12 najlepších odrôd jahôd pre Sibír

*Najlepšie podľa názoru redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nie je určený ako návod na nákup. Pred nákupom je potrebné poradiť sa s odborníkom.

Jahody sú obľúbeným ovocím detí aj dospelých. Sú univerzálne použiteľné. Čerstvé, mrazené, používané na výrobu kompótov, džemov, marmelád a sirupov. Jahody sa dobre kombinujú s inými bobuľovitými plodmi a môžu sa použiť do mnohých rôznych dezertov. Okrem chuťových a aromatických vlastností má aj užitočné vlastnosti. Ovocie je zdrojom minerálov a vitamínov, používa sa v zdravej výžive.

Bobule sú silným prírodným antioxidantom. Čistia telo od toxínov a zabraňujú predčasnému starnutiu. priaznivo pôsobí na trávenie, má močopudné a potopudné účinky. Používa sa na urýchlenie metabolizmu, pri nedostatku železa, na zlepšenie imunity. Diétne bobule majú laxatívny účinok a spaľujú tuk, čím podporujú chudnutie.

Dnes si môžete kúpiť jahody v ktoromkoľvek ročnom období. Najužitočnejšie jahody sa však pestujú samovýrobou s kontrolovaným používaním hnojív a prísad. Pre záhradkárov v centrálnej časti krajiny nie sú žiadne ťažkosti v starostlivosti o ne. Sibír je iný príbeh. Náročné klimatické podmienky tu neumožňujú pestovanie tradičných odrôd. Pre tento región boli vyšľachtené špeciálne druhy, ktoré sú odolné voči všetkým poveternostným vplyvom a majú bohatú úrodu. Pozývame vás, aby ste sa zoznámili s 12 odrodami jahôd, ktoré sú najvhodnejšie pre sibírsku oblasť Ruska.

Najlepšie odrody jahôd pre Sibír

NomináciamiestoNázovHodnotenie
Najlepšie domáce odrody jahôd pre Sibír1Festivalnaya5.0
2Víla4.
3Omskaya skoro4.
4Slnečná lúka4.
5Tanyusha4.
6Čerstvý študent4.
Najlepšie dovážané odrody jahôd pre Sibír1Junia Smades5.0
2Elsanta4.
3Talisman4.
4Lord4.
5Zephyr4.
6Idun4.

Najlepšie domáce odrody jahôd pre Sibír

Festival

Hodnotenie: 5.0

Festival

Najlepšia odroda vyšľachtená Slovenskámi vedcami bola jahoda „Festival“. V roku 1965 bol zaradený do Štátneho registra chovateľských úspechov. Napriek svojmu veku a širokej škále nových moderných odrôd bobule nestrácajú svoju popularitu a dnes ich možno nájsť na súkromných pozemkoch a poliach poľnohospodárov v rôznych regiónoch krajiny. V drsnom sibírskom podnebí jahody odolávajú nízkym teplotám, skorým mrazom a chladným letám.

Odolný voči mrazu, nenáročný. Jeho kríky sú vysoké a kompaktné. Stonky kvetov sú silné a pevné, nemajú tendenciu padať pod váhou plodov. Plodenie začína v polovici júna a končí začiatkom jesene. Bobule oválne, mierne podlhovasté. Jasne červená koža má výrazný lesklý lesk. Dužina je šťavnatá a jemná, ale hustá, takže si počas skladovania a prepravy udrží svoj tvar. Jeho dezertná chuť získala hodnotenie 4,7. Je sladká, bez výraznej kyslosti, nie sladká.

Bobule sa používajú čerstvé. Ľahko prežijú prepravu a zároveň si zachovajú svoj atraktívny vzhľad. Používajú sa na konzervovanie. Ovocie nezmäkne, nepremení sa na kašu. Po rozmrazení nestrácajú svoj tvar.

Výhody

 • Rozmanité kulinárske využitie;
 • lídrom v obsahu vitamínu C;
 • jednoduchý zber bobúľ bez poškodenia;
 • najlepšia miera prežitia sadeníc.

Nevýhody

 • neidentifikované.

Víla

Hodnotenie: 4.9

Víla

Druhé miesto patrí odrode, ktorá vynikla v najextrémnejších mrazoch. Bola vyšľachtená v roku 1970. „Fairy“ má vynikajúcu chuť a vôňu. Ďalšou výhodou je jeho bohatá plodnosť. Až 1,5 kg plodov na rastlinu s hmotnosťou do 40 g. Malé, vzpriamené kríky. Stonky kvetov sú silné a vytrvalé. Rastliny si nevyžadujú komplexnú starostlivosť. Koža má sýtočervenú lesklú farbu. Dužina šťavnatá, hustá.

Dozrieva v druhej dekáde júna. Vďaka dlhému zachovaniu obchodnej formy sa používajú čerstvé. Jahody sa používajú aj na výrobu džemu z celého ovocia, pretože ich tvar sa tepelnou úpravou nezmení.

„Fairy“ otestovala viac ako jedna generácia záhradkárov. Sú široko používané na komerčné účely. Odolnosť voči chorobám a škodcom. Ak sa listy poškodia, rýchlo sa obnovia. Prispôsobivosť akýmkoľvek podmienkam prostredia spôsobila, že jahody sú obľúbené nielen v oblastiach odporúčaných Štátnym registrom pestovania (Západosibírska, Volgo-Vjatská, Východosibírska), ale aj v iných regiónoch krajiny.

Výhody

 • Odroda s vysokým výnosom;
 • vysoká zimná odolnosť;
 • univerzálne použitie;
 • nenáročnosť v starostlivosti.

Nevýhody

 • Neidentifikované.

Omskaya skoro

Hodnotenie: 4.8

Omskaya skoro

V treťom riadku zimovzdorná odroda s 95-100% mierou prežitia po výsadbe. dozrievanie je priateľské. Krík je polorozšírený a husto ochlpený. Stonky kvetov pod zeleňou. bobule rovnakého tvaru, mierne sploštené. Lesklá pokožka. Niekoľko semien. ružová dužina, šťavnatá, stredne hustá. Ovocie obsahuje zvýšenú koncentráciu vitamínu C. Degustačné vlastnosti sa blížia k maximálnemu počtu bodov.

Kríky sú mierne rozšírené. nízke stopky sú chránené listami pred vtákmi. Sú silné, pod váhou zrelých plodov neležia na zemi. Úroda sa dobre znáša počas prepravy na dlhé vzdialenosti a bez ďalšieho spracovania sa stabilne skladuje 5 dní. Odroda má všetky vlastnosti potrebné na pestovanie v náročných klimatických pásmach. Je zaradený do štátneho registra pre západosibírsky región. Počas rokov výskumu netrpel prenikaním mrazu.

„Omskaya skoro“ sa používa v súkromných dvoroch a na farmách. Vďaka svojej nenáročnosti v kombinácii s vysokou produktivitou sa stala jednou z najobľúbenejších odrôd pestovaných na Sibíri.

Výhody

 • trvalo vysoký výnos;
 • Vysoké chuťové vlastnosti;
 • jednoduchá agrotechnická starostlivosť;
 • prepraviteľnosť.

Nevýhody

 • nepozorované.

slnečná lúka

Hodnotenie: 4.7

Slnečná lúka

Štvrté miesto patrí odrode, ktorej vlastnosti sú blízke maximálnemu degustačnému skóre. Znáša nielen mráz, ale aj sucho a teplo. Rastlina je odolná voči väčšine chorôb, takmer nenapadnutá škodcami. Vydané v roku 2000 v Barnaule. Je optimálne prispôsobená sibírskym podmienkam a má vysoké výnosy.

Veľký počet úponkov uľahčuje rozmnožovanie rastlín na komerčné využitie. Jeho vysoké, mohutné, stredne rozľahlé kríky sa vyznačujú hustým olistením. Stonky kvetov sú umiestnené tak, aby sa dali pomerne rýchlo odtrhnúť. Bobule sú podlhovasté, červené, lesklé. Plná, sladká a intenzívne chutná. Priemerná hmotnosť je 20 g, maximálna hmotnosť je 40 g. Prvé plody dozrievajú koncom júna.

Univerzálne použiteľné. Bobule sa používajú čerstvé, konzervované alebo mrazené. Pri preprave na dlhé vzdialenosti si zachovávajú úhľadný vzhľad. Vďaka produktivite a jednoduchej starostlivosti si túto relatívne mladú odrodu obľúbili amatéri aj profesionáli.

Výhody

 • jednoduchý proces zberu;
 • jeho tolerancia voči rôznym podmienkam;
 • charakteristická jahodová príchuť;
 • Dobrá skladovateľnosť bez ošetrenia.

Nevýhody

 • nezobrazuje.

Tanyusha

Hodnotenie: 4.6

Tanyusha

Na piatom mieste v tejto kategórii je jahoda remontant, ktorá má jasnú sladkokyslú chuť a bohatú vôňu. Jeho zimovzdornosť sa testovala nielen vo výskumných centrách, ale aj na záhradných pozemkoch a na poliach poľnohospodárov. Veľmi dobre znášajú aj sucho a teplo. Spotrebované čerstvé alebo spracované. Rozložené, s krásnymi kvetmi. Bobule malé, tupo kužeľovité s tmavočervenou farbou. V čase zberu sa ľahko odlepujú.

Odborné degustačné hodnotenie – 4,6. ‚Tanyusha‘ je odolný voči sivej hnilobe, roztočom jahôd. žiadne vyššie požiadavky na starostlivosť. Pri vhodnom pestovaní je zaručená bohatá úroda ovocia s vynikajúcou prezentáciou. Po zbere si bobule zachovávajú svoj tvar a môžu sa dlho skladovať bez ošetrenia. Vďaka svojej tolerancii pri preprave je vhodný na komerčné využitie.

Odroda sa stala obľúbenou nielen vďaka svojej chuti. Mnohí záhradkári poukazujú na to, že ako jedna z mála znáša výkyvy počasia bez neustáleho ľudského zásahu.

Výhody

 • Prispôsobí sa každému podnebiu;
 • šťavnatá, stredne hustá dužina;
 • Atraktívny vzhľad plodov;
 • vysoké odborné hodnotenie.

Nevýhody

 • neidentifikované.

Žiak prvého ročníka

Hodnotenie: 4.5

Žiak prvého ročníka

Šiesta odroda v tomto prehľade je kríženec odrôd „Fairy“ a „Torpedo“, ktorého výsledkom je jahoda s lepšími chuťovými a úžitkovými vlastnosťami. Odporúčané zónovanie: Kemerovo, Omsk, Tomsk, Tyumen, Novosibirsk regiony, Altai Krai. Mnohí záhradkári uprednostňujú tieto jahody pre ich sladkokyslú chuť. Majú nevtieravú chuť a sú osviežujúce. Vysoký obsah vitamínu C v buničine. Silný vzpriamený ker.

Správne obtokonický tvar bobúľ. Pri prvom zbere dosahuje ich hmotnosť 35 g, neskôr vážia 10 až 15 g. Stredne husté jadro, jasná vôňa. bobule zostávajú po zbere suché. Väčšinou sa používa čerstvé. Z ovocia sa pripravujú lahodné, penové džemy a marmelády. „Prvotriedny“ sa v kuchyni bežne používa ako prísada do rôznych dezertov.

Odroda bola počas štátnych skúšok zriedkavo poškodená škodcami. Záhradníci si všímajú odolnosť voči chorobám, chladu, suchu, dažďu.

Výhody

 • 100 % miera prežitia sadeníc;
 • stabilné plodenie;
 • mrazuvzdornosť;
 • nenáročný na pôdu.

Nevýhody

 • Nevydrží dlhú prepravu.

Najlepšie dovážané odrody jahôd pre Sibír

Junia Smades

Hodnotenie: 5.0

Junia Smades

Na prvej pozícii je produkt baltských šľachtiteľov, ktorý je pestovateľmi žiadaný už desaťročia. Kríky rastú mohutné, poloroztiahnuté. Stonky kvetov sa nachádzajú pod listami, takže plody nie sú viditeľné pre vtáky a sú menej vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Silný koreňový systém sa naplno rozvinie v treťom roku. Dosahuje tiež vysoké výnosy pestovaných plodín. Až 1 kg plodov na rastlinu.

Priemerná hmotnosť symetrického plodu – 30 gr. Koža je hustá, takže škodcovia ju ťažko uhryznú. Dužina je jasne červená a voňavá. Odborníci a pestovatelia odhadujú jeho chuť na „päť plus“. Sladkosť nie je sladká, s nádychom kyslosti. Čerstvé jahody bez úpravy sú u detí veľmi obľúbené. Široko sa používa na výrobu dezertov, džemov, marmelád.

Pri správnej agronomickej starostlivosti je možné získať kvalitnú úrodu s vysokou prepraviteľnosťou plodov a dlhou trvanlivosťou v nespracovanej forme. V posudkoch sa uvádza, že to nevyžaduje žiadne veľké úsilie. Odroda dobre znáša jarné mrazy a zriedkavo ju postihuje pleseň, múčnatka a hubové choroby. Zrelé plody neopadávajú.

Výhody

 • Vynikajúca chuť a vôňa;
 • vysoká mrazuvzdornosť;
 • vyššie výnosy;
 • Odroda je nenáročná na starostlivosť.

Nevýhody

 • neidentifikované.

Elsanta

Hodnotenie: 4.9

Elsanta

Striebro získala stredne skorá odroda, ktorá je uznávaná ako referenčná odroda pre komerčných pestovateľov. Kapustu vyvinuli holandskí výskumníci v roku 1975 a dnes ju pestujeme až na 50 % pôdy v Európe. Odroda bola zaradená do ruského štátneho registra v roku 2007. Má vynikajúcu zimovzdornosť, preto ju domáci chovatelia odporúčajú na záhradné pozemky a farmy v sibírskej oblasti.

Vysoká produktivita je zabezpečená tak na otvorenom poli, ako aj v skleníkoch, fóliových tuneloch, skleníkoch. Prvé dozrievanie bobúľ – koniec mája – začiatok júna. Plodí až 3 týždne. Jahoda má vzpriamený, stredne vysoký vzrast. Kvetné stonky sú silné, umiestnené na úrovni listov. Bobule sú sploštené, zaoblene kužeľovité. Majú sýtočervenú farbu s lesklým leskom. Vôňa je charakteristická a intenzívna.

Degustačné hodnotenie 4,7. Jahody sa vďaka svojej skvelej dezertnej chuti konzumujú v nespracovanom stave, hoci sú optimálne aj na konzervovanie.

Výhody

 • vonkajšia príťažlivosť;
 • zhutnená výsadba kríkov;
 • Odolný voči hnilobe a škodcom;
 • Vhodné na dlhé cesty.

Nevýhody

 • neidentifikované.

Maskot

hodnotenie: 4.8

Talisman

Treťou bola jahoda pochádzajúca zo Škótska, ktorá bola vyšľachtená krížením vysoko výnosných európskych odrôd. Odroda bola zaradená do štátneho registra v 70. rokoch 20. storočia a ani s vývojom nových odrôd nestratila medzi záhradkármi na popularite. Vďaka svojej vysokej mrazuvzdornosti je najvhodnejší do najtvrdších klimatických podmienok Sibíri.

Pevné, veľké stonky kvetov pod listami. Rastlina má strednú výšku a veľa roziet. guľato-valcovité bobule s hmotnosťou najmenej 20 g. Voňavá šťavnatá dužina. Ich chuť je jasná a plná.

„Talisman“ prakticky nepodlieha bežným chorobám. Veľmi dobre znášajú mráz a nevyžadujú dodatočnú ochranu pred nízkymi teplotami. Ovocie sa používa čerstvé a spracované. Používajú sa do džemov, marmelád, sirupov a pridávajú sa do dezertov. Stredne hustá štruktúra jadra umožňuje prepravu bobúľ na rôzne vzdialenosti bez toho, aby to malo vplyv na ich spotrebiteľskú príťažlivosť.

Výhody

 • predajnosť;
 • vhodné na všetky typy spracovania;
 • vysoká prepraviteľnosť
 • nenáročnosť pri pestovaní.

Nevýhody

 • neboli zistené.

Lord

Hodnotenie: 4.7

Lord

Na štvrtom mieste je stredne dozrievajúca odroda, ktorú vyšľachtili anglickí vedci a ktorá sa u nás preslávila koncom minulého storočia. Prispôsobuje sa všetkým klimatickým podmienkam, a preto je obľúbený v južných oblastiach, stredných oblastiach, na Urale a Sibíri, kde sú extrémne mrazivé zimy. Podľa odborného posudku má spoločnosť Lord vysoký potenciál a jej ziskovosť sa pohybuje od 100 do 134 %.

Stabilné, veľké, rozľahlé kríky možno pestovať v skleníkoch aj vonku. Vytvára sa až 15 kvetných stoniek, z ktorých každá nesie 5-6 vaječníkov. Plody dosahujú hmotnosť 100 g. Priemerná veľkosť – 30g. Jasne červené bobule s lesklým, tupým kukuričným tvarom.

Zimovzdorná odroda s nízkou náchylnosťou na choroby listov, hnilobu plodov a škodcov. Zber koncom júna. Plodenie trvá až 4 týždne. Pri správnej starostlivosti je zaručená stabilná produktivita na 10 rokov bez renovácie každé 3-4 roky. Vďaka svojej hustej štruktúre sú dobre prispôsobené na prepravu a skladovanie.

Výhody

 • vysoká zimovzdornosť;
 • jednotnosť tvaru a veľkosti;
 • všestranné kulinárske využitie;
 • hodnotenie ochutnávky: 4,6 z 5.

nevýhody

 • neidentifikované.

Zephyr

Hodnotenie: 4.6

Marshmallow

Na piatom mieste je odroda, ktorú vytvorili dánski vedci. Vyznačuje sa príjemným dozrievaním, bohatou úrodou a veľkou veľkosťou plodov. Používa sa na osobné a komerčné účely. Po zbere zostávajú bobule suché a čisté, môžu sa prepravovať na dlhé vzdialenosti. „Zephyr“ sa používa v priemyselnej výrobe vďaka tomu, že sa ovocie nerozkladá, nestráca svoj tvar.

Kríky sú pomerne kompaktné. Stopky pod tmavozelenými oválnymi listami. Bobule v zrelom stave neležia na zemi. Plody sú úhľadné, 40-50 g, dosahujú 60 g. Výnosy 1 kg z rastliny. Stredne hrubá kôra. Chutná červená dužina. Intenzívna sladká chuť bez výraznej kyslosti alebo príchuti.

Vhodné na pestovanie vonku, v skleníku a na pestovanie v skleníku. dozrieva do 20. júna. Znášajú skoré mrazy a drsné zimy v severných oblastiach. Je odolný voči chorobám. S minimálnou preventívnou starostlivosťou je prakticky odolný voči škodcom a poškodeniu.

Výhody

 • vynikajúca prezentácia;
 • stabilita plodenia;
 • sladká dezertná príchuť;
 • prispôsobenie sa vonkajším podmienkam.

Nevýhody

 • nepozorované.

Idun

Hodnotenie: 4.5

Idun

Podobne ako predchádzajúci kandidát, aj skorá dozrievajúca odroda, ktorú vytvorili šľachtitelia v Dánsku, dopĺňa prehľad. sibírski záhradkári ho oceňujú pre jeho vysoké chuťové vlastnosti, výnos, odolnosť voči chorobám. Rastlina je nenáročná a plodí v akejkoľvek pôde. Kríky sú husté a kompaktné. Bobule sú malé, zaoblené, asi 20-25 gramov. Malinová červená kôra. Pre svoje mäkké a jemné jadro sa táto odroda vyberá na čerstvú spotrebu a výrobu sladkých omáčok, džemov, prísad do dezertov. Sladké s náznakom kyslosti.

Odroda vyšľachtená pre drsné podmienky vykazuje v praxi svoje vlastnosti. Nie je napadnutá roztočom jahodovým, múčnatkou ani škvrnitosťou listov. Zeleň sa po poškodení a prerezávaní rýchlo regeneruje, čo je tiež jednoznačná výhoda.

„Idun“ si záhradníci vyberajú už desaťročia pre jeho sladké bobule. Nezmrzne, prežije extrémne mrazy, dobre rastie a dozrieva v chladnom lete so zmenami teploty a vlhkosti.

Výhody

 • Charakteristická jasná vôňa;
 • silná imunita voči chorobám;
 • hladké, rovnomerné bobule
 • mäsitá, šťavnatá dužina.

Nevýhody

 • zle znášané počas prepravy.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: