12 najlepších herných notebookov

*Najlepšie podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou je nevyhnutné poradiť sa s odborníkom.

Herný priemysel je v segmente prenosných miniaplikácií relatívne nový, ale silno sa presadil. S vydaním každého nového modelu herného notebooku výrobcovia preukazujú stále vyššie a vyššie štandardy.

Redakcia časopisu Expertology vám prináša najnovší prehľad trhu s notebookmi na koniec roka 2020 a začiatok roka 2021, v ktorom sa pozrieme na najzaujímavejšie herné riešenia.

Prečo sú tieto modely najlepšie?

Skôr ako prejdeme ku konkrétnym modelom, stručne vysvetlíme, na čom zakladáme naše odporúčania a prečo považujeme práve tieto modely za najlepšie.

V našom prehľade sú zahrnuté len série, pri ktorých porovnávame výsledky našich vlastných testov, výsledky testov a názory renomovaných medzinárodných spotrebiteľských skupín, ako aj všeobecné priemerné názory priemerných používateľov.

Napríklad, pokiaľ ide o herné notebooky, uznávame nestranný prístup odborníkov z PC Magazine, najväčšej britskej publikácie o elektronike, a z PC Gamer, medzinárodného časopisu o počítačových hrách, ktorý mesačne vydáva spoločnosť Future plc v britskej aj americkej verzii.

Spresnime, že sme brali do úvahy len tie modely, ktoré zodpovedajú realite ruského trhu. Niektoré notebooky sú v USA pomerne populárne, ale na Slovenská trh sa oficiálne nedodávajú. Alebo sa môže stať, že po konkrétnej sérii nie je veľký dopyt a je ťažké ju nájsť v predaji. Takéto modely tiež neprešli skúškou.

Nakoniec sa zameriavame na súhrnnú spätnú väzbu od používateľov, ktorí majú skúsenosti s každým konkrétnym modelom. To nám umožňuje zistiť, ako jednotlivé modely fungujú z dlhodobého hľadiska, a nie len „z regálu“.

Ako si vybrať herný notebook

Teraz vám poskytneme niekoľko základných usmernení, ktoré sú samy o sebe univerzálne a ktoré vám pomôžu zorientovať sa v ponuke herných notebookov v prípade, že si chcete vybrať sami.

Výkon

Zdanlivo samozrejmý aspekt, ale nie každý ho chápe správne. Napríklad pri výbere konfigurácie sa často uprednostňuje grafická karta, zatiaľ čo CPU alebo RAM sú lákavé, aby sa ušetrili nejaké peniaze.

Tu je potrebné pochopiť, že výkon počítača je komplexný pojem, ktorý navyše silne závisí od najslabšieho článku. Napríklad ani tá najvýkonnejšia grafická karta nemôže naplno využiť svoj potenciál, ak pracuje v tandeme s „pomalou“ pamäťou RAM, nehovoriac o procesore.

Zásada vyvážených špecifikácií by sa mala dodržiavať vo všetkých dôležitých oblastiach. Ak teda plánujete hrať veľa hier online a rýchle a stabilné pripojenie je pre vás kriticky dôležité, vlastnostiam sieťovej karty by ste mali venovať nemenej pozornosti ako grafickej karte. Hovoríme konkrétne o káblovej sieťovej karte, pretože pri dôležitých podujatiach elektronického športu je pomerne riskantné spoliehať sa na stabilitu bezdrôtového pripojenia.

Chladenie

Táto vlastnosť nie je bez dôvodu máme druhý najdôležitejší. Aj tá najvýkonnejšia konfigurácia je bezvýznamná, ak sa procesor alebo grafická karta pri vážnom hernom zaťažení prehrievajú. V tomto prípade sa automaticky spustia ochranné algoritmy a notebook „zníži“ frekvenciu. Výsledkom bude oneskorený trolling a pohodlné hranie bude minulosťou.

Účinnosť chladenia je ukazovateľ, ktorý sa dá sotva povrchne vyhodnotiť len na základe špecifikácií výrobcu. Skutočné informácie pochádzajú len z nezávislého testovania a skúseností príležitostných hráčov. Preto vás pred odporučením jedného alebo druhého modelu takto krížovo analyzujeme.

Obrazovka

Vyššie uvedené body rozhodujú o tom, či notebook dokáže v zásade poskytnúť pohodlný herný zážitok. To znamená, či hra vôbec pobeží, čo bude môcť dať fps a na akých grafických nastaveniach.

Čo sa týka parametrov obrazovky – je to vec osobných preferencií. Väčšina herných notebookov je vybavená matricami IPS s pozorovacími uhlami až 178 stupňov. Tie zriedkavé modely, kde je možné upraviť maticu TN, je lepšie nebrať do úvahy vzhľadom na objektívne zhoršenie viditeľnosti pri zmene uhla pohľadu. Menej kritické pre herné počítače, pretože pozície hráča a monitora sú viac-menej stabilné. Notebook je podľa definície dynamické prostredie, takže široký pozorovací uhol je rozhodujúci.

Ďalšou možnosťou notebooku je matica OLED. Tieto modely sú vzácne a drahé. Najdrahší model v našom prehľade je model s touto obrazovkou. OLED má svoju nespornú výhodu oproti IPS a tu sa musíme pozrieť len na váš rozpočet.

Riešenie je viac-menej zrejmé. Minimálna možnosť je F

  lHD 1920×1080, ale nie menej pre herný notebook. Podrobnejšie matice až do rozlíšenia 4K – aj to je skôr otázka rozpočtu. Predtým, ako si kúpite všetko na maximum, by ste si však mali vyskúšať, čo všetko sa dá hrať v rozlíšení 4K – pravdepodobne to pre vás bude neopodstatnený finančný prebytok.

  Tu sme sa venovali len najdôležitejším bodom. Funkcie, ako je dizajn, podsvietenie klávesnice, rozmery, kvalita zvuku alebo fotoaparát, sa považujú za druhoradé a dôležitosť každej z nich si musíte určiť individuálne. Ale v rámci popisu každého modelu zvlášť, ak sú sekundárne charakteristiky implementované výrobcom obzvlášť starostlivo a jasne, spomenieme to.

  12 najlepších herných notebookov + Expertology + úplná aktualizácia

  NomináciaMiestoNázovCena
  Najlepšie lacné herné notebooky1Acer Nitro 5 AN515-5458 850 €
  2ASUS TUF Gaming FX50697 500 €
  3MSI
  vyhnúť sa 15
  63 748 €
  Najlepšie herné notebooky za strednú cenu1Lenovo Legion 5 15IMH05113 990 €
  2Dell G3 15 359079 990 €
  3Acer Predator He
 • os 300
 • 94 990 €
  4HP Omen 15 (2020)107 290 €
  5Asus ROG Zephyrus G14124 690 €
  Najlepšie prémiové herné notebooky1Asus ROG Strix GL503VS-DH74 Scar Edition88 900 €
  2Razer Blade 15 Advanced Edition (2020)265 000 €
  3Asus ROG Zephyrus Duo 15 (GX550)249 990 €
  4A
 • enware m15 R3
 • 168 250 €

  Najlepšie lacné herné notebooky

  Tradične sa zvyčajne preskúmame na princípe „od menej k viac“ a v prvom výbere budeme brať do úvahy najlacnejšie modely, ktoré v minimálnej alebo strednej konfigurácii na začiatku roka 2021 v Rusku možno kúpiť za menej ako 80 tisíc. Euro.

  Acer Nitro 5 AN515-54

  Skóre : 4.5

  Acer Nitro 5 AN515-54

  Najskôr prichádza najpomalšia úprava notebooku Acer Nitro 5. Napriek všetkej skromnosti zaujal svoje právoplatné miesto v konečnom rebríčku najlepších herných notebookov časopisu PC MAG.

  Elektronika tejto úpravy je založená na procesore Intel Core i5 9300H a jediná vec, ktorá ju robí hernou, je grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB. 8 GB RAM a 256 GB pevný disk SSD. Všetky tieto parametre sa dajú výrazne zlepšiť jednoducho výberom inej modifikácie rovnakého modelu, ale potom notebook nebude rozpočtovo výhodný.

  Jednou z najdôležitejších a najatraktívnejších funkcií celej série je možnosť vlastnej aktualizácie. Toto je zriedkavý prípad, keď výrobca skutočne zasiahol a postaral sa o čo najväčší záujem používateľa. K dispozícii sú teda dva sloty na inštaláciu ďalších pevných diskov SSD a problém s počiatočnou malou kapacitou úložiska možno bez problémov vyriešiť hneď, ako na to budete mať prostriedky.

  Flexibilita je zrejmá aj na obrazovke tejto série, čo je tiež skvelé. Takže v tejto lacnej modifikácii máme pomerne skromnú maticu IPS s F

   1920×1080 lHD a do 60 Hz, tiež najbežnejšie. Množstvo dostupných variantov série vám umožní vybrať si variant s už skutočne hernou matricou 144 Hz, dobou odozvy 3 ms a najlepšími parametrami podania farieb. Na druhej strane, tu bude reprodukcia farieb vyhovovať len nie príliš náročným hráčom – pokrytie je tesne pod 60 % sRGB.

   Organizácia vnútorného priestoru si jednoznačne zaslúži vysoké hodnotenie. Tu sme už spomenuli sloty pre disky SSD, dva sloty pre rozšírenie pamäte, možnosť inštalácie ďalšieho modulu Wi-Fi.

   Výrazné zlepšenie oproti predchádzajúcej generácii chladiaceho systému. Takže na pravej strane je ďalší chladič a ďalšie dve tepelné trubice.

   Táto séria získala nielen vysoké hodnotenie od odborníkov, ale aj mimoriadne pozitívne ohlasy od používateľov. Najdôležitejšími vlastnosťami sú vyváženosť funkcií, rozumná cena, vysoká kvalita chladenia a flexibilné možnosti aktualizácie.

   Výhody

   • vyvážené vlastnosti;
   • účinné chladenie;
   • flexibilné možnosti aktualizácie;
   • širokú škálu modifikácií v rámci série;
   • Užitočný proprietárny softvér so samostatným vyhradeným kľúčom;
   • Výdrž batérie pri strednom zaťažení nie je zlá;
   • najdostupnejšia cena v minimálnych a stredných konfiguráciách.

   Nevýhody

   • Nízka farebná vernosť matice v základnej verzii.

   ASUS TUF Gaming FX506

   Hodnotenie: 4.6

   ASUS TUF Gaming FX506

   Ďalším v revízii je notebook s porovnateľnou cenou, ale vyrobený spoločnosťou ASUS. FX506 je súčasťou low-endového radu TUF Gaming a bol hodnotený PC Gamer.

   Kľúčová konfigurácia elektroniky je takmer identická s vyššie uvedeným modelom, ale sú tu určité rozdiely. Procesor je AMD Ryzen 5 4600H a oproti Intel Core i5 9300H má niekoľko výhod. Sú tu však určité nedostatky, ale v rámci hernej témy sú nepodstatné a dôležité sú najmä výhody – napríklad rovnaká vyššia frekvencia a nižšia spotreba energie vďaka tenšiemu 12nm procesoru. Rovnaká 8GB RAM, rovnaký SSD, ale s 512GB pevným diskom.

   Výber variantov v rámci série vám umožňuje vybrať si výkonnejší model, a to aj z hľadiska obrazovky. Ak máme v základnej sade aj pomerne lacnú a jednoduchú maticu IPS F

    Ak chcete 1920×1080 lHD pri 60 Hz, drahšie verzie môžu mať 144 Hz a lepšiu reprodukciu farieb.

    Pozoruhodná vlastnosť tohto modelu z hľadiska rozhraní – USB typu C je okrem svojho priameho určenia vybavené aj funkciou DisplayPort. Nebudete však môcť nabíjať svoj notebook prostredníctvom neho, ani nebudete môcť nabíjať svoje miniaplikácie späť.

    Výdrž batérie je v základnej konfigurácii pomerne skromná – doslova môžete hrať 2-3 hodiny, kapacita batérie 48Wh nie je schopná viac. Ide však o nevýhodu základnej konfigurácie, ktorú nemožno považovať za mínus, ale len za zvláštnosť. Za príplatok môžete získať zostavu s 90Wh batériou, a to je úplne iný rozhovor.

    Používatelia tento model väčšinou chvália za kombináciu vyvážených parametrov a prijateľnej ceny, kvalitu vyhotovenia, používateľsky prívetivú klávesnicu, príjemný dizajn a najmä za textúru jeho povrchu. Samostatne si mnohí všímajú nízku hlučnosť – výrazne „zvukové“ chladenie je len pri maximálnom zaťažení, čo mimochodom nepriamo naznačuje jeho účinnosť.

    Z komentára spoločnosti Yandex.Trh so statusom „Level 3 Gadget Inspector“: „Skvelý výkon za relatívne skromné peniaze s týmito špičkovými špecifikáciami. Praktické proprietárne nástroje, ktoré nezapĺňajú pamäť RAM a umožňujú flexibilnú konfiguráciu. Pocit z konštrukcie je vynikajúci, žiadne vŕzganie, žiadne vôle, absolútne žiadne nepríjemné prvky v konštrukcii.

    Výhody

    • vyvážené výkonnostné špecifikácie;
    • Pevný disk SSD s kapacitou 512 GB;
    • používateľsky prívetivú klávesnicu;
    • USB typu C s funkciou DisplayPort;
    • Účinné chladenie;
    • minimálny hluk;
    • Dizajn a textúra povrchu.

    Chyby

    • rozpočtová matica s obmedzeným podaním farieb.

    MSI
    vyhnúť sa 15

    Hodnotenie: 4.6

    MSI</div><p>avo 15″ src=“/wp-content/uploads/2023/09/59416666195881-4712.jpg“ height=“459″ title=“MSI <br />vyhnúť sa 15″></p><p>Trojicu najlacnejších herných notebookov Expertology zo začiatku roka 2021 uzatvára najvýkonnejší model spoločnosti MSI v tomto rebríčku. Cena klávesnice sotva spadá do rozpočtovej kategórie, ale s jej výkonom nie je lacnejšia. Časopis PC Magazine opisuje notebook ako „najlepší pre príležitostných hráčov“.</p><p>Prvou a najdôležitejšou výhodou modelu je výkon, ktorý je v rozpočtovom segmente jedným z najvyšších. Dosiahnuté kombináciou výkonného 8-jadrového procesora AMD Ryzen 7 4800H, 16 GB pamäte RAM a rýchleho disku SSD s kapacitou 512 GB. Dobrý potenciál pre upgrade – je tu slot pre ďalší pevný disk a ďalšie.</p><p>Grafická karta AMD Radeon RX 5500M so 4 GB video pamäte. Herné funkcie sú podľa očakávania „rozpočtové“, ale nie najslabšie. V GTA V sa zobrazí 40-45 fps na vysokých nastaveniach a 90-95 – na stredných, ako dokazuje Technical City. Dokonca aj PUBG bude mať 30-35 fps na stredných nastaveniach a 65-70 fps na nízkych nastaveniach. Cyberpunk 2077 však rozhodne nie je hra, o ktorej by ste mali uvažovať.</p><p>Druhou výrazne pozitívnou vecou je matica. Je to B156HAN13.0 (AUOD0ED) od spoločnosti AU Optronics s F</p><ul>lHD 1920×1080. Hoci nie je obzvlášť efektný v reprodukcii farieb – 45 % NTSC – ale má 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, a to je herná úroveň v každom zmysle.<p>Chladiaci systém notebooku je vybavený dvoma ventilátormi a šiestimi tepelnými trubicami, pomerne tenkými. Prívod vzduchu prichádza zdola cez perforované plochy a vyfukuje sa dozadu a doľava. Rýchlosť procesora a grafickej karty v záťažových testoch pri plnej záťaži klesá len nepatrne (čo sa v reálnom živote nestáva).</p><p>V tomto modeli je trochu zvláštnosť s USB typu C. K dispozícii sú dve z nich, ale ani jedna nepodporuje DisplayPort, ani nabíjanie Power De</p><li>veľmi. Nie som si istý, prečo sú dve z nich.<p>Používatelia na tomto notebooku najviac oceňujú vzácnu kombináciu výkonu a ceny, kvalitu vyhotovenia a prevažne kovový kryt. Mnohým sa tiež páči, že notebook váži menej ako 2 kg. Mnoho ľudí si všimlo aj haptický pocit klávesnice, ktorý sa môže na prvý pohľad zdať nezvyčajný, ale rýchlo sa ukáže, že tento druh písania je vhodnejší na hranie hier. Nevýhodou je výrazné zahrievanie kovového puzdra, hoci chladenie je samo o sebe účinné.</p><p>Z recenzie používateľa služby Yandex.Trh so statusom „Level 3 Gadget Inspector“: „Pomer ceny a výkonu na úrovni 6/5. Výkonové analógy od iných výrobcov stoja o 20 tisíc viac. Bez systému Windows je to výhodná ponuka. Vo vnútri je priestor na modernizáciu. 64 GB pamäte, max. 2 SSD;“.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>výkon;</li><li>120 Hz matica;</li><li>Relatívne nízka hmotnosť;</li><li>Nezvyčajný, ale vhodný ťah kláves;</li><li>Chladenie je pomerne účinné;</li><li>Najlepšia kombinácia cena/výkon v segmente lacných zariadení.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Obmedzená funkčnosť oboch portov USB-C;</li><li>Kovový podvozok je pri zaťažení výrazne horúci.</li></ul><h2>Najlepšie herné notebooky za strednú cenu</h2><p>Druhý výber má viac nominovaných ako ostatné dva, pretože zahŕňa najpopulárnejšie a všeobecne optimálne modely. Už nie sú príliš obmedzené vo výkone kvôli cene, ale ani nestojí tak neúnosne draho ako prémiové inštancie.</p><h3>Lenovo Legion 5 15IMH05</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=Lenovo Legion 5 15IMH05

    Prvým je piata generácia radu Legion od spoločnosti Lenovo. Rovnaký časopis PC Magazine ho kvalifikuje ako „Najlepšie riešenie pre náročných hráčov s nízkym rozpočtom“ a my tu súhlasíme s našimi západnými kolegami. Je to naozaj najnižšia cena za jeho celkový výkon.

    Prvá vec, ktorá by mohla byť trochu opatrný (a márne) o špecifikácie je procesor. Niekto by sa mohol čudovať, prečo práve Intel Core i5-10300H, keďže jasne prehráva s AMD Ryzen 7 4800H, ktorý je nainštalovaný v predchádzajúcom modeli. V skutočnosti sú výhody tohto notebooku viditeľné všetky.

    K dispozícii je grafická karta NVIDIA GeForce® GTX 1650Ti, ktorá dosahuje lepší výkon v hrách. Napríklad rovnaké PUBG môžete hrať pri stredných nastaveniach s pohodlnými 60 fps, GTA V vám poskytne snímkovú frekvenciu 75-80 aj pri vysokých nastaveniach a približne 35 pri ultra a s rovnakou frekvenciou bude k dispozícii aj Cyberpunk 2077. V kontexte herného notebooku je teda tento kompromis vhodný.

    Okrem dobrých herných vlastností má tento model aj niekoľko menej zjavných, ale praktických výhod. Takže tu je plnohodnotná klávesnica s numerickým blokom, na rozdiel od predchádzajúcej verzie sa obrazovka otvára úplne paralelne s puzdrom, lepšia matica so 100 % vykreslením farieb sRGB, vyššia rezerva jasu a frekvencia 144 Hz. A to nie je celý zoznam výhod – výhod je mnoho.

    Ďalším dôležitým bodom je batéria. Má 80Wh kapacitu energie na dlhé hodiny používania. Merania ukazujú až 32 hodín nečinnosti pri minimálnej spotrebe energie – to je viac než slušné aj pre ultrabook, nieto ešte pre herný notebook. Až 13 hodín pri papierovom scenári je tiež prinajmenšom pôsobivé. V režime extrémnej záťaže s maximálne vyťaženým notebookom vrátane ventilátorov 1 hodina. To je viac než dobré.

    Používatelia si jednomyseľne pochvaľujú kombináciu výkonu a výdrže batérie tohto modelu. Univerzálny notebook na hranie aj prácu s výkonnou batériou, ktorá vám v kancelárskom režime poskytne rovnakú výdrž ako ultrabook. Niekoľko pripomienok k osvetleniu klávesnice – v určitých uhloch v tme je to trochu „ťažké na oči“.

    Výhody

    • Kvalitná matrica so 100 % pokrytím sRGB;
    • 144 Hz frekvencia obrazovky;
    • Vylepšené herné možnosti v porovnaní s lacnými modelmi;
    • pohodlná klávesnica plnej veľkosti;
    • veko sa otvára úplne rovnobežne s puzdrom;
    • Veľká batéria a vynikajúca výdrž;
    • Účinné chladenie;
    • Cenovo dostupná a jednoduchá aktualizácia.

    Chyby

    • Ostré podsvietenie klávesnice pod určitým uhlom.

    Dell G3 15 3590

    Hodnotenie: 4.7

    Dell G3 15 3590

    Výber pokračuje herným notebookom od americkej spoločnosti Dell, ktorý má ešte menej kompromisov v triede kľúčových komponentov. Séria Dell G3 15 dokonca získala úctyhodné druhé miesto v rebríčku PCGamer 2021 za celkový výkon.

    Pozeráme sa na model 3590, ktorý nie je najdrahší, ale ani najlacnejší – je založený na procesore Intel Core i7 9750H, hoci existujú aj varianty Core i5. „Rýchly“ disk SSD zvyšuje rýchlosť. Práve výkon v kombinácii s cenou je hlavnou výhodou tohto modelu. Odborníci a používatelia sa v tomto zhodujú. Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti MAX-Q v tomto smere dopĺňa procesor.

    V hre PUBG dosahuje grafická karta rovnaký výkon ako jej predchodca – až 80 snímok za sekundu pri strednom nastavení grafiky. GTA V je na tom oveľa lepšie, pri vysokých nastaveniach dosahuje až 90 snímok za sekundu a pri ultra až 45 snímok za sekundu. Cyberpunk 2077 pôjde aj na vysokých nastaveniach, ale s fps do 35.

    Samotný fakt, že na notebooku môžete hrať veľmi náročné hry, príjemne dopĺňa skutočnosť, že tak môžete robiť v maximálnom vizuálnom pohodlí. Preto je notebook vybavený lacnou, ale kvalitnou matricou IPS s rozlíšením F

     lHD 1920×1080. Farebný gamut nie je najlepší, ale poskytuje 144 Hz.

     Samostatne má tento notebook minimalistický dizajnový štýl, čo je silná výhoda pre tých, ktorí nemajú príliš radi okázalý herný štýl s agresívnymi prvkami a kyslými odtieňmi.

     Životnosť batérie tohto modelu je celkom dobrá. 4400mAh batéria poskytuje až 2.5 hodín prevádzky v režime plného zaťaženia a až 4 hodiny v režime mierneho zaťaženia a viac v závislosti od zníženia spotreby.

     Používatelia na tomto notebooku najviac oceňujú pomer cena/výkon a jeho všestrannosť – v skutočnosti ho najviac ocenia tí, ktorí uprednostňujú kombináciu služobných ciest s hraním hier vo voľnom čase. Používateľmi veľmi vyhľadávaný priestor a rozhrania vo vnútri na aktualizácie.

     Z recenzie overeného používateľa služby Yandex.Hodnotenie trhu „Level 10 Gadget Inspector“: „Kľúčom k tomuto notebooku je výkonný procesor a grafická karta za relatívne nízku cenu. Dobrá batéria, ktorá vám umožní nechať ťažký 180W napájací zdroj doma, ak potrebujete notebook používať mimo kancelárie.“.

     Výhody

     • Kombinácia výkonu a ceny;
     • 144 Hz matica;
     • Nenápadný, minimalistický dizajn (pre tých, ktorí kombinujú herný a pracovný štýl);
     • USB typu C s funkciou DisplayPort;
     • možnosť aktualizácie;
     • Rýchly disk SSD;
     • dobrá výdrž batérie.

     Chyby

     • Nešťastné umiestnenie touchpadu vzhľadom na klávesnicu pri hraní hier.

     Acer Predator He
    • os 300
    • Hodnotenie: 4.7

     Acer Predator He<li></div><p>os 300″ src=“/wp-content/uploads/2023/09/83716666195881-812.jpg“ height=“446″ title=“Acer Predator He</p><li>os 300″><p>Ak sa predchádzajúce modely zameriavali najmä na výkon, tentoraz sa zameriame na iný detail – obrazovku. A tu nejde o kvalitu matrice, ale o jej veľkosť. Acer Predator He</p><li>Os 300 v novej verzii 2020 nám ponúka uhlopriečku 17.3-palcová obrazovka, a to je jeho hlavný predajný argument.<p>Už len kvôli veľkosti obrazovky je tento notebook drahší ako ktorýkoľvek z jeho predchodcov. Aj tu je obrazovka na úrovni – Chi Mei N173HCE-G33 s rozlíšením F</p><ul>lHD 1920×1080 a 144 Hz. Ešte jeden dôležitý bod – keď znížite jas pod 20 %, merania blikania ukazujú takmer 25 Hz. To znamená, že ani používatelia citliví na PWM nebudú mať namáhané oči.<p>Udržanie ceny okolo 100 tisíc na začiatku roka 2021 sa dá dosiahnuť malým kompromisom v oblasti procesora – úpravou s Intel Core i5 10300H namiesto Core i7-10750H v najvyššom variante a grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti namiesto GeForce RTX 2070, resp.</p><p>Je pekné, že výrobca sa postaral o záujmy používateľa, pokiaľ ide o ďalšie vylepšovanie notebooku. Takže schopnosť dodať pevný disk nie je zabezpečená len technologicky, ale je aj pribalená – súprava má klietku, do ktorej sa zmestia 2.5-palcový disk so zbernicou SATA III a kábel disku. Predvolene nainštalovaný 512GB SSD disk, rýchly vďaka zbernici NVMe. K dispozícii je ďalší M.2, ak sú oba disky obsadené rovnakými jednotkami, môžete ľahko vytvoriť pole RAID 0, čím prakticky zaručíte bezpečnosť svojich dát v prípade zlyhania jednej jednotky.</p><p>Používatelia sú s obrazovkou tohto notebooku v drvivej väčšine prípadov spokojní – veľkosť, kvalita obrazu, frekvencia. Špeciálne poďakovanie patrí vývojárom za jednoduchú aktiváciu režimu Turbo grafickej karty pomocou jediného fyzického tlačidla na klávesnici.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Veľká 17-palcová obrazovka;</li><li>144 Hz matica;</li><li>Turbo režim pre grafickú kartu;</li><li>frekvencia blikania bezpečná pre oči;</li><li>možnosti aktualizácie;</li><li>v balíku na.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>USB-C 3.2 Gen 2 nepodporuje DisplayPort ani Power De<li>veľmi.</li></ul><h3>HP Omen 15 (2020)</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=HP Omen 15 (2020)

     Vráťme sa k 15″ formátu a pozrime sa na nápadne osviežený HP Omen vo verzii 2020. Tu sa už na úkor menšej obrazovky kladie dôraz na výkon, aby sa čo najviac priblížil lídrom na trhu. Časopis PC Magazine definoval tento model ako „najlepší pre fanúšikov AMD, ktorí hľadajú výhodnú kúpu v strednom cenovom segmente“.

     Hneď spresníme, že špecializované západné publikácie uprednostňujú dokončenie HP Omen 15 s procesorom AMD Ryzen 7 4800H, zatiaľ čo na Slovenskách trhoch sa často predávajú verzie s Core i7 10750H. Sú porovnateľné v cene a nie horšie vo všeobecnosti, ale je tu bod – 144Hz matica je nainštalovaná hlavne v modifikáciách s procesormi Ryzen.

     Čo je na tejto sérii skutočne výnimočné, je grafická karta. Na výber je veľa možností, ale v konfigurácii za približne 120k. Cenovka je stále NVIDIA RTX 2070 Super Max-Q, a to hovorí veľa.

     Konkrétne grafická karta je celkom schopná zvládnuť Cyberpunk 2077 aj pri nastaveniach QHD / 1440p (!), ale s priemernou snímkovou frekvenciou maximálne 35 fps. Pri vysokých nastaveniach už dosiahne počet snímok za sekundu 55 a pri stredných nastaveniach dokonca 70. Trochu zvláštne správanie s PUBG – na stredných grafických nastaveniach bude snímková frekvencia prehnaná – až 140, ale na vysokých nastaveniach hra jednoducho nejde dobre. Pomerne náročná hra Fortnite zároveň dosiahne snímkovú frekvenciu až 120 fps pri nastavení ultra.

     Procesor je z hľadiska výkonu doplnený 16 GB pamäte – dvoma 8 GB DDR4-2933 pásmi. Na začiatku sú k dispozícii dve rozhrania NVMe M pre pevné disky.2, na ktorom môžete získať pole RAID 0 s dvoma vysokorýchlostnými SSD diskami s kapacitou 512 GB každý priamo z miesta predaja.

     Výdrž batérie je tu slušná, dobre vyvážená so zvyškom špecifikácií a cenou. 6-článková batéria s kapacitou 70.9Wh umožňuje používať notebook bez dobíjania viac ako 6 hodín bežného surfovania na internete cez Wi-Fi. Pre hernú triedu je to dobrý výsledok.

     K dispozícii je aj podpora MU-MIMO na zvýšenie šírky pásma bezdrôtového internetu.

     Výhody

     • Konfigurácia procesora a pamäte blízka špičke;
     • 144 Hz matica;
     • rýchla pamäť;
     • účinné chladenie;
     • IR senzory na kontrolu teploty;
     • Slušná výdrž batérie;
     • Podpora MU-MIMO;
     • Rozhranie Thunderbolt™ 3.

     Nevýhody

     • Puzdro je pohodlné a príjemné na dotyk, ale podľa recenzií používateľov je veľmi špinavé;
     • Niektorí používatelia po chvíli pocítia slabé cvrlikanie plynu v režime turbo boost.

     Asus ROG Zephyrus G14

     Hodnotenie: 4.9

     Asus ROG Zephyrus G14

     Náš výber najlepších herných notebookov strednej triedy uzatvára skutočná hviezda roku 2020 – rad Asus ROG Zephyrus, ktorý sa v našej recenzii objavil dvakrát. Teraz sa pozrieme na obrazovku s uhlopriečkou 14″, ktorá je kompaktnejšia a lacnejšia. Vlastníctvo ROG (Repub

    • ROG of Gamers) to všetko hovorí veľmi sľubným spôsobom.

     Spomeňme najprv nie najdôležitejšiu, ale určite najpozoruhodnejšiu vlastnosť tohto modelu. Na veku notebooku je displej AniMe Matrix, ktorý sa dá prispôsobiť. Je čisto dekoratívny, ale neobyčajne efektný a zohral svoju marketingovú úlohu. Na tejto obrazovke sa môže zobrazovať ekvalizér, aktuálny dátum, logá, úroveň nabitia atď. . Prítomnosť takéhoto atraktívneho „čipu“ má aj svoju nevýhodu – hrúbka notebooku je 19.9, čo je v tomto formáte trochu veľa.

     V najluxusnejšej verzii je to necelých 140 tis. Notebook je vybavený špičkovým procesorom AMD Ryzen 9 4900HS, 16 GB RAM a 1 TB SSD. Grafická karta je rovnaká ako vyššie uvedený model – NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q 6GB. Herné schopnosti notebooku sú teda približne rovnaké ako v prípade HP Omen 15 (2020), ale v iných oblastiach sú výhody.

     K dispozícii je niekoľko možností zobrazenia. Maximálny variant – IPS Matrix F

      lHD 1920×1080 pri 120 Hz. Môžete si tiež vybrať maticu s vyšším rozlíšením 2560 × 1440, ale potom bude taktovanie štandardné 60 Hz. V oboch prípadoch je reprodukcia farieb vynikajúca – 100 % sRGB.

      Používatelia uprednostňujú tento model pre jeho novosť, štýl, kompaktnosť a odvážne nápady – rovnaká obrazovka AniMe Matrix. Ale tiež nezabudnite pochváliť výkon a najmä výdrž batérie – 10 hodín práce v nehernom režime (dokumenty, internet, video), to sa môže pochváliť len ultrabooky, a nie všetky.

      Z recenzie overeného používateľa služby Yandex.Niekoľkomesačné skúsenosti s notebookom: „Najvyššia úroveň výkonu procesora. Nízka hmotnosť, kompaktnosť. Na dotyk príjemná typografia. Slušné výsledky vo všetkých moderných hrách.

      Výhody

      • prestížna séria pre hráčov;
      • Dekoratívny displej AniMe Matrix na veku;
      • Špičkový procesor Ryzen 9 od spoločnosti AMD;
      • Frekvencia matrice 120 Hz;
      • výber úpravy s maticou 2560 × 1440;
      • Vynikajúca výdrž batérie v nehernom režime.

      Chyby

      • Silnejší kvôli zabudovanému dekoratívnemu displeju;
      • Môže byť dosť horúci a hlučný, ale len pri maximálnom zaťažení.

      Najlepšie prémiové herné notebooky

      Nakoniec tretia, posledná a najzaujímavejšia časť nášho prehľadu. Tu sa pozrite na niektoré skutočne špičkové herné notebooky, vysoko hodnotené na celom svete, ktoré získali prestížne ocenenia a sú uvedené vo vplyvných svetových publikáciách.

      Asus ROG Strix GL503VS-DH74 Scar Edition

      Hodnotenie: 4.8

      Asus ROG Strix GL503VS-DH74 Scar Edition

      Tento model by sa dal označiť ako „entry-level premium“. Balansuje na neistej hranici medzi konfiguráciou najvyššej strednej ceny a základnou „prémiovou“ konfiguráciou. Takto opísali notebook odborníci z PC Gamer, ktorí do rebríčka Top 2021 zaradili aj tento herný notebook.

      V tejto kategórii uprednostňujeme zostavu s procesorom Intel Core i7-7700HQ, grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2070 Super a sústavou dvoch 512GB diskov SSD.

      Herné možnosti grafickej karty sú nasledovné. GTA V a podobné hry sú prakticky neobmedzené – aj pri nastavení QHD / 1440p bude snímková frekvencia až 75 fps, nehovoriac o šetrnejších režimoch. V Metro Exodus pri vysokých nastaveniach až 75 fps, v QHD / 1440p až 50 fps a v 4K už môže byť menej ako 30 fps. Grafická karta bez problémov „utiahne“ Cyberpunk 2077 pri vysokých nastaveniach / 1080p s frekvenciou snímok za sekundu až 65 fps.

      Matrica obrazovky si zaslúži osobitnú zmienku. Je to kvalitný IPS s najvyššou frekvenciou až 240 Hz. V spojení s integrovanou technológiou G-Sync umožňuje vašej grafickej karte a displeju bezchybný výkon pre filigránsku presnosť v najdôležitejších a najrýchlejších bitkách.

      V oblasti, kde je už určitá nerovnováha vo výkone, je výdrž batérie. Od batérie s kapacitou 4840 mAh⋅h/66Wh sa v kontexte náročného herného notebooku nedajú očakávať zázraky a testy ukazujú práve takýto obraz. V režime čítania vydrží notebook na plné nabitie až 3 hodiny, v režime videa až 2 hodiny.5 hodín.

      Používatelia tento model najviac rešpektujú a oceňujú pre jeho nádherný displej, ktorý podporuje technológia G-Sync. Je to tiež dosť zriedkavý prípad, keď používatelia väčšinou chvália nielen klávesnicu, ale aj touchpad. Vo všeobecnosti sú touchpady v notebookoch objektívne odsudzované, pokiaľ nehovoríte o macbookoch.

      Výhody

      • Výkonný procesor a grafická karta;
      • Pole dvoch diskov SSD;
      • Kvalitná matica IPS;
      • Voliteľná frekvencia matrice do 240 Hz;
      • Funkcia G-Sync na synchronizáciu frekvencie obrazovky a toku dát grafickej karty;
      • pohodlný touchpad a klávesnicu;
      • štýlový dizajn.

      Nevýhody

      • Skromná výdrž batérie.

      Razer Blade 15 Advanced Edition (2020)

      Hodnotenie: 4.8

      Razer Blade 15 Advanced Edition (2020)

      Pokračujeme v našom výbere notebookov, ktorý by za iných okolností bol určite posledný, pretože ide o ďalší výrazný produkt spoločnosti Razer – známeho výrobcu herného vybavenia. Známy tým, že je sám navrhnutý vášnivými hráčmi. Pôvodcami a inšpirátormi boli singapurský právnik Ming Liang Tan a americký podnikateľ Robert Krakoff. Razer je dnes legendou a filozofiou.

      Pozrieme sa na minimálnu konfiguráciu tohto notebooku a len vás upozorníme, že takéto relatívne skromné parametre nie sú pre toto skutočne umelecké dielo limitom. Takže robíme špeciálne dať nádej tým, ktorí si nemôžu dovoliť príliš drahé modifikácie s rozlíšením 4K OLED matrice, ale stále túži realizovať sa majiteľ Razer zariadenia, a to nie len nejakú myš, a celý notebook, a dokonca aj herné. Existuje však aj verzia Base, ktorá je ešte lacnejšia, ale v kontexte prémiových notebookov stále nie je úplne herná.

      Vo viac-menej cenovo dostupnej zostave je teda notebook vybavený osemjadrovým procesorom Core i7-10875H. Operačná pamäť je jedna z najrýchlejších – 3200 MHz s podporou dvoch kanálov. Grafická karta – NVIDIA GeForce RTX 2080 Super Max-Q.

      Pokiaľ ide o konkrétne hry, možnosti tejto grafickej karty sú tieto. Cyberpunk 2077 bude viac-menej pohodlne snímkovať 55-60 fps pri stredných nastaveniach. Vo všeobecnosti sa však bude dať hrať aj na

       tra/1080p, len pri frekvencii do 45 snímok za sekundu. V PUBG presne to isté ako v predchádzajúcich modeloch – pri nastavení medium/1080p je snímková frekvencia vysoká – až 120 fps, a už pri nastavení high/1080p sa nedá hrať.

       Ak ide o princíp spustiť hru na notebooku „mimo dosahu“ takejto konfigurácie, môžete sa zo situácie dostať pripojením výkonnejšej externej grafickej karty, ktorou nie je žiadny notebook z definície vybavený. Tento model má našťastie Thunderbolt 3 so šírkou pásma desiatok gigabajtov za sekundu.

       Reakcie používateľov na tento notebook sú polárne. Väčšine sa to samozrejme bude páčiť, ale je tu aj všetka značka Razer a starostlivosť, ktorá sa venuje dizajnu ich potomkov. Na druhej strane sa notebook niekedy nezaslúžene „dostane“ – napríklad existujú sťažnosti na nízku odozvu matrice. je k dispozícii, ale opäť v minimálnej konfigurácii. V prípade špičkovej zostavy s obrazovkou OLED sú takéto poznámky, samozrejme, neudržateľné.

       Výhody

       • Oslavovaná značka a výrobca, ktorý núti k zamysleniu;
       • výkonný procesor;
       • Rýchla dvojkanálová pamäť RAM;
       • Optimálna grafická karta pre túto konfiguráciu;
       • pomerne štíhly;
       • Kovové puzdro, vysokokvalitné vyhotovenie;
       • Thunderbolt 3;
       • Výber možností obrazovky 4K OLED.

       Nevýhody

       • Nízka maticová odozva v minimálnom balení.

       Asus ROG Zephyrus Duo 15 (GX550)

       Hodnotenie: 4.8

       Asus ROG Zephyrus Duo 15 (GX550)

       A teraz sa dostávame k „oznámenému“ v predchádzajúcom výbere špičkového herného notebooku od spoločnosti Asus, ROG Zephyrus. Duo s GX550 je to, za ktoré budete musieť začiatkom roka 2021 vyhodiť tretinu milióna Euro. A musím povedať – dopyt po tomto modeli v Rusku, mierne povedané, nie je nulový.

       Notebook je skutočne schopný zapôsobiť. Spomedzi originálnych riešení v tomto segmente sa tento model javí ako najnetradičnejší. Najprv si však povedzme niečo o známejších veciach. Takže obrazovka je jedna z najlepších na trhu, ak nie najlepšia. Rozlíšenie 4K 3840×2160, 100 % AdobeRGB (rozhodne nie sRGB, ale AdobeRGB), certifikácia Pantone. Z hľadiska reprodukcie farieb a kvality obrazu všeobecne je to niečo neuveriteľné. Navyše podporuje technológiu Nvidia G-Sync. Áno, a rezerva jasu je tu tiež úctyhodná – 385 cd/m².

       Netradičné myslenie je zrejmé na prvý pohľad. Výrobca vybavil notebook ďalšou dotykovou obrazovkou na hornej strane klávesnice. A nie je to nejaká symbolická „skrášľovacia“ obrazovka, ale plnohodnotný ROG ScreenPad Plus 14.09 palcov v priemere a s neuveriteľným rozlíšením – 3840×1100. Z technologického hľadiska je to IPS, rovnako ako ten hlavný. Nie je to len tak, je to urobené dobre, čo znamená, že to funguje a prináša to výsledky. V oblasti inovatívnych nápadov je Asus ROG Zephyrus Duo 15 dnes bezkonkurenčný.

       Pokiaľ ide o elektroniku a výkon, ide o takú špičkovú triedu, akú je možné a vhodné pre notebook získať. Procesor – Intel Core i9-10980HK, 32 GB dvojkanálovej pamäte RAM, grafická karta – Nvidia GeForce RTX 2080 Super Max-Q. Úložisko dát je RAID nula s 2 TB diskami SSD. Rozhranie Thunderbolt 3 s funkciou Power De

      • veľmi 3.0 a DisplayPort 1.4. Umožňuje pripojenie širokej škály periférnych zariadení vrátane externých grafických kariet.

       Neuveriteľne veľkorysá výbava tohto modelu, takmer bezprecedentná. Obsahuje hernú myš ROG Gladius II Impact, slúchadlá ROG Delta, puzdro ROG Ranger BP2500, podložky pod dlane, webovú kameru ROG Eye GC21, 1080p, 60 snímok za sekundu, podložky pod dlane, druhý 65W napájací zdroj na nabíjanie cez USB typu C.

       Názor odborníkov z PC Magazine: „Asus ROG Zephyrus Duo 15 s dvoma obrazovkami je vzácny notebook, ktorý je skutočne niečím novým, a pritom to robí dobre. Je to pohľad do budúcnosti herných notebookov.

       Výhody

       • prestížna séria;
       • bezchybná montáž;
       • kovový podvozok;
       • Inovácie mimo škatuľky;
       • Rozlíšenie obrazovky 4K;
       • bezprecedentný výkon reprodukcie farieb;
       • Veľkorysá rezerva jasu;
       • Voliteľný dotykový displej;
       • Podpora Nvidia G-Sync;
       • Najbohatší balík aj v prémiovom segmente.

       Chyby

       • Nemá zabudovanú webovú kameru (dodáva sa s ňou);
       • Niektorí používatelia sa sťažujú na absenciu čítačky kariet.

       A
      • enware m15 R3
      • Hodnotenie: 4.9

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: