Ázijská ľalia: vonkajšia výsadba a starostlivosť

Ako ázijské ľalie dokážu svojou krásou zatieniť ruže – len počas kratšieho obdobia kvitnutia. Od 10.Z tisícov oficiálne registrovaných odrôd ľalií je polovica ázijských hybridov. A to sa dá ľahko vysvetliť: ľahko sa s nimi manipuluje, mnohé odrody môžu rásť v polotieni, dobre prezimujú, ľahko sa rozmnožujú, skoro kvitnú a ich okvetné lístky sú nádherne pestré. Pre začínajúcich kvetinárov je ázijská možnosť najvýhodnejšia.

Pôda

Na pestovanie ázijských hybridov je optimálna zmiešaná, priepustná pôda bohatá na humus a s neutrálnou alebo slabo kyslou reakciou. V ťažkej pôde pridajte piesok a rašelinu – 1 vedro na 1 m2.Zľahka navlhčite vedrom rašeliny.

Výsadba

Výsadba

Ázijské hybridy sú stonkové ľalie – na stonke nad cibuľou im každoročne rastú korene, ktoré na jeseň odumierajú. Túto skutočnosť treba zohľadniť pri výbere hĺbky výsadby – nie menej ako 25 cm. Niekedy sa pri výsadbe všetkých cibuľovín dodržiava aj štandardné pravidlo: Vzdialenosť od základne po úroveň zeme by mala byť tri výšky cibule. Nad cibuľkou by mal zostať dostatočný priestor na rast koreňov. Ak chýba, rastlina po odkvitnutí nebude mať dostatok sily na akumuláciu živín. Vzdialenosť medzi nimi závisí od veľkosti výsadbového materiálu a výšky rastliny – od 15 do 30 cm.

Algoritmus výsadby:

 1. diera je vykopaná do požadovanej hĺbky;

 2. Dno zasypte pieskom;

 3. Zasaďte cibuľky a niekoľkokrát ich otočte v smere hodinových ručičiek, aby sa korene stočili nahor;

 4. Zasypte ich pieskom a potom úrodnou zeminou až po úroveň terénu;

 5. Ak je pôda suchá, rastliny zalejte.

Niekedy sa stáva, že cibuľka počas skladovania leží na boku a stonka nerastie vzpriamene. Umiestnite ho do otvoru tak, aby stál vzpriamene.

Ďalšia starostlivosť

Rastliny by sa mali zalievať a vyživovať, pôda by sa mala veľmi opatrne kypriť, po odkvitnutí by sa mali odstrániť semenné šupiny, malo by sa predchádzať chorobám a škodcom, pred zimou by sa mali orezávať stonky a mladým rastlinám by sa mal zabezpečiť ľahký kryt.

Zalievanie

Ľalie potrebujú mierne vlhkú pôdu počas celého vegetačného obdobia. Zalievajte v ranných hodinách priamo pod koreň, na druhý deň výsadbu jemne uvoľnite. Vlhkosť je potrebná najmä počas aktívneho rastu v prvej polovici leta a po odkvitnutí, keď si cibuľa ukladá živiny na zimu. Zalievanie podľa zrážok. Ak prší, nepotrebujete ho. Vo vlhkej jeseni sa odporúča chrániť ľalie pred premoknutím dočasnou zástenou z fólie alebo polykarbonátovej fólie – cibuľky lepšie prezimujú v suchej pôde. 5 cm vrstva mulča je vynikajúcim spôsobom regulácie zásobovania pôdy vlhkosťou.

Kŕmenie

Mnohí pestovatelia kvetov praktizujú hnojenie ľalií infúziou kravského hrachu. Je to cenné hnojivo, ale jeho používanie môže viesť k hubovým chorobám a presýteniu pôdy dusíkom, čo je pre ľalie škodlivé. Alternatívou sú minerálne hnojivá.Mali by sa aplikovať v súlade s nasledujúcim harmonogramom:

 1. Na jar aplikujte na sneh viaczložkové hnojivo v dávke 30 g na meter štvorcový. ;

 2. Počas kvitnutia púčikov kŕmenie opakujte;

 3. Po skončení kvitnutia ľalií aplikujte na tú istú plochu 10 gramov superfosfátu a 30 gramov síranu draselného, aby ste urýchlili dozrievanie cibúľ a zvýšili ich odolnosť voči mrazu.

Po odkvitnutí odstráňte semenné struky. Na jeseň, keď listy zožltnú, odrežte stonky na úrovni pôdy, bez ponechania pahýľov.

Ak sa v regióne každoročne vyskytujú „čierne“ mrazy, je lepšie mladé rastliny prikryť lapnikmi alebo listovým odpadom.

Šírenie

Ázijské hybridy sa rozmnožujú vegetatívne; výsevom semien sa nezachovávajú rodičovské vlastnosti rastlín.

Metódy šírenia:

 1. s dcérskymi cibuľkami – u väčšiny kultivarov rastú okolo koreňov stonky a pri presádzaní ich možno odstrániť, okamžite zasadiť a pestovať na množiteľskom záhone;

 2. Rozdelením hniezda – ak je cibuľa veľká, môže vytvoriť 2 alebo niekedy 3 cibule schopné kvitnúť v nasledujúcom roku, pričom hniezdo sa delí každé 2 – 3 roky;

 3. Šupiny – cibuľky sa môžu oddeliť až o jednu tretinu a vložia sa do plastového vrecka s prírodnou vlhkou rašelinou, ktoré sa pevne zaviaže; uskladnené doma, približne po mesiaci vytvoria drobné cibuľky s koreňovými púčikmi a keď sú staršie, možno ich zasadiť do množiteľského záhonu;

 4. vzdušné cibuľky, ktoré sa tvoria v pazuchách listov – vysievajú sa ihneď po zbere na množiteľskom záhone.

Choroby a škodcovia

Ľalie sú najčastejšie napadnuté hubovými chorobami.Botrytis je obzvlášť nebezpečná. Prejavuje sa červenohnedými škvrnami na listoch, ktoré sa čoskoro rozšíria na všetky časti rastliny. Pôsobí proti nemu postrek 1 % Bordeauxskou tekutinou, ktorý sa vykonáva niekoľkokrát v intervale jeden a pol týždňa. Môžete použiť 1% „Fundazol“.

FusariumPostihuje základňu cibule počas vegetačného obdobia; takáto rastlina sa jednoducho nemusí dostať zo zimy. Aby sa zabránilo ochoreniu, pôda sa pred výsadbou dezinfikuje fungicídmi a cibule sa tiež ošetria fungicídmi. Počas vegetačného obdobia sa ľalie postrekujú roztokom prípravku „Phytosporin M“ alebo „Bactophyt“ v intervaloch jeden a pol týždňa.

Ak sa na koncoch listov objavia škvrny, znamená to, že rastlina je infikovaná cerkosporózou. Pomôže postrek 1% Bordeauxskou tekutinou, „Abiga-Pic“, „Topaz“, „HOM“, „Fitosporin-M“, „Alirin-B“.

V prípade antraknózynajprv hnedé škvrny na listoch, neskôr na stonkách a cibuľkách. Poškodené časti rastliny sa odstránia, vykoná sa fungicídny postrek.

Sklerotická hnilobaveľmi zákerná, jej patogén môže v pôde prežívať až 10 rokov. Cibule sú choré: medzi šupinami sa objavuje plesnivý výrastok. Fungicídy pomôžu: „Maxim“, „Abiga-peak“. Ak sa rastlina nedá vyliečiť, odstráni sa a pôda sa musí nahradiť novou.

Prvý príznak napadnutia hrdzou– Výskyt malých bezfarebných škvŕn na listoch, ktoré nakoniec zožltnú. Keď sa na nich vytvoria červené výtrusy, o diagnóze už nie je pochýb. Všetky choré časti by sa mali odstrániť a spáliť, aby sa výtrusy nerozniesli vetrom. Rastliny sú ošetrené fungicídmi Prognoz, Cyneb, Polycarbacin.

Vírusové ochoreniaĽalie sú náchylné na škodcov, ako sú mšice a tripsy. Na rastlinách sa objavujú svetlé škvrny a fľaky. Neexistujú žiadne lieky na vírusové ochorenia, aby sa neobjavili, bojujte proti škodcom ošetrením rastlín insekticídmi.

Škodcovia

Na ľalie útočí viac ako 10 hmyzích škodcov. Najnebezpečnejšie z nich sú:

 1. chrobák cibuľový– Dospelý hmyz obhrýza listy, larvy ich skeletujú. Oranžové chrobáky s 20 radmi bodiek na elytrách sa zbierajú ručne, larvy sa ničia roztokom Chlorofosu, odpudzuje ich nálev z horkej pŕhľavy;

 2. moľa zemiakovákladú vajíčka, z ktorých sa vyliahnu húsenice a vyžierajú stonky; na chytenie molice treba nastražiť pasce; burina ničí molicu, pretože sa živí jej nektárom; odvar z paliny môže hmyz odpudiť.

Vhodné hnojenie, výsadba ľalií na vetranom mieste a vyvážená zálievka pomôžu zabrániť šíreniu chorôb.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: