11 najlepších joystickov na hranie hier

*Prehľad najlepších joystickov od redaktora. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nemal by sa považovať za návod na nákup. Pred nákupom sa poraďte s odborníkom.

Mnohí hráči uprednostňujú hranie s klávesnicou a myšou, ale neustále rastie aj počet hráčov, ktorí hrajú na manipulátoroch. Manipulátorom sa vo väčšine prípadov myslí známy gamepad alebo joystick.

„Joystick“ označuje charakteristický herný ovládač v podobe rukoväte. Keď sa však gamepady stali masovo populárnymi, začali sa čoraz viac označovať ako joysticky a „rovnaké“ pôvodné joysticky sa stali produktom pre letecké simulátory, strieľačky a niektoré ďalšie typy hier.

Časopis Expertology preskúmal trh s joystickmi (v každom zmysle) na začiatku roka 2022 a prináša vám prehľad najzaujímavejších modelov v rôznych cenových kategóriách.

Ako si vybrať joystick pre hry

Napriek zdanlivo jednoduchej funkčnosti joysticku/gamepadu je pri výbere konkrétneho modelu potrebné zvážiť niekoľko nuáns, z ktorých mnohé nie sú pre nováčikov zrejmé. Zvážte hlavné kritériá, ktoré je rozumné zohľadniť.

Formát (PlayStation alebo Xbox)

Najbežnejším tvarom gamepadu je dnes dobre rozpoznateľný dvojitý roh, páčka, tlačidlo a spúšť. Táto forma sa však delí na dva konvenčnejšie podtypy. Dvaja najväčší rivali v odvetví herných konzol, spoločnosť Microsoft so svojím radom Xbox a spoločnosť Sony so svojím radom PlayStation, sa stali v tejto oblasti tvorcami štandardov. Gamepady týchto dvoch sérií sú si vzhľadovo podobné, ale líšia sa prítomnosťou a umiestnením ovládacích prvkov. Takmer všetci výrobcovia joystickov tretích strán do určitej miery napodobňujú jeden alebo druhý formát.

Pre začínajúcich kupujúcich nie je medzi formami veľký rozdiel, pretože ich jednoducho nie je s čím porovnávať. Aby ste sa však vyhli sklamaniu, musíte vedieť niekoľko vecí.

Gamepady pre systém PlayStation (celá séria DualShock a podobné) majú symetrické usporiadanie pák na pravej a ľavej strane, pričom krížový ovládač (D-Pad) sa nachádza v ľavom hornom rohu. Gamepady formátu Xbox majú páčky umiestnené diagonálne – v porovnaní s gamepadmi PlayStation sú ľavá páčka a krížová tyč konvenčne vymenené. Trochu odlišná forma – joysticky pre Xbox sú vizuálne masívnejšie.

Inak sú prítomnosť a umiestnenie ovládacích prvkov v týchto dvoch formátoch vo všeobecnosti podobné, pričom rozdiely možno podrobne sledovať v závislosti od série a konkrétneho modelu.

Káblové alebo bezdrôtové pripojenie

Táto vlastnosť je zjavná v tom, čo sa zdá byť zjavne atraktívnejším aspektom bezdrôtových gamepadov. Žiadne káble nie sú na obtiaž, viac pohodlia, viac manévrovacieho priestoru v každom zmysle.

na druhej strane je káblové pripojenie oveľa spoľahlivejšie – poruchy bezdrôtového pripojenia nie sú zriedkavé, dokonca ani v pôvodných a drahých modeloch. Z rovnakého dôvodu je vstupné oneskorenie na káblových joystickoch z definície pomalšie, takže v rýchlych hrách budete lepšie reagovať.

Napriek tomu sú takmer všetky originálne gamepady najvyššej triedy bezdrôtové. Niektoré modely umožňujú prevádzku v oboch režimoch. Ak je dôležité bezdrôtové pripojenie, mali by ste venovať pozornosť aspoň výdrži batérie. Výdrž batérie sa v jednotlivých gamepadoch značne líši, takže aj výdrž batérie sa pohybuje od niekoľkých hodín až po niekoľko desiatok hodín.

Vstupný štandard (API)

Tu si povieme o dobre známych pojmoch pre každého konzolového hráča – Direct-Input a X-Input. Oba protokoly vyvinula spoločnosť Microsoft. Nie sú však zameniteľné.

 1. Direct-Input je pomerne starý protokol, ktorý nebol aktualizovaný od začiatku 90. rokov. Mnohé arkádové hry vyžadujú priamy vstup a sú stále populárne. Tento protokol má svoje nedostatky, je menej kompatibilný s modernými hrami, a aj keď je podporovaný, má určité obmedzenia. Problémy s kompatibilitou možno čiastočne vyriešiť inštaláciou špeciálnych emulátorov.
 2. Novší protokol X-Input sa objavil s vydaním konzoly Xbox 360 a odvtedy sa stal de facto štandardom nielen pre konzoly Xbox, ale aj pre počítače so systémom Windows. Ak chcete naplno hrať moderné hry, váš gamepad by mal podporovať funkciu X-Input.

Mnohé modely podporujú oba protokoly a sú dokonca vybavené mechanickým prepínačom na puzdre. Novšie pôvodné gamepady pre Xbox sú však v tomto ohľade zriedkavo univerzálne a väčšinou podporujú len vstup X.

Všestrannosť

Ak chcete joystick používať s rôznymi zariadeniami vrátane počítačov Apple a dokonca aj nositeľných gadgetov, mali by ste najprv zistiť, ktoré platformy daný model podporuje.

To, že výrobca uvádza podporu systému Android, neznamená, že ovládač bude fungovať s akoukoľvek hrou pre systém Android. Úplná podpora systému iOS je možná len na základe prísnej licencie od spoločnosti Apple. Výrobcovia lacných ovládačov, ktorí nemajú takúto licenciu, často klamú v popisoch a tvrdia, že sú kompatibilné so systémom iOS, pričom táto kompatibilita bude veľmi obmedzená a hraničí s úplnou zbytočnosťou.

Ak chcete hrať rôzne mobilné hry, všetky tieto body by ste si mali vyjasniť na mieste predaja a skontrolovať v komunitách hráčov.

Prevádzkové správanie ovládacích prvkov

Ešte jedna vec, ktorú neuvidíte. Samotná skutočnosť, že ovládač obsahuje požadované tlačidlá, spúšťače, spúšťače a kríž, neznamená, že budú fungovať tak, ako očakávate. Hráči si vždy všímajú tie najnepohodlnejšie veci na svojich ovládačoch. Príliš tesné tlačidlá, mŕtve uhly páčky, falošné kliknutia na osiach priečnika atď.

Tieto informácie nezískate, ak si prečítate len oficiálne špecifikácie, ktoré výrobca predkladá. Preto stojí za to preskúmať aj skúsenosti skutočných používateľov v tejto oblasti.

11 najlepších joystickov na hranie hier

NomináciaMiestoNázovCena
Najlepšie lacné gamepady1SVEN GC-250, čierna1 393 €
2C
CBG 930, čierna
1 490 €
3Defender X7, čierna2 197 €
4Logitech G Gamepad F310, čierna/modrá2 990 €
Najlepšie originálne gamepady v populárnom segmente1Ovládač Nintendo Switch Pro Controller, čierny8 490 €
2Sony DualShock 4 v2 CUH-ZCT2E, antracitovo čierna8 990 €
3Sony DualSense, vesmírne červená6 647 €
4Rad Microsoft Xbox11 890 €
5Razer Raiju Tournament Edition, čierna14 185 €
Najlepšie špecializované prémiové joysticky1Thrustmaster T.F
 • Hotas X, čierna
 • 7 990 €
  2Thrustmaster Hotas Warthog F
 • ght Stick, čierna
 • 31 990 €

  Najlepšie lacné gamepady

  V našom prvom výbere sa pozrieme na najlepšie lacné gamepady. Všetky pochádzajú od výrobcov tretích strán, ktorí nenavrhujú vlastné herné konzoly a už vôbec nie počítače. Viac-menej však kopírujú formát a funkcie pôvodných herných ovládačov Microsoft a Sony.

  SVEN GC-250, čierna

  Hodnotenie: 4.3

  SVEN GC-250, čierna

  Jeden z najobľúbenejších gamepadov v rozpočtovej cenovej kategórii otvorí nomináciu. Výrobca je v Rusku dobre známy – populárna značka príslušenstva SVEN. Cena na začiatku roka 2022 len okolo 800 Euro.

  Ide o káblový gamepad, ktorý sa svojím tvarom podobá populárnemu ovládaču SHIELD Controller od spoločnosti NVIDIA. Dvojdielny plast, lesklý povrch. Všetky klasické ovládacie prvky sú prítomné vrátane tlačidla Domov.

  Rozloženie analógových pák je symetrické v štýle PlayStation s dokovacím krížom v ľavom hornom rohu. Viečka sú pogumované, ťah je dostatočne príjemný. Pod tlačidlom „Home“ sa nachádza 4 diódy LED – zobrazujú režim a stav. Pravá skupina tlačidiel je označená číslicami od 1 do 4, veľkými, bielymi na čiernom podklade, dobre viditeľnými.

  Z hľadiska typu vstupu ide o univerzálny model – funguje v štandardoch DirectInput aj XInput, prepínanie je jednoduché – mechanický prepínač na zadnej strane puzdra. Kompatibilita so všetkými operačnými systémami rodiny Windows 7 až 10, ako aj so systémom PS3. Adaptér OTG možno použiť aj na pripojenie k zariadeniam so systémom Android.

  Gamepad je ľahko rozpoznateľný podľa systémov. V režime vstupu X ho systém Windows „vidí“ ako ovládač Xbox 360, v režime vstupu D konzola zobrazuje „správanie“ gamepadov pre PlayStation. V prvom prípade fungujú spodné páčky ako analógové spúšťače, ktoré ovládajú os Z; pravá páčka ovláda otáčanie osí X/Y. V druhej verzii dolné páčky jednoducho registrujú stlačenia ako číselné klávesy; pravá páčka je zodpovedná za os Z a otáčanie okolo nej.

  Neexistujú žiadne priestorové senzory, takže gamepad nedokáže zistiť svoju vlastnú polohu v priestore. Ale ani to nie je nevýhoda vzhľadom na veľmi prijateľnú cenu. Používatelia sa niekedy sťažujú na presnosť priečky. Niekedy dostávam pripomienky o slepých miestach tyče. Celková presnosť ovládania je plne postačujúca pre príležitostných hráčov, ale nie pre náročných hráčov.

  Z recenzie používateľa služby Yandex.Trh so statusom „Level 6 Gadget Inspector“: „Za svoju cenu je to najlepšia možnosť, žiadne problémy s pripojením, nastavením a rozpoznávaním v hrách. Používam ho už asi rok a nemal žiadne sťažnosti ani nič pokazené.

  Výhody

  • pevná konštrukcia;
  • Príjemné cestovanie s paličkou;
  • Podporuje DirectInput a XInput;
  • 4-polohový indikátor režimu;
  • Široká kompatibilita s populárnymi platformami;
  • dlhý kábel;
  • super prijateľná cena.

  Nevýhody

  • Existuje kritika presnosti kríža.

  C
  CBG 930, čierna

  Hodnotenie: 4.4

  C</div><p> CBG 930, čierna“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/151166195891-6811.jpg“ height=“362″ title=“C<br /> CBG 930, čierna“></p><p>Číslo dva vo výbere rozpočtových gamepadov by bol model čínskej značky C<br />. Cena vo februári 2022 približne 1000 Euro.</p><p>Joystick je jednoduchý, bez akýchkoľvek ozdôb a v niektorých ohľadoch sa predchádzajúci model mohol cítiť lepšie. Tu je však kľúčový rozdiel – gamepad je bezdrôtový. Keďže bezdrôtové modely sú väčšinou oveľa drahšie ako veľmi dobré káblové modely, tento model je v skutočnosti najlacnejší z možných variantov.</p><p>Ovládač má podobný tvar ako jeho predchodca a spĺňa konvenčný štandard pre PlayStation – páčky sú symetrické, priečka sa nachádza vľavo hore. Tlačidlá XYBA nie sú označené písmenami alebo číslami, ale grafickými znakmi, ktoré sú tiež celkom dobre rozpoznateľné – štvorec, trojuholník atď. .</p><p>Gamepad má celkovo 12 ovládacích tlačidiel. Okrem krížovej lišty a 4 hlavných tlačidiel sú k dispozícii štyri posúvače (tlačidlá L1, L2, R1, R2), pomocné tlačidlá Select a Start a tlačidlo Home na prístup do ponuky systému. Dobíjanie batérie pomocou nasledujúceho LED indikátora.</p><p>Vo všeobecnosti je pocit z joysticku v hre celkom pohodlný, citlivý. K dispozícii je vibračná odozva, ktorá tiež zvyšuje pohodlie, angažovanosť a prítomnosť v hre. Párovanie cez Bluetooth s počítačom alebo konzolou bez problémov.</p><p>Hlavnou nevýhodou tohto modelu je obmedzená kompatibilita. Gamepad je „prispôsobený“ takmer výlučne pre systém PS3. Na počítačoch so systémom Windows to samozrejme bude fungovať tiež, ale s určitými obmedzeniami. Možno budete musieť nainštalovať emulátor. Celkovo nie je taká všestrannosť, pokiaľ ide o pripojenia DirectInput a XInput, ako pri vyššie opísanom variante. To všetko je nepriamy „poplatok“ za bezdrôtové pripojenie. Ak teda s touto myšou plánujete hrať konkrétne hry, mali by ste si vopred overiť kompatibilitu tohto modelu s požadovanými hrami v tematických komunitách.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Bezdrôtové pripojenie;</li><li>12 tlačidiel;</li><li>Vibrácie – dva vibračné motory;</li><li>jednoduché pripojenie;</li><li>pohodlné ovládanie;</li><li>Indikátor LED.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Obmedzená kompatibilita.</li></ul><h3>Defender X7, čierna</h3><p>Hodnotenie: 4.5</p><div style=Defender X7, čierna

  Tretím v kategórii najlepších rozpočtových joystickov podľa časopisu Expertology je ešte zaujímavejší model z hľadiska kombinácie funkcií a vlastností. Je to tiež najdrahšie, náklady sa výrazne líšia v závislosti od miesta predaja – od 1500 do 2000 Euro.

  Tento model je už vyrobený v tvare gamepadov pre Xbox, to znamená, že páčky sú umiestnené diagonálne a priečka je bližšie k hráčovi v jednej horizontálnej línii s pravou paličkou. tvar ovládača je tiež masívnejší, v štýle Xboxu.

  Tu už vidíme bezdrôtovú konektivitu a všestrannosť, pokiaľ ide o API – podporované sú DirectInput aj XInput. Ide však o to, že na bezdrôtové pripojenie a prácu s počítačom v režime XInput potrebujete samostatný softvér, napríklad XOutput (emulátor Xboxu). V opačnom prípade sa gamepad predvolene prepne do režimu vstupu D.

  Všestrannosť modelu sa tým nekončí. Gamepad možno úspešne používať na hranie na PC, konzole PS3, nositeľných zariadeniach so systémom Android vo verzii 3 a vyššej.2 a vyššie. Dodáva sa dokonca so špeciálnym fyzickým držiakom pre váš smartfón.

  Pokiaľ ide o kvalitu konštrukcie, zariadenie je na svoju cenu celkom dobré – robustná konštrukcia, žiadne zjavné vŕzganie alebo medzery. Tlačidlá a ostatné ovládacie prvky sú pomerne tesné, niektorí používatelia ich môžu považovať za príliš tesné. To isté platí aj pre držiak na miniaplikácie.

  Podľa recenzií používateľov je tento ovládač v hre celkom pohodlný, užívajte si prítomnosť vibračných motorov. Nanešťastie nemá gyroskop, takže gamepad nedokáže určiť svoju polohu v priestore.

  Výhody

  • bezdrôtové pripojenie;
  • podporuje DirectInput a XInput;
  • Kompatibilný s operačným systémom Android, PS3 a Windows;
  • spätná väzba na vibrácie;
  • dlhý kábel;
  • Možnosť pracovať s počítačom po drôte;
  • Držiak na smartfón je súčasťou balenia;
  • Hodnota za peniaze.

  Nevýhody

  • bez gyroskopu.

  Gamepad Logitech G F310, čierny/modrý

  Hodnotenie: 4.6

  Logitech G Gamepad F310, čierna/modrá

  Náš výber zakončíme jedným z najobľúbenejších gamepadov v nízkorozpočtovom segmente. Ide o mladší model radu F, ktorý stojí od 2 tis. Euro. Pokročilejšie varianty F510 a F710 sú výrazne drahšie, ale aj funkčnejšie. Samotná značka nie je bezdôvodne dôveryhodná – spoločnosť Logitech je už dlho známa kvalitným a lacným príslušenstvom.

  Mladšia verzia modelu F310 je iba drôtová a nemá spätnú väzbu vo forme vibračnej odozvy. Vibračná odozva sa objavuje v modeli F510 a bezdrôtová v najvyššej triede F710. Celý rad podporuje XInput a DirectInput. Kľúčový rozdiel oproti predchádzajúcemu mimoriadne obľúbenému gamepadu Logitech Dual Action. Prepínanie medzi režimami sa vykonáva mechanickým prepínačom na spodnej strane puzdra.

  Z hľadiska formátu predstavuje tento model niečo spoločné medzi dvoma hlavnými formami. Od Dualshocku tu vidíme podobný tvar puzdra a symetrické umiestnenie páčok. Farebná schéma hlavných tlačidiel XYBA je prevzatá z konzoly Xbox. K dispozícii je ďalších 6 ovládacích tlačidiel a dve spúšte. Počas hry môžete meniť funkcie ovládania z krížovej páčky na ľavú a späť. Vykonáva sa jednoduchým stlačením ďalšieho prepínača režimu.

  Gamepad sa dá pomerne presne vyladiť pomocou vlastného herného softvéru spoločnosti Logitech. V softvéri môžete zmeniť priradenie funkcií k tlačidlám, nastaviť citlivosť atď. . Môžete dokonca ukladať rôzne profily ovládania a používať predvoľby v hrách.

  D-pad si vyslúžil niekoľko kritických poznámok od používateľov aj odborníkov pre svoju rudimentárnu výkonnosť. V podstate ide o jednotlačidlovú platformu pre všetky osi a v rýchlej hre je ľahké vynechať stlačenia klávesov. Niekedy som tiež počul spätnú väzbu používateľov o tesných spúšťačoch.

  Výhody

  • značka;
  • kvalita vyhotovenia;
  • Podpora XInput a DirectInput s mechanickým prepínačom;
  • Funkcie tlačidiel môžete zmeniť;
  • Ukladanie kontrolných profilov;
  • užitočný proprietárny softvér.

  Nevýhody

  • rudimentárny kríž.

  Najlepšie originálne gamepady v populárnom segmente

  Naša druhá časť tohto prehľadu sa zameriava na najlepšie proprietárne gamepady strednej triedy. Ide o joysticky, ktoré vyrábajú spoločnosti vyrábajúce populárne herné konzoly. Výnimočný model legendárnej značky Razer.

  Ovládač Nintendo Switch Pro Controller, čierny

  Hodnotenie: 4.7

  Ovládač Nintendo Switch Pro Controller, čierny

  Ako prvý vo výbere sa pozrieme na zaujímavý, ale trochu kontroverzný model od spoločnosti Nintendo. Herný ovládač pre rovnomenné herné konzoly, ktorý sa úspešne používa aj pri hraní na PC. Za gamepad zaplatíte asi 5 tisíc. Euro.

  Spomínaná nejednoznačnosť modelu spočíva v polarizovaných názoroch používateľov. Podľa názoru mnohých hráčov je to určite najlepšie originálne riešenie pre konzoly Nintendo namiesto bežných joykonov. Aj tento ovládač má veľa pozitívnych ohlasov od hráčov, ktorí uprednostňujú iné platformy. Zároveň však bol gamepad kritizovaný za niekoľko vecí, ktoré opíšeme nižšie. Napriek všetkým pripomienkam má však tento model svoje vlastné veľké publikum používateľov, ktorí sú so všetkým spokojní.

  A pozitívne vlastnosti tohto ovládača sú dostatočné. Je bezdrôtový, dobre navrhnutý, pohodlný. Obzvlášť príjemný je pohyb palice, čo si všimli používatelia aj odborníci. Na rozdiel od lacných monitorov majú zabudovaný gyroskop a akcelerometer. Na pripojenie sa používa vysokorýchlostné rozhranie Bluetooth 3.0. K dispozícii je dokonca aj modul NFC, ktorý umožňuje využívať niektoré ďalšie funkcie.

  Pokiaľ ide o ovládanie, existuje niekoľko spravodlivých sťažností. Napríklad krížové koliesko D-padu – na prvý pohľad je pohodlné, ale toto pohodlie vyjde nazmar, keď sa musíte vysporiadať s chybnými stlačeniami. Samotná konštrukcia mechanizmu núti hráča dodržiavať presnosť stláčania, čo je v rýchlej hre takmer nemožné. Tiež si všimol rozdiel v citlivosti páky pri hraní na konzole a PC.

  Ale na druhej strane, názory sú polárne a veľa používateľov sa s takýmito problémami nestretáva. Naopak, niektorí používatelia tvrdia, že kuša v tomto modeli je jednoducho najlepšia, pretože vám umožňuje vykonávať zložité kombinácie, najmä v bojových hrách.

  Osobitná zmienka a vážna pochvala za výdrž batérie. Hoci je tu nainštalovaná celkom štandardná batéria s kapacitou 1300 mAh, čas prevádzky na plné nabitie je príjemne prekvapujúci – až 30-35 hodín! Pre porovnanie, Dualshock 4 pre PS4 vydrží maximálne 6-8 hodín. Nabíjanie ovládača Switch Pro Controller však bude trvať aj slušné 3-4 hodiny, až 6 hodín. Špeciálne poďakovanie patrí výrobcovi za konektor USB typu C, kábel USB typu C na typ A je súčasťou balenia.

  Výhody

  • bezdrôtové pripojenie;
  • kvalitné vyhotovenie;
  • obzvlášť pohodlné cestovanie s paličkou;
  • USB typu C;
  • luetooth 3.0;
  • NFC;
  • extrémna autonómia.

  Nevýhody

  • sťažnosti na priečku a tyče (diskutabilné).

  Sony DualShock 4 v2 CUH-ZCT2E, antracitovo čierna

  Hodnotenie: 4.7

  Sony DualShock 4 v2 CUH-ZCT2E, antracitovo čierna

  Pokračujeme v našej recenzii slávneho DualShocku, ktorý svojho času znamenal skutočnú revolúciu v oblasti herných ovládačov. Presnejšie povedané, ide o DualShock 4 v2, teda druhé vydanie legendárneho gamepadu. Tento model stojí v priemere niečo vyše 5 tisíc eur. Euro.

  Hlavná výhoda tohto gamepadu je pomerne komplexná – celková presnosť, dôkladné spracovanie detailov a filigránska ergonómia. V porovnaní s predchádzajúcimi generáciami pôsobí tento joystick ako precízny profesionálny nástroj.

  Model sa vyznačuje aj rozsiahlou kompatibilitou s platformami. Okrem samotnej konzoly Sony PlayStation 4, pre ktorú je gamepad určený, existuje oficiálna podpora pre nositeľné zariadenia Apple (iPhone, iPad a dokonca aj iPod Touch), tiež pre systém Apple TV v systéme iOS 13 a vyššom, pre Mac v macOS Cata

 • Na a vyššie a samozrejme pre systém Windows. Netreba dodávať, že tento model podporuje obe hlavné rozhrania API – DirectInput a XInput.

  z technického hľadiska je jedným z hlavných rozdielov tohto modelu touchpad na prednej strane;; jedným z hlavných rozdielov tohto modelu je touchpad na prednej strane; jedným z hlavných rozdielov tohto modelu je touchpad na prednej strane. Ide o miniatúrny touchpad, dvojbodový, s tlakovým mechanizmom. Celkovo je k dispozícii 18 ovládacích tlačidiel, gyroskop, akcelerometer, vibračné motory.

  Špeciálne poďakovanie od fanúšikov výrobcovi za to, že sa v tejto verzii nevzdal štandardného jacku 3.5 mm mini-jack pre audio náhlavnú súpravu. Nachádza sa na prednej strane a vedľa neho je rozširujúci slot na pripojenie dokovacej stanice. Hneď nad ním sa nachádza aj malý reproduktor, ktorý prehráva zvuky jednotlivých hier. Keď nie je potrebný, reproduktor sa dá jednoducho odpojiť.

  Všeobecne povedané, recenzie na tento model sú väčšinou pozitívne, ak ide o originálnu kópiu – ľahko skontrolovať prostredníctvom identifikácie sériového čísla. V prvých sériách sme niekedy našli exempláre s mierne problematickou ľavou tyčou, v nových dodávkach bol tento problém odstránený.

  Čo sa týka výdrže batérie, 800mAh batéria vydrží gamepadu až 6 hodín, čo je pre niektorých náruživých hráčov málo. Podsvietenie je možné vypnúť, čím sa predĺži prevádzkový čas o niekoľko hodín.

  Výhody

  • bezdrôtové pripojenie;
  • kvalita vyhotovenia;
  • Výnimočná presnosť;
  • DirectInput / XInput;
  • Široká kompatibilita s rôznymi platformami;
  • stereo konektor pre náhlavnú súpravu;
  • Kapacitný touchpad s tlačidlovým ovládaním;
  • jedna z najúspešnejších verzií pre gamepad;

  Nevýhody

  • Nie najvýraznejšia autonómia.

  Sony DualSense, vesmírne červená

  Skóre : 4.8

  Sony DualSense, vesmírne červená

  Ďalším v revízii je ďalší originálny gamepad od spoločnosti Sony. Prichádza po DualShocku 4 ako „spoločník“ očakávanej hernej konzoly PlayStation 5 od spoločnosti Sony. Po triumfe DualShocku 4 bolo ťažké predstaviť si, čo bude môcť nový model ponúknuť, ale aj tak sme sa dočkali niekoľkých zaujímavých bodov.

  Najskôr si môžete všimnúť vonkajší rozdiel medzi novým DualSense a klasickým DualShockom. Nový gamepad je o niečo masívnejší, ťažší, robustnejší a celkovo „dôkladnejší“ – tu je vidieť, že vývojári išli ešte ďalej, pokiaľ ide o pozornosť venovanú detailom. Pozornosť venovaná detailom je to, čo odlišuje prémiové spotrebiče od lacných. A v tomto prípade sú tieto detaily najvýraznejšou a najpôsobivejšou inováciou.

  Prvým výrazným zlepšením je nový prístup k hmatovej spätnej väzbe. DualShock vibroval s rôznou intenzitou v závislosti od herných udalostí, ale vibroval celým telom. Technológia DualSense je zásadne odlišná – vibrácie možno cítiť oveľa lokálnejšie, v rôznych rohoch gamepadu. Hra Astro’s Playroom, predvolená hra vložená do systému PlayStation 5, ukazuje ohromujúce účinky tohto prístupu.

  Druhou pôsobivou funkciou sú adaptívne spúšťače. Na túto novinku fanúšikovia dlho čakali a po jej prijatí neboli sklamaní. Ide o to, že rôzne herné akcie spôsobujú rôznu spätnú väzbu na palicu. Napríklad zdvíhanie ťažkých predmetov v hre spôsobuje spätný pohyb páky, streľba spôsobuje imitáciu spätného rázu atď. .

  DualSense zdedil trackpad z predchádzajúcej verzie – tu je implementovaný rovnako úspešne ako v DualShocku. Ostatné ovládacie prvky zostávajú tiež v úplnej súprave. Okrem gyroskopu a akcelerátora je tu zabudovaný mikrofón a snímač pohybu.

  A nakoniec výdrž batérie. Aj v tejto oblasti sa nový model zlepšil – batéria s vyššou kapacitou. Pridáva príjemnú objemnosť, ale čo je dôležitejšie, navyše 4 hodiny výdrže batérie oproti tomu, čo dokázal DualShock.

  Výhody

  • kvalita vyhotovenia;
  • vypracované podrobnosti;
  • výnimočná presnosť;
  • DirectInput / XInput;
  • Lokalizácia vibračnej odozvy;
  • adaptívne spúšťače;
  • USB typu C;
  • autonómia.

  Nevýhody

  • Podpora počítačov a systému Android je len čiastočná.

  Rad Microsoft Xbox

  Hodnotenie: 4.8

  Rad Microsoft Xbox

  Teraz sa zamerajme na priameho konkurenta PlayStation – hernú konzolu Xbox a nový gamepad, ktorý ani nedostal samostatný názov, ale nesie rovnaký názov ako konzola – Microsoft Xbox Series. Ide o novinku, ktorá je výrazne lepšia ako verzia predchádzajúcej generácie pre konzolu Xbox One.

  Tvarový faktor tohto modelu je zrejmý – s diagonálnym usporiadaním páčok, keďže hovoríme o pôvodnom gamepade pre Xbox. Od prvého momentu, keď sa stretnete so zariadením, pocítite výnimočnú kvalitu materiálov a konštrukcie a rovnako dôkladné detaily a remeselné spracovanie ako pri dvoch vyššie opísaných pohonných jednotkách.

  Povrch úchopovej plochy je potiahnutý gumou, aby bol protišmykový. Podobný povrch spúšte, poskytuje dobrý úchop. gamepad je dokonale vyvážený, používatelia sa zhodujú, že je vysoko hodnotené pohodlie a hmatový komfort hrania s týmto joystickom.

  Tento model má k dispozícii niekoľko možností pripojenia. Po prvé: vlastná bezdrôtová technológia Xbox Wireless; po druhé: bezdrôtové pripojenie cez Bluetooth a káblové pripojenie cez konektor USB typu C (kábel nie je súčasťou balenia). Gamepad tak môžete pripojiť k počítačom so systémom Windows, MacOS, notebookom, nositeľným zariadeniam so systémom Android a iOS.

  Dve batérie AA na napájanie myši. Dodáva sa s dvoma batériami Duracel OEM. Používatelia uvádzajú, že ak hráte niekoľko hodín denne, tieto dve batérie vydržia približne týždeň, pri miernom hraní až mesiac. Možno ich ľahko nahradiť batériovými článkami rovnakého formátu.

  Tento model má oficiálny softvérový balík v ruštine s používateľsky prívetivým rozhraním. Prispôsobenie a kalibrácia podložky pod myš do najmenších detailov a zmena priradenia funkcií rôznym tlačidlám.

  Z používateľskej recenzie spoločnosti Yandex.Trh so statusom „Level 7 Gadget Inspector“: „Skvelá kvalita vyhotovenia. Umožňuje rýchle prepínanie medzi zdrojmi. Lepšie uchopenie ako xbox one. Vysokokvalitný materiál tela. Nový konektor USB typu C. Zobrazuje úroveň nabitia v systéme Windows (starý systém nie)“.

  Výhody

  • Kvalita materiálov a vyhotovenia;
  • pohodlie a hmatový komfort;
  • dokonalá presnosť ovládania;
  • USB typu C;
  • Štandardný mini jack pre slúchadlá;
  • Široká kompatibilita s platformami;
  • napájanie batériami AA alebo dobíjacími batériami;
  • užívateľsky prívetivý a funkčný softvér.

  Chyby

  • Niektorí používatelia zaznamenávajú občasné prerušenia pripojenia Bluetooth.

  Razer Raiju Tournament Edition, čierna

  Hodnotenie: 4.9

  Razer Raiju Tournament Edition, čierna

  Nemôžeme vynechať značku, ktorú sme v našom hernom inventári zanedbávali. Určite je to spoločnosť Razer, jedna z najznámejších spoločností v oblasti herného hardvéru a príslušenstva. Tu sa pozrieme na populárny a relatívne drahý gamepad Raiju v edícii Tournament. Cena na začiatku roka 2022 za približne 8-9k. Euro.

  Tento model je prispôsobený (a licencovaný) pre PlayStation 4, ale jeho tvar je takmer rovnaký ako gamepady pre Xbox. Tento malý paradox je celkom pochopiteľný, pretože výrobca sa snažil vziať si to najlepšie z oboch konceptov. A tímu Razer sa to podarilo, súdiac podľa prevažne pozitívnych recenzií od používateľov a odborníkov.

  Autonómnu prevádzku ovládača zabezpečuje vlastná vstavaná batéria. Plné nabitie vydrží až na 19 hodín hrania. Nabíjanie cez konektor microUSB. Kábel je súčasťou balenia a je vyrobený s neodmysliteľnou pevnosťou značky – je dlhý 2 m, opletený tkaninou a má viac feritových krúžkov, ktoré zabraňujú rušeniu.

  Okrem základných funkcií gamepadu je tento model vybavený niekoľkými ďalšími funkciami, ktoré ho robia vhodným pre seriózne súťaže v elektronickom športe. Je to možnosť rýchlej voľby a niekoľko ďalších univerzálnych tlačidiel.

  Hovoríme o tlačidlách M1 a M2 medzi spúšťami a nárazníkmi a o dvoch tlačidlách M3 a M4 v spodnej časti pri rukovätiach. A na spodnej strane šasi, v blízkosti rukovätí, kde spočívajú stredné alebo prstenné prsty, v závislosti od vášho úchopu, sú „okvetné lístky“ M3 a M4, ktoré slúžia ako príkazy pre klávesy „kríž“ a „kruh“.

  V predvolenom nastavení tieto tlačidlá kopírujú funkcie štyroch základných „farebných“ tlačidiel. Prostredníctvom vlastného softvéru na nich môžete nastaviť akékoľvek ďalšie akcie. Tento doplnok vám môže poskytnúť vážnu výhodu v tvrdých herných súťažiach. A ešte jedna dôležitá drobnosť – na spodnej strane puzdra sú dva spínače – spúšť zastaví. V určitých polohách skracujú dráhu spúšte takmer o polovicu, čím skracujú čas série výstrelov.

  Výhody

  • Legendárna hráčska značka;
  • kvalita materiálov a vyhotovenia;
  • presné ovládanie;
  • funkčný softvér;
  • autonómiu;
  • Drobné, ale dôležité detaily, ktoré vám poskytnú výhodu v hre;
  • Dvojmetrový bezpečný kábel USB opletený feritovými krúžkami.

  Nevýhody

  • Komentáre k pohodliu bezdrôtového nastavenia.

  Najlepšie špecializované prémiové joysticky

  V našom poslednom prehľade najlepších joystickov od Expertology sa pozrieme na herné klávesnice, ktoré sú joystickmi v pôvodnom zmysle slova. Ide o joystick s tlačidlami na platforme, prípadne s ďalším príslušenstvom. Od začiatku roka 2022 dominuje tejto úzkej medzere na Slovenskom trhu značka Thrustmaster.

  Thrustmaster T.F
 • ght Hotas X, čierna
 • Hodnotenie: 4.8

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: