Ako nainštalovať systém Windows na externý pevný disk

V niektorých prípadoch môže používateľ potrebovať systém nainštalovaný na samostatnom disku, ktorý nie je viazaný na konkrétny počítač. Pre

 • Postup je pomerne jednoduchý, ale spoločnosť Microsoft sa zdráha nainštalovať operačný systém na externý disk. Naši odborníci vám poradia, ako obísť obmedzenia a umiestniť systém Windows na jednotku USB alebo USB flash disk.

  Materiály a vybavenie

  Ako bolo uvedené vyššie, pri pokuse o inštaláciu operačného systému vyvinutého spoločnosťou Microsoft na externý disk tradičným spôsobom sa to vždy nepodarí. Softvér tretej strany navrhnutý špeciálne na tento účel môže pomôcť. Budeme potrebovať dva nástroje, WinNTSetup na inštaláciu a BOOTICE na manipuláciu so zavádzacím sektorom. Okrem toho potrebujete počítač s operačným systémom Windows a distribúciu operačného systému, ktorú môžete voľne získať na webovej lokalite spoločnosti Microsoft.

  Príprava jednotky

  Začnite prípravou externej jednotky. Najskôr musí byť naformátovaný na NTFS, súborový systém, ktorý sa štandardne používa v operačných systémoch s jadrom NT. Nasledujúce kroky sa vykonajú, ak je disk určený na pripojenie k rôznym počítačom. Ak sa disk s nainštalovaným systémom Windows bude používať len v spojení s jedným počítačom, stačí ho naformátovať v Prieskumníkovi súborov.

  Rozšírenie ponuky „Štart“ stlačením klávesovej skratky „Win+X“. Kliknutím na okrajovú čiaru spustíte Správu diskov. Ak základný počítač používa operačný systém, ktorý je mladší ako Windows 8, vstúpte do dialógového okna „Spustiť“ pomocou kombinácie klávesov „Win+R“. Do otvoreného okna zadajte „diskmgmt“.msc“ a stlačte tlačidlo „OK.

  Nájdite v zozname jednotku označenú ako „vymeniteľná“. Kliknutím pravým tlačidlom myši na hlavnú oblasť oddielu zobrazíte kontextovú ponuku. Ak chcete odstrániť existujúci zväzok, vyberte riadok označený „3“.

  Súhlas so zničením existujúcich údajov na disku vyjadrite kliknutím na tlačidlo „Áno“.

  Kliknite pravým tlačidlom myši na nepridelenú oblasť jednotky. V kontextovej ponuke vyberte možnosť vytvoriť jednoduchý zväzok.

  Prideľte 100 MB na umiestnenie zavádzacieho sektora.

  Vyberte typ súborového systému FAT32 v rozbaľovacej ponuke označenej jednotkou. Do zelenej zvýraznenej oblasti zadajte požadované označenie zväzku.

  Dokončite vytváranie prvého oddielu a zopakujte operáciu so zvyškom oblasti bez oddielu. Pridelenie všetkého zostávajúceho miesta na disku druhému zväzku, na ktorom bude nainštalovaný operačný systém. Naformátujte ho pomocou systému NTFS.

  Výsledkom vykonaných operácií bude štruktúra, ktorá je na obrázku zvýraznená žltou farbou. V prípade disku, ktorý nebude externe pripojený k rôznym počítačom, stačí vytvoriť jeden zväzok Beta, ktorý zaberie všetko dostupné miesto, a naformátovať ho na NTFS.

  Inštalácia operačného systému

  Na inštaláciu nášho operačného systému použite WinNTSetup. Najskôr zvážte možnosť, ktorá vám umožní vytvoriť samostatné médiá vhodné na pripojenie k akémukoľvek počítaču.

  Otvorte Prieskumníka systému Windows a vyhľadajte distribučný obraz systému Windows vo formáte ISO. Vyberte ho myšou a kliknutím pravým tlačidlom myši otvorte kontextovú ponuku. Ak chcete vytvoriť virtuálny disk CD-ROM, vyberte možnosť označenú dvojbodkou.

  Spustite nástroj WinNTSetup. Pri prvom použití odsúhlaste stiahnutie ďalších komponentov Windows ADK do počítača.

  Po stiahnutí súborov potrebných na prevádzku sa program otvorí. Prepnite na kartu označenú jedným. Kliknutím na tlačidlo výberu zadajte cestu k inštalačným súborom operačného systému.

  Vyhľadajte virtuálny disk CD-ROM, ktorý ste vytvorili, v Prieskumníkovi systému Windows. Zadajte jeho adresár „sources“. Potom vyberte súbor „install“ zvýraznený na snímke obrazovky.wim“. Stlačte tlačidlo „Otvoriť“ a potvrďte výber.

  V hornom poli sa zobrazí cesta k konfiguračnému súboru distribúcie. Stlačte tlačidlo jeden a zadajte oddiel Alpha naformátovaný na FAT32 na externom disku. Výber je potvrdený informačným riadkom, zvýrazneným zelenou značkou. Zopakujte operáciu na ďalšom riadku a zadajte hlavný oddiel Beta, pridelený na alokáciu OS. Kliknite na tlačidlo „Inštalovať“.

  Z rozbaľovacej ponuky vo vyskakovacom okne vyberte typ zavádzača. Ak chcete externý disk pripojiť k ľubovoľnému počítaču, vyberte na disku možnosť „ALL“. Kliknutím na tlačidlo „OK“ zatvorte okno „Advanced Option“ a pokračujte v rozbaľovaní distribučného balíka na externý disk.

  Po ukončení prípravného procesu nasleduje oznámenie. Zatvorte ho kliknutím na políčko.

  Spustenie služby BOOTICE. V ponuke označenej šípkou vyberte externý disk. Stlačte tlačidlo Partition označené symbolom „2“.

  Nájdite zväzok Alpha, vybraný pre umiestnenie zavádzača. Vyberte ho a pozrite sa na ikonu „double“. V príklade je stmavnutá, čo znamená, že vybraný oddiel je už aktívny. Ak je to potrebné, stlačte ho, aby ste aktivovali zväzok a umožnili tak zapísať naň tradičný zavádzač. Zatvorte nástroj a reštartujte počítač. Vyberte možnosť zavádzania z externého média a dokončite nasadenie operačného systému podľa pokynov sprievodcu inštaláciou.

  Duálny zavádzač

  Druhý variant inštalácie zahŕňa vytvorenie duálneho zavádzača na základnom počítači. Používatelia si budú môcť pri spustení počítača vybrať, ktorý systém chcú používať – vlastný alebo z externého pevného disku.

  Vo fáze výberu oddielu postupujte iným spôsobom. V hornom poli so šípkou vyberte cestu k inštalačnému súboru.wim“ v adresári „sources“ virtuálnej jednotky. Dole – zväzok naformátovaný na NTFS na externom disku. Nechajte inštalačný oddiel zavádzača nedotknutý a nechajte program automaticky pridať potrebné položky do už existujúceho oddielu v počítači.

  V ďalšom okne vyberte základný vstupno-výstupný systém používaný v počítači. Je to UEFI, ako je zobrazené na snímke obrazovky, alebo tradičný BIOS pre staršie modely.

  Po dokončení inštalácie operačného systému na externý disk sa používateľovi pri spustení počítača zobrazí ponuka možností. Pomocou myši alebo šípok na klávesnici posúvajte rám, aby ste spustili aktuálne vybraný systém.

  Použitie konfiguračného nástroja na zmenu parametrov zavádzania. Otvorte dialógové okno „Spustiť“ a do textového poľa zadajte „msconfig“. Stlačte tlačidlo OK alebo Enter na fyzickej klávesnici.

  Na karte označenej jednotkou nakonfigurujte požadované nastavenia. Vyberte operačný systém v oblasti označenej šípkou a nastavte ho ako predvolený systém spúšťania. V prípade potreby skráťte alebo zvýšte čas zobrazenia výberového menu v zelenom zvýraznenom poli. V predvolenom nastavení je oneskorenie spustenia nastavené na 30 sekúnd. Uložte zmeny kliknutím na tlačidlo „Apply“.

  Na konci

  Naši odborníci sa zaoberali dvoma možnosťami inštalácie systému Windows na externý disk. Vyberte vhodný pre svoje potreby a nakonfigurujte prenosný operačný systém.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: