Ako skoro sa dieťa začne otáčať na brušku?

Vývoj dieťaťa od narodenia do jedného roka je pomerne rýchly. Včera ešte nevedelo ani udržať hlavu hore, ale dnes už ňou hádže zo strany na stranu, prstami siaha po hrkálke a drží ju. Nebude trvať dlho a dosiahnete ďalší dôležitý míľnik – vaše dieťa sa bude prevracať. Načasovanie prevrátenia je špecifické, ale s jasnými hranicami. O tom budeme hovoriť v našom článku.

V akom veku sa vaše dieťa prevracia na bruško?

Znaky podľa Voyta, ktoré ukazujú, či je dieťa pripravené na otočenie

Český neurológ Václav Vojta, ktorý žil v 20. storočí, vytvoril Vojtovu terapiu, ktorá jasne popisuje znaky pripravenosti dieťaťa otočiť sa na bruško.

 1. Po 2-3 mesiacochDieťa je schopné uchopiť jednou rukou druhú. Rozvíja kontakt medzi rukami. Nohy sú pokrčené v kolenách a pritiahnuté k bruchu.

 2. Vo veku 3-4 mesiacovNohy dieťaťa sú ohnuté pod uhlom 90 stupňov. Dieťa je schopné držať nohy týmto spôsobom.

 3. Vo veku 4 mesiacovDieťa teraz získava kontakt medzi nohami. Ruky vášho dieťaťa sú zvyčajne v ústach, keď sa to deje. Takto sa začína otáčanie brucha. Bábätká sa hojdajú zľava doprava, ležia na chrbte a plazia sa na boku.

 4. Vo veku 5 až 6 mesiacovDieťa vedome uchopuje predmety. Povzbudzujte ho, aby sa pravou rukou natiahlo cez stred tela doľava a naopak. V tomto veku môže vaše dieťa prekrížiť nohy cez stred tela. Tieto hnutia sú predzvesťou prevratov.

 5. Po 6 mesiacochDieťa sa naučí prevracať na bruchu, poloha na boku je stále nestabilná.

Prevrátenie je veľmi dôležitá fáza, pretože je odrazovým mostíkom k plazeniu.

Faktory, ktoré ovplyvňujú, či je dieťa pripravené na otočenie

Kedy sa vaše dieťa začne otáčať z chrbta na bruško, závisí od toho, ako sú na túto činnosť pripravené brušné, chrbtové a bočné svaly. Novorodenec má slabý svalový korzet. Je to preto, že pri vývoji v maternici to plod nepotrebuje. Svalový tréning sa začína už pri narodení.Faktory, ktoré ovplyvňujú, ako rýchlo sa dieťa otočí

 1. Stupeň rozvoja svalov.

 2. Túžby dieťaťa. Ak je vaše dieťa lenivé, ospalé, naučí sa skákať na bruchu oveľa neskôr ako jeho aktívni, zvedaví rovesníci.

 3. Hmotnosť dieťaťa. Ak má novorodenec veľkú hmotnosť a priberá viac, ako je normálna hmotnosť, bude pre neho ťažké sa otočiť. V dôsledku toho sa naučí prevracať oveľa neskôr ako stredne dobre živené deti. Deti, ktoré sa najviac „oneskorujú“ pri prevracaní, nie sú „lenivé“ deti, ale tie, ktoré vážia viac, ako je normálna hmotnosť.

 4. Predčasne narodené deti. Deti, ktoré sa narodili oveľa skôr, ako sa očakávalo, majú ťažkosti s otáčaním na bruchu. Svalové tkanivo sa u týchto detí vyvíja pomalšie.

 5. Vrodené choroby. Dieťa, ktoré sa narodilo s vrodenou chorobou alebo ktoré je slabé či často choré, sa prevalí neskôr ako silné deti rovnakého veku.

Skorý začiatok otáčania z chrbta na bruško ohybné, štíhle deti, ktoré majú zvýšenú nervovú vzrušivosť, a zvedavé, nepokojné deti, ktoré sa skôr ako ostatné naučia nový pohyb a aktívne ho používajú.

Koľko mesiacov sa deti otáčajú?

V koľkých mesiacoch sa vaše dieťa prevracia na bruško?

Bežný pocit zvedavosti u 4-mesačného dieťaťa je vzbudený. Dieťa sa snaží zdvihnúť hlavu, keď leží na chrbte, aby sa mohlo rozhliadnuť a preskúmať sa. Aktívne vyťahuje nohy nahor a ohýba sa v kolenách. To môže spôsobiť, že sa náhodne prevráti. Dieťa sa postupne naučí, ako vedome vykonávať prevracanie zo strany na stranu.

Je to veľmi individuálny proces, ktorý súvisí s mnohými faktormi. Pediatri však tvrdia, že priemerný vek dieťaťa, ktoré je pripravené otočiť sa na brucho, je 3-4 mesiace. V tomto veku sú vyvinuté určité zručnosti, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu naučiť sa novú činnosť.

Čo by mali rodičia robiť?

Ak má vaše dieťa aspoň 5 mesiacov a nechystá sa prevrátiť, nemalo by to byť dôvodom na obavy. Dieťa by mala vychovávať vyrovnaná matka, nie matka vyčerpaná porovnávaním svojho dieťaťa s normou. To vám umožní mať pokojné a sebavedomé dieťa. Najprv sa vzchopte, prestaňte počúvať svojich priateľov, porovnávajte svoje dieťa s priemernými grafmi noriem.

Ak okrem toho, že sa dieťa ešte nezačalo otáčať, nie sú žiadne iné sťažnosti, nie je dôvod na veľkolepé lekárske vyšetrenie a obavy. Ak má dieťa vynikajúcu chuť do jedla, dobre spí, je aktívne, usmieva sa, má dobrú náladu, reaguje na zvuky otáčaním hlavy, má animačný syndróm, potom nie je dôvod na obavy. Svalový systém vášho dieťaťa ešte nie je dostatočne silný. Niekedy sa stáva, že musíte trochu počkať a po niekoľkých dňoch dieťa poteší svojich rodičov prvými prevratmi.

Ak má matka viac ako jednu sťažnosť na nedostatočné prevracanie, mala by navštíviť lekára.Odporúčame rodičom, aby venovali pozornosť nasledujúcim faktorom:

 1. letargia;

 2. apatia;

 3. Zlá chuť do jedla;

 4. Častá a hojná regurgitácia;

 5. Žiadna reakcia na hračky;

 6. Nevysvetliteľný plač;

 7. Nedostatok bzučania, úsmev.

V tomto prípade by ste mali navštíviť pediatra, neurológa, ortopéda. Ak vyšetrenie neodhalí žiadne problémy, ktoré by mohli narušiť normálny vývoj dieťaťa, rodičia by mali počkať a uvidia. Ak sa zistia abnormality, mali by ste podstúpiť terapeutickú liečbu predpísanú odborníkmi.

V skutočnosti nie je veľmi bežné nájsť choroby, ktoré môžu viesť k oneskorenému prevráteniu a ďalšiemu plnému vývoju dieťaťa. Všetky sú pomerne závažné, zvyčajne vrodené. Rodičia sa o nich zvyčajne dozvedia ešte v pôrodnici alebo počas prvej zdravotnej prehliadky. Ak má vaše dieťa 5 mesiacov a nemá rozsiahle poškodenie nervového systému alebo ochrnutie, nehľadajte choroby.

Ak však dieťa stále leží a nechystá sa otočiť, je potrebné sa pred začatím akýchkoľvek aktívnych operácií poradiť s lekárom. V opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu dieťaťa. Dieťatku prospeje jemná gymnastika a spevňujúca masáž.

Názor Eugena Komarovského

Ani pri veľkej túžbe nebudú rodičia schopní naučiť svoje dieťa otáčať sa, ak nie je na túto činnosť fyzicky pripravené. Všetko v pravý čas. Komarovsky varuje rodičov pred používaním vzpriamených chodítok a skokanov. Podľa jeho názoru ide o nebezpečné zariadenia, ktoré sú z neznámeho dôvodu zaradené do kategórie vývojových. Negatívne ovplyvňujú formovanie nesprávneho držania tela a môžu viesť k problémom s chrbticou a chrbtom. Dieťa zavesené v nosiči sa nebude rýchlo otáčať, ale môže dôjsť k zakriveniu nôh, chodidiel, chrbtice.

Evgeny Komarovsky varuje rodičov pred používaním skokanov, ale aj pred nadmernou aktivitou: agresívnou masážou, skorými pokusmi naučiť dieťa sedieť, silovými aktivitami, ktoré by podľa rodičov mali naučiť dieťa prevrátiť. Všetky tieto činnosti spôsobia len škodu.

Dieťa sa otočí, keď je jeho svalový a väzivový aparát na túto činnosť pripravený. Hlavnou úlohou rodičov je vytvoriť pre dieťa priaznivé podmienky na posilnenie jeho organizmu. Každé dieťa je iné a vyvíja sa podľa svojho osobného vzoru, v súlade s prírodnými zákonmi.

Masáž

V akom veku sa vaše dieťa začína otáčať na bruško?

Aby sa dieťa naučilo novú činnosť, potrebuje pomoc. Pediatri zvyčajne predpisujú masáž. Ide o nákladný a časovo náročný postup. Ak nie sú k dispozícii časové ani finančné zdroje, dieťa sa môže masírovať doma. Okrem toho technika zameraná na posilnenie svalov pozostáva z klasických prvkov masáže: hnetenia, trenia, štípania. Tiež si všimnete, že ak vaše dieťa masíruje profesionál, bude kričať. Dieťa je pri dotykovom kontakte s matkou veľmi pokojné.

Účinné a efektívne cvičenia na posilnenie svalov dieťaťa:

 1. Položte dieťa na chrbát a palcom pohybujte kruhmi okolo pupka proti smeru hodinových ručičiek. Kruhy by mali byť najprv malé, potom sa ich priemer zväčšuje. Ak sa palec matky dotkne rebier, priemer kruhu sa zmenší, až kým sa okolo pupka nevytvorí malý kruh.

 2. Táto technika sa vykonáva po predchádzajúcej technike. Palcami urobte oblúkovitý pohyb od pupka k rebrám, potom do strán a slabín. Pohyby vyzerajú ako slnečné lúče vychádzajúce z pupku.

 3. Robte krúživé pohyby dlaňou okolo prednej brušnej steny bez tlaku. Potom choďte v polkruhu sprava doľava.

 4. Potom položte dieťa na bruško a začnite s nasledujúcimi cvikmi, ktoré posilnia chrbát dieťaťa:

 5. Jemne hladkajte chrbát svojho dieťaťa, bez tlaku. Pohyby smerujú od chrbtice do strán. Urobte 15-20 ťahov.

 6. Na vedenie pozdĺž chrbtice použite dlaň matkinej ruky. Potom vibračným pohybom masírujte dlaňou od chrbtice až po rebrá.

 7. Jemné stláčanie chrbta.

 8. Keď dieťa leží na brušku, matka ho chytí za ruky a jemne ich podrží. Dieťa pritom položí hlavu na povrch. Ťah od ramien k zadku a potom do strán.

Všetky masážne pohyby by sa mali vykonávať teplými rukami. Dieťa musí byť zdravé, ospalé a v dobrej nálade. Nemasírujte bezprostredne po jedle. Spočiatku 5 minút. Potom postupne predlžujte čas na 15 minút. Masážny kurz by mal trvať 10 dní.

Gymnastika

Deti majú zvyčajne radi gymnastiku. Môžete z toho urobiť každodennú rutinu. Je to dobré pre všetky deti, najmä pre tie, ktoré sedia a nemajú záujem sa prevracať.Cvičenia na sebavýchovu sú najbežnejšie:

 1. Ohýbanie a predlžovanie ramena.

 2. Ohýbanie a predlžovanie nôh.

 3. Robte krúživé pohyby rukami a nohami.

 4. „Bicykel.“.

Ak chcete zvládnuť kotúle po bežnej gymnastickej zostave, urobte „spúšťanie“. Dieťa leží na chrbte. Zdvihnite pravú nohu a jemne podoprite dieťa za sebou, potom ho preklopte doľava. Potom urobte ťah ľavou nohou. Trup sa podľa toho otočí doprava. Pravá a ľavá noha by sa mali pohybovať rovnako často a intenzívne. Tým sa rovnomerne rozvíjajú bočné svaly.

Nová hračka je skvelým podnetom na učenie sa prevracania. Položte ho pred dieťa, ktoré leží na bruchu, mierne na stranu. Dieťa prejaví záujem a dá nohy hore a urobí kotúľ na bok a potom na chrbát. Po zvládnutí tohto cvičenia položte hračku pred dieťa, ktoré leží na chrbte. To ho stimuluje k vykonaniu brušného salta.

Po konzultácii s pediatrom cvičte s dieťaťom na fit lopte. Podporuje aktívny rozvoj brušných, bočných a chrbtových svalov pri plávaní. Plávanie doma vo veľkej vani so špeciálnou ochranou proti striekajúcej vode alebo v detskom bazéne. Takéto aktivity sú dobré nielen pre dieťa, ale aj pre matku.

Dieťa sa zvyčajne naučí prevracať vo veku 3 až 6 mesiacov. Oneskorenie novej akcie o 6 týždňov nie je patologické. Rodičia môžu stimulovať vznik flipov pomocou nových jasných hračiek, gymnastiky, masáže.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: