Trávniková mreža: výhody používania, typy, inštalácia vlastnými rukami

Hladký „anglický“ trávnik, záhradné cestičky alebo pekné kvetinové záhony sú krásne, ak sa zachováva harmónia. Plochy musia byť rovné, tráva by mala byť smaragdovo zelená. Použitím trávnikovej mriežky sa dosiahne pravidelné pokrytie horizontálnych a terénnych plôch. Jednoduché vybavenie ihriska, oddychovej zóny, parkoviska.

Trávniková mreža: výhody použitia, typy, inštalácia vlastnými rukami

Výhody bunkových terénnych úprav

Ak sa prechádzate po trávniku v lese, zistíte, že zem pod vašimi nohami nie je ani. Jama alebo priekopa, kopec alebo priehlbina – pôda je živá a príroda sa riadi svojím životom. Pôda je pohyblivá, aj keď je uložená stovky rokov.

Pri stavbe vlastného domu musíte byť pripravení na neustály boj so spodnou vodou, záplavami, krtkami a kopáčmi, ktorí ničia pôdu.

Trávniková mreža je betónová alebo plastová mreža. Po uložení na stabilný podklad z drveného kameňa a piesku sa jednotlivé kusy materiálu spoja a vytvoria rovinu, rovnú alebo šikmú. Bunky sú naplnené úrodnou pôdou so semenami špeciálnej trávy alebo inertným materiálom, ak sa používa vo forme cestičiek.

Pravidelné zavlažovanie pomáha koreňom rastlín premeniť sa na trávnik. Majú dostatok zeminy, zabezpečenú výmenu vzduchu. Po trávnikoch možno chodiť, jazdiť po nich, udržiavať ich kosačkou. Sieťovina je vhodná na záhony, alpské záhony, svahy – všade tam, kde chcete vytvoriť rámec pre línie, ktoré napodobňujú prírodnú krajinu.

Štruktúry sú navrhnuté pre špecifické zaťaženie, majú rôzny tvar buniek a geometrické parametre. Všetky sú však inštalované na dlhú dobu, pracujú v teplotnom rozsahu od -40 do +40 stupňov.

Okrem trávnikových roštov vyrábajú výrobcovia aj záhradné podlahy. Dosky sú vyrobené z polymérneho kompozitu s obsahom pilín. Podlaha s kvádrom, s podložkou, pripomínajúca parkety, používaná na navrhovanie ciest a rekreačných oblastí.

Aplikácia trávnikových mriežok

Bez ohľadu na typ trávnatej mriežky je ich spoločnou funkciou stabilizácia a spevnenie trávnika. Bunky slúžia ako zásobníky pre koreňový systém trávy alebo iných rastlín. Bloková štruktúra so zámkami umožňuje pokryť ľubovoľnú plochu podľa potreby.

Záhradné mreže sú vyrobené z betónu a polyméru – recyklovaného polyetylénu. Masívne liate betónové dosky s hrubými priečkami nie sú vždy skryté v tráve, mriežka je viditeľná. Sú však lacnejšie, vydržia väčšie zaťaženie a sú vhodné pod parkovisko pre nákladné vozidlá. Tieto bloky sa vyrábali oveľa skôr ako polymérové bloky.

Plastové trávnaté rošty sa ľahšie manipulujú a kladú; sú k dispozícii v rôznych tvaroch buniek a v tráve sú prakticky neviditeľné.

Miesta použitia blokov LDPE:

 1. Na golfových ihriskách;

 2. Trávnaté plochy v parkoch a na príjazdových cestách;

 3. v oblastiach aktívneho oddychu;

 4. v reliéfnych terénnych úpravách;

 5. chodníky.

Parkoviská pre osobné vozidlá sú vybavené takými konštrukciami, ktoré nenarušujú obraz prírodnej krajiny. Ak je vozidlo technicky v poriadku, tráva pošliapaná kolesami sa rýchlo obnoví.

Betónové mriežky: typy, použitie

Trávniková mreža: výhody použitia, typy, inštalácia vlastnými rukami

Betón – dlhodobo používaný prírodný materiál – nie je problémom pre životné prostredie. Používanie betónových sietí sa stalo naliehavým v súvislosti s bojom za čistejšie životné prostredie. Ťažká voština je vhodná na inštaláciu na tvrdom podklade. Sú vybavené špeciálnymi odtokovými kanálikmi, aby sa dažďová voda nehromadila v kalužiach.

Lisovaný blok je vyrobený z betónu GOST 17608-91 s mrazuvzdornosťou F200 a nie nižšou ako trieda B22,5. Lisovacie techniky – vibrocasting a vibrokompresia.

Formy sa dajú vyrobiť aj vlastnými rukami, v tvarovke požadovaného tvaru. Trvá to však dlho a vedie to k mnohým chybám.

Bunkový modul Meba sa vyrába vibrolisovaním. Mreža má najvyššiu pevnosť a vydrží prejazd ťažkých nákladných vozidiel. Do zmesi sa pridá farbivo a môže sa vybrať farba zodpovedajúca vonkajšiemu vzhľadu budovy. K dispozícii v červenej, hnedej, žltej alebo zelenej farbe.

Dosky sa inštalujú na pevný podklad po príprave drenážnych oblúkov. Štvorcové alebo kosoštvorcové otvory sa vyplnia zeminou a vyseje sa športová tráva, ktorá je odolná voči oderu.

Výhody a nevýhody betónových ekologických dlaždíc

Plocha pokrytá betónovou voštinou s trávou vyzerá lepšie ako asfalt. Zelené ostrovy lákajú v najväčších horúčavách, umelý kameň sa rozpaľuje. Môžeš chodiť po tráve, tá sa zdvihne.

Široké, ploché rebrá nebránia premávke a koreňový systém možno zavlažovať.

Betónové plásty sú tou správnou voľbou:

 1. detské ihriská:

 2. parkovacie plochy;

 3. v uzavretých priestoroch závodu;

 4. na miestach, kde sa vyžaduje odvádzanie povodňovej a dažďovej vody na podmáčanom alebo zamokrenom teréne;

 5. Na brehoch alebo svahoch pri cestách zabraňuje betónová výstuž rozpadávaniu.

Betónové rošty sú oveľa lacnejšie ako plastové rošty; prírodný materiál sa nemusí likvidovať. Betón je odolný voči UV žiareniu, nepraská v horúcom ani chladnom počasí a jeho povrch vydrží desiatky rokov.

Nevýhodou ekologických dosiek je, že sa ťažko kladú. Ťažké bloky sa nedajú premiestňovať bez špeciálneho vybavenia. Prípravné práce spojené s inštaláciou drenážneho lôžka sú nákladné. Veľké, ploché betónové klietky kazia efekt zelene. Betón sa v horúcom počasí veľmi zahrieva, čo sťažuje rast trávy. Umelý kameň sa bez vystuženia stáva bezcenným rýchlejšie ako plast.

Plastové rošty na trávnik: typy, použitie

Trávnikové rošty: výhody používania, typy, inštalácia vlastnými rukami

Recyklovaný výrobok z plastového odpadu získava po vyčistení druhý život ako trávniková mreža alebo pletivo. Voštinová konštrukcia sa položí na pripravenú, vyrovnanú podložku, bloky sa vzájomne spoja. Vytvorí sa rovná plocha s otvorenými bunkami hlbokými niekoľko centimetrov, do ktorej sa nasype pôda a zasiala tráva. Každá voština je nádobou pre rastliny. Sú namontované v ráme, ktorý chráni trávu pred rozdrvením pod váhou človeka alebo stroja. Po desaťročia si zachováva svoj pôvodný horizontálny alebo šikmý reliéf.

Plast v zemi, zachováva si zotrvačnosť, nerozkladá sa, nie je toxický. Môže sa používať pri terénnych úpravách a na záhradných pozemkoch. Rôzne typy mriežok sú určené na špecifické zaťaženie.

Ľahká mriežka. rebrovaný rám s výškou dosky do 5 cm odoláva osobným vozidlám pri strednej intenzite dopravy. materiál je vhodný na budovanie športových a detských plôch, na vodorovné a málo svahovité terény, na záhradné fantázie.

Ťažká voština. Silnejšie steny, vyššie konzoly so zosilneným rebrovaním. Táto palubovka sa nezrúti pod 40-tonovým nákladným autom. Spevňuje svahy a násypy, pobrežné línie. Plásty sú naplnené rašelinou alebo inertným materiálom.

Výhody:

 1. Tenký rám v čiernej alebo zelenej farbe nie je v zarastenej tráve vidieť, živý koberec vyzerá esteticky.

 2. Ľahké moduly so zámkami možno ľahko umiestniť na pripravený podklad, čo umožňuje vytvárať geometrické tvary.

 3. Materiál neuvoľňuje produkty rozkladu a je recyklovateľný.

 4. Odolnosť voči zimným mrazom až do -40 °C C, v horúcom počasí neuvoľňuje toxíny do ovzdušia.

 5. Udržuje cirkuláciu vzduchu v pôde.

 6. Tráva je bez zranení a môžu sa na nej hrať deti aj športovci.

 7. Dôkaz proti hlodavcom.

Existuje niekoľko nevýhod.

 1. Náklady na plastový rošt sú niekoľkonásobne vyššie ako na betónový.

 2. Hmotnosť kolies rozrezáva trávu na ostrom okraji.

 3. Dlhodobé ponechanie stroja na jednom mieste nie je prípustné – tráva bez slnečného žiarenia žltne.

 4. Rošty inštalované na parkovisku budú postupne absorbovať olejové výpary, výfukové plyny a kvapky paliva. Zem je otrávená a tráva odumiera. Bude potrebné čiastočne vymeniť krytinu.

Výberové kritériá

Pri výbere výrobku dbajte na jeho kvalitu. Najlepšie mriežky sú vyrobené z polyetylénu bez akýchkoľvek prísad. Iba v tomto prípade je prevádzka možná dlhodobo, materiál sa nerozkladá.

Hrúbka steny a nosnosť rámu určuje nosnosť. Minimálna hrúbka steny 5 mm, hmotnosť 1 m2 viac ako 6 kg. Rozmery betónových dosiek: 60*40*10 cm, plastových: 63*43*3,8 cm, 38,5*38,5*5 cm.

Kĺb je zvyčajne kĺbový, ale pri bočnom namáhaní na svahoch a svahoch môže dôjsť k jeho poškodeniu. Háčik do ucha sa považuje za najlepšie spojenie.

Každý podklad musí mať teplotné bunky alebo dilatačné škáry. Sú mobilné. V opačnom prípade sa trávnik vplyvom nerovnomerných teplôt roztrhá.

Ako pomôcka pri výbere je uvedený príklad mriežky, ktorá spĺňa všetky požiadavky, produkt „Miacom“ (Slovensko):

Charakteristika:

 1. Materiál – 100% LDPE.

 2. Veľkosť – 64*39,5*5 cm.

 3. Hmotnosť – 1,4 kg.

 4. Maximálne zaťaženie na 1 m2 – 270 t.

 5. Trávniková mriežka v zelenej, čiernej farbe.

Cena výrobcu 450 Euro/m2 (4 dosky).

Pokyny na inštaláciu trávnikových tyčí vlastnými rukami

Inštalácia betónových a polymérových trávnatých roštov vlastnými rukami sa vykonáva rovnakou technológiou. Najprv musíte nakresliť schému trávnika a odhadnúť jeho plochu. Pri znalosti geometrických rozmerov betónového bloku alebo dosky vypočítajte požadované množstvo a pripočítajte 10 % na nepredvídané náklady. Na odstránenie betónových blokov budú potrebné špeciálne vozidlá, časti z polymérov sa môžu prepravovať v batožinovom priestore.

Na zasypanie je potrebný drvený kameň a piesok. Objednajte ich na základe hrúbky vankúša podľa výpočtov s rezervou.Z nástrojov, ktoré budete potrebovať:

 1. podbíjanie;

 2. lopata:

 3. páčidlo

 4. Nastavenie stávok;

 5. šnúra;

 6. Gumená palička;

 7. vodováha.

Technika kladenia trávnikových mriežok

Trávniková mreža: výhody použitia, typy, inštalácia vlastnými rukami

Zatrávňovacia dlažba by mala spočívať na vyrovnanom podklade z pieskovo-štrkového vankúša. To znamená, že najprv musíte celú oblasť vykopať do požadovanej hĺbky. Je tým väčšia, čím väčšie je plánované zaťaženie trávnika. Pre trávnik na detskom ihrisku odstráňte 20 cm, pre parkovacie miesto 30-40 cm. Podtláčanie dna.

 1. Pieskovo-štrková podložka je nosná vrstva, položená na ¾ celkovej výšky jamy. Štrk zrnitosti 40 a hrubý piesok. Skontrolujte zhutnenie pomocou zbíjačky, nastavte hladinu.

 2. Položenie separačnej vrstvy geotextílie na vrch s presahom na okrajoch. Nedovolí tráve vyklíčiť, stane sa prekážkou pre hornú vrstvu pôdy smerom nadol.

 3. Nasypte vrstvu piesku s hrúbkou do 3 mm. Na to položte rošty a spojte podlahové moduly do zámku, v prípade potreby ich orežte pílkou na železo.

 4. Ako prvú vrstvu naplňte bunky zeminou, zmäkčite ju zalievaním z kanvy. Rozsypte semená a zasypte ich triedenou zeminou, ale dbajte na to, aby boli steny 1-2 cm nad povrchom pôdy.

Betónové dosky sa ukladajú na pieskové lôžko s hrúbkou 7-10 cm. Každý kus sa umiestni do šachovnicového vzoru a vyrovná sa poklepaním paličkou. Po zakrytí všetkých dosiek vyrovnajte trávnik pomocou špeciálneho zariadenia a až potom ho zasypte.

Jednoduchý trávnik na vidieku

Na vidieku je oveľa jednoduchšie položiť trávnikovú sieť. Na trávniku nie je veľa miesta – detské ihrisko, priestor na sedenie a parkovisko. Povrch nie je obzvlášť namáhaný; pokládka trávy je jednoduchšia a rýchlejšia. Vyhradenú plochu je potrebné vyrovnať a zhutniť. Po vytvorení konštrukcie posypte semená, zasypte ich zeminou a zalejte ich. Tráva bude rásť rýchlo a v dobrom stave. Rám je zdvihnutý a mladé výhonky nie sú pošliapané ako v kolíske.

Tip! Odborníci na pokládku trávnika odporúčajú. Neustále parkovanie na tom istom mieste nevyhnutne vytvorí súvislú kolónu. Pod kolesá je potrebné položiť zelené plastové tvárnice. Je rebrovaná, odolná, s dobrou priľnavosťou. Zvyšok plochy zakryte bunkovým materiálom. Vytvorenie jednotného súboru.

Starostlivosť o trávnik

Trávniková mreža: výhody použitia, typy, inštalácia vlastnými rukami

Trávnik zalievajte, po niekoľkých dňoch vyraste, tráva bude čoskoro smaragdovo zelená. Tak ako každá tráva, aj športová tráva potrebuje starostlivosť – pravidelné zavlažovanie a hnojenie.

Aby trávnik dlho vydržal, je potrebné na ňom pracovať:

 1. V lete sa tráva kosí tak, aby nebola vyššia ako 5 cm.

 2. Hnojte podľa pokynov v závislosti od obsahu živín v substráte.

 3. Občas pichnite do trávnika vidlami – na vytvorenie vzduchu.

 4. Odstráňte burinu, vymeňte chybné dosky.

V zime sa tráva čistí lopatou s mäkkou tryskou, aby sa nepoškodili mriežky. Trávu možno kosiť kosačkou na trávu.

Záver

Pomocou nových technológií a špeciálnych sietí môžete svoj trávnik premeniť na raj. Moderné materiály plnia sny.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: