sa pripájajú k počítaču cez USB. Dĺžka kábla – niečo cez meter. Majú tiež linkový vstup na štandardnom mini jack konektore, cez ktorý sa môžete navzájom prepojiť káblom rovnakej dĺžky ako USB.

  Celkovo je záver o modeli prísne pozitívny, ale je to jednoznačne reproduktor s blízkym poľom. A naplno ich oceníte len vtedy, keď sedíte v tesnej blízkosti počítača a nemusíte zvýšiť hlasitosť na maximum.

  Výhody

  • významnú značku;
  • Vysoká kvalita vyhotovenia;
  • vyvážený zvuk bez „piskotu“;
  • Pevné basy, ako pre takéto kompaktné rozmery;
  • Nezvyčajný, ale efektívny a futuristický tvar.

  Nevýhody

  • Overdrive pri vysokej hlasitosti.

  SVEN SPS-702

  Hodnotenie: 4.8

  SVEN SPS-702

  Druhý problém pri výbere jednoduchých zvukových systémov pre PC predstavujú produkty švédsko-ruskej spoločnosti SVEN. Výrobca nepotrebuje žiadny osobitný úvod. Zariadenia SVEN pozná takmer každý, prinajmenšom nosiče linkových filtrov tejto ochrannej známky.

  Reproduktory SVEN SPS-702 sú tiež dvojkanálové typu 2.0, rovnako ako predchádzajúci model, ale rozmery sú oveľa väčšie – 143x265x150 mm jeden reproduktor. Každý reproduktor má dva meniče – 100 mm hlavný menič a 19 mm vysokofrekvenčný „piskot“. Skriňa je vyrobená z MDF s orechovým efektom, na výber v hnedej alebo čiernej farbe. Ovládače sú chránené odnímateľným látkovým krytom na ráme MDF.

  Regulátory sa nachádzajú na aktívnom reproduktore v jeho prednej spodnej časti. Na reproduktore je indikátor napájania a štandardný výstup na slúchadlá s konektorom mini-jack. K dispozícii je aj samostatné ovládanie tónu pre nízke a vysoké frekvencie. Takéto umiestnenie ovládacích prvkov je jedno z najvhodnejších a používa sa v mnohých modeloch počítačovej akustiky. Vypínač napájania je však na zadnej strane, čo je nepohodlné, ale tak to robia mnohí výrobcovia.

  Reproduktory sú napájané zo zásuvky 220 V. Dĺžka pripojovacieho kábla – 1.5 metrov. Niektorým používateľom to nestačí, pretože systémy tohto formátu a veľkosti sú často umiestnené ďaleko od seba, a nie na stole. Vzhľadom na štandardné a rozšírené konektory RCA ho však bude ľahké nahradiť. Magnetické tienenie je dobré aj napriek prijateľnej cene.

  Výstupný výkon jedného reproduktora je 20 W. Reprodukuje zvuk pri frekvenciách od 40 do 22 tisíc. Hz. To znamená pokrytie prakticky celého rozsahu frekvencií počuteľných ľudským uchom v stredných a vysokých frekvenciách. V nižších frekvenciách nie je plný záber, to znamená, že od tohto reproduktora neočakávajte hlboké, šťavnaté basy, ale to je vzhľadom na veľkosť a absenciu subwoofera zrejmé.

  Teraz k zvukovému charakteru a „vedľajším účinkom“. Pri zapnutí reproduktorov sa ozýva cvakanie, ktoré môže niektorých ľudí obťažovať, ale v cenovo dostupnej kategórii je to bežný jav a je to nevýhoda len v prípade oveľa drahších systémov. Hluk na pozadí je iná vec. Je tu prítomný a nie je obzvlášť závislý od polohy gombíka hlasitosti.

  Kvalita zvuku je už priamo pri počúvaní zvukových nahrávok všeobecne, skrátka v tomto modeli zodpovedá cene. Nie je to zlé, zdôraznené hlavne v stredných a vysokých frekvenciách. Skreslenie je viditeľné len v oblasti vysokých tónov. Dostatočne nízka pre túto formu. A čo je najlepšie, je tu dostatok priestoru na reguláciu hlasitosti, kým sa objavia akékoľvek známky skreslenia.

  Výhody

  • Pohodlné umiestnenie ovládacích prvkov;
  • Samostatné ovládanie basov a výšok;
  • vlastný výstup pre slúchadlá na prednej strane aktívneho reproduktora;
  • štandardné konektory RCA na pripojovacom kábli;
  • Vysokokvalitné magnetické tienenie;
  • Existuje priestor na reguláciu hlasitosti bez zjavného skreslenia.

  Nevýhody

  • znateľný hluk na pozadí;
  • Prepínač na zadnej strane aktívneho reproduktora.

  Microlab Solo-1 mk3

  Hodnotenie: 4.7

  Microlab Solo-1 mk3

  Ďalší dvojkanálový reproduktorový systém 2.0 pre počítač v recenzii Expertology je produkt značky Microlab. Pre tých, ktorí sa s touto značkou nikdy nestretli, sú reproduktory Microlab jedným z lídrov na trhu v tejto trhovej medzere v segmente lacných zariadení. Budeme uvažovať o juniorskom modeli série Microlab Solo-1, ktorý je v rôznych modifikáciách k dispozícii už mnoho rokov, konkrétne v jeho najnovšej revízii z roku 2020 – mk3.

  Tvar a vonkajší dizajn je tu klasický v každom zmysle a na prvý pohľad sa zásadne nelíši od predchádzajúceho modelu. Rovnaká skriňa z MDF má rozmery 183x300x212 mm jeden reproduktor. Mierne väčšie ovládače – 127 a 25.4 mm, takže je tu priestor pre väčší potenciál reprodukcie zvuku. Výkon jedného reproduktora je 30 W. Linkový vstup na zásuvke RCA. Dostatočné magnetické tienenie. Napájanie zo siete.

  Zvukové charakteristiky sú tieto. Frekvenčné pokrytie od 70 Hz do 20 000 Hz. Odstup signálu od šumu 70 dB. Výkon oddelenia kanálov 50 dB. Basy a výšky sú samostatne nastaviteľné (mini ekvalizér). Basy zabezpečuje basreflexový box.

  Teraz výsledky testov vykonaných spoločnosťou Expertology. Počúvanie skladieb v rôznych štýloch sa uskutočnilo zo zdrojov v bezstratovom formáte prostredníctvom „audiofilských“ zvukových kariet.

  Príchodom Petra Larsena do spoločnosti sa výrazne zlepšil vysokofrekvenčný hodvábny výškový reproduktor v tejto sérii. Aj v tomto prípade sa spoločnosti podarilo dosiahnuť vynikajúce výsledky – vysokú vynikajúcu kvalitu obrazu aj pri najnižšom nastavení príslušného tónového regulátora. Veľmi dobrý stredný rozsah. Kevlarový hlavný reproduktor ich slušne zvláda.

  A najslabším aspektom modelu je nízka. Nie je to tak, že by tam neboli basy, určite tam sú – s basreflexovým portom si nemôžete pomôcť, ale máte ich. Pre skúseného poslucháča je však zreteľne viditeľný efekt šumenia a mumlania. Pre menej náročné ucho to nebude žiadny zvláštny diskomfort, ale v každom prípade by mali byť basy nastavené v rozumných medziach, ak nie stočené na minimum, aby sa aspoň nejako utlmilo dunenie.

  Stručným záverom je, že reproduktor funguje najlepšie pre tých, ktorí uprednostňujú klasiku, s doslova úžasnými výsledkami. Rock a metal budú znieť menej prirodzene a príjemne pre ucho. Ale tí, ktorí dávajú prednosť „tučným“ basom, ako je to v modernom rape, možno budú chcieť zvážiť iný model.

  Výhody

  • fázový menič;
  • Dostatočné tienenie;
  • Dobré materiály a konštrukcia;
  • Elegantná fasáda;
  • Vysokokvalitný výškový reproduktor;
  • slušná kvalita stredného rozsahu.

  Chyby

  • Chrapľavé basy;
  • všetky ovládacie prvky zo zadnej strany.

  Edifier R2700

  Hodnotenie: 4.7

  Edifier R2700

  Náš výber jednoduchých dvojreproduktorových reproduktorových sústav pre počítače doplníme o špičkový, ak nie najvyšší model. Jeho cena to jednoznačne naznačuje – približne 15 tisíc eur. Kúpiť si ho budete môcť koncom roka 2020. Spoločnosť je čínska, ale patrí medzi najlepšie a skutočne uznávané v oblasti počítačových stereosúprav a slúchadiel.

  Toto je už trojcestný systém rovnakého dvojkanálového typu 2.0. Veľkosť jedného reproduktora – 218x393x298 mm. Obsahuje tri reproduktory s priemerom 165, 102 a 19 mm. Basreflexový port pre basy. Výkon každého reproduktora je 64 W. Pre basy/stredy sú k dispozícii samostatné ovládacie prvky. Tri vstupy: bežný linkový vstup na zásuvke RCA; digitálny koaxiálny a digitálny optický vstup.

  Zvukové charakteristiky „pasu“ sú tieto. Pracovný rozsah reprodukovateľných frekvencií – od 50 do 20k. Hz. Odstup signálu od šumu 85 dB. Existuje dokonca technológia

  i-amp na báze zabudovaného zosilňovača (samostatné zosilnenie pre každé pásmo). Rozdelenie výkonu podľa frekvencie – 32 wattov nízky; 16 wattov stredný a ďalších 16 wattov vysoký.

  Pri zvukových testoch reproduktory dopadli väčšinou pozitívne. Z veľkej časti vyriešené stredovým meničom. Vďaka nemu sa takmer eliminuje bežný problém dvojpásmových systémov, kde chýba saturácia, všeobecne nie je najlepšie vyvinutá farba zvuku a dokonca aj skreslenie v strednom pásme. Existujú určité problémy s výškovými frekvenciami – v rozsahu 1-5k môže dôjsť k preťaženiu. Hz, skreslenie výškového reproduktora. Nechýbajú basy, hlasitosť je primeraná.

  Systém sa dodáva v kompletnej výbave – sú k nemu všetky potrebné káble, diaľkové ovládanie a dokonca aj batérie, čo je rarita.

  Poznámka – v tejto sérii existuje podobný model Edifier R2750DB, ktorý v mnohých ohľadoch prekonáva recenzovaný model a je tiež bez niektorých nevýhod. Je však výrazne drahší – do konca roka 2020 zaň na Slovenskom trhu zaplatíte minimálne 20-tisíc eur. Euro.

  Výhody

  • trojcestný;
  • energie;
  • kvalita materiálu;
  • diaľkové ovládanie;
  • Analógové a digitálne vstupy – linkové, koaxiálne a optické;
  • zabudovaný zosilňovač;
  • technológia
   i-amp;
  • konfigurácia;
  • dostatočná objemová rezerva.

  Nevýhody

  • skreslenie a prekrútenie pri vysokých a nízkych frekvenciách.

  Najlepšie reproduktory 2.1 so subwooferom pre počítač

  Druhý výber v prehľade najlepších reproduktorov pre počítač sa zameriava na ďalší bežný formát, keď sa reproduktorová sústava skladá z troch komponentov – dvoch konvenčných reproduktorov a subwoofera – masívneho špecializovaného reproduktora, ktorý reprodukuje len a výlučne nízke frekvencie. Takáto schéma je optimálna z mnohých dôvodov, a to tak z hľadiska kvality zvuku, ako aj optimálneho pomeru samotného zvuku, funkčnosti, kvality a ceny.

  SVEN SPS-820

  Hodnotenie: 4.9

  SVEN SPS-820

  Značka SVEN a lacný reproduktorový systém SPS-820 otvorí výber. V skutočnosti ide o základný model, ale s veľmi dobrými vlastnosťami, ktorý za takú prijateľnú cenu vyzerá dokonca veľmi slušne.

  Reproduktory sú vyrobené z MDF s povrchovou úpravou imitujúcou drevo v klasickom štýle. Rozmery predných modulov sú 110x185x120 mm, rozmery subwoofera sú 150x260x270 mm. Predné reproduktory majú priemer 75 mm a subwoofer má priemer 100 mm. Vstup je jediný, linkový na konektore RCA. Reproduktory aj subwoofer sú magneticky tienené. Vysoké a nízke frekvencie sú samostatne nastaviteľné.

  Celkový rozsah tohto systému je od 20 000 do 20 000. Hz. Z nich predné reproduktory majú hodnotu od 180K do 20K. Hz a pre subwoofer od 20 do 180 Hz. Celkový výkon systému – 38 wattov. 10 W z toho je pre reproduktory, 18 W pre subwoofer.

  Nezávislé testy priniesli veľmi dobré výsledky. Na úvod by sme chceli povedať, že tieto vysoké skóre by sa mali vnímať v kontexte super dostupného systému, ktorý podľa definície nie je veľmi náročný. Reproduktory majú viac ako dostatočnú hlasitosť bez skreslenia pre bežnú miestnosť s rozlohou 16 m2. metrov v mestskom byte. Subwoofer je tiež veľmi dobrý kúsok – typ Bandpass poskytuje dostatok basov aj z reproduktora s nízkym výkonom.

  Celkovo systém produkuje slušný zvuk v hrách a filmoch. Na premyslené počúvanie hudby však naši odborníci odporúčajú vybrať si komplexnejší a drahší model.

  Sťažnosti používateľov sú spôsobené výrazným a nepríjemným cvakaním bez ohľadu na polohu ovládača hlasitosti. Alarmujúca je aj absencia poistky, takže ak máte nestabilnú sieť, je lepšie pripojiť reproduktory cez stabilizátor.

  Výhody

  • pohodlne umiestnené ovládacie prvky;
  • veľmi nízky koeficient harmonického skreslenia;
  • pásmový subwoofer;
  • Slušný zvuk v hrách a filmoch;
  • Dobrá rezerva hlasitosti pred tým, ako dôjde k skresleniu;
  • primerane hlboké a čisté basy
  • prijateľná cena.

  Nevýhody

  • bez poistky;
  • Otravné cvakanie pri zapnutí.

  Edifier C2XD

  Hodnotenie: 4.8

  Edifier C2XD

  V našej recenzii sa opäť objavuje druhá známa značka Edifier. A teraz sa pozrieme na systém, ktorý bude stáť dvakrát viac ako jeho predchodca, ale rozhodne stojí za pozornosť.

  Tu sa oplatí začať aj s dizajnom, pretože v tomto ohľade si výrobca dal naozaj záležať. Vzhľad reproduktorov je neobyčajne výrazný. Snobi môžu kritizovať dizajn Edifier C2XD za „hračku“, ale aj z objektívnych dôvodov nie je žiadna nevkusnosť a tvar, krivky a dekor sú naozaj elegantné a štýlové s nádychom futuristického.

  Jedným z kľúčových rozdielov medzi týmto reproduktorovým systémom a nielen jeho predchodcom, ale aj mnohými inými, je prítomnosť externého zosilňovača. To znamená, že zosilňovač sa nenachádza len ako bežná doska plošných spojov v aktívnom reproduktore (najčastejšie subwoofer), ale je to úplne samostatná jednotka. Nachádzajú sa v ňom aj ovládacie prvky a displej. Tento systém je vybavený diaľkovým ovládaním, ktoré sa dodáva s kompaktným diaľkovým ovládačom.

  Stručne o kľúčových technických vlastnostiach. Rozmery jednotiek sú nasledovné: Predné reproduktory 90x180x130 mm (každý), subwoofer 232x242x288 mm, zosilňovač 78x255x250 mm. Reproduktory predných reproduktorov merajú 19 a 76.2 mm – v každom sú dva a driver zosilňovača meria 165 mm. Predný výkon je 9 wattov, subwoofer 35 wattov. Nominálny rozsah prehrávaných frekvencií je od 55k do 18k. Hz.

  O zvuku reproduktorov by sa mala vypracovať ešte podrobnejšia správa z minitestu. Najvýraznejšími prednosťami tohto modelu z hľadiska zvuku sú reprodukcia stredného pásma a dobré vyváženie zvuku subwoofera a satelitov.

  Pozrime sa na túto problematiku trochu hlbšie. Väčšina počítačových reproduktorov v tomto formáte má 2.1 Pri subwooferi a dvojici satelitov je zvuk satelitov niečím výnimočný. To sa prejaví ako chyba pri prehrávaní v strednom pásme – neprimerané zvýraznenie tej či onej časti rozsahu, skreslenie tónu. A práve tento model je bez takýchto problémov. Či je to výsledok starostlivej a cieľavedomej práce, alebo len akési šťastie výrobcu, nie je známe, ale je to fakt.

  Existujú určité nevýhody, ale v oblasti počítačového zvuku je prakticky nemožné byť dokonalý. Hlavnou nevýhodou je zvuk pri vysokých frekvenciách. V odbornom slangu sa mu hovorí „špinavý“ kvôli charakteristickému skresleniu. Tento prípad je zreteľne viditeľný, keď pridáte niekoľko vysokých taktov na ekvalizéri.

  Každopádne systém dostáva vysoké hodnotenie, pretože nemá parazitný šum a vysokofrekvenčné artefakty v subwooferi. Dokonca ani pri veľmi vysokej hlasitosti nerezonuje so svojou charakteristickou chrapľavosťou. Je možné, že špecifický tvar reproduktorov nie je len kvôli kráse.

  Výhody

  • externý zosilňovač;
  • pohodlné ovládanie;
  • zobrazenie;
  • diaľkové ovládanie;
  • Jedna z najlepších reprodukcií strednej triedy v tejto triede.
  • vyváženie subwoofera a satelitov;
  • dramatický futuristický dizajn.

  Nevýhody

  • bahnité vysoké tóny.

  Logitech Z623

  Hodnotenie: 4.7

  Logitech Z623

  Náš prehľad najlepších reproduktorov pre počítač uzatvára System 2.1 So subwooferom od jedného z najrenomovanejších výrobcov počítačového príslušenstva – spoločnosti Logitech. Toto je najvyšší model, ktorý nie je lepší ako predchádzajúce, ale je silnejší a celkovo zaujímavejší.

  Rozmery predných jednotiek sú 116x195x135 mm, subwoofer má 303x264x282 mm. Satelity pozostávajú z jedného reproduktora 63.5 mm. Reproduktor subwoofera – 177.8 mm. Predné reproduktory s výkonom 35 W každý. Výkon subwoofera je seriózny – 130 wattov. Kryt satelitov je vyrobený z plastu, kryt subwoofera je z MDF. Frekvenčný rozsah prehrávania – 35-20000 Hz.

  Všetky ovládacie prvky sú na pravej strane satelitu. Na druhej strane sa pripája pomocou viacvodičového kábla. Na tom istom satelite je aj ovládanie basov. Na tomto modeli nie je z nejakého zvláštneho dôvodu ovládanie výšok, čo sme zaradili medzi nevýhody. Samostatné tlačidlo napájania, nezávislé od ovládania hlasitosti.

  Prejdime k zvukovým vlastnostiam a výsledkom testov a je toho veľa, o čom sa dá hovoriť. Vzhľadom na to, že satelity tu majú len jeden ovládač, vnáša do zvuku špecifický odtlačok. Predchádzajúca generácia (Z523) bola vybavená dvoma všesmerovými subwoofermi s plným rozsahom. V tomto novom modeli sa rozhodli nepoužiť dva meniče, ale zväčšili skrinku. Výsledok je dosť kontroverzný, niektorí ľudia sú s týmto riešením spokojní, iní ho kritizujú.

  Na druhej strane subwoofer prešiel zmenami. Je to viac obrátený dizajn s oveľa väčším meničom ako v predchádzajúcej generácii. To do značnej miery zachránilo tento model pred prílišnou kritikou. Basgitara je naozaj niečo iné, za čo sa môžete postaviť. Ďalšou jasnou výhodou tohto modelu je prekvapivo nízka úroveň hluku bez ohľadu na polohu gombíka hlasitosti.

  Výsledok je nasledovný. Napriek všetkým sporným bodom sa reproduktorový systém ako celok „podaril“. Satelity majú síce špecifické zvukové podfarbenie v strednom pásme, ale nie každý si ho všimne. Len veľmi nenáročný poslucháč by si nevšimol zlé basy, ale v tomto modeli je všetko starostlivo a zodpovedne spracované. Dostatok priestoru pre hlasitosť, hlasný a čistý zvuk vďaka mierne predsunutému rozptylu reproduktora, dokonca aj infračervené nízke pásmo znie prirodzene a bohato.

  Výhody

  • veľký reproduktor subwoofera;
  • Dobre navrhnutý akustický dizajn;
  • prirodzené, šťavnaté basy;
  • Mimoriadne nízka hladina hluku;
  • Dostatočná objemová rezerva;
  • Pohodlné usporiadanie konektorov a ovládacích prvkov.

  Nevýhody

  • Žiadne samostatné ovládanie výšok.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: