13 najlepších chladičov CPU

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom je potrebné poradiť sa s odborníkom.

Procesor sa počas prevádzky veľmi intenzívne zahrieva. Podlieha fyzikálnym zákonom a nie je možné sa im vyhnúť. Chladiče sú navrhnuté tak, aby ochladili procesor na teplotu, pri ktorej bude správne fungovať. Zoradili sme najlepšie chladiče, ktoré sa hodia takmer ku každému procesoru – od skromného Celeronu pre kancelársky „písací stroj“ až po výkonný Intel Core i7-7700K, ktorý dodnes patrí medzi najlepšie herné čipy.

Hodnotenie najlepšieho chladiča CPU

NomináciaMiestoNázovCena
Najlepšie vežové chladiče pre herné systémy a pretaktovanie4Thermalright Macho Rev.B4 459 €
3byť ticho! Dark Rock 4 čierna5 239 €
2Noctua NH-U14S6 089 €
1Noctua NH-D157 989 €
Najlepšie chladiče strednej triedy do 3000 RUR5Deepcool Gammaxx 3001 111 €
4Zalman CNPS10X Performa2 563 €
3Deepcool REDHAT2 838 €
2Noctua NH-L9i3 394 €
1Thermalright Macho Rev.A4 109 €
Najlepšie pasívne chladiace systémy1Supermicro SNK-P0046P1 848 €
Najlepšie systémy vodného chladenia CPU3Deepcool GAMMAXX L240 V24 640 €
2Fractal Design Celsius S36 čierna10 264 €
1ASUS ROG RYUJIN 36010 264 €

Najlepšie vežové chladiče na hranie a pretaktovanie

Vežový chladič – typ aktívneho chladiaceho systému. Je navrhnutý s ventilátorom na strane chladiča, aby efektívnejšie odvádzal teplo. Hlavnou vecou je zvoliť správny smer fúkania horúceho vzduchu.

Dôležitou výhodou vežového chladiča je, že si časom zachováva svoj chladiaci výkon. Pokovovanie sa udržiava bez prachu, čím sa zabezpečuje, že nemá vplyv na účinnosť prúdenia vzduchu.

Thermalright Macho Rev.B

Hodnotenie: 4.6

Thermalright Macho Rev.B

Dobrý chladič pre sériové procesory vrátane viacjadrových jednotiek, ale nemusí byť schopný chladiť pretaktované procesory.

Jedným z najklasickejších vežových chladičov určených pre hráčov a viacjadrové (6, 8 jadier) procesory je Thermalright Macho Rev.B. Jednotka je navrhnutá tak, aby rozptýlila až 280 W vykurovacieho výkonu, a je vybavená šiestimi priamymi tepelnými trubicami, hliníkovým chladičom a jedným ventilátorom, ktorý pracuje prakticky nehlučne aj pri maximálnych otáčkach.

rýchlosť ventilátora 300 až 1300 otáčok za minútu a prietok vzduchu 16.9-73.6 CFM. Rýchlosť ventilátora sa ovláda externe, takže ju môžete prispôsobiť procesoru alebo používanej aplikácii. Chladič je kompatibilný prakticky so všetkými existujúcimi čipmi a možno ho inštalovať do pätíc LGA, AM (vrátane najnovšej AM4) a FM.

Výhody

 • Vysoký výkon a tichá prevádzka;
 • Relatívne nízka cena (nižšia ako u jeho predchodcov v zozname);
 • Kompaktný, ale ventilátor môže zakryť prvý slot RAM.

Nevýhody

 • Menší výkon ako ich „rovesníci“;
 • Montáž a inštalácia môžu byť zložité, ale návod je súčasťou balenia;
 • Vysoká, 165 mm, stojí za zváženie pri výbere.

byť ticho! Dark Rock 4 Black

Hodnotenie: 4.6

Buď ticho! Dark Rock 4 black

Ďalší veľmi lacný vežový chladič od značky „be quiet“!“. Podľa názvu značky možno usúdiť, že hlavné úsilie výrobcu je zamerané na dosiahnutie minimálnej hladiny hluku. A v tomto prípade nejde len o deklaráciu zámeru a marketing, ale o skutočne serióznu prácu a úspech. No, keďže značka „byť ticho!“stojí seriózna nemecká spoločnosť

 • stan GmbH Co. KG, niet pochýb o tom, že aj ostatné dôležité vlastnosti chladiča budú špičkové.

  Okrem toho tu za prijateľnú cenu získame viac a kvalitnejšiu, filigránsku montáž, premyslený a efektívny dizajn, dekoratívne prvky, ktoré dodávajú pevnosť. Celkovo chladič jednoznačne pôsobí dojmom prémiového výrobku, čo je obzvlášť potešujúce vzhľadom na prijateľnú cenu.

  Z hľadiska kombinácie ceny, kvality a účinnosti ide skutočne o vynikajúci model. A špeciálny „wow efekt“ čaká na nepripraveného kupujúceho, ktorý sa ponorí do zložitostí dizajnu a detailov chladničky. Čo teraz aj urobíme.

  Takže okrem hlavnej úlohy príslušenstva, t. j. účinného odvodu tepla, sa výrobca zameral na minimalizáciu hluku. Na vyriešenie prvého problému inžinieri vyvinuli špeciálnu konštrukciu chladiča vyrobenú z 51. hliníkového plechu. Hrúbka každého z nich je približne 0.5 mm, medzera medzi lopatkami je 2 mm. Okamžite si všimnite pomerne zložitý geometrický tvar dosiek. A v tomto prípade nejde ani tak o dizajn (hoci aj ten), ale o dôkladne a starostlivo premyslený prístup k účinnosti odvodu tepla.

  V strede lopatiek sú napríklad rebrá, ktoré umožňujú účinnejší odvod tepla prúdením vzduchu. na strane „vírenia“ majú dosky trojuholníkový zárez, takže prúd vzduchu je jemne „rozrezaný“, aby sa ešte viac minimalizoval hluk. Aby sa zabránilo hluku spôsobenému vibráciami, je oblasť montáže ventilátora vybavená gumovými podložkami.

  Pár slov o technických špecifikáciách na doplnenie obrazu. Ventilátor má priemer 135 mm a hrúbku 22 mm. Maximálna rýchlosť otáčania – 1400 otáčok za minútu, plynulá regulácia – pulzno-šírková modulácia (PWM).

  Existuje jedna nevýhoda, ktorá sa týka len tých používateľov, ktorí majú základnú dosku formátu microATX alebo majú nainštalovanú vysokoprofilovú pamäť. V týchto prípadoch chladič pravdepodobne prekrýva prvý pamäťový slot.

  Z recenzie používateľa služby Yandex.Trh so statusom „Level 11 Gadget Inspector“: „Dobre spracované, kvalita a prístup k detailom na najvyššej nemeckej úrovni. Odvážna dodacia sada a vynikajúci manuál s obrázkami v ruštine. Chladí všetky moderné domáce procesory až do 8 jadier.“.

  Výhody

  • Nemecký výrobca;
  • prémiová kvalita vyhotovenia a dizajn;
  • Vynikajúca kombinácia ceny, kvality a účinnosti;
  • špeciálny tvar dosky na maximálny odvod tepla a zníženie hlučnosti;
  • špeciálny povlak s keramickými mikročasticami na účinný odvod tepla;
  • Lopatky ventilátora so špeciálnymi rebrami pre aerodynamiku;
  • Opletený napájací kábel;
  • minimálny hluk.

  Nevýhody

  • U niektorých používateľov zasahuje do prvého slotu RAM.

  Noctua NH-U14S

  Hodnotenie: 4.7

  Noctua NH-U14S

  Vysoký výkon, široká kompatibilita so zásuvkami, takmer tichá prevádzka.

  Vežový chladič Noctua NH-U14S je jedným z najlepších aktívnych chladiacich systémov na trhu. Za relatívne nízku cenu ponúka maximálny rozptyl energie 220 W, vďaka čomu je kompatibilný s výkonnými a pretaktovanými procesormi. Montážnu podložku možno nainštalovať na najobľúbenejšie série socketov LGA, AM a FM vrátane LGA1151 (ktorý sa používa v rade Intel Atom Coffee Lake).

  Chladič je navrhnutý so šiestimi medenými tepelnými trubicami s priamym kontaktom a hliníkovými lamelami. Dosky nie sú k rúrkam privarené, ale sú k sebe pritlačené, čo zabezpečuje účinný prenos tepla.

  Ventilátor je založený na magneticky centrovanom ložisku. Maximálna rýchlosť je 1500 otáčok za minútu a rýchlosť ventilátora je riadená interne. Ventilátor poskytuje prúd vzduchu 82.52 CFM, ale nie je tak hlasný ako 24.6 dB.

  Výhody

  • Vysoký výkon a zároveň prakticky tichý chod;
  • Súčasťou balenia je montážny hardvér, skrutky, tepelná pasta a všetko ostatné potrebné na montáž;
  • Prevádzková životnosť 150k hodín, 6 rokov záruka výrobcu.

  Nevýhody

  • Ťažké;
  • Veľká veľkosť – môže blokovať sloty PCI alebo sloty RAM;
  • Pri použití s pretaktovanými alebo „horúcimi“ čipmi ju radšej nahraďte inou termálnou pastou.

  Noctua NH-D15

  Hodnotenie: 4.8

  Noctua NH-D15

  Výkonné, tiché, so 6 tepelnými trubicami s priamym kontaktom, ale pomerne drahé.

  Chladič Noctua NH-D15 je vhodným riešením pre počítače, ktoré sú vybavené viacjadrovými procesormi najnovšej generácie (napríklad Intel Core i9 alebo pretaktovaným Intel Core i7). Zariadenie poskytuje účinné chladenie vďaka prietoku vzduchu 82.52 CFM, 6 medených tepelných rúrok s priamym kontaktom v chladiči a dva ventilátory s rýchlosťou až 1500 otáčok za minútu. Chladič je zároveň kompatibilný s väčšinou procesorov – možno ho nainštalovať na takmer všetky sockety radu LGA, AM a FM.

  Rovnako ako líder v hodnotení je aj tento chladič vybavený patentovaným chladičom – medené tepelné trubice sú lisované na hliníkové rebrá. Tiež medená podrážka, vyleštená do zrkadlového lesku. Poniklované tepelné trubice na zvýšenú ochranu proti korózii.

  Ventilátory sú založené na magneticky centrovaných ložiskách, ktoré zabezpečujú tichú prevádzku.

  Výhody

  • Dokonale chladí pretaktované aj viacjadrové procesory;
  • Jednoduchá inštalácia. Všetko potrebné na montáž je súčasťou balenia;
  • Tiché ventilátory aj pri veľkom zaťažení.

  Nevýhody

  • Obrovské! Nemožno použiť so štandardnou výškou alebo chladenou pamäťou RAM. Inštalovaný aj v úzkom puzdre;
  • Nudný, neatraktívny dizajn;
  • Krehké rebrá chladiča, takže chladič si vyžaduje opatrnosť pri montáži.

  Najlepšie chladiče strednej triedy do 3000 RUR

  Deepcool Gammaxx 300

  Hodnotenie: 4.6

  Deepcool Gammaxx 300

  Ultra lacný vežový chladič, dobrá hodnota za peniaze.

  Deepcool Gammaxx 300 ponúka vynikajúci pomer ceny a výkonu. Samozrejme, pre pretaktované alebo hráčske procesory to nie je nič moc, ale na zahriatie čipov strednej triedy alebo stredne vysokého rozptylu tepla to stačí. Maximálny rozptýlený výkon zariadenia je 125 wattov.

  Chladič je kompatibilný prakticky so všetkými modelmi procesorov. Všetky potrebné montážne podložky a držiaky sú súčasťou dodávky. Chladič je vyrobený z hliníkových rebier doplnených tromi medenými tepelnými trubicami.

  Ventilátor chladiča je vybavený patentovaným hydrodynamickým ložiskom, ktoré zabezpečuje najnižší možný objem. Konkrétne, aj pri zaťažení vytvára hluk 21 dB. 900-1600 otáčok za minútu (riadi sa externe, t.. dá sa nastaviť) a prietok vzduchu je 40 CFM.

  Výhody

  • Jednoduchá a rýchla inštalácia;
  • Nízkoobjemová prevádzka;
  • Bohato zostavené.

  Nevýhody

  • Je pomerne veľká;
  • Kontaktná podložka je vyrobená z hliníka s priamymi kontaktmi tepelných rúrok;
  • Nepohodlné držiaky s plastovými „ušami“, ktoré sa môžu zlomiť.

  Zalman CNPS10X Performa

  Hodnotenie: 4.7

  Zalman CNPS10X Performa

  Vežový chladič, priamy kontakt chladiča s procesorom a otáčky až do 2000 ot.

  Zalman CNPS10X Performa má vežový dizajn, ktorý umožňuje chladiť aj výkonné procesory. Medzi funkcie patrí päť medených rúrok s priamym kontaktom tepelných rozvodov, hliníkový chladič a 120 mm ventilátor s otáčkami od 900 do 2000 ot/min.

  Ventilátor je vybavený klasickým puzdrovým ložiskom, ale vďaka optimalizácii je jeho hlučnosť až 36 dB aj pri maximálnom zaťažení. Regulátor otáčok je interný, takže otáčky sú nastavené automaticky chladičom.

  Chladič je kompatibilný s modernými aj klasickými zásuvkami. Možno ho teda nainštalovať na takmer všetky modely LGA (vrátane LGA1151 a dokonca LGA775), AM, FM a S. Na ostatné zásuvky si môžete dokúpiť ďalšie držiaky.

  Výhody

  • Konštrukcia chladiča umožňuje dobré chladenie procesora aj pri nízkych otáčkach;
  • Tichá prevádzka;
  • Dlhovekosť.

  Nevýhody

  • Komplikovaná, nepohodlná montážna súprava. Chladič sa odporúča umiestniť na odstránenú základnú dosku s už nainštalovanou pamäťou RAM;
  • Je vhodnejšie vymeniť dodanú tepelnú pastu;
  • Objemné a ťažké.

  Deepcool REDHAT

  Hodnotenie: 4.7

  Deepcool REDHAT

  Teraz sa pozrime na zaujímavý model od známeho čínskeho výrobcu takéhoto počítačového príslušenstva – spoločnosti Deepcool Industries Co., Ltd. Chladič je síce rádovo drahší ako jednoduchšie modely, ale jeho cena je príjemná vzhľadom na to, že ide o vežu.

  Ešte atraktívnejšia je jeho cena, keď si uvedomíte, že to nie je len „super chladič“, ale takmer úplné dvojča slávneho modelu Deepcool Lucifer, ale v priemere o 30 % lacnejší. V niektorých bodoch sa stále podobá na rovnako známe chladiče HR-02 Macho a SilverStone HE02.

  Deepcool REDHAT je veľký a masívny chladič s rozmermi 140x168x136 mm a hmotnosťou 1079 g. Niekoľko desiatok špeciálne tvarovaných hliníkových dosiek chladiča s hlbokými zárezmi, ktoré pripomínajú krídla motýľa. Cieľom je maximalizovať účinnosť odvodu tepla, a to aj v pasívnom režime, keď nie je zapojený ventilátor.

  Môže nastať mnoho situácií, keď chladič postačuje na chladenie. Pri každodennom používaní bez vysokého zaťaženia, ako je hranie hier, možno 140 cm ventilátor často vypnúť, keď nie je potrebný. Otáčky ventilátora možno meniť v rozmedzí od 300 do 1400 otáčok za minútu a možno ich nastaviť plynulým (PWM), programovým spôsobom.

  Nevýhodou chladiča je, že pri deklarovaných možnostiach chladenia procesora s

  250W to stále nerobí spravodlivosť. Takže tvrdenia výrobcov o vysokých hodnotách nie sú ničím iným ako marketingovým ťahom. Ďalší bod – ťažkosti s inštaláciou, pri ktorej by mal netrénovaný používateľ problém najprv chladič nainštalovať a potom ho upevniť – je potrebný dlhý skrutkovač.

  Používatelia vo svojich recenziách často opisujú tento chladič ako „jeden z najlepších systémov vzduchového chladenia“. Pomerne veľa pripomienok k ťažkostiam s inštaláciou, ale tieto ťažkosti sú do veľkej miery spôsobené jednoduchým nedostatkom profesionality. Sťažnosti, že „potrebuje dlhý skrutkovač“ – sú neopodstatnené, ale objektívne existuje veľa modelov, kde to nie je problém, takže zložitosť inštalácie prinášame k nevýhodám.

  Z prehľadu spoločnosti Yandex.Trh so stavom „Level 6“: „Chladič obsahuje držiaky pre dva ventilátory, všetky spojovacie prvky sú súčasťou dodávky“. inštalácia druhého ventilátora práve robí chladenie môjho ryzenu 7 2700x minulosťou.

  Výhody

  • veža;
  • kombinácia ceny, výkonu a účinnosti;
  • Hlboký a starostlivo navrhnutý tvar dosky pre maximálnu účinnosť odvodu tepla v pasívnom režime;
  • tichá prevádzka;
  • Plynulá regulácia otáčok (PWM) v širokom rozsahu;
  • atraktívny vzhľad.

  Nevýhody

  • náročná inštalácia;
  • s procesormi s

   250W stále nie je spravodlivosť.

  Noctua NH-L9i

  Hodnotenie: 4.8

  Noctua NH-L9i

  Jediný zaradený bežný („horizontálny“) chladič, ale s veľmi vysokým výkonom. Kompatibilita je obmedzená.

  Chladič Noctua NH-L9i je určený pre procesory Intel Core i3-i7 so socketom LSI. Je vyrobený v tradičnom dizajne, ktorý umiestňuje ventilátor nad chladič. Výsledkom je relatívne nízka spotreba chladiča – 65 W.

  Chladič je vyrobený z hliníkových rebier, ktoré sú nalisované na medenú rúrku a tepelnú trubicu s priamym kontaktom. Ventilátor je vybavený patentovaným magneticky centrovaným ložiskom s nízkou hlučnosťou, ktoré udržuje hlučnosť ventilátora na úrovni maximálne 23.6 dB aj pri 2500 otáčkach za minútu. Samotné otáčky sú nastaviteľné v rozmedzí od 300 do 2500 otáčok za minútu. Prúd vzduchu generovaný ventilátorom je 33.84 CFM. Regulátor otáčok je zabudovaný v chladiči a funguje automaticky.

  Chladič má vysokú spoľahlivosť – 150 000 hodín prevádzky a 6-ročnú záruku výrobcu.

  Výhody

  • Vďaka nízkoprofilovému dizajnu ho môžete nainštalovať do úzkych systémových boxov;
  • Nízkoobjemová prevádzka a dobrý výkon (dokáže chladiť aj Intel Xeon E3-1225 v5);
  • Jednoduchá inštalácia.

  Nevýhody

  • Skrutky chladiča sú zaistené pri odstránenej základnej doske;
  • Relatívne vysoká cena;
  • Nevhodné pre pretaktované alebo odomknuté procesory.

  Thermalright Macho Rev.A

  Hodnotenie: 4.79

  Thermalright Macho Rev.A

  Tichý, efektívny a pohodlný. Ale pokročilá verzia (Rev.B) je len o niekoľko sto Euro drahšia, takže je lepšie si ju zaobstarať.

  Vežový chladič s najvyšším výkonom v tomto segmente. Najmä maximálna spotreba je 280 W, vďaka čomu je zariadenie kompatibilné aj s hráčmi a pretaktovanými procesormi. Obsahuje väzby a podložky pre pätice LGA (vrátane LGA775 a LGA1151), AM a FM.

  Konfigurácia chladiča zahŕňa 6 medených tepelných trubíc s priamym kontaktom. Pokovovanie je vyrobené z hliníkových plechov. Dosky sú k rúrkam pripojené lisovaním, nie zváraním.

  Chladič sa dodáva s jedným 140 mm ventilátorom. Rýchlosť otáčania 900-1300 otáčok za minútu. Vďaka patentovanému ložisku je ventilátor tichý – aj pri maximálnom zaťažení je tichší o 21 dB. Až 73 % prietoku vzduchu.6 CFM.

  Externá regulácia otáčok, takže ju možno nezávisle konfigurovať pre konkrétny CPU a scenár používania.

  Výhody

  • Ticho;
  • Bohaté balenie so značkovým skrutkovačom a všetkými potrebnými spojovacími prvkami;
  • Vysoká kapacita.

  Nevýhody

  • Existuje mnoho verzií, navyše existujú aj tie s hliníkovou základňou bez priameho kontaktu tepelných trubíc;
  • Veľké rozmery, do niektorých skriniek sa nemusí zmestiť;
  • Ťažká montáž pre začínajúcich používateľov, bez manuálu v ruštine.

  Najlepšie pasívne chladiace systémy

  Supermicro SNK-P0046P

  Hodnotenie: 4.8

  Supermicro SNK-P0046P

  Tu je príklad pasívneho chladenia pre procesory na pätici LGA 2011-3 (Square ILM), LGA 2011 (Square ILM). Tento typ chladenia neznamená koncept „tichého počítača“, pretože ventilátory v skrini budú stále potrebné. Úplne pasívne chladenie – keď počítač nevydáva zvuk – je tiež možné, ale len s veľmi slabým procesorom a so zabudovanou nediskrétnou grafickou kartou. Budeme uvažovať o funkčnejšom variante.

  Niekoľko základných informácií, ktoré vám pomôžu začať. Uvedená pätica je kompatibilná so serverovými procesormi Intel Xeon. Preto bude tento typ chladenia účinný v serverových skriniach s „koridorom“ pre prúdenie vzduchu. A toto prúdenie vzduchu s dostatočným výkonom a smerovaním zabezpečuje jednotka ventilátora skrine. Okrem toho je tento pasívny chladič účinný len v jednojednotkových stojanových skrinkách.

  Chladič je vyrobený vo vysokej kvalite a už pri prvom stretnutí si všimnete, že je. Jednotka je ťažká vďaka hrubému medenému plášťu, ktorý sám o sebe naznačuje veľkú tepelnú kapacitu.

  Výhody

  • robustná konštrukcia;
  • Silný medený základ;
  • účinný odvod tepla;
  • vrstvené kovové prvky vo všetkých príslušných oblastiach.

  Nevýhody

  • Hodí sa len do skríň na servery s jednou jednotkou.

  Najlepšie systémy vodného chladenia CPU

  Deepcool GAMMAXX L240 V2

  Hodnotenie: 4.8

  Deepcool GAMMAXX L240 V2

  Ako prvé sa v našom prehľade najlepších chladičov CPU od Expertology pozrieme na chladiče od čínskej značky Deepcool, ktoré už boli uvedené vyššie. Písmená GAMMAXX v názve jasne odkazujú na potenciálne aplikácie herného počítača, ktorý túto schopnosť skutočne má.

  V predaji je veľmi podobný model, takmer identický, ale bez indexu V2 v názve. V tomto prípade ide o aktualizovanú verziu systému, do ktorej vývojári začlenili technológiu Anti-Leak. Je to úspešný výsledok trojročného výskumu a tvrdej inžinierskej práce. Cieľom bolo vytvoriť technológiu, ktorá minimalizuje riziko úniku bez ohľadu na napätie v obvode.

  Masívna kovová základňa systému z čistej medi je v priamom kontakte s procesorom. Zloženie a objem základnej jednotky zaisťujú, že teplo sa z procesora rýchlo „odvádza“. Teplo sa potom odovzdáva cirkulujúcej kvapaline.

  Cirkulácia je vedená cez mikrokanál s optimalizovaným profilom v tvare písmena E. Laboratóriá spoločnosti Deepcool experimentálne zistili, že tento tvar prináša maximálnu účinnosť prenosu tepla a rozptylu. Pohyb kvapaliny zabezpečujú vysokoúčinné indukčné motory. Zvýšený tlak pre maximálnu účinnosť sa vytvára vďaka špeciálne tvarovaným uzavretým obežným kolesám.

  Vývojári nezabudli ani na estetiku, keďže umiestnenie zariadenia ako herného kladie ďalšie požiadavky na jeho vzhľad. Tu je dobrá kombinácia prísnosti dizajnu s minimom alebo dokonca absenciou výrazných dekoratívnych artefaktov, s kontrastom medzi čiernym puzdrom a bielymi lopatkami dvoch ventilátorov so zárezmi pre aerodynamiku. Špičkový vizuál s farebným podsvietením RGB s ovládaním na úrovni základnej dosky.

  Teraz niekoľko slov ku kľúčovým technickým bodom. Veľkosť každého z dvoch uvedených ventilátorov je 120x120x25 mm. Rozsah otáčok od 500 do 1800 ot/min. Hladina hluku až 30 dB, vďaka čomu je prevádzka prakticky tichá. Čerpadlo je takmer dvakrát tichšie – až 18 dB. Rýchlosti sú plynule nastaviteľné (PWM) na úrovni softvéru.

  Z recenzie používateľa služby Yandex.Trh s „Gadget Inspector Level 3“: „Možnosť zmeny polohy hadíc na čerpadle. Maximálny hluk ventilátora (bez zvuku). Zníženie maximálnej teploty procesora o 30 °C pri záťažových testoch“.

  Výhody

  • Podpora širokej škály možností socketov Intel/AMD;
  • Masívna medená základňa pohlcujúca teplo;
  • vysokoúčinné indukčné motory;
  • Systém Anti-Leak odolný proti úniku vody pre vaše pohodlie;
  • pekné podsvietenie RGB;
  • textilné opletené hadice;
  • primeraná cena.

  Chyby

  • Tepelný výkon nie je v súlade s tvrdeniami

   240W.

  Fractal Design Celsius S36 čierna

  Hodnotenie: 4.8

  Fractal Design Celsius S36 čierna

  Druhý vo výbere najlepších systémov kvapalinového chladenia považuje za drahší a účinnejší vodný chladič švédskej značky Fractal Design. Spoločnosť sa podobne ako ďalšia známa značka Zalman špecializuje na počítačové skrine, napájacie zdroje, chladiace systémy.

  Rad Celsius bol ohlásený v máji 2017 a stal sa udalosťou v celom odvetví. Ani predtým nebola žiadna novinka od spoločnosti Fractal Design verejnosťou opomenutá, ale séria Celsius spôsobila mimoriadne silný rozruch.

  Systém zapôsobil na verejnosť takmer všetkým. Vysoká účinnosť chladenia je výsledkom premyslenej kombinácie vysokokapacitnej kovovej platformy, účinného čerpadla na cirkuláciu kvapaliny a výkonného prúdenia vzduchu s tromi ventilátormi.

  K ventilátorom je potrebné dodať, že môžu pracovať v širokom rozsahu rýchlostí – od 500 do 2000 otáčok za minútu. Mäkké nastavenie (PWM) na úrovni programu. Okrem softvéru však samotné zariadenie podporuje duálny inteligentný režim a dokáže sa zaobísť aj bez softvéru. Veľkou výhodou je kompatibilita s mnohými možnosťami socketov Intel/AMD vďaka podporným doskám.

  Udávaná životnosť zariadenia je 100 000 hodín, čo je približne 10 rokov. A boli by to len slová, keby nebolo jednej dôležitej skutočnosti. Výrobca si je natoľko istý pevnosťou a odolnosťou svojich výrobkov, že neváha poskytnúť 60-mesačnú záruku. to je celých 5 rokov!

  Celsius S36 od spoločnosti Fractal Design je chladič s jednou z najpozitívnejších reakcií kupujúcich na hmotnosť. Na veľkých obchodných platformách v runet recenzie sú väčšinou pozitívne a nadšené, a pripomienky sa týkajú takmer len drobnosti, a že sú individuálne, nie systematické.

  Z recenzie používateľa služby Yandex.Trh so statusom „Level 9 Gadget Inspector“: „Excellent SLU! Čerpadlo je také tiché, že ani nepoznáte, či pracuje alebo nie. Takmer ho počuť pri 2900 otáčkach za minútu, to je jeho limit. Intel Core i7-6700K pretaktovaný na 4.8GHz pri 1.44V drží 60-71 stupňov (bez skalpu) pri popáleninách so samočinným ladením PWM“.

  Výhody

  • Renomovaná švédska značka;
  • pevné materiály a vysoká kvalita vyhotovenia;
  • Podpora širokej škály socketov Intel/AMD;
  • minimálny hluk;
  • Podsvietenie je veľkolepé;
  • široký rozsah otáčok ventilátora s plynulým riadením PWM;
  • spoľahlivosť a trvanlivosť;
  • 5 rokov (!) oficiálna záruka.

  Nevýhody

  • ojedinelé, nesystematické pripomienky používateľov k drobným detailom.

  ASUS ROG RYUJIN 360

  Hodnotenie: 4.9

  ASUS ROG RYUJIN 360

  A na záver výberu a celého prehľadu je tradične niečo najzaujímavejšie a najdrahšie. Ide o systém kvapalinového chladenia vyrobený spoločnosťou ASUS. Tento model patrí do legendárnej rodiny herných produktov ROG (Repub)

 • c hráčov). Zariadenie je naozaj drahé – od mája 2021 na Slovenskách trhoch stojí systém približne 23 tisíc. Euro. Stojí však za tie peniaze a my vám podrobne vysvetlíme prečo.

  Keď sa na tento model pozriete bez emócií, nie je na ňom nič prevratné. Využíva sa osvedčený a dobre známy princíp kvapalinového chladenia. Ale je to spôsob a kvalita všetkých známych technologických nápadov súvisiacich s princípmi kvapalinového chladenia a nielen.

  Po prvé, ASUS ROG RYUJIN 360 používa špičkové ventilátory Noctua NF-F12 IndustrialPPC 2000 PWM. Len tieto náklady tvoria významnú časť nákladov na systém. V skutočnosti sa spoločnosti ASUS podarilo pokryť dopyt spotrebiteľov, a to nielen svojich fanúšikov, ale aj fanúšikov rakúskej spoločnosti Noctua, od ktorej všetci dlho očakávali, že bude vyrábať vlastné chladiče. Spoločnosť Noctua sa však vydala vlastnou cestou a úzka spolupráca so spoločnosťou ASUS vyústila do vynikajúceho tepelného dizajnu, ktorý je teraz v skutočnosti najlepší z najlepších na trhu.

  Ďalšou pozoruhodnou vlastnosťou tohto modelu je prídavný ventilátor na samotnom čerpadle. V predvolenom nastavení sa môže otáčať príliš rýchlo, čo spôsobuje počuteľný hluk, ale tento problém sa dá rýchlo a jednoducho vyriešiť pomocou proprietárneho softvéru.

  Nielen hlavná jednotka má výrazný dizajn, ale aj kryt čerpadla je výnimočne elegantný a sofistikovaný – úplne v súlade s celou rodinou Repub

 • c hráčov. Aj keď je tento model malý v každom ohľade, veľmi odzbrojujúcou „vlastnosťou“ je miniatúrna obrazovka s rozmermi 1.7″ na prednej strane vodného bloku. Môže zobrazovať nielen informácie o stave systému, ale aj rôzne zábavné obrázky. Nad obrazovkou sa nachádza pás podsvietenia RGB LED.

  Z recenzie používateľa služby Yandex.Stav Gadget Inspector Level 7: „Krásna, funkčná, pomerne kompaktná (v porovnaní s vežou Noctua, ktorá bola predtým – pamäť a prvý slot M.2 teraz konečne dýcha), dokonale chladí 10900K“.

  Výhody

  • Špičkový vlajkový chladič spoločnosti ASUS;
  • Legendárny rad produktov ASUS ROG;
  • bezchybná kvalita materiálov a vyhotovenia;
  • Špičkové ventilátory Noctua;
  • Voliteľný ventilátor na čerpadle;
  • Pôsobivý herný dizajn;
  • miniatúrny LCD displej;
  • výrazné podsvietenie;
  • užitočný a funkčný softvér;
  • výnimočná účinnosť chladenia.

  Nevýhody

  • vysoká cena.

  Ako vybrať chladič pre procesor

  Chladič CPU by sa mal vyberať opatrne. V opačnom prípade nebude zvládať svoje „povinnosti“. Prehriatie procesora zase vedie k zníženiu výkonu, vypnutiu počítača alebo poškodeniu samotného čipu.

  Aktívne, pasívne a kvapalinové chladenie

  Chladenie môže byť zabezpečené jedným z troch typov – aktívnym, pasívnym alebo kvapalinovým.

  Aktívny chladiaci systémpredpokladá chladič a ventilátor. prvý je namontovaný na procesore. Rebro chladiča sa zahrieva „čipom“ a potom sa chladí prúdením vzduchu. Účinnosť aktívneho chladiaceho systému závisí od materiálov použitých na výrobu tepelných trubíc a výkonu ventilátora.

  Preto sú najúčinnejšie chladiče s medeným alebo hliníkovým rebrovaním. Na chladenie starých alebo lacných procesorov, ako sú Celeron alebo Pentium, sú však vhodné len hliníkové chladiče.

  Nevýhodou aktívneho chladiaceho systému je, že vyžaduje neustály prívod „chladného“ vzduchu do skrine. V opačnom prípade sa môžu prehrievať ostatné komponenty základnej dosky. Preto musí byť systémová jednotka namontovaná tak, aby okolo nej mohol voľne cirkulovať vzduch.

  Okrem toho sa zníži účinnosť aktívneho chladenia v dôsledku upchatia chladiča prachom.

  Systém kvapalinového chladenia je konštrukčne podobný aktívnemu chladeniu. Len namiesto chladiča sa používa kontaktná doska a špeciálne trubice s teplonosnou kvapalinou (často obyčajná voda). Ventilátory sú uzavreté v samostatnej jednotke, ktorá je zobrazená mimo systémovej jednotky. Týmto spôsobom nie sú na inštaláciu systémovej jednotky kladené žiadne osobitné požiadavky a výkon chladiaceho systému sa časom neznižuje.

  Nevýhodou systému kvapalinového chladenia je len vysoká cena.

  Pasívne chladenieSkladá sa len z chladiča. Teplo z procesora sa prirodzene rozptyľuje konvekciou vo vnútri systémovej jednotky. Výkon tohto chladiaceho systému zostáva veľmi želateľný, preto sa používa výlučne s chladenými čipmi, ktoré majú tendenciu pracovať chladnejšie, či už ide o staré alebo mobilné čipy vrátane notebookov alebo ultrabookov.

  Typ zvoleného chladiaceho systému by mal vychádzať z plánovaného použitia počítača:

  1. Kancelársky „písací stroj“ so starým alebo málo výkonným procesorom – stačí pasívny chladič;
  2. „Normálny“ alebo „herný“ počítač – aktívne chladenie;
  3. Herný počítač so špičkovými komponentmi – kvapalinové chladenie.

  Na čo sa zamerať pri výbere chladničky

  Hlavnými kritériami pri výbere chladiča sú kompatibilná zásuvka a rozptyl výkonu.

  1. Keďže sa rôzne procesory líšia nielen výkonom, ale aj veľkosťou, je dôležité zohľadniť kompatibilitu socketov a chladičov. Socket – veľkosť a tvarový faktor samotného čipu, ako aj umiestnenie držiakov chladiaceho systému na základnej doske. Ak nie je kompatibilný s chladičom, jednoducho ho nebudete môcť nainštalovať. Ktorý soket sa používa, si môžete overiť prečítaním technických špecifikácií procesora a základnej dosky a tiež pomocou softvéru AIDA64 alebo podobného softvéru.
  2. Rozptyl energie – chladiaci výkon. Udáva, koľko tepla môže chladič odviesť. Rozptýlený výkon by mal byť vyšší ako TDP (Thermal Design Depth) procesora. Oba údaje sa merajú vo wattoch, takže sa dajú ľahko porovnať.

  Ostatné parametre sú voliteľné a pri výbere chladiča nie sú obzvlášť dôležité.

  Výrobca

  Kvalita použitých materiálov, odolnosť chladiča a ďalšie funkcie chladiaceho systému závisia od výrobcu. Preto sa odporúča vyberať zariadenia od renomovaných spoločností.

  Zahrnuli sme chladiace systémy od renomovaných výrobcov, ako sú Noctua, Zalman, Thermalright, Deepcool, Pro

 • matech a Arctic Coo
 • ng.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: