12 najlepších grafických kariet na hranie hier

*Prehľad najlepších od redaktora. Výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nepredstavuje sprievodcu nákupom. Pred kúpou je dobré požiadať odborného poradcu.

V hernom počítači je grafická karta v rozumných medziach ešte dôležitejšia ako procesor. A pre najnáročnejších hráčov môže cena vhodného modelu predstavovať leví podiel na kompletnej hernej stanici vrátane monitora. Menej skúsenému používateľovi však postačí podstatne skromnejšia špecifikácia.

Trh s grafickými kartami je každoročne zaplavený zaujímavými novými produktmi. Toto odvetvie v poslednom čase výrazne ovplyvňujú nielen hráči a hráčky, ale aj ťažiarov kryptomien. Konjunkcia sa mení tak často. Redakcia Expertology a výskum RankQua

 • Tu je aktuálny prehľad najlepších herných grafických kariet dostupných na Slovenskom trhu začiatkom roka 2021.

  Ako si vybrať grafickú kartu na hranie hier

  Základy výberu grafickej karty na hranie hier sa v priebehu rokov takmer nezmenili. K nim sa pridáva len niekoľko funkcií, ktoré zohľadňujú vznik nových technológií. Pripomíname vám kľúčové body s funkciami, ktoré sú relevantné pre začiatok roka 2021.

  Grafický procesor

  Hlavná zložka, ktorá určuje takmer 100%, aké hry vo všeobecnosti budú môcť „vytiahnuť“ zariadenie a na akých nastaveniach. Mimo konkurencie boli vždy špičkové produkty a od začiatku roka 2021 je táto séria ako GeForce RTX 3070/3080/3090 od spoločnosti nVidia. Ďalší a zatiaľ jediný konkurent – spoločnosť AMD – tiež pokračuje v úspešnej aktualizácii svojich radov Radeon, ale ich podiel na trhu je oveľa menší a v našej recenzii budú len tri takéto modely – jeden pre každý výber.

  Čo sa týka uskutočniteľnosti, tá závisí od vašich vlastných herných preferencií. Štatistiky hovoria, že leví podiel hráčov sa naďalej uspokojuje s radom GTX 1060 a porovnateľnými výkonnostnými variantmi. Je to prirodzené, pretože ceny špičkového grafického hardvéru sú jednoducho príliš vysoké na to, aby si ich väčšina ľudí mohla dovoliť.

  Preto je rozhodujúcim faktorom najmä cena. Existuje množstvo online zdrojov, kde môžete vyhodnotiť, ktoré hry pri akých nastaveniach budú dostupné s konkrétnou grafickou kartou. Takto sa môžete orientovať v možnostiach.

  V každom prípade sa vývojárske štúdiá snažia optimalizovať svoje herné produkty pre skromné vlastnosti lacných grafických kariet, pretože si uvedomujú, že masový segment hráčov si jednoducho nemôže dovoliť vlajkové grafické lode.

  Pamäť

  Druhý určujúci faktor výkonu grafickej karty, ktorý však nie je absolútny a mali by ste správne pochopiť jeho úlohu. Skutočnosť, že množstvo videopamäte grafickej karty sa prejaví až vtedy, keď zjavne nestačí.

  Ak napríklad hra vyžaduje 4 GB videopamäte, potom grafická karta s 2 GB určite spôsobí problémy, ak ju vôbec spustíte. Zatiaľ čo na grafickej karte s 8 GB pamäte a 16 GB sa hra bude správať takmer rovnako.

  Opäť teda platí, že sa oplatí vyberať podľa vlastných herných preferencií, a ak vaše obľúbené hry potrebujú určité množstvo pamäte, nemá zmysel vážne preplácať za dvojnásobok.

  Ešte jedna dôležitá poznámka. Vyššie uvedené sa vzťahuje na rovnaké podmienky rozlíšenia obrazovky. Rovnaká hra spustená v rôznych rozlíšeniach spotrebuje rôzne množstvo videopamäte.

  Pre výkon hry je dôležitejšia rýchlosť videopamäte. Pre GDDR5 je to 9 Gb/s a pre GDDR6 16 Gb/s. Je to rovnako dôležité ako veľkosť pamäte.

  Relevantnosť pre váš monitor

  To je bod, ktorý v niektorých prípadoch stojí dokonca za to začať zvažovať varianty. To znamená, že ak herná stanica nie je postavená od nuly, vlastnosti monitora do značnej miery určujú rozsah výberu.

  Za skutočný „ľudový“ formát v hrách sa považuje F

   lHD 1920×1080, ako aj na sledovanie filmov. A ak máte monitor s týmto maximálnym rozlíšením, nemôžete sa touto otázkou príliš zaoberať – s týmto rozlíšením si poradí každá moderná grafická karta.

   Úplne iná vec je, keď váš monitor podporuje rozlíšenie 4K a v tomto rozlíšení chcete naozaj hrať svoju obľúbenú hru. Tu nemáte žiadne konkrétne alternatívy – musíte sa pripraviť na to, že za špičkový model zaplatíte poriadnu sumu, alebo aspoň strednú cenu, pretože s rozpočtovou verziou v 4K pre bežnú snímkovú frekvenciu nemôžete počítať.

   Slovo rady. Určite sa nechcete hnať za rozlíšením 4K v hre na úkor snímkovej frekvencie. Dojmy z akéhokoľvek pekného obrazu úplne zničí snímková frekvencia pri 20 fps. Nebude to hra, a čistý sebaklam a sklamanie, plus vyhodené peniaze.

   Chladenie

   V skutočnosti ide o druhý najdôležitejší parameter po výkone grafickej karty, pretože pri zaťažení sa elektronika zahrieva na extrémne teploty a najmenší nedostatok v chladení môže spôsobiť pokles výkonu a rýchlejšie spotrebovanie fyzickej životnosti zariadenia. Výrobcovia si túto otázku najčastejšie riešia sami, ale spotrebiteľ má tiež niekoľko možností.

   Najskromnejšou možnosťou aktívneho chladenia v dnešných grafických kartách je „turbína“. Je najmenej účinný. Má to však zmysel, ak máte v úmysle nainštalovať grafickú kartu do superkompaktného puzdra. Samozrejme, v tomto prípade je potrebné si uvedomiť, že herné možnosti budú obmedzené.

   Životaschopnejšia možnosť – dva ventilátory. Ide o situáciu, keď rôzni výrobcovia vybavia grafické karty rovnakého procesora rôznym typom chladenia. Dva ventilátory umožňujú udržiavať prijateľnú teplotu, ale doslova „pri stene“. Zdôrazňujeme, že to platí len pre modely strednej cenovej kategórie a pri najvýkonnejších grafických kartách dva ventilátory zvyčajne nestačia.

   Donedávna boli optimálnym riešením chladenia tri ventilátory. Umožňuje dostatočné prúdenie vzduchu pri nie príliš vysokých otáčkach a udržuje hladinu hluku v rozumných medziach. Priemer „gramofónu“ má tiež pozitívny vplyv – čím je väčší, tým nižšie sú otáčky potrebné na dosiahnutie efektu, tým menší je hluk.

   Najúčinnejšie a najdrahšie– je vodné chladenie v kombinácii s rovnakými ventilátormi.

   Opísané konfigurácie sú prehľadom toho, ako výrobcovia zabezpečujú chladenie. V každom prípade, ak sú všetky ostatné veci rovnaké, porovnateľné grafické karty s rovnakým počtom ventilátorov od rôznych výrobcov majú často znateľný rozdiel v účinnosti. Tu je potrebné venovať pozornosť výsledkom testov a spätnej väzbe od skutočných používateľov. V našej recenzii sa zameriame na spätnú väzbu od hráčov.

   Výrobca

   Je potrebné rozlišovať medzi výrobcom samotného grafického procesora (ktorý je v podstate grafickou kartou v základnom zmysle) a výrobcom konečného produktu – zariadenia pripraveného na použitie.

   Ako už bolo spomenuté, čipy GPU vyrábajú dve veľké spoločnosti – NVIDIA a AMD, zatiaľ čo samotné zariadenia vyrábajú tretie strany: ASUS, Gigabyte, MSI, Pa

  • t a mnohé ďalšie. A sú to práve spoločnosti tretích strán, ktoré určujú, koľko pamäte bude mať grafická karta, kvalitu chladenia, veľkosť, jedinečný dizajn a ďalšie. To sú aj dôvody cenového rozdielu medzi modelmi so zdanlivo rovnakým výkonom.

   Samotní výrobcovia čipov vyrábajú aj vlastné kompletné grafické karty. Takéto grafické karty sa nazývajú referenčné karty. Sú populárnejšie v západných krajinách a tiež na najvyšších priečkach. Dopyt po riešeniach tretích strán je v Rusku vyšší.

   A tu je výber čisto individuálnou záležitosťou. Nie je možné povedať, že jeden výrobca je lepší alebo horší ako iný. Výhody a nevýhody sa prejavujú v rámci konkrétnych sérií a my im budeme venovať pozornosť v recenzii.

   Prečo sú tieto grafické karty najlepšie?

   Teraz vám objasníme dôvody, ktoré viedli našich odborníkov k výberu týchto konkrétnych modelov v tejto recenzii. Do úvahy sa brali len modely dostupné v maloobchodných predajniach. Niektoré série, dokonca aj celkom nové, sú kvôli humbugu okolo ťažby kryptomien v značnom nedostatku. Takéto riešenia neuvažujeme, aby sme nevzbudili očakávania čitateľa.

   V prvom rade sme sa samozrejme riadili výsledkami nezávislých testov výkonu grafických kariet. Okrem syntetických testov sme brali do úvahy aj zariadenie v rôznych testovacích podmienkach – vo veľkom alebo malom puzdre, s voliteľným chladením, v kombinácii s inou elektronikou rôznych tried.

   Naše zistenia sme porovnali s výsledkami podobných prieskumov, uskutočnili naši kolegovia z časopisov PC Magazine a CNet. Zohľadnili sme konsolidované odporúčania Digital

   PC Gamer.

   Experti spoločnosti Expertology venovali veľkú pozornosť skutočnej spätnej väzbe od reálnych používateľov grafických kariet. Preskúmali sme teda možnosti každého modelu z dlhodobého hľadiska a zistili sme výhody a nevýhody, ktoré nie sú zrejmé v prvých hodinách alebo dňoch používania.

   Najlepšie grafické karty na hranie hier

   NomináciaMiestoNázovCena
   Najlepšia rozpočtová herná grafická karta4

   a

  • t GeForce GT 1030 2GB (NE5103000646-1080F)
  • 7 120 €
   3ASUS Phoenix Radeon 550 2GB (PH-550-2G)8 000 €
   2

   a

  • t GeForce GTX 1050 Ti StormX 4GB (NE5105T018G1-1070F)
  • 16 290 €
   1MSI GeForce GTX 1650 Gaming X 4G24 990 €
   Najlepšie herné grafické karty strednej triedy4GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6G (GV-N166SOC-6GD)43 260 €
   3ASUS Dual Radeon RX 5500 XT EVO OC 8 GB (DUAL-RX5500XT-O8G-EVO)42 990 €
   2MSI GeForce RTX 2060 VENTUS XS 6GB61 990 €
   1MSI GeForce RTX 2070 SUPER Ventus OC 8GB106 481 €
   Najlepšie herné grafické karty4ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 OC 8GB (TUF-RTX3070-O8G-GAMING)124 800 €
   3XFX MERC 319 Radeon RX 6900 XT
    RX Gaming 16 GB (RX-69XTACUD9)
   156 970 €
   2MSI GeForce RTX 3080 VENTUS 3X OC 10GB229 987 €
   1ASUS ROG Strix GeForce RTX 3090 OC 24GB (ROG-STRIX-RTX3090-O24G-GAMING)289 990 €

   Najlepšie herné grafické karty s nízkym rozpočtom

   Začnime najlacnejšími modelmi, ktoré sú stále v predaji a sú stále žiadané. Napriek relatívne nízkej cene, skromným špecifikáciám a neporovnateľným možnostiam v porovnaní s požiadavkami najmodernejších hier majú tieto riešenia obrovskú cieľovú skupinu.

   a

  • t GeForce GT 1030 2GB (NE5103000646-1080F)
  • Hodnotenie: 4.5

   Pa<li></div><p>t GeForce GT 1030 2GB (NE5103000646-1080F“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/11516666195861-2312.jpg“ height=“408″ title=“Pa</p><li>t GeForce GT 1030 2GB (NE5103000646-1080F“>)<p>Prvá v recenzii je veľmi základná grafická karta, ktorá je nekonečne vzdialená od vlajkových lodí nových produktov, ale napriek tomu bola navrhnutá ako herná karta.</p><p>Skutočnosť, že tento model predstavuje pomerne vzdialenú generáciu, sa hrá len v prospech nie príliš náročných hráčov. Skutočnosť, že z hľadiska výkonu nie je pre ťažiarov kryptomien zaujímavá. To samo o sebe určuje jeho cenu nižšiu ako 7k. Euro, pričom aj modely strednej triedy sú kvôli ťažobnému boomu takmer o rád drahšie. Na trhu sú aj lacnejšie diskrétne varianty, ale ich herný potenciál nie je taký veľký.</p><p>Kľúčové technické parametre karty: 6GHz GDDR5 pamäť (efektívna) a 2GB kapacita, 64-bitová šírka pásma zbernice, rýchlosť procesora – 1227 MHz;</p><td><p>– 30 W; od 300 W odporúčaný zdroj napájania. Pripojenie – HDMI 2.0b a DVI-D.</p><p>Čo sa týka herných možností, je obmedzená na hry vydané najneskôr v roku 2015. Takže napríklad rovnaká hra WoT s pohodlným fps 45-80 iba na stredných nastaveniach 768p. Pri stredných nastaveniach 720p je GTA V pri 65-70 fps v poriadku a CS:GO tiež. Hry na úrovni PUBG pôjdu len na nízke nastavenia.</p><p>Používatelia prakticky jednohlasne oceňujú najzjavnejšie a najzrejmejšie výhody tohto modelu: jeho kompaktné rozmery, tichú prevádzku, nízke emisie tepla, nízku spotrebu energie a prijateľnú cenu. Mnohí používatelia majú dokonca znížené očakávania, pokiaľ ide o schopnosti herných grafických kariet, a následne sú príjemne prekvapení. Žiadne rozhranie VGA. Tí, ktorí si kupujú takéto grafické karty ako herné karty, majú často aj pomerne staré monitory. Niektorým ešte chýba nízkoprofilová lišta v súprave.</p><p>Z recenzie overeného používateľa služby Yandex.Trh so statusom „Level 7 Gadget Inspector“: „Kompaktný, ľahký, bez hluku, bez tepla, nežerie polovicu elektriny v dome. Lacné v čase nákupu. Skvelé pre hry pred rokom 2015“.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Minimálna cena na začiatku roka 2021;</li><li>rýchle HDMI 2.0b;</li><li>nízka hlučnosť;</li><li>nízka teplota;</li><li>Kompaktná veľkosť;</li><li>Herné možnosti presahujú očakávania „priemerného“ používateľa.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Neponúkajú rozhranie VGA;</li><li>Stále hmatateľne nízky výkon pre rok 2021.</li></ul><h3>ASUS Phoenix Radeon 550 2GB (PH-550-2G)</h3><p>Hodnotenie: 4.6</p><div style=ASUS Phoenix Radeon 550 2GB (PH-550-2G

   Ako alternatívu k predchádzajúcej grafickej karte v prípade nedostupnosti zvážte porovnateľnú grafickú kartu od spoločnosti AMD. Cena podobná predchádzajúcemu modelu.

   Kľúčové technické parametre tejto grafickej karty sú tiež porovnateľné s vyššie uvedeným modelom, t. j. rovnaké množstvo video pamäte, 2 GB, rovnaký typ GDDR5 a 64-bitový bit. Takmer rovnaká je aj rýchlosť GPU – 1183 MHz. V rozhraniach je však rozdiel. Tu sa okrem HDMI 2.0 a DVI-D, k dispozícii je aj slot DisplayPort 1.4. Odporúčaná kapacita zdroja 400 W. Na rozdiel od svojho predchodcu zaberá táto grafická karta v skrinke miesto už dvoma slotmi, pričom je zapojená do jedného.

   Analyzujme herný potenciál zariadenia na rovnakých príkladoch ako vyššie. World of Tanks vám poskytne 60-65 fps na stredných nastaveniach / 768p. GTA V pri strednej / 720p bude snímková frekvencia 70-75 fps, ale pri vysokej / 1080p bude pod 30 fps. PUBG ide len na nízkom / 720p s framerate asi 50 fps.

   V tomto modeli používatelia zdôrazňujú všetky plusy, ktoré má predchádzajúca grafická karta, ale pridávajú aj vysoké skóre chladenia. Pri rovnakých výkonnostných parametroch je stále účinnejší a tichší. Používatelia sa v tomto prípade sotva sťažujú na nedostatok rozhrania VGA, ale existujú určité pripomienky k veľkosti – karta má dva sloty, ale výkon nie je príliš lepší ako predchádzajúci.

   Výhody

   • Kombinácia herného výkonu a ceny;
   • podpora vysokého rozlíšenia 7680×4320 (nie v hre);
   • Podpora troch monitorov prostredníctvom troch rôznych rozhraní;
   • Veľký, tichý a účinný chladiaci ventilátor;
   • Jeden z najlacnejších.

   Nevýhody

   • zaberá dva sloty (v kontexte najlacnejších grafických kariet je to mínus).

   a

  • t GeForce GTX 1050 Ti StormX 4GB (NE5105T018G1-1070F)
  • Hodnotenie: 4.7

   Pa<li></div><p>t GeForce GTX 1050 Ti StormX 4GB (NE5105T018G1-1070F“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/110166195861-112.jpg“ height=“312″ title=“Pa</p><li>t GeForce GTX 1050 Ti StormX 4GB (NE5105T018G1-1070F“>)<p>Teraz sa zamerajte na grafickú kartu, ktorá sa už zásadne líši od predchádzajúcich dvoch. Má výhody takmer vo všetkých aspektoch okrem ceny – od začiatku roka 2021 stojí približne 14k. Euro. Je výrazne predražená, ale nedostatok na trhu si diktuje svoje vlastné pravidlá.</p><p>Najdôležitejšou výhodou grafickej karty v tejto triede je výkon. Dvojnásobok videopamäte – 4 GB, dvojnásobná prenosová rýchlosť zbernice – 128 bitov. Typ pamäte je rovnaký ako u vyššie uvedených grafických kariet – GDDR5, ale s vyšším taktom – 7 GHz. Frekvencia GPU je porovnateľná – 1290 MHz.</p><p>Karta zaberá dva sloty a v jej prípade ju používatelia považujú za samozrejmosť. Aktívne chladenie je jeden ventilátor, ale s ešte väčším priemerom ako vyššie uvedený model. V kombinácii s prirodzene relatívne nízkou</p><td><p>75W poskytuje vysokú účinnosť pri udržiavaní prijateľných teplôt. Sada rozhraní grafickej karty je rovnaká ako predchádzajúca – HDMI 2.0b, DisplayPort, DVI-D. Odporúčané napájanie je viac ako primerané – 300 W.</p><p>Teraz sa pozrime, aké herné funkcie tento model poskytuje. Rovnaké hry ukazujú výrazný rozdiel k lepšiemu. Takže GTA V bude mať vysoké nastavenia snímkovej frekvencie až do vysokých nastavení / 1080p – pri týchto nastaveniach nebude snímková frekvencia nižšia ako 60 fps, až 70. Na stredných nastaveniach / 1080p pri 55 fps môžete hrať PUBG. V hre World of Tanks je to ešte menší problém, až po nastavenia</p><ul>tra / 1080p.<p>Používateľom sa pomer cena/výkon tejto grafickej karty páči rovnako ako u predchádzajúcich kariet. Iba tu táto kombinácia poskytuje oveľa vyšší potenciál, ako môžeme vidieť z testov fps v konkrétnych hrách. Takmer všetci sa zhodujú aj vo vysokom hodnotení kombinácie spotreby energie, vykurovania a chladenia. A je to zriedkavý prípad, keď používatelia nemajú takmer žiadne systematické sťažnosti na tú či onú spornú funkciu.</p><p>Z recenzie overeného používateľa služby Yandex.Stav trhu Gadget Inspector Level 6: „Malá veľkosť. Nevyžaduje žiadne ďalšie napájanie. Tichý. Výkon. Zaklínač 3, Battlefield 1, Rise of Tom<br />Všetko je rýchle a bez oneskorenia pri stredných až vysokých nastaveniach grafiky.“.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Kombinácia cena/výkon;</li><li>128-bitové rozlíšenie (výhoda oproti lacnejším modelom);</li><li>kompaktné (z hľadiska dĺžky);</li><li>Tiché a účinné chladenie – jeden ventilátor, ale s veľkým priemerom;</li><li>nevyžaduje dodatočné napájanie.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>žiadne jasné nevýhody alebo systematické sťažnosti používateľov.</li></ul><h3>MSI GeForce GTX 1650 Gaming X 4G</h3><p>Skóre : 4.8</p><div style=MSI GEFORCE GTX 1650 GAMING X 4G

   Prvú časť nášho prehľadu najlepších herných grafických kariet Expertology končíme tou najdrahšou od spoločnosti MSI. Začiatkom roka 2021 bude k dispozícii vylepšená verzia s predponou SUPER. Je však výrazne drahší a používatelia väčšinou nevidia zmysel v takomto preplácaní, pretože rozdiel v herných možnostiach je síce diskutabilný.

   Pri tejto karte je dokonca ťažké rozhodnúť, čo je dôležitejšie – pomer cena/výkon alebo účinnosť chladenia. Dôvod, prečo sa vývojári naozaj snažili ochladiť.

   Inovatívny chladiaci systém dostal názov Twin Frozr už vo svojom prvom vydaní a teraz sa zaoberáme jeho siedmou generáciou. Využíva dva ventilátory Twin Frozr 3.0 s dobre tvarovanými čepeľami. Kombinácia priemeru chladiča, tvaru lopatiek, hmotnosti a konštrukcie chladiča tejto grafickej karty je tak dokonalá, že v mnohých prevádzkových režimoch je zvuk takmer nepočuteľný. V neherných režimoch je k dispozícii aj režim bez ventilátorov, v ktorom sú ventilátory jednoducho vypnuté.

   Teraz k výkonu. NVIDIA GeForce GTX 1650 je vybavená 4 GB videopamäte, a to veľmi rýchlou – 128-bitová zbernica, 8GHz frekvencia pamäte GDDR5. Dva porty DisplayPort a jeden port HDMI 2.0b.

   S takouto výbavou poskytne grafická karta tieto herné zážitky. V GTA V pri vysokých nastaveniach / 1080p dosiahne snímková frekvencia 75 fps. PUBG na strednej úrovni / 1080p – až 70 fps. V treťom Zaklínačovi môžete hrať na vysokej / 1080p s pomerne pohodlnou rýchlosťou 60 fps.

   Väčšina používateľov si túto grafickú kartu pochvaľuje za to, že si poradí s mnohými modernými hrami – a to nie na nízkych grafických nastaveniach. Mnohí zdôrazňujú najmä účinnosť a súčasnú tichosť chladenia, najmä tichý režim, keď sa pri absencii vysokého zaťaženia zariadenie zaobíde bez ventilátorov vôbec. Niektorí používatelia majú ťažkosti s inštaláciou ovládačov, a to je sotva jediný problém s týmto modelom, ktorý je v každom prípade vyriešený.

   Z recenzie overeného používateľa služby Yandex.Trh so statusom Gadget Inspector 6. úrovne: „Hry ako napr: Apex Legends, Lovec: Volanie divočiny, Battlefield, Simulátor automechanika

    grafická karta ator 2018 ťahá ultra grafiku bez toho, aby sa príliš zahrievala. Ak sa rozhodujete medzi GTX 1650 a GTX 1650 Super, vyberte si túto, pretože ušetríte peniaze a budete môcť hrať rovnaké hry.“.

    Výhody

    • „Ťahá mnohé moderné hry aj pri vysokých nastaveniach;
    • Relatívne kompaktný;
    • Najrýchlejšia videopamäť vo svojej triede;
    • Tiché chladenie s vysokou účinnosťou;
    • K dispozícii je úplne tichý režim bez ventilátora.

    Nevýhody

    • S ovládačmi sú problémy, možno budete potrebovať odbornú pomoc.

    Najlepšie herné grafické karty strednej triedy

    Druhá časť nášho prehľadu sa zameriava na najlepšie herné grafické karty podmienenej strednej triedy. Hoci túto triedu nazývame podmienečne strednou, tieto modely zvládajú takmer všetky moderné hry na vysokých nastaveniach a „ultra. Vo februári až marci 2021 sa kvôli nedostatku a ďalšiemu ťažobnému boomu predávajú za cenu veľmi dobrých notebookov, ale realita na trhu je taká, že sa s tým zatiaľ nedá nič robiť.

    GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6G (GV-N166SOC-6GD)

    Hodnotenie: 4.7

    GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6G

    Začnime viac-menej cenovo dostupnou možnosťou v tejto skupine. Grafická karta od spoločnosti GIGABYTE založená na GeForce GTX 1660 so 6 GB videopamäte a o niečo vyšším výkonom, ako naznačuje predpona SUPER v názve. Najnovšie hračky už majú oveľa hmatateľnejší náskok. Tento model nemožno v žiadnom prípade nazvať lacným, ale v skutočnosti je v tomto výbere cenovo najdostupnejší.

    Výhody tejto grafickej karty v porovnaní s predchádzajúcim výberom sú viditeľné už na suchých technických špecifikáciách. Je doslova o hlavu a päty vyššie ako konkurencia. Grafický procesor s frekvenciou 1830 MHz, 6 GB pamäte GDDR6 a 14 GHz videopamäť, čo je takmer dvojnásobok rýchlosti predchádzajúcej skupiny grafických kariet. Zvýšenie výkonu vďaka výrazne širšej zbernici – 192 bitov.

    Tri DisplayPorty a jeden HDMI 2.0b. Je potrebné pripojiť prídavné napájanie cez 8-pinový konektor pre samotnú grafickú kartu. Chladenie zabezpečujú dva ventilátory na masívnom chladiči s plochou takmer celej dosky.

    „Zvuk“ ventilátorov je zvláštny – niektorí používatelia niekedy zaznamenávajú charakteristický praskavý zvuk a pri prechodoch z minimálnych na maximálne otáčky ventilátory vydávajú aj charakteristické „vrčanie“, ktoré rýchlo zmizne. Táto vlastnosť vo všeobecnosti nie je negatívna, ale niektorí perfekcionisti sa sťažujú. V prípade potreby to možno napraviť nastavením konštanty otáčania v ovládačoch z výroby.

    Pozrime sa na herné možnosti tohto modelu. A my už zvyšujeme latku. Takže v treťom Zaklínačovi vám táto grafická karta umožňuje hrať pri vysokých nastaveniach, vysokých / 1080p so snímkovou frekvenciou približne 90 fps a na „ultra“ – približne 55 fps. PUBG na strednej úrovni / 1080p pôjde na 100 fps. Fortnite bude k dispozícii aj v rozlíšení QHD / 1440p pri približne 60 snímkach za sekundu.

    Používatelia vo svojich recenziách zdôrazňujú schopnosť tohto modelu (s predponou SUPER) splniť herné požiadavky väčšiny príležitostných hráčov, často s veľkým náskokom. A to pri minimálnej cene, ktorá by mohla byť v ďalšom ťažobnom boome minimálna.

    Výhody

    • rýchla pamäť GDDR6;
    • Účinné, hoci niekedy hlučné chladenie;
    • Cenovo najdostupnejšie v tomto výbere;
    • Pokrýva viac ako potreby väčšiny hráčov za najnižšiu (možnú) cenu;
    • Podporuje 4 monitory.

    Nevýhody

    • Špecifické zvukové artefakty ventilátorov.

    ASUS Dual Radeon RX 5500 XT EVO OC 8 GB (DUAL-RX5500XT-O8G-EVO)

    Hodnotenie: 4.7

    ASUS DUAL RADEON RX 5500XT EVO OC 8GB

    Teraz zvážme grafickú kartu založenú na procesore iného výrobcu – AMD. Z hľadiska špecifikácií je takmer analogický s predchádzajúcim modelom, jediným rozdielom je množstvo videopamäte.

    Napríklad 8 GB pamäte v porovnaní so 6 GB pamäte vyššie uvedeného variantu. To je výhoda, ale bit zbernice je menší – 128 bitov. Je to nevýhoda, ale v kontexte tohto konkrétneho modelu nie je veľmi významná. Navyše šírka pásma pamäte je tu rovnaká – 14 GHz. Frekvencia GPU je 1733 MHz, pri pretaktovaní v hernom režime až 1845 MHz. Čip je založený na najnovšej 7nm technológii.

    Táto konfigurácia si už vyžaduje o niečo väčšie napájanie – odporúčané napájanie skrine je 450 W. Zariadenie zaberá aj viac miesta v šasi – tri sloty. Na pripojenie monitorov slúžia rovnaké porty ako vo vyššie uvedenom modeli – tri porty DisplayPort a jeden HDMI 2.0b.

    O chladenie sa stará dvojica prachotesných ventilátorov Axial-tech s certifikáciou IP5X. Tlak vzduchu je zosilnený a koncentrovaný špeciálnym obmedzovacím krúžkom. Každý exemplár videokáry prechádza špeciálnym 144-hodinovým továrenským testovacím programom.

    Pozrime sa, čo táto grafická karta ponúka z hľadiska herných možností. Tretí Zaklínač pôjde na vysokých nastaveniach / 1080p s frekvenciou až 70 fps. PUBG na strednom / 1080p dosiahne až 75 fps. Na takú senzačnú novinku, akou je Cyberpunk 2077, bude karta trochu slabá – na vysokých nastaveniach / 1080p bude bežať maximálne pri 35 fps a len na nízkych nastaveniach / 720p bude snímková frekvencia okolo 60 fps.

    Výhody

    • 8 GB grafickej pamäte GDDR6 na frekvencii 14 GHz;
    • 7nm procesorová technológia;
    • Účinné ventilátory Axial-tech odolné voči prachu;
    • Dostatočne tichá chladiaca prevádzka;
    • 144 hodín továrenských testov každej inštancie;
    • Exkluzívny nástroj GPU Tweak II na kalibráciu a ladenie.

    Nevýhody

    • výrazne drahšia ako GeForce GTX 1660 SUPER, ale má o niečo nižší herný výkon.

    MSI GeForce RTX 2060 VENTUS XS 6GB

    Hodnotenie: 4.8

    MSI GeForce RTX 2060 VENTUS XS 6GB

    Vráťme sa opäť k produktom NVIDIA, pozrime sa na grafickú kartu (vlastne „čistú“ grafickú kartu) GeForce RTX 2060 od spoločnosti MSI založenú na procesore. Často sa porovnáva so spomínanou GeForce GTX 1660 SUPER, a to z dobrého dôvodu – v niektorých funkciách sú si prinajmenšom rovné. Ak sa však pozrieme len na hernú časť, RTX 2060 má oproti GTX 1660 značnú výhodu SUPER.

    Obe grafické karty majú podobnú veľkosť a typ pamäte – 6 GB GDDR6 na 14 GHz, 192-bitová zbernica. Takt video procesora je 1680 MHz. Pripojovacie porty sú rovnaké – tri DisplayPort 1.4 a jeden HDMI 2.0b. Pomerne kompaktné zariadenie – zaberá dva sloty. Chladenie – dva ventilátory s veľkým priemerom. Sú naozaj veľké a efektívne, takže s

    160 W je dosť.

    Najlepšie na tomto modeli je, že podporuje ray tracing. Ide o akúsi „poslednú míľu“ v technológii na reprodukciu čo najrealistickejšej trojrozmernej grafiky. Táto technológia je veľkým prísľubom nielen pre hry, ale aj pre budúci rozvoj odvetvia virtuálnej reality. Ak túto funkciu v hre povolíte, mali by ste si uvedomiť, že spotrebuje značnú časť systémových prostriedkov.

    Okrem toho karta podporuje synchronizáciu snímkovej frekvencie s monitormi v súlade s G-SYNC. Dokáže prehrávať aj tóny vo vysokom dynamickom rozsahu (HDR).

    Pozrime sa teraz na herné možnosti tohto modelu na konkrétnych príkladoch. A začnime hneď tým najvyšším – Cyberpunk 2077. Táto grafická karta bude schopná „slúžiť“ hráčom pri stredných nastaveniach / 1080p s frekvenciou snímok približne 60 fps. S ďalšími grafickými vylepšeniami bude hra stále hrateľná v rozlíšení QHD / 1440p s minimálnym počtom snímok za sekundu okolo 30. Tretí Zaklínač sa dá hrať pri vysokých nastaveniach / 1080p so snímkovou frekvenciou približne 100 fps.

    Výhody

    • Rýchla pamäť, „široká“ zbernica;
    • Pomerne kompaktný – zaberá dva sloty;
    • podpora sledovania lúčov;
    • Podpora G-SYNC a HDR;
    • trojročná výrobná záruka.

    Nevýhody

    • Dostal sa do hlasného chladenia a pískania plynových rukovätí.

    MSI GeForce RTX 2070 SUPER Ventus OC 8GB

    Skóre : 4.9

    MSI GEFORCE RTX 2070 SUPER VENTUS OC 8GB

    A ďalší model MSI založený na „max“ verzii GeForce RTX 2070 s prívlastkom SUPER uzatvára zoznam najlepších grafických kariet strednej triedy začiatku roka 2021 podľa časopisu Expertology.

    Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že kľúčové špecifikácie sa príliš nelíšia od predchádzajúceho modelu. Ale to len na prvý pohľad. 8 GB video pamäte, čo vôbec nie je zlé. Samotná pamäť je rovnakej triedy ako vyššie opísané modely strednej cenovej kategórie – GDDR6 s efektívnou frekvenciou 14 GHz. Je tu však dôležitý rozdiel – bitová hĺbka zbernice je 256 bitov, a to je do veľkej miery zásadný rozdiel vo výkone.

    Rýchlosť procesora – 1770 MHz. Grafická karta podporuje ray tracing. K dispozícii je aj podpora pre NV

   • nk technológia, ktorá využíva vysokorýchlostnú zbernicu na prepojenie viacerých GPU do akéhosi klastra.

    Elektronika grafickej karty vyžaduje dodatočné napájanie cez konektor 8+6 pinov, indikátor

    Už pri 215 W má vysoké nároky na chladenie a celková spotreba energie si vyžaduje zdroj v skrinke nie slabší ako 650 W. Grafická karta je pritom pomerne kompaktná – zaberá dva sloty v hrúbke.

    Rozdiel v hernom výkone tejto grafickej karty je jasne viditeľný v reálnych herných podmienkach. Takže v hre Zaklínač 3: Divoký hon na grafických nastaveniach aj v rozlíšení 4K / 2160p dosiahne snímková frekvencia 50-55 fps, ak je dostatočne produktívny zvyšok „železa“. Pokiaľ ide o hviezdu roku 2020 – Cyberpunk 2077, táto hra pôjde na vysokej úrovni / 1080p s pohodlnou snímkovou frekvenciou 60-65.

    Z recenzie overeného používateľa služby Yandex.Trh so statusom „Level 6 Gadget Inspector“: „Vzal som si to na 2k hranie, očakávania sú oprávnené. Pri viac ako 90 % zaťažení grafického jadra v režime Control sa teplota pohybuje okolo 67 stupňov bez ďalšieho hluku, čo je podľa mňa vynikajúce. DLSS generuje slušné množstvo „mydla“, ale v rovnakom Control zvyšuje fps takmer dvakrát“.

    Výhody

    • 8 GB rýchlej video pamäte;
    • 256-bitová zbernica;
    • Relatívne kompaktný – zaberá dva sloty;
    • podpora sledovania lúčov;
    • Podpora NV
    • nk;
    • „Dokáže hrať väčšinu moderných hier na vysokých nastaveniach a ultra.

    Nevýhody

    • Niektorí používatelia zaznamenali hlučné chladenie.

    Najlepšie grafické karty pre hráčov

    Posledný výber nášho prehľadu sa zameriava na vlajkové lode herného priemyslu v segmente grafických kariet. Vo februári až marci 2021 sú tieto modely pre ľudí s nízkym rozpočtom úplne nedostupné, pretože ich ceny presahujú 200k. Napriek tomu sa budeme venovať jednému z najjasnejších zástupcov každej z najnovších sérií v nádeji, že bližšie k letu 2021 nebude situácia s ťažobným boomom a nedostatkom grafických kariet tak napätá.

    ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 OC 8GB (TUF-RTX3070-O8G-GAMING)

    Hodnotenie: 4.8

    ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 OC 8GB

    Začnime s jasnou novinkou od spoločnosti ASUS, ktorá bola vydaná ako súčasť známej rodiny TUF Gaming. Zostavené na základe GeForce RTX 3070, ktorá sa blíži k hornej hranici ponuky GPU, ale v praxi s veľkou rezervou pokrýva odporúčané špecifikácie väčšiny hier.

    Tento a nasledujúce modely má zmysel kupovať, ak neplánujete „vydržať roky“ alebo nemáte jasnú a neutíchajúcu túžbu hrať na plný plyn a v 4K.

    Pozrime sa stručne na kľúčové funkcie. Procesor je vyrobený 8nm technológiou a beží na frekvencii 1815 MHz. K dispozícii je 8 GB pamäte GDDR6 s efektívnou frekvenciou 14 GHz. 256-bitová šírka pásma zbernice. Podporuje sa sledovanie lúčov.

    Takáto výkonná elektronika si vyžaduje prídavné napájanie a kvalitné chladenie, ktoré zabezpečujú tri ventilátory. Ložiská sú uložené na dvoch guľôčkových ložiskách, pričom stredné sa otáča v opačnom smere ako ostatné dve, aby sa optimálne rozložil prúd vzduchu a eliminovali účinky turbulencií. Vďaka masívnemu systému chladenia zaberá grafická karta dva sloty. Je dlhý 30 cm, čo je potrebné zvážiť pri kúpe z hľadiska kompatibility s puzdrom.

    Herné schopnosti týchto grafických kariet opíšeme na príkladoch najnáročnejších hier. Cyberpunk 2077 sa teda bude odohrávať v prostredí

     Tra / 1080p so snímkovou frekvenciou do 70 snímok za sekundu. Metro Exodus bude k dispozícii pri všetkých nastaveniach až do rozlíšenia 4K/2160p, ale pohodlných 60 fps nebude možné dosiahnuť pri rozlíšení vyššom ako QHD/1440p.

     Používatelia pri tejto grafickej karte vyzdvihujú najmä účinnosť chladenia. Dokonca aj overclockeri poznamenávajú, že chladenie je pozoruhodne dobré a dobre premyslené. Pri miernom zaťažení sa ventilátory automaticky vypínajú, takže všetko mimo herného prostredia je napájané pasívnym chladením. Mnohým sa páči aj robustný kovový kryt. Nevýhodou účinného chladenia a kvalitného puzdra je vysoká hmotnosť.

     Výhody

     • Pamäť GDDR6 s efektívnou frekvenciou 14 GHz;
     • 256-bitová zbernica;
     • podpora sledovania lúčov;
     • Vysoko výkonné chladenie;
     • Najlacnejšie (relatívne) herné novinky najvyššej triedy.

     Chyby

     • vŕzganie škrtiacej klapky – niektorí používatelia riešia problém výmenou napájacieho zdroja v šasi.

     XFX MERC 319 Radeon RX 6900 XT
      tra Gaming 16 GB (RX-69XTACUD9)

     Skóre : 4.8

     XFX MERC 319 RADEON RX 6900 XT<ul></div><p>TRA GAMING 16GB (RX-69XTACUD9)“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/24016666195861-3512.jpg“ height=“288″ title=“XFX MERC 319 RADEON RX 6900 XT</p><ul>TRA GAMING 16GB (RX-69XTACUD9)“><p>A opäť je v našom prehľade grafická karta založená na GPU od AMD, tentoraz v najvyššom segmente. Tento model výrazne prekonáva svojho predchodcu vo viacerých ohľadoch. Výrobca XFX sa mnohým bude zdať neznámy, ale v skutočnosti ide len o divíziu známej hongkonskej spoločnosti PINE, ktorá bola vytvorená špeciálne na trh s grafickými kartami.</p><p>Z hľadiska kľúčových vlastností táto grafická karta prekonáva svojho predchodcu takmer vo všetkých ohľadoch. Takže množstvo videopamäte je až 16 GB, pamäť GDDR6 s efektívnou frekvenciou 16 GHz, 256-bitová zbernica. GPU sa taktuje na 1925 MHz a využíva 7nm pokročilú technológiu GPU. Sledovanie nosníka s podporou. Pre nadšencov pretaktovania a úprav všetkého druhu bude v tomto modeli dobrou správou dvojitý BIOS.</p><p>Ku grafickej karte možno pripojiť až tri monitory: DisplayPort – 2, HDMI verzia 2.1 a dokonca aj USB Type-C s príslušnými funkciami. Samotná karta je napájaná z 8 pinov + 8 pinov pomocného napájania a vyžaduje ďalších 850 W energie v šasi. Chladenie elektroniky zabezpečuje systém troch ventilátorov na dvojitých guľôčkových ložiskách v kombinácii s masívnym chladičom.</p><p>Z hľadiska veľkosti je s dĺžkou 340 mm skutočne rekordérom na trhu. Hmotnosť grafickej karty výrobca neuvádza ani „skromne“ a je to viac ako 2 kg! Tieto fyzické rozmery sú preto nevýhodou, aj keď nie zásadným problémom, a predstavujú určité prevádzkové požiadavky.</p><p>Herný výkon tohto modelu je bez preháňania vlajkovou loďou. Hry, ako napríklad Metro Exodus, možno hrať rýchlosťou až 80 fps aj pri rozlíšení QHD / 1440p. Dokonca aj Cyberpunk 2077 s rýchlosťou až 50 fps vám bude stačiť. Ale nebudete môcť hrať v rozlíšení 4K. Ale v 4K na tejto grafickej karte pôjde ľahko tretí Zaklínač, a to aj s framerate na 90 fps.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>16 GB pamäte s efektívnou pamäťou 16 GHz;</li><li>256-bitová zbernica;</li><li>Port USB typu C;</li><li>podpora sledovania lúčov;</li><li>Duálny systém BIOS;</li><li>účinné chladenie.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Rozmery a hmotnosť – jeden z najdlhších 340 mm.</li></ul><h3>MSI GeForce RTX 3080 VENTUS 3X OC 10GB</h3><p>Skóre : 4.9</p><div style=MSI GeForce RTX 3080 VENTUS 3X OC 10GB

     Poďme o krok vyššie v najvyššej triede grafických kariet, pozrime sa na model MSI s grafickou kartou GeForce RTX 3080. Nesporná prémia v tomto segmente herných zariadení PC.

     Výkon tohto najvýkonnejšieho grafického subsystému je nespochybniteľný, oveľa zaujímavejšia je jeho spotreba energie, odvod tepla a spôsob, akým to všetko zvláda chladiaci systém.

     S týmito parametrami je situácia nasledovná.

     320W je ľahké odhadnúť, že chladenie musí byť výnimočné. A presne taká je vďaka tvrdej práci inžinierov spoločnosti MSI. Tri výkonné ventilátory TORX 3.Technológia Zero Frozr – v prípade potreby sa aktívne chladenie úplne vypne a karta prejde do režimu Zero Frozr.

     Pokiaľ ide o pripojenie zariadenia, musíte si uvedomiť, že potrebuje puzdro s dostatočným priestorom na umiestnenie samotnej karty s dĺžkou 305 mm a tromi slotmi, ale aj dostatočné vetranie bez „stagnujúceho“ horúceho vzduchu v tomto priestore. Odporúčaný napájací zdroj 750 W.

     Herné funkcie sú takmer neobmedzené – karta má veľký náskok pred budúcimi vydaniami špičkových hier. Napríklad Cyberpunk 2077 s ňou pôjde až pri 55 fps v kvalite QHD / 1440p. Pokiaľ ide o hry s takými odporúčanými požiadavkami, ako je Metro Exodus, tie sa budú hrať celkom pohodlne aj v rozlíšení 4K, samozrejme, za predpokladu, že máte špičkový procesor a operačnú pamäť, najlepšie 32 GB.

     Výhody

     • 10 GB superrýchlej pamäte GDDR6X;
     • efektívna frekvencia pamäte 19GHz;
     • 320-bitová zbernica;
     • podpora sledovania lúčov;
     • vysokoúčinné chladenie;
     • tichá prevádzka;
     • isté hranie v rozlíšení 4K vo väčšine moderných hier;
     • Exkluzívny softvér funkcie MSI Dragon Center.

     Chyby

     • rozmery;
     • nedostupné na začiatku roka 2021 špekulatívna cena.

     ASUS ROG Strix GeForce RTX 3090 OC 24GB (ROG-STRIX-RTX3090-O24G-GAMING)

     Skóre : 4.9

     ASUS ROG Strix GeForce RTX 3090 OC 24GB

     A na záver nášho prehľadu najlepších herných grafických kariet začiatku roka 2021 podľa časopisu Expertology, jasná novinka od spoločnosti ASUS, ktorá patrí do legendárnej rodiny Repub

    • Ako na hráčov. Zďaleka to najlepšie, čo súčasný trh ponúka, a jediným obmedzujúcim faktorom je absolútne prehnaná cena.

     Elektronika grafickej karty je navrhnutá pre maximálny výkon, ktorý vysoko prevyšuje aj tie najnáročnejšie požiadavky väčšiny moderných videohier. 24 GB rekordnej pamäte GPU a samotná ultrarýchla pamäť GDDR6X s efektívnym taktom 19.5GHz. Aj prenosová rýchlosť zbernice je v tejto triede maximálna – 384 bitov so zodpovedajúcou vysokou šírkou pásma 936 GB/s. Podporuje ray tracing a technológiu NV

    • nk na zoskupenie viacerých grafických kariet.

     Z hľadiska spotreby energie je tento model ešte náročnejší ako jeho predchodca, s odporúčaným výkonom 850 W. Rozvetvený 8-pinový + 8-pinový + 8-pinový konektor pre prídavné napájanie. Chladenie je tu rozhodne na úrovni – účinné a hlavne tiché.

     Nemá veľký zmysel skúmať herné schopnosti tohto modelu, pretože je skonštruovaný tak, aby vydržal roky vydávania nových a náročnejších herných produktov. Hráči ho vo všeobecnosti označujú za špeciálne vytvorený na hranie v rozlíšení 4K.

     Výhody

     • Legendárna séria ROG Strix;
     • 24 GB video pamäte;
     • mimoriadne rýchla pamäť GDDR6X;
     • 384-bitová zbernica;
     • vysoko výkonné chladenie;
     • podpora sledovania lúčov;
     • Podpora NV
     • nk;
     • výnimočne vysoký celkový výkon.

     nevýhody

     • Obrovský, ťažký, s vysokou spotrebou energie;
     • Prehnaná cena v marci 2021.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: