12 najlepších odrôd zimolezu pre Moskovskú oblasť

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny a nepredstavuje reklamu ani predajnú ponuku. Pred kúpou by ste sa mali obrátiť na odborníka.

Zimolez si ruskí záhradníci už dávno obľúbili. Okrem dekoratívnej funkcie produkuje veľmi chutné a zdravé plody – poklad vitamínov. Sú indikované pri kardiovaskulárnych ochoreniach, obličkových kameňoch, poruchách tráviaceho traktu, otravách, ako antipyretikum. V súčasnosti existuje viac ako 200 druhov popínavých, vzpriamených a plazivých rastlín. Starostlivosť o zimolez je úplne rovnaká ako pri mnohých záhradných plodinách. Rýchlo rastie a silnie; môže žiť a prinášať ovocie až 80 rokov. Vyrábajú sa v niekoľkých príchutiach: sladkokyslé, mierne horké a sladké.

V našej oblasti je rozšírených niekoľko druhov zimolezu. Na okrasné terénne úpravy sa používajú popínavé odrody. Ich plody zvyčajne nie sú jedlé, ale sú veľmi farebné. Modrý zimolez vytvára nadýchaný a chutný dizajn bobúľ. Veľmi obľúbené sú aj skoro kvitnúce, alpské a tatárske druhy.

Ktoré z nich sú najvhodnejšie pre stred Ruska?? Predstavíme 12 najlepších odrôd zimolezu, ktoré sú najlepšie prispôsobené klimatickým podmienkam Moskovskej oblasti. Výber uskutočnili odborníci na základe spätnej väzby od záhradkárov.

Poradie najlepších odrôd zimolezu pre oblasť Moskvy

Nomináciamiestoodrodahodnotenie
Najlepšie odrody jedlého zimolezu pre moskovský región1Swanriver5.0
2Vitaminous4.9
3Leningradský obor4.8
4Kingfisher4.7
5Soonerberry4.6
6Bratislava4.5
Najlepšie odrody okrasného zimolezu pre moskovskú oblasť1Korolkova zimolez5.0
2Meygrun4.9
3Zimolez Telmana4.8
4Maaca zimolez4.7
5Zimolez Maximovicha4.6
6Zimolez4.5

Najlepšie odrody jedlého zimolezu pre moskovský región

Swanberry

Hodnotenie: 5.0

FLOWERBERRY

Na čele zoznamu je odroda, ktorá je veľmi rozšírená v ruskej strednej časti krajiny. Bola vyšľachtená v roku 1999 Slovenskámi chovateľmi a úspešne testovaná v mnohých regiónoch krajiny. Začiatkom júna môžu záhradníci zbierať zrelé, šťavnaté bobule s hmotnosťou 1,5 g a príjemnou kyslosladkou chuťou. Sú podlhovasté, tmavomodré s miernou voskovou patinou. Krík dorastá do 2 m. Rozširujúce sa, vysoko dekoratívne. Výnos – až 2,5 kg. V niektorých rokoch boli pozorované až 4 kg.

Hustá koža je nespornou výhodou tejto odrody. Plody po zbere nepraskajú. Vzhľad zostáva nezmenený až 5 dní. Vysoká mrazuvzdornosť umožňuje pestovanie tejto plodiny nielen v moskovskej oblasti, ale aj na severe, kde sú zimy drsnejšie. Teplo a sucho majú tiež malý vplyv na jej výnos. Táto odroda je veľmi odolná voči chorobám a ľahko sa ošetruje. Rozbitnosť je veľmi nízka.

Listy majú intenzívny zelený odtieň. Kvety, ktoré sa objavujú začiatkom mája, vydržia mrazy až do -8°. Podľa recenzií je ovocie ideálne na čerstvú prepravu. Krajinári ich hojne využívajú na výzdobu krajiny.

Vitamín

Hodnotenie: 4.9

VITAMÍN

Druhým nominovaným v hodnotení je zimolez, ktorý svojimi liečivými vlastnosťami prekonáva iné, nemenej obľúbené odrody. Jeho hlavnou výhodou je vysoký obsah vitamínov a organických kyselín, ktoré majú všeobecný regeneračný účinok na oslabený organizmus a dokážu zvýšiť jeho imunitu už po niekoľkých aplikáciách. Dorastá do výšky 1,5 m a šírky 1,8 m, pričom vytvára polguľovitý tvar. Výnosy sú vysoké. Dozrievajú už koncom mája. Ich hmotnosť je 1,8 g. Chuť je aromatická a kyslá.

Nízka rozbitnosť, dobrá oddeliteľnosť od stopky. Hojne kvitne s jasnou vôňou. Listy podlhovasté, tmavozelené. Valcovité bobule so zaoblenou základňou. Odroda je odolná voči všetkým poveternostným podmienkam. Jeho vitalita a produktivita sa zachováva aj po tuhých zimách, horúcich a suchých letách.

25 rokov trvalo plodiacich kríkov. Záhradkári zistili, že z jednej rastliny je možné získať až 4 kg bobúľ. Sú husté, s tenkou, ale pevnou kožou. Ovocie má trpkú chuť, ale je veľmi užitočné a vhodné na všetky druhy spracovania vrátane mrazenia, džemovania a výroby kompótov. Počas kvitnutia a zberu tvoria krásnu súčasť krajinnej architektúry.

Leningradskí obri

Hodnotenie: 4.8

LENINGRADSKÝ OBOR

Táto odroda, ktorá sa radí na tretie miesto medzi najlepšie jedlé zimolezy, vytvára veľké plody s aromatickou sladkou chuťou. Majú modrú farbu s jemným modrastým voskovým nádychom. „Leningradský obor“ si vychutnajú milovníci sladkých chutí, ktorí uprednostňujú sladké príchute. Vďaka tejto vlastnosti sa používa na šľachtenie nových odrôd. Názov plne odôvodňuje hmotnosť bobúľ, ktorá dosahuje 4 g. Krík dorastá do výšky 2 m. Koruna je zaoblená, stredne hrubá. Veľké, podlhovasté listy. Bledožlté kvety s jemnou, príjemnou vôňou.

Prežije suché letá a kruté zimy, ako aj daždivé obdobie mimo sezóny. Výhonky nezamŕzajú ani pri -40° a vaječníky zostávajú v bezpečí počas jarných mrazov až do -8°. Odroda je obľúbená nielen medzi záhradkármi v blízkosti Moskvy, ale aj v severnejších zemepisných šírkach, kde iné druhy kultúry nie sú životaschopné.

Zimolez je veľmi produktívny a dáva až 3 kg plodov z jednej rastliny. Mnohí pestovatelia uviedli, že v dobrých rokoch sa toto číslo zvýšilo na 5 kg. Táto odroda je vhodná na prípravu: džemov, marmelád, kompótov. Strúhaný s cukrom je výborný na zmiernenie horúčky a bolesti kĺbov, zlepšuje imunitu pri prechladnutí.

Kingfisher

Hodnotenie: 4.7

WINTERBERRY

Na štvrtom mieste v rebríčku je táto odroda, ktorá má veľké čerstvé sladké šťavnaté ovocie s hmotnosťou 1,1 g. V roku 1998 ho vyšľachtil známy vedec a chovateľ L. Cuminous. Tmavomodré bobule majú podlhovastý alebo hruškovitý tvar so zaobleným vrcholom. Slúži ako dezert. Ovocie je osviežujúce bez horkosti, mäkké a s tenkou šupkou. Krík rastie rýchlo. Môže dosiahnuť výšku až 2 metre. Konáre sú rovné, listy sú stredne veľké a svetlozelené.

Priemerný čas dozrievania. Výnosy až 2,2 kg z rastliny. Odolnosť voči rozbitiu. Vysoká odolnosť voči mrazu, takže ker zostáva životaschopný aj po silných mrazoch s abnormálne nízkymi teplotami (až do -45°). Veľmi dobre znáša aj horúčavy a sucho.

Záhradníci ho uprednostňujú, pretože spĺňa všetky požiadavky na výsadbu v moskovskej oblasti. Krík dáva dobrú úrodu, ak sa oň starostlivo stará. Dozrieva začiatkom júna. Používajú sa čerstvé aj mrazené. „Okrem praktickej funkcie má zimolez aj dekoratívnu hodnotu ako záhradná ozdoba. Môže sa použiť ako zónová rastlina alebo ako živý plot.

Čoskoro bude

Poradie: 4.6

DÔLEŽITÉ

Ďalšia odroda zaradená do hodnotenia je veľmi obľúbená medzi majiteľmi záhradných pozemkov na predmestiach. Jeho plody sa vyznačujú vretenovitým tvarom. Ich chuť je dezertná, bez horkosti a s jemnou chuťou. Koža je tenká, ale pevná. Ovocie je veľmi šťavnaté, bohaté na vitamíny a organické kyseliny. Hmotnosť jedného kusu – 1 g. Kvety sú jasne žlté, stredne veľké. Listy sú tmavozelené, mierne konkávne. Široko používaný v ľudovom liečiteľstve na nálevy a odvary.

Rozširujúce sa kríky so strednou výškou. Na jednom mieste vydrží niekoľko desaťročí. Plody sa pri zbere ľahko oddeľujú, ale sú odolné voči odpadávaniu. Bobule sa používajú na rôzne domáce účely. Používa sa čerstvé, mrazené, na výrobu džemov, rôsolov alebo kompótov. Výnosy sú dobré, v priemere 1,8-2 kg. Základná starostlivosť: prerezávanie, zalievanie.

Odroda je odolná voči všetkým prírodným javom strednej zóny. Odoláva veľmi nízkym teplotám, teplu a nepretržitým dažďom. Minimálna náchylnosť na choroby. Plody dozrievajú v polovici júna a ešte predtým je ker v plnom kvete a zeleni. Zimolez je všestranný a dobre sa hodí k iným kríkom v krajine.

Bratislava

Hodnotenie: 4.5

Bratislava

Šieste miesto v rebríčku – odroda optimálne vhodná pre klímu moskovského predmestia. Šťavnaté, sladké s miernou kyslosťou, chutné a bohaté na vitamíny. Dosahuje dĺžku až 2 cm. Dozrievanie je skoré a bohaté. V tvare hrušky. Farba viac čierna ako modrá. Malá, modrastá chrasta. Silne rastúci ker. Oddenok je pri výsadbe spevnený a dospelá rastlina môže dosiahnuť výšku až 2 m. Kvety sú malé a veľmi voňavé. Vôňa je trvalá.

Vysoká úrodnosť, výnosy až 4 kg plodov. Roztrieštenosť po dozretí je nízka. Plody sa však pri zbere dobre oddeľujú od stopky. Vysoko odolný voči mrazu. Zimolez zostáva vitálny a plodí aj po mimoriadne tuhej zime, jarných mrazoch a suchom lete.

Vhodné pre rôzne aplikácie. Bobuľové ovocie konzumované čerstvé, mrazené, vyrobené do džemu alebo kompótu. Obsahujú veľa kyseliny askorbovej, preto sa často používajú ako všeobecné tonikum. Záhradníci si všímajú dobré dekoratívne vlastnosti vďaka zakriveným výhonkom, polkruhovitému tvaru koruny, jasne zeleným listom. Odborníci odporúčajú túto odrodu na výsadbu na miestach v moskovskej oblasti.

Najlepšie odrody okrasného zimolezu pre moskovský región

Korolkova zimolez

Hodnotenie: 5.0

KOROLKOVA ZIMOLEZ

Prvenstvo medzi okrasnými plodinami, táto odroda, ktorá dorastá do výšky 3 m. Počas kvitnutia upúta pozornosť svojimi ružovými kvetmi s aromatickou vôňou. Majú priemer 2,5 cm. Guľovité plody sú jasne oranžové alebo šarlátové a vyniknú medzi listami v tmavozelenej farbe s modrastým nádychom. Pobočky sú jemne ochlpené so sivou kôrou. Korunka je oválna. Krík uprednostňuje slnečné stanovištia, nemôže rásť na tienistých miestach. Jednoduché prerezávanie a presádzanie.

Veľmi odolný voči zime. Počas chladného obdobia nie je potrebné mať prístrešok. Zimolez je odolný voči mnohým chorobám. Rýchly rast. Tento mohutný ker je nenáročný a odolný vo všetkých typoch pôdy. Nepotrebuje ďalšie hnojivo. Listy opadávajú koncom jesene. Nejedlé bobule, pevne držiace na stopke.

Mnohí záhradníci zdôraznili, že táto odroda je atraktívna počas celého vegetačného obdobia. Listy, kvetenstvo a bobule majú okrasné vlastnosti. Zimolez sa môže vysádzať jednotlivo alebo v skupinách a vytvárať živé ploty zmiešané s trvalkami. Dizajnéri ho aktívne využívajú na skrášlenie záhradných pozemkov a parkov.

Maigrune

Hodnotenie: 4.9

MEIGRUNE

Druhé miesto patrí odrode s vysokými dekoratívnymi vlastnosťami, ktorú široko používajú záhradníci v moskovskej oblasti na úpravu svojich pozemkov, ako aj krajinní dizajnéri na výzdobu verejných parkov a námestí. Pochádza z Číny. Je prispôsobená podmienkam ruského stredného pásma a cíti sa výborne po drsných zimách a horúcich letách. Odroda je vždyzelený ker, ktorý dorastá do šírky 1,5 m. Môže dorásť do výšky 150 cm.

Listy sú huňaté, husté a lesklé. Konáre rastú vzpriamene a vonkajšie sa oblúkovito klenú. Jasne zelené výhonky. Kvety sú perleťovo biele, otvárajú sa v máji a majú silnú, príjemnú vôňu. Jeho bobule sú modročierne, lesklé a nejedlé. Stredná mrazuvzdornosť. Zmrzne počas obzvlášť chladného obdobia a na jar sa rýchlo zotaví.

Má lesklé listy, ktoré esteticky spríjemňujú miesto. Nenáročný na pôdu. Rastie vo všetkých typoch pôdy, uprednostňuje slnečné miesta, hoci sa jej darí aj v tienistých oblastiach. „Meigrün“ sa považuje za jednu z najatraktívnejších okrasných odrôd pre moskovskú oblasť.

Zimolez Telmanov

Hodnotenie: 4.8

ZIMOLEZ TELMANA

Skvelým doplnkom záhrady bude tretia odroda v našom rebríčku. Existuje už približne sto rokov a dnes je žiadaná záhradkármi v mnohých krajinách. Hybridný ker dorastá do výšky 6 metrov. Mráz jej vôbec nevadí, zostáva nažive aj po abnormálne nízkych teplotách. Listy tejto vždyzelenej liany dosahujú dĺžku až 10 cm. Sú podlhovasté a majú zaoblené špičky.

Zlato-oranžové kvety kontrastujú s jasnou bohatou zeleňou. Merajú 7 cm v priemere. Vzhľad ovocia je okrúhleho tvaru. V priebehu jedného roka rastie krík 1,5 m. Zimolez potrebuje opory, ktoré si počas vegetačného obdobia opletie. Odroda je svetlomilná, ale pre sadenice sú vhodné aj polotienisté miesta. pokojne znáša vyprahnuté leto.

Záhradníci sa o odrode vyjadrili veľmi pozitívne. Je nenáročná a môže sa jej dariť v rôznych prostrediach. Zimolez skrášľuje záhradu a zakrýva staré budovy, nerovný plot, potrubia a vytvára estetický prvok. Skvelé pre pergoly a verandy. Je to voľba súkromných aj profesionálnych záhradných dizajnérov pre súkromné aj verejné priestory.

Zimolez Maaca

Hodnotenie: 4.7

MAAK ZIMOLEZ

Na štvrtej pozícii v rebríčku je odroda Giant, ktorá prekvapí svojou veľkosťou. Môže dorásť do dĺžky až 5 m a do šírky až 4 m. Je to jeden z najstarších druhov. Je známa od roku 1860. Kvety s priemerom 3 cm a pútavým bielym odtieňom. Koncom júna sa zmenia na žltkasté. Tmavočervené guľovité bobule, nejedlé, dlho zostávajú na kríku. Listy sú elipsovité a bez chĺpkov.

Silný rast, prírastok 40 cm ročne. Krík veľmi dobre znáša nízke teploty a teplo. Výsadba je možná do všetkých typov pôdy na slnečných aj tienistých miestach. Odroda je odolná voči chorobám a škodcom. Často sa používa na úpravu súkromných pozemkov a verejných priestranstiev. Najlepšie pre okolie pergol, terás, plotov a uličiek. Rozsiahla koruna púta pozornosť počas celej vegetačnej sezóny.

Odroda je vraj vynikajúca v klimatických podmienkach moskovskej oblasti s premenlivým počasím. Záhradníci si všimli, že zimolez Maakov je počas kvitnutia obzvlášť nápadný. Biele kvety kvitnúce v rovných radoch nad listami. Vysadené jednotlivo alebo v krajinnej úprave. Odborníci odporúčajú túto odrodu ako jednu z najodolnejších a najkrajších.

Zimolez Maximovicha

Hodnotenie: 4.6

HONEYSUCKLE

Husto rastúci ker, ktorý sa od ostatných okrasných plodín odlišuje na piatom mieste. Bola pomenovaná po Slovenskom botanikovi Karlovi Ivanovičovi Maksimovičovi, ktorý sa preslávil výskumom flóry Japonska a Ďalekého východu. Možno použiť na živé ploty vysoké až 2 metre. Záhradníci vidia bohaté fialové kvitnutie v júni, ktoré ku koncu obdobia trochu vybledne. Listy sú jednoduché, hladké. Bobule sú jasne červené, lesklé a zviazané v pároch. Okrasné vlastnosti zostávajú zachované až do mrazov. Listy dlho nežltnú, zachovávajú si sýtozelený odtieň.

Odroda si nevyžaduje žiadne špeciálne podmienky na výsadbu a rast. Vhodné sú všetky typy pôdy, svetlé a tienisté miesta. Zimolez dobre znáša prerezávanie a presádzanie. Vyhýbanie sa zimnej otužilosti je vysoké. Plodiny sa používajú samostatne, v skupinách, na zónovanie a dekoráciu.

Záhradníci a odborníci hodnotia odrodu ako „vynikajúcu“ pre dobré prežívanie v strednom pásme, rýchly rast, nenáročnosť, odolnosť voči chorobám, flexibilitu a predovšetkým pre vysoké okrasné vlastnosti, ktoré pretrvávajú od skorej jari do neskorej jesene a používajú sa na akýkoľvek typ terénnych úprav.

Zimolez

Hodnotenie: 4.5

HONEYSUCKLE

Rebríček uzatvára odroda s hustou polguľovitou korunou, lesklými čiernymi bobuľami, veľkými červenými kvetmi a jasne zelenými lesklými listami. Široko sa využíva na terénne úpravy v súkromných aj verejných priestoroch. Do výšky 2 m. Elipsovité listy sú veľmi veľké, až 12 cm dlhé. Žiadne jesenné sfarbenie. Odroda si zachováva svoju príťažlivosť aj po olistení vďaka veľkým plodom.

Dobre rastie na tienistých miestach, ale uprednostňuje slnečné vonkajšie prostredie. Vyhovuje mu akýkoľvek typ pôdy, ale lepšie rastie na ťažkých a vlhkých hlinitých pôdach. „Zimolezová pokrývka“ dokonale znáša presádzanie, opravné a sanitárne prerezávanie. Veľmi odolný voči zime a nevyžaduje si prikrytie. Znáša aj horúčavy a sucho. Rastie priemernou rýchlosťou. Plodenie začína 3 roky po výsadbe.

Môže sa použiť samostatne alebo v skupinách, ako živý plot, na rozdelenie záhrady na zóny. Podľa komentárov pestovateľov je skutočným lákadlom pre oči, najmä v období kvitnutia, keď sú súčasne viditeľné lesklé čierne plody aj veľké kvety.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: