Retinoidný krém na tvár: účinky na pleť a prehľad 5 najlepších produktov

Retinol a jeho deriváty sa používajú aj v mnohých kozmetických prípravkoch. Zlúčeniny zinku majú celý rad výhod, vďaka ktorým sa stali obľúbenou voľbou v kozmetike. Majú však aj svoje vlastné špecifiká používania, kritériá výberu, kontraindikácie používania. Z tohto dôvodu odborníci odporúčajú kupovať výrobky na báze retinoidov vážne a citlivo.

Retinoidný krém na tvár: účinky na pokožku, vlastnosti aplikácie, 5 najlepších produktov

Retinol a retinoidy – čo sú to??

Vitamín A je prirodzený prostriedok proti starnutiu a zápalom. Retinol je jednou z jeho odrôd, ktorá sa od neho v ničom nelíši, okrem jednej vlastnosti: Retinol má vyššiu biologickú dostupnosť.

S rozvojom kozmetického priemyslu boli vyvinuté nové látky odvodené od vitamínu, ktoré sa používajú pri výrobe krémov, sér a pleťových vôd častejšie ako samotná živina. Najznámejšie a najčastejšie používané retinoidy sú:

 1. Retinol.Najrozšírenejšia a najčastejšie používaná forma vitamínu A v kozmetike. Vyznačuje sa tiež kumulatívnym účinkom: čím dlhšie sa aplikuje, tým menej výrazné sú vrásky a zápal pokožky.

 2. Retinyl palmitát.najstabilnejšia, ale najmenej aktívna forma vitamínu A. Koža musí vynaložiť veľké množstvo zdrojov a energie, aby uvoľnila retinol. Krémy a pleťové vody na báze tejto zložky sú preto vhodné na prevenciu starnutia a nebojujú proti už viditeľným známkam starnutia.

 3. retinylacetát.Ester retinolu, ktorý má tiež nízku účinnosť. Je to druh antioxidantu, ktorý v kozmetike nehrá významnú úlohu, preto je v popise zloženia výrobkov na posledných miestach zoznamu.

 4. Kyselina retinová.Táto látka sa v kozmetike používa len zriedkavo. Nachádza sa prevažne v liekoch. Pôsobí na bunkovej úrovni, výrazne redukuje vrásky, ale je veľmi dráždivý.

Všetky uvedené prvky sú prírodné deriváty retinolu. Existuje však syntetický analóg, ktorý nemožno označiť za rovnako užitočný a bezpečný. Izotretinoín je vysoko aktívny, takže okamžite preniká do bunkového jadra kože a má takmer okamžitý účinok. Látka je však nebezpečná pre tehotné ženy, pretože môže mať teratogénny účinok – narúša vnútromaternicový vývoj plodu. Krémy na báze izotretinoínu sú preto v období gravidity kontraindikované.

Užitočné vlastnosti a účinky retinoidných krémov

Retinoidy sú cenné látky s pozitívnym účinkom na pokožku.Pod ich vplyvom:

 1. obnovu buniek epidermy;

 2. inhibícia nadmernej aktivity kožného mazu;

 3. prevencia vzniku pustulózneho akné;

 4. Stabilizácia tvorby kožného mazu;

 5. stimulácia procesu exfoliácie zrohovatených častíc kože;

 6. zosvetlenie štruktúry pokožky;

 7. Vyhladenie statických a výrazových línií

 8. zúženie a vyčistenie rozšírených pórov na tvári;

 9. odstránenie postakné;

 10. zlepšenie pleti;

 11. zlepšenie elasticity pokožky.

Retinol a jeho deriváty zabezpečujú udržiavanie vlhkosti v pokožke, čím zabraňujú jej vysúšaniu a odlupovaniu.

Kontraindikácie používania retinoidných krémov

Hoci deriváty vitamínu A môžu liečiť mnohé kožné problémy, nie sú úplne bezpečné. V dôsledku toho majú kontraindikácie na použitie, ktoré by sa nemali zanedbávať.Retinoidná kozmetika sa neodporúča, ak:

 1. plánovanie tehotenstva a po tehotenstve;

 2. Chronická pankreatitída;

 3. cholelitiáza akéhokoľvek stupňa závažnosti;

 4. akútna alebo chronická nefritída;

 5. Zlyhanie srdca vo fáze dekompenzácie;

 6. nadbytok vitamínu A v tele;

 7. cirhóza pečene;

 8. hepatitída vírusovej etiológie.

Krémy na báze retinoidov by sa tiež nemali používať počas dojčenia.

Indikácie

Odporúča sa používať krémy na báze vitamínu A alebo jeho derivátov:

 1. hyperpigmentácia;

 2. hlboké a jemné vrásky;

 3. Zvýšená mastnota pokožky;

 4. zväčšenie pórov;

 5. čierne bodky.

dôležité!Retinoidná kozmetika by sa mala používať len na určený účel. Pre preventívnu starostlivosť hľadajte alternatívne produkty na báze tokoferolu, kyseliny hyalurónovej alebo kolagénu.

Možné vedľajšie účinky

Ak na obale krému nie je uvedené presné množstvo retinolu alebo jeho derivátov, znamená to, že ich koncentrácia v zložení je nízka. Tento výrobok sa môže bezpečne používať aj dlhodobo.

Pri prvom použití krému sa odporúča vykonať test na alergie. Ale aj keď sa zistí, že nie ste precitlivení na zložky, riziko vedľajších účinkov sa nedá úplne vylúčiť. Rozpoznajte ich podľa vzhľadu:

 1. podráždenie, svrbenie, hyperémia, opuch a pálenie v ošetrovanej oblasti;

 2. atypické alergické reakcie s netypickými príznakmi;

 3. Suchosť epidermy;

 4. pri absencii UV ochrany – hyperpigmentácia alebo spálenie;

 5. peeling.

V obzvlášť závažných prípadoch systematického zneužívania retinoidných krémov počas tehotenstva môže dôjsť k nezvratným mutáciám plodu.

Ako si vybrať retinoidnú kozmetiku?

Krémy na tvár s vitamínom A alebo jeho derivátmi je potrebné vyberať opatrne.Kozmetológovia odporúčajú tieto pokyny:

 1. Venujte pozornosť zloženiu.Okrem retinoidov by krémy mali obsahovať hydratačné zložky, ako je bambucké maslo, kyselina hyalurónová alebo ceramidy. Prípadne možno zakúpiť aj vyživujúcu kozmetiku na udržanie vlhkosti v kožných vrstvách, pretože vitamín A a jeho deriváty majú schopnosť výrazne vysušovať epidermis.

 2. Ak sa ošetrené miesta po prvej aplikácii zdajú byť suché a šupinaté, neponáhľajte sa so zrušením krému.Ide o neškodné, normálne vedľajšie účinky, ktoré vymiznú do 1-2 týždňov. Ak nepríjemné príznaky pretrvávajú dlhší čas, krém nebol správne zvolený a je potrebné nájsť náhradu.

 3. Venujte pozornosť baleniu.Musí byť hrubý, ale predovšetkým musí chrániť tubu výrobku pred svetlom. Ak je krém v priehľadnej fľaši, rýchlo stráca svoje vlastnosti a môže dokonca poškodiť vašu pokožku.

 4. Textúra a forma retinoidného krému by mala byť prispôsobená typu vašej pleti.Krémy sú vhodnejšie pre suchú pleť, pleťové vody pre normálnu a zmiešanú pleť, séra a toniká pre mastnú pleť.

Ak máte pochybnosti o výbere retinoidného krému, mali by ste sa poradiť s kozmetičkou alebo dermatológom.

10 Retinoidné krémy: lacné a prémiové produkty

Pri výbere krémov s retinolom alebo retinoidmi by ste mali v prvom rade zvážiť výrobky známych výrobcov. Odborníci odporúčajú tieto produkty.

NomináciaUmiestnenieNázovCena
10 Retinoidné krémy: lacné a prémiové produkty1La Roche-Posay Redermic Retinol3 200 €
2REVITA Nočný krém proti starnutiu
 • FT od L’Oreal Paris
 • 750 €
  3Indeed Labs Retinol Reface Retinol Skin Resurfacer Anti-Aging Cream Serum1 630 €
  4
 • ftactiv Advanced Filler, Vichy
 • 4 000 €
  5NATURA SIBERICA LEKÁR TAJGA
 • FT-ACTIVE
 • 290 €
  6EVE
 • NE COSMETICS Omladzujúca, obnovujúca tesnosť
 • 225 €
  7Tolk+ Retinol160 €
  8SESDERMA RETISES 0,25% KRÉM4 750 €
  9Gigi: Retinol forte pleť
 • retinolingový krém
 • 5 750 €
  10RADIKÁLNA NOČNÁ REGENERÁCIA, ZO®SKIN HEALTH12 450 €

  La Roche-Posay Redermic Retinol

  Hodnotenie: 4.9

  La Roche-Posay Redermic Retinol

  Krém je určený na odstránenie vrások a poskytuje silný liftingový účinok. Bojuje proti hyperpigmentácii a zlepšuje pleť. Retinol a retinol v čistom retinolovom zložení, takže výrobok pôsobí postupne. Krém má kumulatívny účinok, ktorý zaručuje dlhotrvajúce výsledky aj po ukončení jeho používania.

  Kozmetika má ľahkú a jemnú textúru. Nezanecháva na tvári mastné ani lepkavé zvyšky. Rýchlo a úplne sa vstrebáva do kožných buniek a je vhodný pre všetky typy epidermy. Krém je dobre znášaný a nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky, ako ukázali štúdie. Môže sa používať dlhodobo, je možné ho kombinovať s inými kozmetickými prípravkami na tvár.

  L’Oreal Paris REVITA Nočný krém proti starnutiu
 • FT
 • Hodnotenie: 4.8

    REVITA<li></div><p>FT by L’OREAL PARIS“ style=“/wp-content/uploads/2023/03/71716666195831-46kr.jpg“ height=“400″ title=“REVITA ANTI AGE nočný krém</p><li>FT BY L’OREAL PARIS“><p>Regeneračný krém je určený na nočnú starostlivosť o tvár, krk a dekolt. Krém obsahuje proretinol A a fibroelastín. Pre všetky typy pleti, ale vhodné na použitie až po 18. roku života.</p><p>Bojuje proti vráskam, rekonštruuje ovál tváre, spevňuje jej kontúry. Dlhodobé používanie prípravku eliminuje výskyt „buldočích líc“. Bezpečnosť a účinnosť výrobku overená, odporúčaná dermatológmi a kozmetičkami.</p><h3>Retinol Reface Retinol Skin Resurfacer Anti-Aging Cream Serum</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=Retinol Reface Retinol Skin Resurfacer Anti-Aging Cream Serum

  Krémové sérum stimuluje regeneračné procesy pokožky. Jeho zložky vyhladzujú vrásky, kontúry tváre sú jasnejšie a samotná pokožka je sviežejšia. Vaša pleť je prirodzene ružová a zdravo žiari.

  Krémové sérum bojuje proti mastnote pokožky, ale nespôsobuje jej nadmerné vysušenie. Zjemňuje pokožku, vyhladzuje záhyby a má liftingový účinok. Vďaka vyváženému zloženiu 3 v 1. Obsahuje retinol, jeho peptidy a mikrosféry. Všetky rastlinné látky sú rastlinného pôvodu a sú bezpečné pre pokožku, aby ju chránili pred škodlivými účinkami UVA a UVB žiarenia.

  Vichy
 • ftactiv Advanced Filler
 • Hodnotenie: 4.8

  <li></div><p>FTACTIV ADVANCED FILLER, VICHY“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/10816666195831-36kr.jpg“ height=“400″ title=“</p><li>FTACTIV ADVANCED FILLER, VICHY“><p>Výplň s vitamínom A, ktorá vypĺňa a vyhladzuje vrásky na tvári. Obsahuje čistý retinol v kombinácii s kyselinou hyalurónovou. Nielenže vyrovnáva tón pleti a omladzuje ju, ale tiež ju hydratuje. Kyselina hyalurónová nedovoľuje pokožke intenzívne strácať vlhkosť, čo je dôležité pre prevenciu suchosti a predčasného starnutia.</p><p>Ďalšie zložky krému sú adenozín a LD2412. Odstraňuje vrásky nielen vizuálne, ale skutočne ich odstraňuje stimuláciou syntézy kolagénu a elastínu. Používanie kozmetického prípravku umožňuje zbaviť sa kyslých vrások a marionetových liniek okolo pier.</p><h3>NATURA SIBERICA LEKÁR TAJGA<li>FT-ACTIVE</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=NATURA SIBERICA DOCTOR TAIGA<li></div><p>FT-ACTIV“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/32016666195831-79kr.jpg“ height=“400″ title=“NATURA SIBERICA DOCTOR TAIGA</p><li>FT-ACTIVE“><p>Domáca organická kozmetika obsahujúca rastlinné látky získané zo sibírskych surovín. Krém obsahuje retinol a koenzým Q10. Prípravok pôsobí proti starnutiu a má spevňujúce účinky, ale musí sa používať spolu s hydratačným krémom. Samotný výrobok, ako ukázali štúdie, nedostatočne hydratuje a dokonca mierne vysušuje pokožku.</p><h3>EVE<li>NE COSMETICS omladzujúci, obnovujúci hustotu</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=EVE<li></div><p>NE COSMETICS RENOVATING, REFILLING SATINITY“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/22216666195831-90kr.jpg“ height=“400″ title=“EVE</p><li>OMLADZUJÚCA KOZMETIKA, OBNOVUJÚCA HUSTOTU“><p>Nízkonákladový výrobok s dobrou kvalitou, ľahkou textúrou a prírodným zložením. Retinolový krém má protistarnúce a bieliace vlastnosti, nespôsobuje pocit napätia, vyživuje a nasycuje pokožku základnými prvkami.</p><p>Kozmetika poľského výrobcu obsahuje retinol, tokoferol, kyselinu askorbovú, vitamín F. Jeho používanie stimuluje tvorbu prirodzeného kolagénu a elastínu, vyrovnáva tón tváre, vypína pleť a odstraňuje lesk. Ďalší omladzujúci účinok poskytuje panthenol, ktorý tiež chráni epidermis pred negatívnymi účinkami vonkajších faktorov, najmä UV žiarenia.</p><h3>Tolk+ Retinol</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=Tolk+ RetinolEVE<li></div><p>NE COSMETICS RENOVATING, REFILLING SATINITY“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/22216666195831-90kr.jpg“ height=“400″ title=“EVE</p><li>OMLADZUJÚCA KOZMETIKA, OBNOVUJÚCA HUSTOTU“><p>Nízkonákladový výrobok s dobrou kvalitou, ľahkou textúrou a prírodným zložením. Retinolový krém má protistarnúce a bieliace vlastnosti, nespôsobuje pocit napätia, vyživuje a nasycuje pokožku základnými prvkami.</p><p>Kozmetika poľského výrobcu obsahuje retinol, tokoferol, kyselinu askorbovú, vitamín F. Jeho používanie stimuluje tvorbu prirodzeného kolagénu a elastínu, vyrovnáva tón tváre, vypína pleť a odstraňuje lesk. Ďalší omladzujúci účinok poskytuje panthenol, ktorý tiež chráni epidermis pred negatívnymi účinkami vonkajších faktorov, najmä UV žiarenia.</p><h3>Tolk+ Retinol</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=

  Nízkonákladový krém s retinolom pre všetky typy pleti. Vysoko účinný proti vráskam a zmenám kožných buniek súvisiacim s vekom. Chráni pokožku pred UV žiarením, neucpáva póry.

  Výrobok je tiež veľmi úsporný. Jedna 40 ml tuba vystačí na 45 dní používania produktu. Krém sťahuje póry, odstraňuje lesk a nadmernú tvorbu podkožného tuku. Vďaka ľahkej textúre sa ľahko nanáša na tvár, rýchlo sa vstrebáva a nezanecháva mastné stopy. Nezanecháva lepkavý film, nefarbí oblečenie. Najlepšia voľba medzi lacnými retinolovými krémami.

  SESDERMA RETISES 0,25% KRÉM

  Hodnotenie: 4.7

  SESDERMA RETISES 0,25% KRÉM

  Krém od španielskeho výrobcu obsahuje retinol propionát, ktorý má miernejší účinok na pokožku ako iné deriváty vitamínu A. Nespôsobuje suchosť alebo podráždenie epidermis. Má jemnú textúru, ľahko sa rozotiera po tvári a rýchlo sa vstrebáva do kožných buniek. Používanie krému spúšťa prirodzené procesy tvorby kolagénu a elastínu.

  Ďalšie zložky krému sú kyseliny boswellové, antarticín a asuorbylglukozid. Posilňujú pokožku, znižujú pigmentáciu, zmierňujú zápaly a chránia pokožku pred slnkom.

  Gigi Retinol forte skin
 • Shhtening cream
 • Hodnotenie: 4.7

  Gigi: Retinol forte skin<li></div><p>ghtening Cream“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/39616666195831-45kr.jpg“ height=“400″ title=“Gigi: Retinol forte pleť</p><li>Retinolingový krém“><p>Kozmetický výrobok renomovanej izraelskej značky. Obsahuje hydratačné a vyživujúce látky, vitamíny A, C a E, arbutín, kyselinu glykolovú a kyselinu azelaovú. Pomáha udržiavať tón pleti, zabraňuje hyperpigmentácii a vytvára bariéru, ktorá zabraňuje prenikaniu ultrafialového žiarenia do dermis.</p><p>Vhodné pre všetky typy pleti. Inhibuje tvorbu melanínu a má bieliace vlastnosti. Zvlhčuje a hydratuje na bunkovej úrovni, čím zabraňuje predčasnému starnutiu epidermy, starnutiu a strate turgoru.</p><h3>ZO SKIN HEALTH „RADICAL NIGHT REPAIR“ krém</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=RADIKÁLNY NOČNÝ REGENERAČNÝ KRÉM, ZO®SKIN HEALTH

  Prípravok určený na starostlivosť o pokožku v noci. Pomáha dosiahnuť anti-ageing a liftingový účinok, bieli tvár a vyhladzuje vrásky. Obsahuje čistý retinol s koncentráciou 1,0 %.

  Okrem toho sa do kozmetiky pridávajú rastlinné látky, ako sú výťažky zo sečuánskeho korenia, slnečnicový olej a rozmarínový extrakt. Retinol sa nachádza aj vo forme antioxidantov v podobe vitamínov C a E. Krém je určený na odstránenie prvých príznakov starnutia.

  Výber krému s retinolom alebo jeho derivátov by sa mal riadiť nielen cenovými odchýlkami. Je to kozmetický prípravok, na ktorom si nemôžete dovoliť šetriť, aby ste nepoškodili zdravie svojej pleti. Ak máte pochybnosti o tom, ktorý výrobok použiť, mali by ste sa poradiť s odborníkom, napríklad s dermatológom alebo kozmetičkou.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: