Ako zabrániť tomu, aby si dieťa hrýzlo nechty

Mnohí rodičia zistia, že ich deti si hryzú nechty. Tento jav sa nezdá byť nebezpečný, ak má epizodický charakter. Časom sa návyk posilňuje a začína negatívne ovplyvňovať dieťa. Miestna odborná štúdia poukazuje na vývojový mechanizmus tejto závislosti u detí:

Ako zastaviť hryzenie nechtov u detí

V dojčenskom veku deti objavujú svet okolo seba a svoje telo. Olizujú si prsty a rodičom je to jedno. Vo všeobecnosti ide o variant normy, ale u niektorých detí sa tieto manipulácie vyvinú do zvyku. Psychoanalytická teória Sigmunda Freuda obsahuje informácie, ktoré vysvetľujú zvyk. Počas orálnej fázy vývinu si dieťa, ktoré je skoro odstavené a nemá dostatočný hmatový kontakt s matkou, kompenzuje tento nedostatok aktívnym cucaním prstov. Prečo sa to deje?? Malé dieťa sa cíti bezpečne a fyzicky pohodlne, keď si berie matkin prsník do úst. Sanie týmto spôsobom pomáha vyplniť medzeru v tvorbe pozitívnych pocitov. To sa neskôr zmení na hryzenie nechtov.

 1. Tento návyk sa posilňuje, ak batoľa zažíva ťažkosti pri adaptácii na vzdelávacie inštitúcie v ranom a predškolskom veku, negatívne pocity vo vzťahu s rodičmi. Obhrýzanie nechtov je snahou vyhnúť sa negatívnym pocitom a vyvíja sa ako reflexná reakcia na stresový podnet.

 2. Zvyk sa s pribúdajúcim vekom často vytráca sám od seba. Kríza identity však núti k návratu k predchádzajúcemu správaniu vrátane hryzenia pre emocionálnu útechu. Dospievajúci, ktorí prechádzajú zmenami tela, osobnosti a sociálneho prostredia, sa teda tiež môžu znovu naučiť tento návyk.

 3. Dospelí si môžu hrýzť nechty z dôvodu nadmerného vzrušenia nervového systému, úzkosti, nedostatku spánku, stresu atď.. Vnútorný diskomfort spôsobený nízkym sebavedomím, nedostatočným sebavedomím a vnímaním vlastnej hodnoty tiež podporuje tento zvyk.

Ako vidíte, problém sa vytvára od prvých dní života a pokračuje. V tomto článku nájdete techniky a metódy, ktoré vám pomôžu včas odstrániť zlozvyk a zabrániť jeho opakovaniu.

Dôvody, prečo si deti hryzú nechty

Onychofágia je uznávaná lekárska diagnóza charakterizovaná ako duševná porucha s nutkavým obhrýzaním nechtov. Dôvody vzniku negatívneho návyku sú nasledovné:

 1. Degradácia mechanizmov reakcie. Ak si dieťa nevytvorí nové spôsoby reflexie a reakcie, vráti sa k spôsobom, ktoré boli vytvorené predtým. Keď si cucá prsty, zažíva vnútorné pohodlie a pocit bezpečia.

 2. Plachosť.Plaché deti, ktoré majú problémy so sociálnym prispôsobením a komunikáciou, si často okusujú nechty, aby zakryli svoje negatívne pocity. Deti, ktoré sa doma ocitnú v novom prostredí a na novom mieste, sa snažia kompenzovať svoju úzkosť zlým návykom.

 3. Príklad rodiča. Ak sa podobným spôsobom správa pre dieťa dôležitý dospelý, určite ho bude kopírovať. To platí pre všetko, čo rodičia robia.

 4. Nedostatok hygieny.Dlhé, nestrihané nechty spôsobujú fyzické nepohodlie. Aby sa ho deti nejako zbavili, začnú ich okusovať.

 5. Úzkosť, strach, obavy.Nástup do školy, zvýšená psychická záťaž, nová disciplína a zmena rutiny si vyžadujú extrémne úsilie zvyknúť si. Na tomto základe sa formuje úzkosť a sociálne obavy. Napríklad u detí na prvom stupni je pravdepodobnosť výskytu zlozvyku vyššia ako u detí na stredných a vysokých školách.

 6. Nuda.Nedostatok záujmu o činnosti, neschopnosť zamestnať sa, núti človeka hľadať spôsoby, ako sa zabaviť. Niektoré deti si hryzú nechty, keď sa jednoducho nudia. Potom sa toto správanie stane zvykom.

 7. Fyziologické vlastnosti. Deti si začnú okusovať nechty, pretože im to je nepríjemné. Príčinou je štruktúra nechtovej platničky, ako napríklad štiepenie, široké okraje atď..

 8. Priťahovanie pozornosti. Ak si vaše dieťa uvedomí, že toto správanie neschvaľujete, môže ho predvádzať, aby získalo pozornosť. Zvážte, či s vami trávi dostatok času?

Dôsledky hryzenia nechtov

Okrem estetických nedostatkov spôsobených systematickým obhrýzaním nechtov existujú aj iné, závažnejšie dôsledky.Aby ste pochopili, aké dôležité je zbaviť sa tohto zlozvyku, pozrite sa, ako ovplyvňuje vaše dieťa:

 1. Pod nechtami sa hromadia patogénne zárodky, ktoré sú domovom mnohých patogénov. Strkaním prstov do úst prehltnú patogény. Slabý imunitný systém a prítomnosť patogénu môžu vyvolať ochorenie.

 2. Neumyté ruky môžu obsahovať vajíčka helmintov, ktoré sa tiež dostanú priamo do tráviaceho traktu.

 3. Ostrá hrana nechtovej platničky môže poškodiť ďasná a zubnú sklovinu. Patogénna mikroflóra sa môže dostať do otvorenej rany na ďasne a spôsobiť infekcie ústnej dutiny. Poškodenie skloviny spôsobuje kazové lézie na zuboch. Návšteva zubára je pre dospelých nepríjemná a deti na ňu reagujú ešte ostrejšie.

 4. Žuvanie nechtu opakovane deformuje necht, ktorý potom stráca svoj vzhľad a tvar.

 5. Poškodenie mäkkého tkaniva nechtovej platničky spôsobuje inváziu vírusov a baktérií. Sú priamou cestou do krvného obehu, kde sa začnú množiť.

Spôsoby, ako sa zbaviť návyku

Výber vhodnej metódy závisí od zdroja túžby po okusovaní nechtov. Keď to pochopíte, môžete nájsť účinnú metódu, ktorá vaše dieťa zbaví závislosti. V závislosti od prípadu si môžete vybrať z rôznych metód.

Krásna manikúra

Táto metóda je vhodná pre mladých a dospelých milovníkov módy. Vezmite dievča na manikúru, kde jej starostlivo ošetria nechty a kožičky, nanesú bezpečný dekoratívny náter. Táto metóda je založená na estetickom prepínaní: pohľad na jasný povlak, šanca zažiariť s dokonalou manikúrou, prepne pozornosť z túžby po žuvaní nechtov na túžbu zachovať krásu. Aj čas strávený s mamou v kozmetickom salóne môže pomôcť nadviazať vzťah, porozprávať sa a znížiť časť úzkosti. Aj keď metóda nefunguje podľa očakávaní, budete sa dobre baviť a budete mať pozitívne skúsenosti.

Výkladové a vzdelávacie prednášky

Ako zabrániť dieťaťu v hryzení nechtov

Už štvorročné deti sú schopné analyzovať informácie. Využite túto schopnosť a pokúste sa viesť rozhovor, v ktorom vysvetlíte škodlivosť tohto zlozvyku. Uveďte argumenty uvedené v časti Dôsledky okusovania nechtov.Existuje niekoľko pravidiel na objasnenie rozhovoru s vaším batoľaťom:

 1. Prispôsobenie informácií detskému vnímaniu. Nahraďte zložité výrazy zrozumiteľnejšími a podrobne ich vysvetlite. Povedzte mu, že existujú dobré baktérie, ktoré pomáhajú jeho brušku tráviť potravu, ktorá sa do neho dostáva. A sú tu aj tie zlé, ktoré rušia tie dobré a spôsobujú bolesť brucha. Vysvetlite, že pod nechtami žijú zlé mikroorganizmy, ktoré sa pri obhrýzaní nechtov dostanú do. Môžete ukázať, aké sú – vytvarujte ich z plastelíny. V tomto veku prevláda vizuálne myslenie, takže konkrétne obrazy sú ľahšie uchopiteľné a analyzovateľné.

 2. Nepreháňajte.Nepodliehajte príliš detailným, desivým obrázkom. To len zhorší úzkosť dieťaťa a prispeje k rozvoju nových obáv. Rozhovor by mal byť všeobecný, mal by opisovať a vysvetľovať škodlivosť okusovania. Nezachádzajte do prílišných detailov a nepreháňajte.

 3. Odpovedajte na otázky svojho dieťaťa. Podporujte poznávací záujem dieťaťa a odpovedajte na otázky, ktoré sa objavia. Batoľatá sa vás určite na niečo opýtajú, takže buďte pripravení dať jasnú a dôkladnú odpoveď. Pochváľte ho za jeho iniciatívu a povedzte mu, že robí dobrú prácu, pretože sa o danú tému tak zaujíma.

 4. Zachovajte pokoj. Detské námietky a otázky môžu dospelých rozčuľovať. Pamätajte, že vaša negatívna reakcia neguje účinnosť rozhovoru a výrazne znižuje ochotu vášho dieťaťa spoznávať svet s vašou pomocou. Buďte trpezliví a rešpektujte detskú zvedavosť.

Používanie konštruktívnej substitúcie

Predpokladajte, že pre dieťa je ťažké zbaviť sa zlozvyku hneď. Potom mu ponúknite náhradu – existujú špeciálne žuvačky. Kúpte ho a ponúknite ho dieťaťu, keď si hryzie nechty. Je dôležité obmedziť čas používania hryzačky nechtov. Po 10-15 minútach hračku zoberte a odstráňte ju z dohľadu. Nezvyšujte hlas ani nekritizujte svoje dieťa. Buďte trpezliví a chápaví, pretože zbaviť sa zlozvyku je ťažšie ako ho získať.

Rozptýľte pozornosť

Keď si všimnete, že dieťa opäť robí niečo nezdravé, pokúste sa ho rozptýliť. Zamestnajte ho napríklad hravými aktivitami – tvarovaním hliny, skladačkami, kreslením, hrami s prstami atď.. Je dôležité, aby ste svoje dieťa do cvičenia nenútili. Aby sa dosiahol terapeutický účinok, musí byť proces skutočne pútavý. Vytvorenie príjemného zmyslového, hmatového zážitku. Existujú moderné hračky – maky, ktoré sa dobre držia v ruke a vydávajú zvuky praskania. Nechajte dieťa, aby sa s ním hralo, a odvedie jeho pozornosť od okusovania nechtov.

Upravte denný režim dieťaťa

Ako zabrániť svojmu dieťaťu hrýzť si nechty

Úzkosť a obsedantné nutkanie sa často rodia z nedostatku správneho denného režimu.Aké aktivity sú zamerané na podporu fyzického a emocionálneho rozvoja:

 1. Minimalizujte používanie telefónu a televízie v živote svojho dieťaťa. Moderné technológie nie je možné úplne vykoreniť. Môžete ich však nastaviť tak, aby sa prezentovali v presne definovaných časoch. Keď napríklad dieťa zdvihne telefón, aby sa hralo, vysvetlite mu, že to bude trvať napríklad 10 minút. nastavte časovač a povedzte im, že keď zaznie budík, musia vám vrátiť váš gadget. Aj s časom na sledovanie karikatúr.

 2. Vstávajte a choďte spať v rovnakom čase.Ak chcete posilniť tento návyk, dajte pozitívny príklad svojou vlastnou tvárou. Keď vaše dieťa uvidí, že sa riadite vlastnými slovami, bude reagovať s rovnakou vážnosťou.

 3. Prejdite sa vonku.Aktívny pobyt na čerstvom vzduchu podporuje zdravý fyzický vývoj a odpútava pozornosť od zlozvyku obhrýzania nechtov.

Používajte metódy pozitívneho posilňovania

Pri boji so zlozvykom sa nesústreďte na negatívne aspekty. Oslavujte malé úspechy – pochváľte pekný necht (aj keď je to len jeden). Podporujte sebadôveru dieťaťa a využite jeho túžbu byť obľúbené u ostatných – pred starými rodičmi pochváľte jeho snahu. Verte mi, že pozitívne posilňovanie funguje oveľa lepšie ako posilňovanie negatívnych reakcií.

Používanie psychologických metód na odstránenie úzkosti

Ak nerozumiete mechanizmom psychologických korekčných techník, obráťte sa na odborníka. Pomôže vám to nájsť najefektívnejšie spôsoby, ako vaše dieťa žuje – a ako to robiť.Aké techniky pomáhajú minimalizovať stavy úzkosti, ktoré spôsobujú, že si batoľatá aktívne hryzú nechty:

 1. Terapia rozprávaním príbehov je založená na skúmaní konkrétneho príkladu správania a jeho analýze v rámci príbehu. Deti si výborne osvojujú materiál z metódy a potom ho uplatňujú v praxi.

 2. Hra s hlinou a pieskom je prirodzenou antistresovou aktivitou. Stabilizujú nervový systém a pomáhajú upokojiť a odvrátiť pozornosť od negatívnych emócií.

 3. Hranie rolí, pri ktorom sa dieťa môže dostať do novej polohy.

Základným predpokladom úspechu všetkých opatrení prijatých na odstránenie nežiaduceho správania je láska, podpora a pochopenie zo strany rodičov. častejšie objímajte a bozkávajte svoje dieťa – hmatový kontakt s vami je jeho komfortnou zónou.

Čo nerobiť

Existujú protirozdeľovacie opatrenia, ktoré vám len priťažia. Nielenže sa zníži účinnosť opatrení, ale zhoršia sa aj emocionálne problémy dieťaťa.Zoznam týchto činností je uvedený nižšie:

 1. Pichnutie na pery, na ruky. Používanie fyzickej sily podporuje strach a zvyšuje úzkosť. Dieťa sa uzavrie do seba, jeho zvyk hryzenia nechtov získa ešte väčšiu pôdu. Lenže teraz sa bude báť, aby ste ho videli, a bude to robiť tajne pred vami.

 2. Strašenie hororovými príbehmi o červoch požierajúcich ľudí zvnútra atď..

 3. Trestať, vyhrážať sa alebo vydierať. Ide o negatívne posilnenie, ktoré podľa vás pomáha napraviť nežiaduce správanie. Ešte pevnejšie ho to však utvrdzuje v repertoári spôsobov reakcie.

 4. Potieranie nechtov horkými, ostrými, nepríjemne chutiacimi a zapáchajúcimi zlúčeninami. Táto metóda funguje u dospelých a dospievajúcich. Je však kontraindikovaný u malých detí.

 5. Kritizovanie osobnosti dieťaťa. Povedzte svojmu dieťaťu, že je zlé, pretože si neustále hryzie nechty a kritiku si berie osobne. Nízke sebavedomie, plachosť, nedostatočné prijatie seba samého a základ hlbokých emocionálnych problémov v budúcnosti.

Záver

Hryzenie nechtov je nezdravý zvyk a malo by sa odstrániť. Pre malé deti je však ťažké analyzovať a kontrolovať svoje konanie kvôli nezrelosti emocionálno-vôľovej sféry. V tomto čase musia byť rodičia čo najcitlivejší: analyzovať psychický stav dieťaťa, zvoliť mierne metódy na odstránenie negatívnych spôsobov reakcie na stres, sledovať pokrok. Vaše pochopenie a starostlivosť sú kľúčom k zdravému duševnému stavu vášho dieťaťa v budúcnosti.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: