Všetko o duboch Cherry

Pre mnoho storočí a dokonca aj tisícročia sú rôzne národy dubov symbolom niečoho dôležitého – múdrosť, silu, pokoj alebo dokonca personifikácia samotných bohov na Zemi. Tento strom je sotva najbežnejší v rôznych dielach veľkých klasiky. O tom, čo je pre nás viac známy, ako aj o jeho biologickom „portréte“ čítanej v tomto článku.

Popis

Životová forma obyčajného dubu je vysoký listnatý strom s veľkým a širokým kmeňom. Nazýva sa tiež dub s čerešňou, anglickým alebo letným dubom. Patrí do pekárskej rodiny Oak, meno v Latinskej – Quercus Robur. Druhy vstúpil do červenej knihy s poznámkou „Vzhľadom k tomu, že najmenšie obavy“. Táto charakteristika znamená, že rastlina je rozšírená a súvisí s prosperujúcimi druhmi.

U mladých stromov, stonka nesprávneho tvaru, ale časom sa stáva symetrickým a valcovým.

Strom môže dosiahnuť od 20 do 40 metrov. Farba kôry je čierna a sivá, samotná kôra sa vzťahuje na trupu hrubého vrstva (priemerná hrúbka kortexu je 10 cm).

Charakteristická kôra dubových trhlín sa objavuje len 20 alebo 30 rokov. Zvláštnosť stromu je dlhá ovocia, vďaka ktorej získal jeho meno „nafúknuté“.

Hovoriť o morfologickom popise, musíte okamžite poznamenať, že kvet stromov padá na konci jari a končí začiatkom leta. Trvanie kvitnutia – Nie viac ako 10 dní. Kvety v dubovej separácii. Mužské zelené kvety, niekedy žlté, malé (asi 0.5 cm) a byt, ktorý sa nachádza na náušniciach s dĺžkou od 2 do 4 cm. Dámske kvety majú načervenalý odtieň a zbierajú sa v kvetenstve 2 alebo 3 kvetu. S touto ženou sa nachádzajú nad mužom. Dubový list tmavozelený, jeseň žltý alebo hnedý. Oboznáme sa s mnohými z detstva Forma dubových listov sa nazýva nepriaznivo, listy majú 5 alebo 7 nože. Dĺžka – 10-15 cm.

Koreňový systém obsahuje diaľkové koreňové a bočné korene, ktoré sa začínajú objavovať 6. alebo 8. ročník.

Priemerná trvanie života takéhoto dubu je asi 400 rokov, ale niektoré kópie môžu žiť 2000 rokov. Polovica jeho životného cyklu, strom rastie na výšku, potom len mierne zvyšuje priemer koruny.

K dnešnému dňu je najväčší priemer dubovej značky 13 metrov.

V priemere sa miera rastu ročne mladého dubu v prvých 20 rokoch svojho života 30 cm, tiež ročne sa stáva širší o 20 cm.

Botanická systematika zahŕňa 4 poddruhy. Stručne o niektorých odrodách, ktoré budeme hovoriť nižšie.

Zaujímavý fakt. V roku 2015 bol dubový genóm dešifrovaný vo Francúzsku. Dubový gén obsahuje 50 tisíc párov génov.

Rozširovanie, šírenie

Základná oblasť čerešňovej dubovej oblasti – západná Európa a Európska časť Ruskej federácie. Oak rastie aj na západe Ázie a severu Afriky. Klima vhodný na pestovanie stromu – Stredomoria, mierne a subtropické.

Tento typ dubu je zavedený (úmyselne rozvedený) v severovýchodnej časti Severnej Ameriky. Vlasť obyčajného dubu zvážiť Krym, Kaukazsko a Európa.

Nachádza sa na mnohých miestach – na skalnatých (vápencových) pôdach hôr, na lesných pôdach (submelks), v soloncentových pôdach Steppes, v oblastiach riek na obyčajný chernozem. Toleleruje sucho dobre kvôli tomu, že koreňový systém je hlboko do pôdy.

Populárne odrody

Tento typ dubu má dve ekologické preteky – leto a zimu. Prvý druh začína kvitnúť včas a hojne. Dáva viac ako zimné druhy, ovocie. Z väčšej časti majú takéto stromy hladký trup.

Druhý typ začína kvitnúť neskôr na pár týždňov. Dáva menší počet kvetov a ovocia. Avšak, má viac odolné drevo a menej vystavené škodcom. Vlastnosti oboch žalobcov sú zachované a ich potomkovia.

Veľká časť slávy získala poddruhy obyčajného dubovo – červený dub.

Dostal svoje meno vďaka listom, ktoré sú jasnou zelenou farbou, na jeseň maľoval v rôznych odtieňoch červenej.

Často sedí v parkoch a štvorcoch. Priemerná výška stromu je 15 metrov, šírka barel – od 15 do 20 metrov. Pre podmienky rastúceho nenáročného, ​​je dobre tolerovať mrazu.

Ďalšia škála tohto typu dubov, ktorú nemožno poznamenať – „FASTIGIGIAT“. Nazýva sa tiež pyramídový dub. Takéto stromy vytvárajú veľmi krásne uličky a živý plot kvôli ich predĺženej forme. Priemerná výška – 30-40 metrov. Koruna takýchto dubov je relatívne malá – len 3 alebo 4 metre. Z hľadiska podmienok pre rast sú mierne náročné – môžu rásť v mnohých typoch pôdy. Schopný prenášať dočasné suchá, záplavy a zvýšenú slanosť pôdy.

Podobne ako táto odroda je odroda nazývaná „FASTIGIGIAT BONFIRE“. Je to do značnej miery podobné predchádzajúcemu z hľadiska požiadaviek na biotopy a zdá sa tiež podobať.

Pristátie a starostlivosť

Ako už bolo spomenuté, strom nie je rozmarný a môže sa postarať o mnoho druhov pôdy. Ale hlavne rastú na hybných, úrodných a mokrých pôdach. Netoleruje dlhá povodeň. Chudobné rastie v kyslej pôde, neutrálnej alebo alkalickej prefers. Oaks vysadené okolo okrajov roklíkov – jeho koreňový systém zabraňuje opuchovým stenám jam.

Dobre tolerovať prítomnosť vietorov, môže rásť skôr veterný terén. Ale nerastú v oblasti, kde bráni morský vánok.

Tolerovať na malú úroveň znečistenia. Môže rásť v blízkosti lokalít, kde sa nachádzajú podniky, ktoré prideľujú chemické koncentráty.

Postoj k svetlu – nejednoznačné. Zle toleruje nedostatok svetla v hornej časti, ale tolerovať absenciu svetla na bokoch. Výnimkami sú sadenice – ich tvorba môže nastať v podmienkach neprístupnosti slnečného svetla. V priebehu času sa stromy stávajú viac bláznivými. Vo veku 50 rokov, individuálne druhy dubov v Dubrave začínajú tieňom iným, čo v konečnom dôsledku vedie k tomu, že Dubrava sa stáva menej obývanými dubmi. Zostávajú iba individuálne obri.

Pristátie dubového semien (žaluďy) je rozšírený. Zvyčajne sa zozbierajú na jeseň a klesá na jeseň, menej často sú zasadené na začiatku jari po dlhodobom skladovaní na mokrom a tmavom mieste. Semená sa zasadili 6 cm. Aby sa stromy na klíčili, zvyčajne trvá z 1 rok do 2 rokov. Ďalej môžu byť transplantované do inej pôdy a umožňujú im začať vytvárať ich koreňový systém. Po tom, oni sú lepšie, že nie sú znovu stiahnutí, pretože aj mladé stromy majú koreňový systém, ktorý išiel 1 meter hlboko do zeme. Po niekoľkých rokoch po pristátí môžete začať rezanie stromu, aby vytvoril budúcu korunu.

Ďalšia metóda na propagáciu dubových rezov. Zákopy dospelých dubov sú sotva zakorenené, ktoré nemôžete povedať o odrezkoch mladých stromov.

Choroby a škodcov

Hlavným škodcom nie je len čerešňovým dubom, ale mnoho ďalších druhov sa považuje za Askomitzetu (Ukážka Huby). Huba je relatívny pohľad na kvasinky a má porézna hlavu. Ochorenie je charakterizované škvrnitosti, listy na takomto strome začínajú kohútikom.

Ďalší útok – priečny rakovina. Stromy sú tvorené priečnymi rastmi, ktoré sú biotopom patogénov – baktérie pseudomonas quercus. Kôra na mieste rastu vyrastajú, opuch, trhliny, takže hlaveň otvorený a cenovo dostupný pre iné baktérie alebo škodcov. Často v Dubravas sú infikované takmer polovicu všetkých stromov.

Niekedy stromy trpia aj miernejšími rosou, žltý bubon.

Vstupuje do symbiotického vzťahu s bielou húb.

Spotreba

Oak bol slávny a čítal viac starovekých národov. Gréci a Rimania považovali tento strom dar bohov a nemohol ho poškodiť. Dubová pobočka bola považovaná za znamenie Božieho Apollo – patróna umenia a vedy. UZPozrejmé, že tento strom je jeden z prvých objavených na Zemi. Použitie OAK sa uskutočnilo už v tých dňoch – dubové pobočky získali významných bojovníkov. V Rusku, noha veľkých posvätných dubov držala rôzne udalosti – svadby, súdy a ďalšie dôležité stretnutia.

Ovocie dubov sa používajú ako suroviny pre potraviny – Zhöldi. Obsahujú však látku toxického činidla – Quercetin. Pre mnoho zvierat nie je škodlivé – môžu jesť surové surové.

Quercetin je zničený pri pražení, môže sa tiež jednoducho vymyť z žaluďov.

Ostatné látky, vďaka ktorým je používanie žalúdočiek v potravinách komplikované – taniny. Dávajú výrobku horkú chuť. Jeden zo spôsobov, ako sa ich zbaviť – opláchnite zhlam. Avšak, iný spôsob čistenia žaluďov – jar bol kopaný už klíčil, ktorý bol na zemi po celej zime a použil ich v potravinách. Všeobecne platí, že vyprážané alebo varené yolidy majú veľa živín. Brúsenie Aches sa používajú ako náhrada za mandle a akademická káva je varená, pekárenská pekáreň z akademickej múky.

Používa sa na chov trakcie. Docela dobre známa Dubrava (lesy z dubov), ktoré sú vytvorené na dekoratívne účely.

Zhloudes sú obľúbenou pochúťkou niektorých divokých zvierat, z ktorých najslávnejšie sú divoké ošípané. Niektorí poľovníci používajú ako návnada. Pre niektoré domáce zvieratá sú Zhöldi toxické – to sa týka kravy a koní, pre ovce – v menšej miere.

Pokiaľ ide o dubové drevo, je široko používaný v stavebníctve, stavbe lodí. To robí nábytok, parkety. Drevo sa často používa namiesto palivového dreva. Rozsiahle využívanie dubov na výrobu sudov na skladovanie brandy a vín. Predpokladá sa, že tento strom dáva alkoholické nápoje a druh chuti.

Morro Oak má špeciálnu hodnotu, ktorá sa dlhodobo rozbitá pod vodou. Získava čiernu a stáva sa odolnejšou voči vonkajším vplyvom. Tubils, ktoré sú obsiahnuté v stromovej kôre, sa používajú na hádzanie pokožky. Z kôry dubu dostávajú tmavé a odolné farbivo, ktoré sa používajú počas farby tkanín, vlnených výrobkov, malieb a tapiss.

Medzi zástupcami tohto typu dubov sú pomerne niekoľko celebrít. Ich hlavnou črtou je značný vek. Sú to zaujímavosti a sú chránené miestnymi vládnymi agentúrami.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár