6 najlepších odrôd ruží Austin

David Austin je svetoznámy šľachtiteľ rastlín, ktorý zasvätil svoj život kvetom. Austinské ruže, aj keď neoficiálne, považujú záhradníci za samostatnú triedu, ktorá sa označuje ako „anglické ruže“. Takto sa nazývajú aj v literatúre. Ich podmanivá krása a čarovná vôňa nenechá nikoho ľahostajným. Zoradili sme najlepšie Austen ruže, podľa kvetinárstiev a chovateľov.

Rebríček najlepších ruží v Austine

Nomináciamiestonázov výrobkucena
Top 6 odrôd Austen Rose1Dáma zo Shalottu350€
2Zlatá Cele
ation
1 250€
3Lady Emma Hamiltonová890€
4Graham Thomas390€
5Mayflower1 100€
6Mary Rose1 550€

Top 6 najlepších odrôd ruží Austin

Dáma zo Shalottu

Hodnotenie: 4.9

Dáma zo Shalottu

Na vrchole zoznamu ruží Austen pre odolnosť voči mrazu. Dokonca aj v zemepisnej šírke Petrohradu môže rastlina prosperovať. Priemer do 1,5 m a výška do 1,8 m. Žltooranžové okvetné lístky. Púčiky – oválne, na vrchole zašpicatené, červenkastej farby. Lady of Shalott má veľmi dlhé obdobie kvitnutia, ktoré začína v polovici mája a končí s prvými mrazmi.

Samotné kvety sú froté, stredne veľké s priemerným počtom 40-45 okvetných lístkov a majú tvar pivonky. Srdce je otvorené a vôňa je veľmi intenzívna a hlboká, obsahuje tóny hrušky, klinčeka a jablka. Kvetenstvo pozostáva zo 4-7 púčikov. Stredne lesklé, stredne veľké listy husto pokrývajú stonky.

Výhody

 • odolná voči múčnatke a čiernej škvrnitosti;
 • luxusná vôňa;
 • Veľmi odolný voči chladu;
 • Extrémne dlhý čas kvitnutia;

Nevýhody

 • Náročný na svetlo: nepohodlný na plnom slnku, znáša len ľahký tieň;
 • nerastie dobre v nízkej pôde.

Zlatá Cele
ation

Hodnotenie: 4.8

  Golden Cele</div><p>BUY“ src=“/wp-content/uploads/2023/08/4251666193601-546-.jpg“ height=“436″ title=“Zlatá ruža Cele austenius<br />kúpiť“></p><p>Guľovité, medenožlté kvety tejto ruže sú pôsobivé: dosahujú priemer 16 cm. Pri bližšom pohľade na okvetné lístky vidno, že na jasne žltom pozadí sa nachádzajú početné ružové škvrny, ktoré dodávajú ruži jej nezvyčajnú farbu. Kvetné puky sú napučané, s 55-75 okvetnými lístkami, s korenisto-ovocnou vôňou. Rozširujúci sa ker Golden Cele<br />V 3. a 4. roku dorastá do výšky 150 cm a do šírky približne 120 cm.</p><p>Výhonky mierne pichľavé, opadávajúce pod váhou kvetov. Majú však dobrú pružnosť, takže sa dajú pripevniť na oblúky a ploty. Mrazuvzdorný, s ľahkým prístreškom dobre prežíva zimu v ruskej strednej oblasti.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Nepretržité kvitnutie od začiatku leta do jesene;</li><li>Hardy.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Nízka odolnosť proti čiernym škvrnám.</li></ul><h3>Lady Emma Hamiltonová</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=Lady Emma Hamiltonová

Tento vzpriamený ker dosahuje výšku 120 cm a šírku 100 cm. Mladé stonky a listy majú bronzový odtieň, ktorý sa vekom postupne mení na zelený. Tieto veľké fuchsiové kvety s priemerom 11-12 cm a miskovitým tvarom bohato pokrývajú rastlinu. Uzavreté púčiky – tmavočervené s oranžovými škvrnami. Okvetné lístky oranžovej, takmer mandarínkovej farby. Silný parfum s ovocnými, citrusovými tónmi, ktorý vrcholí medzi 9. a 11. hodinou a potom sa postupne vytráca.

Jedno kvetenstvo pozostáva z 3-6 púčikov. Doba kvitnutia začína začiatkom júna a končí v auguste. Veľmi odolný voči zime, ale citlivý na nadmerné zamokrenie pôdy; v období dažďov dlho nekvitne.

Výhody

 • vysoká odolnosť voči múčnatke a škvrnitosti;
 • opakované kvitnutie.

Nevýhody

 • Okvetné lístky na slnku rýchlo blednú a menia farbu z oranžovej na takmer bielu.
 • Neznáša plné slnko, uprednostňuje mierne svetlo.

Graham Thomas

Hodnotenie: 4.7

Graham Thomas

Hodnotenie by nebolo kompletné bez ruže, vyšľachtenej v roku 1983. Veľmi obľúbený u záhradkárov vďaka špecifickej citrónovoabrikovej farbe okvetných lístkov. Kvitne počas celej teplej sezóny: od polovice mája do októbra. Otváracie púčiky mučenky s priemerom 10-12 cm na slnku postupne blednú a stávajú sa pastelovo jemnými.

Krík je široký 110 cm a vysoký 120-130 cm. S pribúdajúcim vekom sa jeho spodná časť neobnažuje; kvitnutie pokračuje na vrchole výhonkov aj pod nimi. Listy sú tmavozelené s voskovým leskom. Odroda Graham Thomas sa často vysádza vedľa pergol alebo terás. V záhonoch ju možno umiestniť do stredu kompozície s menšími kvetmi okolo nej: Táto ruža sa dobre kombinuje so susedmi modrých, fialových a bielych odtieňov.

Výhody

 • kvitne veľmi dlho;
 • Dobrá zimovzdornosť;
 • vôňa s tónmi čajovníka pretrváva až do príchodu mrazov;

Nevýhoda

 • Stredná odolnosť voči škvrnitosti a múčnatke;
 • Rastlina neznáša obdobia silných dažďov;
 • Slabá odolnosť voči suchu;

Mayflower

Hodnotenie: 4.7

Mayflower

Odroda sa odlišuje od ostatných ruží v Austine: Odroda má malé pehavé kvety s priemerom 6-8 cm, ktoré neopadávajú. Okvetné lístky majú sýto ružovú farbu, úplne otvorený púčik má žltý stred. Obdobie kvitnutia sa začína začiatkom júna a trvá do začiatku jesene.

Krík je pomerne kompaktný a rozvetvený, dosahuje výšku 80-100 cm. Dosahuje podobnú šírku. Listy sú svetlozelené, bronzovo sfarbené, časom sfarbenie tmavne, lesk sa tlmí, povrch sa stáva takmer matným. Jeho kvety intenzívne voňajú po ružovom oleji. Záhradníci majú radi Mayflower, pretože je takmer bez chorôb.

Výhody

 • odolné voči tieni;
 • takmer nikdy nie sú postihnuté chorobami.

nevýhody

 • Je stredne odolný voči zime, ale počas chladného obdobia musí byť dobre zakrytý;
 • Niektoré púčiky sa neotvoria úplne.

Mary Rose

Hodnotenie: 4.6

Mary Rose

Krík je veľmi upravený, nikdy nevyzerá zanedbane, dokonca ani pri veľmi zriedkavom strihaní. Silne sa však rozvetvuje a jeho stonky sú pružné. Výška do 150 cm a šírka približne 120 cm. Kvety Mary Rose sú jemne ružové, opuchnuté, dosahujú priemer 8 cm. Ich tvar sa veľmi podobá pivonkám. Keď sa púčiky otvoria, odhalia žiarivo žlté jadro, zatiaľ čo vonkajšie okvetné lístky sa postupne zakrivujú smerom von a na slnku blednú, až sa zmenia na belavé.

Stredne intenzívna vôňa s mandľovými tónmi. Každý štetec obsahuje 4-7 kvetov. Kvitnutie je rovnako ako u všetkých ruží Austin dlhé: začína v júni a končí koncom septembra. Táto ruža si vyžaduje starostlivú ochranu pred mrazom.

Výhody

 • Ideálny tvar kríka: hodí sa na pestovanie v strede aranžmánu;
 • Nepretržité bohaté kvitnutie;

Nevýhody

 • Odroda je stredne odolná voči múčnatke a škvrnitosti;
 • Matné, nepriehľadné listy;
 • Okvetné lístky na rezaných ružiach rýchlo opadajú;

Ktorú odrodu ruží Austin si vybrať

Pri nákupe sadeníc Austen Rose by ste sa mali riadiť klimatickými podmienkami regiónu, v ktorom ich plánujete vysadiť: priemerné zrážky, zimné teploty. Nezabudnite, že väčšina rakúskych ruží si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, najmä prerezávanie. Ak sa na jednotlivých výhonkoch objavia najmenšie známky poškodenia chorobou, musia sa včas odstrániť, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu. Ak teda plánujete venovať starostlivosti o rastliny len obmedzené množstvo času, môžete uprednostniť napríklad úhľadnú Mary Rose alebo mimoriadne odolnú Mayflower, ktorá je odolná voči múčnatke a čiernej škvrnitosti.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: