Vlastnosti kyseliny salicylovej a jej použitie v kozmetike

Ak trpíte mastnou alebo zmiešanou pleťou a akné vám nie je cudzie, určite ste sa už aspoň raz v živote liečili kyselinou salicylovou. Je známy svojimi protizápalovými a kožný maz regulujúcimi vlastnosťami. Považuje sa tiež za relatívne bezpečný. Poradili sme sa s lekárnikmi a kozmetičkami, aby sme sa dozvedeli všetko o jeho výhodách a vybrali najlepšie produkty, ktoré ho obsahujú.

Kyselina salicylová: jej použitie v kozmetike a jej vlastnosti

Všeobecné informácie

Kyselina salicylová patrí medzi fenolové kyseliny. Ide o bezfarebné kryštály, ktoré sú zle rozpustné vo vode a dobre v etanole. Jeho prirodzeným zdrojom je vŕbová kôra. Táto zlúčenina sa syntetizuje aj umelo z fenolu. Kyselinu salicylovú prvýkrát objavil taliansky chemik Rafael Piria.

Ako to funguje

Kyselina salicylová narúša bielkovinové štruktúry, ktoré držia bunky viditeľnej pokožky pohromade. Ničí tiež zárodočné bielkoviny na pokožke a má antiseptické vlastnosti. Okrem toho dobre rozpúšťa lipidy, bojuje proti patogénom a čistí pokožku. Kyselina salicylová je známa tým, že bojuje proti baktériám spôsobujúcim akné.

Jeho vlastnosti v kozmetológii

Mnohí ľudia spájajú kyselinu salicylovú s liečbou akné. Jeho funkcie v produktoch starostlivosti o pleť sa hodnotia takto:

 1. exfoliácia. Svojím pôsobením je členom kyselín BHA. Kyselina fenolová pomáha odstraňovať zrohovatené bunky a zabraňuje vzniku vyrážok na pokožke. Obzvlášť vhodný pre mastnú alebo zamastenú pleť.

 2. Zmenšuje veľkosť pórov.Kyselina salicylová napomáha odtoku prebytočného kožného mazu a sťahuje rozšírené póry vďaka svojej schopnosti rozbíjať väzby medzi keratinocytmi v kanálikoch mazových žliaz.

 3. Reštaurovanie.Po nanesení na povrch pokožky kyselina salicylová dynamicky spúšťa exfoliáciu odumretých buniek a delenie nových. Výsledkom je rýchlejšia regenerácia buniek.

 4. Antibakteriálne vlastnosti.Táto fenolová kyselina je vynikajúca na liečbu kožných vyrážok a odstraňovanie škvŕn po akné.

 5. Odľahčenie.Používanie výrobkov s kyselinou salicylovou zanecháva pokožku výrazne svetlejšiu vďaka silnému exfoliačnému účinku. Často sa pridáva do prípravkov proti pigmentácii, na boj proti pigmentácii a niektorým formám po akné.

Kyselina salicylová sa často používa aj v prípravkoch proti starnutiu. S nástupom geriatrického procesu sa obnova pokožky spomaľuje a pokožka vyzerá matne. Kyselina salicylová vyrovnáva štruktúru pokožky tým, že odstraňuje nežiaduce zrohovatené bunky z povrchovej vrstvy pokožky.

Najčastejšie predpisované kozmetické alebo drogériové prostriedky obsahujúce kyselinu salicylovú sú

 1. Mastná, problematická pleť s rozšírenými pórmi a mastným leskom;

 2. Zvyšky pórov (čierne bodky);

 3. Upchaté póry;

 4. všetky druhy vyrážok;

 5. Značky akné.

Po vstupe do pórov kyselina salicylová aktívne rozpúšťa nečistoty, ktoré ich blokujú. Je tiež vynikajúcim protizápalovým prostriedkom a účinným prostriedkom proti pustulám a hyperemickým pupienkom.

Dôležité! Kyselina salicylová preniká hlboko do pórov a nielenže si dobre poradí s existujúcimi čiernymi bodkami, ale tiež zabraňuje tvorbe komedónov.

Špeciálne aplikácie

Ak prvýkrát vyskúšate výrobky s obsahom kyseliny fenolovej, pravdepodobne pocítite mravčenie. Ale časom si na to pokožka zvykne. Ak ho používate ráno, nezabudnite sa pred odchodom do prírody natrieť prípravkom s ochranným faktorom SPF. Ak chcete liečiť akné pomocou tohto prípravku, zhodnoťte celkový stav svojej pokožky v súčasnosti.

Pre mastnú pleť

mastná pleť veľmi dobre reaguje na používanie kyseliny fenolovej. Normalizuje tvorbu kožného mazu, znižuje počet zapálených kožných elementov a bojuje proti zvýšenej pigmentácii. Nielenže znižuje tvorbu kožného mazu, ale tiež účinne čistí a zužuje póry. Táto zlúčenina je nevyhnutná pre mastnú pleť.

Pre normálne typy pleti

Pri miernom používaní je peeling bezpečný pre normálnu pokožku. Ak sa používa príliš často, môže viesť k nerovnováhe pH. V prípade normálnej pokožky je lepšie túto zložku nepoužívať trvalo, ale len v nevyhnutných prípadoch.

Suchá pokožka

Charakteristickým znakom suchej pokožky je silná dehydratácia. V dôsledku nedostatku lipidov a poruchy zadržiavania vody je koža krehká, svrbiaca a drsná. Pri používaní kyseliny fenolovej na tento typ pleti je preto potrebné postupovať veľmi opatrne a citlivo.

Citlivá pokožka

Citlivá pokožka môže nadmerne reagovať na všetky nové produkty vrátane tých, ktoré obsahujú fenolové kyseliny. Ak je vaša pokožka obzvlášť citlivá, mali by ste sa pred použitím produktov AHA poradiť so skúseným dermatológom. Pomôže vám vedieť, či sa takýto produkt môže použiť na liečbu akné vo vašom prípade.

Ako používať

Pravidlá používania výrobkov obsahujúcich kyselinu salicylovú závisia od typu výrobku:

 1. peny a gély. Tieto produkty sú vhodné pre mastnú alebo zmiešanú pleť.

 2. Peelingy a peelingy. Produkty obsahujúce kyselinu salicylovú sa nesmú používať častejšie ako raz za sedem dní.

 3. krémy. Nie je určený na celú tvár, ale skôr na T-zónu, ktorá má tendenciu sa lesknúť alebo mať vyrážky.

 4. Lokálne ošetrenia. takéto produkty sa aplikujú lokálne na zapálené miesta. Prípravok aplikujte každé 3 – 4 hodiny.

V profesionálnej kozmetike sa zvyčajne volí bezpečná koncentrácia kyseliny salicylovej.

Obmedzenia používania

Podľa článku z Národnej lekárskej knižnice medzi hlavné obmedzenia pri používaní kyseliny salicylovej patrí individuálna neznášanlivosť tejto látky. Jeho používanie by malo byť vyhradené pre osoby so suchou alebo obzvlášť citlivou pokožkou. V prípade zápalu, olupovania alebo podráždenia sa vždy poraďte s odborníkom.

Prehľad účinných produktov

Naša recenzia zahŕňa najlepšie gély, peny, krémy, pleťové vody a peelingy so salicylovou soľou od domácich a zahraničných výrobcov.

NomináciaUmiestnenieNázovCena
Preskúmanie účinného produktu1SesDerma Hydratačný gél Sa
 • ses
 • 4500 €
  2La Roche-Posay Effaclar Lotion na stiahnutie pórov1500 €
  3Bioderma exfoliačný gél Sebium Gommant Gel1000 €
  4Farmstay čistiaca gélová pena s kyselinou hyalurónovou s AHA, BHA kyselinami750 €
  5ARAVIA Čistiaci gél s AHA BHA kyselinami425 €
  6E
 • zavecca peelingový krém na tvár Sesalo Sa
 • cyl Cream
 • 1100 €
  7La Crie Stop akné krémový gél na lokálne použitie400 €

  SesDerma Hydratačný gél Sa
 • ses
 • Hodnotenie: 4.9

  SesDerma  Sa<li></div><p>ses“ src=“/wp-content/uploads/2023/10/10416666196961-22sv.jpg“ height=“400″ title=“SesDerma Hydratačný gél Sa</p><li>ses“><p>Španielska značka SesDerma vytvára hydratačný krémový gél na tvár Sa</p><li>ses. Vhodné na ošetrenie zmiešanej pleti so sklonom k akné. Tento výrobok obsahuje kyselinu salicylovú, panthenol, extrakt z pagaštanu konského, kofeín, zinok, šťavu z aloe vera. Tento krémový gél zmierňuje zápaly, hydratuje, tonizuje pokožku a znižuje výskyt erytému.<h3>La Roche-Posay Effaclar Lotion na stiahnutie pórov</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=La Roche-Posay Effaclar Lotion

  Francúzska značka La Roche-Posay vyvinula Effaclar Lotion, krém na zmenšovanie pórov. Obsahuje: kyselinu lipo-hydroxy a kyselinu salicylovú. Vzájomne posilňujú svoj účinok. Tieto kyseliny majú silný keratolytický účinok. Použitie tohto krému zužuje a čistí póry.

  Bioderma exfoliačný gél Sebium Gommant Gel

  Hodnotenie: 4.8

  BIODERMA EXFOLIAČNÝ GÉL SEBIUM GOMMANT GEL

  Exfoliačný gél od spoločnosti Bioderma obsahuje dve kyseliny: kyselinu salicylovú a kyselinu glykolovú. Pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky a dodáva pokožke mierny chemický peeling. Tento gél hĺbkovo čistí, pretože jeho zloženie je obohatené o mikrosféry a komplex Fluidactiv. Penivý gél je vhodný pre problematickú, mastnú pleť, ktorá trpí častým výskytom akné.

  Farmstay gélová pena a kyselina hyalurónová AHA, BHA kyseliny

  Hodnotenie: 4.8

  Farmstay jemná gélová čistiaca pena s kyselinou hyalurónovou a AHA, BHA kyselinami

  Gélová čistiaca pena s kyselinou hyalurónovou, AHA, BHA (kyselina salicylová) od kórejskej značky FarmStay má komplexný účinok. Exfoliuje, tonizuje a opravuje poškodenú pokožku. Tento výrobok šetrne odstraňuje nečistoty a zvyšky dekoratívnej kozmetiky. Reguluje tiež činnosť mazových žliaz a stimuluje tvorbu elastínu a kolagénu.

  Čistiaci gél Aravia s AHA BHA kyselinami

  Hodnotenie: 4.7

  ARAVIA ČISTIACI GÉL S AHA BHA KYSELINAMI

  Čistiaci gél ruskej značky Aravia s obsahom: kyseliny mliečnej, vínnej, glykolovej a salicylovej. Tento produkt pomáha čistiť póry a jemne odstraňuje odumreté kožné bunky, čím vyhladzuje povrch pokožky. Pôsobí protizápalovo, proti voľným radikálom a je vhodný pre všetky typy pleti.

  E
 • zavecca peelingový krém Sesalo Sa
 • Cyl Cream
 • Hodnotenie: 4.7

  E<li></div><p>zavecca peelingový krém na tvár Sesalo Sa</p><li>cyl Cream“ src=“/wp-content/uploads/2023/10/5191666196961-94sv.jpg“ height=“400″ title=“E<li>zavecca peelingový krém na tvár Sesalo Sa<li>cyl Cream“><p>Kórejská značka E</p><li>Zavecca vyrába peelingový krém na tvár na báze kyseliny salicylovej… Dobre bojuje proti patogénom, kompenzuje dehydratáciu, normalizuje vylučovanie kožného mazu a odstraňuje lesk. Pri systematickom používaní odstraňuje odumreté čiastočky kože, vyrovnáva reliéf pokožky a znižuje výskyt čiernych bodiek, kuperózy a hyperpigmentácie.<h3>La Cri Stop Akné krémový gél topické pôsobenie</h3><p>Hodnotenie: 4.6</p><div style=LA-CRI STOP ACNE CREAM-GEL TOPICKÉ PÔSOBENIE

  Ruská značka drogérie La Crea vyrába lokálny krémový gél na akné. Obsahuje kyselinu salicylovú, rastlinné výťažky a bisabolol. Dobre bojuje proti mikróbom, znižuje zápal a hojí pľuzgiere.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Build Buildgans

  Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: