Thuja: Domáca starostlivosť

Thuja je vždyzelený ihličnan. Za svoju popularitu vďačí jedinečným vlastnostiam – nenáročnosti, vysokej dekoratívnosti a schopnosti čistiť vzduch. Táto vlastnosť je spôsobená esenciálnymi olejmi, ktoré vyžaruje. Napĺňajú vzduch príjemnou borovicovou vôňou a viažu voľné radikály, čím ničia choroboplodné zárodky. Existuje mnoho druhov a kultivarov. Vďaka náročnej práci šľachtiteľov je teraz možné pestovať ihličnany nielen vo voľnej prírode, ale aj doma.

Thuja: Domáca starostlivosť

Botanický opis

Thuja – člen čeľade cyprusovité. Západná odroda rastie vo voľnej prírode v Kanade a USA a východná odroda v Japonsku a Číne. V prirodzených podmienkach môžu stromy a kríky dosiahnuť výšku 5 až 10 m. Ale niekedy aj do výšky 70 m. Pomalá rýchlosť rastu je charakteristickou vlastnosťou rastlín thuja. Vďaka svojmu pevnému a voči chorobám odolnému drevu je tuja dlhoveká.

V miernom podnebnom pásme sa tuje pestujú vonku najmä v teplejšom podnebí. Tam ihličnany vysádzajú záhrady, parky, dvory. V chladnejšom podnebí sa thuy vysádzajú do kvetináčov a uchovávajú sa v interiéri.

Pre vašu informáciu!

Stálezelené ihličnany sa opeľujú v druhej polovici jari a v dôsledku toho sa vytvárajú vajcovité semenníky. Dozrievajú na jeseň a strieľajú semená.

Odrody a kultivary na pestovanie v kvetináči

Rod Thuja zahŕňa 6 druhov. Len 2 z nich sa však pestujú ako izbové rastliny:

Názov druhu

Popis

Orientálne

Vyvíja sa ako ker. Pozostáva zo vzpriamených výhonkov so zelenými ihlicami

Západný

Strom je kužeľovitý. Jej korunu tvoria vzpriamené výhonky pokryté svetlými ihlicami. Jeho zelené sfarbenie sa môže riediť odtieňmi zlata

Mnohé odrody boli vyšľachtené z divokých kmeňov pivoniek. Preferujú sa trpasličie exempláre na domáce pestovanie a dobre sa znášajú v črepníkoch a vázach. Najobľúbenejšie odrody:

 1. – Danica;

 2. „Zlatý glóbus;

 3. „Teddy“;

 4. „Miki“;

 5. „Aurea Nana“;

 6. „Tini Tim“;

 7. „Malý obor“;

 8. „Miriam“.

Vlastnosti výsadby

Thuja: Ako sa o ňu starať doma

Thuja rastie vo voľnej pôde, ktorá umožňuje voľný prístup vzduchu ku koreňom. Možno ho kúpiť hotový alebo pripraviť samostatne. V prvom prípade je vhodný substrát pre ihličnaté rastliny. Pri vlastnej príprave sa vezme piesok, ihličnatá pôda a listnatá pôda v pomere 1:2:4.

Na zvýšenie úrodnosti by sa mali pridávať hnojivá. Podľa nášho názoru sa môžu používať organické aj minerálne hnojivá. Pred výsadbou sa pôda vyrobená vlastnými rukami dezinfikuje.Možno použiť jednu z nasledujúcich metód:

 1. Varenie vo vodnom kúpeli;

 2. horiace v rúre;

 3. Dekontaminácia v mikrovlnnej rúre.

Výber nádoby závisí od pestovanej odrody a vývoja jej koreňového systému. Vhodné sú hrnce z plastu, keramiky alebo hliny. Podľa nášho názoru stojí tento materiál za zváženie, ak chováte rastliny thuja v interiéri, kde sú nízke teploty. Ak hladina ortuti klesne pod 10 °C, hlina alebo keramika nie sú vhodné, pretože sú porézne a rýchlo sa ochladzujú, čo spôsobuje poškodenie koreňov. Okrem toho je dôležité, aby boli na dne kvetináča drenážne otvory.

Po dokončení prípravných prác pristúpte k výsadbe.Postupnosť činnosti:

 1. Na dno nádoby rozmiestnite drenážnu vrstvu.

 2. Vrchnú časť zasypte zeminou.

 3. Vysaďte sadenicu, pričom dbajte na zachovanie koreňového balu (pri uzavretom koreňovom systéme) alebo rozprestretie koreňov (pri otvorenom koreňovom systéme).

 4. Prikryte zeminou, pričom od okraja nechajte 1-2 cm voľného miesta.

 5. Substrát sa mierne zhutní a zavlaží, aby okolo koreňov nezostali žiadne vzduchové kapsy.

Zhrnutie!

Používajte len kvalitné sadenice bez príznakov chorôb. Výsadbový materiál je lepšie kupovať v škôlkach.

Zachovanie podmienok

Na to, aby thuja dobre rástla v interiéri, potrebuje optimálnu mikroklímu. Najlepšie je, ak sa podobá na prírodný.

Osvetlenie

Rastliny Thuy sú odolné voči zatieneniu. Uprednostňujú tieň pred jasným slnečným svetlom. Kvetináče umiestnite na okenný parapet na východnej alebo západnej strane domu. Ak sú rastliny vysadené v blízkosti južného okna, mali by sa posunúť ďalej od okna, aby priame slnečné svetlo v poludňajších horúčavách nespálilo jemné ihličie. Na severných parapetoch môžu tuje trpieť nedostatkom svetla, čo má za následok predĺženie výhonkov a stratu bujnosti koruny.

Teplota

Na zabezpečenie plného rozvoja na jar a v lete sa thuja udržiava pri teplotách v rozmedzí 25-30 °C. Po príchode tepla von sa hrniec prenesie na čerstvý vzduch – terasa, balkón. Je dôležité, aby rastlina nebola vystavená priamemu slnečnému žiareniu. V zime je pre ihličnany príjemná maximálna teplota 15 °C. Vyhnite sa prievanu.

Vlhkosť

Ihličnany dobre rastú pri bežnej vlhkosti v bytoch. Výnimka: Zima. Počas tohto obdobia udržiavajte Thuja mimo ohrievačov, ktoré vysušujú vzduch. Hoci sú ihličnany odolné, je lepšie ich pravidelne postrekovať. Pravidelné ošetrovanie zvyšuje okrasnú hodnotu rastliny a chráni ju pred cicavými škodcami.

Starostlivosť o izbové rastliny thuja

Stálezelený ihličnan znáša sucho na vzduchu aj v pôde. Za svoje podmienky rastu vďačí prírodným podmienkam. Rozsah a množstvo zálievky závisí od vegetačného obdobia, vzrastu rastliny a teploty v miestnosti:

 1. Keď je horúco a aktívne, zvlhčujte pôdu raz alebo dvakrát týždenne;

 2. Keď teplota klesne, dvakrát mesačne;

 3. V zime, keď je teplota vzduchu 10 až 15 °C, každý mesiac mierne zvlhčujte;

 4. Keď sa ortuť blíži k nule, prestaňte polievať.

Hnojenie

Vo voľnej prírode rastú ihličnany na neúrodných pôdach. Jeho rast je pomalý – nespotrebuje veľa živín. Na zabezpečenie dobrého vývoja na jar a v lete stačí plodiny prikrmovať každý mesiac. Na jar sa na stimuláciu zeleného rastu používajú najmä dusíkaté hnojivá. V lete je lepšie aplikovať fosfor a draslík, ktoré normalizujú metabolizmus. Na jeseň a v zime sa thuja nevyživuje dodatočne.

Prerezávanie

Thuja: Ako sa o ne starať doma

Prerezávanie tují sa dobre znáša. Jeho koruna môže byť tvarovaná do rôznych geometrických tvarov: kužeľ, guľa, pyramída. Okrem prerezávania by sa malo vykonávať aj orezávanie. Podľa potreby odstráňte choré, poškodené alebo suché výhonky.

Presádzanie

Každú jar presádzajte mladé rastliny do väčšej nádoby. Nepoužívajte hneď veľmi veľký, pretože pôda v ňom skvasí. Dospelé rastliny presádzajte každé 2-3 roky. Dospelé jedince by sa mali presádzať s rašelinou a pieskom v pomere 3:1:1. Postup sa vykonáva transplantáciou.Základné pravidlá presádzania:

 1. Ak ide o veľký exemplár, pred výsadbou do iného kvetináča by sa mal orezať.

 2. Pred ošetrením nezabudnite Thuja zaliať, aby sa pôda odtlačila od stien nádoby.

 3. Koreňový krčok je mierne ponorený, aby sa mohli vytvoriť ďalšie korene.

Choroby a škodcovia

Podľa nášho názoru je hlavným problémom pri pestovaní tuje žltnutie výhonkov. Niekedy si tento stav nevyžaduje liečbu, pretože je spôsobený nesprávnym umiestnením rastliny: na priamom slnku sa popálila. V takom prípade ju môžete jednoducho presadiť a po odstránení poškodeného dreva jej dať stimulátor rastu. Skontrolujte aj koreňový krk. Žltnutie nastáva, keď je holá alebo hlboko pochovaná.

Žltnutie ihličia je tiež prirodzený proces. To sa pozoruje v zime. Počas aktívnej vegetácie, ak sa vylúčia spáleniny, je vysoká pravdepodobnosť výskytu hubových ochorení – cytosporózy, fuzariózy. V prvom prípade spóry napadnú kôru a vytvoria čierne škvrny. Postupne prenikajú do vnútorných vrstiev dreva. Tuja bez liečby v počiatočných štádiách odumrie. Účinnou metódou kontroly je fungicídny postrek.

Fuzárium sa prejavuje červenkastým sfarbením ihlíc. Po zmene farby začne čoskoro blednúť. Poškodený je aj koreňový systém, takže sa k orgánom rastliny nedostáva žiadna výživa. Po nejakom čase by bez liečby zomrel. Na záchranu tuje sa v dvojtýždňových intervaloch postrieka tekutinou Bordeaux. Ošetrenie ukončite, keď sa plodina úplne zotaví.

Medzi najnebezpečnejší hmyz na tuje patria mšice, roztoče, šupináče a kôrovce. Mšice sa podobne ako roztoče živia šťavou z ihlíc. Postupne žltne a usychá. Môra sa rada živí semenami. Prítomnosť dier v kôre naznačuje výskyt kôrovca, ktorý bez zásahu zničí rastlinu zvnútra. Na ochranu tují proti hmyzím škodcom používajte insekticídy.

Metódy šírenia

Tuja sa môže rozmnožovať generatívne aj vegetatívne. Prvá metóda sa však doma používa menej často, pretože je náročná na prácu. A nezaručuje, že sa zachovajú odrodové vlastnosti rastliny.

Semená

Aby ste získali semená, nie je dovolené, aby semenné boxy vystrelili na rastlinu. Sú odrezané, uložené na teplom a tmavom mieste. Hneď ako začnú praskať, pozbierajte semená. Pred výsevom sa naklíčia: zabalia sa do vlhkej látky a držia sa v nej 24 hodín bez toho, aby vyschli. Potom vykonajte nasledujúce kroky:

 1. Nasypte substrát do nádoby na sadenice.

 2. Osivo sa rozprestrie na povrch, zasype sa pieskom.

 3. Nádoba sa umiestni na teplé miesto s rozptýleným svetlom a teplotou v rozmedzí 20-23 °C.

Trvá najmenej mesiac, kým sadenice zakorenia. V závislosti od odrody môže proces trvať dlhšie. Na presadenie do trvalého kvetináča je pripravený až po 3 až 5 rokoch.

Vegetatívne metódy

Thuja: Domáca starostlivosť

Rozmnožovanie štepením – jednoduchá metóda. Je však k dispozícii len pre rastliny, ktoré sa pestujú vo veľkých nádobách. Prípadne môžete vedľa neho umiestniť ďalší kvetináč. Ako štep vyberte výhonok vedľa kmeňa, bližšie k zemi. Vyberte z neho ihly a zakopte ho do vopred pripravenej drážky. Starajte sa o ne ako o rodičovský exemplár. Keď sa objavia výhonky, oddelia sa a zasadia sa samostatne s vlastným koreňovým systémom.

Druhou metódou sú odrezky. Postupnosť krokov:

 1. Bočné výhonky sa narežú na 10 cm dlhé odrezky s „pätou“ – časťou drevnatého odrezku.

 2. Odrezky sa ošetria prostriedkom na zakorenenie a zahrabú sa do zmesi pôdy na 2-3 cm.

 3. Nádoba sa premiestni na teplé miesto a pôda sa pravidelne postrekuje.

 4. Keď sa objavia nové výhonky, mladé tuje sa môžu presadiť do trvalého kvetináča.

Tuja je odolná rastlina s dobrou odolnosťou. Pre úspešný rast je najdôležitejšie zabezpečiť mu príjemné prostredie a vykonať potrebné opatrenia podľa potreby.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Comments: 1
 1. Jozef

  Ahoj! Čítam tento text o domácej starostlivosti a chcel by som sa spýtať, aké sú výhody a nevýhody túto formu starostlivosti? Je to finančne výhodné? Aké sú riziká a aké sú alternatívy? Ako sa zabezpečuje kvalita starostlivosti doma? Budem vďačný za každú odpoveď!Ďakujem.

  Odpovedať
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: