14 najlacnejších kotlov

V mnohých oblastiach Ruska klesajú teploty v zime hlboko pod nulu. Preto je vykurovanie v domácnostiach, dielňach a továrňach nevyhnutné. V súčasnosti sú najobľúbenejšie systémy s uzavretým okruhom, v ktorých voda alebo nemrznúca zmes plní úlohu chladiacej kvapaliny. Kotly sa používajú na ohrev kvapaliny. Ohrievače stoja veľa peňazí, preto si spotrebitelia začínajú vyberať lacné modely. Naši odborníci vám pomôžu vybrať najúčinnejšie kotly z ponuky s nízkou cenou.

Výber správneho kotla

Typ paliva.Najdôležitejším kritériom pri výbere kotla je typ paliva, ktoré sa bude používať ako zdroj energie.

 1. Zemný plyn je cenovo najdostupnejšia a najpohodlnejšia možnosť vykurovania obytných a priemyselných budov. Plynový kotol musí byť vybavený bezpečnostnými systémami, aby sa v prípade poruchy vylúčila možnosť otravy alebo výbuchu.
 2. V regiónoch, kde nie je rozvod plynu, sa musia inštalovať kotly na pevné palivo. Môžu spaľovať drevo, pelety, koks, rašelinu a uhlie. Jedinou nevýhodou je nemožnosť automatizácie procesu. Pevné palivo rýchlo vyhorí, potom je potrebné vyčistiť a následne naložiť novú dávku dreva.
 3. Najjednoduchšie a najekologickejšie sú elektrické kotly. Moderné modely možno ovládať na diaľku, ale nie každá elektrická sieť vydrží zaťaženie výkonným vykurovacím telesom. A náklady na elektrickú energiu sú v Rusku stále vysoké.
 4. Kotly na kvapalné palivo sú horšie ako plynové kotly a kotly na pevné palivo. Takéto zariadenia sú pomerne drahé a musíte si kúpiť a zakopať veľkú nádrž na uskladnenie paliva.

Tepelná kapacita.Všetky kotly majú určitý maximálny tepelný výkon. Vďaka tomu si môžete vybrať spotrebič, ktorý bude vyhovovať veľkosti vašej domácnosti alebo dielne. Odporúčame postupovať podľa jednoduchého vzorca. Na vykurovanie miestnosti s rozlohou 10 m2. Kotol s výškou stropu 2,5 m potrebuje 1 kW tepelnej energie. Keďže sa však pri prenose tepla nedá vyhnúť stratám, je lepšie kúpiť kotol s extra výkonom (15-20 %).

Materiál výmenníka. Najzraniteľnejší voči účinkom ohňa a vody je výmenník tepla. Výrobcovia používajú na výrobu tohto dôležitého detailu niekoľko materiálov.

 1. Najlacnejšie kotly sú vybavené oceľovou konštrukciou. Ich životnosť je kvôli rýchlej korózii obmedzená na niekoľko rokov.
 2. Výmenníky tepla z nehrdzavejúcej ocele sa považujú za odolnejšie. Neobávajú sa korózie, ale sú drahé.
 3. Medené jednotky majú dobrý tepelný výkon a nízku hmotnosť. Sú kompaktné, ale drahé a citlivé na nárazy.
 4. Výhody liatiny: odolnosť proti korózii, robustnosť a trvanlivosť. Len v prípade nerovnomerného ohrevu môže výmenník tepla prasknúť.

V našom prehľade sme vybrali 14 najlacnejších kotlov. Môžete si ich kúpiť v špecializovaných predajniach v našej krajine. Pri rozhodovaní o najlepších modeloch zohľadnili redaktori expertológie názory Slovenskách spotrebiteľov.

Hodnotenie najlacnejších kotlov

Nomináciamiestonázov výrobkucena
Najlacnejšie plynové kotly1Lemax Gazovik AOGV-11,6 11.6 kW jednookruhový12 680€
2Kotol BaltGaz SL 17 17 kW16 998€
3

Wolf KSO 12.5 kW jeden okruh

16 490€
4Lemax Premium-10 10 kW Jednookruhový15 391€
5Navien DELUXE COAXIAL 24K kW dvojokruhový26 240€
6Bosch Gaz 6000 WBN 6000-18 C 18 kW dvojokruhový27 538€
Najlacnejšie elektrické kotly1Jednoduchý kotol ZOTA Balance 97 112€
2EVAN Warmos-IV-5 5.1 kW jednookruhový13 461€
3

RAY 9 KE/14 9 kW jednookruhový

30 480€
Najlacnejšie kotly na tuhé palivo1Teplodar Kupper Praktik 8 s jedným kotlom12 519€
2ZOTA Box 8 8 kW samostatný kotol16 000€
3Lemax Forward-20 jednookruhový17 350€
Najlacnejšie kotly na kvapalné palivo1Kiturami TURBO HI FIN 13 16.8 kW jednookruhový29 980€
2Navien LST 17KG 17 kW duálny okruh30 094€

Najlacnejšie plynové kotly

Plynové kotly sú u nás stále najobľúbenejšie. Vyznačujú sa vysokou účinnosťou, minimálnou účasťou človeka pri obsluhe, trvanlivosťou. Odborníci vyzdvihli niekoľko rozpočtových modelov.

Lemax Gazovik AOGV-11,6 11.6 kW jeden okruh

Hodnotenie: 4.8

Lemax Gazovik AOGV-11,6 11,6 kW jednookruhový

Najvýhodnejšia cena plynového kotla Lemax Gazovik AOGV-11,6. Používateľ získa jednookruhový stojaci spotrebič s otvorenou spaľovacou komorou. Odborníci považujú za výhody tohto modelu: energetickú nezávislosť, jednoduchú obsluhu, dobrý koeficient účinnosti (87 %). Ako aktívum kotla môžeme priniesť malé výdavky na zemný plyn (0,6 m3. m/h). Výrobca musel ušetriť na výmenníku tepla (je vyrobený z ocele) a na dodávanej súprave (je tam len teplomer a regulátor plynu), aby znížil cenu. Vzhľadom na skromný tepelný výkon (11,6 kW) zvládne jednotka vykurovať domy s rozlohou do 100 m2. . Model je v prehľade na prvom mieste.

Používatelia uprednostňujú kotol Lemax Gazovik AOGV-11.6 pre jeho nízku cenu, jednoduchú údržbu a úspornosť.

Výhody

 • nízka cena;
 • úsporná spotreba plynu;
 • jednoduchosť ovládania;
 • energetická nezávislosť.

Nevýhody

 • horšie vybavenie;
 • výmenník tepla s krátkou životnosťou.

BaltGaz SL 17 17 kW jednookruhový

Hodnotenie: 4.7

BaltGaz SL 17 17 kW

Modernejším vykurovacím zariadením je Slovenská plynový kotol BaltGaz SL 17. Prehráva s víťazom recenzie v cene, vyzerá lepšie z hľadiska výkonu a použiteľnosti. Vzhľadom na výkon (17 kW) a účinnosť (84 %) je kotol vhodný na vykurovanie domu s rozlohou do 150 m2. . V tomto prípade, na sledovanie práce jednotky bude elektronika, tam je konektor pre pripojenie externého ovládania. Bohatší vzhľad a vybavenie. Výrobca ponúka spolu s kotlom obehové čerpadlo, manometer, odvzdušňovač a poistný ventil.

Odborníci boli príjemne prekvapení nízkou hmotnosťou modelu (15 kg) a kompaktnosťou. Zariadenie spotrebuje až 2,13 m3.m3 /h zemného plynu alebo do 1,59 kg/h LPG. Z nevýhod používatelia upozorňujú na absenciu termostatu.

Výhody

 • ľahkosť a kompaktnosť;
 • prijateľná cena;
 • moderný dizajn;
 • spoľahlivosť.

Nevýhody

 • žiadny termostat;
 • žiadna riadiaca doska.

Wolf 12 KSO 12.5 kW jeden okruh

Hodnotenie: 4.6

Protherm Wolf 12 KSO 12,5 kW jednookruhový

Vysoká účinnosť (92,5 %) v porovnaní s konkurenciou Slovenský kotol Protherm Wolf 12 KSO. Jednookruhový prízemný model je vhodný pre vykurovacie systémy domov do 120 metrov štvorcových. . Odborníci si všímajú jednoduchosť a robustnosť zariadenia, automatizáciu talianskou spoločnosťou SIT. Je možné priniesť do majetku kotla nenáročnosť a bezhlučnú prácu. Všetka údržba sa obmedzuje na udržiavanie výmenníka tepla v čistote a odstraňovanie sadzí. Výrobca vybavil model potrebnými bezpečnostnými prvkami: tepelnou poistkou, kontrolou plameňa, snímačom ťahu.

Pokiaľ ide o nevýhody, používatelia sa sťažujú na vysokú hmotnosť kotla (46,5 kg). Medzi nevýhody patrí oceľový výmenník tepla, hoci v prípade vyhorenia sa dá opraviť.

Výhody

 • vysoká účinnosť;
 • Talianska automatika;
 • bezhlučnosť;
 • prevádzková bezpečnosť.

Nevýhody

 • oceľový výmenník tepla;
 • veľká hmotnosť.

Lemax Premium-10 10 kW jednookruhový

Hodnotenie: 4.5

Kotol Lemax Premium-10 10 kW

O krok ďalej od podstavca bol ďalší domáci vývoj Lemax Premium-10. Ide o jednookruhový kotol podlahového typu s otvorenou spaľovacou komorou. Ak z hľadiska nákladov nie je horší ako lídri preskúmania, kapacita jednotky ponecháva veľa byť požadovaný (10 kW). Pri 90 % účinnosti je možné kotol inštalovať v domoch s rozlohou až 90 km2. . Odborníci tento model chvália za jeho úspornú spotrebu zemného plynu (1,2 m3. m/h) a energetická nezávislosť. Zariadenie je veľmi jednoduché, nie je takmer nič zlomiť, s výnimkou piezorozhizni.

Domáci používatelia sú spokojní s prijateľnou cenou, kompaktnými rozmermi, účinnosťou a spoľahlivosťou. Z uvedených nevýhod oceľový výmenník tepla a piezoelektrický žiarič s krátkou životnosťou.

Výhody

 • hospodárstvo;
 • energetická nezávislosť;
 • spoľahlivosť;
 • kompaktné rozmery.

Nevýhody

 • oceľový výmenník tepla;
 • piezoelektrický zapaľovač s krátkou životnosťou.

Hodnotenie: 4.5

NAVIEN DELUXE KOAXIÁLNY 24K 24 KW DVOJITÝ OKRUH

Dvojnásobná cena v porovnaní s víťazom našej recenzie stojí kórejský kotol Navien DELUXE COAXIAL 24K. Vážne sa líši funkčnosťou a vybavením. Zariadenie má dva vykurovacie okruhy, ktoré umožňujú vykurovať dom aj prijímať teplú vodu. Model je ovládaný elektronicky, súčasťou je diaľkové ovládanie a izbový termostat. Tepelný výkon jednotky dosahuje 24 kW pri účinnosti 90,5 %. Zariadenie je vhodné na vykurovanie chaty s rozlohou do 240 m². . Odborníci boli príjemne prekvapení bohatou kompletnou sadou, spolu s kotlom je tu aj obehové čerpadlo a expanzná nádoba.

Používatelia si obľúbili moderný dizajn, jednoduché ovládanie a vysoký výkon. Medzi nevýhody patrí krátkodobé diaľkové ovládanie a nákladný servis.

Výhody

 • multifunkčnosť;
 • bohaté vybavenie;
 • elektronické riadenie;
 • vysoký výkon.

Nevýhody

 • nákladné na údržbu;
 • Krátkodobé diaľkové ovládanie.

Bosch Gaz 6000 WBN 6000-18 C 18 kW dvojokruhový

Hodnotenie: 4.5

Bosch Gaz 6000 WBN 6000-18 18 kW dvojitý okruh

Najdrahším plynovým kotlom v našom prehľade bol nemecký kotol Bosch Gaz 6000 WBN 6000-18. Medzi dvojokruhovými analógmi je však o niečo drahší ako kórejská jednotka Navien DELUXE COAXIAL 24K. Odborníci sa domnievajú, že silnou stránkou kotla je uzavretá spaľovacia komora, montáž na stenu a medený výmenník tepla. Maximálny výkon modelu dosahuje 18 kW, je vybavený zabudovaným čerpadlom, expanznou nádobou, bezpečnostným ventilom.

Používatelia si obľúbili úspornú spotrebu plynu, pohodlné elektronické ovládanie, tichú prevádzku. Ťažkosti vznikajú pri prvom spustení, preto je lepšie zveriť túto prácu profesionálom. Majitelia zaznamenali veľa zbytočných nastavení pri prechode z vykurovania na ohrev vody.

Výhody

 • medený výmenník tepla;
 • bohatý komplet;
 • tichá prevádzka;
 • elektronické ovládanie.

Nevýhody

 • je ťažké začať;
 • prepína z vykurovania na teplú vodu.

Najlacnejšie elektrické kotly

Rozšírenie elektrických kotlov doteraz brzdili vysoké náklady na energiu. Tieto spotrebiče sa vyznačujú maximálnou účinnosťou, možnosťou diaľkového ovládania, šetrnosťou k životnému prostrediu a bezpečnosťou. Odborníci si obľúbili tieto rozpočtové modely.

Jednoduchý kotol ZOTA Balance 9

Hodnotenie: 4.7

ZOTA BALANCE 9 JEDNOOKRUHOVÝ

Najlacnejší elektrický kotol v našom prehľade je ruské zariadenie ZOTA Balance 9. Model má skromný tepelný výkon (9 kW), ktorý stačí na vykurovanie malého domu (plocha do 90 m2). ). Výrobca poskytol možnosť výberu typu elektrickej energie (220 alebo 380 V). Odborníci upozornili na dostupnosť konektora pre externé ovládanie a ľahkosť modelu (9,5 kg). Z užitočných funkcií je len ochrana proti prehriatiu.

Ruskí spotrebitelia sú spokojní s kompaktnosťou, spoľahlivosťou a jednoduchým ovládaním. Nespokojnosť je spôsobená nízkou informatívnosťou inštrukcií, ktoré nedávajú odpovede na jednoduché otázky. Ťažko získať informácie aj od servisných technikov.

Výhody

 • nízka cena
 • dva druhy elektrickej energie;
 • jeho ľahkosť a kompaktné rozmery;
 • pohodlné ovládanie.

Nevýhody

 • neúplné inštrukcie;
 • nekompetentný zákaznícky servis.

EVAN Warmos-IV-5 5.1 kW jeden okruh

Hodnotenie: 4.5

Kotol EVAN Warmos-IV-5 5,1 kW

Elektrický kotol EVAN Warmos-IV-5 5 je vhodný na vykurovanie malého vidieckeho domu alebo dielne.1 kW. Jednookruhový model je pripojený k jednofázovej sieti, tepelný výkon je obmedzený na 5,1 kW. Vzhľadom na vysokú účinnosť (99 %) je možné vytvoriť útulnú atmosféru v miestnosti s rozlohou až 50 m2 /a. . Odborníkom sa páčilo jednoduché ovládanie (elektronické), displej, nízka hmotnosť (15 kg). Nastavenie prístroja je jednoduché, zaslúži si pochvalu a české vykurovacie teleso z nehrdzavejúcej ocele. Kotol získal v našom hodnotení striebornú medailu.

Spätná väzba od používateľov je lichotivá o vlastnostiach zariadenia, ako je jednoduchá inštalácia, automatická voľba stupňov vykurovania, spoľahlivosť. Medzi nevýhodami uvádzajú nízky výkon, obmedzenie núteného ohrevu.

Výhody

 • štýlový vzhľad;
 • jednoduché ovládanie;
 • kompaktnosť a ľahkosť;
 • ekonomika.

Nevýhody

 • skromný výkon;
 • obmedzenie kapacity.

Scat RAY 9 KE/14 9 kW jednookruhový

Hodnotenie: 4.4

PROTHERM SCAT RAY 9 KE/14 9 KW JEDNOOKRUHOVÝ

Približne 4-krát drahší v porovnaní s najlacnejším modelom je kotol Protherm Skat RAY 9 KE/14. Slovenský spotrebič má jeden vykurovací okruh, jeho maximálny vykurovací výkon je 9 kW. Účinnosť kotla dosahuje najvyššiu hodnotu 99,5 %. Spotrebiteľ musí zaplatiť vyššiu cenu za bohatú výbavu a komfort. Dodáva sa spolu s obehovým čerpadlom, expanznou nádobou, poistným ventilom, teplomerom a manometrom. Výrobca zabezpečil možnosť pripojenia externého ovládania. Spotrebič je možné pripojiť k domácej aj sieťovej elektrickej sieti.

Používatelia ocenili európsku kvalitu montáže, kompaktnosť a bohatosť zariadenia. Ako nevýhodu uvádzajú vysokú cenu a ťažkosti s opravou.

Výhody

 • vysoká účinnosť;
 • bohaté vybavenie;
 • pohodlné ovládanie;
 • vysokokvalitná montáž.

Nevýhody

 • vysoká cena
 • ťažkosti s opravou.

Najlacnejšie kotly na tuhé palivo

V odľahlých osadách, kde nie je k dispozícii plynová sieť, prichádzajú na pomoc kotly na tuhé palivo. Nemajú vysokú účinnosť, vyžadujú neustálu kontrolu a pravidelné čistenie. Do pece však môžete prikladať drevo, rašelinu a uhlie. Tu je niekoľko rozpočtových zariadení.

Teplodar Kupper Praktik 8 s jedným kotlom

Hodnotenie: 4.8

Jednokotlový kotol Teplodar Kupper Praktic 8

Ak je úlohou kúpiť lacný kotol na tuhé palivo, voľba musí padnúť na domáce zariadenie Teplodar Kupper Praktik 8. Je vhodný na vykurovanie domu s rozlohou do 70 m2. . Ako palivo možno použiť drevo, rašelinové brikety a uhlie. Model je vybavený vykurovacím telesom s výkonom 6 kW, ktoré umožňuje udržiavať v dome vopred stanovenú teplotu. Výrobca poskytol možnosť externého ovládania. Odborníci chválili kotol za jeho kompaktnosť a ľahkosť (60 kg); dlhú záručnú dobu (3 roky). Tento model je víťazom v našej recenzii.

Ruskí spotrebitelia si pochvaľujú jeho kompaktnosť a ľahkosť, prítomnosť vykurovacieho telesa, jednoduchú inštaláciu a údržbu. Ako nevýhodu uvádzajú nízky výkon a primitívny dizajn.

Výhody

 • kompaktnosť a ľahkosť;
 • 3-ročná záruka;
 • jednoduchosť ovládania;
 • zabudované vykurovacie teleso.

Nevýhody

 • nízky výkon;
 • zastaraný dizajn.

ZOTA Box 8 8 kW samostatný kotol

Hodnotenie: 4.8

ZOTA BOX 8 8 KW JEDNOOKRUHOVÝ

Slovenská kotol na tuhé palivo ZOTA Box 8 vyzerá štýlovo a moderne. Jednookruhový model sa nemôže pochváliť ani vysokým výkonom (80 kW), ani rekordnou účinnosťou (70 %). Maximálna veľkosť domu alebo garáže preto nesmie presiahnuť 60 metrov štvorcových. . Z hľadiska vybavenia horšie ako víťaz recenzie. Ohrievač je možné nainštalovať len ako voliteľné príslušenstvo, nie je k dispozícii konektor pre externé ovládanie. Hmotnosť jednotky je o 11 kg vyššia ako hmotnosť lídra. Odborníci však venovali pozornosť prítomnosti variča, pomocou ktorého môžete súčasne ohrievať alebo variť jedlo.

Používatelia kritizujú zariadenie za silné stSlovenskovanie, dym v miestnosti počas streľby, zlé vybavenie. Používateľov však oslovila kompaktná veľkosť a varná doska.

Výhody

 • moderný dizajn;
 • varná doska;
 • kompaktnosť;
 • účinný ohrev vykurovacieho média.

Nevýhody

 • nepohodlná údržba;
 • minimálne vybavenie.

Lemax Forward-20 jednookruhový

Hodnotenie: 4.6

Lemax Forward-20 jednookruhový

Najvyšší tepelný výkon (20 kW) má Slovenská kotol Lemax Forward-20. Model má dobrú palivovú účinnosť (75 %). Zariadenie dokáže premeniť suroviny, ako je drevo, koks a uhlie, na tepelnú energiu zahriatím chladiacej kvapaliny na 95 stupňov Celzia. Medzi výhody odborníkov na kotly patrí energetická nezávislosť a jednoduché čistenie. Vysoká pec (80 cm) však spôsobuje určité ťažkosti pri nakladaní uhlia. Puzdro zariadenia je vyrobené z hrubej (4 mm) ocele, čo ovplyvnilo hmotnosť zariadenia (78 kg).

V recenziách je veľa kontroverzných vyhlásení. Niektorí používatelia sú plne spokojní s prácou kotla, zatiaľ čo iní sú rozhorčení silným dymom. Ani vysoký komín (8 m) problém nevyrieši.

Výhody

 • „všežravosť“;
 • vysoká účinnosť;
 • hrubostenné puzdro;
 • jednoduché čistenie.

nevýhody

 • silný dym v miestnosti;
 • Spaľovacia komora je vysoká.

Najlacnejšie olejové kotly

Kotly na kvapalné palivo sa považujú za pohodlné a produktívne. Náklady na väčšinu modelov sú však pomerne vysoké. Spomedzi rozpočtových zariadení odborníci identifikovali dva kotly.

Kiturami TURBO HI FIN 13 16.8 kW duálny okruh

Hodnotenie: 4.9

KITURAMI TURBO HI FIN 13 16,8 KW DVOJITÝ OKRUH

Minimálne náklady medzi kotlami na kvapalné palivo má juhokórejský spotrebič Kiturami TURBO HI FIN 13. Model je možné použiť pri organizácii vykurovania a zásobovania teplou vodou v dome s rozlohou do 150 m2. . Výrobcovi sa podarilo znížiť cenu vďaka oceľovému výmenníku tepla, otvorenej spaľovacej komore a skromnému baleniu. Odborníci si všimli prítomnosť konektora pre externé ovládanie, ktorý umožňuje automatizovať ovládanie. Zariadenie váži len 40 kg, čo uľahčuje jeho prepravu a inštaláciu. Kotol získava palmu rebríčka pre svoju vysokú kvalitu.

Spätná väzba od zákazníkov chváli model pre jeho účinnosť, 2-ročnú záruku a jednoduchú obsluhu. Prichádzajú sťažnosti na problémy s dodávkami paliva. Napájanie sa často dá opraviť svojpomocne.

Výhody

 • dva okruhy;
 • nízka hmotnosť;
 • kvalitná montáž;
 • nízka cena.

Nevýhody

 • Oceľový výmenník tepla;
 • môžu sa vyskytnúť problémy so zásobovaním palivom.

Hodnotenie: 4.7

Navien LST 17KG 17 kW

Ďalší juhokórejský kotol na kvapalné palivo patrí do kategórie lacných modelov. Navien LST 17KG s dvoma vykurovacími okruhmi je o niečo drahší ako víťaz. Kotol je vybavený uzavretou spaľovacou komorou, výmenníkom tepla z nehrdzavejúcej ocele a elektronickou reguláciou. Zariadenie vyžaduje jednofázové napájanie zo siete. Maximálna veľkosť domu by nemala presiahnuť 160 m2. m, účinnosť je 90 % a maximálny vykurovací výkon je obmedzený na 17 kW. Kotol je mierne horší ako líder vo veľkosti a hmotnosti (43 kg).

Ruskí spotrebitelia sú spokojní s kvalitou výroby, jednoduchou inštaláciou a výkonom. medzi nevýhody patrí: náročnosť a nákladný servis.

Výhody

 • vysoký výkon;
 • Výmenník tepla z nehrdzavejúcej ocele
 • kvalitná montáž;
 • primeraná cena.

Nevýhody

 • nákladnú údržbu;
 • vysoká spotreba nafty.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: