Ako sa láska líši od zamilovanosti

Láska a zamilovanosť sú dva pojmy, ktoré sú kontroverzné aj medzi vedcami a mysliteľmi. Ide o to, že tieto pocity sa nedajú analyzovať. Akoby medzi sebou neustále súperili o právo byť označovaný za najlepší a najdôstojnejší pojem v ľudskej prirodzenosti. Bez nej sa nedá žiť. Ale ako povedal Alexander Blok: „Len ten, kto je zamilovaný, má právo nazývať sa mužom“. Ľudia si často zamieňajú tieto dve veci a zamieňajú si zamilovanosť s láskou. Nie je to prekvapujúce – každý sa jednoducho chce cítiť hoden veľkého pocitu, cítiť, že môže byť súčasťou veľkého zážitku. Veď o láske píšu krásne slová spisovatelia a básnici, lásku oslavujú umelci a hudobníci. Pozrime sa na charakteristické vlastnosti oboch.

V čom sa láska líši od zamilovanosti?

Charakteristika zamilovanosti

Zamilovanosť je ako jasný záblesk svetla v tme. Je oslnivá, žiari zvnútra a dáva neporovnateľný pocit radosti. Tento stav zažije každý, a spravidla nie raz za život. Občas sa objavia výbuchy pocitov, ktoré príjemne povzbudia myseľ, neuveriteľne omladia a spôsobia, že sa človek cíti nesmierne šťastný. Je ľahké zistiť, kedy ste zamilovaní.

Vzrušenie

Výbuchy ohromujúcej radosti obklopia mladého muža alebo dievča, cítia sa úplne šťastní a inšpirovaní. V tomto stave je ľahké písať poéziu, skladať básne a rozprávky. Objavuje sa pocit úniku, človek chce podnikať výkony, konať tak, ako mu diktuje srdce. Na tomto pozadí ľudia často robia veci, ktoré ľutujú: zanechávajú školu, prerušujú vzťahy s príbuznými, vzdávajú sa hmotných statkov atď.. Pod vplyvom takýchto silných dojmov sa deje veľa hlúpostí. Na svojom milovanom človeku sa im páči všetko: spôsob, akým hovorí, pohybuje sa, oblieka, myslí atď.. Je prítomný neodsudzujúci postoj, chýba kritické myslenie. Aj keď sú blízki odradení od toho, aby venovali pozornosť milovanej osobe, zamilovaná osoba nebude počúvať nikoho. To je často základná dráma.

Zaľúbenosť do objektu

Počas zážitku zamilovanosti sa svet doslova mení pred očami, začína vyzerať inak, prekvapivo a jedinečne. Objekt náklonnosti je nápadný svojou krásou, najväčšia pozornosť sa venuje jeho zovňajšku. Zdá sa, že najlepšie, najkrajšie, najchytrejšie, priam dokonalé. Zaľúbenosť sa spravidla vzťahuje na mladosť, keď sa v človeku ešte dostatočne neprejavuje duchovnosť. Ak položíte otázku priamo, osoba vám horlivo odpovie, že miluje a o pravosti svojho pocitu ani nepochybuje.

Potreba držby

Zamilovanosť vytvára pocit vlastníctva. Horúci pocit si nevyhnutne vyžaduje nejaký druh návratu. Chcú získať výsledok vlastnej skúsenosti: spojiť sa s objektom vášne, opätovať ju. Takto sa prejavuje potreba vlastniť. Ak je cit nerozdelený, spôsobuje veľa utrpenia. Reciprocita je tragédia, ktorá môže spôsobiť pokus o samovraždu. Niektorí obzvlášť citliví ľudia hovoria, že si nevedia predstaviť svoj život bez objektu svojich citov. Pripútanosť sa zdá byť taká silná, že bez nej nie je možné pokračovať. Ale zdá sa, že len tak. Zamilovaní nevedomky preháňajú svoje city.

Krátkodobý charakter skúsenosti

Zamilovanosť často pominie tak náhle, ako sa objaví, v rozpore s očakávaniami mladého človeka alebo dievčaťa. V určitom okamihu sa pocit výrazne zníži a potom úplne zmizne. Mnohí zamilovaní sú z takéhoto výsledku dokonca hlboko sklamaní, pretože očakávali oveľa viac. Jedno zaľúbenie môže byť nahradené iným bez toho, aby sa stratila intenzita náklonnosti, a preto bude osobnosť naďalej obdivovaná, hoci už iným objektom.

Charakteristika lásky

Rozdiel medzi láskou a zamilovanosťou

Pravá láska sa výrazne líši od zamilovanosti. Často vás prinúti prehodnotiť svoju minulosť, vzdať sa niečoho negatívneho a prehodnotiť svoje zvyky, názory a presvedčenie. Láska mení človeka zvnútra, pomáha mu pocítiť zmysel vlastného osudu, určiť si plány do budúcnosti. Ak človek spoznal pravú lásku, nebude sa pýtať, čo to je. Je to rovnaké ako poznanie pravdy. Všetky otázky sú zbytočné.

Túžba dávať

Keď ste zamilovaní, chcete sa o svojho partnera starať a urobiť jeho život čo najšťastnejším, najplnším a najkrajším. Z vnútra vychádza prúd dobrého svetla, chcú obklopiť milovanú osobu, ochrániť ju pred všetkým, čo by jej mohlo spôsobiť bolesť a utrpenie. Chcete dať radosť a byť všetko pre osobu, ktorú ste si vybrali, vrátane vypočutia a podpory v núdzi. Túžba dávať je veľmi silná, akoby z ničoho nič, ďalšia duševná sila pochádza z. To všetko sa nedá porovnať s tým, čo človek prežíva v láske.

Pocit celistvosti

Niektorí ľudia doslova objavia zmysel života krátko po tom, čo si uvedomia, že sa skutočne zamilovali. Je tu pocit harmónie s prostredím, mnohé veci si človek môže vysvetliť, môže získať intuitívne videnie. Niektorí ľudia dokonca nájdu potrebné zdroje na sebarealizáciu bez ohľadu na vek. Človek sa stáva oveľa šťastnejším a chce šíriť šťastie na všetko okolo seba.

Túžba byť užitočný

Láska pomáha zbaviť sa sebectva, začať myslieť nielen na seba, ale aj na osobu, ktorú milujete. Je tu túžba pomáhať vo všetkých záležitostiach a podnikoch, konať v prospech dobrých cieľov. Byť užitočný sa rovná byť šťastný. Ak váš blízky z nejakého dôvodu trpí, chcete urobiť všetko, čo je potrebné, aby ste ho utíšili. V láske je vždy silná podpora, dôvera a porozumenie. Obaja partneri chcú, aby bol vzťah ešte lepší a harmonickejší.

Dlhodobá perspektíva

V láske nie je miesto pre žiarlivosť, podozrievanie alebo závislosť. Ani fyzická vzdialenosť medzi partnermi nemôže zničiť hlboký cit. Ak musíte odísť na dlhú dobu, ľudia sú smutne dočasne odlúčení a žijú v očakávaní nového stretnutia. Na druhej strane, zamilovanosť nie je schopná vydržať takúto skúšku. V láske nie je miesto pre žiarlivosť, preto trvá roky a desaťročia. Samotná možnosť dlhodobej perspektívy naznačuje, že ide o hlboký a duchovný vnútorný pocit.

Bezpodmienečné prijatie

Láska netoleruje zlo, násilie, potláčanie seba samého. Žiadne tvrdé požiadavky, žiadne obmedzenia, žiadne sťažnosti, žiadne výčitky. Interakcia je založená na slobode voľby a pokoji. Ak ste skutočne ochotní prijať svojho partnera takého, aký naozaj je, a nesnažíte sa ho zmeniť, potom je to láska. Tento vzťah sa vyznačuje hĺbkou, integritou a potrebou poskytovať partnerovi teplo a radosť. Žiadna túžba získať, pripútať sa k partnerovi, manipulovať s ním v každom smere. Bezpodmienečné prijatie je prítomné, čo vám pomáha naučiť sa trpezlivosti, zmysluplnosti, pochopeniu. Bez ohľadu na to, čo sa stane, láska určite nájde zdroje a potrebnú energiu na prijatie akejkoľvek situácie.

Schopnosť vidieť partnerove chyby

Ak vás zamilovanosť uvádza do tranzu, láska je bez nadšenia. Láska nie je pre ostatných vôbec nápadná, pretože je zvonku menej viditeľná. Ak milujete hlboko, dokonale uvidíte skutočné chyby svojho partnera. Je však pozoruhodné, že v tomto prípade vás tieto nedostatky pravdepodobne nebudú obťažovať. Je pravdepodobné, že ich budete brať s ľahkým srdcom a budete ich považovať za príjemný prvok. V láske nemožno predstierať, že sme niekto iný. Táto osobnosť objavuje schopnosť všímať si slabé stránky vybranej osoby, ale bez akéhokoľvek posudzovania. To umožňuje pohodlné spolužitie dvoch rôznych ľudí.

Čo je skutočná láska?

V čom sa láska líši od zamilovanosti?

Mnohí ľudia chcú zažiť skutočný cit, ale neuvedomujú si, že sú pripravení na veľkú lásku. Nie je to pubertálne nadšenie, ktoré všetko preberá a nedá vám spať. Láska je hlboký a neoddeliteľný cit, ktorý je medzi romantickými zaľúbeniami často spočiatku nepozorovateľný. „Šťastie miluje ticho“ – tieto slová Jurija Kalugina dokonale vystihujú fungovanie lásky. Mnoho ľudí podľahne pôvabu zamilovanosti v domnení, že sú skutočne zamilovaní. Ale skutočnú lásku dostáva len ten, kto je na ňu pripravený. Iba zamilovanosť môže byť nerozdelená, pretože lásku treba ďalej rozvíjať. Láska je dar, veľké požehnanie, ktoré sa formuje vo vytvorenom páre. Aby sa človek mohol zamilovať, musí ho spoznať z rôznych stránok. Nie každé zaľúbenie prerastie do lásky.

Takže zamilovanosť a láska sú v istom zmysle diametrálne odlišné. Väčšina ľudí sa opakovane zamiluje, ale nemiluje v pravom zmysle slova. Zamilovanosť je povrchná a nekonzistentná, nikdy netrvá dlho. Láska nič nežiada, ale snaží sa dávať, zatiaľ čo zamilovanosť je obdivovaná a obdivovaná. Láska je ako oheň, ktorý hreje zvnútra. Je to obrovský oheň, okolo ktorého sa zhromažďujú aj tí, ktorí s ním nemajú nič spoločné.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: