Alergény v kozmetike: 10 druhov a ako sa vyhnúť alergiám

V modernom priemysle sa používa viac ako 3000 rôznych vonných látok na výrobu kozmetiky, zmäkčovačov tkanín, pracích gélov a iných výrobkov. Tento prístup k vývoju produktov nie je prekvapujúci, pretože ľudia majú radi vône. Hoci si málokto uvedomuje, že domáce chemikálie a kozmetika sú potenciálne alergénne. Negatívne pôsobí na ľudí v podobe podráždenia, začervenania a iných reakcií na pokožke. V Ruskej federácii a Európskej únii bol vypracovaný zoznam nebezpečných alergénov. Prítomnosť týchto látok musí výrobca v kozmetických a iných výrobkoch vždy uviesť. Je pravda, že nie všetky alergické zložky majú rovnaký potenciál.

Starostlivosť o citlivú pokožku s kuperózou

Prečo vznikajú alergie?

Technika nanášania akéhokoľvek kozmetického výrobku sa nazýva alergénová aplikácia. Možná reakcia je známa ako kontaktná dermatitída, pri ktorej výrobok neprenikne do sliznice/krvi, ale napadne epidermis zvonka. Alergické reakcie na kozmetické výrobky sú preto vymedzené jasnými miestnymi hranicami.

Ak drahé sérum namiesto dramatickej premeny spôsobilo žihľavku, opuch alebo nepríjemné pocity, je čas venovať pozornosť jeho zloženiu. Je pravdepodobnejšie, že toto ochorenie je spôsobené individuálnou neznášanlivosťou, ktorá sa prejavuje alergiou na určitú zložku make-upu. Reakcie sú niekedy vyvolané prírodnými látkami. Z tohto dôvodu kozmetológovia odporúčajú testovať novú kozmetiku na zápästí, ohybu lakťa.

Bežné alergény

V mnohých prípadoch sú alergény v kozmetických výrobkochIde o 10 špecifických látok:

 1. 1 Metylparabén je konzervačná látka, ktorá sa nachádza v šampónoch a krémoch. Spôsobuje podráždenie, alergické reakcie.

 2. Si

 3. ca (silikón) je absorpčná látka v kozmetike.
 4. Lano

 5. n (lanolín) – používa sa ako hydratačná látka v géloch, krémoch, maskách.
 6. Thimerosal, ktorý sa používa najmä v dekoratívnej kozmetike. Obsahuje stopové množstvo ortuti, ktorá môže spôsobiť otravu, podráždenie.

 7. Oxid zinočnatý – používa sa ako farbivo v podkladových bázach, púdroch a očných tieňoch.

 8. Tokoferyl-acetát – hydratačný antioxidant do pleťových vôd, toník.

 9. Minerálny olej – zložka používaná v šampónoch a krémoch na dosiahnutie hydratačného účinku. Predloženú látku nemožno považovať za podtyp rastlinného oleja. Je produktom rafinácie rôznych škodlivých ropných produktov.

 10. Oxid titaničitý, pigment, ktorý sa používa na farbenie kozmetiky, šampónov a mydiel. Spôsobuje podráždenie pľúc, očí a pokožky.

 11. BHT (Butyloxytoluén) je antioxidant, ktorý sa používa v parfumových vodách a krémoch.

 12. ropylparabén (propylparabén), konzervačná látka pre parfumy, krémy.

Alergie môžu vyvolať aj éterické oleje, rastlinné výťažky, farbivá, med, minerály (hliník, nikel, chróm) atď.

Pozor!Alergén často spôsobuje harmanček, ktorý sa na prvý pohľad zdá byť neškodný a užitočný. Výťažok z rastliny azulén sa používa v kozmetike.

Negatívna reakcia na pokožke môže byť spôsobená nesprávnym používaním kozmetiky.

 1. Lekársky expert značky Vichy E. Eliseeva verí,krém na tvár by sa nemal nanášať na pokožku okolo očných viečok. Nemalo by sa to robiť ani v prípade, že sérum alebo emulziu už testoval spotrebiteľ, ktorý na výrobok nemal alergickú reakciu. Je dôležité nezabudnúť na reakciu precitlivenosti, ktorá má oneskorený účinok. Pre pokožku v oblasti očí je potrebné zvoliť osobitnú starostlivosť.

 2. Ťažký krém by sa nemal nanášať na tvár pred spaním, inak by ráno mohlo dôjsť k opuchu pokožky.

 3. Neodporúča sa používať parfumovanú vodu ako termálnu vodu, ktorá môže spôsobiť olupovanie, podráždenie, začervenanie, svrbenie pokožky. Parfum by sa mal nastriekať tak, aby sa dostal na lakte, ruky, oblečenie, vlasy, spánky a za uši.

 4. Nikdy nepoužívajte kozmetické prípravky, ak uplynula doba ich použiteľnosti. Ak výrobok stojí dlhší čas nepoužívaný, začnú sa v ňom množiť baktérie.

 5. Nie je potrebné, aby ste masku držali na vlasoch/obličaji dlhšie, ako je predpísané.

Ako sa vyhnúť rizikám alergie?

Lieky na šupinatú pokožku

Pri výbere ošetrujúcich produktov kozmetičky odporúčajú zohľadniť nielen hypoalergénne vlastnosti vybraných produktov, ale aj typ pleti.Ak sa budete riadiť jednoduchými radami profesionálnych kozmetikov, nemusíte sa báť alergie na kozmetiku:

 1. Nie je potrebné experimentovať s kozmetickými výrobkami obsahujúcimi zložky, ktoré spôsobujú potravinové alergie. Napríklad citrusy, kakao a med.

 2. masky, séra, emulzie a krémy sa aplikujú presne podľa pokynov.

 3. Pri výbere kozmetických výrobkov na osobné použitie je dôležité dodržiavať toto pravidlo: „Čím menej zložiek, tým nižšie riziko alergií.

 4. Ak je kozmetický výrobok po dobe spotreby, mali by ste ho okamžite a bez výčitiek vyhodiť do koša.

Aktívna kozmetika od drogériových značiek je najdôkladnejšie testovaná. Takéto výrobky sa nazývajú kozmeceutické prípravky.

Okamžite zmyte!

Ak po použití konkrétneho výrobku spozorujete akékoľvek príznaky alergickej reakcie, mali by ste ho okamžite prestať používať a okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Nesnažte sa problém vyriešiť sami, pretože existuje riziko zhoršenia problému použitím iného krému, ktorý môže pri aplikácii na podráždenú pokožku spôsobiť začervenanie alebo olupovanie.

Niekoľko hodín po opláchnutí prípravku z pokožky príznaky pretrvávajú? Mali by ste navštíviť alergológa alebo dermatológa. Po vyšetrení a vypočutí odborníkom lekár predpíše špeciálne prípravky (tabletky, krémy alebo masti) na čo najrýchlejšie odstránenie problému.

Make-up by sa mal vždy odstraňovať na noc, pretože pleť sa musí počas spánku regenerovať a dýchať.

Pri výbere kozmetiky sa vyhýbajte príliš aromatizovaným verziám kozmetiky – pravdepodobne obsahujú veľa parfumu.

Aby ste eliminovali riziko alergie, je dôležité vybrať si správne kozmetické výrobky. Uprednostňované by mali byť výrobky jednej značky. Je dobré vybrať si výrobok od dôveryhodného výrobcu. Každý výrobca používa na výrobu svojich produktov v podstate rovnaké zložky. Zmes rôznych značiek môže spôsobiť nadmernú kompenzáciu a podráždenie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: