Čo je to elasticita pokožky a ako ju zlepšiť: prehľad najlepších prostriedkov

Pružnosť pokožky je jej schopnosť vrátiť sa po natiahnutí do pôvodnej polohy. Odborníci v kozmetológii a dermatológii používajú termín „turgor“ na označenie stupňa dehydratácie epidermy.

Strata elasticity pokožky je rozšíreným problémom, a to aj medzi mladými dievčatami. Príčiny tohto procesu sú reverzibilné. Na obnovenie pružnosti pokožky je potrebný viacnásobný prístup, ktorý zahŕňa používanie špeciálnej kozmetiky, domáce a salónne kozmetické procedúry.

Čo je to elasticita pokožky a ako ju zlepšiť: 6 profesionálnych a 5 domácich prostriedkov

Od čoho závisí pružnosť pokožky?

Pevnosť pokožky priamo súvisí s rýchlosťou tvorby elastínových a kolagénových vlákien a intenzitou ich rozpadu. Keď je telo mladé, pomer je 1:1, ale v priebehu rokov sa mení. To znamená, že kolagén a elastín sa ničia rýchlejšie, ako ich fibroblasty dokážu produkovať. To vedie k ochabnutiu epidermy, zníženiu jej pružnosti a tvorbe vrások.

môže byť prirodzená, spôsobená zmenami súvisiacimi s vekom. Môže však byť vyvolaná určitými faktormi, ktoré ovplyvňujú telo. Degradáciu kolagénu a elastínu spôsobenú biologickým starnutím nemožno zastaviť. Možno ju však výrazne spomaliť použitím prostriedkov profesionálnej a domácej kozmetiky.

Prečo pokožka stráca svoju pružnosť?

Z niektorých dôvodov môže pokožka u mladých dievčat stratiť svoj normálny turgor.Rozpad kolagénu a elastínu sa môže urýchliť:

 1. Dehydratácia;

 2. Dlhodobé vystavenie sa slnku alebo soláriu;

 3. Časté používanie samoopaľovacích prípravkov;

 4. Nesprávna starostlivosť nevhodná pre daný typ pleti;

 5. Používanie kozmetiky, ktorej platnosť vypršala alebo ktorá je nekvalitná;

 6. Strata vlhkosti v dôsledku dlhotrvajúcej hnačky alebo vracania;

 7. dramatický úbytok hmotnosti;

 8. Neustály stres;

 9. Nedostatok dobrého spánku;

 10. Hormonálne poruchy;

 11. hyper- alebo hypotyreóza;

 12. diabetes mellitus;

 13. úpal;

 14. sklerodermia;

 15. Ehlersov-Danlosov syndróm;

 16. Zlý krvný obeh a lymfatická drenáž v dôsledku zakrivenia chrbtice alebo iných faktorov;

 17. namáhavá, fyzicky náročná práca;

 18. Variácie v stravovaní: nevyvážená strava, nedostatok vitamínov, zneužívanie rýchleho občerstvenia atď.;

 19. Nedostatočný príjem tekutín;

 20. fajčenie;

 21. závislosť od alkoholu;

 22. Náročná fyzická aktivita;

 23. nepriaznivé environmentálne podmienky;

 24. hypo- alebo avitaminóza;

 25. Nervové, tráviace a endokrinné poruchy.

Mnohé z týchto faktorov možno odstrániť. Samozrejme, v prípade ochorení, ktoré narúšajú elasticitu pokožky, si obnovenie elasticity pokožky vyžaduje osobitné úsilie.

Ako získať späť pružnosť pokožky: všeobecné rady

Čo je to elasticita pokožky a ako ju zlepšiť: 6 profesionálnych a 5 domácich prostriedkov

Aby ste si udržali pokožku čo najdlhšie pružnú, musíte sa riadiť radami kozmetológov a dermatológov. Medzi nimi:

 1. Ochrana pred slnkom.UV žiarenie spôsobuje intenzívne odparovanie vlhkosti z povrchu epidermy. Pre škodlivé účinky UV žiarenia na pokožku dokonca existuje termín fotostarnutie. Vplyvom takejto expozície sa znižuje produkcia hlavných proteínov zodpovedných za turgor kože – elastínu a kolagénu. Aby ste tomuto procesu predišli, pred pobytom na slnku by ste mali vždy použiť opaľovacie krémy.

 2. Zvlhčujte.Všetky typy pleti potrebujú správnu hydratáciu. A najmä suchá epidermis. Preto je potrebné používať kozmetiku na báze chitosanu, kyseliny hyalurónovej a ďalších zložiek, ktoré zabezpečujú správnu hydratáciu pokožky. A to platí nielen pre tvár, ale aj pre telo.

 3. Výživa.Dobre organizovaná strava je zárukou mladosti a sviežosti pokožky. V ideálnom prípade by mal jedálny lístok obsahovať viac rastlinných potravín a menej jednoduchých sacharidov, cholesterolu a tukov.

 4. Fyzická aktivita. Facebuilding v posledných rokoch naberá na obrátkach. Špeciálne cvičenia na tvár môžu zvýšiť produkciu elastínu a kolagénu a zabrániť strate elasticity pokožky. To isté platí aj pre telo. Fyzická aktivita pomáha udržiavať a obnovovať pružnosť pokožky v prípadoch, keď je už ochabnutá.

Nezabúdajme ani na vitamíny, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie a mladosť pokožky. Možno ich získať z potravín alebo pri závažnej hypovitaminóze zo špeciálnych multivitamínových komplexov.

6 najlepších kozmetických výrobkov na zlepšenie pružnosti pokožky

Na zlepšenie elasticity pokožky je potrebné..výber špeciálnej kozmetiky. Jeho vzorec by mal byť založený na:

 1. peptidy alebo nízkomolekulárne cukry, ktoré stimulujú endogénnu produkciu elastínu a kolagénu;

 2. kyselinu hyalurónovú, ktorá hydratuje epidermis a vyhladzuje vrásky;

 3. Retinol, nevyhnutný pre vylučovanie kolagénu a elastínu, obnovu kožných buniek a odstránenie suchosti a podráždenia;

 4. Argirelín, ktorý je špecifickým analógom botulotoxínu

 5. adenozín, ktorý uvoľňuje svaly a reguluje syntézu energetických molekúl;

 6. Kyselina askorbová a tokoferol, ktoré sú antioxidanty a pomáhajú omladzovať pokožku na bunkovej úrovni;

 7. SPF, zameraný na ochranu pokožky pred UVA a UVB žiarením.

Mnohé kozmetické výrobky obsahujú rastlinné výťažky a oleje. Dopĺňajú základné zloženie a dodávajú pokožke vitamíny.

Pokiaľ ide o výber konkrétneho kozmetického výrobku, odborníci odporúčajú tieto kozmetické výrobky.

NomináciaUmiestnenieNázovCena
6 najlepších kozmetických prípravkov na zlepšenie pružnosti pokožky1Sérum HYALU B52 850 €
2
 • ftActiv Supreme, Vichy
 • 2 600 €
  3Krém na tvár, SkinCeuticals11 100 €
  4REVITA
 • FT výplň [HA], L’Oreal Paris
 • 750 €
  5Telové mlieko Natura
 • Mango
 • 360 €
  624K Gold Essence Facial Mask 100g CMD – 101300 €

  Sérum HYALU B5

  HYALU B5 SÉRUM

  Hydratačné sérum na omladenie a obnovenie pružnosti tváre. Prípravok obsahuje dva typy kyseliny hyalurónovej: nízkomolekulárnu a vysokomolekulárnu. Obohatený o vitamín B5, ktorý hydratuje pokožku, chráni ju pred UV žiarením, podporuje hojenie a regeneráciu.

  Koncentrované sérum nielenže zlepšuje turgor pleti, ale tiež pomáha obnoviť hydrolipidickú rovnováhu. Môže sa používať dlhodobo. Vhodné pre všetky typy pleti vrátane citlivej a precitlivenej pleti.

 • ftActiv Supreme, Vichy
 • <li></div><p>ftActiv Supreme, Vichy“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/90416666195841-91ch.jpg“ height=“324″ title=“</p><li>ftActiv Supreme, Vichy“><p>Krém proti starnutiu na hydratáciu a výživu pokožky. Zloženie na boj proti jemným linkám a vráskam.</p><p>Adenozín, kofeín, ramnóza a neohesperidín ako účinné látky. Poskytujú tonizujúci, protistarnúci a spevňujúci účinok. Aktívne zložky tiež stimulujú aktívnu regeneráciu buniek a tvorbu kolagénu. Dochádza tak k výraznému zlepšeniu elasticity pokožky bez nutnosti chirurgického liftingu.</p><p>Krém vhodný pre všetky typy pleti. Je univerzálne použiteľný, takže ho môžu používať ženy aj muži.</p><h3>Krém na tvár, SkinCeuticals</h3><div style=Krém na tvár, SkinCeuticals

  Ľahký krém pre normálnu a mastnú pleť. Obohatený o antioxidačný komplex, upokojujúce zložky a liftingové látky. Obsahuje hroznový, sezamový a slnečnicový olej.

  Používanie krému nasýti pokožku tukom, ktorý ju pomáha hydratovať a vyživovať. Obsahuje vitamíny, ktoré majú pozitívny vplyv na turgor a zabraňujú procesu starnutia. Pravidelné používanie kozmetiky zabraňuje ničeniu epidermy UV žiarením. Antioxidanty pomáhajú odstraňovať voľné radikály z pokožky, čo má pozitívny vplyv na lokálnu imunitu. Pomáha tiež stimulovať tvorbu kolagénových a elastínových vlákien, čo vedie k zvýšeniu turgidity.

  REVITA
 • FT výplň [HA], L’Oreal Paris
 • REVITA<li></div><p>FT FILLER [HA], L’OREAL PARIS“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/470166195841-54ch.jpg“ height=“400″ title=“REVITA</p><li>FT FILLER [HA], L’OREAL PARIS<p>Nočná hyalurónová maska proti starnutiu s jemnou a mäkkou textúrou. Obsahuje vysoko koncentrovanú kyselinu hyalurónovú v kombinácii s jej guľôčkami. Vypĺňa jemné linky a vrásky a poskytuje takmer okamžitý výsledok. Pleť je výrazne sviežejšia, prirodzene žiarivá a hladšia.</p><p>Hydratačný účinok trvá približne 48 hodín. Pravidelná aplikácia prípravku zlepšuje pevnosť a hustotu pokožky, čím pomáha redukovať vrásky, dokonca aj tie v pokročilom štádiu. Počas 2-3 mesiacov sa obnoví pružnosť pokožky tváre, krku a dekoltu. Výplňová maska je určená presne na tieto oblasti tela.</p><h3>Telové mlieko Natura<li>Mango</h3><div style=  Natura<li></div><p>„Mango“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/53716666195841-93ch.jpg“ height=“400″ title=“Telové mlieko Natura</p><li>Mango ><p>Pokožka na tele nie je o nič menej náchylná na dehydratáciu a ochabnutie. aby sa im vrátila pružnosť, je potrebné používať špecifický prípravok na starostlivosť o pleť. Jedným z prvkov tohto produktu je pleťové mlieko Natura</p><li>um.<p>Obsahuje mangovú esenciu v kombinácii s panthenolom. Hoci sa označuje ako krém, má konzistenciu skôr krému. Jeho vyživujúce zloženie pomáha dodávať pokožke vlhkosť a zabraňuje jej odparovaniu. Výrobok je vhodný pre všetky typy pleti, má jemnú textúru a rýchlo sa vstrebáva do pokožky.</p><h3>24K Gold Essence Facial Mask 100g CMD – 101</h3><div style=MASKA NA TVÁR 24K GOLD ESSENCE 100G CMD - 101

  Maska na nočnú starostlivosť o tvár, krk a dekolt. Má hydratačné, regeneračné a vyživujúce vlastnosti. Obsahuje aj antioxidanty na detoxikáciu pokožky a odstránenie voľných radikálov.

  Hlavnou zložkou krému je tekuté 24-karátové zlato. Poskytuje dlhotrvajúcu hĺbkovú hydratáciu, vyživuje pokožku a dodáva jej prirodzený lesk. Zlato pomáha hlbšiemu prenikaniu kyslíka do kožných buniek. Vracia pokožke pružnosť, sviežosť a zdravú farbu.

  5 najlepších domácich prostriedkov na zlepšenie pružnosti pokožky

  Domáce výrobky sa môžu používať spolu s profesionálnymi. Vlastnoručne vyrobené masky a peelingy sú vhodné na starostlivosť o tvár a telo. Koniec koncov, používajú prírodné zložky obohatené o dôležité vitamíny a minerály.

  Francúzska maska

  Ak chcete zvýšiť pevnosť a podporiť dlhotrvajúcu mladosť pleti, pripravte si masku s nasledujúcimi zložkami:

  1. Nalejte 200 ml čerstvej prírodnej smotany;

  2. 1 surové vajce;

  3. Šťava z 1 citróna;

  4. 100 g kvalitnej vodky;

  5. 5 ml glycerínu.

  Francúzsku masku pripravíte takto

  1. Do pohára smotany pridajte 1 vajce (vyšľahané do hustej peny).

  2. Miešajte, kým nevznikne homogénna zmes, potom pridajte všetky ostatné prísady a rozmixujte ich mixérom alebo ponorným mixérom.

  3. Zmes rozotrite na tvár, krk a dekolt.

  4. Masku nechajte pôsobiť štvrť hodiny a potom ju dobre opláchnite tečúcou vodou alebo sa vyutierajte.

  Ošetrenie sa môže vykonávať až dvakrát týždenne. Ak zmes zostane, vložte ju do nádoby na krém a uložte do chladničky. Trvanlivosť tejto domácej masky je 6 mesiacov.

  Maska „Madame de Pompadour“

  Ďalší domáci prostriedok na zlepšenie pružnosti pokožky. Je vhodný na tvár a celé telo. Na prípravu pomeľte celý citrón na mäsovom mlynčeku. Neodstraňujte semená zo šupky a nevyberajte jadrá.

  Do vzniknutého pyré pridajte 100 g alkoholu, 200 g kyslej alebo dvojitej smotany a 5 ml glycerínu. Zmiešajte všetky zložky do hladka, naneste na problematické miesta a nechajte pôsobiť štvrť hodiny. Zvyšky masky opláchnite tečúcou vodou a použite krém na báze kyseliny hyalurónovej alebo krém proti starnutiu.

  Maska Sophie Loren

  Zmiešajte 100 g čerstvej dvojitej smotany s 1 lyžičkou. . želatína v prášku. Nechajte ju na teplom mieste a nechajte ju vylúhovať na noc. Ráno postavte nádobu s hmotou na mierny oheň alebo do vodného kúpeľa, pridajte po 5 ml medu a glycerínu a za stáleho miešania lyžičkou zmes zahrejte.

  Keď sa želatína rozpustí, odstavte ju z ohňa. Ochlaďte masku na príjemnú teplotu a priložte ju na pokožku na 15 minút. Zvyšok zmesi nalejte do praktickej fľaše a uložte do chladničky.

  Soľný kúpeľ na spevnenie pokožky

  Čo je to elasticita pokožky a ako ju zlepšiť: 6 profesionálnych a 5 domácich prostriedkov

  Masky nie sú jediným prostriedkom na zvýšenie pružnosti pokožky. Solné kúpele na telo a aplikácie na tvár, krk a dekolt sú ďalšími účinnými procedúrami, ktoré môžu posilniť účinky profesionálneho a domáceho líčenia. Na prípravu roztoku sa používa morská soľ, ktorá obsahuje celý súbor potrebných látok na udržanie pružnosti pokožky.

  Rozpustite 400 g soli vo vani s horúcou vodou a ponorte sa do zmesi asi na pol hodiny. Ak chcete robiť obklady na jednotlivé časti tela, na 1 šálku vody použite 1 PL vody. . morská soľ. Takéto ošetrenie raz alebo dvakrát týždenne zlepší krvný obeh a stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu.

  Univerzálny peeling

  Peeling podľa tohto receptu je vhodný na tvár a telo. Oblasť krku a dekoltu by sa ním však ošetrovať nemala, pretože pokožka je príliš tenká a jemná. žiadne iné kontraindikácie pre použitie peelingu. Hydratuje a vyživuje pokožku, a tým udržiava jej mladistvosť a pružnosť po dlhšiu dobu.

  Ak chcete získať kozmetický výrobok, musíte:

  1. 200 g cukru;

  2. 2 st. . Kakaový prášok;

  3. 5 ml medu;

  4. 1/3 . . mletá škorica;

  5. 2-3 kvapky esenciálneho oleja z pomaranča, pačuli, myrhy alebo ylang ylang;

  6. 45-60 ml olivového oleja;

  7. 5 ml jemného tekutého mydlového krému.

  Všetky prísady postupne zmiešajte a vložte do vhodnej nádoby s vekom. Tvár a telo si maskou drhnite maximálne 2-krát týždenne.

  Salónne ošetrenia, ktoré tonizujú pokožku

  Ak chcete dosiahnuť rýchle výsledky pri znižovaní turgoru pokožky, môžete sa obrátiť na profesionálnych kozmetológov. Lekár zvolí najúčinnejší postup, ktorý predĺži mladosť epidermy bez toho, aby ovplyvnil jej zdravie.

  Omladenie fotografií

  Injekcie botulotoxínu

  Čo je to elasticita pokožky a ako ju zlepšiť: 6 profesionálnych a 5 domácich prostriedkov

  Botoxové injekcie je dobré kombinovať s masážou. Takáto kombinácia kozmetických manipulácií umožňuje rýchlejšie obnoviť turgor pokožky, odstrániť vrásky, dosiahnuť účinky proti starnutiu.

  Injekcie botulotoxínu pomáhajú odstrániť vrásky na tvári, krku a dekolte. pokožka je po injekcii botulotoxínu hladšia a pevnejšia, viditeľne osviežená a omladená. V kombinácii s ručnou alebo strojovou masážou je možné výrazne znížiť dávku aplikovaného prípravku. Masáže zlepšujú krvný a lymfatický obeh a stimulujú tvorbu kolagénu a elastínu. V prípade potreby sa používajú špeciálne výživné a omladzujúce látky, ktoré zosilňujú účinok botulotoxínu.

  Frakčný laser

  Laserová biorevitalizácia – ďalší spôsob, ako pomôcť obnoviť pružnosť pokožky. Toto ošetrenie sa môže používať aj pri mnohých iných problémoch epidermy. Pôsobením frakčného lasera sa spustí vylučovanie elastínu a kolagénu, odstránia sa vrásky a tvár získa prirodzený lesk a farbu. Okrem toho studený laserový lúč dokáže obnoviť koncentráciu kyseliny hyalurónovej v dermálnych bunkách.

  Ošetrenie je možné vykonať kedykoľvek počas roka. Najlepšie je to však na jar, najmä ak je pokožka náchylná na hyperpigmentáciu.

  Ošetrenie RP

  Pri tomto postupe sa používa pacientova vlastná plazma na výrobu injekčného. Podáva sa podkožne alebo intradermálne a spúšťa prirodzené procesy regenerácie, omladenia a tvorby kolagénu. Odborníci odporúčajú kombinovať plazmalifting s frakcionovaným laserom.

  krvné doštičky, ktoré sú prítomné v krvnej plazme, zvyšujú citlivosť dermis na laserové ošetrenie. Tým sa zlepšuje pružnosť pokožky, omladzuje sa a rýchlejšie a účinnejšie sa redukujú vrásky. Tento postup má však kontraindikácie, preto sa musí predpísať po dôkladnom vyšetrení.

  RF-lift

  RF-lift je ošetrenie, pri ktorom sa používa špeciálne zariadenie Thermo C. Liečba je založená na kombinovanom účinku bipolárnej RF energie, vákuovej masáže, červenej fotochromoterapie a kryoterapie. Kombinácia týchto kombinovaných účinkov prinesie dramatické výsledky pri obnove turgoru pokožky. Kombinácia týchto manipulácií pomáha zintenzívniť tvorbu kolagénu a elastínu, vyhladiť hlboké vrásky a odstrániť jemné linky, normalizovať lokálny metabolizmus, krvný obeh a lymfatickú drenáž.

  Výsledok je viditeľný po prvom sedení a trvá niekoľko dní. Na dosiahnutie dlhšieho účinku je potrebné absolvovať 5-8 sedení RF-terapie.

  Samomasáž pre pevnú pokožku

  Čo je to elasticita pokožky a ako ju zlepšiť: 6 profesionálnych a 5 domácich prostriedkov

  Schopnosť masáže obnoviť pružnosť epidermy a odstrániť vrásky je známa už dlho. Môžete si ho nechať urobiť u odborníka alebo si ho urobiť sami. Samomasáže sa môžu vykonávať týmito spôsobmi:

  1. Prekrížte si ruky a krúživými pohybmi jemne trite pokožku pozdĺž masážnych línií, kým nezčervená a nezhorí sa. Ošetrenie možno aplikovať na tvár a telo. Je to masáž, ktorú možno vykonávať denne.

  2. Jemná masáž predlaktia, najprv na jednej a potom na druhej strane. Môže sa vmasírovať, pinzetou alebo vklepaním do pokožky. Najdôležitejšie je, že po ošetrení budete cítiť horúčavu a pokožka bude červená.

  3. Potom si masírujte brucho, boky a stehná.

  4. Najnáročnejšie sú oblasti chrbta a dolnej časti chrbta. Na zvýšenie pružnosti pokožky v týchto oblastiach sa odporúča používať mäkký froté uterák namočený v studenej vode.

  Dôležité! Počas automasáže je potrebné prísne dodržiavať trajektóriu pohybov. Mala by prebiehať zhora nadol, zľava doprava.

  Toto ošetrenie je najlepšie vykonať večer, tesne pred spaním.

  Užitočné tipy na starostlivosť o pleť

  Pružnosť vašej pokožky do veľkej miery závisí od správnej a kompletnej starostlivosti o pleť. Špeciálnu starostlivosť potrebuje nielen tvár, ale aj krk, dekolt, ruky a ďalšie časti tela, ktoré potrebujú výživu, hydratáciu a tonizáciu. Čo teda kozmetológovia radia pre správnu starostlivosť o pleť?

  Očista

  Používajte kozmetiku vyrobenú na báze jemného alkoholu. Nesmie dôjsť k nadmernému vysušeniu epidermy, preto je najlepšou voľbou hydrolát. Je to kozmetický výrobok, ktorý je destilátom liečivých bylín.

  Hydratačné a vyživujúce

  Oleje, balzamy a skvaleny sú určené na to, aby poskytovali pokožke dostatočnú vlhkosť. Je dobré kúpiť si samostatné výrobky na starostlivosť o tvár a telo.

  Tónovanie

  V obchodoch s kozmetikou je veľa tonizujúcich kúpeľov na tvár a telo. Mali by sa vyberať podľa typu pleti a ďalších účinkov, ktoré majú.

  Prikladanie kociek ľadu tonizuje pokožku. Môžu byť vyrobené z čistej vody alebo bylinných odvarov.

  Potraviny na udržanie pružnosti pokožky

  Čo je to elasticita pokožky a ako ju zlepšiť: 6 profesionálnych a 5 domácich prostriedkov

  Aby ste si udržali pevnú a zdravú pokožku, potrebujete vyváženú stravu.Výživoví špecialisti a odborníci na výživu radia:

  1. Urobte z potravín bohatých na vlákninu základ stravy. Áno, hovoríme o ovocí a zelenine. Majú pozitívny vplyv nielen na trávenie, ktorého poruchy majú okamžitý vplyv na pokožku. Tieto produkty sú obohatené o vitamíny a minerály, aminokyseliny, antioxidanty – prvky potrebné na udržanie zdravej hydratačnej rovnováhy, metabolizmu lipidov a pružnosti epidermy.

  2. Jedzte dostatok bielkovinových potravín. Proteíny sú rovnako dôležité pre pružnosť pokožky, pretože zabezpečujú optimálnu tvorbu kolagénových vlákien. Denne stačí zjesť 150-200 gramov chudého mäsa, najlepšie kuracieho alebo morčacieho. Syr, strukoviny a niektoré druhy obilnín majú vysoký obsah bielkovín.

  3. Zaradiť ryby a morské plody do svojho jedálnička.To neznamená, že ich musíte používať každý deň. 300 g týždenne stačí na to, aby telo získalo cenné mastné kyseliny, zinok, selén a horčík, ktoré potrebuje. Ide o látky, ktoré sú nevyhnutné na udržanie mladej, pevnej a plnej pokožky.

  4. Nezanedbávanie konzumácie slnečnicových semienok, Orechy, obilné klíčky. Obsahujú mastné kyseliny, vitamíny, horčík, zinok a meď – zložky nevyhnutné pre zdravú pružnosť pokožky.

  5. zaradiť do svojho jedálneho lístka výrobky obsahujúce želatínu.Želé, želé, pudingy – sú dobré nielen pre vaše kĺby. Sú nevyhnutné pre správnu tvorbu kolagénu a elastínu. Z tohto dôvodu sú želatínové masky v kozmetike obľúbené pri ochabnutej pokožke.

  6. Nezanedbávajte sójové výrobky.Syr tofu, sójové mlieko a mäso sú potraviny, ktoré obsahujú rastlinný analóg ženského hormónu estrogénu. Táto biologicky aktívna látka nielenže zabezpečuje správne fungovanie reprodukčného systému, ale tiež udržiava pokožku hydratovanú a pružnú. Okrem toho sú potraviny obsahujúce sóju obohatené o izoflavonoid genistín, ktorý má schopnosť blokovať enzýmy, ktoré zhoršujú turgor kože.

  Zároveň je potrebné vyhnúť sa konzumácii niektorých skupín potravín alebo ju aspoň výrazne obmedziť. Týka sa to pečiva, sladkostí, balených džúsov, sladkých sýtených nápojov, údenín a marinád. Zmrzlinu, koláče, torty a iné dezerty by ste mali tiež vylúčiť alebo znížiť ich porcie na minimum. Potrava rozkladá kolagénové a elastínové vlákna a urýchľuje vstrebávanie kyseliny hyalurónovej. Pokožka sa preto stáva suchou a ochabnutou a stráca svoju pružnosť aj u mladých ľudí.

  Vitamín pre pevnú pokožku

  Niektoré živiny sú zodpovedné za pevnosť a zdravie pokožky. Pokožka si musí zachovať svoju pružnosť:

  1. Retinol.vitamín A, ktorý je zodpovedný za rast a vývoj kožných buniek. Odstraňuje škodlivé látky a toxíny a zabraňuje vzniku opuchov.

  2. Tokoferol. Známy antioxidant zodpovedný za mladistvosť pokožky. Je dokázané, že neutralizuje potenciálne škodlivé účinky voľných radikálov a spomaľuje proces starnutia. Pôsobenie vitamínu E tiež spôsobuje rozšírenie ciev a normalizáciu krvného obehu.

  3. kyselina askorbová. Podobný tokoferolu, ale tiež patrí do kategórie silných antioxidantov. Z tohto dôvodu sa často používajú vitamíny C a E v kombinácii a niekedy sa navyše predpisuje retinol. Kyselina askorbová stimuluje proces regenerácie kožných buniek, zabezpečuje tvorbu kolagénu a reguluje lokálny metabolizmus.

  4. Niacinamid. vitamín PP, látka, ktorá sa podieľa na raste kožného tkaniva a redoxných procesoch. Z hľadiska svojho účinku je to mikroživina, ktorá by sa mohla považovať za liek.

  5. Vitamín F. Silne účinný antioxidant, ktorý pomáha odstraňovať toxíny a nečistoty z tela všeobecne. Normalizuje funkciu a stav pokožky a obnovuje jej zdravý turgor.

  6. Tiamín.Vitamín B1 pomáha stimulovať krvný obeh, rast a regeneráciu tkanív. Je nevyhnutný na udržanie pružnej a mladistvej pokožky.

  7. Riboflavín. Vitamín B2 normalizuje metabolizmus, udržiava energetický metabolizmus, podporuje zdravú farbu a turgor pokožky.

  8. Kyselina pantoténová. Vitamín B5 je pre telo dôležitý ako enzým, ktorý sa podieľa na vylučovaní mastných kyselín a metabolických procesoch. Nedostatok tohto prvku vedie k strate pružnosti pokožky, lámavosti nechtov a vypadávaniu vlasov.

  9. Pyridoxín.Hlavnou úlohou vitamínu B6 je podporovať zdravé fungovanie pokožky ako celku.

  Všetky vyššie uvedené látky sa nachádzajú vo vyššie uvedených potravinách, ktoré by mali byť súčasťou stravy. Možno použiť aj lokálne prípravky na báze týchto vitamínov, ktoré sú obsiahnuté v mnohých kozmetických výrobkoch.

  Pružnosť pokožky je nielen ukazovateľom jej mladosti, ale aj ukazovateľom jej zdravia. Hoci pokles turgoru môže súvisieť aj s nepatologickými faktormi, problém sa musí liečiť včas. Pokožke sa môže vrátiť pevnosť a špeciálna kozmetika sa môže kombinovať s domácimi a salónnymi kozmetickými procedúrami.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: