15 najlepších odrôd ruží pre Sibír

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nie je návodom na nákup. Pred nákupom si vyžadujú odborné poradenstvo.

Milovníci ruží ich pestujú aj v oblastiach s drsným podnebím. Vďaka vývoju zimovzdorných a odolných odrôd sa táto rastlina teraz môže pestovať aj v sibírskych záhradách. V tomto nehostinnom regióne by pestovatelia mali poznať a dodržiavať správne pestovateľské postupy a starostlivo vyberať zimovzdorné odrody.

Všetky odrody ruží sa delia na množstvo druhov vrátane rôznych odrôd a hybridov. Naši odborníci urobili prieskum a zostavili rebríček najlepších floribundových, ramblerových a hybridných čajových ruží, aby uľahčili výber začínajúcim pestovateľom ruží.

Poradie najlepších odrôd ruží pre Sibír

NomináciamiestoOdroda ruží pre Sibírhodnotenie
Najlepšie odrody floribunda ruží pre Sibír1Solero5.0
2Cirkus4.9
3Lemon Rokoko4.8
Najlepšie lezecké ruže pre Sibír1John Cabot5.0
2Jasmina4.9
3Labutie jazero4.8
4J.P. Connell (J.P. Connell)4.7
5Rosarium Uetersen4.6
6Sympatie4.5
Najlepšie hybridné čajové ruže pre Sibír1Ašram5.0
2Chippendale4.9
3Deja vu4.8
4Veľká fialová4.7
5Biely medveď4.6
6Osiana4.5

Najlepšia odroda floribunda ruže pre Sibír

Ruže tejto skupiny sa svojou formou a krásou podobajú čajovým hybridom, ale líšia sa od nich tým, že kvitnú bohatšie a takmer bez prerušenia. Sú dobre mrazuvzdorné a majú dobrú odolnosť voči škodcom alebo chorobám.

Solero

Hodnotenie: 5.0

SOLERO

Nemecká odroda Solero je zaslúžene na vrchole hodnotenia najlepších ruží pre Sibír. Je to veľmi krásna floribunda v každom štádiu kvitnutia. Krík rastie vzpriamene. Dosahuje výšku 70 cm a šírku 50 cm. Rosa Solero kvitne opakovane. Polomatné listy sú husto usporiadané. Jeho farba je tmavozelená. Má dobrú odolnosť voči hubovým chorobám.

Solero husto popínavé ruže (75-78 okvetných lístkov). Majú miskovitý tvar a dosahujú priemer 7-8 cm. Farba Solero ju odlišuje od ostatných žltých ruží. Jemná citrónová farba, v strede intenzívnejšia. Krík nie je vysoký, ale celé leto je bohato pokrytý kvetmi.

V spätnej väzbe sa uvádza výsadba Solero na okraji záhonu, pretože rastlina má rozrastajúci sa krík. Naši odborníci zaradili túto odrodu do rebríčka, pretože má dobrú odolnosť voči mrazu. Ruže Solero dobre znášajú aj dážď a intenzívne slnečné žiarenie. Tieto ruže sa absolútne neboja čiernej škvrnitosti ani múčnatky.

Výhody

 • Hojne kvitne;
 • Krásna citrónovožltá farba;
 • zdravé a odolné;
 • dobrá zimná odolnosť.

Nevýhody

 • sotva vnímateľná vôňa.

Cirkus

Hodnotenie: 4.9

CIRKUS

Druhé miesto patrí floribunde, obľúbenej medzi pestovateľmi ruží. Vzpriamené, husté kríky dosahujú výšku až 80 cm. Majú veľké množstvo kožovitých listov. Je tmavozelený s bronzovou patinou a vyzerá zdravo. Kvitne vo zväzkoch. Farba kvetov sa neustále mení. Vo všeobecnosti je to spôsobené klimatickými podmienkami.

Púčiky podlhovasté, špicaté. Ruže sú v strede medenožlté a na okrajoch lososovo ružové. V plnom kvete je odtieň sýtočervený. Kvety sú okrúhle (37-40 okvetných lístkov) a pomerne veľké (7-8 cm v priemere). Na dlhých kvetných stonkách (50-60 cm) je kvetenstvo zložené z 3-10 ružíc.

Pestovatelia ruží sa vyjadrili veľmi pozitívne o Zirkus. Majú nadpriemernú odolnosť voči mrazu a chorobám. Svoje miesto v rebríčku si zaslúži, pretože bohato kvitne, dobre znáša dážď a nebojí sa jasného slnka. Ruža je krásna vo všetkých fázach kvitnutia. Má pomerne intenzívnu vôňu, pripomínajúcu čerešňu.

Výhody

 • Brilantné kvety;
 • Krík je malý a štíhly;
 • Dobrá schopnosť zadržiavať dážď;
 • Príjemná vôňa;
 • nadpriemerná mrazuvzdornosť.

Nevýhody

 • Možno trochu rozvoja kríkov.

Lemon Rokoko

Hodnotenie: 4.8

LEMON ROKOKO

Na treťom mieste sa umiestnila nemecká floribunda Lemon rokoko. Krík rastie vzpriamene a rozvetvuje sa. Stojí 70-100 cm na výšku a 50 cm na šírku. Krík má lesklé, tmavozelené listy. Citrónové rokoko kvitne vo vlnách. Ruže sa počas nepriaznivého počasia nekazia a zostávajú dlho rezané.

Biele alebo krémovo zelené kvety sú froté a majú až 41 okvetných lístkov. Vytvárajú sa z nich kvetenstvá. Po úplnom rozvinutí pripomínajú staré ruže. Až 3-5 rozet na každej stonke. Púčiky zostávajú dlho vo fáze kvitnutia. Vôňa ruže Lemon Rokoko je slabá.

Podľa recenzií je Lemon Rokoko veľmi výrazný. Střapce sa skladajú z bambuľiek v rôznych štádiách pučania. Táto odroda bola vyhodnotená ako jedna z najlepších na pestovanie na Sibíri, pretože veľmi dobre znáša mráz a pri správnej starostlivosti dobre rastie v tomto regióne. Okrem toho je táto odroda veľmi odolná voči plesniam a dažďom.

Výhody

 • Kvety sú nádherné, keď kvitnú napoly;
 • dobrá odolnosť voči poveternostným vplyvom;
 • Dobrá odolnosť voči mrazu;
 • Kvety sa po rezaní dlho nekazia;
 • Kríky majú dobrú imunitu.

Nevýhody

 • počas dažďov si ťažké kefy vyžadujú podopretie.

Najlepšie sibírske popínavé ruže

Dokonca aj na Sibíri sa mnohí záhradníci odvážia vysádzať popínavé ruže. Snažia sa ich však umiestniť do záhrady tak, aby nad nimi ostatné rastliny nevytvárali hustý tieň.

John Cabot

Hodnotenie: 5.0

JOHN CABOT

Mrazuvzdorný John Cabot je na prvom mieste v rebríčku. Krík rastie búrlivo. Výška 1,2 až 1,8 m, keď je zdvihnutý bez opory. A ak je John Cabot popínavá ruža, môže vyrásť až do výšky 2 m. Oblúkovité výhonky sú husto pokryté pichliačmi a lesklými svetlozelenými listami.

Froté ruže sú široké a kalichovité. Sú sfarbené do tmavoružova alebo fialovoružova. Tyčinky sú jasne žlté. Ruže sú pomerne ploché. Je to trochu nezvyčajné, ale veľmi atraktívne. Keď sú kvety v plnom rozkvete, nie je možné odtrhnúť oči od kríka. Celkový obraz kazí len nedostatok vône.

Sibírski pestovatelia ju majú tiež veľmi radi. Ruža je odolná a znáša všetky nepriaznivé poveternostné podmienky. Upozorňujú však, že nad úrovňou snehu môže zamrznúť, takže ak sa používa ako popínavá ruža, musí byť zakrytá a zastrčená. Keďže táto ruža dokáže prežiť teploty až do -35 °C, zaslúži si svoje miesto na zozname top rastlín.

Výhody

 • bohaté kvitnutie;
 • dobrá imunita;
 • krásna forma kríka;
 • jednoduché rozmnožovanie odrezkami;
 • odolnosť proti mrazu.

Nevýhody

 • bez vône.

jasmín

Hodnotenie: 4.9

JASMINE

Na druhom mieste v rebríčku je Jasmine. V závislosti od podmienok pestovania a podnebia môže ker dosahovať výšku až 1,5 m na severozápade a na Sibíri alebo až 3 m a viac na juhu. Výhonky pokryté množstvom tŕňov, tuhé a neochotné ohýbať sa. Stredne veľké, mierne lesklé listy husto pokrývajú výhonky.

Ruže majú lila-ružovú farbu. Majú tvar misky. Každý štetec má 10-15 kvetov. Majú voňavú, sladkú vôňu. Výhonky neustále rastú a sú posiate púčikmi. Prvé kvitnutie trvá mesiac. Druhá sa blíži k jeseni, ale nie je tak bohatá. Jednotlivé štetce kvitnú medzi nimi.

Podľa recenzií je všetko dobré o tejto odrode, okrem tvaru kríka a problematického kladenia stoniek na zimu. A napriek tomu naši odborníci zaradili ružový jazmín do hodnotenia najlepších, pretože dokonale prežije v drsných podmienkach Sibíri, poteší opakovaným kvitnutím a má príjemnú vôňu pripomínajúcu zelené jablko. Ľahko sa reže, rýchlo sa vyvíja a je takmer bez chorôb.

Výhody

 • aktívne kvitnúce po dlhú dobu;
 • príjemná vôňa;
 • dobrá imunita;
 • odolný voči mrazu.

Nevýhody

 • tvar kríka.

Labutie jazero

Hodnotenie: 4.8

JAZERO SWAN LAKE

Veľkokvetá plisovaná ruža Labutie jazero je na ďalšom mieste v rebríčku. Veľmi statný, dosahuje výšku 1,8-3,5 m a šírku 1,9 m. Výhonky sú vzpriamené, silné a pokryté početnými hrotmi. Pololesklé, zaoblené listy. Ich sfarbenie je tmavozelené.

Froté kvietky (40-50 lístkov) dosahujú priemer 7-9 cm. Polootvorené ruže majú v strede krémovo ružovú farbu. Kvety počas kvitnutia menia tvar, najprv sú kužeľovité a neskôr miskovité. Kvety buď jednotlivo, alebo vo voľných púčikoch po 4. Labutie jazero má ľahkú, príjemnú vôňu.

Záhradníci uvádzajú, že Labutie jazero je obzvlášť atraktívne v štádiu polodreviny. Rovnako zaujímavý je aj jeho úplne otvorený kvet, ktorý má na bielych spodných okvetných lístkoch jemný tvar pripomínajúci labutie krídlo. Hoci táto ruža nepatrí medzi mrazuvzdorné, je zaradená do rebríčka, pretože pri správnej starostlivosti ju možno pestovať aj na Sibíri.

Výhody

 • Krík je veľmi vitálny;
 • Okvetné lístky majú jemnú farbu;
 • Kvety sú bohaté;
 • Výhonky sa dajú ľahko nastaviť na tyč.

Nevýhody

 • pichľavý ker.

J. P. Connell (J.P. Connell)

Hodnotenie: 4.7

J.P. CONNELL

Na štvrtom mieste je J.P. Connell. Krík rastie vzpriamene. S množstvom sviežich, jasne zelených listov. Výhonky sú pomerne tuhé a žltozelenej farby. Krík nerastie veľmi dynamicky. Trvá niekoľko rokov, kým dosiahne svoju maximálnu veľkosť.

Ruže žlté alebo citrónovo žlté. Na priamom slnečnom svetle v strede vyblednú do krémovožltej farby. Objavujú sa po jednom alebo vytvárajú zhluky po 7. Majú tvar pohára. Púčiky obsahujú veľký počet okvetných lístkov a červené tyčinky v strede; kvety sú bohaté.

Podľa správ sú ruže náchylné na silné blednutie v prvom roku. Nasledujúci rok však získajú sýto krémovo žltú farbu. Naši odborníci na ruže zaradili ružu J.P. Connell do tohto rebríčka, pretože sa nepovažuje za veľmi odolnú a je stredne odolná voči hlavným chorobám ruží.

Výhody

 • Jemné citrónovožlté kvety;
 • Vysoká odolnosť proti mrazu;
 • bez tŕňov.

Nevýhody

 • Nedrží dobre dážď.

Rosarium Uetersen

Hodnotenie: 4.6

ROSARIUM UETERSEN

Piate miesto v rebríčku Rosarium Uetersen. Táto popínavá ruža patrí do skupiny popínavých ruží. Krík tvorený rovnými, silnými výhonkami. Kríky dorastajú do šírky 1,5 m. Sú pokryté veľkým množstvom lesklých listov, ktoré majú sýtozelenú farbu. Dorastá do 3,5 m, ale môže byť skrátený na 2 m alebo menej.

Ruže sú pomerne veľké, rozdelené do štyroch segmentov. Každý kvet má až 100 okvetných lístkov. Ruže rastú po jednej alebo v skupinách po 5 alebo 6. Okvetné lístky sa sfarbia do strieborna, keď sa púčik rozvinie. Zrelé ruže sa silno otvárajú a pripomínajú ploché rozety (priemer – 10-12 cm).

Podľa recenzií má Rosarium Utersen príjemnú, jemnú vôňu so sladkými jablkovými tónmi. Zaslúžene sa dostala medzi najlepšie z najlepších vďaka svojmu bohatému kvitnutiu. Ruže sú odolné voči extrémnym poveternostným podmienkam, neškodí im dážď ani vietor. Táto odroda má vynikajúcu zimovzdornosť, a preto je vhodná na pestovanie na Sibíri.

Výhody

 • okrasné vlastnosti;
 • príjemná vôňa;
 • odolnosť v prípade chýb v starostlivosti;
 • dobrá odolnosť voči mrazu;
 • tolerantné k prerezávaniu.

Nevýhody

 • výhonky sa ťažko ohýbajú pre úkryt.

Sympatie

Hodnotenie: 4.5

SYMPATHIE

Zoznam najlepších lezeckých ruží pre Sibír uzatvára Sympathie. Veľmi bujne rastúci ker s množstvom konárov. Výhonky sú 3-3,5 m vysoké a 2 m široké. sú pokryté veľkým množstvom lesklých, jasne zelených listov, ktoré sú odolné voči chorobám. Sympathie kombinuje vynikajúcu zimnú odolnosť s elegantným tvarom.

Ružičky majú froté tvar so zloženými listami. Sú jasne červené s tmavším, zamatovým odtieňom. Každý kvitnúci strapec obsahuje 3 až 10 púčikov. Jeho hlavným charakteristickým znakom je zvlnený vzor kvitnutia. Ruža dobre odoláva vetru a trvalým dažďom.

Záhradníci vo svojich recenziách chvália odrodu Sympathy pre jej krásu a nepretržité kvitnutie. Naši záhradnícki odborníci ju označili za jednu z najlepších ruží, pretože je mrazuvzdorná, znáša silné dažde a má nízky výskyt hlavných chorôb ruží.

Výhody

 • Dekoratívnosť kríka je na vysokej úrovni;
 • Dobre odoláva dažďu a vetru;
 • dobrá odolnosť voči chorobám.

Nevýhody

 • Potrebujú trochu dekorácie na nohy.

Najlepšie hybridné čajové ruže pre Sibír

Čajové hybridné ruže sa často nazývajú kríkové ruže. Obľúbené aj na Sibíri.

Ašram

Hodnotenie: 5.0

ASHRAM

Prvé miesto získava Ashram. Výška kríkov nepresahuje 80-120 cm, ale sú pomerne robustné. Listy sú zdravé. Záhradníci si všimli, že odroda sa dobre vyvíja aj zo slabých sadeníc. Charakterizované ako odolné a silné. Ašram je dobrý rezač.

Jej voňavé, veľké kvety z nej robia krásnu rastlinu. sfarbenie zahŕňa živé medovo-hnedé alebo oranžové odtiene. A ruže majú čoraz svetlejšiu farbu, ako kvitnú a blednú. Vzhľadom na to, že sa púčiky neotvárajú súčasne, ker s ružami rôznych farieb vyzerá veľmi pestro a malebne.

Podľa recenzií záhradkárov kvety na kríku mierne vädnú a zostávajú tak dlho. Odroda sa zaslúžene radí medzi najlepšie ruže, pretože má vynikajúcu odolnosť voči mrazu. A tiež pestovatelia ruží si všímajú vysokú odolnosť ruží Ashram voči hlavným chorobám a početným dažďom.

Výhody

 • nezvyčajné sfarbenie ruží;
 • Krásny ker;
 • Zachováva čistotu farby až 2 týždne;
 • vysoká zimná odolnosť.

Nevýhody

 • bez vône.

Chippendale

Hodnotenie: 4.9

Chippendale

Čajová hybridná ruža odrody Chippendale je v tomto zozname na druhom mieste. Rastlina silno rastie. Môže dosiahnuť výšku 80-120 cm a šírku 1 m. Krík je pokrytý množstvom lesklých tmavozelených listov. Stonky sú vzpriamené a pokryté veľkým množstvom tŕňov. Pri správnej starostlivosti vyzerá kompaktne a upravene.

Každá ruža má až 3 púčiky. Zaoblené, vajcovité, husto nakrájané (až 100 okvetných lístkov). Farba je spočiatku tmavo oranžová, ale počas kvitnutia sa mení. Až po rozvinutí sa javia ako ružové, ktoré sa v strede zmenia na lososovú farbu. Keď sa rozvinie a je vystavená slnku, okvetné lístky získajú jemnú broskyňovú farbu.

Vôňa ruží Chippendale je vraj charakteristická. Má ovocný nádych a orientálne korenie. Naši odborníci túto ružu vyhodnotili ako jednu z najlepších ruží, pretože je pomerne odolná, má dobrú imunitu a nepokazí sa ani pri dlhšom daždi.

Výhody

 • Atraktívne vyzerajúci krík;
 • Nevyžaduje si žiadnu špeciálnu starostlivosť;
 • voňavé kvety;
 • Nebojí sa dažďa ani mrazu.

Nevýhody

 • Početné hroty.

Deja vu

Hodnotenie: 4.8

DEJA VU

Na treťom mieste sa umiestnilo Deja vu. Veľmi mohutný, ale stále kompaktný (výška 80-120 cm, šírka vrcholu 65 cm). Stonky sú vzpriamené a pokryté veľkým množstvom stredne veľkých, tmavozelených listov.

Každé kvetenstvo má 3-5 púčikov. Sú husté, plne kvitnúce (30-35 okvetných lístkov), kalichovité a majú obvod 11 cm. V plnom kvete má kvet priemer 12-14 cm. Okvetné lístky majú žltú farbu s oranžovým a ružovým lemom. Deja vu ruže nemožno opísať ako voňavé.

Podľa ohlasov kvitne Deja Vu bohato a bohato počas celej sezóny. Odroda bola zaradená medzi najlepšie, pretože dobre znáša teplotné pády a nebojí sa škodcov ani hlavných chorôb plodín. Odolný aj voči silným dažďom.

Výhody

 • Krásny dvojfarebný kvet;
 • vhodné na odrezky;
 • Vysoká odolnosť voči mrazu a chorobám.

Nevýhody

 • Vôňa nie je vždy príliš silná.

Veľká fialová

Hodnotenie: 4.7

BIG PURPLE

Udeľuje štvrté miesto skupine Big Purple. Je to ker impozantnej veľkosti so vzpriamenými stonkami. Môže mať výšku od 1,2 do 3 metrov. Obvod rastliny zriedka presahuje 1 m. Výhonky na báze veľkej fialovej sú holé, ale väčšina stoniek je pokrytá niekoľkými sivozelenými listami.

Kvety sú veľké (priemer 13 cm), až 45 okvetných lístkov. Ruže sú tmavočervené s dominantným fialovým odtieňom. Najkrajšie púčiky sú tie, ktoré sa otvorili nedávno, ale časom ich sfarbenie stráca na atraktivite. Ich vôňa je ohromujúca.

Záhradníci poznamenávajú, že ruža pri rezaní dobre stojí. Zostávajú vo vode dlhý čas bez zmeny. Naši odborníci vybrali Big Purple ako jednu z najlepších paprík pre jej vysokú odolnosť voči mrazu a bežným chorobám. Počas dlhého daždivého dňa však Veľká fialová ruža stráca svoj tvar a krásu.

Výhody

 • atraktívny vzhľad;
 • nádherná vôňa;
 • Vysoká odolnosť voči chladu a chorobám
 • Rose robí dobrý rezák.

Nevýhody

 • zle reaguje na nadmernú vlhkosť.

Biely medveď

Hodnotenie: 4.6

BIELY MEDVEĎ

Hybridná ruža Chano White Bear je na piatom mieste. Mohutný ker vysoký až 1 m. Vzpriamené výhonky sú pomerne silné a rovné. Sú pokryté veľkým množstvom lesklých tmavozelených listov. Veľké púčiky objavujúce sa na výhonkoch majú klasický kalichovitý tvar.

Husté, popolavo biele púčiky po plnom odkvitnutí. Dosahujú obvod 14-16 cm. Biely medveď s bohatou vôňou. Okvetné lístky, z ktorých sa kvet skladá, majú žltý základ. Stred kvetenstva má svetlý krémový odtieň. Stonky s 1-3 okvetnými lístkami, ktoré zostávajú na rastline pomerne dlho.

Podľa recenzií Biely medveď predstavuje starú ruskú ružu. Do rebríčka je zaradená, pretože má dobrú zimovzdornosť, vysokú odolnosť voči hubovým chorobám a dlhotrvajúcim dažďom. U nezakrytých plodín je však väčšia pravdepodobnosť úhynu, takže k prezimovaniu treba pristupovať s vedomím.

Výhody

 • Bujné a bohaté kvitnutie;
 • Dobre sa kombinuje s ostatnými ružami v záhone;
 • Je veľmi odolný voči mrazu a chorobám.

Nevýhody

 • ker sa môže rozpadnúť.

Osiana

Hodnotenie: 4.5

OSIANA

Odroda Osiana uzatvára rebríček najlepších čajovo-hybridných ruží pre Sibír. Silné, kompaktné kríky dosahujú výšku 1,5 m a šírku 1 m. Strieľa priamo nahor. Sú pokryté niekoľkými tŕňmi. Lesklé listy sú pomerne veľké a majú zelenú farbu. Pestuje sa ako rez alebo ozdoba záhrady.

Púčiky majú kužeľovitý tvar a tesne sa otvárajú. Zvyčajne rastú po jednom. Kvety sú bohaté. Froté kvet dosahuje priemer 12 cm. Okvetné lístky sú prevažne krémové, ale možno rozoznať aj odtiene slonovinovej kosti, šampanského alebo béžovej. Ruže vydržia na kríku dlho a v reze môžu vydržať až 20 dní. Ossiana má krásnu jemnú vôňu.

Záhradníci poznamenávajú, že Osiana nikdy nie je chorá. Krík dosahuje až tri metre a kvitne vo veľkom množstve, väčšinou ako tanier. Okvetné lístky a kmene s listami sú hrubé a silné. Odolnosť voči nepriaznivým podmienkam. Jedinou nevýhodou sú dlhé nohy a obrovská kytica na vrchu.

Výhody

 • Elegantná ruža;
 • Dlhotrvajúca sila kvetov;
 • odolné voči mrazu;
 • dobrá imunita;
 • nízka trnitosť.

Nevýhody

 • Holé dlhé nohy.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: