23 najlepších odrôd remontantných jahôd

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a nie je predajný. Konzultácia s odborníkom pred kúpou.

Záhradkári sa čoraz častejšie rozhodujú pre remontantné jahody. Dáva dve úrody za sezónu. Remontanty sú vhodné aj na plodenie v zime (v skleníkových podmienkach). Proces pestovania týchto jahôdobsahuje tieto funkcie:

 1. Táto záhradná plodina má vyššie nároky na pestovateľské podmienky, pretože plodí počas celej sezóny.
 2. Ich dynamický rast a nepretržité plodenie sú spojené s krátkou životnosťou, preto sa musia pravidelne obnovovať.
 3. Na zvýšenie sekundárneho výnosu a jeho skoré získanie sa odporúča odstrániť prvé jarné stonky kvetov.
 4. Remontantné odrody jahôd sa delia na tie, ktoré vytvárajú fúzy, a tie, ktoré rastú bez nich. Naši odborníci vyhodnotili najlepšie z nich.

Kritériá výberu jahôd na výsadbu

Ktoré jahody vysadiť na vlastnom pozemku? – ukazuje sa, že výber odrody nie je taký jednoduchý, ako by sa mohlo zdať; nie každá odroda je vhodná. Zvážte hlavné aspekty výberu.

Obdobie plodenia

Skoré a neskoré odrody jahôd majú obmedzený čas zberu, buď na začiatku leta, zvyčajne koncom mája alebo začiatkom júla, alebo bližšie k jeseni, v auguste alebo septembri. Zlatá stredná cesta: remontantné odrody, ktoré rodia dvakrát počas rovnakých období. U pestovateľov sú obľúbenejšie aj vďaka vyšším výnosom.

Stále rastúca jahoda je jahoda, ktorá rodí tri roky, potom sa jej schopnosť nasadzovať plody a kvalita výrazne zníži a musí sa nahradiť novou jahodou.

Chuť

Keď vidíte krásne obrázky veľkých bobúľ v časopisoch a katalógoch, mnohí neinformovaní, ktorí chcú pestovať rovnaké veľké jahody, sa ponáhľajú objednať sadenice alebo semená tejto zázračnej rastliny. Nie každý však vie, že veľkosť ovocia je často nepriamo úmerná jeho sladkosti. Inými slovami, čím plytšie sú bobule, tým sú chutnejšie. Mnohé jahody si musia vybrať medzi estetikou a sladkosťou; tá má často prednosť. Z väčších odrôd, Albion, Queen Elizabeth 2, Honey, Gigantella, Chambery, sa šľachtiteľom podarilo zlepšiť ich chuť v porovnaní s inými „obrami“.

Vlastnosti klímy

Rôzne odrody sú prispôsobené rôznym úrovniam vlhkosti, svetla a teploty. Pre strednú oblasť, kde prevláda černozemný typ pôdy, najžiadanejšia jahoda Vima Kimberly, sa teda môže pestovať aj v stredných a severných zemepisných šírkach v dobre izolovaných skleníkoch s organizovaným osvetlením. Odrody Temptation a Prima Donna sú vhodné na pestovanie v skleníku v akomkoľvek regióne a môžu sa vysádzať aj vonku, ale v teplých oblastiach. Na Urale, Lubave a Ženeve ovocie dobre, a na Sibíri – Krymský Remontant a Mount Everest, sú uvedené v našom prehľade.

Existujú aj univerzálne odrody, nenáročné na všetky zemepisné šírky, medzi nimi aj slávny Med, ktorý znesie mráz a teplo, ale odroda sa nestala populárnou kvôli potrebe starostlivosti, ktorú určuje podnebie – nie vždy môžete získať sladké chutné bobule. V tomto ohľade sú lepšie špeciálne odrody pre konkrétne podnebie – nemusia kompenzovať napríklad nedostatok vlahy alebo slnka.

Semená alebo sadenice

Ak naozaj chcete pestovať sadenice vlastnými rukami, môžete si kúpiť semená a zasadiť ich v januári a februári, aby sadenice zosilneli pred presunom na záhon. Kupujte osivo len od predajcov s overenou reputáciou a referenciami – na trhu je, žiaľ, veľa falzifikátov.

Zdravé, už vyklíčené sadenice, vhodné na výsadbu, sa prejavia niekoľkými znakmi:

 1. Listy rovnomernej zelenej farby bez suchých hnedých škvŕn a poškodenia parazitmi alebo chorobami. Zdravá zeleň má mierne chmýří.
 2. Jadro by nemalo byť scvrknuté alebo zhnité a korene by mali byť približne 7 cm dlhé a v priemere 0,5 cm pri koreňovom krčku.
 3. Na obnovených sadeniciach jahôd by mali byť aspoň 3 listy.
 4. Priemer koreňového balu by nemal byť menší ako 7-8 mm.
 5. V rašelinovom kvetináči by mali byť korene rozrastené a viditeľné mimo nádoby.

Pozor na choroby

Pri výbere zelených sadeníc je dôležité včas odhaliť choroby, aby ste si ich nepriniesli do záhrady. Ako vyzerajú patológie:

 1. Škvrny na zeleni sú väčšinou plesne, ktoré sú v prípade bežných odrôd neškodné, ale len ak rastlina už vyklíčila. Problém sa dá vyriešiť odrezaním postihnutých listov. Stále by sa však malo predchádzať sadeniciam s vpichmi.
 2. Bledé listy sú príznakom fytoftórovej nekrózy postihujúcej rohy jahôd.
 3. Zvráskavené listy naznačujú roztoč jahody, ktorý je nebezpečný aj pre sadenice a iné rastliny.

Listy by mali mať pri raste plne reprezentatívny vzhľad. Ak si s niečím neviete rady, je lepšie odmietnuť nákup.

Kedy sadiť?

Sadenice si radšej kúpte v júli – už sú v obchodoch a do zimy ich môžete zasadiť do zeme. Listy majú dosť času na to, aby zosilneli a na kvetných stonkách sa vytvoria púčiky. Nemali by ste to robiť koncom leta – mladá rastlina sa nestihne prispôsobiť novému prostrediu pred zimným spánkom a s najväčšou pravdepodobnosťou nepreženie mrazy a uhynie.

Čo sú sadenice frigo?

Frigo je spôsob prípravy sadeníc. Materské kríky by sa mali vysádzať na jar, mali by sa hnojiť, ale nie zvlhčovať, a rastlina by nemala kvitnúť – tak sa všetka energia púčikov spotrebuje na rozmnožovanie. Keď klíčky vyrastú, prikrmujte ich a počkajte, kým dozrejú, zvyčajne v novembri, keď získajú hnedastú farbu. Potom sa kríky vykopú a umiestnia na chladné miesto. Odstráňte listy, korene nechajte neporušené. Výrobky zabaľte do polyetylénového vrecka a až do potreby ich skladujte v chladničke pri teplote 0 °C … -2 °C. Sadenice sušené mrazom počas optimálneho roka; po uplynutí tohto obdobia sa znižuje výnos rastliny.

Hodnotenie najlepších odrôd remontantných jahôd

NomináciaUmiestnenieNázovHodnotenie
Najlepšie odrody veľkoplodých remontantných jahôd1Kráľovná Alžbeta 25.0
2Albion4.9
Najlepšie remontantné odrody jahôd na pestovanie na Urale1Ľubava5.0
2Ženeva4.9
Najlepšie odrody remontantných jahôd na pestovanie na Sibíri1Krymská Remontantaya5.0
2Mount Everest4.9
Najlepšie remontantné jahody na pestovanie v skleníku1Prima Donna5.0
2Pokušenie4.9
Najlepšie odrody remontantných jahôd bez fúzikov1Lyubasha5.0
2Coquette4.9
3Capri4.8
4Evi 24.7
5Furor4.6
6Florin4.5
7Ostara4.4
Najlepšie odrody remontantných jahôd, ktoré vytvárajú fúzy1Garland5.0
2Mollingov opál4.9
3Toscana4.8
4Moskovská pochúťka F14.7
5Marais de Bois4.6
6Cabrillo4.5
7Vima Rina4.4
8Everest4.3

Najlepšie odrody veľkoplodých remontantných jahôd

Kráľovná Alžbeta 2

Hodnotenie: 5.0

Kráľovná Alžbeta 2

Odroda Queen Elizabeth 2 si rýchlo získala popularitu pre svoje veľké a šťavnaté bobule s hmotnosťou približne 40 gramov, pri dobrej úrode až 60 gramov. Vďaka tejto veľkosti majú bobule malé semená a bohatú červenú dužinu s hustou štruktúrou, vďaka ktorej sa dobre skladujú, prepravujú, sú vhodné na konzervovanie, mrazenie. Počas teplej sezóny môžete zbierať úrodu 2 až 3-krát, ak je dostatok slnečného svetla na dozrievanie bobúľ a ak sú kríky dobre ošetrované.

Jahody kráľovnej Alžbety 2 sú dobre prispôsobené ruskému podnebiu – dobre znášajú chlad, priame slnečné svetlo a vietor. Jediné, čo je pre ňu neprijateľné, je nechať ju na zimu vonku bez ochranného spodného dielu.

Jahody sa rozmnožujú fúzikmi, ktorých sa počas sezóny môže vytvoriť veľa – je lepšie ich odrezať hneď, ako sa objavia, aby sa energia rastliny zamerala na vývoj plodov. Jahody nepotrebujú veľa pôdy, ale potrebujú veľa vody, len toľko, aby plody dozreli. Zložitá starostlivosť tiež neprichádza do úvahy – stačí včas odstrániť nežiaduce výhonky, zvlhčiť pôdu a prihnojiť rastlinu. Od začiatku kvitnutia po zber plodov – v priemere 7 týždňov pri krátkom slnečnom počasí a len 3 týždne pri teplom slnečnom počasí. Sladkosť ovocia zostáva v oboch prípadoch rovnaká, hladina cukru a estetické vlastnosti sa nemenia 3-4 dni po zbere.

Výhody

 • 2-3 zbery za sezónu;
 • Každá bobuľa váži 40-60 gramov.;
 • Nenáročná odroda;
 • Dobre sa uchováva, vhodný na skladovanie.

Nevýhody

 • Neznáša mrazy pod -20 °C.

Albion

Hodnotenie: 4.9

Albion

Statné jahodové kríky odrody Albion sú estetické – majú veľké ochlpené listy s charakteristickým leskom, silné stonky, na ktorých rastú bobule dlhé až 6 cm, každá s hmotnosťou 30-60 g. Takáto hmotnosť však spôsobí, že sa stonky kvetov sklonia k zemi. Našťastie má táto odroda zvýšenú odolnosť voči hnilobe bobúľ. Plody sú veľké, jasne červené, majú krásnu, hustú dužinu, sú homogénne a esteticky pôsobia niekoľko dní po zbere, preto ich možno nájsť na pultoch supermarketov. Kríky si tiež zachovávajú schopnosť produkovať rovnako kvalitné bobule počas celého obdobia plodenia, dokonca aj počas jednej sezóny, počas ktorej sa z jednej rastliny môže zozbierať od 1 do 2,4 kg plodov.

Kríky aktívne nevypestujú fúzy – stačia na rozmnožovanie kríkov, pričom nie je potrebné vynakladať veľa úsilia na ich prerezávanie. Rastliny sú nenáročné na podmienky stanovišťa, stačí včas zalievať a hnojiť pôdu, ale pri absencii slnečného počasia hrozí, že získate nie najsladšie, hoci šťavnaté bobule. Odolnosť kríkov voči mrazu je nízka, preto je lepšie ich na zimu zabaliť. Albion rodí takmer nepretržite od začiatku mája do začiatku septembra, nie prerušovane, ale pri dobrej starostlivosti a dostatočnom oslnení.

Výhody

 • takmer nepretržité plodenie počas sezóny;
 • veľké sladké bobule, ktoré si zachovávajú svoje vlastnosti ešte niekoľko dní po zbere;
 • niekoľko fúzov;
 • nízka náchylnosť na hnilobu.

Nevýhody

 • nízka mrazuvzdornosť;
 • potreba dostatočného svetla.

Najlepšie odrody remontantných jahôd na pestovanie na Urale

Ľubava

Hodnotenie: 5.0

Lubawa

V podmienkach mierneho uralského podnebia sa jahodám Lyubava darí. Ide o remontantnú odrodu vyšľachtenú Slovenskou šľachtiteľkou Svetlanou Ajcchanovou. Mnohí pestovatelia zeleniny ocenili bobule – sú oveľa sladšie ako väčšina známych odrôd záhradných jahôd a podľa niektorých je Ľubava dokonca sladšia ako kráľovná Alžbeta 2, o ktorej sme už hovorili, a je tiež odolná voči mrazu – čo je dôležitá vlastnosť a konkurenčná výhoda danej odrody. Dozrieva už začiatkom júna, jeden krík s náležitou starostlivosťou prináša ovocie až do prvých októbrových mrazov, potom prestáva dozrievať. Ďalšia výhoda – rastlina je odolná voči suchu a horúčave a kvalita plodov veľmi neutrpí, ale pri nedostatku vody sa môže rozpadnúť.

Bobule na kríkoch sú veľmi bohaté, dozrievajú vo vlnách, približne raz týždenne sa môžu zbierať z lôžka. Plody sú veľké, až 50 g, ak je pôda dostatočne zvlhčená., majú hustú šťavnatú dužinu. Bobule si zachovávajú svoju chuť počas celej sezóny, po zbere vydržia niekoľko dní a sú vhodné na konzumáciu v čerstvom stave, na konzervovanie a najmä na mrazenie – chuť bobúľ sa tým len zvýrazní. Odolnosť plodov voči hnilobe a napadnutiu parazitmi je u odrody Lubava vysoká. Kríky dávajú priemerný počet úponkov, ale nie je ľahké vybrať kvalitný materiál na šľachtenie, a to je jediná nevýhoda odrody.

Výhody

 • vysoká sladkosť;
 • nenáročná odroda;
 • Dlhodobé plodenie počas celej sezóny;
 • kríky sú odolné voči mrazu, teplu a suchu;
 • bobule sú ideálne na mrazenie – ich chuťové vlastnosti sa nezhoršujú.

Nevýhody

 • niekoľko kvalitných fúzov na chov.

Ženeva

Hodnotenie: 4.9

Ženeva

Rozšírené kríky jahody odrody Geneva sú krátke a ich kvetné stonky sú nízke a nesú vaječníky mimo polomeru kríka – túto skutočnosť je potrebné zohľadniť pri výbere spôsobu výsadby a budúce bobule by mali byť založené tak, aby neležali na zemi. Napriek tomu je Ženeva odroda jahôd, ktorá dobre rastie a vyvíja sa v uralskom podnebí a produkuje bobule s hmotnosťou až 50 g. pri prvom zbere začiatkom júna a rovnaké alebo o niečo menšie v nasledujúcom období od júla do jesenných mrazov. Majú mierne sladkú chuť s náznakom kyslosti, ale ich chuť je výrazná. Hustota dužiny je dostatočná na to, aby pri ohrýzaní, preprave a zbere bolo cítiť chrumkanie.

Jahody majú dobrú zimnú odolnosť pre uralské zemepisné šírky, kríky sa dobre vyvíjajú a prinášajú ovocie v oblačnom a daždivom počasí – objem úrody počas sezóny je kompenzovaný. Jedinou podmienkou pre túto odrodu je, že kríky musia byť vysadené tak, aby sa navzájom nedotýkali. Keďže chrobáky rýchlo rastú aj na zemi, je dôležité dodržiavať vzdialenosť medzi rastlinami, aby sa vytvoril skleníkový efekt, ktorý môže viesť k hnilobe plodov.

Výhody

 • Bobule s miernou sladkosťou a výraznou vôňou;
 • Pravidelné plodenie s intervalom 2-2,5 týždňa;
 • nenáročný na poveternostné podmienky;
 • niekoľko fúzov;
 • rastlina rýchlo rastie.

Nevýhody

 • Bobule ležia na zemi – je potrebná podložka z pilín alebo textilu;
 • Žiadny skleníkový efekt.

Najlepšie odrody remontantných jahôd na pestovanie na Sibíri

Krymský repontant

Hodnotenie: 5.0

Krymský remontant

Pre drsné sibírske podnebie je ideálna „Krymskaya Remontantnaya“, hoci na Kryme bola vyšľachtená, zdá sa, skôr pre teplo a svetlo než pre mráz a nedostatok slnka, ktoré však znáša dokonale, pre čo bola rozšírená za Uralom. Plodenie začína už v máji, po ktorom nasleduje prestávka a druhá vlna v júli až septembri. Počas jednej sezóny sa z jednej rastliny dá vyprodukovať až 1,5 kg plodov vhodných na akýkoľvek druh použitia. Nie sú veľké – 20-30 gramov., Sladká, voňavá, jasne červená, hustá dužina.

Krymský renontant má veľké a stredne veľké kríky s krátkymi stopkami, ktoré siahajú nahor. Záhradníci často využívajú estetické vlastnosti rastliny – jahody sa vysádzajú pozdĺž plotov a hraníc. Rozmnožuje sa semenami alebo delením dospelých kríkov – fúzy nie sú vždy vhodné pre ich malý počet a kvalitu. Kríky nevyžadujú starostlivosť, stačí udržiavať optimálne množstvo vlahy v pôde (nedostatok alebo prebytok sa dobre znáša), včas hnojiť a odstraňovať burinu. Všimnite si odolnosť voči škodcom a chorobám, na prevenciu sa odporúča vysadiť medzi riadky zamatové trávniky, cibuľu, cesnak na odpudzovanie hmyzu.

Výhody

 • Odolný voči mrazu, nadmernej a nedostatočnej vlhkosti;
 • Univerzálna odroda pre všetky zemepisné šírky;
 • Hnojenie dvakrát za sezónu;
 • Sladké, stredne veľké plody.

Nevýhody

 • významné neidentifikované.

Mount Everest

Hodnotenie: 4.9

Mount Everest

Druhá najobľúbenejšia medzi sibírskymi záhradkármi je remontantná záhradná odroda jahôd „Mount Everest“. Ide o jednu zo starých odrôd, vyšľachtenú už v 80. rokoch 20. storočia vo Francúzsku, ktorá sa v Európe a Rusku ujala vďaka svojej univerzálnosti a nenáročnosti na podnebie. Vytvára úrodu bobúľ s hmotnosťou približne 30-50 gramov., 5-7 na vetvičku.

Stredne veľké, rozrastajúce sa kríky, ktoré vytvárajú fúzy len v prvom roku – vtedy sa môžu použiť na rozmnožovanie; v nasledujúcich sezónach sa nevyskytujú žiadne problémy s rezom. Rastlina je odolná voči chorobám. Kríky vyžadujú zalievanie – nedostatok vody vedie k rozpadu plodov. Ovocie potrebuje svetlo aj na dozrievanie.

Výhody

 • veľa bobúľ na jednej vetvičke;
 • od druhého roku už nie je problém so strihaním fúzov;
 • prirodzená imunita voči parazitom a chorobám
 • Univerzálna odroda pre teplé a chladné podnebie.

Nevýhody

 • nie najsladšie bobule.

Najlepšie odrody remontantných jahôd na pestovanie v skleníku

Prima Donna

Hodnotenie: 5.0

Prima Donna

Jahody Primadonna poskytujú najlepšie výnosy v skleníku. Má mierne oneskorené obdobie plodenia – jún-júl a august-september, nemôžete zbierať veľa bobúľ z kríka, ale tie, ktoré dozrievajú, budú dokonale sladké, majú správny tvar kužeľa a lesklý lesk a vážia asi 50 gr. plody sa dobre prenášajú, zachovávajú si estetické a chuťové vlastnosti aj po zbere; z týchto dôvodov sa často pestujú v škôlkach na predaj. Ďalšou výhodou odrody – minimálne požiadavky na starostlivosť, rastlina stačí zalievať 1-2 krát týždenne, nebojí sa mrazov. Silné kríky, vysoké stonky kvetov, čo uľahčuje zber a umožňuje rastlinu zdobiť záhradné pozemky – v teplom podnebí Primadonna môže byť zasadená v zemi.

Recenzie potvrdzujú vynikajúcu chuť bobúľ, dozrievanie aj v podmienkach nedostatočného oslnenia. Záhradníci milujú Prima Donna pre jej nenáročnosť a estetiku.

Výhody

 • veľmi sladké veľké bobule;
 • vhodné na pestovanie na predaj;
 • ker nie je vystavený mrazu;
 • stonky kvetov sú vysoko;
 • Vhodný na výsadbu do zeme alebo do skleníka.

Nevýhody

 • Vyžaduje včasné zavlažovanie.

Pokušenie

Hodnotenie: 4.9

Pokušenie

Odroda záhradných jahôd Temptation je vhodná na pestovanie v skleníkoch v súkromných domácnostiach a škôlkach. Je to jeden z mála druhov, ktoré môžu plodiť aj na nezakorenených fúzikoch – ker ich produkuje veľa, ale väčšinu z nich bude treba vyrezať, pretože nie sú vhodné na plodenie. Temptation sa preto môže pestovať v skleníkoch, kvetináčoch, vertikálnych záhradách.

Bobule strednej veľkosti s hmotnosťou do 30 g., sladké a šťavnaté, z jedného kríka sa za sezónu urodí až 20 kusov, čo predstavuje približne 1,5 kg plodov. Záhradníci upozorňujú, že plody druhej vlny, zbierané na jeseň, sú sladšie ako plody dozreté v máji až júni, takže sa ľahšie konzumujú čerstvé. Pri stálom osvetlení a hnojení sa plody môžu zbierať po celý rok – variant vhodný skôr pre zimné záhrady a škôlky.

Výhody

 • Plody sa tvoria aj na nezakorenených fúzikoch;
 • Môže sa pestovať v kvetináčoch a na vzpriamených záhradách;
 • môžu plodiť po celý rok, ak sú udržiavané v teple a na svetle;
 • až 1,5 kg bobúľ z jedného kríka v jarnom a jesennom období;
 • Dobré na prepravu.

Nevýhody

 • Vousy nie sú vhodné na rozmnožovanie a plodenie.

Najlepšie odrody remontantných jahôd bez fúzikov

Jahoda bez fúzov šetrí miesto a čas, pretože ju netreba strihať. Sú však menej odolné voči teplu a suchu.

Lyubasha

Hodnotenie: 5.0

Lyubasha

Prvé miesto v rebríčku obsadila odroda jahôd Lyubasha. Jeho jahodové kríky sú mohutné a poloplané. Žiadne fúzy. Časť stonky, ktorá spája plod s rastlinou, je silná a hrubá. Lyubasha je zimovzdorná odroda. Dlhodobo kvitne a prináša ovocie.

Každá jahoda má pravidelný kužeľovitý tvar. Plne zrelé bobule vážia približne 18-22 gramov. Jahodová dužina odrody Lyubasha má vysoký obsah cukrov a vitamínu C. Jeho chuť je výrazne jahodová.

Podľa recenzií spotrebiteľov zrelé jahody Lyubasha chutia skvele. Bobule konzumované čerstvé alebo mrazené na zimu. Rozhodnutie o zaradení Lyubashy do rebríčka vychádza zo skutočnosti, že má dobrú odolnosť voči suchu a je odolná voči bežným chorobám. A úplne zrelé bobule majú vynikajúcu chuť.

Výhody

 • vysoká produktivita;
 • chuťové vlastnosti;
 • Možnosť získať niekoľko plodín za sezónu;
 • Dobrá odolnosť voči suchu a mrazu.

Nevýhody

 • Potreba propagácie.

Koketka

Hodnotenie: 4.9

KOKETKA

Omladený jahodový Flirt je ďalší v poradí. Krík je napoly rozprestretý, s množstvom listov a bez úponkov. Stredne veľké, konkávne, lesklé, tmavozelené listy. Dlhé stonky kvetov pod nimi. Stonkový orgán je dlhý a hrubý.

Pravidelné jahody v tvare kužeľa s hmotnosťou 17-23 g. Jeho farba je oranžovo-červená. Sladká a trpká chuť. Kvetina je veľmi voňavá. Bobule sú šťavnaté a majú mäkkú dužinu. Dobre prezimuje a mierne vysychá. Koketka má dobrú odolnosť voči hlavným chorobám, ale často ju napáda roztoč jahodový.

Recenzie na Knocket sú vo všeobecnosti pozitívne. Cenená pre svoju vynikajúcu klíčivosť, plodnosť a chuť. Táto remontantná jahoda sa zaslúžene umiestňuje v rebríčku najlepších, pretože poskytuje bohaté výnosy a z úhľadných kríkov bez fúzikov sa plody ľahko zbierajú.

Výhody

 • Príjemná dezertná chuť;
 • Plná chuť;
 • Vysoký výnos;
 • Bezproblémová preprava;
 • Kríky sa dajú ľahko opeliť.

Nevýhody

 • je často napadnutý roztočom jahodovým.

Capri

Hodnotenie: 4.8

CAPRI

Tretie miesto v rebríčku obsadila jahodová remontantná odroda – Capri. Kompaktná veľkosť. Má priemerný počet svetlozelených, lesklých listov so širokými vrúbkovanými okrajmi. Capri je biela u oboch pohlaví. Stonky kvetov sú silné, stoja vzpriamene, ale pod váhou dozrievajúcich jahôd ležia na pôde.

Bobule sa dodávajú v stredných až veľkých veľkostiach. Majú pravidelný kužeľovitý tvar a vyzerajú veľmi nápadne. Jeho semená sú povrchné. Keď rez rozrežete, uvidíte, že aj dužina je červená. Sú pevné, ale nie tvrdé a nekrivolajú. Chutné a šťavnaté jahody. Žiadne dutiny v plodoch.

Podľa recenzií má odroda Capri najlepšie spotrebiteľské vlastnosti. Naši odborníci ho ohodnotili, pretože si počas prepravy zachováva svoju predajnosť a môže sa dlhodobo skladovať. Atraktívne vyzerajúce bobule sa ľahko oddeľujú od stonky. Môže priniesť približne 2 kg plodov z jednej rastliny.

Výhody

 • Jednorozmerné bobule;
 • Harmonická chuť;
 • vysoká odolnosť voči suchu;
 • dobrá prepraviteľnosť;
 • univerzálne použitie.

Nevýhody

 • ku koncu sezóny majú bobule nepravidelný tvar.

Evi 2

Hodnotenie: 4.7

Evi 2

Na štvrtom mieste sa umiestnila remontantná jahoda „Evi 2. Krík rastie rozložitý, ale zaberá málo miesta. Vizuálne má zaoblený tvar. Je na ňom málo listov. Majú svetlozelenú farbu a dentice. biele kvety oboch pohlaví. Stonky kvetov tvoria veľa kvetov. Nachádzajú sa nad listami.

Evi 2 sa vyznačuje veľkými plodmi. Ich tvar je kužeľovitý, blížiaci sa ku guľatému. Žiadny krk. Dužina je pokrytá jasne červenou šupkou s množstvom žltých semien, ktoré sú plytko. Ružová dužina je pevná a po zahryznutí sa ozve chrumkanie. Jadro je belavé a sú v ňom malé dutinky. Evi 2 má výraznú jahodovú vôňu.

Pestovatelia vo svojich recenziách uvádzajú harmonickú chuť týchto jahôd. Uvádzajú, že čím lepšie sa oň starajú, tým väčšia môže byť úroda. Túto odrodu sme zaradili do nášho hodnotenia, pretože sa počas prepravy nekazí a je vhodná na skladovanie. Zariadenie Evi 2 je ideálne na komerčné použitie.

Výhody

 • jasná vôňa;
 • harmonická chuť;
 • sa počas prepravy nepokazia;
 • vysoká zimná odolnosť.

Nevýhody

 • Bobule sa neoddeľujú hladko od kališných lístkov;
 • Ovocie praská, keď vytrvalo prší.

Furor

Hodnotenie: 4.6

Furor

Na piatom mieste v rebríčku sa umiestnila odroda jahôd Furor. Kríky nezaberajú veľa miesta, ale rýchlo rastú. Sú pokryté veľkými okrúhlymi listami so širokým vrúbkovaním na okraji. Kvety na rastline majú bielu farbu a patria obom pohlaviam. Stonky kvetov sú dlhé a rozprestierajú sa po zemi. Ovocie prinášajú takmer nepretržite.

veľké jahody, ktoré majú pravidelný, podlhovastý, kužeľovitý tvar. Plody môžu mať malý krčok. Všetky bobule sú jednorozmerné, ale ku koncu sezóny sa ich veľkosť mierne mení. Dužina jahôd je jasne červená. Je stredne hustá, bez charakteristického chrumkania. Zároveň sú veľmi aromatické a v plodoch nie sú žiadne dutiny.

Záhradkári poznamenávajú, že bobule zostávajú sladké aj pri silnom daždi alebo ku koncu sezóny. Jahoda Furor je zaradená do hodnotenia ako jedna z najskôr dozrievajúcich jahôd. V závislosti od regiónu začína dozrievať už v druhej polovici mája. Okrem toho je odolný voči hubovým chorobám koreňového systému, listov alebo plodov.

Výhody

 • dobrá veľkosť bobúľ;
 • Ich jemná vôňa a príjemná chuť;
 • vynikajúce plodenie bez ohľadu na poveternostné podmienky;
 • dobrá imunita.

Nevýhody

 • Musí sa starostlivo udržiavať.

Florine

Hodnotenie: 4.5

FLORIN

Holandská remontantná odroda jahôd Florin je na šiestom mieste. Kríky sú kompaktné, stredne veľké a pokryté veľkým množstvom listov. Tieto majú jasne zelenú farbu. Vysoké výnosy vďaka jemnému obsahu peľu v kvetoch vajíčka. Silné, vzpriamené stonky kvetov vyčnievajú nad listy. Keď jahody dozrievajú, ukladajú sa na zem.

Jahody Florine sa dodávajú vo veľkých alebo stredne veľkých. Ich tvar je tupo kužeľovitý, približujúci sa k zaoblenému tvaru. Keď sú úplne zrelé, ich šupka je mierne bordová. Semená môžu byť žlté alebo červené. Nie sú hlboko ohromení. Červenkastá dužina. Sú pevné, ale zároveň veľmi šťavnaté. Niekedy sú vo vnútri bobúľ dutiny.

Záhradníci vo svojich recenziách hovoria, že jahody Florin sú univerzálne konzumované: môžu byť použité na zdobenie dezertov, konzervované alebo mrazené. Každý krík dáva viac ako 1 kg ovocia. Pri intenzívnych agrotechnických opatreniach môže priniesť až 3 kg z rastliny. Záhradnícki odborníci označili Florin za jednu z najlepších odrôd pre jej vynikajúcu odolnosť voči chorobám a škodcom.

Výhody

 • veľké plody;
 • Šťavnaté, voňavé;
 • univerzálne použitie
 • Dobrá odolnosť voči škodcom alebo chorobám.

Nevýhody

 • Nie každý má rád jeho chuť.

Ostara

Hodnotenie: 4.4

OSTARA

Rebríček najlepších bezsemenných odrôd uzatvára jahodová odroda Ostara. Kríky dosahujú výšku 30 cm. Majú guľovitý tvar a veľmi kompaktný vzhľad. Priemerný počet listov na rastline. Rozvíja sa veľa kvetných stoniek, ktoré prinášajú veľké množstvo plodov, čo zaručuje vysokú úrodu.

Stredne veľké jahody. Široko kužeľovitý, blížiaci sa k zaoblenému tvaru. Bobule nemajú hrdlo. Hlboko vtlačené semená sú zvyčajne žlté, ale môžu sa zmeniť na červenkasté. Koža je jasne červená. Stredne hustá dužina. Ich štruktúra je veľmi jemná. Jahody sú veľmi šťavnaté a aromatické. V chuti je sladkosť organicky doplnená kyselinkou.

Výhody

 • Vynikajúce chuťové vlastnosti;
 • Jednoduchá a nenáročná odroda;
 • vysoké výnosy.

Nevýhody

 • bobule malej veľkosti;
 • zle prepravované a skladované.

Najlepšie odrody remontantných jahôd, ktoré vytvárajú metličky

Odrody jahôd tvoriace fúzy môžu plodiť na materských rastlinách alebo na dcérskych ružiciach. Preto sa o ne starajú rôzne: jednému sa môžu odstrániť úponky, čo zvyšuje výnosy, zatiaľ čo ostatné sa ponechávajú.

Garland

Hodnotenie: 5.0

Garland

Prvé miesto patrí opravenej odrode jahôd Garland. Silné rastliny jahôd dosahujú výšku až 25 cm. Sú pokryté priemerným počtom listov a majú guľovitý tvar. Fúzy odrody garland remontant sú stredne dlhé a zelené s ružovkastým nádychom. Stredne veľké listy so zeleným a modrastým sfarbením.

Veľké alebo stredne veľké jahody. Široko kužeľovitého tvaru; bez hrdla. Všetky bobule sú rovnomerné, ale ku koncu sezóny sú podlhovastejšie. Farba kože je jasne červená. Žltkasté nažky sedia plytko. Dužina jahôd je červenkastá a svetlej farby. Sú šťavnaté, jemné a majú skvelú vôňu. Jeho chuť sa opisuje ako dezertná, kombinuje sladkosť s náznakom kyslosti.

Znalci tejto odrody uvádzajú, že majú všestranné využitie, ale najlepšie sa konzumujú čerstvé. Naši odborníci zaradili Garland do tohto rebríčka, pretože ide o remontantnú odrodu, ktorá poskytuje stabilné plody, a tiež preto, že jahody nemajú tendenciu ku koncu sezóny príliš plytvať. Veniec je pomerne odolný voči bežným chorobám.

Výhody

 • okrasné kríky;
 • Vynikajúce chuťové vlastnosti;
 • vysoká výnosnosť;
 • Plodí aj v nepriaznivých podmienkach.

Nevýhody

 • pri preprave sa rýchlo kazí.

Opal molling

Hodnotenie: 4.9

Mollingov opál

Na druhom mieste sa umiestnila jahoda Molling Opal. Silné strapce, ktoré rastú do výšky. Sú polorozvetvené a silne olistené. Je tu veľa úponkov. Veľké listy s jasne zelenou farbou. Biele kvety sú oboch pohlaví. Dlhé stonky kvetov sú mierne ochmýrené. Sú hrubé a uložené na úrovni listov alebo pod nimi.

Jahody Molling Opal sú pomerne veľké a majú tvar kužeľa. Všetky bobule sú približne rovnako veľké. Pevná, jasne červená pokožka. Semená sú žlté, povrchovo umiestnené. Červenkastá dužina stredne hustá. Pri uhryznutí nekričí. Bobule majú mäkkú vláknitú štruktúru a chuť veľmi podobnú lesným jahodám.

Výhody

 • Chuťový profil je špičkový;
 • Slušné výnosy;
 • Jeho plody sú rovnomernej veľkosti;
 • nie je dobre transportovateľný.

Nevýhody

 • náročná odroda.

Toskánsko

Hodnotenie: 4.8

TOSCANA

Na treťom mieste je remontantná odroda jahôd Toscana. Kríky vyzerajú mohutne, ale sú nízke (15-20 cm vysoké) a široké 40-45 cm. Rastlina tvorí stredný počet úponkov. Lesklé, tmavozelené listy. Jasne ružové, Euroínovo sfarbené kvety sú oboch pohlaví. Stonky kvetov sú dlhé a siahajú až po zem.

Stredné až malé jahody. Kužeľovitý, podlhovastý tvar. Koža je jasne červená a v dospelosti sa mení na tmavú šarlátovú farbu. Povrchové semená majú žltkastú farbu. Dužina je na reze červená. Je hustá, ale nemožno ju nazvať tvrdou. Veľmi šťavnaté jahody s charakteristickou vôňou lesných jahôd.

Toscana bola chválená za svoju chuť. Sladký, ale nie sladký, s ľahkou kyslosťou. Naši odborníci zaradili túto jahodu do rebríčka, pretože Toscana je odolná voči bežným chorobám. Odolnosť voči mrazu, suchu alebo teplu.

Výhody

 • Vynikajúce chuťové vlastnosti;
 • atraktívne vyzerajúci krík;
 • Dobrá imunita
 • Odolnosť voči teplu a chladu;
 • Veľmi dobre sa rozmnožuje s metličkou.

Nevýhody

 • Nie veľmi vysoký výnos.

Moskovská pochúťka F1

Hodnotenie: 4.7

MOSKOVSKÉ LAHÔDKY F1

Na ďalšom mieste sa umiestnila moskovská pochúťka. Rastlina vyzerá kompaktne. Krík je poloplný, s priemerným počtom listov. Tieto sú slabo zvrásnené, konkávne, stredne rebrované. Sú pokryté svetlým ochlpením a majú zelenú farbu. Stredne veľké kvety sú oboch pohlaví. Časť stonky, ktorá spája plod s rastlinou, je dlhá a tenká.

Stredne veľké jahody. Tupý kužeľovitý tvar bez hrdla. Kôra má červené sfarbenie. Veľmi veľa prítomných semien. Červené mäso na reze. Stredne husté, šťavnaté a veľmi aromatické. Príjemná sladkokyslá dezertná chuť. Moskovská pochúťka je dobrá čerstvá alebo konzervovaná. Nevhodné na mrazenie.

Záhradníci v recenziách poznamenávajú, že jahody Moskovská pochúťka sa zle prepravuje a nie je vhodná na dlhodobé skladovanie. Vzhľadom na to sa komerčne nepoužíva. Napriek tomu je táto remontantná odroda zaradená do hodnotenia, pretože pri správnej starostlivosti produkuje veľké bobule a hojne plodí.

Výhody

 • s harmonickou chuťou ako dezert;
 • univerzálne použitie
 • Odolnosť voči mrazu a suchu.

Nevýhody

 • Zle prenosné.

Marais de Bois

Hodnotenie: 4.6

MARA DE BOA

Na piatom mieste v rebríčku sa umiestnilo remontantné Marais de Bois. Kompaktný krík je pokrytý priemerným počtom listov. Vytvára stredné až riedke množstvo fúzov. Stredne veľké listy majú mierne vyvýšený okraj. Ich farba je tmavozelená a veľmi dobre pokrývajú bobule.

Plody odrody Marais de Bois remontant sú stredne veľké. Ich tvar je pravidelný a kónický, ale každá bobuľa je iná. Kôra je jasne červená s množstvom žltých semien. Dužina na reze je svetlá, stredne hustá. Ovocie má príjemnú konzistenciu a vonia po jahodách. Niekedy prázdne vnútri ovocia.

Jej nadšenci ju vo svojich recenziách nazývajú „gurmánskou jahodou“. Jej chuť je prakticky rovnaká ako chuť lesných jahôd. Naši odborníci zaradili Marais de Bois do rebríčka, pretože ponúka slušný výnos. Tieto jahody sú veľmi odolné voči plesniam a stredne odolné voči zime. Mara de Bois je štandardizovaná, pokiaľ ide o poľnohospodárske techniky.

Výhody

 • mnohostranná chuť;
 • vysoká výnosnosť;
 • je odolná voči múčnatke;
 • univerzálne použitie.

Nevýhody

 • Jahody sa zle skladujú.

Cabrillo

Hodnotenie: 4.5

Cabrillo

Cabrillo je šiesta najvýnosnejšia remontantná odroda jahôd. Stonky sú vzpriamené a pokryté niekoľkými listami. Tieto sú jasne zelenej farby a majú charakteristický „tučný“ lesk. Biele, veľké kvety na oboch pohlaviach. Kvetné stonky sú mohutné, vysoké a majú veľa púčikov, ale pod váhou dozrievajúcich bobúľ sa rozprestierajú na zemi.

Jahody Cabrillo vyzerajú veľmi nápadne. Kužeľovitý, rovnomerne, ale mierne sploštený tvar. Koža pokrývajúca mäso je jasne červená. Semená sú plytko uložené, žltej farby. Dužina v reze je červená. Sú šťavnaté a pevné, ale po rozlomení nekripokajú.

Záhradkári vo svojej spätnej väzbe uviedli, že medzi remontantnými odrodami s vysokými výnosmi je Cabrillo známa svojou slušnou chuťou. Zaslúžene patrí medzi najlepšie, pretože plody sú vynikajúce na dlhú prepravu a dobre sa skladujú. Krásne ovocie nenecháva spotrebiteľov ľahostajnými.

Výhody

 • stabilné plodenie;
 • atraktívny vzhľad
 • Vysoký výnos;
 • jednoduchá preprava a skladovanie.

Nevýhody

 • Slabá odolnosť voči chorobám.

Vima Rina

Hodnotenie: 4.4

VIMA RINA

Na siedmom mieste sa umiestnila remontantná odroda Vima Rina. Silné kríky sú pokryté množstvom listov. Stredne dlhé zelené fúzy sa vyrábajú v malých množstvách. Wim Rina má stredne veľké listy. Sú lesklé, svetlozelené, rebrované a mierne vypuklé. Stredne dlhé stopky na rovnakej úrovni ako listy. Stonky sú pomerne dlhé.

Jahody Vima Rina sú zvyčajne veľké. Jeho tvar je kužeľovitý, mierne pretiahnutý, s krkom. Šupka pokrývajúca dužinu je červená a pokrytá žltými, stredne vtlačenými semenami. Červenkastá dužina je pomerne šťavnatá, ale hustá. Po zahryznutí nechrumkajú a majú jemnú štruktúru.

Podľa recenzií záhradkárov táto odroda vyniká svojou jemnou dužinou, pre ktorú bola zaradená do hodnotenia najlepších. Jahody sa používajú univerzálne: konzumujú sa čerstvé, konzervované alebo mrazené. Jeho hustá dužina zaručuje dobrú prepraviteľnosť a zachováva si slušnú obchodovateľnú formu.

Výhody

 • dobre rodí za všetkých poveternostných podmienok;
 • Organická kombinácia sladkosti a kyslosti;
 • počas prepravy nestráca svoju predajnosť.

Nevýhody

 • Vyžaduje si osobitnú starostlivosť pre bohatú úrodu.

Everest

Hodnotenie: 4.3

EVEREST

Zoznam odrôd s najvyšším počtom fúzov uzatvára remontantná jahoda Everest. Jeho kríky sú mohutné, ale kompaktné. Sú pokryté veľkým množstvom listov. V prvom roku výsadby je fúzy hojné, potom ich počet klesá. Veľké tmavozelené listy s modrastým voskovým leskom. Stonky kvetov sú vysoké, dobre držia bobule, ale pod ich váhou sa rozprestierajú na zemi.

Jahody sú väčšinou stredne veľké. kužeľovitého tvaru. Červená šupka obsahuje veľa semien, ktoré nie sú hlboko stlačené. Dužina je červená a pevná, ale nie tvrdá. Sú šťavnaté a chutné. Bobule sú sladké, ale s miernou kyslosťou. Jahody Everest sú vhodné na univerzálnu konzumáciu.

Výhody

 • Dobré stravovacie vlastnosti;
 • všestranné použitie;
 • Prenosné.

Nevýhody

 • odroda je slabo odolná voči chorobám;
 • Chuť ovocia sa na jeseň zhoršuje.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: