Ako správne vysádzať ruže vonku

Zasadenie ruží v otvorenom teréne je zodpovedný postup, od ktorého závisí rast a vývoj rastlín, ako aj bohaté kvitnutie. Každá odroda si vyžaduje špecifickú techniku pestovania a výber miesta s úrovňou osvetlenia. Kráľovnú kvetov môže odmietnuť len majiteľ tienistého miesta, pretože voňavá krása netoleruje tieň. Na všetkých ostatných pozemkoch budú kríky očarené nádherou svojich kvetov a vôňou.

Ako správne zasadiť ruže v otvorenom teréne

Výsadba ruží na otvorenom priestranstve

Kráľovná kvetov potrebuje slobodu. Nemôže sa mu dariť v nedostatku priestoru.

Výber lokality

Koruna potrebuje vetranie, a preto je pri výsadbe dôležité zohľadniť vzdialenosť od iných rastlín, ako sú stromy alebo kríky. Výhonky dospelého kríka by sa nemali dotýkať susedných rastlín.

Chúlostivým kvetom dažďová voda neprospieva, preto sa vyhýbajte výsadbe pod veľkými stromami a strešnými prevismi, kam steká voda.

Listy ruží trpia teplom. Kríky by sa nemali vysádzať v blízkosti betónových múrov a plotov, pretože sa počas dňa príliš zahrievajú od slnka.

Rastlinám škodí aj jasné slnečné svetlo, preto pri výbere miesta zvážte, kedy bude slnko v zenite, kríky by mali byť umiestnené v polotieni. Najlepšie je otvorené, slnečné miesto. Na južnej strane by sa mali vysadiť vysoké stromy. Ruže by sa na pozemku nemali nachádzať 3 roky predtým.

Príprava pôdy

Ružové kríky rastú najradšej na hlinitej pôde. Ideálnym substrátom pre kráľovnú záhrad je hlina. Ak prevláda piesčitá, ťažká hlinitá pôda, do piesčitej pôdy by sa mala pridať rašelina, piesok alebo hlina.

Správna výsadba ruží

Existuje určitýSchéma výsadby, ktorej sa treba držať:

 1. Jeden krík je potrebné zasadiť do jamky s rozmermi 70×70 cm. Hĺbka otvoru je 60 cm. Ak chcete lemovať alebo živým plotom z miniatúrnych odrôd, mali by ste vykopať priekopu širokú 70 cm.

 2. Odstránená vrchná vrstva sa bude musieť úplne prehodnotiť a odstrániť všetky korene. Môže sa použiť ako podklad a pripraviť úrodná pôda.

 3. Do piesočnatej alebo hlinitopiesočnatej pôdy pridajte 1 šálku dreveného popola, 10 litrov rašeliny a 10 litrov humusu alebo kompostu.

 4. Ťažká hlinitá pôda si vyžaduje pridanie hrubého piesku – 10 litrov, rašeliny – 10 litrov, humusu – 20 litrov.

 5. Vápnitá pôda sa zriedi 20 litrami rašeliny s vysokým obsahom rašeliny a 10 litrami kompostu.

 6. Hlinitá pôda by sa mala zriediť 10 litrami akéhokoľvek organického hnojiva okrem vtáčieho trusu.

 7. Celý výpočet sa vzťahuje na výsadbu jednej rastliny. Bez ohľadu na typ použitej zeminy môžete pridať 1 polievkovú lyžicu. . Superfosfát, 2 kg konského hnoja. Všetky prísady by sa mali dôkladne premiešať.

 8. Dno jamy vydláždite aspoň 5 cm drveného kameňa na odvodnenie.

Jama by sa mala naplniť živnou zmesou 2 týždne pred výsadbou.

Načasovanie výsadby

Čas výsadby sa líši v závislosti od toho, s akým koreňovým systémom sa sadenice kupujú.

Mladé rastliny s uzavretým koreňovým systémom možno kúpiť a zasadiť do zeme kedykoľvek počas roka, samozrejme, okrem zimy. Sadenice v kontajneroch nie sú vystavené stresu a rýchlo sa adaptujú na nové miesto.

Pozor!Výsadba sa neodporúča v deň, keď je neznesiteľné teplo, Na oblohe nie je ani jeden mráčik.

Po 21 dňoch budú ruže plne zakorenené v novom prostredí, zapustia nové korene a začnú sa rozvíjať. Počas vegetačného obdobia by sa mali rastliny intenzívne zalievať.

Ak sú korene príliš dlhé, je potrebné ich skrátiť na dĺžku maximálne 35 cm. Treba dbať na to, aby sa hrudka pôdy nerozbila.

Sadenice ruží s otvoreným koreňovým systémom sa musia zasadiť do zeme, keď sa dobre zahreje. Púčiky by nemali pučať. Optimálny čas je posledných desať dní v apríli, najneskôr začiatkom mája. Ak kríky začali rásť, to znamená, že sa púčiky nafúkli a listy sa začali rozvíjať, budete musieť počkať do polovice mája a až potom vysadiť sadenice GSF. Odstráňte púčiky. Termín: začiatok júna, 1-3. Výsadba ďalej môže viesť k úhynu.

Jesenná výsadba by sa mala uskutočniť v septembri/októbri. Ruže sú opadavé rastliny a zakoreňujú sa na jeseň.

Ako vyzerajú sadenice?

Ako preniesť ruže do prírody

Sadenice ruží sa delia na podnože a štepené sadenice. Prvé z nich sa tam dostanú vypestovaním odrezkov z vlastného koreňového systému.

Pri nákupe štepených sadeníc je vhodné opýtať sa predajcu na podnož, na ktorej sú štepené. Kvalita podnože ovplyvňuje, ako dobre rastlina odolá silným mrazom. Skúsení pestovatelia odporúčajú kupovať ruže štepené na odrode Canina. Takéto sadenice sú odolné voči mrazu a dobre prispôsobené našim podmienkam.

Predávané ruže sú 1 rok staré a podnože musia byť 3 roky staré. Je to preto, lebo podnož sa pestuje 2 roky a až potom sa na ňu štepí iná odroda. Sadenice s uzavretým koreňovým systémom (CROS) vykazujú dobrú mieru prežitia. Takéto rastliny by mali mať aspoň 3 plne vyvinuté výhonky.

Sadenice s otvorenými koreňmi (ORO) sú rovnako užitočné ako sadenice SOS, pretože podľa koreňového systému môžete zistiť, či je rastlina zdravá alebo nie. Pri systéme OKS sú viditeľné všetky korene – prípadné choré alebo poškodené korene sa dajú vidieť hneď a nákup sa môže odložiť. Ak je poškodených len niekoľko koreňov, pred výsadbou ich odstráňte a rezné miesta zasypte aktívnym uhlím.

Rozmnožené sadenice dobre znášajú mráz a ľahko sa presádzajú na nové miesto. Ak sa sadenice nedajú zasadiť do zeme hneď po zakúpení, môžu sa nechať v pivnici a nezahynú.

Školenec s OKS by mal mať 3-4 pružné korene bez známok poškodenia a niekoľko zelených výhonkov s púčikmi dlhými až 25 cm.

Príprava sadeníc

Namočte sadenice na pol dňa do vody, aby sa koreňový systém namočil. Potom by sa ruže mali ošetriť stimulátorom rastu podľa pokynov.

Pred výsadbou by sa mali sadenice dôkladne preskúmať. Ak sú korene poškodené alebo suché, odstráňte ich a zmenšite výhonky: skráťte popínavé ruže na 40 cm, odstráňte len vrcholy parkových ruží, ostatné druhy výhonkov ponechajte dostatočne dlhé, aby na každom z nich boli 3 až 4 zdravé púčiky.

Výsadba ruží: základné pravidlá

Pri sadení ruží do zeme dbajte na to, aby sa korene nezamotali. Mali by byť narovnané tak, aby ležali rovno v zemi.

Na uľahčenie výsadby by sa mal do stredu jamky umiestniť kopček a sadenice by sa mala umiestniť na vrchol, aby korene mohli voľne spustiť po miernom svahu.

Prikryte sadenicu zeminou, po vysadení pôdu spevnite dlaňou. Aby ste zabránili stekaniu vody rôznymi smermi, vytvorte okolo rastliny okraj s výškou 2 cm.

Keď sa pôda usadí, doplňte pod rastlinu úrodnú pôdu.

Ako vedľajšia poznámka!Ak sa púčiky neprebudia, mladé rastliny by sa mali ponoriť, mulčovať vrstvou starých pilín alebo rašeliny.

Ak sú sadenice vysadené na jeseň, pred ich zakrytím na zimu je potrebné odstrániť mulčovaciu vrstvu. Na jar by sa mulčovanie malo odstrániť po prebudení púčikov.

Výsadba rôznych typov ruží: schéma a špeciálne vlastnosti

Ako správne vysádzať ruže vonku

V závislosti od druhu ruže existujú špecifické pravidlá pre výsadbu sadeníc, schéma výsadby a starostlivosti o ružovú záhradu.

Floribunda

 1. Hĺbka štepenia by mala byť 3-6 cm;

 2. Pri strednom prerezávaní by sa mali ponechať 3 púčiky;

 3. Pri výsadbe by mala byť vzdialenosť medzi sadenicami floribunda 0,3 m a medzi radmi 0,7 m.

Parkové ruže

 1. Hĺbka štepenia by mala byť 5 cm;

 2. Na jednom výhonku by po prerezaní malo zostať 6-7 púčikov;

 3. Vzdialenosť medzi škôlkami by mala byť polovica výšky dospelej rastliny.

Čajovo-hybridné ruže

 1. Hĺbka štepu je 4 cm;

 2. Na kríku by mali byť aspoň 3 rozvinuté púčiky;

 3. Medzi riadkami pri výsadbe – ponechajte 0,07-0,8 m a medzi sadenicami – 0,3-0,4 m.

Plisované ruže

 1. Hĺbka štepenia by mala byť 8-9 cm;

 2. nemusíte strihať, iba ľahko obnoviť odrezky;

 3. Odporúča sa vysádzať v blízkosti oblúkov, stĺpov, mreží a pripevniť oporu vo vzdialenosti 0,3 m od rastliny;

 4. Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť aspoň 1,5 m.

Anglické ruže

 1. Hĺbka prieniku je 5 cm;

 2. po prerezaní nechajte 5-6 púčikov;

 3. Medzi sadenicami udržiavajte vzdialenosť 1 m.

Pôdopokryvné ruže

 1. Pri výsadbe sa odporúča zakopať štep o 5 cm;

 2. Ak nie sú žiadne poškodené výhonky, nie je potrebné vykonávať žiadne prerezávanie;

 3. 0,5 m medzi sadenicami.

Starostlivosť o ružovú záhradu po výsadbe

Po vysadení potrebujú ruže špeciálnu starostlivosť. Pravidelne odstraňujte burinu, aby nenarušovala proces zakoreňovania ruží. Pri každom zalievaní sa odporúča pôdu nakypriť a poprášiť burinou.

Ak sú sadenice vysadené na jar, prvé hnojenie sa odporúča 14 dní po výsadbe; ak sú vysadené na jeseň, hnojte až na jar nasledujúceho roka.

Na zvýšenie šancí na prežitie je potrebné udržiavať nasledujúce úrovne pôdnej vlhkosti. Pri zalievaní je však dôležité dosiahnuť správnu rovnováhu, pretože premokrenie a vysušenie pôdy budú rovnako škodlivé pre zakorenenie. Mohlo by to dokonca sadenice usmrtiť.

Na preventívnu starostlivosť a v prípade výskytu škodcov sa odporúča používať len biopreparáty. Pri postreku chemikáliami hrozí vysoké riziko popálenia. Po výsadbe je vhodné rastliny prikryť, aby sa zabránilo ich poškodeniu vracajúcimi sa mrazmi. Prístrešok ochráni sadenice pred krupobitím a páliacim slnkom. Je to potrebné, aby sa sadenice rýchlejšie prispôsobili novým podmienkam.

Ak dodržíte základné pravidlá výsadby ruží, môžete sa vyhnúť problémom so zakorenením na novom mieste. Ruže si spočiatku vyžadujú len veľa pozornosti, za ktorú sa odvďačia nádherným kvitnutím.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: