Výsadba stromov na jar

Pozemkové úpravy, záhradné a krajinné úpravy sa začínajú výsadbou ovocných stromov alebo okrasných drevín. Je dôležité presne rozmiestniť každú rastlinu s ohľadom na jej biologické vlastnosti a kompatibilitu so susednými rastlinami. Poďme si povedať o hlavných bodoch technológie výsadby ovocných a okrasných stromov na jar. Načrtnite alternatívne metódy zakorenenia a ponúknite výber medzi radami Dmitrija Zvonku a Tatiany Askretkovej, odborníkov z praxe.

Výsadba stromov na jar

Čo je lepšie, výsadba na jar alebo na jeseň

Odborníci sa domnievajú, že kríky je lepšie vysádzať natrvalo na jeseň, keď je mesiac alebo viac pred nástupom chladného počasia. Kríky majú čas zakoreniť sa, dobre prežiť zimu.

Zo stromov znášajú jesennú aj jarnú výsadbu rovnako len jablone, hrušky, orechy, slivky a čerešne. Všetky ostatné okrasné a ovocné dreviny sa lepšie ujímajú, ak sa vysadia na jar, pred začiatkom miazgy.

Viac odrôd sadeníc a za nižšiu cenu škôlky ponúkajú na jeseň. Preto je bezpečné a výhodné kúpiť stromčeky s otvorenými koreňmi a uskladniť ich do jari na lôžku v suchej pivnici pri teplote pod +5 stupňov.

Každá škôlka ponúka výber rastlín:

 1. Stromy odstránené zo záhonu s obnaženými koreňmi sú OKS;

 2. Korene s koreňovým balom, zabalené do vrecoviny;

 3. V kontajneri – CCS.

Ako dlho trvá zakorenenie nových rastlín

Čas zakorenenia stromu možno určiť podľa priemeru kmeňa. Kritérium – prierez 2,5 cm trvá 1 rok, kým sa zakorení. Ak má stromček priemer 5 cm, trvá 2 roky, kým sa zakorení. Na základe toho sa za najlepší výsadbový materiál považuje 1-2 roky stará sadenica, čerstvo vykopaná a rýchlo vysadená na jar na trvalé miesto, ešte pred vyrašením listov.

Sadenice vo veku 4-5 rokov sa kupujú s uzavretým koreňovým systémom – lepšie sa zakorenia, ak sa počas výsadby skrútené korene rozprestrú v diere. Je to zložité; pôda musí byť dobre zvlhčená, aby boli korene pružné a menej náchylné na poranenie. Ak ste však sadili koncom jari alebo v lete, nemali by ste hrudku pôdy narušiť. To len uškodí.

Ihličnaté dreviny a duby sa pestujú pomocou viacerých presadeníc, aby sa dosiahol široko rozvetvený koreňový systém namiesto kôstkového. Tieto sestričky zostávajú vcelku.

Stromy s výškou 4 – 5 metrov, hrubéstromy na terénne úpravy, vyrezané s veľkou hrudkou zeme, dodané v špeciálnom vozidle a zakorenené vo vopred pripravenej diere skoro na jar, keď mrazy neklesnú pod -12-15 stupňov. Ale aj v týchto podmienkach majú dospelé brezy, borovice a bresty problémy so zakorenením.

Pozor! Strom s 15 cm hrubým kmeňom zakorení za 6 rokov. Po celý čas potrebuje špeciálnu starostlivosť a ochranu.

Kompatibilita a odstupy medzi stromami

Pestované rastliny nemusia navzájom súperiť o miesto na slnku. Existuje vzorec: vzdialenosť medzi dvoma stromami by mala byť aspoň polovica ich celkovej výšky. Toto pravidlo sa nevzťahuje na kolónie – tie sa často umiestňujú so vzdialenosťou kmeňov približne 2 metre.

V praxi by sa kŕmna plocha mala vyberať podľa stromu.Pre okrasné stromy:

 1. Vysoké stromy so širokými korunami sa vysádzajú jednotlivo, vo vzdialenosti 10×10 m.

 2. Trpasličie odrody sa môžu vysádzať každých 5 m.

 3. Kolónie rastlín potrebujú kŕmnu plochu 2×2 metre.

Ovocné stromy si vyžadujú priestor na kŕmenie a osvetlenie:

Názov

Životnosť

Vzory výsadby

Medzi riadkami sú metre

medzi stromami, metre

Veľké jablone, hrušky

30-50

6 alebo 8

4 alebo 6

Trpaslík

20-30

5

1,5-2,5

Čerešňa, slivka

18-20

4

3

marhuľa, broskyňa

10-15

5

3- 5

Ovocné stromy vysádzajte vo vzdialenosti 2-3 metre od plota v závislosti od výšky koruny.

Ak rastliny nie sú priateľské, nevyvíjajú sa dobre, sú choré a prinášajú málo ovocia. Dávajte si preto pozor:

 1. Jablone môžu existovať spolu so slivkami, kdouľami a čerešňami, ale čerešne by sa nemali vysádzať v ich blízkosti.

 2. Hruška nemá rada slivky a čerešne, ale bude sa deliť o plochu s javormi; bude dobrým susedom jabloní.

 3. Samostatne rastúci orech.

Najlepšie je vypracovať plán umiestnenia stromu vopred. Nemôžu zmeniť byt, susedov pre novoprichádzajúcich treba starostlivo vyberať.

Ako uchovať sadenice zakúpené na jeseň až do jari

Výsadba stromov na jar

Na jeseň je výber sadeníc väčší ako na jar. Ak existuje možnosť zachovať výsadbový materiál až do jari, mal by sa kúpiť, informuje Tatyana Sergeevna Askretkova, majiteľka škôlky „Yablonka“ s 23-ročnými skúsenosťami.

V strednom pásme sa v apríli nakupujú ošetrovateľské rastliny s OCS, v severozápadných oblastiach a na Urale v máji. Čerešne, broskyne a nektárinky sú zakorenené aj v južných oblastiach na jar, nie skôr ako v marci. Zachovanie výsadbového materiálu zakopaním.

Pokyny krok za krokom na ich pochovávanie:

 1. Výkop pripravte vopred na suchom mieste.Hĺbka je 50 cm; severná stena je zvislá s hrebeňom z vykopanej zeminy; južná stena má sklon 45 cm 0. Dĺžka priekopy je vypočítaná, priestor pre sadenice je 20 cm, na počet vzoriek, plus ďalších 20 cm na kontrolu pôdnych podmienok na jar.

 2. Pripravte sadenice. Odstráňte listy. Namočte sadenice do suda s vodou na 3-4 hodiny. Skontrolujte a pripravte koreňový systém na výsadbu. Rozprestrite do výkopu, rozložte korene, zakryte ich 20 cm vrstvou pôdy a zalejte. Šírenie jedovatých návnad proti hlodavcom.

 3. Po ustálenom poklese teploty by sa mala priekopa úplne zasypať a vytvoriť kopček, ktorý umožní odtok vody pri jarných záplavách. Vonkajšiu stranu konárov zakryte šípkami, hlohmi, drieňmi, aby ste ich ochránili pred hlodavcami.

 4. V zime vetvy dodatočne zasypte snehom.

 5. Na jar po rozmrazení pôdy opatrne vykopajte sadenice a presaďte ich do jamiek, ktoré ste pripravili na jeseň alebo na jar.

Metóda je vhodná pre všetky regióny. Nie je však potrebné byť zbytočný – slama, piliny, strešná krytina nechránia zeminu

Vetvičky nie sú pokryté krycím drevom.

Príprava sadeníc zakúpených na jar pomocou OCS a VMS

Čerstvo vytiahnuté korene v škôlke veľmi rýchlo vysychajú. Ak ich treba viesť ďaleko, nevysádzajte ich v ten istý deň – korene musíte namočiť do hlineného tmelu s hnojom a zabaliť plachtou. Hlina zabráni vysychaniu, hnoj vytvorí kôru. Takže sadenice môžu byť niekoľko dní v tieni a chlade.

Pred výsadbou by sa mal koreňový systém zbaviť zbytočnej hliny namočením na 2 hodiny do roztoku rizonevínu. Odstráňte látku.

Sadenice s uzavretými koreňmi sa odporúča umiestniť do výsadbovej jamy „tak, ako sú“. Skúsení pestovatelia však radia nielen zalievať trs zeminou s koreňovým prípravkom alebo humátom sodným, ale po uvoľnení koreňov zo zajatia je vhodné ich aj trochu rozobrať zvonku odrezaním dlhých. Pôda sa nemusí úplne odstrániť.

Niekedy sa dovážané exotické rastliny dodávajú v rašeline s minerálnymi prísadami. Takýto zhluk substrátu je potrebné obzvlášť opatrne uvoľniť. V roku výsadby sadenice nehnojte. Prerezávanie klíčkov na jar po výsadbe.

Tvorba jadierok ovocných stromov

Korene sa musia vykopať v dostatočnom predstihu, najlepšie na jeseň. Na jar musí byť čerstvý otvor prázdny aspoň 2 týždne.

Takmer všetky ovocné stromy nemajú rady plytkú spodnú vodu. Bežná úroveň je približne 2 metre.Na hlinitej pôde:

 1. Pre vyššie jablone a hrušky vykopte jamu hlbokú 60 cm a širokú 1-1,2 m. Dutina vyplnená úrodným substrátom bude poskytovať výživu pre novú výsadbu počas 2 rokov.

 2. Trpasličie a polotrpasličie stromy sa vysádzajú do hĺbky 40 cm a šírky 90-80 cm.

 3. Slivky, čerešne: Stačí diera hlboká 40 cm a široká 80 cm.

Podzemná voda vo vzdialenosti do 1,5 metra od povrchu – musí sa pripraviť jama s odvodnením. Na tento účel sa dno vyplní rozbitými tehlami, kamienkami, štrkom a pieskom do hĺbky 20 cm. A len vrchná vrstva pôdy je pokrytá doplnkami a zakorenená.

Hladina podzemnej vody stúpne o jeden meter – nevyrastie žiadny viacročný ovocný strom. V najvyššom bode by sa mala vytvoriť mohyla a vykopať výsadbová jama.

Zásyp pod ovocnými stromami

Výsadba stromov na jar

V jamke by malo byť dostatok ľahko stráviteľných zložiek na približne 2-3 roky.

Úrodnú jamu zasypte vrchnou vrstvou pôdy navlhčenou humusom a prísadami bez obsahu minerálneho dusíka. Organické látky sa nachádzajú v komposte a biohumuse. Fosfor je potrebný na vývoj koreňov, draslík na odolnosť a malé množstvo mikroživín na fyziologické procesy.

Spotreba hnojiva pre výsadbovú jamu:

Hnojivo

Jablko hruška

p/dwarf

trpaslík

kôstkové ovocie

Vedro Biohumus

1,5

1,0

0,8

3/4

Vedro na kompost

3,5-5,0

3-4

2,5-3,0

1,5-2,5

Vedro s rudným humusom

2,5-4,0

2-3

2-3

1-2

Jeden kg superfosfátu

0,4-0,6

0,4-0,5

0,3-0,4

0,2

kg popola

1

0,8

0,7

0,5

Na vyplnenie jám sa môžu použiť organominerálne hnojivá pripravené na použitie podľa návodu. Obohaťte pôdu v ovocnom sade výsevom zeleného hnojiva a zaoraním v rozostupe riadkov. Vhodné sú pohánka, lucerna, vlčí bôb, horčica biela, facélia.

Zakorenenie sadeníc

Do stredu diery by sa mal zatĺcť kolík, najlepšie drevený, s prierezom asi 4 cm. Naplňte jamu 1-2 vedrami vody a počkajte, kým sa vsiakne. Vyplňte jamu vrstvou úrodnej pôdy s kopčekom uprostred. Rozprestrite naň korene novej sadenice. Ak ide o škôlku s STA, pripevnite ju tiež a opatrne rozprestrite jej korene.

Na dno jamky nalejte ďalšie vedro vody, korene so zeminou trochu zatlačte do vlhkého substrátu. Pôdu postupne zasypávajte, pričom koreňový bal v niekoľkých fázach zhutňujte a nasýťte, až kým nie je pevne na mieste. Vopred sa určuje podľa rozdielu vo farbe kmeňa a koreňa. Výsadbový krčok by mal byť 5 cm nad zemou; neskôr sa zapustí, ale nikdy nie pod okraj zeme.

Okolo výsadbovej jamy vytvorte 15 cm vysoký násyp zeminy. Vytvorí sa tanierik na zavlažovanie podnože. Mulčovacia výplň je umiestnená vo vnútri. Chráni korene pred pošliapaním, udržiava ich vlhké a má termostatický účinok.

Kmeň stromu by mal byť pripevnený k opornému kolu pomocou elastického podväzku. Mal by byť na južnej strane, aby sa kufor neprehrieval.

Aký je rozdiel medzi zakoreňovaním okrasných drevín

Pozrime sa na výsadbu stromov z iného uhla pohľadu. Dmitrij Zvonka, svetoznámy arborista a v súčasnosti hlavný záhradník VDNH a Ostankino Park upozorňuje, že po použití stimulátorov sa zvyšuje hmotnosť koreňov vo vnútri jamy, ale v širšom okolí nedochádza k aktívnemu rastu koreňov. Je presvedčený, že na to, aby ste mohli odrezky. Strom by sa mal pestovať v prirodzených podmienkach. Korene sa musia rozvetvovať a šíriť, aby našli potravu po celom biotope.

Hĺbka jamy nemusí byť menšia, ako je potrebné pre korene, šírka jamy by nemala byť menšia ako 3 x priemer koreňového balu. Potom budú korene voľne rásť. Steny jamy nie sú hladké a pred výsadbou by sa mali uvoľniť.

Dôrazne sa odporúča, aby ste si jamy nepripravovali vopred – musia sa hodiť do rastliny. Domnieva sa, že príčinou odumierania stromov je zakopaný krk, ktorý sa prepadá do voľnej, nespevnenej pôdy.

Ak chcete stromček pripraviť na výsadbu, odstráňte ho z pletiva alebo podložky. Nájdite koreňový krčok a odstráňte všetky výrastky, ktoré sa na ňom mohli vytvoriť. Odrežte spodnú časť koreňového balu, jemne roztiahnite špirálovité korene. Strom položte na kopec zeminy a postupne ho zahrabávajte, pričom sledujte polohu koreňového krčka.

Vedec hovorí, že jama nepotrebuje ďalšie hnojivá, pôda by mala mať prirodzenú úrodnosť. Až potom sa korene vydajú hľadať výživu. Vďaka tomu sa strom rýchlejšie zakorení.

Rady od skúsených záhradníkov

Každú jar sa pri ceste a v spontánnych centrách rozostavia rady predajcov, ktorí predávajú všetky druhy a odrody zelených sadeníc. Je možné, že na Sibír boli dovezené európske odrody, ktoré vymrú počas prvej zimy. V susedných lesoch sa vyskytujú ihličnany vo všeobecnosti.

Najlepší výsadbový materiál pre danú oblasť je z miestnej alebo blízkej škôlky. Sadenice sa môžu predávať zo stroja, ale rastliny majú úradné doklady potvrdzujúce ich odrodu, vek, miesto pestovania. Škôlky predávajú rastliny v nádobách s návodom.

Pri výbere rastliny v kontajneri – skúste ju zdvihnúť za kmeň – ak sa zdvihne z vedra – nedávno zasadená, aby ste zvýšili cenu. Ak nie je podnož, mala by byť na nej značka štepenia. Opýtajte sa, aký druh podpníka bol použitý – mal by to byť zimovzdorný poddruh. Niekedy sú štepy pokryté plastom. Musí sa odstrániť koncom jesene alebo začiatkom jari, aby netlačil kmeň.

Stromček by mal byť bez chýb, s neporušenou kôrou, čerstvými jemnými koreňmi a neotvorenými listami. 1-2 ročné deti sa lepšie zakorenia.

Zhrnutie

Opísali sme dve metódy zakorenenia, klasickú a alternatívnu. Očakáva sa, že ovocné rastliny prinesú úrodu. Optimálna úrodnosť pôdy skracuje vegetačné obdobie stromu.

Neuspěchaný rast krajinných velikánov. Veľký koreňový systém udržiava silný kmeň a korunu a spevňuje svahy. Výber metódy výsadby je na vás.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: