Ako vyčistiť myseľ

Sú dni, keď sa zdá, že mozog doslova praská od nápadov, ktoré sa v ňom roja, informácie, potrebné i nepotrebné, sa na nás valia zo všetkých strán a my ich nemáme čas spracovať. Ak chcete premýšľať o tom, čo sa deje, prechádzať plány v jeho mysli, nemôžeme zastaviť ani v noci, a preto trpia nespavosťou. Neschopnosť „vypnúť“ mozog je hlavnou príčinou vyhorenia, o ktorej sa v súčasnosti toľko hovorí. Problém profesionálneho vyhorenia nespočíva v tom, že si človek nevie nájsť čas na oddych a že nevie, ako relaxovať. Telo ležiace vo vani, pokoj a ticho, upokojujúca hudba a vonné sviečky. Ale myseľ je zaneprázdnená vytváraním zoznamu úloh na zajtra. Kým telo odpočíva, mozog pokračuje v práci.

Nemyslieť na nič! Je to možné? Alebo je myšlienkový proces nezastaviteľný? Aby sme si na túto otázku odpovedali, spomeňme si na podobenstvo o mníchovi-neofitovi, ktorý dostal od starého učiteľa úlohu – celý deň sedieť v jaskyni a na nič nemyslieť. Čím dlhšie sa snažil zbaviť myšlienok, tým viac mu vŕtali v hlave. Naopak, keď mal nováčik za úlohu o niečom nepretržite premýšľať, v jeho myšlienkovom procese sa začali objavovať pauzy. V skutočnosti, čím viac sa vedome snažíme potlačiť prebiehajúce činnosti mysle a bránime sa určitej myšlienke, tým viac sa stáva dotieravou. Tento efekt dokázal profesor Daniel Wegner.

Čo teda robiť, ak metóda potlačenia nefunguje??

Existuje nejaký spôsob, ako tento proces zastaviť alebo aspoň spomaliť, aby si aj mozog mohol konečne oddýchnuť??

myšlienky2.jpg

Prečo sa musíme naučiť zastaviť tok myšlienok

Najskôr zistíme, čo si musíte vyčistiť z mysle, aby ste sa naučili zastaviť tok myšlienok.

Od premýšľania o úlohách a plánoch do budúcnosti

Väčšinu času si veci skúšame v hlave, premýšľame o tom, čo treba urobiť, a plánujeme do budúcnosti. Mozog skáče z jednej úlohy na druhú, čo spôsobuje paniku, keď toho robíme príliš veľa. Najúčinnejším spôsobom, ako oslobodiť svoju myseľ od tohto chaosu, je „stiahnuť“ všetky úlohy na papier alebo elektronické médiá. Vždy, keď vás napadne niečo, čo musíte urobiť, zapíšte si to a nenechávajte si to v hlave. Ak ide o niečo malé a nepodstatné, napríklad „nezabudni zavolať sestre“, urob to okamžite a nezaberaj si miesto v mysli. Týka sa to aj vecí, ktoré nemôžu počkať. V ostatných prípadoch si jednoducho zaznamenávajte úlohy, ktoré sa vám vynárajú v mysli. Časť zaťaženia sa prenáša na médium. Vďaka tomu si mozog nemusí všetko pamätať, ste produktívnejší a nikdy na nič nezabudnete.

Existuje dokonca technika nazývaná GTD. Jeho podstatou je nesnažiť sa udržať všetko v hlave, ale presunúť to do špeciálneho „trezoru“. To platí pre všetky úlohy – pracovné aj osobné. Táto technika funguje na princípe „zapamätaj si – zapíš si“. Ak napríklad dostanete textovú správu, že máte ísť na lekársku prehliadku – vložte ju do pamäte; ak v supermarkete uvidíte akciu na avokádo – vložte ju do pamäte atď.. Všetky tieto úlohy možno systematizovať podľa ich dôležitosti alebo naliehavosti, určiť im prioritu, spôsoby, ako ich delegovať na niekoho iného, atď..

Potom v danom čase zoznam analyzujete a rozhodnete sa, kedy a ako veci urobíte.

Táto technika veľmi pomáha znižovať stres a uvoľňuje veľa „operačného priestoru“ v hlave.

Z príliš veľa informácií odpadky

Nadbytok informácií, z ktorých väčšinu vôbec nepotrebujeme, je vážnym psychologickým problémom existencie moderného človeka. Ak sme pred dvadsiatimi rokmi žili v informačnom poli, ktoré bolo obmedzené novinami, knihami, televíziou a bezprostredným okolím, teraz sme doslova v režime nonstop, pod vplyvom informačného šumu a jeho hlavným zdrojom je, samozrejme, smartfón. Neustály tok informácií sa v našej hlave mení na chaos a bráni nám nájsť emocionálnu rovnováhu.

Riešením je odlúčenie. Snažte sa abstrahovať od všetkých pomôcok a zdrojov zbytočných informácií aspoň počas mimopracovného času. Nechajte vonkajší svet mimo vášho osobného priestoru. Vypnite telefón a počítač, nezapínajte televízor a neotvárajte noviny. Doprajte si tichú chvíľu len sami so sebou. Spočiatku to môže byť ťažké, preto obmedzte čas ústupu na 10 minút. Časom tieto prestávky predlžujte. V ostatných prípadoch sa snažte obmedziť interakciu so sociálnymi médiami na minimum, práve tie nám často kradnú pokoj a bránia nám relaxovať.

Od vtieravých myšlienok

Úzkostné, znepokojujúce úvahy, ktoré sa stále opakujú, alebo dokonca len otravná veta z piesne, udržujú vašu hlavu v bdelosti a ostražitosti.

V tomto prípade je najlepšie..meditácia je vhodná. Možnosti meditačnej praxe sú teraz široké, preto si vyberte spôsob, ktorý vám najviac vyhovuje. Môžete si stiahnuť špeciálnu aplikáciu, naštudovať si techniku a cvičiť ju sami alebo nájsť zvukovú pomôcku online. Nemôžete očakávať, že budete môcť hneď vypnúť myseľ, ale pravdepodobne hneď pocítite minimálny relaxačný účinok.

Nenechajte sa zastrašiť slovom meditácia. Nie je na tom nič nadpozemské ani ezoterické. Moderná meditácia je psychologická prax založená na sústredení sa na objekt, najčastejšie na dych. Vedomie počas meditácie je zamerané na to, ako sa nadychujete a vydychujete, sledujete svoje telesné pocity a nespracúvate žiadne iné informácie.

Ako prestať príliš premýšľať a začať konať

Od túlavých myšlienok

V psychológii existuje pojem nazývaný opičí mozog. Znamená stav mysle, keď sa naša myseľ nezaoberá premýšľaním o ničom konkrétnom. Myšlienky skáču z jednej na druhú ako opica z konára na konár. Vtedy váš mozog tiež nie je v pokoji. V jednej chvíli sa pozeráte z okna na rozkvitnutý strom a kocháte sa výhľadom, v ďalšej chvíli rozmýšľate, koľko cukru dať do jablkového džemu, a v ďalšej chvíli chrumkáte sendvič. Vôbec si nepamätáte, ako sa vám dostala do rúk. Zdá sa, že myseľ si žije vlastným životom. Takže váš mozog pracuje, aj keď si to neuvedomujete. Putujúci, aktívny mozog je protikladom mozgu v stave bytia.

Psychológovia ako „liek“ na neustále duševné cestyponúkajú metódu cielenej pozornosti. Táto metóda znamená, že v každom okamihu je dôležité, aby sme sa sústredili na prežívanie prítomnosti. To sa týka predovšetkým zmyslových zážitkov, pocitov a emócií. Pozornosť možno zamerať na akúkoľvek každodennú činnosť, napríklad umývanie riadu, pranie a žehlenie oblečenia, čistenie zubov. myseľ v tej chvíli nebude uviaznutá v aktívnom stave, bude oslobodená od akéhokoľvek uvažovania a myseľ bude pohltená vnímaním toho, čo sa deje – ako zubná pasta vonia, ako vyzerá a chutí, ako sa zubná kefka trie o zuby atď..

Trvalá a sústredená pozornosť je najlepším spôsobom, ako udržať myseľ v rovnováhe a uvoľnenú, ako ju očistiť od všetkých nepotrebných vecí.

Pozornosť sa sústreďuje nielen na proces, ale aj na objekt, napríklad na plameň sviečky alebo monotónny zvuk. Naša myseľ sa dokáže sústrediť len na jednu vec naraz. Potvrdili to neurológovia z Brownovej univerzity. Mozgové bunky zodpovedné za vnímanie konkrétneho objektu sa aktivujú a potláčajú iné podnety (napr. nežiaduce myšlienky). Toto zámerné nasmerovanie pozornosti je tiež druhom meditácie.

Z nepríjemných spomienok a analýz minulých chýb

Museli ste si tú istú udalosť z minulosti mnohokrát zopakovať?? Premýšľanie o tom, čo sa malo v tejto situácii urobiť? Prežívanie hanby a ľútosti nad niečím? Odpoveď na tieto otázky je pravdepodobne mnohokrát „áno“. Je v ľudskej prirodzenosti sústrediť sa na minulosť a v duchu prežívať udalosti, ktoré sa už stali. To samo o sebe nás môže urobiť nešťastnými, pretože máme tendenciu pamätať si negatívne zážitky častejšie ako iné. Ale aj keď sa vaše myšlienky sústreďujú na váš minulý úspech, váš mozog nie je v pokoji.

Najúčinnejší spôsob, ako sa zbaviť tohto myšlienkového vzorca –Zamerajte sa na prežívanie prítomného okamihu, .. Použitie techník riadenej pozornosti, ktoré sú podrobne opísané vyššie.

Veľmi účinné je tiež nahradiť zlé spomienky obrazmi niečoho dobrého, napr.. vizualizovať.

Keď si všimnete, že je váš mozog preťažený, zistite príčinu a neváhajte použiť niektorú z navrhovaných metód.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: