Kedy a ako vysádzať georgíny na voľnom priestranstve

Na celom svete sa tento veľkolepý kvet nazýva Dah

 • a, v Rusku – Georgina. Výskyt krásnej rastliny z Južnej Ameriky v Európe je spojený s detektívnym príbehom únosu. Postupne sa kráľovská georgína dostala do predzáhradiek šľachticov aj obyčajných ľudí. V Mexiku je kvet národným symbolom. Jeho korene slúžili ako pochúťka, duté steblo dlhé 5 – 6 m sa používalo ako vodovodná fajka. Tisíce pestovaných odrôd georgín sólo na dizajnérskych záhonoch a v záhradných záhonoch.
  Kedy a ako sadiť georgíny ako hľuzy na voľnom priestranstve

  Štruktúra a odrodová rozmanitosť

  Asteraceae, s rovnakými chorobami. Umiestnenie príbuzných v tesnej blízkosti sa neodporúča. Zemolez je bylinný ker pozostávajúci z dutej, krehkej stonky s početnými popínavými rastlinami. Každá vetvička sa končí kvetným púčikom.

  Kvety rôznych veľkostí a tvarov udivujú rozmanitosťou foriem a farebných kombinácií. Kvetinový kôš môže byť jednoduchý, jednoradový, froté a polokvetinový. Okvetné lístky sú zrolované do trubice, otvorené, tvoria bambuľky a obrovské gule.

  Rozlišujte rôzne štruktúry kvetov:

  1. Malé rúrkové

  2. Veľký cibuľovitý

  3. Obojok

  4. Plochý lingválny okraj

  5. Trstinový kvet

  6. Zrolované smerom von

  Kvitnutie je dlhodobé, obzvlášť bohaté v druhej polovici leta. Koreňový kmeň je stonka s pripojenými stonkami. Každá odroda sa líši špecifickým tvarom hľuzy prepletenej na spoločnom stonku. Zhrubnuté korene majú špajzu s výživou a z očiek na koreňovom krčku vyrastie nový výhonok. To znamená, že na klíčenie sa odoberie fragment 2-3 hľúz pripojených k spodnej časti výhonku s povinnou prítomnosťou obnovovacích púčikov.

  Stonka je prázdna, hladká s internódiami. Poryv vetra môže spôsobiť jeho zlomenie. Vysoké rastliny potrebujú oporu. Listy sú veľké a zperovité, ich tvar slúži ako odrodová charakteristika.

  Zvláštnosťou georgín je rast zelenej hmoty na úkor kvitnutia stoniek. Preto sa bočné výhonky vyťahujú v púčikoch. Nenechávajte listy ani na spodnej časti stonky, aby ste zabránili zarastaniu.

  Metódy šírenia

  V prírode trvá vývoj podnože georgíny 6-8 rokov. Nové výhonky vytvárajú koreňový bal vo veku 1-2 rokov a zvyšné výhonky slúžia na výživu rastliny. Staré, neproduktívne zhrubnutia sú tmavšie ako mladé a majú drsnú, zvráskavenú pokožku.

  Záhradné georgíny sa dajú množiť viacerými spôsobmi:

  1. Rozdelenie hľuzovitých koreňov na časti obsahujúce 2-3 púčiky. Rozmnožujte deliace sa rastliny v ich prirodzenom stave alebo ich rozmnožujte vopred.

  2. Výsev semien z vyschnutých košíkov umožňuje získať neočakávané tvary kvetov vďaka nadmernému opeleniu.

  3. Odrezky – odoberte hľuzy včas kvôli klíčeniu a zasaďte ich do debničky. Vyklíčené odrezky s 2-3 internódiami sú odrezané „pätou“, zakorenené v nádobe, zasadené v zemi ako vytvorený krík, bez zemiakov.

  4. Nová odroda sa získava spórami. Odrezaná vetvička s kvetom je zakorenená v nádobe. Sušený kvet skladujte pri teplote 6 °C C, na jar ich zalejte, naklíčte a zasaďte na záhon.

  Prvá metóda je najbežnejšia: pestovanie georgín z množiteľských rastlín. Vlastnosti materskej rastliny sú zachované.

  Výber sadivového materiálu

  Kedy a ako vysádzať georgíny do voľnej pôdy

  Získanie rozdelenia na výsadbu je jednoduché. Amatéri nechávajú koreň vykopaný od jesene. Dôkladne sa vysuší, pokryje hlineným tmelom alebo voskom a uchováva sa na chladnom mieste až do vyklíčenia. Na jar sa koreň sterilizuje v mangáne, rozdelí sa na kúsky. Dekontaminujte odrezky a zasypte ich popolom. Rozdeľovače alebo výhonky pre georgíny sa dajú kúpiť v hobby kluboch a na trhoch.

  Hľuzy so zaručenou kvalitou na predaj v špecializovaných predajniach. Každý z nich je zabalený v priedušnom, priehľadnom vrecúšku s priloženou fotografiou a návodom na pestovanie.

  Pri výbere produktu si dávajte pozor:

  1. Hľuzy pripojené k časti stonky, viditeľné 2-3 púčiky. Žiadne oddelené zemiaky – nedávajú klíčky.

  2. Zbalený stonok a niekoľko malých zemiakov – krík sa bude vyvíjať pomaly, bude mať veľa listov a málo kvetov.

  3. Hľuzy by mali byť pevné, s neporušeným koreňovým krčkom a nevysušené.

  4. Sadenice kupujte až koncom marca – už sa prebudili. Uchovávajte sadenice pestovaním georgín až do výsadby do kontajnera.

  Nekúpte si jeden koreňový výhonok, mohol by sa náhodne poškodiť. Ponechajte 2 z 3 sadeníc, aby rastlina nebola prerastená.

  Pestovanie georgín v rôznych klimatických pásmach

  Čím dlhšie je leto a teplejšia zima, tým dlhšie a bohatšie kvitnú georgíny. Predpokladom pre konzervovanie rastliny je vykopanie odnože a jej príprava na skladovanie. Prvý mráz zničí nadzemnú časť, kmeň zhnije a problém sa prenesie na koreň. Preto sa v Slovenskách klimatických podmienkach georgíny vysádzajú každoročne.

  Teplé počasie, začiatok a koniec leta sa v jednotlivých regiónoch výrazne líši. Vrchol kvitnutia georgín sa posúva na koniec leta. Záhradníci musia nájsť najlepšie podmienky pre pestovanie svojich plodín podľa ich vlastnej biológie:

  1. Prízemná časť rastliny odumrie v ktoromkoľvek štádiu vývoja, ak teplota klesne pod 0 0 .

  2. V horúcom počasí trpí suchom a prehrievaním a kvety sú plytšie a blednú.

  3. Odrody sa delia na skoré – kvitnutie začína 40 dní po výsadbe – a neskoré – tvorba púčikov nastáva za 70-80 dní.

  Predpestovanie georgín v samostatných nádobách urýchli kvitnutie nápadnejších odrôd.

  Sadenice sa vysádzajú do pripravenej pôdy, keď je teplo stabilné, pôda sa zahreje na 10 stupňov v hĺbke 15 cm:

  1. Južné Slovensko – koniec apríla.

  2. Stredný pás, predmestia Moskvy – druhá polovica mája.

  3. Východná Sibír a sever – druhá polovica júna.

  Na Sibíri nemusia georgíny kvitnúť bez toho, aby najskôr vyklíčili hľuzy. Prvé mrazy sa očakávajú koncom augusta. V teplejších oblastiach pomôže metóda klíčenia dosiahnuť skoré kvitnutie pred nástupom horúčav pri sušení.

  Príprava odrezkov na výsadbu

  Sadenice sú už vopred ošetrené v obchodoch. Na jar prineste teplé hľuzy z predchádzajúceho roka, ktoré boli uložené na chladnom a suchom mieste. Kontrola kvality sadeníc. Odstráňte všetky zhnité časti, polámané alebo vyschnuté korene. Zvyšok sa vloží na 30 minút do roztoku ružového mangánu alebo fytosporínu.

  Rozdeľte koreň od kmeňa a mnohých prepletených hľúz tak, aby každý fragment mal 2-3 očká a toľko zemiakov. Posypte porezané miesta rozdrveným aktívnym uhlím alebo popolom a ošetrite roztokom zelenkavej byliny. Sadenice georgín pestujte vo voľnom, vlhkom substráte na svetle, aby sa z nich vyvinuli semenáčiky. Na každom kríku by mali byť 2 stonky; všetky prebytočné výhonky odstráňte.

  Skoré hľuzy pripravené na výsadbu po jednom týždni. Neskoré georgíny vyklíčia za 10-14 dní. V južných oblastiach sú georgíny zakorenené bez zakorenenia.

  Získanie sadeníc georgín z koreňa

  Kedy a ako presádzať georgíny z hľúz do zeme

  Klíčky zasaďte do pripraveného substrátu tak, aby boli takmer na povrchu. Mierna vlhkosť, izbová teplota podporuje rýchly vývoj. Na vytvorenie pravého kríka je potrebných 45 dní. Dôležité je opatrne ho umiestniť do pripraveného otvoru s kolíkom na mieste.

  Tip!Aby ste neprišli o žiadnu zo sadeníc georgín, ktoré ste si zakúpili v obchode skoro na jar, môžete si georgíny vyklíčiť. Je dôležité zabezpečiť rastlinám svetlo. V tieni sa rastliny vytiahnu, stanú sa krehkými a slabými.

  Deň pred výsadbou georgíny výdatne zalejte, pričom dbajte na to, aby sa hrudka pôdy poriadne namočila. Dvojitá výsadba, opatrné vybratie rastliny z vedra za bezvetria a oblačného počasia. Konáre by mali byť zviazané v čase výsadby. Vykopať o 3-5 cm. Zalievajte rastlinu, vyviažte stonky k podperám.

  Za priaznivých podmienok sa nová výsadba dočká skorého kvitnutia. Na otužovanie georgín sa týždeň pred zakorenením umiestnia do skleníka – je tam veľa slnka, žiadny vietor.

  Výber miesta na výsadbu

  Dahlie rastú na svetlom, slnečnom mieste, chránené pred vetrom z budov. Mali by sa nachádzať mimo stromov, ktoré sú náročné na vodu – šeřík, jarabina, breza. Ľahký, čipkovaný odtieň v horúcom popoludní je pre kvetinu spásou.

  Lôžko by nemalo byť umiestnené na nízkom mieste – hromadí sa tam studený vzduch a podzemná voda je blízko, čo vedie k hnilobe koreňov.

  Príprava pôdy

  Pôda sa pripravuje od jesene. Pôda by mala byť neutrálna. Rastlina nemá rada kyslé pôdy, neznáša alkalické pôdy. V prípade potreby od jesene alebo pod predchodcom pridajte nehasené vápno, kriedu na zníženie kyslosti, rašelinu na neutralizáciu zásaditého prostredia.

  Jednou z hlavných požiadaviek je dobrá priepustnosť pôdy pre vodu. Na štruktúrovanie sa pod kopanie pridáva hrubý riečny piesok alebo jemný štrk.

  Na jesenný trávnik aplikujte 2 libry rozloženej organickej hmoty na meter štvorcový a 25 g superfosfátu. Na jar sa zmes kompostu a dreveného popola rozprestrie pod bránami. Namiesto popola sa môže pridať 20 g síranu draselného na štvorec.

  Predchodcovia georgín na záhone nemôžu byť rastliny z čeľade astrovitých. V pôde sa hromadia bežní škodcovia a choroby. Dva roky po sebe zníži bujnosť kvitnúcich kríkov.

  Schéma výsadby

  Kríky georgín by mali rásť voľne. V prerastených výsadbách je možné výskyt hubových ochorení. Čím sú kvety väčšie, čím sú stonky vyššie, tým viac priestoru je potrebné na rozvoj. Praktizujú sa vzory výsadby:

  1. kvety na rezanie – 100×100 cm;

  2. Vysoko rastúce odrody na úpravu krajiny (do 150 cm) – 80×60 cm;

  3. stredne veľké (do 120 cm) – 60×45 cm;

  4. Trpasličí trpaslíci (do 60 cm) – 40×30 cm.

  Pri výsadbe do riadkov by mala byť vzdialenosť medzi rastlinami väčšia ako jeden meter.

  Príprava výsadbových jamiek

  IMG_0296.jpg

  Príprava výsadbových jamiek

  Džalíja potrebuje počas vegetácie stály prísun živín. Pri výsadbe by sa mal na každý záhon pridať listový alebo humusový materiál. Je zmiešaný s popolom. Pol pohára popola na vedro humusu. Do otvoru sa pridá štvrtina vedra.

  Do každej jamy by sa mal umiestniť koreň tak, aby bol krčok rastliny pokrytý 2-3 cm vrstvou záhradnej pôdy. Je potrebné dodržiavať odvodnenie, pridávanie humusu na záhon a zavlažovanie pôdy po zalievaní. Otvory pre sadenice musia byť hlbšie ako pre rezanie. Pod vyššie rastliny vrazte 4 cm dlhý drevený kolík vo výške 2 m.

  Zakoreňovanie hľúz a klíčkov

  Sadenice so sotva viditeľnými klíčkami vysádzajte kedykoľvek počas dňa, v zamračený alebo slnečný deň. Hlavnou podmienkou je, aby sa pôda už zahriala nad 10 stupňov, pre rýchly vývoj je lepšie 15-20 stupňov.

  Mladé rastliny vložte do pripravenej jamky v mäkkej úrodnej pôde tak, aby bol krčok rastliny zapustený maximálne 2-3 cm. Po výsadbe by ste mali zaliať teplou vodou a mulčovať pôdu v jamke vrstvou 5 cm. Klíčky by sa mali objaviť do 2 týždňov.

  K rýchlejšiemu kvitnutiu prispieva klíčenie georgín na záhone pod krytom. Hľuzy zasaďte do ryhy hlbokej dva rýče a širokej dva rýče. Sadivový materiál voľne rozprestrite, prikryte ľahkým, poréznym substrátom a zakryte hrubou fóliou. Hneď ako sa objavia výhonky, odstráňte kryt, opravte zavlažovacie otvory a poskytnite oporu.

  Sadenice vysádzajte za zamračeného, pokojného počasia, najlepšie skoro ráno alebo večer. Stonky ihneď priviažte ku kolíku. Posteľ zatiaľ zatienite umiestnením ľahkého prístrešku.

  Starostlivosť o mladé rastliny

  Pokiaľ kríky ešte nie sú zelené, zalievajú sa málo, 1-1,5 vody na jamku, pričom sa nedopustí stagnácia vody pod koreňom. Keď sa krík rozrastie, zalievajte raz za 7 dní, spotreba 10 litrov na jamku. Zalievanie sa kombinuje s týždenným hnojením nízkymi koncentráciami. Začnite s infúziou organického hnojiva kravského hrachu zriedeného v pomere 1:10 v množstve 1 liter na krík na mokrej pôde. Možno ho nahradiť amónnymi soľami – polievková lyžica. . / 10 .

  Na začiatku pučania rastlín sa zvyšuje potreba minerálnych hnojív na báze fosforečnanu draselného a listového kŕmenia stopovými prvkami. V druhej polovici leta dusík len škodí, ale superfosfát pomôže pripraviť hľuzy na zimu.

  Stiahnutie

  Analyzovali sme príspevky záhradkárov na fórach a dospeli sme k týmto záverom. Pestovanie georgín z hľúz zvládnu aj začiatočníci. Hnojená pôda s neutrálnou reakciou, výsadba rastlín do teplej pôdy, včasné zalievanie a hnojenie vytvoria v záhrade alebo na záhone výklenok.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: