Ako priradiť predvolené aplikácie v systéme Windows 10

Štandardné aplikácie zahrnuté v distribúcii systému Windows 10 umožňujú počúvať hudbu alebo sledovať filmy hneď po inštalácii. systém ich považuje za hlavné a vždy dvojklikom otvorí Groove pre novú skladbu, aj keď má používateľ nainštalovaný iný prehrávač. Toto správanie môžete zmeniť priradením programov, ktoré chcete predvolene používať. Naši odborníci vám poradia, ako na to.

Možnosti operačného systému

V systéme Windows 10 spoločnosť Microsoft presunula priradenie predvolených programov do nastavení operačného systému. Odkazy z tej istej časti klasického ovládacieho panela vedú používateľa do nového rozhrania nastavení.

Vyvolanie panela „Nastavenia systému Windows“ pomocou klávesovej skratky „Win+i“. Prístup k časti označenej na snímke obrazovky rámčekom.

Vyberte riadok označený ako jeden v bočnej ponuke. Na pravej strane okna sa nachádza zoznam funkcií operačného systému, pre ktoré je k dispozícii výber predvolených programov. Ak chcete zmeniť počiatočné hodnoty, kliknite na oblasť s ikonou aplikácie. V rozšírenom zozname vyberte položku nahradiť. Systém automaticky zmení asociácie a priradí prípony súborov k programu definovanému používateľom.

Ak sa niečo pokazilo, môžete obnoviť pôvodné nastavenia používateľa pomocou tlačidla označeného jednotkou. Odkazy označené šípkou slúžia na manuálne nastavenie asociácií.

Naši odborníci napríklad prevzali rozšírenie MP3 kliknutím na prvý z troch odkazov. Princíp je podobný vyššie opísanému. Kliknutím na ikonu aplikácie vedľa rozšírenia otvoríte ponuku výberu. Priradenie nového, kde sa budú súbory tohto typu spúšťať štandardne.

Kontextové menu

Druhou možnosťou priradenia programov je použitie kontextovej ponuky Prieskumníka súborov. To je užitočné na priradenie asociácií súborov programom, ktoré nemajú inštalačné programy.

Otvorte priečinok s požadovaným súborom v správcovi súborov systému. Vyberte ho myšou a kliknutím pravým tlačidlom myši vyvolajte kontextovú ponuku. Rozbaľte obsah položky označenej dvojitou značkou na snímke obrazovky. Ak sa v zozname nenachádza, kliknite na posledný riadok ponuky „Choose Other“.

Posuňte zoznam aplikácií v dialógovom okne až na koniec a kliknite na odkaz zvýraznený v rámčeku.

Rovnakým spôsobom postupujte aj pri rozšírenom zozname, ktorý obsahuje všetky nainštalované programy v počítači. Keď sa dostanete na koniec, kliknite na odkaz v rámčeku na obrázku.

V okne prieskumníka vyhľadajte spustiteľný súbor požadovanej aplikácie. Mali by ste ho vybrať myšou a stlačiť tlačidlo „Otvoriť“.

Zopakujte prvé dve činnosti opísané v tejto časti. Tentoraz sa požadovaná aplikácia umiestni na prvé miesto za predvolenú aplikáciu používanú v systéme. Vyberte ho v zozname a začiarknite políčko „Vždy otvorené“ označené dvojitou značkou. Nakoniec stlačte tlačidlo „OK“, čím prepojíte príponu súboru s vybranou aplikáciou.

Na záver

Naši odborníci vysvetľujú, ako nastaviť predvolené aplikácie v systéme Windows 10. Pomocou týchto tipov si môžete prácu s počítačom spríjemniť a zvýšiť jej produktivitu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: