15 najlepších programov na tvorbu animácií

Vytváranie karikatúr akejkoľvek zložitosti a štýlu je už dlho k dispozícii nielen profesionálnym štúdiám, ale aj každému majiteľovi stolného počítača, notebooku alebo dokonca smartfónu. Existujú rôzne veľké a malé animačné aplikácie pre rok 2020 a redakcia Expertology vám pomôže rozhodnúť, ktorá je pre vás najlepšia. Naši odborníci vám odporučili najzaujímavejšie a najužitočnejšie aplikácie na vytváranie animácií na vašom počítači.

Najlepší animačný softvér na vytváranie animácií

NomináciamiestonázovHodnotenie
Najlepší bezplatný softvér na tvorbu animácií na vstupnej úrovni1

encil2D

5.0
2Express Animate4.9
3Štúdio Synfig4.8
4

Animátor ivot

4.7
Najlepší softvér pre začiatočníkov a stredne pokročilých animátorov1Animátor kreslených filmov5.0
2Jednoduchý animátor GIF4.9
3Moho (štúdio Anime)4.8
4Blender 3D4.7
5iClone Pro4.6
6Animátor Hippani4.5
7Z
Uh
4.4
8Explaindio Video Creator4.3
Najlepší profesionálny animačný softvér1Edius Pro5.0
2Autodesk Maya4.9
3Toon Boom Harmony4.8

Najlepší bezplatný softvér na tvorbu animácií

V našom prvom výbere sa pozrieme na najdostupnejší a úplne bezplatný softvér. Každý program má svoje vlastné charakteristiky, určitý štýl, dokonca aj žánrové akcenty. Dobrá voľba na vyskúšanie animácie, na jednorazové vytvorenie animovaných blahoželaní alebo prezentácií. Navrhované možnosti sú väčšinou dostupné aj pre začiatočníkov, niektoré sú dokonca úplne bezplatné.

encil2D

Hodnotenie: 5.0

Ceruzka2D

Začnime aplikáciou na vytváranie dvojrozmerných animácií, ktorá zdôrazňuje dvojrozmernosť už v názve – Pencil2D. Program je úplne zadarmo, vyvinutý v súlade s ideológiou open source. Kompatibilita s platformami Windows PC, MacOS X a

 • nux. Pozícia jedného z najjednoduchších riešení v tejto oblasti.

  Rozhranie programu možno označiť za klasické alebo tradičné pre aplikácie na spracovanie videa a animácie, pretože určitá forma. Takmer všetky softvérové nástroje sú umiestnené na paneloch, ktoré možno presúvať po okne programu alebo dokonca vypnúť. Všetky funkcie sú zdvojené v hlavnej ponuke.

  Nástroje zahŕňajú základné a pokročilé vektorové a bitmapové kresliace nástroje – ceruzku, pero, gumu, štetec atď. Väčšinu nástrojov je možné prispôsobiť – silu prítlaku, veľkosť pera, tuhosť atď. . Pomocou myši a klávesnice tak môžete jednoducho kresliť čiary, najrôznejšie tvary, manipulovať s krivkami, používať nástroje na vyplnenie, rozmazanie, vymazanie, výber oblasti a iné.

  encil2D je celkom jednoduchý program, ale nie je to Paint a podporuje vrstvy. Je pravda, že funkčná práca s týmito vrstvami nie je tak široká, ale nie je to ani nevýhoda, pretože program je dôrazne amatérsky.

  Tak či onak, na prácu s takouto rozvetvenou grafikou je potrebné minimum. Základom všetkého je časová os alebo „časová os“, graficky znázornená ako časová os. Je to miesto, kde sa spravujú rámy, vrstvy a všetko ostatné. Pohyblivý obraz sa vytvára snímku po snímke pridávaním a úpravou každej (podľa potreby) snímky.

  Začínajúci animátor si môže počas práce na páske prezerať svoju tvorbu, pridávať obrazové vložky, prekrývať zvuk. Kompilácia projektu do jedného z video formátov podporovaných aplikáciou Pencil2D. Niektoré z nich sú AVI, MOV a WMV. Alternatívne je možné video uložiť ako animovaný súbor GIF, snímku po snímke do jedného súboru JPG alebo SVG, alebo dokonca každú snímku do samostatného súboru.

  Pri všetkej svojej jednoduchosti poskytuje Pencil2D skutočnú príležitosť na vytvorenie celkom serióznej animácie s určitou úrovňou zručnosti a použitím ďalšieho vybavenia – prinajmenšom elektronického pera alebo grafického tabletu.

  Výhody

  • ľahko sa učí;
  • jednoduché, rýchle a intuitívne rozhranie;
  • pracuje s vrstvami;
  • podporuje Macromedia Flash;
  • jedna z najlepších spätných väzieb od nováčikov;
  • úplne zadarmo.

  Nevýhody

  • nie bezchybná ruská lokalizácia.

  Express Animate

  Hodnotenie: 4.9

  Express Animate

  Ďalšia jednoduchá, prehľadná, ľahko naučiteľná a celkom fajn aplikácia na tvorbu 2D animácií – Express Animate. Program je tiež úplne bezplatný. Aby sme boli presní, v aplikácii Express Animate sú niektoré funkcie spojené s 3D modelovaním, ale slúžia skôr ako pomocné účely.

  Program poskytuje sadu nástrojov na animáciu vektorových objektov, textu, importovaných bitmapových objektov atď. . Nástroje na postprodukčné spracovanie projektu pomocou prázdnych objektov, masiek, prekrytia priehľadnosti, manipulácie s veľkosťou a tvarom objektov, obnovy zvuku.

  Práca s otvoreným projektom sa vykonáva na princípe používania kľúčových snímok, medzi ktorými motor automaticky dokončí kreslenie plynulých prechodov. Na všetky grafické objekty v zábere môžete použiť základné digitálne úpravy (jas, kontrast, sýtosť, inverziu farieb atď.) a rôzne filtre. Zoskupovanie objektov, pridávanie masiek do skupín.

  Pracovný priestor a štýl aplikácie Express Animate je veľmi podobný veľmi obľúbenému balíku Adobe After Effects. Časová os je takmer rovnaká a rozhranie je takmer rovnaké. Iba funkčnosť, samozrejme, nie je tak bohatá. Ale, rovnako ako v prípade predchádzajúceho programu, nie je potrebné počítať s vytváraním superkomplexných projektov a vďaka dobrej optimalizácii sa nekomplikovaná animovaná grafika vytvára rýchlo, presne a bez nadmerných pohybov, ako by to bolo v každom softvérovom balíku profesionálnej triedy.

  Express Animate nie je jednostranne zameraný na zvuk – môžete pridávať zvukové stopy a samostatne na ne aplikovať rôzne zvukové efekty. Dokončený projekt môžete uložiť v jednom z podporovaných formátov videa, ako aj v dnes bežnom webovom formáte HTML5, flash a klasickom formáte GIF.

  Celkovo získala od používateľov prevažne pozitívnu spätnú väzbu, pričom jedinou sťažnosťou je jej pomerne obmedzená funkčnosť, a to aj na základný produkt.

  Výhody

  • jednoduché a ľahké používanie;
  • pracovná rýchlosť;
  • praktické nástroje;
  • je úplne zadarmo;
  • Rozhranie a prístup pripomínajú aplikáciu Adobe After Effects;
  • správne plynulé prechody medzi kľúčovými snímkami;
  • je tu pracovný priestor pre Slovenská jazyk.

  Nedostatky

  • chýba niekoľko jednoduchých užitočných nástrojov.

  Štúdio Synfig

  Hodnotenie: 4.8

  Štúdio Synfig

  Na 3. mieste v rebríčku najlepších bezplatných programov na tvorbu jednoduchých animácií v roku 2020 podľa časopisu Expertology sa pozrieme na vektorový editor Synfig Studio – vyvinutý americkou spoločnosťou Voria Studios. Spoločnosť Synfig Studio prežila spoločnosť Voria Studios, ktorá v určitom období ukončila svoju činnosť ešte počas vývoja softvéru. Šíri sa pod slobodnou licenciou GNU GPL a existuje vo verziách pre systémy Windows, MacOS X a

 • nux.

  Hlavnou deklarovanou špecializáciou aplikácie Synfig Studio je „tvorba 2D animácií na profesionálnej úrovni“. O úrovni, toto vyhlásenie vývojárov – čistý marketingový trik, pretože samotný program, aj keď sa môže pochváliť trochu pokročilejšou funkčnosťou ako ostatní, na skutočné softvérové balíky animácie je to ďaleko.

  Aplikácia Synfig Studio používa flexibilné techniky na vytváranie pohyblivých obrázkov, ktoré umožňujú animáciu po jednotlivých snímkach, ale nie sú založené len na tejto metóde. Môžete importovať vektorovú a rastrovú grafiku zo súborov rôznych formátov, zvukové efekty z formátov WAV a MP3.

  Program je viac „prispôsobený“ na prácu s vektorovými objektmi. Pracuje s vrstvami, ktoré sú všetky parametricky generované, čo znamená, že akákoľvek zmena mierky alebo rozlíšenia spôsobí len pixelizáciu a „zhoršenie“ importovaných bitmapových obrázkov, pozadí.

  Synfig Studio dokáže pracovať s rôznymi typmi vrstiev, aplikovať rôzne typy skreslení, používať vstavané filtre, rôzne transformovať grafické objekty a meniť ich vlastnosti. Podpora gradientných ciest v aplikácii zjednodušuje proces pridávania jemných tónov do sekvencie – nie je potrebné vykonávať postup s každou snímkou sekvencie. A nie je to jediný nástroj, ktorý využíva výpočty v reálnom čase – to isté dokáže s korekciou farieb pre sériu snímok, radiálnym rozmazaním atď. .

  Program má tiež pokročilé funkcie, ktoré nie každý bezplatný softvér na vytváranie animácií. Vidíme tu teda podporu pokročilých svetelných efektov v rámci práce s vysokým dynamickým rozsahom HDRI. K dispozícii sú praktické nástroje na synchronizáciu zvukovej stopy s „obrazom“.

  Výhody

  • „Komerčné“ funkcie v bezplatnom programe;
  • pracovať s vrstvami;
  • podpora gradientných ciest;
  • podpora rozšíreného dynamického rozsahu HDRI;
  • automatické animačné nástroje;
  • dobrá lokalizácia a výučba v ruštine
  • existujú verzie pre tri najpopulárnejšie operačné systémy.

  Nevýhody

  • niektoré obmedzenia formátu, parametrov a zloženia importovaných súborov.

  Animátor ivot

  Hodnotenie: 4.7

  Pivot Animator

  Výber najlepších bezplatných programov na tvorbu animácií Expertology uzatvára veľmi jednoduchá, ale veľmi zaujímavá aplikácia. Nevyžaduje od používateľa takmer žiadne kresliarske zručnosti a dokonca väčšinou ani znalosť základov. Tu je celá myšlienka iná – vytvoriť charakter postavy so schematickým vzhľadom, ale jedinečným a realistickým „správaním“.

  Princíp editora je založený na tzv. kostrovej animácii pomocou šprintovej grafiky. Už od začiatku je používateľ vyzvaný, aby si vymyslel a vytvoril vlastnú postavičku – človiečika podobného tým, ktoré sú zobrazené na dopravných značkách s individuálnymi vlastnosťami. K dispozícii je špecifická sada nástrojov a polotovarov – základné tvary drážok a trojuholníkov, čiary, pásy. Grafickým objektom môžete priraďovať vlastnosti, pridávať reflexy, blokovať alebo vykonávať iné manipulácie.

  Existujú dva hlavné spôsoby, ako vytvoriť symbolický znak – od začiatku a z hotových vzoriek. V prvom prípade sa musíte prepnúť do režimu „Creator“, v ktorom máte úplnú voľnosť v rámci pravidiel stanovených softvérovým motorom. V režime hotovej ukážky môžete používať vstavané objekty, niektoré z nich sú zadarmo – zvieratá, rastliny, stromy, šable, meče, tanky atď. ., a niektoré si môžete kúpiť za malý poplatok – policajné auto, automatické zbrane, pripravených ľudí s vlastnými postavami atď.

  Používateľ má k dispozícii pevnú sadu funkcií na manipuláciu s objektmi. Môžete meniť parametre siete, brať segmenty rôznych dĺžok, meniť ich hrúbku, pohybovať objektom umožňuje robiť úplne alebo po častiach, riadiť sa kľúčovými bodmi. K dispozícii je aj široká paleta na vyfarbovanie objektov a pozadia. Škálovanie bohužiaľ nie je implementované a v režime „Creator“ nie je možné pridávať nové snímky.

  Hrdinu a epizódu s jeho účasťou môžete uložiť vo formáte GIF alebo AVI, ale bez zvukového dizajnu.

  Program je možné plne používať v úplne voľnom režime. V tomto prípade sa zobrazí nie príliš dotieravá reklama, a ak chcete získať hotové objekty zadarmo, budete musieť „dobrovoľne-vynútene“ lajknúť oficiálnu stránku Pivot Animator na Facebooku. V platenej verzii nie sú žiadne reklamy, k dispozícii sú niektoré ďalšie sprajty.

  Výhody

  • zaujímavá a fascinujúca myšlienka;
  • ľahko sa učí;
  • realistické „správanie“ vytvorených postáv;
  • celkom funkčná bezplatná verzia.

  Nevýhody

  • nemôžete zmeniť mierku.

  Animačný softvér základnej a strednej úrovne

  V druhej časti nášho odborného prehľadu najlepšieho animačného softvéru ponúkame veľký výber programov, ktoré naši odborníci identifikovali vo veľkej mase existujúcich aplikácií v roku 2020. V tejto časti sa zaoberáme softvérovými produktmi bez ohľadu na ich komerčný status (prakticky všetky sú platené so skúšobnou dobou). Každý z nich má svoje individuálne a niekedy jedinečné výhody a do určitej miery vám umožní vytvárať animácie na pomerne vysokej technickej úrovni.

  Animátor kreslených filmov

  Hodnotenie: 5.0

  Animátor kreslených filmov

  Otvorí veľký výber programu, ktorý bol dlho, od roku 2008, známy pod názvom CrazyTalk Animator. Názov sa drží oveľa lepšie ako bezmenný „Cartoon Animator“ a v recenziách dokonca aj nových verzií nie je nezvyčajné nazývať ho presne tak – CrazyTalk, alebo aspoň objasniť jeho pôvod.

  Cartoon Animator bol pôvodne navrhnutý ako 2D animačné prostredie a s vývojom projektu sa stal čoraz výkonnejším a funkčnejším. Pripravovaná verzia 4 dokonca obsahuje prvky 3D modelovania so zaujímavými riešeniami na transformáciu 2D postáv na 3D.

  Len malé sklamanie pre Slovenskách používateľov – oficiálna ruská lokalizácia programu zatiaľ nemá. Rozhranie je však dostatočne prehľadné a pohodlné na to, aby ste mu porozumeli aj so základnými znalosťami jazyka v danej oblasti.

  Programový priestor je predvolene rozdelený na veľkú pracovnú plochu a pravý bočný widget. Na widgete sú všetky pracovné materiály zoskupené do samostatných kariet: Herec (postava), Animácia, Scéna (scéna) atď. Prvé zábery vlastného animovaného filmu môžete vytvoriť doslova „na dve kliknutia“ jednoduchým výberom pripravenej scény a aspoň jednej postavy.

  Väčšina zabudovaných a vyberateľných objektov a postáv má zabudovaný súbor vlastností, charakteristík a akcií, ktoré možno použiť, zrušiť a zmeniť. Po výbere postavy a jej umiestnení na pracovnú plochu alebo na pripravenú scénu na ňu používateľ môže okamžite použiť pripravené animačné skripty prostredníctvom kontextovej ponuky. Ak má postava chodiť alebo bežať, stačí vybrať príslušné správanie z kontextovej ponuky bez toho, aby ste museli všetky pohyby vykresľovať ručne.

  Samozrejme, že postavy nie sú obmedzené na štandardné správanie. Keď vyberiete štandardnú akciu, všetky pohyby sa zobrazia na praktickej časovej osi v spodnej časti obrazovky a potom môžete ručne vykonať zmeny v ktoromkoľvek snímku.

  Teraz niekoľko slov o 3D funkciách programu. štvrtá verzia programu má novú funkciu – 3D Head Creator. Už názov napovedá, o čo ide – funkcia má premeniť predtým vytvorené „ploché“ 2D postavy na 3D so všetkými uhlami pohľadu v 360 stupňoch a dokonca s možnosťou vytvárať ľubovoľné pózy.

  Výhody

  • užívateľsky prívetivé rozhranie;
  • Mnoho zabudovaných scén, postáv a objektov;
  • hotové skripty pre správanie objektov a postáv;
  • Funkcia 3D Head Creator;
  • úzka integrácia so softvérom Adobe Photoshop.

  Nevýhody

  • Žiadna ruská lokalizácia.

  Jednoduchý animátor GIF

  Hodnotenie: 4.9

  Jednoduchý animátor GIF

  Easy GIF Animator je ľahký, jednoduchý, ale veľmi funkčný program v rámci svojej špecializácie je pomerne známa aplikácia Easy GIF Animator. Je to už komerčný produkt, platený a trochu konzervatívne drahý – v roku 2020, asi 30 dolárov za takýto jednoduchý program už možno považovať za mauvais ton, najmä na pozadí mnohých podobných bezplatných online služieb. Na druhej strane poskytuje pomerne flexibilné podmienky skúšobného používania.

  Špecifickou črtou programu je, že je navrhnutý čo najjednoduchším a najprístupnejším spôsobom, aby sa s ním rýchlo vysporiadala osoba s nulovým profilovým školením. Umiestnený ako aplikácia na vytváranie animovaných bannerov, tlačidiel a iných jednoduchých grafických objektov tohto plánu, ale tieto „žánre“ jeho možností sa rozhodne neobmedzujú len na.

  Rozhranie programu je vytvorené s príjemným dizajnom, nie je preťažené, je veľmi intuitívne. Ruská lokalizácia od verzie k verzii „pokulháva“, je to vidieť na prítomnosti Slovenskách a anglických titulkov tlačidiel, menu, tipov.

  Easy GIF Animator poskytuje začiatočníkom pohodlný prostriedok na zvládnutie a prvé experimenty pri vytváraní jednoduchých animácií. Toto sa vykonáva pomocou sprievodcu. Jednotlivé snímky je potom možné vhodne manuálne spracovať. Na snímky, obrázky na pozadí a importované objekty možno aplikovať vstavané efekty, transformácie, zmeny chromatickosti atď. Predbežné výsledky si môžete pozrieť v prostredí programu alebo v prehliadači.

  K vytváranému animovanému klipu môžete pridať zvukový dizajn počas kreslenia, kompozície a akejkoľvek formy úprav. Program rozpozná súbory vo formátoch gif, jpg, jpeg, png, iso, bmp – sú akceptované na import do projektu. Výsledok svojej práce môžete uložiť vo formáte gif, ako aj vo formáte flash alebo vo formáte videa avi. V prípade potreby môžete použiť funkciu automatického generovania kódu na vloženie do webovej stránky.

  Jedna výrazná nevýhoda programu Easy GIF Animator – program „netoleruje“ veľké projekty s desiatkami jednotlivých objektov. Aplikácia je stále zameraná na pomerne jednoduchú animáciu, ale vývojári neurobili žiadne špeciálne obmedzenia. Ukázalo sa, že neexistujú žiadne obmedzenia, ale prirodzene nastanú, ak sa projekt stane príliš „ťažkým“.

  Výhody

  • Používateľsky prívetivé a ľahko rozpoznateľné rozhranie;
  • ľahko sa učí;
  • jednoduché a intuitívne nástroje;
  • všetko, čo potrebujete na rýchle vytvorenie mnohých malých animácií (bannery, tlačidlá);
  • náhľad prehliadača;
  • Automatické generovanie kódu HTML na vloženie do stránky;
  • flexibilné skúšobné používanie.

  Nevýhody

  • chyby a pády, ak je prekročená „neviditeľná hranica“ počtu objektov;
  • nízka kvalita ruskej lokalizácie (závisí od verzie).

  Moho (štúdio Anime)

  Hodnotenie: 4.8

  Moho (štúdio Anime)

  Tretí animačný program v druhej časti nášho prehľadu podobne ako vyššie uvedený Cartoon Animator zmenil svoj názov, čo môže spôsobiť zmätok. Pôvodne sa volal Moho, v roku 2016 bol premenovaný na Anime Studio a potom sa vo verzii 12 vrátil k pôvodnému názvu Moho. Okrem toho je samotný softvérový balík k dispozícii v rôznych edíciách – Debut a Pro, ktoré sa líšia funkčnosťou.

  Ako väčšina viac-menej plnohodnotných animačných programov, aj Moho kombinuje vektorové a bitmapové možnosti, ale hlavnú úlohu má, samozrejme, vektorová grafika. Nie je založený na Bézierových krivkách. Vývojári sa rozhodli pre zložitejší spôsob, aby používateľom uľahčili život – vyvinuli vlastný systém uzlových bodov. Využívajú sa aj princípy Bézierových kriviek, ktoré však nie sú základné – môžete ich použiť napríklad na úpravu animačných kanálov.

  Čo sa týka samotnej animácie, teda uvádzania objektov do pohybu, Moho využíva vektorové morfovanie – bežnú technológiu, pri ktorej sa tvar objektu od jedného kľúčového snímku k ďalšiemu plynule mení, akoby „plynul“.

  Osobitne treba spomenúť, ako Moho organizuje prácu s vrstvami. Tu sú nielen podporované, ale majú aj rôzne vlastnosti a sú rozdelené podľa typu. Toto sa vykonáva pri všetkých druhoch úloh. Vrstvy teda môžu byť vektorové alebo rastrové, zmiešané (obsahujúce objekty oboch druhov), samostatné vrstvy s individuálnymi vlastnosťami pre 3D, tvorbu anotácií, prekrytie zvukom, generovanie častíc, ovládanie grafiky „kostí“ atď. . Existuje podpora pre priamu aj inverznú kinematiku.

  Moho je veľmi výkonný softvérový balík, ktorý umožňuje vytvárať celkom seriózne animačné produkty, a to v „priemyselnom“ meradle. K dispozícii je mnoho pokročilých funkcií: animácia vrstiev, prekryvné efekty a masky, používanie štýlov pre výplne a obrysy, animovaná kamera, automatická animácia (technológia smart-body), automatická synchronizácia zvukovej stopy hlasu s pohybmi úst postavy.

  Hotový projekt možno uložiť v rôznych formátoch vrátane formátu SWF (s výhradou obmedzení daného formátu). Videá a obrázky možno exportovať v ľubovoľnom rozlíšení a so zapnutým alfa kanálom.

  Ďalšou dôležitou vlastnosťou Moho je vlastný programovací jazyk Lua, ktorý možno použiť na písanie vlastných skriptov a vytváranie nových nástrojov.

  Výhody

  • Vlastný bodový systém uzlov;
  • správne vektorové morfovanie na kľúčových snímkach;
  • flexibilná a všestranná práca s vrstvami;
  • podpora priamej a inverznej kinematiky;
  • export so zapnutým alfa kanálom;
  • Vlastný programovací jazyk na vytváranie nových nástrojov a ďalších vecí;
  • Mnoho užitočných automatických funkcií a procesov.

  Nevýhody

  • žiadna ruská lokalizácia.

  Blender 3D

  Hodnotenie: 4.7

  Blender 3D

  Teraz trochu odbočme od témy 2D animácie a venujme pozornosť zaujímavému softvérovému produktu určenému na vytváranie trojrozmernej grafiky s animáciou. Blender 3D je vzácnou kombináciou minimálnej hmotnosti, dobrej optimalizácie, dobrej funkčnosti, a to všetko zadarmo a s otvoreným zdrojovým kódom.

  Tu je na mieste malá výhrada. Program je umiestnený ako pomerne výkonný nástroj na rôzne úlohy – tvorbu 3D grafiky s animáciou, sochárstvo, všetky druhy renderov, dokonca aj na tvorbu videohier. A na pozadí tohto množstva deklarovaných funkcií je veľkosť distribučnej sady trochu mätúca – niečo vyše 100 megabajtov.

  Po prvom zoznámení sa s programom sa vynárajú ďalšie otázky – rozhranie je bohaté, podrobné, plné funkcií, nástrojov, widgetov. V skutočnosti sú deklarované schopnosti programu Blender 3D väčšinou pravdivé a toto odľahčenie je jednoducho spôsobené zodpovedným prístupom vývojárov k optimalizácii. Projekt sa naďalej aktívne rozvíja.

  Program shell sa na prvý pohľad nemusí zdať celkom prehľadný a pohodlný, ale tajomstvo spočíva v tom, že sa dá flexibilne prispôsobiť a podpora klávesových skratiek poskytuje ďalšie pohodlie pri aplikácii často používaných akcií. Pre „geekov“ to nie je žiadny problém, pretože existuje otvorený zdrojový kód napísaný v jazyku Python a každý, kto tento jazyk ovláda, môže program prepísať podľa potreby.

  Práca v programe prebieha vo vyhradenom priestore – viewport alebo scéna. Vytvorený 3D model možno presúvať, otáčať, škálovať a postupnosť zmien a použitých efektov možno sledovať vo widgete.

  Pokiaľ ide o modelovanie, Blender 3D vám umožňuje používať takmer všetky známe a účinné metódy a techniky v tejto oblasti: Bézierove krivky, krivky NURBS, polygóny, primitíva, metasféry. K dispozícii sú aj logické operácie, mnoho modifikátorov ako v 3Ds Max.

  A nakoniec animácia – aj tá je v programe Blender 3D veľmi dobre zastúpená. Používateľ má k dispozícii animáciu kostry, limitéry, deformáciu siete, inverznú kinematiku, plynulý tok kľúčových snímok, korekciu váh vrcholov a mnoho ďalšieho.

  Výhody

  • minimálna hmotnosť;
  • flexibilne prispôsobiteľný plášť;
  • rýchlosť a prehľadnosť práce;
  • široké spektrum aplikácií v rôznych oblastiach;
  • optimalizácia kvality;
  • úplne zadarmo;
  • K dispozícii je rozhranie v Slovenskom jazyku;
  • flexibilné klávesové skratky;
  • open source.

  Nevýhody

  • Rozhranie nie je príliš používateľsky prívetivé, ale umožňuje takmer akékoľvek prispôsobenie a transformáciu;
  • Pri prepnutí na Slovenská jazyk môže rýchlosť klesnúť.

  iClone Pro

  Hodnotenie: 4.6

  iClone Pro

  Pokračuje v téme 3D modelovania a animácie zaujímavý a populárny program iClone. Najpoužiteľnejšia a najaktuálnejšia v roku 2020 je siedma verzia Pro. Hlavnou cieľovou oblasťou tohto softvérového produktu je samotná animácia, vývoj videohier, ako aj tvorba takzvaných „machiním“ – špecifických animačných záberov so špeciálnou výrobnou a zobrazovacou technológiou.

  Venujme chvíľu pozornosti najvýznamnejšej funkcii iClone Pro, ktorá ho odlišuje od prevažnej väčšiny 3D animačného a grafického softvéru. Hovorím o princípe WYSIWYG v kontexte 3D konštrukcie, keď projektant vidí výsledky svojej činnosti okamžite, v reálnom čase, bez čakania na kompletné zostavenie a vykreslenie. Ekvivalentných programov vyznávajúcich rovnaký princíp je málo, najbližším dobrým príkladom je Autodesk MotionBuilder.

  Silnou stránkou iClone Pro je výrazný dôraz na animáciu postáv. Vývojári enginu, a najmä kľúčových doplnkov v blízkej budúcnosti, vytvorili pohodlný a intuitívny prostriedok na vytváranie harmonickej kostrovej a tvárovej animácie ľudských postáv a antropomorfných zvierat. Môžete upravovať najjemnejšie črty tváre a časti oblečenia; animáciu úst postavy možno automaticky prispôsobiť hovorenému slovu.

  Pracujte s vytvoreným obsahom v pohodlnom pracovnom priestore s rozpoznateľnou časovou osou. Na stupnici môžete vykonávať množstvo manipulácií – pridávať a odstraňovať objekty, kopírovať, presúvať, transformovať, priraďovať kľúčové snímky. Od siedmej verzie môžete nainštalovať viacero kamier súčasne. Samostatnou zaujímavou a užitočnou funkciou je automatické generovanie trojrozmerného modelu tváre z bežnej fotografie.

  Bohatá knižnica hotových grafických riešení – používateľ má k dispozícii rôzne objekty, oblečenie, prefabrikované postavy alebo dokonca celé hotové „exempláre“. Väčšina najhodnotnejšieho obsahu je samozrejme platená.

  iClone Pro podporuje najpopulárnejšie grafické, video a zvukové formáty. Do projektu môžete importovať aj video so šprintom. Konečný hotový projekt môžete uložiť v ľubovoľnom populárnom formáte – od jednoduchého obrázka JPG až po súbor videa WMV, AVI alebo MP4.

  Samostatnou zaujímavou a pozoruhodnou funkciou aplikácie iClone Pro je vytváranie stereoskopických obrázkov a dokonca aj videa. Ukladanie stereofónneho videa vo vysokom rozlíšení až do 4K.

  Výhody

  • simulácia v reálnom čase;
  • Vysokokvalitný dôraz na animáciu postáv;
  • generovanie trojrozmerného modelu tváre z fotografie;
  • Veľká knižnica hotových objektov;
  • podpora viacerých formátov importu a exportu;
  • Vytvárajte stereoskopické obrázky;
  • Podpora rozlíšenia 4K pre export videa.

  Nedostatky

  • pomerne drahý a takmer výlučne platený obsah v knižnici;
  • Len v angličtine.

  Animátor Hippani

  Hodnotenie: 4.5

  Animátor Hippani

  Teraz zvážte ďalší zaujímavý program na vytváranie animácií. Pôvodne sa nazýval Hippo Animator, od verzie 5 sa zmenil na Hippani Animator. Pri povrchnom pohľade možno len ťažko vyzdvihnúť nejaké výnimočné individuálne vlastnosti, ale program si napriek tomu zaslúži svoju popularitu z určitého dôvodu. Stojí za to využiť aspoň bezplatné skúšobné obdobie, aby ste si vytvorili objektívny dojem.

  Vývojári aplikácie ju umiestňujú ako program na jednoduchú a rýchlu tvorbu reklamných bannerov, karikatúr, reklám s animačnými prvkami, čiastočne na vývoj videohier.

  Samotný program, podobne ako Blender 3D, je veľmi ľahký a dokáže toho pomerne veľa. Má všetky základné nástroje na ručné vytváranie vektorovej a rastrovej grafiky, podporuje import rôznych formátov videa vrátane priamo z YouTube alebo Vimeo, animáciu podľa krivky služieb, vrstvenie zvuku atď.

  Pracovné pole programu obsahuje očakávané oblasti – scénu, widgety s nástrojmi a vrstvami, časovú os. Tvorba animácie prebieha pomerne známym spôsobom – základom všetkého je časová os, na ktorej môžete označovať kľúčové snímky.

  Do scény môžete pridať nielen grafiku ako takú, ale aj funkčné prvky – tlačidlá, hypertextové odkazy, akékoľvek iné prvky, ktoré by animáciu urobili interaktívnou. program má vlastný prehrávač – animáciu si môžete pozrieť bez opustenia prostredia a bez exportu projektu do videoformátu.

  Rozhranie má preklad do ruštiny, ale je neúplný a dosť nedbalý. Väčšinou to však stačí na to, aby ste sa. Všetky nástroje sú zoskupené v ponukách, pracovných plochách a widgetoch: hlavná ponuka, panel s tlačidlami, záložky, časová os, scéna, knižnica, vlastnosti. Funkcia časovej osi – každý nový objekt pridaný do scény dostane svoju vlastnú vrstvu.

  Aplikácia Hippani Animator umožňuje používateľovi písať vlastné Javascriptové skripty v internom editore, čím sa automatizujú mnohé procesy pre konkrétny projekt alebo všeobecne. Podporuje export do rôznych formátov – od jednoduchých video súborov až po HTML5 alebo voliteľne HTML predchádzajúcich generácií, takže animáciu možno zobraziť aj vo veľmi „starých“ prehliadačoch.

  Výhody

  • minimálna hmotnosť;
  • dobrá optimalizácia;
  • jednoduchosť používania;
  • bohatú knižnicu objektov;
  • Môžete si vytvoriť vlastné skripty Javascript.

  Nevýhody

  • nedbalá ruská lokalizácia.

  Z
  Uh

  Hodnotenie: 4.4

  Z</div><p>ush“ src=“/wp-content/uploads/2023/02/76316666194471-1815.jpg“ height=“307″ title=“Z<br />ush“></p><p>Teraz si predstavíme jasný produkt slávnej softvérovej spoločnosti Pixologic. Toto je Z<br />ush je program pre trojrozmerné a pseudotrojrozmerné (2.5D) modelovanie a príslušná animácia. V porovnaní s mnohými inými typmi softvéru tohto profilu Z<br />ush vyniká originálnymi prístupmi, v odvetví zriedkavou podporou modelovania v reálnom čase a celkovou originalitou.</p><p>Jedným z najvýraznejších rozlišovacích znakov Z<br />ush – zobrazenie procesu vytvárania 3D objektu v reálnom čase, rovnako ako v iClone Pro. Lenže v tomto prípade je vizuálny efekt ešte umocnený efektívnym vykresľovacím mechanizmom, takže proces je doslova ako „sochárstvo“. Tento prístup zjednodušuje a výrazne urýchľuje prácu na projekte.</p><p>programu Z<br />ush má dokonca vlastnú terminológiu, ktorá je škálovateľná na iné produkty Pixologic. Existuje teda termín „pixol“ (nie „pixel“). Ide o bod, ktorý obsahuje nielen informácie o svojej polohe v rovine pomocou súradníc, ale aj o svojej farbe, hĺbke (súradnica Z), orientácii a dokonca aj o svojom podmienenom materiáli. Objekt tak môžete nielen „vymodelovať“, ale aj namaľovať ťahmi so všetkými požadovanými parametrami, ktoré program zachytáva v reálnom čase.</p><p>Pokiaľ ide o štandardné 3D objekty, program ich spracúva bleskovou rýchlosťou; môžete použiť širokú škálu nástrojov na rýchlu a presnú úpravu textúr, materiálov, geometrie tvarov. Hranica podrobnosti v Z<br />ush je veľmi vysoká – až desiatky miliónov polygónov, ale to sa dá dosiahnuť len špeciálnymi metódami a technikami.</p><p>Funkcionalitu programu možno rozšíriť pripojením modulov tretích strán. Tematické moduly môžu byť vytvorené na prácu s geometriou, textúrami, na integráciu s inými softvérovými produktmi, môžu byť kolekciou nových nástrojov atď. .</p><p>Od roku 2020 Z<br />ush zostáva jedným z najpopulárnejších softvérových balíkov na tvorbu 2D/3D umenia a animácie so silným dôrazom na sochárstvo. Vo veľkej miere sa používa pri tvorbe konceptov, videohier, hračiek, filmov, a dokonca aj na vedecké ilustrácie a infografiky.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>vytváranie trojrozmerných modelov v reálnom čase;</li><li>plnohodnotné sochárstvo („digitálna hlina“);</li><li>zavedenie pojmu „pixol“ s príslušnými vlastnosťami a schopnosťami;</li><li>rýchla a prehľadná práca so štandardnými 3D objektmi;</li><li>budete môcť pripojiť zásuvné moduly tretích strán;</li><li>desiatky miliónov polygónov detailov;</li><li>pseudodimenzionalita je plne zastúpená.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Menšie nevýhody v porovnaní s výhodami.</li></ul><h3>Explaindio Video Creator</h3><p>Hodnotenie: 4.3</p><div style=Explaindio Video Creator

  Ak chcete skompletizovať veľký a pestrý výber najlepších programov na tvorbu animačného média, zvážte aplikáciu, ktorá sa odlišuje od všetkých predchádzajúcich. Explaindio Video Creator sa špecializuje na tvorbu školiacich videí, prezentácií a akéhokoľvek obsahu, pri ktorom je dôležitá vizuálna zrozumiteľnosť. Určite to nie je hardcore obmedzenie, ale súbor nástrojov, najmä hlavná „funkcia“ – Sketch by Hand – ovplyvňujú rozsah.

  Rozhranie programu vyniká svojou odlišnosťou v porovnaní s mnohými inými editormi animácií a videa, ktoré sa v mnohých ohľadoch navzájom kopírujú. Napriek tomu je štýl príjemný a rýchlo si naň zvyknete. Nakoniec to stojí za to.

  Pracovný priestor je rozdelený na zóny, z ktorých najväčšia je prehrávač. Jednotlivé časti obrazovky majú ovládací panel, časovú os s ovládacími prvkami viditeľnosti, samostatné tlačidlo na pridanie novej scény, panel scény, skupinu parametrov.

  Vlajková loď programu Explaindio Video Creator, ktorá si zaslúži podrobný opis, je jeho ručne kreslená animácia, ktorá zobrazuje pôvodný obrázok pomocou maliarskeho štetca a ľudskej ruky. V službe YouTube je množstvo výukových a propagačných videí, ktoré túto techniku používajú, a mnohí používatelia sa zaujímali o to, pre aké rozpočty je takýto „ručne vyrobený“ hardvér určený. V skutočnosti je to oveľa jednoduchšie a takúto animáciu zvládne pomocou aplikácie Sketch by Hand každý.

  Mnohí používatelia si nainštalujú Explaindio Video Creator len pre nástroj Sketch by Hand. Bez nej by softvér nemal ani tieň takej príťažlivosti. Podstata efektu spočíva v postupnom vykresľovaní určeného grafického objektu v stanovenom časovom úseku. Nazýva sa to griffonage alebo častejšie doodle-video. Proces kreslenia môže prebiehať s rukou „umelca“ alebo bez nej. Ak potrebujete ruku, v knižnici si môžete vybrať z rôznych možností štetca, ceruzky, pastelky a fixky – podľa svojich potrieb. Ak vám nestačí ani bohatá štandardná sada, môžete si nakresliť vlastnú a doplniť ju o spoločnú sadu nástrojov.

  Výhody

  • príjemný dizajn pracovného priestoru;
  • Rýchlosť a kontinuita;
  • dostatočné funkcie na vytváranie 2D animácií strednej zložitosti;
  • hlavný nástroj Sketch by Hand.

  Nevýhody

  • nie každému sa páči príliš originálne rozhranie.

  Najlepší profesionálny softvér na tvorbu animácií

  Posledný výber v rebríčku najlepšieho animačného softvéru od Expertology je venovaný veľkým, všestranným softvérovým balíkom na profesionálnu prácu v štúdiu. Tieto softvérové produkty možno vidieť na pracovných počítačoch svetoznámych štúdií. Predtým boli takéto licencované riešenia pre bežného používateľa nedostupné kvôli vysokým nákladom, ale v posledných rokoch sa cenová politika väčšinou buď zmiernila, alebo sa transformovala na princíp predplatného, vďaka čomu sa profesionálny softvér stal dostupným takmer pre každého.

  Edius Pro

  Hodnotenie: 5.0

  Edius Pro

  Začnime odbornou a všeobecne uznávanou, ale v kontexte dnešnej témy trochu kontroverznou. Ide o Edius Pro, produkt amerického softvérového štúdia Grass Valley. Jeho nejednoznačnosť spočíva v tom, že je to skôr nelineárny editor videa ako animačný program. Funkcionalita programu Edius Pro však kladie veľký dôraz na animačné nástroje. To je veľká výhoda pre projekty, ktoré kombinujú filmovú aj kreslenú zložku. Od mája 2020 je najnovšia verzia 9.10, vydanie 2018.

  Edius Pro je v profesionálnych kruhoch vysoko uznávaný pre správne a efektívne spracovanie živých akcií vo vysokom rozlíšení. Softvér je pritom schopný pracovať súčasne s viacerými hardvérovými zdrojmi. Pomocou štandardných nástrojov aplikácie môžete jednoducho, pohodlne a rýchlo riadiť proces prekladu, aplikovať na snímku všetky druhy efektov v reálnom čase, použiť rovnakú animáciu, použiť technológiu založenú na chromakey a mnoho ďalšieho.

  Jednou z najväčších výhod systému Edius Pro je jeho takmer bezprecedentná multiformátová schopnosť. Už od jeho prvého vydania, keď ho vytvorilo iné štúdio Canopus, sa venovalo veľké úsilie implementácii mimoriadne účinnej technológie prekódovania. Tieto prístupy sa od verzie k verzii zdokonaľovali a teraz je v programe Edius Pro možné upravovať video a animácie pomocou vstupných údajov zo širokej škály zdrojov, formátov, rozlíšení, snímkových frekvencií a to všetko v reálnom čase.

  Z vyššie popísaného v tomto programe prirodzene vznikol užitočný „vedľajší efekt“ – podpora absolútne nepredstaviteľného množstva všetkých možných formátov a kodekov. To je základný bod, ktorý vývojári pozorne sledujú a neustále monitorujú podmienky na trhu a nové trendy v priemysle a v odvetví animovaného filmu.

  Stručne povedané, Edius Pro môže slúžiť ako účinný nástroj pre tých, ktorí pracujú alebo tvoria a zaoberajú sa videom aj animáciou, pričom kombinuje tieto dva žánre. Program je dobre optimalizovaný, pracuje rýchlo a stabilne. Jediným problémom je veľmi, veľmi drahá proprietárna licencia a žiadny prístup k predplatnému.

  Výhody

  • bohatý súbor nástrojov;
  • rýchla a stabilná prevádzka;
  • použiteľnosť;
  • jedinečná možnosť viacformátového zápisu;
  • Podpora rozlíšenia 4K bez obmedzení;

  Nevýhody

  • Drahá licencia bez predplateného prístupu.

  Autodesk Maya

  Hodnotenie: 4.9

  Autodesk Maya

  Druhé číslo vo výbere profesionálneho softvéru na tvorbu animácií, zvážte dobre známy a populárny 3D-modelovací balík Maya, vývoj jedného z najväčších svetových softvérových štúdií priemyselnej úrovne Autodesk (USA). Softvér je multiplatformný – k dispozícii sú verzie pre systémy Windows, macOS a

 • nux.

  Maya je výkonný, funkčne bohatý balík 3D animačného softvéru pre profesionálov v oblasti serióznej filmovej a televíznej produkcie. Široký arzenál nástrojov na textúrovanie, vytváranie najrôznejších špeciálnych efektov a vlastne aj animáciu robí z Mayi takmer univerzálnu aplikáciu.

  Program kladie značný dôraz na vykresľovanie hotových modelov. Na tento účel existuje špeciálna sada funkcií, štyri vizualizátory. Podporovaná je inštalácia ďalších doplnkov, ktoré ešte viac rozširujú funkčnosť programu. Obzvlášť užitočný a obľúbený je zásuvný modul V-Ray – pokročilý vykresľovací systém vyvinutý bulharskou spoločnosťou Chaos Group, ktorý umožňuje fotorealistické vykresľovanie modelov.

  Funkcie prostredia majú veľa spoločného s legendárnym 3DsMaxom. Nie je to prekvapujúce, pretože aj ona je v súčasnosti produktom rovnakého štúdia ako Autodesk. V kontexte vytvárania animácií má však Maya oveľa výraznejšiu špecializáciu, takže 3DsMax v rámci tohto prehľadu vôbec neberieme do úvahy.

  Program je výkonne vybavený rozmanitými a všestrannými nástrojmi na 3D modelovanie v pohybe. Napriek profesionálnej úrovni sú mnohé funkcie jednoduché a ľahko použiteľné – mapovanie UV, mapovanie textúr, krivky vrátane NURBS. Úspešná implementácia dynamiky mäkkých a tvrdých telies. K dispozícii je technika tvarovania podobná tej, ktorá je implementovaná v programe Z opísanom vyššie
  Uh.

  Maya ponúka viacero veľmi zaujímavých riešení, pričom niektoré z nich sa označujú za jedinečné. K dispozícii máme napríklad niekoľko techník mapovania textúr a materiálov, UV-mapovanie, polygonálne modelovanie s možnosťou retopológie. Na modelovanie terénu môžete použiť aj vyššie uvedené modelovanie.

  Súbor nástrojov na vytváranie animácií v programe Maya je bohatý, výkonný, zaujímavý a na niektorých miestach jedinečný. Niektoré nástroje sú napríklad vytvorené na veľmi kvalitnú animáciu – fotorealistickú animáciu jedného prameňa vlasov, kúska oblečenia atď. .

  Výhody

  • výkonné funkcie vo všeobecnosti;
  • štyri vykresľovače;
  • schopnosť retopológie;
  • sochárstvo;
  • podpora inštalácie ďalších zásuvných modulov;
  • Nástroje na animáciu vysokej kvality;
  • podpora zásuvného modulu V-Ray na fotorealistické vykresľovanie.

  Nevýhody

  • nie všetky balíky možností sú podporované platformami, pre ktoré boli vydané;
  • nedostatok dokumentácie a návodov aj v angličtine.

  Toon Boom Harmony

  hodnotenie: 4.8

  Toon Boom Harmony

  Na záver si predstavíme softvérový balík najvyššej úrovne – Toon Boom Harmony, ktorý vyrába kanadské štúdio Toon Boom Animation. Je to jeden z popredných svetových animačných softvérov, ktorý určuje štandardy v tomto odvetví. Desiatky a stovky animovaných filmov od spoločností Disney, Nickelodeon, Warner
  os. Animation, Universal Animation Studios a ďalších hollywoodskych ťažkotonážnikov, ktoré využívajú produkty Toon Boom Animation.

  Tento softvérový balík je ticho prezentovaný ako priamy konkurent programu Adobe Animate, o ktorom sa bude hovoriť nižšie. Bohatstvo nástrojov, flexibilita možností a prispôsobenia, úplná kompatibilita, integrácia a prienik štandardov a technológií – to všetko skutočne v dobrom slova zmysle pripomína najťažšie grafické produkty spoločnosti Adobe.

  Toon Boom Harmony poskytuje rovnaké možnosti vytvárania 2D animácií v klasických aj alternatívnych štýloch. Vrátane možnosti vytvoriť si vlastný jedinečný štýl vďaka rovnakej flexibilite prispôsobenia nástrojov. Napríklad knižnica len štetcov počíta veľa položiek a každú z nich môže používateľ ešte zmeniť, upraviť, nastaviť určitým spôsobom.

  Okrem množstva možností ručného kreslenia alebo adaptívnych foriem s ďalšou animáciou poskytuje softvérový balík aj veľa možností na vytváranie animácie jednoduchých postáv a objektov pre tých, ktorí nemajú žiadne kresliarske zručnosti. To neznamená, že softvér je vhodný pre začiatočníkov, ale len to, že niektoré výrobné pracovné postupy a pomocné činnosti môžu v prostredí Toon Boom Harmony zvládnuť aj menej skúsení používatelia.

  Výhody

  • vysoká profesionálna úroveň;
  • univerzálnosť;
  • flexibilné nastavenia nástrojov;
  • Silný potenciál na vytváranie klasických animácií aj originálnych prístupov;
  • veľa možností animácie bez zručností v kreslení;
  • kompatibilita viacerých formátov
  • uznanie a aktívne využívanie najznámejšími filmovými štúdiami.

  Nevýhody

  • Neboli zistené žiadne objektívne nedostatky alebo systematické sťažnosti používateľov.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: