Ochrana ovocných stromov pred chorobami a škodcami

Nie je možné zbaviť sa rastlín raz a navždy. Buriny sú rastliny, ktoré sa snažia získať svoj podiel pôdy. Škodcovia – živí obyvatelia Zeme, ktorí sa chcú rozmnožovať. Choroby – začiatok procesu ničenia oslabenej rastliny, ktorý zaviedla príroda. Úlohou pestovateľa nie je úplne vyhubiť škodcov a choroby. Reguluje počet škodcov, zvyšuje odolnosť stromu voči chorobám a ničí zdroj šírenia nákazy.

Ochrana ovocných stromov pred chorobami a škodcami

Kalendár preventívnych prác v záhrade

Jar považujú pestovatelia za najdôležitejšie obdobie pre preventívne opatrenia v záhrade – čas, keď sa príroda prebúdza. Na stromy rozdeľte 4 preventívne ošetrenia od objavenia sa rozmrazovania až do vytvorenia vaječníkov:

 1. Pred napučaním púčikov, pri teplote približne +5 .

 2. Pri zelenom kuželi – čas na pučanie púčikov.

 3. Počas štádia púčikov ruží.

 4. Po odkvitnutí a pred vytvorením vaječníkov s hrachom.

Každé štádium sa vyznačuje vznikom nových živých foriem hmyzu a bezstavovcov, ktoré vytvárajú podmienky pre choroby a plesňové infekcie. Včasná aplikácia ochranných opatrení zabezpečuje zdravotný stav ovocného sadu v období plodenia.

V lete skontrolujte pásy pascí a zachyťte zvieratá, ktoré sa plazia po kmeni. odpudzujú a ničia húsenice hmyzu prichádzajúceho alebo prenášaného vetrom zo susedných oblastí. používajú sa ľudové prostriedky, biologické prípravky. Chemické insekticídy a fungicídy by sa mali používať v extrémnych prípadoch. Každá látka má určitú dobu pôsobenia, treba ju zohľadniť, aby sa jed stihol rozložiť pred konzumáciou ovocia.

Jesenné ošetrenie proti škodcom a chorobám sa nazýva eradikácia. Zamerané na ničenie prezimujúcich foriem hmyzu na stromoch, listoch a v pôde. Zároveň opravte zhnité poškodenia a odstráňte zaschnuté škodcov.

Kontrola stavu stromov v zime. Nedovoľte, aby sa konáre pod snehovými čiapkami prehýbali. Zhutnite sneh na kmeňoch, aby ste zabránili ich ohlodávaniu. Podrobnejšie vysvetlite jednotlivé fázy.

Prevencia chorôb a škodcov ovocných stromov na jar

Hneď ako na jar začne hriať slnko, napriek miernemu mrazu -5 až -7 Odstráňte izolačné rohože. Týmto spôsobom sa pôda pod stromom rýchlejšie zahreje a populácia s torpormi, ktorá sa ukrýva v lístí, sa nerozptýli. Dajte ich do rúry alebo na oheň.

Zvyšné záchytné pásy – vyberte ich a vložte do sporáka. Počas tohto obdobia sa môžu vyčistiť dutiny, odrezať suché vetvičky a odstrániť prezimovaní podkôrniční škodcovia pomocou tvrdej kefy. Všetko by sa malo zbierať na posteľnej bielizni, premeniť na popol.

Ošetrenie spiacich púčikov

Teplota +5 +7 C – čas na chemické ošetrenie. Púčiky ešte nie sú napučané; potom môžete kmene a koreňové kanáliky postriekať 5-7% roztokom močoviny + 50 g/10 l síranu meďnatého. V regiónoch s neskorou jarou oneskorí ošetrenie močovinou kvitnutie o týždeň, čo je dôležité pre jarné. Zároveň sa ničia škodcovia a spóry húb, ktoré prezimujú v prasklinách. Toto ošetrenie slúži aj ako organické dusíkaté hnojivo a je veľmi užitočné na jar.

Vazelína na báze oleja 30 Plus je účinná v prvých teplých dňoch. Používa bežný odpad, nitrofén alebo naftu. Rozšíria sa po kmeni a pokryjú všetko živé v strome olejovým filmom, ktorý blokuje kyslík. Vajíčka, larvy a dospelí jedinci budú usmrtení.

Zmeškal som termín a púčiky už pučia, ale ešte nenapučali. Potom musíte používať produkty, ktoré fungujú pri nízkych, ale pozitívnych teplotách.

 1. 1. Zmes Bordeaux 3 %

 2. 2. Abiga-Pik

 3. 3. Zbor

 4. 4. Raek

 5. 5. Síran železitý proti machom a lišajníkom

 6. 6. Skor

Profylaxia proti zelenému chrobákovi

Ochrana ovocných stromov pred chorobami a škodcami

Púčiky vypučali a záhrada je v zelenom opare. Teplota nad 12 . Čas na ústup hraboša jablčného. V tomto čase vytvára v šištičkách svojich jemných listov spojku. Oteplí sa, vyvíjajú sa spóry, mravce prenášajú mšice na budúcu pastvinu. Je potrebné ošetrenie proti chorobám a škodcom. Je lepšie kombinovať dva prípravky – insekticíd a fungicíd – vytvorením tankovej zmesi a výberom jedného z nich:

 1. Na choroby Scor, Oxychom alebo 1 % zmes Bordeaux.

 2. Proti škodcom Kinmix, Tantrek, Fufanon.

V tomto čase môžete po sade rozmiestniť pasce na hraboše – nádoby s kvaseným džemom. Stromy by mali byť vybavené záchytným pásom, aby sa nečistoty nedostali zo zeme na vrchol stromu. Ak skoro ráno rozprestriete pod stromom fóliu a zatrasiete konármi, väčšina hrabošov bude na zemi.

Ošetrenie sadu podľa rosebud

Chvíľu pred otvorením kvetov už lieta jablčná moľa a kladie vajíčka na listy, takže húsenice okamžite nájdu kvet. Preto je potrebné dôkladne ošetriť celú korunu, postrekovať v hmle, bez toho, aby sa ponechali suché miesta.

Postrek je zameraný na ničenie hmyzích škodcov. Používajte kontaktné a systémové ošetrenie alebo v zmesiach, ak je to uvedené v návode.

Optimálne je meniť prípravok počas sezóny pri každom ošetrení. V teplom počasí je účinný biologický prípravok Bitoxybacilín. Fytoverm, Iskra, Decis Profi možno použiť.

Ošetrenie proti vädnutiu ovocných sadov

Ak dodržíte termín a vykonáte tri ošetrenia v odporúčaných intervaloch, záhrada je chránená. Je to priaznivý čas pre moniliózu. Jablčná moľa robí svoje záťahy vo dne aj v noci. Na konáre môžete zavesiť skvasený kompót – pasce na dospelé berušky. Postrek stromov proti chorobám Phytosporin, Sporobacterin, Gamair. Od škodcov – Lipidocide, Fitoverm, Insetim.

Letné ošetrenie ovocných stromov

V lete, počas dozrievania ovocia, by sa sady nemali ošetrovať chemikáliami, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné. Ak sa na listoch hrušky objaví hrdza, nezníži úrodu; rozšírila sa z borievky. Na jeseň sa dohodnite s vlastníkom ihličnanov a spoločne vykonajte eradikáciu. Niektoré listy sú zafarbené – pozor, postriekajte ich sporobakterínom, ktorý je pre ovocie neškodný. Biologické prípravky a domáce tinktúry môžu pomôcť poraziť napadnutie húsenicami, ktoré požierajú listy.

Ošetrenie ovocných stromov na jeseň

Ochrana ovocných stromov proti chorobám a škodcom

Po zbere úrody je čas pripraviť sad na ďalšiu sezónu. Ak ste počas leta nemali žiadne väčšie problémy s hubovými chorobami, mali by ste počkať, kým listy úplne opadajú.

Vždy zbierajte voľné plody, aby ste zabránili prenikaniu prezimujúceho hmyzu do zeme. V blízkosti mrazu odstráňte a spáľte pásy pasce s obsahom.

Nazývajú sa eradikačné ošetrenia, pretože sa pri nich používa koncentrácia 3-7 % v závislosti od stavu stromov. Ak bol strom veľmi chorý, po zbere sa listy nastriekajú na konáre, aby sa zničila nákaza.

Používajte roztoky močoviny, síranu železitého alebo meďnatého. Môžu sa použiť všetky priemyselne vyrábané fungicídy. Vodný roztok sa pripraví podľa návodu.

Hmyz, jeho kliešte a larvy sa ničia insekticídmi schválenými na používanie v súkromných záhradách. Baktericídne prípravky sa pred zimou nepoužívajú, pretože baktérie nie sú pri nízkych teplotách aktívne.

Príprava na ochranu záhrady

Všetky preventívne opatrenia možno rozdeliť na pesticídy, biologické a chemické. Ľudové – ako napríklad nálev z cibuľových šupiek alebo zeleru sa používajú v počiatočnom štádiu zamorenia, keď je možné problém vyriešiť dedkovskými spôsobmi.

Biologicky aktívne prípravky – koncentrované roztoky baktérií, ktoré po ošetrení osídlia tráviaci trakt hmyzu alebo húsenice a bojujú proti antagonistickým hubám (senný bacil, trichoderma). Sú šetrné k životnému prostrediu, ale fungujú len v teplom počasí, príprava funkčného riešenia si vyžaduje čas.

Chemické prípravky predstavujúce jedy pre rôzne formy života.Preto sú prípravky pomenované podľa účelu použitia:

 1. Fungicídy– ničí spóry, hýfy a mycélia húb, lišajníkov a plesní. Kontrola škvrnitosti listov, listovej škvrnitosti a MDM.

 2. InsekticídyKontaktné a systémové – okamžite usmrcujú hmyz, húsenice, dospelé jedince alebo ich usmrcujú v priebehu niekoľkých hodín po požití.

 3. Akaricídy– sú zamerané proti roztočom.

Ten istý ochranný prípravok by sa nemal používať niekoľkokrát počas leta – prežívajúce formy si vytvoria imunitu. Chemické a biologické ošetrenie by sa preto malo striedať s rôznymi prípravkami. Je potrebné dodržiavať riedenie a aplikačné dávky uvedené v návode na použitie.

Na kompletné hnojenie sadu a listovú aplikáciu sa používajú ďalšie tankové zmesi – pri jednej aplikácii sa pridá niekoľko kompatibilných produktov v požadovanom riedení. Existujú hotové recepty, prípravky si môžete namiešať sami.

Je dôležité, aby boli nástroje čisté a príručné a aby pneumatické nástroje poskytovali jemný postrek a dosahovali správnu výšku. Pamätajte, že všetky látky, ktoré zabíjajú živé organizmy, sú pre človeka nebezpečné. Príprava a ošetrenie sadu sa vykonáva v uzavretom odeve, gumených rukaviciach a s clonou chrániacou oči a tvár.

Prípravy na postrek ovocných sadov

Príprava

Miera spotreby

Choroby, škodcovia

Kinmix

2 ml na 2 až 4 stromy 2-krát za sezónu

Snovačky, molice ovocné, medonoska, mšice, múčnatka, roztoče, píly, húsenice,

Fufanon Nova

6,5 ml na 1-2 stromy

Fytoverm

4 ml na 2 litre – mladé stromy

Počet ošetrení nie je obmedzený

Zabíja hryzúci a cicavý hmyz pri teplote 16

Bitoxybacilín

20 g na strom až 3-krát

Húsenice, roztoče

Lepidocid

3 g na strom až 3-krát

Húsenice

Tiovit Jet

15 g na 1-2 stromy

múčnatka

Fytolavín

2 ml na 1 strom

Bakteriálne popáleniny, monilióza, chrastavitosť

Scor

2 ml 2-3 stromy 2 ošetrenia

Alternária, múčnatka, chrastavitosť, moniliáza, pľuzgierovité škvrny

Zbor

2 g na 2-3 stromy pri teplote 1-6

Chrastavitosť, hniloba plodov, škvrnité broskyňové listy, škvrnitosť listov

Stimul

10 ml v 3,5 l

Postrek a zavlažovanie v prípade výskytu škodcov

Pasca

75 cm široký záchytný pás

Lezúci hmyz

Rannet

150 g na záhradu

Tmel na hojenie rán

Príprava 30 Plus

250 g na 2-3 stromy skoro na jar

Prezimujúce šupiny, múčnatky, mšice, medonosky, nepravé šupiny, roztoče

Fungicídy

Prípravkov, ktoré ničia prejavy choroby a hniloby listov, dreva a koreňov, je veľa. Líšia sa účinnou látkou a selektívnym účinkom.

Triazoly – prípravky, ktoré úspešne bojujú proti všetkým chorobám okrem fuzarióz. Ide o systémové, dlhodobé pôsobenie. Aplikujte pri teplotách nad +12 °C .Účinná látka sleduje rastový bod.

 1. Scor

 2. Medea

 3. Rakurs

 4. Topaz

 5. Predpoveď

Proti fuzáriovému vädnutiu, fomóze, sivej a bielej hnilobe a koreňovej hnilobe benzomidazol vo forme prípravku Wist tinderbox.

Strobulíny sa používajú skoro na jar alebo neskoro na jeseň,Pôsobia na všetky choroby ako triazoly, ale pri nízkych teplotách:

 1. Tanos

 2. Liečiteľ

 3. Zisk zlata

 4. Provisor

Karbamáty majú systémový preventívny účinok proti hubovým ochoreniam – prípravok sa šíri cievnym systémom. Previcur Energy nelieči, ale predchádza chorobám.

Primidíny majú systémový účinok proti chrastavitosti, múčnatke a monilióze. Na začiatku jari sa používa Horus.

Kuproxáty – prípravky obsahujúce meď s povrchovým účinkom na choroby a plesne. Sú fytotoxické, môžu sa použiť maximálne 3-krát za sezónu.

 1. Síran meďnatý 1,3,5 % vodný roztok

 2. Bordeaux tekutina

 3. Hom

 4. Oxyhom

Insekticídy

Početné systémové a kontaktné prípravky, ktoré ničia hmyz a potomstvo. Majú rôzne základy a stupne škodlivosti pre ľudí a teplokrvné zvieratá. Na liečbu si vyberte prípravky, ktoré menej poškodzujú prírodu.

Pyretroidy – rýchlo pôsobiace prípravky s nízkou toxicitou pre teplokrvné zvieratá. Zloženie cypermetrínu sa však môže použiť len raz – pozoruje sa rýchly návyk.Je ich veľa, stačí spomenúť len niektoré.

 1. Chrobák, Ivanhoe, Fathrin

 2. Kinmix

 3. Taran, Fury

 4. Spark

 5. Alatar, Inta-Vir, Lightning Extra

Organofosforové insekticídy (OPS) sú toxické pre ľudí a zvieratá, ale majú likvidačný účinok na všetok lezúci a lietajúci hmyz. Grom, Flycatcher, Barguzin na báze účinnej látky diazinon. Alatar, Fufanon Nova, Antiknit, Carbocin, Prophylactin patria do skupiny Karbophos.

Neonikathinoidy – prípravky nie sú toxické pre ľudí, ale paralyzujú hmyz – pôsobia na nervový systém. Ak sú v návode uvedené účinné látky acetamiprid, klotianidín, tiametoxam alebo imidakloprid+pencikurón – účinnosť a bezpečnosť pre ľudí je zaručená.

 1. Mospilan, Stozhar

 2. Tanrek, Tabu, Prestige

 3. Karatel

 4. Actara, lekár

Avermektíny sú pre človeka neškodné, nie sú návykové, ale účinkujú na druhý deň. Fytoverm a BioKill sa považujú za hormonálne prípravky.

Gerold patrí medzi hormonálne prípravky. Jeho účinok nie je založený na usmrcovaní, ale na sterilizácii hmyzu.

Akaricídy– Kontaktný akčný produkt. Akvermektíny sú účinné proti roztočom. Apollo s účinnou látkou kloftezín sa používa aj na ošetrenie stromov proti červeným roztočom a pavúkom. Trvanie jednej liečby – mesiac.

Každý výrobok sa dodáva s návodom na použitie. Pred použitím si všimnite:

 1. počas akého obdobia a pri akej teplote je výrobok účinný;

 2. proti ktorým chorobám sú zamerané;

 3. doba rozkladu účinnej látky po aplikácii.

Biologické prípravky na ochranu záhrad

Ochrana ovocných stromov proti chorobám a škodcom

Biopreparáty sú živé organizmy, ktoré sú antagonistami patogénov. Sú rozdelené do 8 skupín. Bioinsekticídy a biofungicídy sa používajú v záhradách.

Medzi bioinsekticídy patria systémové prípravky Bitoxybacilín (BTB) a Lepidocid. Sú založené na kmeňoch baktérie Bacillus thuringiensis, ktorá je účinná proti stovkám rôznych druhov hmyzu. Po požití s potravou baktéria ničí hmyz zvnútra. Prípravky sú bezpečné pre včely, ryby a nehromadia sa v rastlinách. Aktívne pri +16 °C .

Bakteriálne fungicídy sú dostupnejšie. Majú stimulačný účinok na rastliny,potlačením rozvoja chorôb:

 1. Albit– Hlavným účinkom je regulátor rastu. Zvyšuje odolnosť rastlín voči koreňovej hnilobe, škvrnitosti, múčnatke, fytoftóre a bakteriálnej plesni.

 2. Fytolavín– Prevencia a ošetrenie alternáriovej, apikálnej hniloby, čiernej bakteriálnej škvrnitosti.

 3. Fitosporin,Univerzálny prípravok vo forme prášku a tabliet, potláča väčšinu známych plesňových a bakteriálnych ochorení.

Spoločné pravidlá pre postrek ovocných sadov

Všetky ošetrenia sa vykonávajú na suchých listoch, keď sa v nasledujúcich 2 – 3 dňoch neočakávajú žiadne zrážky. Ak dážď pokryje ošetrený strom skôr – výsledok je nulový. Nestratený čas – opakujem, zmeškaný – nepočíta sa. Poveternostné podmienky zabránili liečbe – žiadne doháňanie. Prejsť na ďalšiu.

Medzi dvoma postrekmi rovnakého typu na tom istom strome musia uplynúť minimálne dva týždne. Počas tejto doby sa účinná látka rozloží. Jarné ošetrenie rovnakým prípravkom na zelený kužeľ a ružu sa nemôže aplikovať na jar. Medzi ošetrením fungicídmi a insekticídmi sa urobí prestávka 1-2 dni.

Na jarné ošetrenie pripravte kompletné tankové zmesi, spoločné proti chorobám a škodcom. Najprv však skontrolujte kompatibilitu na malom množstve. Ak sa zmes zahreje, spení, objaví sa nepríjemný zápach, vločky a usadeniny, zloženie nie je vhodné.

Najlepší čas na ošetrenie je za pokojného počasia večer alebo ráno, keď nie je slnko. Postrek sa začína na vrchu, pričom nezostáva žiadne suché miesto. Postrekovací vzor by mal byť jemný, hadica a rameno musia byť prispôsobené rastu vysokých stromov.

Používanie výrobku

Zriedený podľa návodu, použitý v súlade s normou, jedovatá zložka nezanechá stopu v čase zberu. Dávka postreku na strom je presne kalibrovaná.

Pre mladé stromčeky do 6 rokov použite maximálne 2 litre. Ak nie je v pokynoch uvedené inak, na jeden vysoký vzrastlý strom sa použije vedro tekutiny. Trpasličie odrody sa postrekujú dôkladne, ale potrebujú 2-3-krát menej postrekovacieho roztoku ako vysoké stromy.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: