17 najlepších strategických hier všetkých čias na PC

*Výhercovia ceny Editor’s Choice. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama alebo nákupný sprievodca. Pred kúpou by ste mali požiadať o odbornú radu.

Stratégie…Kedysi skvelý žáner, ktorý zaujal milióny ľudí na celom svete, dnes nezažíva najlepšie časy. S prechodom od premysleného hrania k interaktivite, množstvu akcie a skameneným mechanizmom mnohí ľudia zabudli, ako sa hrajú strategické a taktické hry, a záujem o ne preto klesol.

Pri pohľade na súčasný stav trhu s hrami je jasné, prečo sú všetky strategické hry zo začiatku roka 2000 uctievané ako kultové tituly, keďže tento žáner zažil svoj rozkvet a projektom z tohto obdobia sa venovala oveľa väčšia pozornosť. Časopis Expertology pre vás pripravil rebríček najlepších počítačových stratégií všetkých čias, ktorých mená sa pevne zapísali do histórie svetového herného dizajnu, s ohľadom na uplynulé desaťročie, ale s dôverou hľadia do budúcnosti.

Najlepšie strategické hry všetkých čias na PC

NomináciaUmiestnenieNázovHodnotenie
Hodnotenie najlepších stratégií všetkých čias na PC1Warcraft III5.0
2Starcraft4.9
3Spoločnosť hrdinov4.8
4Warhammer 40k: Dawn of War4.8
5Heroes of Might Magic III4.7
6Celková vojna: Shogun II4.7
7Totálna vojna. Warhammer4.7
8Sid Meier’s Civi
 • III
 • 4.6
  9Vek ríše4.5
  10Stronghold Crusader4.4
  11Pán prsteňov: Bitka o Stredozem4.3
  12B
 • tzkrieg
 • 4.3
  13Totálne vyhladenie – po B
 • TZKRIEG
 • 4.3
  14Command Conquer: Red Alert 34.2
  15Anno 14044.1
  16Obeta – po ANNO 14044.0
  17Kozáci II: Napoleonské vojny4.0

  Warcraft III

  Hodnotenie hry: 5.0

  Warcraft III

  Keď už hovoríme o Warcrafte III ako o výraznej časti veľkej série, myslíme na pôvodnú hru Reign of Chaos a jej sesterský titul The Frozen Throne, ktorý k základnej kampani pridáva veľmi vzrušujúce pokračovanie.

  Príbeh tretej časti Warcraftu sa odohráva 12 rokov po udalostiach v hre Warcraft II: Za temným portálom a rozpráva o invázii démonov podsvetia na Azeroth. Príbeh je rozdelený na 5 častí, z ktorých každá dáva hráčovi možnosť pozrieť sa na udalosti z pohľadu rôznych rás. Všetko začína výučbovou kampaňou za Hordu, ktorá pozostáva z 2 misií: hráč sa tu zoznámi s rozhraním a základmi ovládania jednotiek, ako aj s možnosťami základne a interakciou s jednotlivými budovami.

  Paradigma Warcraftu III bola oveľa hlbšia ako u jeho predchodcov. Vývojári z B

 • štúdio zzard venovalo osobitnú pozornosť rôznorodosti rás, pričom každá z nich (Aliancia, Horda, Nemŕtvi, Temní elfovia) dostala jedinečné vlastnosti, súbor strategických možností a metodiku nasadenia základne. V „recept“ pre hru nenašiel nič zložité: Rozhranie bolo intuitívne a hráč-priateľský, závody – diverzifikovať, čo prísne identity. To všetko sa však natoľko zapáčilo hráčom aj kritikom, že projekt je stále uvádzaný ako príklad dokonalej stratégie.

  Starcraft

  Hodnotenie hry: 4.9

  Starcraft

  Ďalší zo skvelých spawnov v hre Starcraft B

 • zzard Entertainment, ktorý ako prvý prijal komplexný prístup k vyváženiu pretekov. Odvtedy sa líšili nielen vizuálne, ale vynikali aj svojimi najsilnejšími vlastnosťami a prístupom k bojovej taktike. Terrani boli považovaní za postavy, od ktorých sa odvíjala rovnováha – boli najvyváženejšou rasou, pričom sa spriemerovali náklady, sila a manévrovacie schopnosti ich jednotiek. Na druhej strane, Zergovia prevyšovali svojich protivníkov vďaka vysokej rýchlosti pohybu a počtu jednotiek, ale mali malú individuálnu silu. Na druhej strane Protossovia boli rasou elitných a veľmi silných jednotiek, ktorých výcvik si vyžadoval veľa zdrojov.

  Rovnako ako v prípade série Warcraft, aj v prípade Starcraft B

 • zzard sa snažil čo najviac poukázať na všetky strany globálneho konfliktu. Príbeh obsahuje 3 rôzne kampane, ktoré odhaľujú niektoré udalosti, ktoré sa dejú rasám (najprv Terranom, potom Zergom a Protossom). Tieto kampane sú úzko prepojené a nakoniec poskytujú celkový obraz o tom, čo sa deje…ktorá sa stáva východiskovým bodom pre dej pokračovania trilógie Starcraft II.

  Spoločnosť hrdinov

  Hodnotenie hry: 4.8

  Spoločnosť hrdinov

  Vytvorenie štúdia Re

 • c Zábava, založená na mechanikách skôr vydanej stratégie Warhammer 40k: Dawn of War, ale s množstvom veľmi výrazných a prospešných rozdielov. Hra v Company of Heroes bola prevzatá všetky rovnaký model boja o zdroje, ktorý dal prístup k lepšiemu vybaveniu a zvýšiť bojovú silu vojsk. Pod kontrolu používateľa sa dostali vycvičené jednotky, z ktorých každá má teraz 3 úrovne skúseností. Úrovne sa zvyšovali, keď sa jednotka osvedčila na bojisku, a poskytovali večné bonusy v podobe zvýšenej rýchlosti streľby, presnosti a poškodenia.

  Podobne ako v hre Dawn of War, aj v Company of Heroes boli vojaci špeciálne vyzbrojení. Namiesto bežných pušiek a samopalov mohli byť vybavené špeciálnymi zbraňami, ktoré po smrti vybaveného vojaka mohol prevziať člen družstva bez špeciálnych zbraní. Tento prístup k realizácii myšlienky posunul strategickú a taktickú zložku na kvalitatívne inú úroveň, a to aj v porovnaní s predchodcom hry. Nie je prekvapením, že Company of Heroes skončila na portáli Metacritic so skóre 93 na základe 55 recenzií herných publikácií. Projekt je stále považovaný za najsilnejší vo svojom žánri, a preto si v našom rebríčku zaslúži čestné tretie miesto.

  Warhammer 40k: Dawn of War

  Hodnotenie hry: 4.8

  Warhammer 40k: Dawn of War

  Prvá hra zo série, založená na stolovej vojnovej hre od spoločnosti Games Workshops, vychádza z klasického kánonu žánru RTS. Rovnako ako jeho hlavní konkurenti, aj hra Warhammer 40k: Dawn of War obsahuje systém výroby surovín a výstavby osobných základní na zlepšenie technológie a výcvik vašich jednotiek. Až na to, že dôraz v hrateľnosti je kladený tak, aby nútil hráča konať takticky, najmä na vyšších úrovniach obtiažnosti. Hra „Rush“ tu nebude fungovať: existuje vysoká pravdepodobnosť, že bez dôkladného výcviku budú vojaci jednoducho zničení nepriateľskou skupinou.

  Druhá herná vychytávka spočíva v možnosti vymeniť si počas bitky družstvo. Vyžaduje si to čas a zdroje, ale zvyšuje to dynamiku hry: jednotky sa nemusia stiahnuť, aby sa preskupili, a taktika odstrašenia výrazne vyhráva.

  Warhammer 40k: Úsvit vojny rozpráva príbeh o spletitej vojne medzi Temnotou a Spravodlivosťou: Spaceborne a hordou Orkov, ktorá napadla planétu Tartarus. V priebehu niekoľkých misií sa ukáže, že zamorenie planéty orkami je dielom vesmírnych jednotiek Chaosu, ktoré sledujú vlastné ciele. Po vlne zrád a uzavretí krehkého prímeria s Eldarmi sa kozmonautom podarí dokončiť poslednú misiu, ale výsledok je sklamaním…a udalosti nás plynulo prenesú do druhej časti.

  Heroes of Might Magic III

  Hodnotenie hry: 4.7

  Heroes of Might Magic III

  Zástupca žánru ťahovej stratégie s prvkami RPG, ktorý nestratil na aktuálnosti ani po 20 rokoch. Keď v roku 1999 vyšla hra Heroes of Might Magic III, vyvolala v sérii rozruch: kvalitatívne iná úroveň grafiky, detailné svety, množstvo zaujímavých lokácií, obrovské množstvo obsahu a čistá zábava. Ľudia s hrou koketovali celé roky, učili sa každý kút mapy, každý segment a skúšali rôzne taktické možnosti, ako poraziť nepriateľov.

  Ale čo presne bolo dôvodom takého obrovského úspechu? Tajomstvo je jednoduché: na základe toho, čo ponúkali predchádzajúce diely série, spoločnosť New World Computing pridala mierku a grafiku. Variabilita hráčových charakterizačných rozhodnutí teraz určovala celú taktickú cestu k víťazstvu v kampani: silný hrdina mal výhodu v bitkách, ale bol veľmi pomalý a nemohol prekonať veľké vzdialenosti na jeden ťah. Rýchly hrdina mal naopak výhodu v pohybe a navyše bol často vo výhode z hľadiska sily dostupných jednotiek. Toto sú len 2 z mnohých príkladov, ktoré sme preskúmali…je škoda, že ďalšie diely série nedokázali plne nadviazať na úspech čísla 3.

  Celková vojna: Shogun II

  Hodnotenie hry: 4.7

  Celková vojna: Shogun II

  Ďalší člen série Total War, vydaný v roku 2011. Totálna vojna. Shogun II je logickým vývojom herného systému predchádzajúcich dielov série, ktorý kombinuje taktickú hru v reálnom čase a režimy ťahovej stratégie. Prepínanie medzi nimi je nasledovné: na globálnej mape je hra založená na ťahových stratégiách, zatiaľ čo bitky na základe lokality vyžadujú agilné taktické pohyby.

  V Total War: Shogun II sa bitka v reálnom čase líšila od konkurenčných projektov svojím rozsahom: v určitých momentoch mohol počet jednotiek na mape dosiahnuť až 6 tisíc. Prvýkrát v histórii série majú používatelia možnosť kombinovať boj na súši a na vode a naplno využiť výhody prechodnej krajiny. Obrovská dôvera sa kládla na veliteľov – admirálov a generálov – ktorí výrazne zvyšovali morálku nimi riadených jednotiek a zvyšovali napríklad rýchlosť a presnosť paľby, ako aj škody spôsobené v boji zblízka. Zároveň však smrť veliteľa mohla viesť k demoralizácii armády a následne k jej úplnému zničeniu.

  Po vydaní hry vydalo štúdio Creative Assembly v priebehu roka 6 prídavkov a DLC pre Shogun II, čím predĺžilo záujem používateľov o hru a zabezpečilo jej finančný úspech. Podľa portálu Metacritic sa projekt umiestnil na rovnakej úrovni ako Warcraft III a Starcraft, keď na základe 53 recenzií získal 90 bodov zo 100.

  Totálna vojna. Warhammer

  Hodnotenie hry: 4.7

  Totálna vojna. Warhammer

  Ako všetky hry Total War, aj Warhammer je spojením stratégie v reálnom čase a jej ťahovej verzie. Veľmi dobrá voľba prostredia – svet Warhammer Fantasy vyvinutý spoločnosťou Games Workshop – umožnila štúdiu Creative Assembly odkloniť sa od svojich obvyklých kánonov Zeme. Výsledkom je, že používatelia dostali skvelý fantasy taktický a strategický projekt s veľkou zbierkou obsahu a neobmedzenou slobodou konania.

  V pôvodnej hre Total War. Warhammer obsahoval len 4 hrateľné frakcie: Trpaslíci, upíri, zelení a klan Von Karstein). Následne sa k nim prostredníctvom rozšírenia o DLC pridalo ďalších 9 strán (medzi nimi aj kanonickí Warhammer Warriors of Chaos a lesní elfovia). Z hľadiska sťahovateľného obsahu sa hra stala akýmsi rekordérom medzi strategickými hrami posledných rokov. Až do augusta 2017 (pôvodný projekt bol vydaný v máji 2016) vydali vývojári 13 prídavkov rôznej veľkosti a obsahu, ktoré sa dobre postarali o to, aby hra bola aktuálna aj v nasledujúcich rokoch.

  Podľa aktuálneho skóre Total War. Warhammer patrí k najúspešnejším hrám v nedávnej hernej histórii s 87 % hodnotením na portáli Metacritic a rekordným počtom predajov počas prvých dní po vydaní.

  Sid Meier’s Civi
 • zácia III
 • Hodnotenie hry: 4.6

  Sid Meier’s Civi<li></div><p>zation III“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/33916666198061-617.jpg“ height=“423″ title=“Sid Meier’s Civi</p><li>zation III“><p>Podobne aj hra Heroes of Might Magic bola ocenená ako jedna z najlepších globálnych ťahových stratégií zo série Sid Meier’s Civi</p><li>zation III, vydaná v roku 2001. Podobne ako v predchádzajúcich dieloch série sa hlavný herný vektor sústredil na súťažnú zložku. Hlavným cieľom hráčov (alebo hráča, ak ide o hru pre jedného hráča) je doviesť svoju civilizáciu k víťazstvu niektorým zo 6 dostupných spôsobov:<ol><li>Dobývanie je najjednoduchší spôsob, ako vyhrať, a to zničením súperov vedením vojny;</li><li>dominancia – aby ste vyhrali, musíte získať kontrolu nad 66 % aktívneho územia na mape;</li><li>Diplomacia je jednou z najťažších, pretože vyžaduje vybudovanie zvláštneho divu sveta, usporiadanie volieb a nadviazanie diplomatických vzťahov s väčšinou civilizácií v hernej relácii;</li><li>kultúrne víťazstvo – podmienkou tohto spôsobu víťazstva bolo, aby jedno alebo viac miest civilizácie získalo určitý počet bodov kultúrnej úrovne;</li><li>na bodovanie (historiograf) – ak časová simulácia dosiahla krajný bod (2050), ale žiadna z civilizácií nezvíťazila, potom sa boduje každé z období historického vývoja;</li><li>vesmírne preteky – vyhráva civilizácia, ktorá prvá vypustí vesmírnu loď. Táto schopnosť víťaziť bola zdedená z predchádzajúcich častí série.</li></ol><p>Už len vďaka tejto podmienke je zážitok z hrania Civi</p><li>zácia III je veľmi rozmanitá a jedinečná. A od hry, ktorá bola v roku 2001 vyhlásená za najlepšiu, by ste ani nič iné neočakávali.<h3>Vek ríše</h3><p>Hodnotenie hry: 4.5</p><div style=Age of Empires

  Jedna z prvých real-time stratégií, ktorú si mnohí osvojili s nasledujúcou formuláciou: „fascinujúca zmes Warcraftu a Civi

 • zácia“. K analógii bolo možné dospieť jednoduchým porovnávaním. Mechaniky RTS spolu so všetkými klasickými strategickými trikmi robili Age of Empires veľmi blízkym Warcraftu, zatiaľ čo hlavná myšlienka bola duchom veľmi blízka sérii Sid Meier’s Civi
 • zation.

  Projekt dal používateľovi na výber jednu z 12 dostupných civilizácií a ponúkol mu možnosť prejsť rôznymi obdobiami vývoja od doby kamennej až po dobu železnú. Na mapu boli umiestnené aj ďalšie civilizácie, čím sa hra zmenšila na ďalšiu vývojovú rasu. Nakoniec sa dominancia preniesla do plnohodnotných bitiek, ale nie ťahových, ako to bolo v hre Civi

 • zácia, ale dynamická, tu a teraz.

  Povedať, že hra Age of Empires rezonovala pri svojom vydaní, znamená nič nehovoriť. Niektoré herné publikácie označili projekt za otrasný, ale väčšina z nich prijala s nadšením režimy hry pre jedného aj viacerých hráčov. Hra AoE bola nakoniec v roku 1998 ocenená titulom Hra roka a do roku 2000 sa jej predalo celkovo 3 milióny kópií.

  Stronghold Crusader

  Hodnotenie hry: 4.4

  Stronghold Crusader

  Vrchol série Stronghold, ktorá sa stala etalónom dobrej real-time stratégie s prvkami ekonomického rozvoja. V roku 2002 bol počet dobrých RTS a ťahových stratégií pomerne vysoký a jediným spôsobom, ako sa od nich odlíšiť, boli jedinečné a originálne funkcie. Stronghold Crusader však pokračoval v rozvíjaní paradigmy prvého dielu, takmer bez zmeny bojového systému a rozšírením príbehovej kampane na 4 sady misií (z ktorých jedna je vzdelávacia), spojených s históriou.

  Okrem toho bola vygenerovaná špeciálna kampaň Crusader’s Way, ktorá obsahuje 50 máp, ktoré nie sú nijako zvlášť prepojené všeobecným posolstvom alebo príbehom, a voľný stavebný režim, ktorý vynechal vojenskú zložku hry ako takú. Samozrejme, Crusader sa nezaobišiel bez editora máp, ktorý občas predlžuje dobu hrania, pretože množstvo obsahu, ktorý je k dispozícii na použitie, prekonalo očakávania aj hardcore fanúšikov stratégií. Výsledkom takéhoto rozpracovania myšlienok bolo prirodzené pozitívne prijatie hry Stronghold Crusader hernými vydaniami – celkové hodnotenie na Metacritic bolo 78 % podľa 14 uverejnených recenzií. Je škoda, že potenciálne skvelý odkaz bol „vyčerpaný“ v neskorších častiach série.

  Pán prsteňov: Bitka o Stredozem

  Hodnotenie hry: 4.3

  Pán prsteňov: Bitka o Stredozem

  Významným míľnikom v histórii herného priemyslu bolo vydanie stratégie v reálnom čase na motívy slávneho diela Pán prsteňov s názvom Bitka o Stredozem. Hru vyvinula a vydala spoločnosť EA Games, ktorá sa v tom čase ešte zaujímala o projekty v žánri stratégií.

  „Bitka o Stredozem rozpráva príbeh konfliktu medzi silami svetla a temnoty, pričom sa v kľúčových bodoch prelína so slávnou filmovou adaptáciou a literárnou predlohou. A ak z hľadiska zápletky nie je čo vyzdvihnúť, tak z hľadiska hrateľnosti mal projekt veľa charakteristických prvkov. Tu stojí za zmienku systém budovania miest: na rozdiel od všetkých známych RTS tej doby sa v hre The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth mohli budovy stavať len v určitých oblastiach, ktoré boli vyznačené na mape (hrady, dediny, výšiny, tábory a stanovištia). Na jednej strane to prinieslo obmedzenia, ale na druhej strane to nútilo používateľov vymýšľať originálne taktické ťahy na prekonanie takejto vtieravej hernej konvencie.

  Druhou zaujímavou črtou projektu bolo zámerné zameranie sa na zníženie hernej dynamiky prostredníctvom možnosti regenerácie zdravia hrdinov a doplnenia družiny mimo bojovej zóny. To všetko a ešte oveľa viac prispelo k vysokému oceneniu hry Battle of Middle-earth a navždy ju zaradilo do análov najlepších strategických hier vytvorených pre platformu PC.

  B
 • tzkrieg
 • Hodnotenie hry: 4.3

  B<li></div><p>tzkrieg“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/26916666198061-9017.jpg“ height=“436″ title=“B</p><li>tzkrieg“><p>Prvá časť slávnej strategickej hry od ruského štúdia Nival Interactive, ktorá vyšla rok pred vydaním ďalšieho veľkého strategického projektu SNŠ – RTS „Behind Enemy Lines“. Pozemok B</p><li>tzkrieg využíva v tom čase veľmi populárnu tému druhej svetovej vojny a ponúka pohľad na konfrontáciu z pohľadu troch herných frakcií: vojsk Sovietskeho zväzu, nacistického Nemecka a spojencov reprezentovaných Veľkou Britániou a USA. V rámci deja budú musieť hráči hrať za každú zo zastúpených strán a všetky misie budú rozdelené na 2 typy: historické, vytvorené na základe skutočnej chronológie udalostí, a ľubovoľné, ktoré nenesú konkrétne významové zaťaženie v historickom podtexte.<p>Jedným z prvkov kampane v B</p><li>Skutočnosť, že každá strana, za ktorú sa hrá, sa v hre stretne aspoň s jedným národom, za ktorý sa nehrá. Napríklad v kampani za ZSSR sú to fínske jednotky, v príbehu za Spojencov fašistické Taliansko brániace svoje pozície v severnej Afrike, v kampani za Nemecko francúzska a poľská armáda. Z herných prvkov projektu možno spomenúť, že neexistuje žiadne ustanovenie o budovaní a rozvoji základne, ale v niektorých misiách sa jej možno zmocniť. Jednotky najčastejšie prichádzajú vo forme posíl, čo trochu presúva dôraz boja na dôkladné a premyslené vypracovanie taktických ťahov. Takže, B<li>tzkrieg je hra pre tých, ktorí milujú hardcore stratégie a vojnové rekonštrukcie druhej svetovej vojny.<h3>Úplné vyhladenie</h3><p>Hodnotenie hry: 4.3</p><div style=Úplné vyhladenie

  Hra rozpráva príbeh spoločnosti Core Corporation, ktorá ovláda celú galaxiu. Táto organizácia kedysi aktívne rozvíjala vedu, kolonizovala jednu planétu za druhou. Jej zverenci si postupne podmanili celú galaxiu a vedcom sa spojením mozgu so strojom podarilo poskytnúť ľudstvu obdobu nesmrteľnosti. Ale nie všetci ľudia to majú radi, pretože sú k tomu doslova nútení. V dôsledku toho sa začína revolúcia. Proti sebe stojace sily sa nazývajú „rameno Galaxie“ (Arm).

  Ako ste už pochopili, v hre Total Annihilation sú dve frakcie. Jadro sa venuje vytváraniu inteligentných strojov, zatiaľ čo Ruka sa snaží získať späť právo na zachovanie svojich fyzických tiel tým, že sa zameriava na klonovanie ľudí. V režime pre jedného hráča musí hráč splniť nejakú misiu, ktorá zvyčajne zahŕňa zničenie nepriateľských jednotiek danou skupinou. Hra nie je nezvyčajná, pretože Total Annihilation je obvyklá stratégia v reálnom čase. Charakteristickým znakom hry je široká škála jednotiek. V predvolenom nastavení ich je 150. Teraz však bolo vydaných mnoho doplnkov, ktoré už dávno znásobili počet desiatok!

  Táto hra obsahuje aj tímový režim. Môže ju hrať 10 ľudí naraz. Začnete len s jedným veliteľom. V predvolenom nastavení je úlohou zničiť všetkých nepriateľských veliteľov. Môžete si to však skomplikovať sami – v tomto prípade bude víťazstvo dosiahnuté až po zničení všetkých jednotiek a budov.

  Táto strategická hra je známa svojím inteligentným ekonomickým systémom. Je založený najmä na ťažbe kovov a výrobe energie. Tá sa môže vyrábať zo slnečného svetla, morských prílivov a odlivov, geotermálnych zdrojov a jadrovej syntézy. Total Annihilation si hráči pamätajú aj vďaka nádhernému soundtracku, ktorý napísal Jeremy Saul. Kedysi bol dokonca vydaný ako samostatný disk!

  Command Conquer: Red Alert 3

  Hodnotenie hry: 4.2

  Command Conquer: Red Alert 3

  Počet kľučiek v tomto projekte by mohol argumentovať koncentráciou trivialít v hrách Toma Clancyho, ale nie je to horšie ani v hernom pláne, ani v zápale deja. Command Conquer: Red Alert 3 je strategická hra, ktorá sa zaoberá témou cestovania v čase, čo v moderných podmienkach znamená, že vývojári mali krízu originálnych nápadov. Porážka Sovietskeho zväzu vo finále druhej hry viedla k tomu, že vodcovia frakcie spustili tajný projekt istého vedca menom Žilinský – stroj času. Keď sa vrátime v čase do roku 1927, plukovník Čerdenko – blízky generálneho tajomníka Únie Romanova – sa ocitne na Solvayskom kongrese, kde po podaní ruky Albertovi Einsteinovi ho v dôsledku porušenia časopriestorového kontinua skutočne zabije.

  Takýto krok prirodzene zásadne mení chod dejín. ZSSR sa z porazenej strany stal dominantným v celej západnej Európe a pripravuje útok na zbor NATO umiestnený v Anglicku. Do konfliktu však náhle zasiahne tretia strana – Ríša vychádzajúceho slnka, ktorá svoje útoky zameriava na východné hranice ZSSR. Za silnou a mierne absurdnou alternatívnou históriou sa skrývajú významnejšie herné detaily. Vývojári kládli dôraz na rôzne prvky kampaní, aby zjednotili taktické ťahy a spestrili hru. Najdôležitejšou inováciou však bolo, že všetky misie v projekte sa hrali v kooperácii, buď so skutočným partnerom, alebo s jednotkami pod kontrolou počítača. Bola to revolúcia v žánri?? Určite. A samotná hra je pevne zakotvená v rebríčku najlepších strategických hier s 81 hodnoteniami na portáli Metacritic.

  Anno 1404

  Hodnotenie hry: 4.1

  Anno 1404

  Najdiskutovanejšia hra zo série Anno, ktorá využíva koncepty skutočných historických predlôh na vytvorenie alternatívnej časovej línie. Výraznými historickými odkazmi v roku 1404 boli križiacke výpravy, rozvoj kapitalistických štátov, gotická architektúra, ďalšia vlna patriciátu atď..

  Na rozdiel od iných podobných stratégií na budovanie miest má Anno 1404 plnohodnotný príbeh, ktorý pozostáva z 8 kapitol. Cieľom tejto kampane je naučiť používateľa všetky jemnosti ovládania rozsiahleho „stavebného simulátora“ ešte pred tým, ako začne hrať v iných režimoch. Hlavnou inováciou hry, ktorou sa tento diel odlišuje od svojich predchodcov, bolo rozdelenie sveta na 2 kultúrne zóny: Západ v podobe renesančnej Európy a Východ v podobe stredovekej scenérie krajín Blízkeho východu. Odteraz herné mechanizmy umožňujú aj rozvoj východných osád s nárokom na ich ďalšiu správu…ale dôraz sa stále kladie na európske mestá. V tejto situácii je Orient prezentovaný ako obchodný partner Európy. Zmyslom zavedenia orientálnej kultúry do projektu je však potreba ťažby vzácnych a veľmi cenných surovín (korenie, piesok a indigo). Nanešťastie, silný potenciál nápadu zostal mimo série, čo však nezabránilo tomu, aby Anno 1404 dostalo vysoké hodnotenie od herných publikácií.

  Obetovanie

  Hodnotenie hry: 4.0

  Obetovanie

  Táto hra je mnohým Slovenskám hráčom známa pod názvom Sacrifice. Vydavateľstvo 1C ju vydalo práve tam. Hra bola pôvodne navrhnutá pre systém Windows 98, ale potom bola prenesená do systému Mac OS 9.2. Napriek tomu, že ide o strategickú hru v reálnom čase, nezameriava sa toľko na zhromažďovanie a správu zdrojov. Spočiatku vyvoláva prirodzenú otupenosť. Ale potom si uvedomíte, že sa vývojári rozhodli urobiť niečo originálne, čo je jednoznačné plus.

  V tejto hre musíte ovládať čarodejníkov. Dokážu vytvárať armády a zosielať kúzla na svojich nepriateľov. Prvé kúzla nie sú ničím výnimočným. Ak však nazhromaždíte veľké množstvo many, môžete prinútiť nepriateľskú armádu, aby utrpela straty v dôsledku skutočného tornáda alebo náhle prebudenej sopky. Mana sa obnovuje stavaním monolitov na špeciálnych zdrojoch. V hre sa využíva aj druhý typ zdrojov – duše nepriateľských a nikoho iných tvorov.

  V hre Sacrifice sa všetky bytosti delia na tri typy: pechota, letci a šípy. Každá trieda má niekoľko výhod a nevýhod. V hre sú aj bohovia, ktorí majú svoje vlastné schopnosti a jedinečné kúzla.

  Táto stratégia sa stala populárnou najmä vďaka prepracovanej kampani pre jedného hráča. Príbeh sa točí okolo dobrodružstiev Eldreda, hlavného hrdinu, ktorému pomáha veštec Mitras. Všetky udalosti sa odohrávajú vo svete prakticky zničenom veľkou vojnou. Hráč postupne zistí, čo sa tu stalo – Eldred vám všetko povie. Kampaň pozostáva celkovo z desiatich misií, počas ktorých si hráč vytvorí unikátnu armádu.

  V hre Sacrifice bol aj multiplayer. Ale vyskúšať si ho v čase vydania mohlo len málo ľudí, pretože ani miestna sieť nebola pre mnohých dostupná, nehovoriac o internete. Súťažiť môžete v štyroch režimoch. Niekde bolo potrebné získať určitý počet monolitov, niekde zničiť stanovený počet bytostí atď. .

  Kozáci II: Napoleonské vojny

  Hodnotenie hry: 4.0

  Kozáci II: Napoleonské vojny

  Legendárna hra ukrajinského štúdia GSG Gameworld, ktorá sa stala jedným z najsilnejších projektov žánru RTS vyvinutých v postsovietskom priestore. Ako všetky stratégie tohto rozsahu, aj Kozáci II vynikali veľmi dobre premysleným vyvážením jednotiek a rozmanitosťou taktík, ktoré z neho tak či onak vyplývali. Osobitná pozornosť sa venovala najmä interakcii armády s terénom, ktorá mala vplyv na jej výkonnosť. Napríklad vojaci dostávali menšie poškodenie, keď sa ukrývali v zalesnených oblastiach, alebo mohli ľahko strieľať na svojich protivníkov, keď útočili z vyvýšeného miesta. Pri pochode nerovným terénom sa prejavil aj tzv. parameter únavy, ktorý robí jednotky zraniteľnejšími voči útokom nepriateľa.

  K realizmu akcie nesmierne prispeli aj zdanlivo nepodstatné veci, ako napríklad nutnosť opätovného nabitia muškiet po jedinom výstrele, vďaka čomu boli strelci v danom okamihu mimoriadne zraniteľní voči výbuchom. Pri nízkej morálke a slabej bojovej sile stačí jediná salva na jednotku, aby spôsobila jej kolaps – rozptýlení vojaci sa stávajú pre nepriateľov mimoriadne ľahkým cieľom. Celkovo, aj bez drobných nedostatkov, získal Cossacks II veľmi dobré hodnotenie používateľov a 77 bodov na portáli Metacritic, čo mu zabezpečuje pevné miesto v najvyššej kategórii strategických hier pre PC.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: