Ako a aký je správny spôsob kúpania očí novorodenca

Novorodenec potrebuje starostlivosť o oči už od prvých dní, pretože sú veľmi náchylné na rôzne infekcie. Bežné hygienické opatrenia zabránia vzniku očných ochorení. Ak sa však u vášho dieťaťa objaví hnisanie, umývanie vodou už nie je užitočné. Počas tohto obdobia budú potrebné špeciálne roztoky a kvapky. V našom článku nájdete podrobné informácie o tom, ako sa starať o oči vášho dieťaťa.

Príčiny hnisavých očí u novorodenca

83092183018012.jpg

Oči novorodenca sa najčastejšie infikujú počas pôrodu, keď plod prechádza pôrodnými cestami. Na prevenciu infekcie sa môže počas prvých hodín života do oka vložiť Albucid alebo Sodium Sulfacyl. Niekedy to nestačí. Po niekoľkých dňoch doma sa u dieťaťa objavia hnisavé oči.Príčinou hnisavého výtoku z očí dojčiat môžu byť aj nasledujúce stavy:

 1. Zápal spojiviek.Toto je najčastejšia príčina. Ochorenie sa prejavuje začervenaním, opuchom spojovky. Môže dôjsť k miernemu zvýšeniu teploty. Konjunktivitída sa môže vyvinúť ako dôsledok pôsobenia adenovírusu, stafylokoka a streptokoka na telo dieťaťa.

 2. Dakryocystitída.Ide o zablokovanie slzného kanálika, ktoré nie je u novorodencov zriedkavé. Ak sa ochranná fólia neroztrhne, vytvorí sa zátka a začne sa rozvíjať infekčný proces. Ochorenie sa prejavuje slzením, opuchom. Ak stlačíte vnútorný kútik oka, vypustí sa hnisavý obsah.

 3. Alergická reakcia,ktorá sa prejavuje opuchom, strachom zo svetla, slzavosťou, hnisavým výtokom z očí. Dieťa sa môže cítiť celkovo zle. Alergie u novorodencov sa zvyčajne prejavujú na prach, chlpy domácich zvierat, detergenty.

 4. Akékoľvek infekcie tela. SARS, herpes, osýpky môžu viesť k ochoreniu očí u novorodenca, pretože jeho oči sú považované za najnáchylnejšie miesto na infekciu.

Ak spozorujete akékoľvek príznaky, ktoré u rodičov vzbudzujú obavy, odporúčame konzultáciu s detským oftalmológom.

Všeobecné pravidlá pre umývanie očí novorodenca

Úlohou matky je postarať sa o novorodenca, aby sa do jej citlivého tela nedostala žiadna infekcia. Preto je pri akomkoľvek kontakte s dieťaťom dôležité zabezpečiť čistotu rúk, oblečenia. Pred umývaním dieťaťa si dôkladne umyte ruky. Deti by sa mali hygienicky ošetrovať dvakrát denne, ráno a večer, pred nočným kŕmením a po kúpeli.Vopred si pripravte žínku:

 1. Mal by sa použiť sterilný vatový tampón;

 2. Prevarená voda, ktorá sa ochladila na izbovú teplotu, alebo iná tekutina;

 3. Použite sterilnú gázu.

Dieťa pevne zavinujte, aby ste ho udržali v hygienickom bezpečí. Nedávajte zavlažovanie spiacemu dieťaťu. V opačnom prípade by ho kontakt s vlhkosťou vyľakal.Rokovací poriadok:

 1. Dobre si opláchnite ruky.

 2. Položte dieťa na chrbát.

 3. Namočte vatu do očnej vody, dobre ju vyžmýkajte.

 4. Opatrne si oko pretrite vatovým tampónom. Pohyb by mal smerovať od vonkajšieho kútika oka k nosu.

 5. Odložte použitý vatový tampón.

 6. Opláchnite druhé oko dieťaťa novou vatovou tyčinkou.

 7. Utrite dieťaťu oči sterilnou gázou.

Dieťa počas umývania zatvára oči. Preto sa liečba vykonáva pozdĺž riasiniek dieťaťa.

Aby bol výplach účinný a nepoškodzoval dieťa, odporúčame na prípravu roztoku používať len prevarenú vodu. Tekutina pripravená na použitie by mala mať príjemnú teplotu. Príliš horúci alebo príliš studený roztok spôsobuje zvýšenú bolesť a podráždenie rohovky. Ak je zápal len v jednom oku, liečiť obe oči.

Ako nepoškodiť svoje dieťa pri trhaní

Čo by ste nemali robiť pri umývaní očí vodou

Matky často používajú ľudové tipy na umývanie očí pre novorodenca. Niektoré z týchto výrobkov môžu byť pre vaše dieťa škodlivé.

 1. Na oplachovanie a utieranie očí dieťaťa nikdy nepoužívajte roztoky na báze alkoholu. Tie môžu pri kontakte s citlivou sliznicou novorodenca spôsobiť vážne popáleniny.

 2. Použitie olejových roztokov, peroxidu vodíka, jódu a zelenej je kontraindikované.

 3. Nepoužívajte žiadne antiseptické prípravky, ktoré obsahujú farbivá.

 4. Nepoužívajte bifidumbakterín, vazokonstrikčné látky, nesterilné bavlnené disky, gázu alebo vlhčené utierky.

Často sa odporúča podávať materské mlieko do očí novorodenca. Komarovsky, renomovaný pediater, považuje túto mylnú predstavu za veľmi škodlivú. Keďže v materskom mlieku matky môžu byť latentné infekcie, ktoré vážne zhoršia stav očí dieťaťa. Okrem toho si neviete predstaviť lepšiu živnú pôdu pre baktérie ako mlieko. Materské mlieko sa nikdy nepoužíva ako dezinfekčný prostriedok.

Riešenia starostlivosti o oči novorodenca

Oči svojho dieťaťa môžete umyť teplou prevarenou vodou. Pediatri považujú za najbezpečnejšie roztoky na výplach očí

 1. Furacilín.Na prípravu roztoku vezmite 1 tabletu furacilínu, dobre ju rozpustite v 1 šálke teplej prevarenej vody. Po príprave roztoku ho preceďte cez dvojitú vrstvu gázy. Potom použite na opláchnutie očí.

 2. Magnézia.Vezmite 2 kvapky manganistanu draselného a zrieďte ho v pohári teplej prevarenej vody. Odporúčaná dávka roztoku mangánu je 1:5000. Pripravený roztok by mal byť bledoružový, takmer priehľadný, bez stôp nerozpusteného mangánu.

 3. Fyziologický roztokTú si môžete zakúpiť hotovú v miestnej lekárni. Ak to nie je možné, ale je potrebné urobiť výplach očí pre dojča, pripravte si ho sami. Na pohár teplej prevarenej vody užite ½ lyžičky vody. . Fyziologický roztok dobre premiešajte.

Roztoky sa používajú ako výplach pri vírusových a bakteriálnych infekciách a na vyplavenie cudzích častíc, ktoré sa dostali do očí dieťaťa.

Bylinná očná liečba pre dieťa

Liečivé rastliny na liečbu očí novorodenca sú účinné v boji proti infekciám. Sú však úplne zbytočné, ak je slzný kanálik zablokovaný. Ak sa bylinky nepoužívajú ako preventívne opatrenie, mali by sa podávať spolu s liekmi. Na umývanie očí novorodenca sa zvyčajne používajú tieto rastlinné prostriedky:

 1. Lekáreň harmanček. Bylina aktívne bojuje proti patogénom, zmierňuje zápal, znižuje opuch, začervenanie, odplavuje cudzie predmety. Kvety harmančeka zriedkavo spôsobujú alergie u detí. Na prípravu roztoku vezmite 1 lyžičku. . Kvety harmančeka zalejte pohárom vriacej vody, prikryte pokrievkou, prikryte teplým uterákom. Nechajte lúhovať 2 hodiny. Pripravený roztok preceďte cez dvojitú gázu. Potom ho môžete použiť na opláchnutie.

 2. Calendula, Síran sodný, ktorý sa široko používa v pediatrii pre svoje protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti. Na prípravu liečivého roztoku vezmite 1 lyžičku. . Kvety nechtíka zalejeme 1 šálkou vriacej vody, dobre prikryjeme a necháme 2 hodiny lúhovať. Infúzia sa používa nielen na zavlažovanie, ale aj na obklady.

Čerstvo uvarené čaje sa môžu používať aj na liečbu očí. Môže to byť čierny alebo zelený čaj bez aróm alebo iných prísad. Ak chcete pripraviť čaj na očné kvapky, nalejte 1 lyžičku. . Šálka čaju s vriacou vodou. Po hodinovej infúzii a vychladnutí sa roztok môže použiť na výplach.

Pred podaním očného výplachu dieťaťu je dôležité skontrolovať, či dieťa nie je precitlivené na bylinu. Na tento účel si pripravte vhodný oplachovací roztok. Namočte do nej vatový tampón a ošetrite ním oblasť lakťa dieťaťa. Ak sa po 30 minútach neobjaví žiadne podráždenie, začervenanie, svrbenie, opuch, žiadna alergia. Bylinu môžete použiť na hygienické procedúry.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

46.jpg

Ak má čerstvo narodené dieťa hustý, pretrvávajúci žltý alebo zelený výtok okolo oka a hnedastý, mali by ste o tom okamžite informovať detského očného lekára. Návšteva pomôže vylúčiť obštrukciu slzných kanálikov. Opuchnuté, začervenané oko sprevádzané hojným, belavým, hnisavým výtokom je príznakom očnej infekcie.

Povolené kvapky pre novorodencov

Rutinné vyplachovanie očí u vášho dieťaťa bude účinné len vtedy, ak nedošlo k bakteriálnej alebo infekčnej infekcii. Liek predpisuje detský oftalmológ po posúdení stavu dieťaťa, identifikácii problému. Nasledujúce kvapky sú pre deti bezpečné:

 1. Albucid. Najbežnejšie a najúčinnejšie kvapky pre deti. Môže sa používať od narodenia. Albucid ničí aktívne procesy v bunkách baktérií, brzdí ich vývoj a spôsobuje ich smrť. Dojčatám sa podávajú 2 kvapky lieku Albucid až 6-krát denne v závislosti od lézie.

 2. Sulfacyl sodný. Používa sa pri zápale spojiviek. Dojčatám sa podáva 20% roztok sulfacínu sodného 1 kvapka až 4-krát denne.

 3. Tobrex. Ide o silné antibiotikum, ktoré inhibuje syntézu bielkovín baktérií a narúša ich životné funkcie. Bežne sa používa pri bakteriálnom zápale spojiviek. Novorodencovi sa môže podávať 1 kvapka až 2-krát denne počas maximálne 1 týždňa.

 4. Oftalmoferón. Je to kombinovaný prípravok, ktorý kombinuje antivírusové a antihistaminikum. Zmierňuje začervenanie očí, opuchy a svrbenie. Povolené na používanie od prvého dňa života vášho dieťaťa. Môže spôsobiť pocit pálenia. Zvyčajne sa predpisuje v 1 kvapke až 2-krát denne.

Ak sa počas liečby týmito kvapkami zistí zhoršenie stavu dieťaťa: opuch očí, zvýšené začervenanie, zvýšený nepokoj, znížená frekvencia močenia, je potrebné okamžite prerušiť používanie kvapiek a vyhľadať lekársku pomoc.

Ako dať kvapky do očí vášho dieťaťa

Pred aplikáciou kvapiek si dobre umyte a osušte ruky. Zahrejte kvapky v rukách. Nepoužívajte studený prípravok; môže to spôsobiť šok u dieťaťa. Preferujte kvapky s integrovaným kvapkadlom vo fľaštičke. Ak používate samostatné kvapkadlo, uchovávajte ho v špeciálnom puzdre. Po použití opláchnite v horúcej vode, osušte a uskladnite. Nepoužívajte to isté kvapkadlo na niekoľko kvapiek a neošetrujte viac ako jednu osobu.

Je ľahké podať dieťaťu očné kvapky.Na to je potrebné vykonať nasledujúce jednoduché kroky:

 1. Zavinutie dieťaťa do zavinovačky.

 2. Umiestnite na rovný povrch.

 3. Čistenie očí teplou prevarenou vodou.

 4. Suché oči.

 5. Ľavým palcom dobre roztvorte dolné viečko.

 6. Vhodné množstvo kvapnite do spojovkového vaku.

 7. Jemne stlačte vonkajší kútik oka vášho dieťaťa prstom. Podržte niekoľko sekúnd.

 8. Očné viečko utrite gázou.

 9. Odstráňte všetky prebytočné kvapky.

 10. Zopakujte celú manipuláciu s druhým okom.

Pri aplikácii kvapiek sa nedotýkajte fľaštičky ani kvapkadla rukou. Otvorenú fľašu uchovávajte v chladničke najviac jeden mesiac.

Na každodenné hygienické opatrenia pre oči novorodenca nie sú potrebné žiadne iné lieky ako prevarená voda. Nikdy však nie ste v bezpečí pred infekciou alebo vírusmi. Preto ak spozorujete hojný a pretrvávajúci výtok z očí dieťaťa, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Ak budete dodržiavať všetky odporúčania, môžete rýchlo a ľahko vyriešiť očné ochorenie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: