13 najlepších liekov proti chrobákovi zemiakovému

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama alebo nákupný sprievodca. Pred kúpou je potrebné odborné poradenstvo.

Chrobák zemiakový je bolestivým problémom pre všetkých pestovateľov zeleniny. O jeho pôvode sa stále diskutuje. Väčšina sa domnieva, že tento hmyz je pomenovaný podľa amerického štátu Colorado, kde sa prvýkrát objavil v roku 1889, keď boli zemiakové polia úplne zdevastované. Iná verzia: škodca pochádza z Mexika. V preklade z jazyka tejto krajiny znamená „zemiak Colorado“ „farebný“. Bez ohľadu na to, ktorá verzia je bližšia pestovateľovi dacha, hlavná vec je, že chrobák je schopný spôsobiť obrovské škody na plodinách a ak sa ponechá bez kontroly, môže viesť k strate všetkých výnosov.

Hmyz žije v priemere 12 mesiacov, ale ako dospelý jedinec môže prežiť aj mrazivé zimy a poškodzovať úrodu aj niekoľko rokov. Jeho obľúbenou potravou sú zemiaky, ktoré sa konzumujú od listov až po hľuzy. Ohrozené sú aj paradajky, baklažán, sladká paprika, physalis a tabak.

Odborníci z nášho časopisu vyhodnotili najlepšie prostriedky proti chrobákovi zemiakovému, ktoré sú preukázateľne najúčinnejšie v boji proti tomuto škodcovi. Zoznam bol zostavený na základe spätnej väzby od skúsených záhradkárov.

Najlepšie prostriedky na ničenie buriny

Nomináciamiestonázov výrobkucena
Najlepší biologický prostriedok proti chrobákovi zemiakovému1Colorado152€
2Fytoverm35€
3Nemabakt650€
4Ekoquiller430€
5Bitoxybacilín29€
6Bicol
NAJLEPŠIE CHEMIKÁLIE PROTI CHROBÁKOVI ZEMIAKOV1Záhrada experta Koragen KS132€
2Actara34€
3Prestige KS390€
4Regent3 115€
5Mospilan26€
6Komandor83€
7Bancol250€

Najlepšie biologické prostriedky proti chrobákovi zemiakovému

Colorado

Hodnotenie: 4.9

Colorado

Vedúce postavenie s rozšíreným spektrom pôsobenia na škodcov plodín. Jeho princíp je založený na prenikaní spór do tela lariev a dospelých chrobákov, po ktorom sa zastaví ich vývoj a stratia schopnosť prijímať potravu. K infekcii iného hmyzu dochádza aj po smrti infikovaného.

Výrobok je k dispozícii vo forme koncentrátu. Zrieďte 1 ampulku v 10 litroch vody. Odstraňuje kolónie s vysokou hustotou populácie v priebehu niekoľkých hodín. Účinok trvá 30 dní. Produkt je netoxický pre domáce zvieratá, ľudí, užitočný hmyz, rýchlo sa odstraňuje z pôdy a vody.

Odporúča sa na ošetrenie v suchom počasí. Vďaka zloženiu na báze oleja sa však nezmyje ani v daždi. Záhradníci si všímajú multifunkčný účinok, úspornú spotrebu, účinnosť po jedinej aplikácii, viditeľné výsledky do niekoľkých hodín. Obzvlášť výrazné zlepšenie rastu rastlín a výnosov.

Výhody

 • ničenie dospelých jedincov a lariev;
 • rýchle a dlhodobé pôsobenie;
 • bez návykových látok;
 • Ošetrenie proti poveternostným vplyvom a chemické ošetrenie.

Nevýhody

 • nie je zistiteľný.

Fytoverm

Hodnotenie: 4.8

Fytoverm

Druhý najlepší zo všetkých biocídov poslednej generácie, ktorý poskytuje vynikajúce výsledky proti veľkému počtu škodcov. Okrem chrobáka zemiakového ničí aj molice zemiakové, roztoče požierajúce rastliny, mšice, molice ovocné, tripsy, pilatky a iný hmyz. Používa sa aj na ochranu izbových rastlín. Je to jediný schválený prípravok na ničenie roztočov na izbových rastlinách. Neškodnosť bola vedecky dokázaná.

Produkt je dostupný vo forme prášku a roztoku. Zmieša sa s vodou a nastrieka sa na stonky. Škodcovia prestávajú žrať a hynú na 3. až 5. deň po ošetrení. Šetrný k životnému prostrediu, rýchlo sa rozkladá v pôde, neškodný pre domáce zvieratá. Plody sa môžu konzumovať 2 dni po postreku.

Podľa recenzií je to jeden z najúčinnejších a najlacnejších prípravkov. Aplikácia je hospodárna. Na trvalé vyhubenie chrobákov sa odporúča druhé ošetrenie po 2-3 týždňoch.

Výhody

 • Zničenie mnohých druhov hmyzu;
 • použitie na izbové rastliny;
 • je neškodný pre životné prostredie;
 • prijateľná cena.

Nevýhody

 • nenájdené.

Nemabakt

Hodnotenie: 4.7

Nemabakt

Tretí v poradí je účinný prípravok, ktorý zbavuje poľnohospodárske rastliny nielen chrobáka zemiakového, ale aj mnohých iných škodcov. Jeho účinok sa šíri na larvy, takže ich rozmnožovanie sa počas nasledujúcich 3 rokov zníži na minimum. Okrem toho krtkovia opúšťajú ošetrené oblasti, čo je nespornou výhodou výrobku.

Nematódy preniknú do hmyzu, v ktorého tele sa začnú množiť baktérie. Do 2-3 dní po ošetrení larvy hynú. Jedno balenie 160 g je určené na ošetrenie 100 metrov štvorcových. M pôdy, 30 kríkov alebo 5 stromov. Hoci prípravok nie je účinný proti larvám chrobáka zemiakového typu IV, používa sa spolu s Entoneme F. Táto kombinácia je patentovaná a vedie k 90 % úspešnosti.

Skúsení pestovatelia zeleniny si už dávno všimli produkt. Pomáha ničiť mory zemiakové, kobylky, kapustové, čerešňové a krušpánové mušky, cvrčky, hubové mole, mole, drôtovce v otvorenom aj uzavretom teréne. Prípravok je absolútne netoxický a neškodný pre všetky druhy teplokrvných živočíchov.

Výhody

 • na ničenie širokého spektra hmyzu;
 • Udržuje biologickú rovnováhu 2-3 roky;
 • Bezpečnosť pre ľudí a zvieratá
 • jednoduchá aplikácia.

Nevýhody

 • Zabíja len larvy zemiakového chrobáka z I-III štádia.

Ekoquiller

Hodnotenie: 4.6

Ecociller

Štvrtý v poradí je prírodný insekticídny prostriedok vyrobený na báze diatomitu. Ide o horninu, ktorá vznikla z pozostatkov dávnych zvierat a je široko využívaná v poľnohospodárstve a kozmetickom priemysle. Pri kontakte s telom zvieraťa poškodí jeho vonkajšiu ochrannú vrstvu a postupne nasáva vlhkosť zvnútra, čo vedie k jeho blízkej smrti. Čiastočky sú veľmi malé, takže aj ten najmenší jedinec bude určite opelený.

Na ničenie chrobáka zemiakového sa prášok rozmieša vo vode a nastrieka na zemiaky. Používa sa aj na ničenie mravcov posypaním suchej látky na miesta hromadenia a pohybu hmyzu, odpudzuje medvede. „Ecokiller“ chráni bobuľové kríky pred účinkami parazitov.

Prípravok zabraňuje tvorbe plesní, absorbuje pesticídy, jedy, poľnohospodárske chemikálie. Podľa recenzií účinne eliminuje chrobáka zemiakového Colorado, posilňuje mladé kríky, zvyšuje imunitu voči mnohým chorobám, niekoľkonásobne zvyšuje výnosy.

Výhody

 • na báze prírodnej látky;
 • bez pridania chemikálií;
 • Zvyšovanie výnosov plodín;
 • zadržiavanie vlhkosti a hnojiva.

Nevýhody

 • aplikácia len za suchého počasia.

Bitoxybacilín

Hodnotenie: 4.5

Bitoxybacilín

Na piatom mieste v rebríčku je výrobok na báze baktérií, ktorý zabíja len škodlivý hmyz. Zvyšok je voči toxínu imúnny. Je úplne bezpečný aj pre ľudí a domáce zvieratá. Jedna ampulka obsahuje niekoľko miliárd baktérií. Prírodný produkt, ktorý spúšťa proces bez ovplyvnenia celkovej biologickej rovnováhy. Poskytuje vysoké výsledky v boji proti chrobákovi zemiakov, roztočom pavúkovcom, moliciam a húseniciam molí.

Ošetrenie zemiakového kríka sa vykonáva v niekoľkých fázach. Maximálna suma na krátku dobu by nemala presiahnuť 3-násobok. Zvolené opatrenia závisia od hustoty lariev. Postrek raz týždenne v lete a raz za 10 dní na jeseň.

Prípravok sa musí použiť do 3 hodín od zmiešania s vodou, inak môžete nechať spóry rásť. Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča aplikovať ho za suchého počasia bez rosy pri teplote vyššej ako +14 °C. Mnohí záhradníci odporúčajú tento prípravok ako jeden z najspoľahlivejších, osvedčených a lacných prostriedkov.

Výhody

 • odstránenie len určitého druhu škodcov;
 • žiadna návyková látka;
 • neškodné pre životné prostredie;
 • nízke náklady.

Nevýhody

 • nepríjemný zápach.

Bicol

Hodnotenie: 4.4

Na šiestom mieste v rebríčku najlepších biologicky aktívnych látok sa umiestnil výrobok obsahujúci životaschopné bakteriálne spóry. Aktívne sa používa na ničenie viac ako 80 druhov škodcov. Chrobák zemiakový, roztoč pavúk, húsenice a mnoho iného hmyzu vo vnútorných a vonkajších priestoroch, ktorý napáda plodiny. „Bicol neobsahuje toxické látky, obnovuje priaznivú biologickú rovnováhu, znižuje stres rastlín po nepriaznivom počasí a ošetrení agrochemikáliami.

Aplikovaný roztok pôsobí na škodcov, ktorí začnú hynúť na druhý deň a na siedmy deň je kolónia úplne zlikvidovaná. pripravené na okamžité použitie. Prášok sa skladuje na suchom mieste až 1,5 roka.

Ošetrenie údajne posilňuje koreňový systém a stonku, podporuje rast a zvyšuje výnosy o 20 %. Osobitne citlivým osobám sa odporúča, aby ošetrenie vykonávali s osobnými ochrannými pomôckami, pretože zloženie obsahuje syntetickú vôňu.

Výhody

 • spektrum s vysokou aktivitou;
 • netoxický výrobok;
 • mierne náklady;
 • Zlepšuje kvalitu sadeníc.

Nevýhody

 • používanie respirátorov a rukavíc pri ošetrovaní.

Najlepšia chemická látka na kontrolu chrobáka zemiakového

Záhrada experta Koragen KS

Hodnotenie 4.9

IMG-20220520-WA0012.jpg

Lídrom v tejto kategórii je prípravok, po ktorého aplikácii sa na zemiakových poliach neobjavia ani chrobáky, ani ich vajíčka a larvy. Koragen Expert Garden je účinný aj proti chrobákovi zemiakov a chrobákom na paradajkách, moliam a listovým škodcom na hrozne.

Pri používaní Koragenu sa eliminuje rezistencia – škodcovia si vďaka inovatívnej účinnej látke nevytvárajú imunitu voči lieku, takže používanie rovnakého insekticídu počas niekoľkých sezón nepoškodí jeho účinnosť.

Medzi výhody prípravku Coragena patrí aj jeho bezpečnosť pre včely už po 3 hodinách aplikácie a jeho veľmi vysoká nákladová efektívnosť.

Výhody

 • nedostatok odporu;
 • úsporná spotreba;
 • Bezpečné pre opeľujúci hmyz;
 • pôsobí na všetky štádiá vývoja škodcov;
 • účinný proti celému komplexu škodcov.

Nevýhody

 • neboli nájdené.

Actara

Hodnotenie: 4.9

Actara

Nesporným lídrom v tejto kategórii hodnotenia je prípravok, po ktorého použití sa na zemiakovom poli neobjaví ani chrobák pruhovaný, ani jeho larvy. Účinný aj na ochranu kvetinových a bobuľovitých plodín proti mšiciam, blanokrídlovcom, cikádam. Výrobok odstraňuje návykový hmyz. Dostáva sa do tráviaceho traktu a paralyzuje tráviaci systém. V dôsledku toho sú jedinci a larvy usmrtené do 1 dňa.

Účinok trvá až 2 mesiace, výnos sa zvyšuje o 30 %, zelenina nehromadí chemické zlúčeniny a je pre človeka úplne neškodná. „Actara“ sa odporúča používať na izbové rastliny. Minimálna spotreba je tiež výhodou. Na ošetrenie rozsiahlych porastov stačí malé množstvo kvapaliny. Roztok pripravený na použitie je pevne fixovaný na rastline, odolný voči vysokým teplotám a dažďu.

Podľa recenzií je insekticíd rovnako účinný na ochranu zemiakov, ríbezlí, malín, hrušiek, jabĺk, egrešov, paradajok, cibule, baklažánov, papriky, kapusty, okrasných kvetov a kríkov. Mnohí chválili jeho vysokú účinnosť, neškodnosť, jednoduchosť použitia.

Výhody

 • nie je návyková;
 • je odolný voči poveternostným vplyvom;
 • Nehromadí toxíny;
 • účinné pre domáce rastliny.

Nevýhody

 • neboli zistené.

Prestige KS

Hodnotenie: 4.8

Prestige KS

Strieborný kandidát na ocenenie – zástupca renomovaného nemeckého výrobcu. Je určený na ničenie chrobáka zemiakového, drôtovca, mšíc, cikád, molice zemiakovej. Účinné zložky sa úplne rozložia do 2 mesiacov bez toho, aby ovplyvnili ekologickú rovnováhu. to bolo dokázané v mnohých štúdiách. Kontroluje škodcov plodín od začiatku výsadby až po zber úrody. Zároveň nemá žiadny vplyv na užitočný hmyz.

Nepochybnou výhodou je antistresový účinok. To znamená, že rastliny sa po ošetrení nielen zbavia lariev a dospelých jedincov, ale aj začnú lepšie rásť a rýchlejšie sa zotavujú po nepriaznivých poveternostných podmienkach.

Výrobok je dostupný ako koncentrát suspenzie. 150 ml zriedených v 1,5 l vody. Toto množstvo stačí na ošetrenie 150 kg sadivového materiálu. Podľa recenzií je to jeden z najlepších prípravkov na ochranu proti škodcom počas vegetácie. Po jednorazovom ošetrení hľúz sa hmyz už nerozmnožuje.

Výhody

 • stimuluje rast rastlín;
 • nezávisí od poveternostných podmienok;
 • rozklad po 53 dňoch;
 • Neškodný pre včely, čmeliaky, vtáky.

Nevýhody

 • nebola nájdená.

Regent

Hodnotenie: 4.7

Regent

Na treťom mieste v rebríčku je prípravok, ktorý má silný účinok a dokáže úplne zlikvidovať chrobáka zemiakového z poľnohospodárskych polí pri jednej aplikácii. Je založený na širokospektrálnej látke, ktorá sa používa nielen na ničenie škodcov, ale aj domácich švábov, mravcov, štiav. Jeho prvým účinkom je kontakt s telom hmyzu. Druhá fáza – prienik ošetrených listov do tráviaceho traktu. Potom dochádza k zablokovaniu nervového systému a paralýze.

Dostupné v niekoľkých formách: prášok, granule a koncentrát v ampulkách. Napriek svojmu chemickému zloženiu je bezpečný pre ľudí a zvieratá. Zostáva účinný celé týždne, dokonca aj v nepriaznivých poveternostných podmienkach.

Podľa skúsených záhradkárov je Regent vynikajúci na ochranu rastlín, zlepšenie výnosov. Hlavnou vecou je správne dodržiavať odporúčané dávkovanie odporúčané výrobcom. Nepochybnou výhodou výrobku je, že ho mnohí ľudia považujú za cenovo dostupný a ekonomický.

Výhody

 • šetrné k životnému prostrediu;
 • rýchla akcia;
 • Zachováva si svoj účinok aj pri veľmi vysokých teplotách
 • použitie na hubenie domácich švábov.

Nevýhody

 • nenájdené.

Mospilan

Hodnotenie: 4.6

Mospilan

Insekticíd štvrtého radu chráni všetky časti zemiakov vrátane stonky, listov, kvetenstiev a hľúz. Začína pôsobiť do pol hodiny; je to systémový kontaktný črevný prostriedok. Účinok trvá až 3-4 týždne. Zároveň je liek netoxický pre ľudí, domáce zvieratá a ryby. Nie je určený na ničenie širokého spektra hmyzu, ale špeciálne na chrobáka zemiakového a kôrovca zemiakového.

Roztok dobre priľne k vrcholom, je odolný voči vysokým teplotám, pomaly ho zmyje dážď a silná rosa. Na záhrade môžete pracovať najskôr 3-4 dni po ošetrení. Výrobok sa spotrebuje veľmi málo. Zmes bude pozostávať z 0,6 g prášku a 10 litrov vody. Postačuje na 200 štvorcových metrov. m zemiakového záhonu.

Napriek tomu, že sa na trhu objavil relatívne nedávno, ocenili ho mnohí spotrebitelia aj odborníci. nie je návykový pre škodcov, nehromadí sa na hľuzách, neškodný pre včely, čmeliaky, vtáky, ničí vajíčka, larvy a dospelé jedince.

Výhody

 • účinok do 2 hodín;
 • šetrné k životnému prostrediu;
 • odolné voči teplu a dažďu;
 • hospodárne používanie.

Nevýhody

 • nezistiteľné.

Veliteľ

Hodnotenie: 4.5

Comandor

Piata v poradí je chemická látka, ktorá bude skutočnou núdzovou pomocou v boji proti napadnutiu chrobákom zemiakovým. Vďaka rýchlemu a dlhotrvajúcemu účinku je vhodný na súkromné aj profesionálne použitie. Ak sa dostanete na telo hmyzu a potom s ošetrenými výhonkami vo vnútri, dochádza k paralýze nervových zakončení a nevyhnutnej smrti, takže výrobok má vysoký stupeň účinnosti.

„Komandor“ pôsobí na jednotlivcov v uzavretom a otvorenom teréne. Okrem chrobáka zemiakového sa ničia aj mšice, drôtovce, belorítky, cikády atď. Mnohé druhy škodcov sa dajú úplne zlikvidovať už za 24 hodín. Dospelý hmyz aj jeho larvy vo všetkých štádiách dozrievania.

Hlavnou výhodou je odolnosť voči slnku, dažďu a vysokým teplotám. Prípravok zostáva pevne prichytený na listoch a naďalej pôsobí na hmyz. Preto na ochranu pred škodcami a zvýšenie výnosov stačí jedno ošetrenie za sezónu.

Výhody

 • Veľký vplyv;
 • dlhotrvajúci účinok;
 • zlepšuje vašu záhradu;
 • nefytotoxické pre záhradné rastliny.

Nevýhody

 • sa nesmie používať počas obdobia kvitnutia medovice.

Bancol

Hodnotenie: 4.4

bancol z chrobáka zemiakového

Na šiestom mieste v našom rebríčku je insekticíd s kontaktno-intestinálnym účinkom na chrobáka zemiakového a mnohých ďalších škodcov na domácich pozemkoch. Najlepšie na: mušky, múčnatky, mol zemiakový, drôtovec. Výrobok je dostupný vo forme prášku, ktorý sa pred použitím rozpustí vo vode. Výsledná zmes sa pomaly vymýva dažďom a rosou, čo umožňuje maximálne 2 použitia počas vegetačného obdobia.

Dospelí jedinci hynú okamžite, larvy – keď sa vyliahnu. Minimálne používanie a nízke náklady. Prípravok sa používa v pomere 5 g na 10 litrov vody. Zemiaky sa ošetrujú každých 20 dní.

Podľa názoru respondentov prípravok optimálne spája účinnosť proti škodcom a bezpečnosť pre ľudí, zvieratá, včely. Mnoho ľudí sa vyjadrilo k neutrálnej vôni, ktorá nedráždi ani mimoriadne citlivý čuch. „Bancol“ sa používa nielen na súkromných pozemkoch, ale aj na poľnohospodárskych poliach poľnohospodárov.

Výhody

 • vysoká miera nákazy dospelých jedincov a lariev;
 • Je dokonale ukotvený k zeleni;
 • nemá vplyv na životné prostredie;
 • bez silného zápachu.

Nevýhody

 • nenájdené.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: