14 online strategických hier na PC – najlepšie strategické hry

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento produkt je subjektívny, nie je reklamou a nemal by sa chápať ako odporúčanie na nákup. Pred kúpou je potrebné poradiť sa s odborníkom.

Historicky prvé počítačové hry pre mnohých hráčov boli stratégie. Tituly ako Heroes of Might and Magic, Command Conquer, Civi

 • zation, Dune a mnohé ďalšie sú chudobné na zdroje, ale ponúkajú neuveriteľne návykovú hrateľnosť. A aj v tých časoch bolo hrať proti živému, mysliacemu ľudskému protivníkovi oveľa zaujímavejšie ako proti botom a umelej inteligencii.

  Nájsť súpera v strategickej hre dnes nevyžaduje výlet do „počítačového klubu“ ani rozloženie miestnej siete doma. Potrebujete len pripojenie na internet. A pre tých, ktorí chcú skutočnú akciu, sme zhromaždili 14 najlepších online strategických hier na PC.

  Najlepšie online strategické hry pre PC

  NomináciaUmiestnenieNázovHodnotenie
  Najlepšie online strategické hry pre PC1Kráľovstvo pod paľbou 25.0
  2Vikingovia: Vojna klanov4.9
  3Total War: Arena4.8
  4Imperia On
 • ne 2
 • 4.7
  5Forge of Empires4.7
  6Kráľovstvá pevnosti4.7
  7Bitka o galaxiu4.6
  8Hviezdna federácia4.5
  9Trón: Kráľovstvo vo vojne4.5
  10Mars zajtra4.5
  11Železničný národ4.4
  12Hra o tróny: Zima je blízko4.3
  13Elvenar4.2
  14Vojny princov4.1

  Kráľovstvo pod paľbou 2

  Hodnotenie: 5.0

  Kráľovstvo pod paľbou 2

  V skratke: mix MMORPG, RTS a slasheru vo fantasy prostredí. Žiadna ruská lokalizácia.

  Kingdom Under Fire 2 je kórejská hra pre viacerých hráčov s tromi úrovňami hrania: stratégia, hranie rolí a boj. V skutočnosti sa dokáže prispôsobiť vášmu obľúbenému štýlu. Chcete vládnuť obrovským armádam? Nemáte za čo. Chcem pumpovať za jednu epickú postavu, ktorá dokáže rozptýliť obrovské armády? Môžete to urobiť aj vy.

  Úroveň stratégie je dostatočne jednoduchá a je to klasická RTS. Hráč prevezme kontrolu nad malou základňou, na ktorej môže postaviť relatívne malý počet štruktúr. Takmer každá budova slúži na jediný účel – vyrábať jednotky. V režime PvE je spočiatku k dispozícii päť typov armád (ťažko obrnená jazda, mágovia, lukostrelci, šamani a zlobri). Neskôr môžete čeliť aj živým protivníkom v PvP.

  Úroveň hrania rolí mení Kingdom Under Fire 2 na plnohodnotnú MMORPG. Váš hrdina-vojvodca môže mať jednu z piatich tried:

  1. Bojovník – ovláda meče a pištole na boj zblízka a na diaľku;
  2. Bojový mág – Vytvára útočné a liečivé kúzla;
  3. Berserker je klasický tank, dobre vyzbrojený a silno pancierovaný;
  4. Pathfinder, trieda pre tých, ktorí majú radi diaľkové a skryté útoky;
  5. Mystik je elementárny mág, ktorý vyvoláva pomocné bytosti.

  Samozrejme, hra podporuje zoskupovanie. Z úrovne hrania rolí môžete kedykoľvek prejsť na strategickú úroveň. Hrdina, ktorého ste posilňovali, sa stane vojvodcom.

  A nakoniec, Kingdom Under Fire 2 je slasher na bojovej úrovni. Víťazstvo v súbojoch PvE alebo PvP jeden na jedného závisí nielen od triedy postavy, ale aj od zručností hráča. Sofistikované kombo údery spôsobujú oveľa väčšie poškodenie ako jednoduchý útok, aj keď od napumpovaného hrdinu.

  Kingdom Under Fire 2 je distribučná metóda buy-to-play. Hru si musíte kúpiť. Má aj prémiové predplatné, ktoré vám poskytne viac skúseností a ďalšie výhody, ako aj obchod, kde si môžete kúpiť napríklad epickú postavu.

  Vikingovia: Vojna klanov

  Hodnotenie: 4.9

  Vikingovia: Vojna klanov

  V skratke: MMORTS v prehliadači s dôrazom na účasť klanov a s prostredím v štýle škandinávskej mytológie.

  Vikingovia: Vojna klanov je neslýchaná, ak nemáte internet. Tento MMORTS v prehliadači s klientom pre mobilné zariadenia je intenzívne propagovaný na webových stránkach a rôznymi blogermi. A, bohužiaľ, podarilo sa mu získať nie príliš príjemnú slávu ako „vysávač peňazí na dary“.

  Napriek tomu je stále možné hrať hru Vikings: War of Clans bez toho, aby ste museli investovať množstvo peňazí. Z hľadiska hrateľnosti ide o klasickú MMORTS s dôrazom na sociálne aspekty. Hráč má pod kontrolou jarla – škandinávskeho vojvodcu – s vlastným hradom a malou armádou.

  Tento hrad je potrebné ďalej vylepšovať budovaním rôznych stavieb. Jedna z nich ťaží suroviny, druhá bráni pred útočníkmi a tretia vyrába nové jednotky pre armádu a odomyká technológie na vytvorenie silnejších vojakov. To všetko v starodávnom škandinávskom štýle. Po zhromaždení dostatočného počtu armád môžete začať vojnu proti ostatným hráčom yarlu.

  Vikingovia: Vojna klanov má veľmi silnú sociálnu zložku. Jarlovia spájajú až 100 alebo viac hráčov do klanov. Pridanie sa k tomuto „zoskupeniu“ vám umožní uskutočniť efektívnejšie nájazdy alebo sa brániť proti útokom.

  Keď už hovoríme o daroch – sú tu a je ich veľa. Budovy sa stavajú v reálnom čase a ich dokončenie môže trvať hodiny alebo dokonca dni. Tento proces sa však dá urýchliť, ak trochu zaplatíte. Podobne aj v prípade vytvárania jednotiek alebo nedostatku zdrojov. Ak však máte určitú vytrvalosť a trpezlivosť, môžete hrať hru Vikings: War of Clans bez darovania.

  Hra Vikings: War of Clans je distribuovaná ako free-to-play. Hra je bezplatná a funguje v prehliadačoch aj mobilných zariadeniach. V prvom prípade sa inštalácia klienta nevyžaduje. Monetizácia prebieha prostredníctvom nákupov v hre.

  Total War: Arena

  Skóre : 4.8

  Total War: Arena

  V skratke: MMORTS s dôrazom na skutočne epické bitky a realistické historické prostredie. Žiadna ruská lokalizácia.

  Total War: Arena je klasická MMORTS inšpirovaná tradičnými stratégiami v reálnom čase. Kľúčovým prvkom hry je určitá „historická autenticita“. Väčšina lokalít teda predstavuje skutočné miesta starovekej gréckej a rímskej ríše a medzi postavami nájdete spartského kráľa Leonida, Júlia Cézara a ďalšie osobnosti, ktoré poznáte zo školských učebníc.

  Hru Total War: Arena možno zhruba rozdeliť na dve časti: budovanie armády a boj. Prvá fáza je klasická RTS. Budujte štruktúry, rozvíjajte svoju základňu, najímajte vojakov. V závislosti od vybranej frakcie (barbari, Gréci, Rimania, Kartáginci, Číňania) je k dispozícii až päť typov jednotiek:

  1. Pechota – klasickí vojaci na boj zblízka, pomerne slabí, ale hojní a lacní;
  2. Lukostrelci – vojaci na diaľku, tiež nie príliš silní, slabo obrnení, ale tiež lacní, a preto početní;
  3. Jazdectvo – veľkí, silní vojaci v boji zblízka, ktorí sú zároveň veľmi mobilní. Je však ťažké naverbovať celú armádu jazdcov – vysoké náklady na jednotku neumožňujú ich verbovanie vo veľkom počte;
  4. Delostrelectvo – silné, úderné jednotky s veľkou vzdialenosťou. Nevýhoda je rovnaká ako u kavalérie – vysoké náklady;
  5. Bojové psy sú malé, mimoriadne pohyblivé, ale pomerne slabé. „Je to hra čísel, nie zručností. Viac sa podobajú zerglingom zo StarCraftu.

  Keď sa však začnú boje, Total War: Arena sa ukáže v plnej sile. Na jednom bojisku sa stretnú dve armády, každá pozostávajúca z 10 hráčov. Každý hráč môže mať pod svojou kontrolou až 3 jednotky. Každá jednotka môže mať až 100 jednotiek. Na bojisku sa tak zišlo 6000 vojakov – a bitka tak vyzerá naozaj epicky.

  Total War: Arena je distribuovaná ako free-to-play. Má však aj monetizáciu – ak chcete, aby vašej armáde velil Alexander Veľký, barbarská kráľovná Boudicca alebo čínsky vojvodca Zhuge Liang (okrem iných uvedených na Wikipédii), musíte za ich nákup zaplatiť. veliteľ poskytuje armáde pasívne a aktívne bonusy.

  Imperia On
 • ne 2
 • Hodnotenie: 4.7

  Imperia On<li></div><p>ne 2″ src=“/wp-content/uploads/2023/09/71016666197231-5714.jpg“ height=“366″ title=“Imperia na</p><li>ne 2″><p>V skratke: klasická MMORTS so silným dôrazom na globálno-strategický prístup a 4X.</p><p>Imperia On</p><li>The ne 2 je klasická stratégia v reálnom čase, ktorá pripomína skôr Civi<li>Skôr ako zerglingovia než Vikingovia. Je to spôsobené herným prístupom. Hráč získava kontrolu nad malým územím, ktoré musí rozvinúť do ríše.<p>Stratégia každej etapy veľmi závisí od vlastností a schopností vládcu danej ríše. Niektorí členovia kráľovskej rodiny sú teda veľmi agresívni a militaristickí – a počas ich vlády sa v kráľovstve posilňuje vojenská technika a tvorba jednotiek. Môžu ich však nahradiť humanistickí vládcovia, ktorí rozvíjajú kultúru. A môžu ich nahradiť „ekonómovia“, ktorí výrobu a obchod posunú na neuveriteľne vysokú úroveň.</p><p>Samozrejme, tradičné prvky 4X v Imperia On</p><li>ne 2 je tiež prítomný. Vždy sa musíte pripraviť na vojnu a naverbovať armádu. Rozširujúce sa impérium potrebuje nové územia a zdroje – preto ich musí od svojich susedov zabrať násilím. Vytvorenie silnej armády nie je možné bez technologického a sociálneho rozvoja – preto musíte získať nové vedomosti. Aj ekonomika by mala byť silná – buďte pripravení obchodovať so susedmi a nakupovať od nich suroviny.<p>Napokon, v meste Imperia On</p><li>ne 2 má aj sociálnu zložku. Je tiež možné uzatvárať spojenectvá so susednými vládcami. Okrem toho v meste Imperia On<li>ne 2 má globálne vojny – kde proti sebe stoja viaceré aliancie. V tomto prípade pomôže vstup do aliancie, pretože nikto sa nechce ocitnúť medzi kameňom úrazu (ako Maďarsko v druhej svetovej vojne).<p>Imperia On</p><li>ne 2 sa distribuuje bezplatne ako prehliadač a klientská verzia pre počítače so systémom Windows. Monetizácia založená na daroch – skutočné peniaze sa používajú na nákup rôznych zdrojov a vylepšení. Stojí za zmienku, že Imperia On<li>ne 2 bol vydaný pomerne dávno a nebol výrazne technologicky vylepšený, takže grafika pre rok 2021 sa môže zdať príliš zastaraná.<h3>Forge of Empires</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=Forge of Empires

  V skratke: MMORTS s prvkami mestského plánovania a globálnej stratégie.

  Forge of Empires je hlavným konkurentom hry Imperia On

 • ne 2. Tieto hry sú si podobné prostredím aj hrateľnosťou. Hra Forge of Empires však zdedila pomerne veľa z hry Civi
 • zation.

  Malý kmeň primitívnych ľudí z doby kamennej sa v hre Forge of Empires dostane pod kontrolu hráčov. Ako sa vyvíja, prechádza ďalšími štádiami spoločensko-politickej štruktúry – feudalizmus, impérium, modernita… Nakoniec civilizácia vstúpi do vesmíru a začne skúmať susednú Venušu.

  Hra Forge of Empires je založená na koncepcii 4X so sociálnymi prvkami. Tieto mechaniky zahŕňajú:

  1. Preskúmajte. V procese rozvoja civilizácie je potrebné objavovať nové technológie a sociálne koncepcie, ktoré umožnia posunúť ľudí do ďalšieho štádia systému;
  2. Rozšíriť. Ak má primitívny kmeň z doby kamennej dostatok územia na život, veľká ríša by sa musela rozprestierať na veľkej časti mapy;
  3. Využívajte. Každá civilizácia potrebuje zdroje. Môžu sa ťažiť z miestnych baní, lesov a iných zdrojov.
  4. Vyhubiť. Civilizácia, dokonca aj tá neuveriteľne mierová, nemôže napredovať bez vojny. Ak neútočíte na iných hráčov – nikto vám nezaručí, že títo „iní hráči“ nezaútočia na vás. Okrem toho si rozvoj civilizácie bude vyžadovať dobývanie nových území.

  Sociálna zložka sa realizuje prostredníctvom združovania hráčov do cechov a aliancií. Tým sa nielen zvýši celková vojenská sila, ale získate aj niektoré „bonusy“. Cechy môžu plniť denné a týždenné výzvy PvE a v prípade úspechu získať ďalšie zdroje alebo strategické body.

  vP je tam tiež, a celkom „prirodzené“. Hráč môže obsadiť mestá, územia a lokality patriace iným hráčom. Je to potrebné na rozšírenie vášho impéria. Za účasť vo vojenských operáciách získava civilizácia strategické body, ktoré sa používajú na postup na ďalšiu úroveň rozvoja.

  Forge of Empires je bezplatná hra pre prehliadač s klientmi pre mobilné zariadenia. Spôsob monetizácie je voliteľný nákup herných zdrojov, ako sú mince, diamanty, zlato a špeciálne predmety. Bez darcovstva bude vaša civilizácia napredovať oveľa pomalšie, ako by ste chceli, ale stále sa dá zaobísť bez míňania peňazí.

  Kráľovstvá pevnosti

  Skóre : 4.7

  Kráľovstvá pevnosti

  V skratke: tradičná stredoveká MMORTS s tvrdým ekonomickým modelom a zaujímavými rytierskymi konceptmi.

  Stronghold Kingdoms je veľmi tradičná multiplayerová stratégia v reálnom čase. Prevezmite kontrolu nad hradom a okolitou dedinou. Vnútri pevnosti je jeho „základňa“, kde vytvára nové jednotky pre svoju armádu. Okolitá dedina je zdrojom zdrojov. Keď zhromaždíte dostatočne veľkú armádu, môžete sa pustiť do vojny so svojimi susedmi a získať od nich zdroje a budovy.

  Stronghold Kingdoms sa však začína naplno prejavovať ako politická stratégia, keď si hráč všimne ukazovatele ako „popularita“ a „česť“. Hra je príbehom jedného rytiera, ktorý ovláda svoju vlastnú pevnosť a armádu. Ak bude dodržiavať kódex cti, pridajú sa k nemu ďalšie jednotky. Ak bude vládnuť svojej dedine múdro a spravodlivo, získa viac zdrojov. Táto jednoduchá mechanika výrazne mení hrateľnosť, pretože hráč si musí niekoľkokrát premyslieť, kým pošle svoju armádu do boja proti susednému kráľovstvu. Zrazu prehráš a rytier bude zneuctený?

  To, čo odlišuje Stronghold Kingdoms od ostatných stratégií, je bojová mechanika. Tu prebiehajú bez priamej účasti hráča. Stačí si vybrať taktiku a jednotky bude riadiť umelá inteligencia. Mimochodom, armáda v hre Stronghold Kingdoms nie je taká rozmanitá ako v stolových stratégiách radu Stronghold, obsahuje len päť typov vojakov

  1. Roľníci. Slabé, málo útočné a obranné, ale bohaté.
  2. Lukostrelci. Vojaci na diaľku. Účinné pri obrane pevností, menej účinné v otvorenom boji, pretože majú prakticky nulový pancier.
  3. Pikemen. Vojaci v boji zblízka. Nie príliš silné, ale bohaté. Nepoužiteľné pri obrane pevnosti, užitočné len v otvorenom boji.
  4. Šermiari. Vojaci v boji zblízka. Silné, dobre obrnené, ale pomalé a drahé.
  5. Kapitáni. Vojaci v boji zblízka. Silné, silne obrnené a rýchle, ale veľmi drahé.

  Výhody a nevýhody jednotlivých skupín vojakov znamenajú, že hráč musí byť veľmi opatrný pri obsadzovaní svojej armády. Je to však štandardná mechanika väčšiny dobre navrhnutých stratégií.

  Stronghold Kingdoms je bezplatný, dostupný v prehliadačoch (bez inštalácie), mobilných zariadeniach a počítačoch so systémom Windows. K dispozícii je aj monetizácia vo forme rôznych voliteľných nákupov. Za peniaze navyše môžete nakupovať zdroje a urýchľovať výstavbu.

  Bitka o galaxiu

  Skóre : 4.6

  Bitka o galaxiu

  V skratke: Cajun MMORTS v sci-fi prostredí s krásnou grafikou.

  Bitka o galaxiu je komerčná online stratégia pre viacerých hráčov v reálnom čase. Je to zrejmé z prostredia, hrateľnosti a dokonca aj z grafiky. Bitka o galaxiu sa odohráva vo vzdialenej budúcnosti, keď už ľudstvo začalo kolonizovať vesmír.

  Prostredie je sci-fi. Čakajú na vás vesmírni výsadkári, robotické tanky, skrotené čierne diery a laserové veže. To všetko dopĺňa nádherná grafika – moderná, jasná, trochu „kreslená“, ale stále príjemnejšia ako vo väčšine iných MMORTS.

  Z hľadiska hrateľnosti je však Battle for the Galaxy „súťažou čísel“. Hra vám v podstate nedovolí predviesť svoje strategické alebo taktické schopnosti. Kto má najsilnejšiu armádu, je víťaz. Aby boli vaši vojaci veľmi silní, musíte maximalizovať svoju základňu výstavbou rôznych futuristických budov a štruktúr. Budete na to potrebovať zdroje. Ak nie, vždy je tu obchod v hre, kde je všetko na sklade a za rozumnú cenu, len si pripravte bankovú kartu.

  Komercionalizácia hry Battle for the Galaxy má však jednu dôležitú, no zatiaľ nezjavnú výhodu: je jednoduché sa ju naučiť. Nebudete bombardovaní množstvom informácií ako v hre Forge of Empires. Nemusíte sa učiť mechaniku „strategických bodov“ alebo „rytierstva“ ako v hre Stronghold Kingdoms. Postavte si základňu, vytvorte armádu, vstúpte do aliancie a choďte bojovať! Battle for the Galaxy môže byť prvou MMORTS, ktorá vás prinúti vyskúšať niečo náročnejšie a zaujímavejšie (alebo vás v tomto žánri sklame).

  Áno, podobne ako mnohé iné MMORTS má aj Battle for the Galaxy sociálnu zložku. Klany sa nazývajú korporácie a za vstup do nich získate rôzne bonusy, okrem toho, že teraz môžete bojovať „od steny k stene“. Ak nie ste spokojní s existujúcimi pretekmi, môžete si vytvoriť vlastné.

  Hra Battle for the Galaxy je zadarmo a k dispozícii sú verzie pre prehliadače, mobilné verzie a klient služby Steam pre počítačovú hru. Monetizácia sa uskutočňuje prostredníctvom darov, nákupom rôznych drobností a zdrojov v internom obchode.

  Hviezdna federácia

  Hodnotenie: 4.5

  Hviezdna federácia

  V skratke: MMORTS s absolútne neuveriteľným množstvom obsahu a funkcií v štýle sci-fi.

  Aby ste mali predstavu o rozsahu Hviezdnej federácie, stačí vedieť, že hra má informačnú knihu s viac ako tisíc stranami obsahu. Táto sci-fi stratégia prekonáva väčšinu svojich konkurentov z hľadiska obsahu.

  Začiatok je teda jednoduchý. Vyberte si jednu z ôsmich rás a vydajte sa dobývať vesmír. Postavte základňu, zostavte lode, pošlite ich do galaxie, kolonizujte planéty, vytvárajte aliancie, ničte aliancie, špehujte, obchodujte, spojte sa proti spoločnému nepriateľovi, splietať politické intrigy, staňte sa najbohatšou frakciou, bráňte sa proti porazeným protivníkom, vaše impérium sa chystá rozdeliť… A áno, stále je to RTS založená na prehliadači.

  Na výber je sedem pretekov:

  1. Helions. Vojnový, nemá príliš rád obchod a diplomaciu. Ak potrebujete zdroje, získate ich násilím, nie kúpou.
  2. Tormals. Diplomati a obchodníci. Skvelý vo vyjednávaní, ale nie príliš dobrý vo vytí. Ak potrebujete zdroje, kúpite ich takým spôsobom, že sa zadlží aj predávajúci.
  3. Mesiace. Enigmatickí mystici, ktorí vynikajú v tajných znalostiach. Dokáže ťažiť zdroje takmer z ničoho.
  4. Zekta. Vesmírni trpaslíci. Hoci sú skvelí v ťažbe surovín, vynikajú vo výskume. Okamžite sa rozšíria po celej galaxii a začnú ťažiť na každej planéte, na ktorú narazia.
  5. Velids. Ďalšia bojovná rasa. Na rozdiel od Helionov, žiadne spojenectvá ani diplomacia. Vždy sú vo vojne, aj keď nemajú dôvod bojovať.
  6. Glurgi. Výskumníci a vedci. Ovládajte technológie, ktoré nemá žiadna iná rasa.
  7. Astoks. Predstavení ako diplomati. Ale neverte im – sú to skôr špióni a zvedovia, ktorí pod zámienkou pomáhajú splietať najzložitejšie politické intrigy.
  8. Existuje aj ôsmy, Borg. Sú riadené počítačom, takže sa predstavujú ako akýsi „univerzálny nepriateľ“. Borgovia sú prenesení do Hviezdnej federácie zo Star Treku. high-tech kyborgovia, ktorí sú nepriateľskí voči nekybernetickým organizmom.

  Pokiaľ ide o formovanie armády, Hviezdna federácia sa začína trochu podobať hre EVE On

 • ne. Najmä namiesto jednotiek – vesmírnych lodí, ktoré musíte sami vyvinúť a zostaviť. Miestny „hangár“ vám ponúkne určité konštrukčné prvky a diely. Zo všetkých týchto dobrých vecí budete musieť zostaviť vesmírnu loď, ktorá bude nielen lietať, ale bude aj veľmi užitočná v boji.

  „Je ťažké odporučiť Kingdom at War začiatočníkom – samotná veľkosť a rozsah hry sú skutočne pôsobivé. Ak ste dostatočne usilovní, skúste to? Okrem toho je hra „Star Federation“ zadarmo a dotácia je taká nenápadná, že si ju ani nevšimnete. Jedinou nevýhodou je, že hra je dostupná len pre prehliadače na počítačoch.

  Trón: Kráľovstvo vo vojne

  Hodnotenie: 4.5

  Trón: Kráľovstvo vo vojne

  V skratke: veľmi tradičná online RTS na relatívne novom engine.

  Throne: Kingdom at War je dielom spoločnosti Plarium, ktorá sa špecializuje na jednoduché hry pre viacerých hráčov. Má množstvo online stratégií (aj v tomto rebríčku ich je niekoľko) a MMORPG, ktoré kombinujú mechaniku free-to-play distribúcie a nie sú príliš rušivé, ale stále veľa darcovstva.

  Throne: Kingdom at War sa z hľadiska hrateľnosti príliš nelíši od iných online stratégií v reálnom čase. Hráč má pod kontrolou malý hrad, ktorý je potrebné rozvíjať a vylepšovať. Ako sa ríša rozrastá, je potrebné dobývať nové krajiny, bojovať s ostatnými hráčmi a uzatvárať vzájomne výhodné spojenectvá. Hra je založená na tradičných mechanikách 4X, ale je veľmi zjednodušená, takže aj neskúsení hráči sa môžu rýchlo ponoriť do sveta Throne: Kingdom at War.

  Výhodným rozdielom medzi hrou Throne: Kingdom at War a inými podobnými online stratégiami je pomerne svieži herný engine. Samotná hra vyšla v roku 2017 a vtedy bola na technologickom vrchole. Preto hra Throne: Kingdom at War vyzerá tak nádherne – každá jednotka je detailne prepracovaná, textúry majú vysoké rozlíšenie, farby sú sýte a šťavnaté. Ani by ste nevedeli, že sa príbeh odohráva v alternatívnom stredoveku.

  Hra Throne: Kingdom at War sa distribuuje bezplatne. V počítači je prístupná cez prehliadač, v systéme Android a iOS cez tieto aplikácie. V hre je samozrejme dar, ktorý sa prejavuje v nákupe domácej meny – pre ňu si zase môžete kúpiť rôzne vylepšenia nadradenosti nepriateľov.

  Mars zajtra

  Hodnotenie: 4.5

  Mars zajtra

  V skratke: MMORTS v sci-fi prostredí s hrateľnosťou s príklonom k ekonomickému modelu.

  Stratégia s honosným názvom „Mars Tomorrow“ (alebo skôr v plnej ruskej lokalizácii – „Mars Tomorrow: Space Pioneer“, čo neznie tak epicky) sa javí len ako ďalšia MMORTS. V skutočnosti ide o veľmi zložitú a náročnú ekonomickú simuláciu. Musíte však tiež vybudovať základňu, útočiť na nepriateľov a vytvárať spojenectvá.

  Hra začína malou marťanskou kolóniou, ktorú máte pod kontrolou. Musíte mať zdroje a musíte myslieť na ochranu svojej základne. Po polhodine hry je však jasné, že zdrojov je zjavne viac, miestne kombajny nejazdia dobre v teréne a kolonisti potrebujú jedlo a prácu. Ďalej – viac: pre rozvoj základne je potrebné otvoriť nové technológie, vaši susedia majú cenné pre vás materiály, ale kvôli ich úrovni čerpania nemajú útočiť, a vyjednávať, a na Marse sú rôzne prírodné katastrofy.

  Nakoniec, zložka PvP v hre Mars Tomorrow nie je nič moc. A väčšina bitiek sa odohráva vo formáte „cech proti cechu“. Väčšinu hry predsa len tvorí ekonomika a boje proti nepriateľským marťanským podmienkam.

  Mars Tomorrow sa hrá zadarmo a je k dispozícii v prehliadačoch a mobilných zariadeniach. Monetizácia je klasická, prostredníctvom darovania. Za skutočné peniaze si môžete kúpiť vzácne prírodné zdroje, ktoré môžete neskôr použiť na vylepšenia a nákupy technológií.

  Rail Nation

  Hodnotenie: 4.4

  Rail Nation

  V skratke: online ekonomická stratégia o železnici – multiplayerový tajkun pre fanúšikov parných vlakov.

  V 90. rokoch sa vďaka úsiliu štúdia Tycoon objavil nový žáner počítačových hier – „Taikun. Išlo o jednoduché ekonomické simulačné stratégie, ktoré sa zaoberali výstavbou železničných sietí, diaľnic, leteckých liniek atď. Tycoons sa vyznačovali meditatívnou atmosférou a neuspěchanou hrateľnosťou. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nevyhynuli – každých pár rokov sa objaví nový tajkun.

  Bolo len otázkou času, kedy sa tajkun dostane na internet – a potom sa v roku 2014 objavil Rail Nation. Táto hospodárska stratégia je zameraná na železnice. Hráč prevezme kontrolu nad železničnou spoločnosťou – a musí „obaliť koľajnice“ po celej Amerike. Pri dosahovaní tohto kapitalistického cieľa mu však budú brániť iní hráči. Tým sa do taikunu vnáša malý súťaživý prvok – ale nie príliš veľký, pretože sa zachováva meditatívny charakter.

  Rail Nation je skutočnou lahôdkou pre fanúšikov železničnej estetiky. V prvom rade príbeh hry zahŕňa storočie a pol, takže budete ovládať staré parné lokomotívy, mohutné lokomotívy, moderné elektrické lokomotívy a dokonca aj futuristické jednokoľajové vlaky. Po druhé, modely železničných vozidiel skopírované zo skutočných prototypov, a to pomerne starostlivo. Napokon, aj lokality sú inšpirované skutočnými mapami, takže sa nemôžete presunúť zo Ženevy do New Yorku.

  Rail Nation je bezplatná a dostupná pre počítače (cez prehliadač) a mobilné zariadenia. V hre je nejaká dotácia, ale nie príliš veľká. Raz vývojári zaviedli plnohodnotnú mechaniku pay-to-win, ale potom fanúšikovia začali hru opúšťať. Takže teraz je príspevok určený len na rozšírenie flotily vlakov, ktoré sa mierne líšia od bezplatného modelu.

  Hra o tróny: Zima je blízko

  Hodnotenie: 4.3

  Hra o tróny: Zima je blízko

  V skratke: oficiálna licencovaná MMORTS na motívy seriálu Hra o tróny. S drakmi! Žiadna ruská lokalizácia.

  Chcel by som povedať, že Hra o tróny: Zima je blízko prináša neuveriteľné zážitky a vzrušenie rovnako ako televízny seriál – so všetkými politickými intrigami, vraždami, tiesnivým pocitom a neuveriteľným množstvom nahoty. Ale to nie je celkom správne. „Game of Thrones: Winter is Near“ je len dobrá MMORTS pre prehliadač s občasnými postavami zo seriálu v príbehu a monetizácia je viazaná na darovanie. Budeš musieť zaplatiť takmer viac, ako Lannisterovci musia zaplatiť svoje dlhy.

  Takže pod kontrolou hráča je malý hrad jeho vlastný. Priletí Daenerys Targaryen a odovzdá dar – dračie vajce (hoci po poslednej epizóde príchod tejto dámy zjavne neveští nič dobré). Musí rásť – po nejakom čase, pomerne dlho, sa vyliahne okrídlená jašterica, ktorá poskytne výhodu v boji. Dovtedy však stačí rozvíjať svoj hrad, viesť vojnu so susedmi, pumpovať a zvyšovať úroveň. Počas príbehovej kampane môžete vidieť známe postavy v krátkych informačných klipoch. Pravda, .

  Našťastie má zvyšovanie úrovne určitý účel. Najsilnejší lordi a dámy Westerosu budú mať svoje armády doma v seriáli a knižnej sérii. To si však opäť vyžiada čas strávený vývojom, vojenskými a politickými intrigami.

  V hre Game of Thrones: Winter is Near sa hlavný dôraz kladie na bitky PvP. Zároveň sa môžete spojiť s priateľmi do klanov a bojovať s inými alianciami, nie s jedným protivníkom. Potom budú bitky oveľa epickejšie. Komponent PvE je tu tiež, aj keď nie je tak nasadený. Mimochodom, vývojári pravidelne spúšťajú rozsiahle herné udalosti, aby sa hráči nenudili.

  Hra má dôležité plus – skvelú grafiku. Je však potrebné si uvedomiť, že sa vykonáva na engine WebGL, takže budete potrebovať aspoň 4 GB pamäte RAM a viac či menej aktuálnu grafickú kartu, „kancelárska zástrčka“ nemusí stačiť. Vďaka skvelej grafike vyzerajú bitky PvP pôsobivo.

  „Hra o tróny: Zima je blízko“ sa distribuuje bezplatne. Monetizácia je prostredníctvom darov, ktoré sú použité na nákup zdrojov.

  Elvenar

  Hodnotenie: 4.2

  Elvenar

  V skratke: Stratégia v štýle fantasy budovania mesta s ťahovými bitkami.

  Elvenar celkom harmonicky kombinuje dva typy stratégií – real-time a ťahovú. Samotná hra je simulátor budovania mesta. V skutočnosti sa na tejto úrovni všetko deje v reálnom čase – hráč stavia budovy, najíma armády, pumpuje technologický strom a postupne sa rozvíja. Ale akonáhle sa jedna z jednotiek stretne s nepriateľom (mimochodom, absolútna väčšina bitiek je venovaná PvE), hra sa prepne do ťahového režimu. Bojisko je rozdelené na hexy, pripomínajúce HOMM, skupiny bojovníkov sú takticky rozmiestnené po bojisku a začínajú pokojnú bitku.

  Elvenar má dve rasy na hranie – ľudí a elfov. Líšia sa prístupom a používanými technikami. Ak ľudia radšej používajú fantasy stredovekú technológiu, elfovia sa obracajú k duchovným praktikám a mágii. Súbory bojovníkov sa tiež líšia. U ľudí sú to kopije a paladíni, u elfov víly a draci.

  Elvenar je pozoruhodný pre niektoré „uvoľnené“ a meditatívne. Nemusíte panicky zvyšovať úroveň svojho hradu, pretože úroveň vášho suseda sa náhle zvýšila. Bitky sú pomalé a umožňujú vám premyslieť si taktiku. Dokonca aj grafika je skôr rozprávková ako fantasy.

  Elvenar je bezplatný, dostupný v prehliadači a na mobilných zariadeniach. Monetizácia – samozrejme, darovanie. Nemusíte za ňu platiť – stačí si kúpiť rôzne vylepšenia, ktoré získate, ak budete hrať dlhšie. Napriek tomu stojí za zmienku, že dar Elvenaru je drahší ako mnohé iné MMORTS.

  Vojny princov

  Hodnotenie: 4.1

  Kniežacie vojny

  V skratke: Globálna vojenská stratégia.

  „kniežacie vojny“ majú veľmi zavádzajúci názov. Zdá sa, že sa budete musieť zapojiť do vzájomnej vojny s Vladimírom, Jaroslavom a Svjatoslavom. V skutočnosti však existuje viac ako desať rôznych rás a civilizácií – okrem Slovanov sú na globálnej mape prítomní aj Bretónci, Góti, Mongoli a ďalší Číňania.

  Rasy-civilizácie sa od seba značne líšia. Niekto dobrý vo vojne a získať podporu pre silu a rozvoj vojakov, niekto je skvelé budovať a môže v krátkom čase vytvoriť taký hrad, že všetci susedia začnú závistlivo hrýzť svoje lakte, niekto od staroveku zvýšil ekonomiku a teraz prináša toľko zdrojov, že nepriateľ je lepšie kúpiť, než dobyť. Na vysokej úrovni sa však tieto rozdiely vyrovnávajú. Keď sa dedina vo vlastníctve hráča rozrastie na plnohodnotnú civilizáciu, všetko toto obchodovanie a budovanie ustúpi na druhú koľaj rozsiahlym klanovým vojnám „od steny k stene“.

  Bitky sú rozmanité a zaujímavé. Bojový engine ponúka rôzne techniky na získanie prevahy nad nepriateľom:

  1. Rôzne jednotky – od kopijníkov, ktorí sú takmer vždy „postradateľní“, až po veľkých rytierov, ktorí sú sami schopní „zničiť“ celú armádu;
  2. Obliehacie stroje – katapulty vám pomôžu prelomiť nepriateľské múry a anektovať mesto bez niekoľkodňového obliehania;
  3. Taktika – môžete meniť bojové poradie jednotiek v závislosti od terénu a typu nepriateľa.
  4. Potom je tu spyware a v prípade, že máte problémy, môžete sa pozrieť do encyklopédie hier.

  „Princely Wars“ sa distribuuje zadarmo, môžete hrať v prehliadači alebo si nainštalovať klienta do počítača. Samozrejme, bez daru neurobil – nie je príliš rušivý, ale pomáha získať podporu na počiatočných úrovniach.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: