7 najlepších adaptérov Bluetooth

*Najlepšie podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom sa poraďte s odborníkom.

Všetky moderné notebooky bez výnimky sú vybavené bezdrôtovým pripojením – Bluetooth a Wi-Fi, a to minimálne. Stále je však zriedkavé, aby bol stolný počítač štandardne dodávaný s takýmito modulmi. Riešenie je jednoduché – kúpte si samostatný adaptér Bluetooth. Sú od seba dosť odlišné a časopis Expertology pripravil prehľad modelov, ktoré získali najlepšie hodnotenia od odborníkov a používateľov.

Ako si vybrať adaptér Bluetooth

Adaptéry Bluetooth sú väčšinou miniatúrne a veľmi lacné – v stovkách Euro. Rozdiely však môžu byť pomerne výrazné až po skutočnú nekompatibilitu so zariadeniami, ktoré chcete spárovať. Tu je niekoľko kľúčových bodov, na ktoré si treba dať pozor pri výbere správneho modelu.

Verzia hardvéru

Je to najdôležitejší parameter a jeho podstata je vo všeobecnosti známa takmer každému. Dovoľte nám stručne zhrnúť. Verzie protokolu sú označené číslami – napr. 4.1 alebo 5.0. Prvé číslo označuje generáciu technológie a je najdôležitejšie, pretože ukazuje zásadný rozdiel. Takže, Bluetooth 5.x je podstatne rýchlejší z hľadiska prenosu údajov, bezpečnejší z hľadiska ochrany súkromia a spotrebuje podstatne menej energie. Prenosová rýchlosť Bluetooth 5.x dosahuje 48 Mb/s – to je dvojnásobok rozsahu 4..

Okrem toho dokáže piata generácia Bluetooth podporovať optimálne kodeky a profily na vysielanie zvuku vo vysokej kvalite do bezdrôtových slúchadiel

ue Wireless. Vzhľadom na to, že technológia Bluetooth sa väčšinou používa na komunikáciu s bezdrôtovými slúchadlami, je potrebné túto skutočnosť zvážiť.

Samozrejme, že sa musíte pozrieť na kompatibilitu, aby ste nemali prehnané očakávania. V technológii Bluetooth existuje spätná kompatibilita, takže ak nainštalujete samostatný modul 5. generácie, zariadenie s technológiou Bluetooth 4.x s ním bude komunikovať bez problémov, len so zrejmým 4.x Obmedzenia.

Vo všeobecnosti platí jednoduché pravidlo – čím vyššia verzia, tým lepšie. Žiadne možnosti pod 4. generáciou by sa nemali brať do úvahy, ale je nepravdepodobné, že sa budú predávať.

Rozhranie pripojenia

Väčšina externých adaptérov Bluetooth sú miniatúrne kľúče USB podobné prijímačom pre bezdrôtové myši a klávesnice. Existujú však aj výnimky, napríklad modely, ktoré sa pripájajú priamo k základnej doske do „krátkeho“ slotu PCI-E. Aj tu je logika jednoduchá – ak sa adaptér zavesí, potom na jeho reštartovanie stačí odstrániť ho zo slotu USB. Ak je zariadenie pripojené k základnej doske, môže dôjsť ku komplikáciám až po nutnosť reštartu.

Sledujte aj verziu samotného portu – USB 2.x alebo 3.. USB 3 je v každom prípade vhodnejšie.x z dôvodu rýchlosti. Musíte však presne vedieť, či sú k dispozícii porty USB 3.. Nezriedka sa stáva, že sú prítomné, ale obsadené inými zariadeniami, prípadne sa nezobrazujú.

Trieda

Táto formulácia v popisoch modelov sa vzťahuje len na silu signálu a pri výbere je ťažké pochybiť na strane opatrnosti. Väčšina súčasných novších modelov má aspoň triedu 2, čo znamená dosah až 10 metrov. Trieda 3 je vhodnejšia, pretože už pokrýva dosah do 100 metrov. V popise konkrétneho modelu môže byť uvedený kratší dosah v triede 3, napríklad 50 metrov. V každom prípade by však takýto adaptér bol výkonnejší ako trieda 2.

Podporuje profily

Technológia Bluetooth umožňuje nielen komunikáciu, ale zahŕňa aj rôzne spôsoby zlepšenia interakcie zariadení pri výmene údajov. Z tohto dôvodu adaptéry v závislosti od triedy, verzie, ceny a konkrétneho modelového radu môžu, ale nemusia podporovať konkrétne technické profily.

Najobľúbenejší profil je Headset (HSP). Používa sa na prepojenie s bezdrôtovými slúchadlami ako s monohlavovou súpravou smartfónu. Ďalší populárny profil A2DP je zodpovedný za bezdrôtový prenos vysokokvalitného zvuku.

Väčšina moderných adaptérov má predvolene nahrané základné, najobľúbenejšie profily. Ak chcete niečo špeciálne, napríklad zariadenie na streamovanie internetu, musíte sa poobzerať po vhodnom modeli. V každom prípade si musíte uvedomiť, že adaptéry Bluetooth dokážu neočakávane veľa vecí, stačí si položiť otázku.

Ďalšie funkcie

Adaptér Bluetooth môže byť okrem iného kompletné zariadenie a môže obsahovať aj modul Wi-Fi. Sofistikovanejšie modely, komplexnejšie ako typický „prívesok na kľúče“, môžu poskytovať ďalšie automatizačné a riadiace funkcie, môžu fungovať ako smerovač. Výrobcovia túto funkčnosť zámerne zdôrazňujú, aby nebol problém nájsť vhodnú možnosť.

7 najlepších adaptérov Bluetooth

NomináciaMiestoNázovCena
7 najlepších adaptérov Bluetooth1ESPADA ES-M05 V3, čierna299 €
2Buro BU-BT40B499 €
3TP-
 • NK UB4A, čierna
 • 789 €
  4KS-is KS-457, čierna629 €
  5TP-
 • NK UB400, čierna
 • 789 €
  6ASUS USB-BT400650 €
  7ASUS USB-BT500, čierna1 281 €

  ESPADA ES-M05 V3, čierna

  Hodnotenie: 4.95

  ESPADA ES-M05 V3, čierna

  Najprv sa pozrime na najlacnejšiu verziu miniatúrneho adaptéra, resp. na celú sériu. Tento model stojí doslova haliere – asi 300 Euro, ale priblíži sa len ako núdzová možnosť na dočasné použitie kvôli obmedzenej funkčnosti a zastaralosti. Pokročilejší, ale ani zďaleka „špičkový“ variant – ESPADA ES-M07, aj ten sa bude posudzovať.

  Navonok je to typický kompaktný prijímač USB, ktorý sa pripojí do portu a potom ho môžete prakticky „ignorovať“. Pozoruhodný je najmä jeho tvar takmer pravidelného polkruhu. To rieši problém častého zachytávania káblov, najmä ak sa zariadenie používa na prenosnom počítači.

  Zariadenie podporuje USB 2.0, poskytuje rýchlosť pripojenia až do 3 Mb/s. Toto je však maximum a skutočná rýchlosť môže byť v závislosti od typu spárovaného zariadenia výrazne nižšia.

  Adaptér sa ľahko inštaluje pomocou štandardných ovládačov v prostredí Windows.

  Aj keď bude tento model v predaji, stále má zmysel zaplatiť o pár stoviek Euro viac a kúpiť si lepší model – ESPADA ES-M07. Tu je situácia z hľadiska elektroniky oveľa lepšia – verzia Bluetooth 4. generácie. Deklarovaná rýchlosť 3 Mb/s už bude stabilnejšia. Pripája sa aj k USB 2.0, vhodné pre štandardné ovládače. V každom prípade obsahuje CD s pôvodným softvérom.

  ESPADA ES-M07 je v mnohých ohľadoch lepší, ale tento adaptér by sa mal stále považovať len za dočasné núdzové riešenie a v prípade, že si chcete kúpiť model s pokročilejšou elektronikou.

  Výhody

  • miniatúrna veľkosť, minimálna hmotnosť;
  • Vhodné sú integrované ovládače systému Windows;
  • zaoblené hrany;
  • mimoriadne nízka cena.

  Nevýhody

  • obmedzená funkčnosť.

  Buro BU-BT40B

  Skóre: 4.6

  BURO BU-BT40B

  Teraz zvážte iný príklad veľmi lacného adaptéra Bluetooth. Tento model je zároveň najjednoduchší a možno ho považovať za „núdzový“ model pre prípad, že by vyššie uvedená možnosť nebola k dispozícii.

  Podporovaná verzia technológie Bluetooth v tomto modeli je 4.0, pripája sa k USB 2.0. Prenosová rýchlosť – do 3Mbit/s.

  Tvar adaptéra je tiež najpohodlnejší – pravidelný polkruh, a keď gadget vstúpi do zásuvky USB, „zapadne“ tesne k povrchu. Drážkované priehlbiny na širokých stranách pre pohodlné uchopenie – žiadny problém s vybratím adaptéra ani z tých najtesnejších otvorov.

  Dodáva sa so značkovým diskom s „natívnymi“ ovládačmi, ale do systémov Windows sa hodia štandardné ovládače. Softvér z disku môže byť potrebný pre tých, ktorí pracujú s inými, staršími operačnými systémami. Ak však plánujete pracovať v systéme Windows 10 a vyššom, nezávislí testeri odporúčajú používať štandardné ovládače a neinštalovať na ne softvér z disku. Testy ukázali, že „natívny“ softvér môže vytvárať nelineárny efekt ovládania hlasitosti, keď po dosiahnutí určitej úrovne začne plynulý pohyb posuvníka meniť hlasitosť skokovo.

  Po zapojení adaptéra do zásuvky USB začne adaptér svietiť na modro bez ohľadu na to, či je alebo nie je zapojené zariadenie. Napadlo ma, že ak autori zabudovali do puzdra indikátor, je možné, aby indikátor nezobrazoval napájanie adaptéra, ale činnosť pripojenia.

  Toto malé zariadenie je vybavené malým indikátorom LED, ale jeho úloha je čisto dekoratívna. Svieti vždy, nie keď je adaptér spárovaný so zariadením. Niektorí používatelia považujú tento bod za nepríjemný.

  Výhody

  • minimálna veľkosť a hmotnosť;
  • zaoblené hrany;
  • jednoduchá inštalácia;
  • Štandardné ovládače sú vhodné;
  • CD s „natívnymi“ ovládačmi v balení;
  • Indikátor LED.

  Nevýhody

  • obmedzená funkčnosť;
  • LED dióda je vždy zapnutá.

  TP-
 • NK UB4A, čierna
 • Hodnotenie: 4.7

  TP-<li></div><p>NK UB4A, čierna“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/82916666195931-967-.jpg“ height=“298″ title=“TP-</p><li>NK UB4A, čierna“><p>Tu už môžete vidieť rozšírené možnosti. Hoci tento model podporuje rovnaký štandard ako predchádzajúci, Bluetooth 4.0, ale v detailoch zariadenie otvára oveľa širší rozsah. Tu už napríklad podporuje pripojenie viacerých zariadení súčasne cez Bluetooth. Maximálny počet pripojení je 7, ale v skutočnosti to bude pravdepodobne menej, pretože moderná elektronika je veľmi náročná.</p><p>Pomocou tohto adaptéra môžete ľahko pripojiť myši, klávesnice, joysticky, slúchadlá, prenosnú elektroniku (smartfóny, tablety). technicky je možné pripojiť tlačiareň s vhodným bezdrôtovým rozhraním, ale šírka pásma zariadenia UB4A neumožní spracovanie všetkých dokumentov. Prinajmenšom dokumenty v kancelárskych aplikáciách bez náročnej grafiky budú fungovať hladko.</p><p>Výkonnosť dosahu: Až do vzdialenosti 20 metrov, ako často vidíte na vyhliadkových plochách. To nie je pravda, podložky pravdepodobne označujú skôr priemer ako polomer, pretože výkonová trieda umožňuje zariadeniu „dosiahnuť“ maximálne 10 metrov v priamom smere bez akýchkoľvek prekážok.</p><p>Z prehľadu Yandex.Trhovisko so statusom „Inšpektor gadgetov 3. úrovne“. Ovládače Vin10 sa nainštalovali sami. Prenáša zvuk do reproduktora JBL v dobrej kvalite a bez oneskorenia.“.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>miniatúrna veľkosť a hmotnosť;</li><li>jednoduchá inštalácia;</li><li>Štandardné ovládače sú vhodné;</li><li>Pripojenie až 7 zariadení;</li><li>pomer ceny a kvality.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Relatívne nízka šírka pásma.</li></ul><h3>KS-is KS-457, čierna</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=KS-IS KS-457, ČIERNA

  Na internetových trhoch sa často vyskytuje nedostatok cenovo dostupných a spoľahlivých adaptérov Bluetooth, preto by sme vás pre istotu radi upozornili na iný model. A toto bude adaptér piatej generácie, v skutočnosti najlacnejší vo svojej triede na súčasnom Slovenskom trhu.

  Zariadenie je vyrobené v presne rovnakom tvarovom faktore ako vyššie uvedený model – malá „kľúčenka“ vo formáte prijímača, ktorá sa zmestí do portu USB a je prakticky neviditeľná a neprekáža.

  Jeho najdôležitejšou vlastnosťou je implementácia technológie Bluetooth piatej generácie. Vyššie sme sa venovali výhodám štandardu Bluetooth 5.. Nezabudnite, že toto je jediný kanál, ktorý dokáže prenášať hudbu vo vysokej kvalite, vrátane bezstratového prenosu, bez oneskorenia a bez rušenia. A iba piata generácia podporuje a vysiela kompresný algoritmus aptX (HD).

  Pokiaľ ide o pripojenie, tento model, rovnako ako predchádzajúci, podporuje pripojenie až siedmich kompatibilných zariadení. Dosah signálu je štandardný pre napájanie triedy 2 – až 10 metrov.

  Adaptér je kompatibilný s takmer všetkými rodinami systémov Windows až po 98 a formálne nevyžaduje inštaláciu „vlastného“ softvéru. Mnohí používatelia považujú inštaláciu adaptéra za zložitú. Operačný systém môže nesprávne rozpoznať zariadenie a nastaviť nefunkčné ovládače. Vhodné verzie pre 32- a 64-bitové operačné systémy sú voľne dostupné na internete, po správnej inštalácii bude adaptér fungovať bez problémov.

  Výhody

  • Malé rozmery a hmotnosť;
  • bezproblémová prevádzka po správnej inštalácii;
  • Najlacnejší Bluetooth 5.0 adaptér;
  • Podporuje až 7 zariadení.

  Nevýhody

  • Môžu sa vyskytnúť ťažkosti s inštaláciou a konfiguráciou ovládača.

  TP-
 • NK UB400, čierna
 • Hodnotenie: 4.8

  TP-<li></div><p>NK UB400, čierna“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/95716666195931-37-.jpg“ height=“277″ title=“TP-</p><li>NK UB400, čierna“><p>Ďalší adaptér od slávnej značky TP-</p><li>NK, a teraz to bude model UB400. Zariadenie je tiež mimoriadne lacné, vyrobené v rovnakom malom formáte NANO.<p>Zariadenie funguje v rámci štandardu Bluetooth 4.0 a pripája sa k portu USB 2.0, podobne ako iné podobné adaptéry. Ovládače nie sú potrebné až do systému Windows 8 vrátane, všetok potrebný softvér si nainštaluje operačný systém sám. V nižších verziách operačného systému je potrebné nainštalovať ovládače ručne.</p><p>Tento model možno bezpečne používať pre bežné, nie príliš náročné zariadenia na pripojenie – od klávesníc a myší až po tlačiarne. Šírka pásma je však stále ďaleko od štandardnej 5.x, takže rozsah je obmedzený, čo je pre takýto lacný adaptér prirodzené.</p><p>Hlavné nevýhody naši odborníci nenašli – po inštalácii zariadenie funguje hladko, drží pripojenie až do 10 metrov bez prekážok, nezavadzia, neprehrieva sa. Rýchle pripojenie.</p><p>Z recenzie používateľa služby Yandex.Trh so stavom „Gadget Inspector Level 6“: „Funguje, ako má, s 10 Windows – plug and play bez jediného kliknutia. Malé a diskrétne. Pre mňa je nemožné nájsť chyby s týmto zariadením. Ak váš počítač nie je vybavený technológiou Bluetooth, ale vy ju potrebujete, tu je váš adaptér.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Formát NANO – malé rozmery a hmotnosť;</li><li>Odolné balenie;</li><li>informačný manuál;</li><li>Vysokokvalitné materiály;</li><li>rýchle pripojenie;</li><li>stabilné pripojenie.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>neboli zistené žiadne zjavné nevýhody.</li></ul><h3>ASUS USB-BT400</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=ASUS USB-BT400

  Teraz zvážte výrobný variant ASUS – tento model je tiež lacný a uprednostnia ho tí, ktorí dôverujú len tým „najzvučnejším“ značkám.

  Špecifikácie adaptéra sú vo všeobecnosti rovnaké ako u predchádzajúceho modelu – podporovaná technológia Bluetooth 4.0, dosah až 10 metrov, miniatúrny formát, pripojenie k portu USB 2.0.

  Tento model sa vyznačuje aj stabilným pripojením, stabilným pripojením pri zapojení rôznych zariadení. Inštalácia je tiež pomerne jednoduchá – na novších operačných systémoch sa zariadenie nainštaluje automaticky, na starších môžete použiť oficiálny balík od spoločnosti ASUS.

  Niektorí používatelia sa stretávajú s problémami s ovládačmi, ktoré sú súčasťou disku. Ale to je tá časť, o ktorej hovoríme. V takýchto prípadoch sa problém vyrieši stiahnutím čerstvého softvéru z oficiálnej webovej stránky spoločnosti ASUS.

  Výhody

  • renomovaná značka;
  • stabilné pripojenie;
  • dlhodobá prevádzka bez prerušenia;
  • Malé rozmery a minimálna hmotnosť;
  • pozlátený konektor.

  Nevýhody

  • Žiadne nevýhody.

  ASUS USB-BT500, čierna

  Hodnotenie: 4.9

  ASUS USB-BT500, čierna

  Dokončuje prehľad najdrahšieho a najfunkčnejšieho modelu adaptéra Bluetooth v rovnakom miniatúrnom formáte ako tie predchádzajúce. .

  Toto je už plnohodnotný adaptér, ktorý podporuje technológiu Bluetooth 5. generácie.0 so všetkými výhodami tejto normy. Vysoká úroveň je viditeľná aj na obale – je kvalitný a pôsobivý, takže zariadenie by bolo vhodné aj ako symbolický darček.

  Podľa recenzií odborníkov a používateľov tento model funguje bez problémov a pripája sa k počítačom s najnovšími operačnými systémami bez potreby manuálnej inštalácie ovládačov. V prípade systému Windows 7 a starších systémov si budete musieť stiahnuť ovládače z oficiálnej stránky, pretože zariadenie nemá softvérové CD. To nie je nevýhoda, pretože v roku 2022 väčšina spotrebiteľov v každom prípade nebude mať čo čítať také zastarané médium, ako je CD.

  Z prehľadu Yandex.Trh so stavom „Level 5 Gadget Inspector“: „Plug and play, zatiaľ len jedno zariadenie, nič sa neodpojí bez môjho vedomia. Spoločnosť Asus nepletie metly. Cena je samozrejme trochu vysoká za píšťalku Bluetooth, ale nechcel som riskovať a vziať si útek pochybnej kvality.

  Výhody

  • Renomovaná značka;
  • luetooth 5.0;
  • Podpora technológie Bluetooth Low Energy;
  • stabilné pripojenie;
  • pozlátenie na konektore;
  • Najlepšie bezdrôtové klávesnice.

  Nevýhody

  • cena.
  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: