Pivonky v kvetináči: ako zasadiť a pestovať, pravidlá starostlivosti

Pivonka je výnimočný druh z čeľade pivoniek. Existuje približne 36 druhov nádherne kvitnúcich bylinných kríkov alebo polokrov. Niektoré z nich sa stali základom pre vývoj odrôd s rôznou dobou kvitnutia, štruktúrou kvetov a výškou. Krátke sú vhodné na pestovanie na záhone a v kvetináči: možno ich zasadiť ako plošnú dekoráciu.

Vhodné odrody

Ako pestovať pivonky v kvetináči

Uprednostňujú sa veľké odrody na pestovanie v záhrade (0,7-1,2 m), zatiaľ čo na pestovanie v interiéri by sa mali vyberať miniatúrne odrody. Ich výška nepresahuje 50 cm a nevyžadujú veľké nádoby ani zložitú starostlivosť. Miniatúrne pivonky majú kompaktný koreňový systém a dokonale sa zmestia do malých kvetináčov. Hoci majú zakrpatené pivonky menšie kvetenstvo ako záhradné pivonky, ich vôňa je rovnako silná a ich farebná škála je veľmi pestrá – od snehobielej až po tmavú bordó. Pivonky sú dostupné v týchto odrodách:

 1. „Roma“. Pivoňka na terase má anemónové ružové kvety so žltým stredom. Okvetné lístky sú široké a usporiadané v 1-2 radoch. Výška dospelej rastliny nepresahuje 60 cm.

 2. „Bratislava“. Zástupca tej istej série odrôd. Malý 35 cm vysoký krík má robustné výhonky s tmavozelenými listami. Počas obdobia kvitnutia, ktoré nastáva v júni, sa otvárajú jasne červené kvety s priemerom 6-10 cm.

 3. „Londýn“. Pivoňka mliečnokvetá je hybrid. Skoro kvitnúca odroda s krásnymi, hustými, bobuľovitými kvetmi. Majú tmavočervenú farbu.

Pivoňka ‚Dublin‘ vytvára bujnú kyticu snehobielych veľkých kvetenstiev s vysokými krémovo zlatými stredmi. V kvetináči vyzerá skvele.

Podmienky výsadby

Rastliny v kvetináčoch vysádzajte po objavení sa prvých púčikov. Až do tejto chvíle sa sadivový materiál uchováva v chladničke. Podpníky vo veku 2-3 rokov vykazujú vysokú mieru prežitia.

Príprava sadivového materiálu

Pivoňky sa kupujú v škôlkach alebo špecializovaných predajniach, kde sa minimalizuje možnosť kúpy nesprávnej odrody alebo nekvalitného sadivového materiálu. Pred kúpou sadenice si ju dôkladne prezrite. Stonky a korene nesmú vykazovať žiadne príznaky ochorenia (hnilobné alebo plesnivé škvrny).

Plochy s hnilobou sa niekedy pozorujú na nezávisle zozbieranom sadivovom materiáli v dôsledku nesprávnych podmienok skladovania. Odrežte ich na zdravý kus tkaniva. Postup by sa mal vykonávať ostrými záhradnými nožnicami alebo nožnicami na strihanie. Nástroje by sa mali pred použitím dekontaminovať. Dezinfekcia a rezanie plôch dreveným popolom. Pred výsadbou sa podnož ošetrí roztokom mangánu. Pivoňka má silný dezinfekčný účinok.

Výber kvetináča a príprava pôdy

Pre nízko rastúce pivonky sú vhodné nádoby s objemom 5 l alebo viac s drenážnymi otvormi. Vhodný priemer je približne 30 cm. Kvetináče musia byť vysoké; hĺbka by mala byť väčšia ako priemer, ale nie menšia ako 50 cm.

Pivonky majú rady kyprú, úrodnú pôdu. Kúpite ho v záhradnom centre alebo si ho vyrobíte sami z humusu, rašeliny, záhradnej zeminy a riečneho piesku. Do zmesi pôdy pridajte malé množstvo kostnej múčky, dreveného popola a superfosfátu na zvýšenie úrodnosti.

Technika výsadby

Pivoňky v nádobe na jar. Okamžitá výsadba sa vykonáva takto:

 1. Na dno kvetináča položte rozbité tehly, ílovec, aby ste vytvorili drenážnu vrstvu.

 2. Prikryte pieskom.

 3. Naplňte kvetináč do polovice úrodným substrátom a zalejte ho.

 4. Vymeňte výsadbový materiál, zakryte korene zeminou a neponárajte rastový bod na viac ako 3 cm.

 5. Pôda sa zavlažuje, kým nie je mierne zhutnená a okolo koreňov nie sú vzduchové kapsy.

Tip!!

Pivonka má citlivý koreňový systém a znáša veľký stres počas presádzania. Aby sa rastlina nepoškodila, mala by byť zasadená v trvalom kvetináči.

Optimálne podmienky a starostlivosť

Ako pestovať pivonky v kvetináči

Pivóniám sa darí a kvitnú v správnej mikroklíme. Keďže niektoré odrody prirodzene rastú v miernejších zemepisných šírkach, výsledné kultivary dobre prosperujú pri bežných izbových teplotách. Ak však chcete zabezpečiť každoročné bohaté kvitnutie, musíte im dopriať odpočinok – počas chladného obdobia znížte teplotu na 8-10 °C.

Svetlo a umiestnenie

Zasadenú pivóniu umiestnite na svetlé miesto, aby rýchlo zakorenila. Optimálna dĺžka dňa je 12 hodín. Ak chcete získať pol dňa svetla, pivóniu môžete umiestniť v blízkosti okien orientovaných na juh alebo juhovýchod.

Takéto trvanie prirodzeného svetla však nie je pozorované vo všetkých oblastiach, najmä na začiatku jari. Aby ste tomu zabránili, odporúčame prejsť na dodatočné svetlo so žiarivkami. Ak je k dispozícii zasklený balkón alebo lodžia, môžete tam rastliny preniesť. Dôležité – vyhnite sa prievanu v miestnosti, kde pivonka rastie v kvetináči

Zalievanie a vlhkosť

Pivonky sú vodomilné rastliny. Potrebuje pravidelnú vlhkosť. Nesmie však byť nadmerná a vyvolávať hnilobu koreňov. Keď koreňový bal vyschne do hĺbky 2 cm, je potrebné ho opäť zaliať. V septembri sa predlžuje interval medzi zalievaním, aby bola rastlina dobre pripravená na obdobie odpočinku.

Rastlina je nenáročná na vlhkosť. Veľmi dobre si poradí bez postreku. Aby sa však uľahčilo dýchanie a odstránil prach z listov, opláchne sa pod teplou sprchou. V zime chráňte pivonku pred ohrievačmi, ktoré veľmi vysušujú vzduch.

Kŕmenie

Fotosyntéza pivoniek sa môže zvýšiť len vtedy, ak sú v pôde dostupné živiny. Pivonky bujne kvitnú, spotrebúvajú veľké množstvo makro- a mikroživín, a tým rýchlo vyčerpávajú pôdu. Na doplnenie živín sa pivonky počas vegetačného obdobia prikrmujú trikrát:

 1. Komplexy dusíka sa aplikujú na začiatku aktívneho rastu. Stimulujú rozvoj zelenej hmoty.

 2. Počas tvorby púčikov, aby boli početné a veľké, sa rastlina kŕmi fosfátovo-draslíkovými zložkami a podiel dusíka sa výrazne znižuje alebo sa vôbec eliminuje makro.

 3. Počas kvitnutia zopakujte hnojenie fosforom a draslíkom. Používanie hnojív predlžuje fázu rastu.

Na zlepšenie jeho účinku sa používajú organické aj minerálne hnojivá. Najlepšie je striedať hnojivá.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Hniloba koreňov je bežná choroba izbových pivoniek, spôsobená porušením podmienok údržby a pravidiel starostlivosti. Príznak – vädnutie listov a stoniek. Rastlinu je možné zachrániť v počiatočnom štádiu vývoja ošetrením fungicídom.

Spomedzi škodcov predstavujú nebezpečenstvo mšice, ktoré sa živia miazgou. Vysáva tekutinu z rastlinného tkaniva a oslabuje jeho. Ak sa kvetina nekontroluje, môže odumrieť, ak sú výhonky masovo napadnuté. Mydlový roztok alebo insekticíd.

Pestovanie pivonky v kvetináči je jednoduchšie ako pestovanie pivonky na záhone: ľahšie sa udržiava optimálna mikroklíma a nevznikajú ohniská infekcie. Kľúčom k úspechu je správna výsadba a starostlivosť o rastlinu.

Zdroje: Jane Isto: Pivonky. Nádherné kvety pre dom a záhradu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: