Vlastnosti korku dubov a pravidlá pre jeho použitie

Osoba sa dlho naučila používať dary prírody. Ekologické spoľahlivé materiály sa používajú v mnohých oblastiach ľudskej činnosti. Jedným z úžasných darov prírody je korkový dub.

Materiál vyrobený z neho sa považuje za skutočne jedinečný.

Popis

Cork Oak – Jeden z druhov dubového klanu, sa vzťahuje na bukovú rodinu. Evergreen Strom môže rásť až 20 m. V dospelosti má veľký bump trupu, ktorý dosahuje priemer v 1 m. Charakteristický prvok – Vzdelávanie v kôre trupu a pobočiek hrubej korkovej vrstvy. Na mladých výhonkoch nie je žiadna vrstva Cortex, sú pokryté hustou plvou žltkasté-šedej. V prázdnom dreve, výkonný koreňový systém.

Leaf rastie z tuhého, ktorý môže byť až 1,5 cm dlhý. Listy majú oválny tvar, majú dĺžku až 7 cm a šírku 3,5 cm. Listy sa nazývajú allokanci, môže byť malé množstvo ostrých zubov. Od stromu stálegreen, listy jeho kože. Ich horná strana je brilantná, tmavo zelená, nižšia – má sivé dole, v zriedkavých prípadoch môže byť takmer nahý.

Kvitnúce sa zvyčajne pozorovalo v máji. Už v prvom roku, ovocie dozrievajú na závode: Acorns. Ovocie krátke: Až 2 cm, 1-3 Acorns sa objavujú na ňom. Ovocie oválneho tvaru, majú dĺžku 3 cm a priemer 1,5 cm. Acorn je v malom pohári (5 mm).

Korkový dub – termo-milujúci rastlín, mráz nad -20 stupňov pre neho sú deštruktívne. Z mnohých nepriaznivých faktorov životného prostredia je strom chránený hustou vrstvou konkrétneho korkbára, vďaka ktorým dostal svoje meno. Na dopravnej zápche hustá bunková štruktúra. Je tvorená prepojenými malými bunkami. Táto štruktúra je možné porovnať s včelí voština. Intercelulárny priestor naplnený plynnými látkami.

Zaujímavé je skutočnosť, že strom je hodený presne pre jeho kôru.

Jeho drevo nie je považované za cenný materiál, pretože je veľmi ťažký, rýchlo vystavený nakladaniu, praskaniu, ťahom. Materiál sa častejšie používa ako palivo, z neho sa získa drevené uhlie. LUB je vhodný na extrakciu činidiel.

Kde rastie?

Prírodná prírodná zóna pre korkové dub – miesta s teplou klímu, jeho vlasť sa považuje za juhozápadnú Európu a severnú Afriku. Preto je rozšírený v krajinách, ako sú Alžírsko, Tunisko, Portugalsko, Španielsko, ktoré sú hlavné korčové výrobcovia. A tiež strom rastie vo Francúzsku, Maroku, v niektorých iných krajinách.

Bezpodmienečným svetovým lídrom pri výrobe dopravnej zápcha je Portugalsko. Má tretiu časť všetkých lesov korkového dubov na svete. Výrobcovia materiálu – južný región. Bolo to tu, že ideálne pre úžasné drevené klimatické podmienky s mierne daždivou jeseň, mäkké v zime, horúce a suché leto. Okrem toho južné krajiny Portugalska v nadmorskej výške 500 m nad morom vhodný minerálny zloženie pôdy.

V prírodných podmienkach Ruska, korkový dub nereaguje. Prvé sadenice sa objavili v krajine v polovici roku 1920. Najväčšie vykládky sa uskutočnili na území Kaukazu v blízkosti miest Sukhumi a Gagra, na Kryme v slávnej Botanickej záhrade Nikitsky.

Na vytvorenie vlastnej výroby vysokokvalitného materiálu a nie dovoz drahého produktu, v predvojných rokoch, sovietska vláda plánovala vytvárať veľké súbory cenností za 30 rokov. Plány neboli určené, aby sa splnili. Existujúce na Kaukaze a na Krym Alides Oak priemyselný význam nemá. Tieto zahŕňajú ako dekoratívne.

Avšak v Rusku na území Ďalekého východu (Khabarovsk územie, Amur, Primorye), Velvet AMUR, alebo Amur Cork Tree rastie. Nie je to príbuzný korkovej dub, ale hrubá vrstva zátky je tiež vytvorená.

Tento materiál je menej hodnotný ako jeho analógový z teplých krajín, ale aj široko používaný v rôznych priemyselných odvetviach a stavebníctve.

Ako odstrániť kôru a či strom zomrie?

S veľmi mladým stromom nie je kôra odstránená. Rastlina by mala byť najmenej 20 rokov. Vypočítajte kôru možno začať, keď jeho horná vrstva bude pokrývať trhliny. Znamená to, že kôra bude oddelená od stromu. Jeden dospelý strom poskytuje približne 2 kg produktu.

Po odstránení kôry, strom nezomrie. Okrem toho, ak je postup správne vykonaný, postupne sa obnovuje. Pre rok existuje rozšírenie vrstvy kôry do 5-8 mm, a zátka môže byť znovu odstránená po 9-10 rokoch.

Zvedateľná skutočnosť: Thick vrstva kortexu je pomerne ľahko odstránila. Okrem toho, ak sa pokúsite stráviť postup pred termínom, bude to veľmi ťažké. V krajinách, kde zástrčka v priemyselnom meradle, na stromoch po spracovaní bielej farby, posledná postava roka sa oslavuje, keď bola kôra natáčaná.

Prvýkrát je zástrčka odstránená na výšku kmeňa 1,5 m od zeme. Pri každom nasledujúcom procese sa môže výška zvýšiť o 50-60 cm. Je zaujímavé vedieť, že kôra, odstránená z dubu prvýkrát, bude dosť drsné, nemôže byť aplikovaný na všetky účely. Najcennejšie je surovina, ktorá sa získava pre tretie a následné postupy.

Aby nedošlo k poškodeniu stromu, musí byť rezanie vykonané určitými pravidlami. Musí sa dodržiavať presnosť, aby nedošlo k pokaziť samotný materiál. Existuje limit množstva: je možné odstrániť až 70% zástrčky. Zber kôry sa vyrába v lete, keď je minimalizovaný vplyv nepriaznivých poveternostných faktorov.

Funguje zastávka v prítomnosti horúceho suchého vetra, pretože to môže viesť k odvodeniu holého trupu, ktorý výrazne poškodí strom.

Na odstránenie kôry použite špeciálny poklop, ktorý má dlhú rukoväť. Prvá skúšobná skúška – Strom musí publikovať charakteristický hluchý zvuk, čo znamená, že je pripravený poskytnúť zástrčku a môžete pokračovať v práci.

  • Najprv na strome robia horizontálne rezy okolo trupu, po ktorom nasleduje vertikálne.

  • Potom je tu priama vetva kôry z trupu – proces vyžadujúci marginálny opatrnosť a pomerne veľké úsilie. Tvorba čepele by sa mala naliať pod vrstvou Cortex a oneskoriť ju tým, že hats ako páka. V žiadnom prípade nemôže poškodiť subkortexovú vrstvu, inak strom nezačne proces regenerácie korku.

  • Výsledná RAO je stanovená na sušenie.

Ako spracovať?

Sušenie sa vyrába v otvorenom priestore pod lúčom slnka, trvá dlho: asi pol roka. Keď je kôra jazda, je zoradená. Vhodné suroviny sa zasielajú na spracovanie výroby, ku ktorým dochádza v niekoľkých stupňoch.

  • Prvá etapa – tepelné spracovanie. Sursové materiály sa už dlho vakovali a štiepili s použitím dezinfekčných prostriedkov a iných látok, aby ho vyčistili, zbavili sa prítomnosti pravdepodobného hmyzu a parazitov. Okrem toho, po takomto spracovaní, materiál sa narovnáva a stáva sa pružnejšími a odolnými.

  • Potom znova produkt. Tentoraz, nielen kvalita získaného materiálu, ale aj hrúbky korkových listov.

  • Potom sa Corta udržiava ďalší mesiac v interiéri bez prístupu, kde podporujú určitú teplotu.

V závislosti od kvality materiálu ide na príslušné priemyselné podniky.

Kde sa používa?

Oak zástrčka nájde veľmi širokú aplikáciu. Použitie v rôznych poliach je spôsobené nádhernými vlastnosťami materiálu. Cork – Toto je najjednoduchšie prírodné telo. Má významný pokles objemu s vplyvom tlaku zvonku. Keď je zaťaženie odstránené, hlasitosť je čiastočne obnovená. Ďalšie dôležité vlastnosti považujú nízku zvukovú a tepelnú vodivosť. A je prakticky nie je priepustná pre plyny a väčšina tekutín, slabo podporuje horenie.

Mnohé nádherné dopravné jamkové vlastnosti ľudí si všimli v staroveku. Zvlášť cenný materiál sa ukázal byť na upchávanie a dlhodobé skladovanie vína. A dnes je výrobok najvyššej kvality na výrobu dopravných zápchach pre drahé vína.

V starých časoch, topánky a iné výrobky urobili v Portugalsku z dopravných zápchov. Dnes sa používa aj v priemysle obuvi, najmä je potrebné pri výrobe ortopedických topánok. A korkové plnivo využíva mnoho známych značiek pri výrobe ich modelov. Dobre sa prispôsobuje zvláštnosti nohy, pozoruhodne absorbuje.

Treba poznamenať, že používanie korku korkového dubu je prakticky bez odpadovej produkcie. Všetky zvyšky a orezávanie sú rozdrvené, kým sa nedosiahne strúhanka, ktorá sa neskôr stlačí pomocou adhezívnych kompozícií. Z výsledných blokov tkaniny, z ktorých môžete znížiť vrstvy s rôznymi dĺžkami, hrúbkou a šírkou.

High-tech materiál sa vo veľkej miere používa v stavebníctve, automobilovom priemysle a iných priemyselných odvetviach.

Lisované zástrčky Brikety prejdú na výrobu stenových panelov, pretože poskytujú pozoruhodnú tepelnú izoláciu, nevyžadujú ďalšie úsilie, keď obklady. Môže byť tiež použitý ako základ pri pokládke parkety alebo laminátu: elastická štruktúra materiálu nepovažuje neviditeľné nezrovnalosti. Využívanie nákladného materiálu na dekoráciu obytných priestorov je odôvodnené: je šetrná k životnému prostrediu, a preto absolútne neškodné pre zdravie. Elektro-, zvukové a tepelné izolačné tesnenia produkujú. Cork je vhodný na výrobu záchranných kruhov, ochranných prilieb, rybárskych zariadení, kuchynské náradie. A tiež z malého odpadu vytvára výrobky so suvenírmi, dekoráciami a kasketmi.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: