Peptidy na tvár a pleť: účinky a použitie v kozmetike

O peptidoch a kozmetike, ktorá ich obsahuje, sa v kozmetických kruhoch hovorí s nadšením. Niektorí odborníci ich považujú za najsľubnejšie zlúčeniny v boji proti zmenám súvisiacim s vekom. Naši odborníci preskúmali najnovší výskum a hovorili s farmakológmi, lekárnikmi a kozmetičkami, aby zistili, aké sú tieto zložky a či stoja za veľké nádeje.

Čo sú peptidy

Výskum

Peptidy sú zlúčeniny zložené z aminokyselín. Ich štruktúra pripomína proteíny. Peptidy majú stovky aminokyselín, ale peptidy ich majú spravidla 2 až 50 a niekedy až 100. Ak sa chcete tejto téme venovať viac, môžetePrečítajte si tento článok.

Peptidy sa často označujú predponou, ktorá udáva počet aminokyselín v molekule:

 1. dipeptid-2;

 2. hexapeptid 6;

 3. polypeptid – množstvo.

Existenciu peptidov objavil v roku 1902 nositeľ Nobelovej ceny Emil Fischer. Ešte pred oficiálnym zavedením pojmu peptid tento chemik postuloval, že aminokyseliny v proteínoch majú špeciálny druh väzby, amidovú väzbu. Podobne ako v stavebnici, aminokyseliny (časti, ktoré k sebe priliehajú) vytvárajú malé reťazce (peptidy), ktoré sa potom spájajú do proteínov.

Použitie peptidov v kozmetike

Peptidy našli široké uplatnenie v kozmetike. Tieto zlúčeniny sa získavajú z rastlín, zvierat alebo sa syntetizujú umelo. Majú rôzne účinky na telo:

 1. Signál.V prípade poranení sú signálom pre pokožku, že je čas začať reparačné procesy na niektorých tkanivách (hojenie rán, poranení). Z kozmetického hľadiska stimulujú pokožku k produkcii kolagénu, elastínu, hyaluronátu a ďalších proteínov.

 2. Prestavba. Proces tvorby kolagénu je vekom výrazne narušený a remodelačné peptidy ho čiastočne obnovujú a zvyšujú hustotu a pružnosť pokožky. V izolovanej forme sa môžu použiť na pleť, ktorá má ešte dostatok kolagénu. A ak sú zmeny súvisiace s vekom už príliš závažné, odporúča sa kombinovať remodelačné zmeny so signálnymi.

 3. Stimulovanie. Spojenie medzi dermis a epidermis sa počas geriatrického starnutia oslabuje. Je to preto, že sa vylučuje menej syndekánu a určitého typu kolagénu. Stimulujúce peptidy presne aktivujú produkciu takýchto proteínov.

 4. Stabilizátory. Peptidy stabilizujú pokožku tým, že zvyšujú jej vlastnú ochrannú schopnosť. Takéto zlúčeniny sú často súčasťou prípravkov po opaľovaní alebo kozmetiky určenej na zníženie kožného stresu vo veľkých mestách.

 5. Myorelaxanciá.Takéto peptidy znižujú pohyblivosť tvárových svalov. Do určitej miery napodobňujú účinok botulotoxínu

  mc/articles

  MC5785486/. Majú mierne uvoľňujúci účinok na svaly. Sú pomerne účinné pri odstraňovaní jemných liniek a vrások. Neporadia si však s hlbšími, s vekom súvisiacimi výpadkami pleti.

Medzi kozmetickými zložkami je približne 600 peptidov. Sú určené na rôzne účely. sú súčasťou kozmetických výrobkov a injekčne sa aplikujú do pokožky počas mezoterapie alebo biorevitalizácie.

Výhody pre pokožku

Účinok peptidov na pokožku je mnohostranný. Hlavné funkcie týchto zlúčenín sú tieto

 1. stimulujú tvorbu kolagénu

 2. urýchliť regeneráciu poškodenej pokožky;

 3. zvýšiť lokálnu kožnú imunitu;

 4. Znižuje zápalové prvky v pokožke;

 5. spomaľujú želírovanie kolagénových vlákien;

 6. zlepšiť lokálny krvný obeh v malých cievach;

 7. majú antioxidačný účinok;

 8. Zníženie hyperpigmentácie;

 9. upokojuje citlivú pokožku;

 10. Tónovanie pokožky.

Peptidy majú veľký význam v kozmetike proti starnutiu. Tieto zlúčeniny zohrávajú rozhodujúcu úlohu aj pri regulácii melanogenézy. Aplikácia peptidov pri zápalových procesoch a jazvách urýchľuje hojenie rán a znižuje zápal.

Ako si vybrať kozmetiku s peptidmi

prečítajte si kozmetické zloženie

Pri výbere kozmetiky s peptidmi je vhodné venovať pozornosť:

 1. Výrobca. Je lepšie hľadať kozmetiku od renomovaných značiek s oficiálnou webovou stránkou. Zvyčajne môžu poskytnúť certifikáty výrobkov a odpovedať na všetky otázky spotrebiteľov.

 2. Zloženie.Je potrebné vyhodnotiť prvých 5 zložiek a ich množstvo. Účinnosť peptidu závisí od toho, kde sa nachádza v zozname zložiek a aká je jeho koncentrácia.

 3. Balenie. Peptidy sú pomerne „jemné“ zlúčeniny. V nádobách so širokým hrdlom rýchlo strácajú svoje užitočné vlastnosti, preto je najlepšie, ak sa peptidové produkty predávajú vo fľašiach s pumpičkou.

 4. Cena.Náklady na kvalitné výrobky nemôžu byť nízke, pretože na ich vývoji pracujú desiatky odborníkov z rôznych oblastí: dermatológovia, chemici, kozmetičky, technológovia. na výrobu výrobkov sa používajú drahé látky a technológie.

Pri výbere výrobku je tiež dôležité zohľadniť stav vašej pokožky. Pred použitím peptidového krému je tiež dôležité nezabudnúť na základnú starostlivosť. Príliš suchá, mastná alebo neošetrená pokožka totiž bráni peptidom preniknúť do hĺbky potrebnej na dosiahnutie maximálnych výsledkov.

Možné kontraindikácie

Hoci sú peptidy hypoalergénne a purifikované, ich použitie (lokálne alebo injekčne) je obmedzené týmito kontraindikáciami:

 1. Na kožné výrastky všetkého pôvodu;

 2. diabetes mellitus;

 3. psoriatické ochorenie;

 4. reumatoidná artritída;

 5. infekčné choroby.

Do úvahy by sa mala brať aj individuálna neznášanlivosť. A nepôsobí na samotný peptid, ale kombinuje ho s inými zložkami. Nemusíte sa obávať predávkovania peptidmi, pretože nadbytočné krátke reťazce sa rozložia na aminokyseliny.

Prehľad najlepších kozmetických výrobkov s peptidmi

Náš prehľad obsahuje najlepšie európske a ázijské krémy s peptidmi.

NomináciaMiestoNázovCena
Prehľad peptidov1Janssen Cosmetics Platinum Care Denný krém6 650 €
2SesDerma Juveses tínedžeri4 256 €
3Gigi Nutri-Peptide Instant Moisturizer3 275 €
4Mizon Peptide ampo
  e krém
899 €
5Coxir intenzívny EGF peptidový krém812 €
6ARAVIA Professional M
  Peptidový krém 24H
619€

Janssen Cosmetics Platinum Care Denný krém

Hodnotenie: 4.9

Janssen Cosmetics Platinum Care Denný krém

Nemecká značka Janssen Cosmetics vyvinula denný krém Platinum Care. Tento produkt obsahuje: koloidnú platinu, high-tech peptid, extrakt z kôry akácie, mangové maslo, vitamín E a kyselinu hyalurónovú. Tento krém účinne chráni pokožku pred predčasným starnutím.

Tento produkt je určený pre vekom poškodenú pokožku. Vyhladzuje vrásky, zlepšuje pevnosť a pružnosť. Tento krém tiež hĺbkovo a trvalo hydratuje. Má ľahkú, hodvábnu textúru a príjemnú vôňu. Dobre sa rozotiera a rýchlo sa vstrebáva bez zanechania lepkavých alebo mastných zvyškov.

SesDerma Juveses tínedžeri

Hodnotenie: 4.8

SesDerma Juveses tínedžeri

Elitný španielsky výrobca SesDerma Laboratories uvádza na trh seboregulujúci krém Juveses teens. Tento jedinečný produkt obsahuje: 5 Alfa-avokut, extrakt zo sofory, extrakt zo semien datľovej palmy, palmitoyltripeptid-3. Účinne reguluje tvorbu kožného mazu, zvyšuje syntézu kolagénu a pôsobí proti starnutiu.

Tento výrobok je obzvlášť vhodný na hydratáciu pokožky a na reguláciu tvorby kožného mazu v mastnej pleti alebo pleti so sklonom k akné v dôsledku zvýšenej hormonálnej aktivity (dospievanie, menopauza, predmenštruačné obdobie). Tento aktívny krém dokonale hydratuje, upokojuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku.

Gigi Nutri-Peptide Instant Moisturizer

Hodnotenie: 4.8

Gigi Nutri-Peptide Instant Moisturizer

Izraelská kozmetická značka Gigi vyvinula okamžitý hydratačný krém Gigi Nutri-Peptide pre suchú pleť. Vďaka peptidovým zložkám a kyseline hyalurónovej tento produkt zaručuje dlhotrvajúcu hydratáciu. Aj na pozadí aplikácie takéhoto prostriedku začne pokožka syntetizovať viac kolagénu a ďalších živín.

Tento kozmetický prípravok pomáha spevňovať pokožku, zvyšuje jej jemnosť a pružnosť. Po jednom použití úplne odstraňuje suchosť a zmierňuje vzhľad jemných vrások. Ľahký krém proti starnutiu, ktorý dodáva svieži a žiarivý vzhľad. Tvár je jemná a hodvábna už niekoľko minút po aplikácii. Tento krém je určený pre vekovú skupinu 30-ročných+.

Mizon Peptide ampo
  e krém

Hodnotenie: 4.8

Mizon Peptide ampo<ul></div><p>e cream“ src=“/wp-content/uploads/2023/10/98516666195391-86pe.jpg“ height=“400″ title=“Mizon Peptide ampo</p><ul>e krém“><p>Obľúbená kórejská značka Mizon tiež vyvinula peptidový krém na tvár. Zloženie s tripeptidom medi-1, adenozínom, beta-glukánom, trehalózou a rastlinným komplexom. Tento vysoko koncentrovaný krém má silný účinok proti starnutiu. Odporúča sa najmä pre zrelšiu a suchú pleť.</p><p>eptide ampo</p><ul>e krém je veľmi pohodlný na použitie. Má príjemnú, nevtieravú bylinkovú vôňu a jemnú krémovú konzistenciu. Vyživuje a hydratuje pokožku. Vaša tvár vyzerá sviežo, omladene, revitalizovane a hydratovane. Má schopnosť obnoviť pevnosť pokožky a vyhladiť mimické vrásky.<h3>Coxir intenzívny EGF peptidový krém</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=Coxir intenzívny EGF peptidový krém

Ďalšia ázijská značka Coxir má zaujímavý krém na tvár s názvom Intensive EGF Peptide Cream. Obsahuje EGF (rastové faktory), peptidy, kolagén a rôzne rastlinné zložky. Táto kombinácia zložiek je ideálna pre suchú zrelú pleť, ktorá už začala strácať pevnosť a vrásky.

Tento intenzívny krém s peptidmi proti starnutiu má výrazný liftingový účinok. Vyhladzuje vrásky, bojuje proti nežiaducej pigmentácii. Primárne určené ženám nad 30 rokov. Majte však na pamäti, že tento výrobok je kontraindikovaný pre tehotné, dojčiace a diabetičky.

ARAVIA Professional M
  Peptidový krém 24H

Hodnotenie: 4.7

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: