17 najlepších výrobcov podlahových krytín

Parkety sú jedinečnou kombináciou prirodzenosti masívneho dreva a pohodlia laminátu. Tento typ parkiet vyrábajú mnohí známi výrobcovia. Používateľom sa páči prirodzená krása dreva, pevnosť a odolnosť krytiny. V čom spočíva jedinečnosť tohto dokončovacieho materiálu a ako sa nesprávne rozhodnúť?

Ako si vybrať parketový blok

 1. Parkety sú trojvrstvový sendvič z rôznych druhov dreva. Spodná vrstva je väčšinou vyrobená zo smrekového dreva, ktoré konštrukcii dodáva odolnosť. Strednú vrstvu tvoria dosky HDF alebo lamely z mäkkého dreva. Najcennejšie druhy dreva sa používajú na hornú časť.
 2. Vrchná vrstvadodávajú sa v jednopásovom alebo viacpásovom vyhotovení. Niektorí ľudia oceňujú pevné lamely, iní dávajú prednosť kompozitnej konštrukcii starostlivo vybraných dosiek.
 3. Hrúbka. Hrúbka podlahovej dosky sa u jednotlivých výrobcov značne líši. Dosky sú k dispozícii s hrúbkou od 7 mm do 26 mm. Odborníci neodporúčajú kupovať parkety tenšie ako 13 mm z dôvodu nedostatočnej tuhosti, ako aj nemožnosti lepenia.
 4. Dĺžka dosiek sa v jednotlivých sériách líši. Odborníci sa domnievajú, že 2-2,5 m dlhé podlahové dosky sú najlepšie absorbujúce v prípade krokového zaťaženia. A pri použití krátkych panelov (do 1,8 m) často dochádza k vŕzganiu. A vyzerá to aj horšie.
 5. Výkonparkety sú závislé od kvality vrchnej vrstvy. Výrobcovia ho vyrábajú z rôznych druhov dreva. Najobľúbenejšie sú kolekcie dub, jaseň, buk, javor a orech. Z exotických drevín, ako je wenge, merbau, jatoba, campas, sa v Rusku.
 6. Liečba. Špeciálna úprava zvyšuje hodnotu parkiet. Tepelná úprava stabilizuje drevo, zabraňuje jeho napučaniu a zmršťovaniu a spôsobuje, že škrabance nie sú viditeľné. Kefovaním sa odstránia mäkké vlákna, vďaka čomu je doska pevná a získava trojrozmerný vzhľad.
 7. Povlak.Všetci výrobcovia nanášajú ochrannú vrstvu. Lak sa väčšinou používa na svetlé dosky a olej sa impregnuje na tmavé drevo.
 8. Zámkové systémy. Na bezpečné upevnenie podlahových dosiek používajú výrobcovia uzamykacie systémy. Mnohí ľudia im dávajú vlastné mená. Všetky zámky možno rozdeliť do 2 skupín. Spojenie Lock sa vyznačuje paralelnou polohou spojenia pera a drážky vzhľadom na povrch dosky. Zámok C
 9. ck je otočná konštrukcia, pri ktorej sa pero a drážka vkladajú pod uhlom 45 stupňov a potom sa dosky zarovnajú.

V našom prehľade odborníci vybrali 17 najlepších výrobcov drevených podláh. Hodnotenie je založené na odpovediach domácich používateľov.

Čo je lepšie laminát alebo parkety

Typ podlahy

Výhody

nevýhody

Laminát

+ praktickosť, jednoduchá starostlivosť

+ Odolnosť voči teplote a vlhkosti

+ nízka cena

+ široká škála farieb a textúr

– vysoká hladina hluku

– zhromažďuje statickú elektrinu

– chladný povrch

Parkety

+ dlhá životnosť

+ obnoviteľné (škrabanie)

+ ekologickosť a neškodnosť

+ prirodzené teplo dreva

– náchylné na vlhkosť

– vysoká cena

– náchylnosť na biologické znečistenie

Hodnotenie najlepších výrobcov parketových dosiek

Nomináciamiestonázov výrobkuhodnotenie
Najlepší výrobcovia podlahových dosiek podľa pomeru ceny a kvality1Scheucher4.9
2Kahrs4.8
3Parkety Haro4.8
4Weitzer Parkett4.8
5Drevená včela4.7
6Boen4.7
7

ar-ky

4.6
8Grabo4.5
9Tarkett4.5
10Quick-Step4.5
11Befag4.4
12Upofloor-Kare

 • a
 • 4.4
  Najlepší výrobcovia nízkonákladových podlahových krytín1Magnum4.8
  2Amber Wood4.7
  3Bar
 • nek
 • 4.7
  4

  arquet Prime

  4.6
  5Goodwin4.5

  Najlepší výrobcovia stolov podľa pomeru kvality a ceny parkiet

  Mnohí z popredných svetových výrobcov drevených podláh predávajú svoje podlahy za prijateľnú cenu. Otvorenie výrobných závodov v Rusku pomohlo znížiť výrobné náklady. Odborníci vyzdvihli niekoľko značiek, ktoré ponúkajú kvalitné a lacné produkty.

  Scheucher

  Hodnotenie: 4.9

  Scheucher

  Spoločnosť Scheucher ponúka Slovenskám majiteľom domov kvalitné podlahy v sofistikovanom štýle. Široká ponuka dekoratívnych povrchových úprav (približne 500 variantov), inovatívne zámky 5G a rekordná 30-ročná záruka robia z tohto výrobcu podlahových dosiek jasného víťaza nášho rebríčka. Odborníci upozorňujú na jedinečnú povrchovú úpravu. Nech si vyberiete akúkoľvek štruktúru, môžete si byť istí dokonalou kvalitou dosky. Na výber je široká škála klasických radov, ako aj úplne neočakávaných vzorov (plazí, hlboko kartáčovaný atď.). .).

  Používatelia si môžu vybrať zo širokej škály drevín od iroko až po americký orech.

  Výhody

  • širokú škálu typov dosiek;
  • inovatívny zámok;
  • pokročilé technológie spracovania;
  • 30-ročná záruka.

  Nevýhody

  • žiadne.

  Kahrs

  Hodnotenie: 4.8

  Kahrs

  Kahrs, švédsky výrobca drevených podláh, je svetovou jednotkou. Spoločnosť je priekopníkom v mnohých smeroch. Keďže spoločnosť získala svoj prvý patent na výrobu parkiet, v hlbinách švédskej spoločnosti bol vynájdený zámok na spájanie dosiek. Systém uzamykania sa doteraz považoval za spoľahlivý a premyslený. Žiadne odpadky v škáre, žiadna vlhkosť v konštrukcii. Vysoko ekologické výrobky potvrdzujú aj autority ako Forest Stewardship Council (FSC), nemecký inštitút pre stavebníctvo.

  Značka sa v rebríčku umiestnila na druhom mieste za víťazom v sortimente. Spoločnosť Kahrs zároveň vyniká bezpečnosťou, odolnosťou a kvalitou. Vďaka svojej neškodnosti sa parkety používajú v nemocniciach a vzdelávacích zariadeniach pre deti.

  Výhody

  • vysoká kvalita;
  • šetrnosť k životnému prostrediu a bezpečnosť;
  • spoľahlivosť a trvanlivosť;
  • Široká ponuka kolekcií za výhodnú cenu.

  Nevýhody

  • o niečo skromnejší rozsah.

  Parkety Haro

  Hodnotenie: 4.8

  Parkety Haro

  Najväčším európskym výrobcom drevených podláh je nemecká spoločnosť Haro Parquet. Jej výrobky sú známe po celom svete. Výroba luxusných kolekcií sa stala prioritou. Aby výrobca splnil špeciálne požiadavky bohatých, starostlivo vyberá suroviny, ktoré sa ďalej spracúvajú pomocou high-tech zariadení. Spoločnosť získala množstvo ocenení a certifikátov za udržateľnosť a bezpečnosť svojich podlahových krytín.

  Vynikajúcu kvalitu podlahových dosiek si všimli odborníci aj koncoví používatelia. Hygiena a trvanlivosť boli hlavnými faktormi, ktoré rozhodli o zaradení do prvej trojky.

  Výhody

  • vysoká kvalita;
  • širokú škálu textúr a povrchových úprav;
  • ekologickosť a bezpečnosť;
  • High-tech vybavenie.

  Nevýhody

  • vysoká cena.

  Weitzer Parkett

  Hodnotenie: 4.8

  Weitzer Parkett

  Rakúska spoločnosť Weitzer Parkett je najstarším výrobcom parkiet v Európe. Podlahové krytiny vyrába už viac ako 185 rokov. Odborníci zaradili túto značku do hodnotenia pre obrovský sortiment produktov (viac ako 3500 položiek), schopnosť vykonávať zákazkové objednávky. V spolupráci s medzinárodne uznávanou organizáciou Greenpeace sa Rakúšania zameriavajú na udržateľný produkt. Skutočnosť, že približne 3/4 všetkých surovín sa dodáva na recykláciu z osobných zelených plôch.

  Rakúsky výrobca má vlastné návrhy, ktoré sa realizujú v praxi. Inžinieri spoločnosti napríklad prišli s nápadom vybaviť podlahu zvukovoizolačnými vlastnosťami. uzamykací systém bol vyrobený s dvojitým uzamykacím mechanizmom. A životnosť parkiet dosahuje 30 rokov.

  Výhody

  • šetrnosť k životnému prostrediu;
  • bohatý sortiment;
  • čiastková výroba;
  • trvanlivosť.

  Nevýhody

  • Neexistujú žiadne zodpovedajúce produkty, ktoré by sa k nim hodili;
  • vysoká cena.

  Drevená včela

  Hodnotenie: 4.7

  Drevená včela

  Značka Wood Bee si získala uznanie Slovenskách spotrebiteľov vďaka optimálnemu pomeru ceny a kvality. Holandský výrobca úzko spolupracuje s čínskymi spoločnosťami, čo mu umožňuje prilákať zákazníkov za prijateľnú cenu. Výrobky spĺňajú prísne požiadavky európskych noriem. podlaha vyniká svojím jedinečným štýlom, ktorý možno realizovať vďaka modernému vybaveniu. Slovenská spotrebiteľ má k dispozícii množstvo povrchových úprav a textúr.

  Spoločnosť je ďaleko od vrcholu rebríčka kvôli množstvu negatívnych komentárov od používateľov. Poukazujú na mäkkosť pokrytia. Pád mince spôsobí odštiepenie laku a na nábytku zostanú ryhy a škrabance.

  Výhody

  • prijateľná cena;
  • mnoho zaujímavých zbierok;
  • originálny dizajn;
  • Presné geometrické rozmery.

  Nevýhody

  • mäkkosť ochranného poťahu.

  Boen

  Hodnotenie: 4.7

  Boen

  Nórska spoločnosť Boen podniká v oblasti reziva od roku 1895. Firma sa v poslednom čase zameriava na podlahové krytiny. Treba poznamenať, že Nóri v tomto smere uspeli a v roku 2013 sa umiestnili na druhom mieste z hľadiska objemu výroby. Medzi oceneniami sú aj environmentálne certifikáty od renomovaných medzinárodných organizácií. V kolekcii nájdete nielen domáce podlahy, ale aj podlahy pre komerčné a športové priestory. Pri výrobe sa používajú bežné druhy dreva (dub, javor, čerešňa) aj exotické dreviny (jatoba, americký orech).

  Používatelia zistili niektoré nevýhody uzamykacích systémov nórskeho výrobcu. Mikroškáry sa stávajú miestom, kde sa zhromažďuje vlhkosť a prach. Vďaka tomu sa značka umiestnila na šiestom mieste v rebríčku.

  Výhody

  • ekologickosť a bezpečnosť;
  • rôzne zbierky na rôzne účely;
  • Široká škála použitého dreva.

  Nevýhody

  • otvory v zámkoch.

  ar-ky

  Hodnotenie: 4.6

  Par-ky

  Belgická spoločnosť Par-ky je v našej krajine známa kombináciou rozumnej ceny a dobrej kvality. Spoločnosť Grabo používa vrchnú vrstvu z dyhy, vďaka ktorej je podlaha tvrdá a odolná. Výrobca nakupuje drevo z rokmi overených lesov. Parketové dosky odolávajú vážnemu mechanickému namáhaniu, prevyšujú pevnosťou nielen laminátové, ale aj masívne parkety. Z bezpečnostných a hygienických dôvodov sú fazety ošetrené antibakteriálnou zmesou.

  Popri mnohých výhodách objavili používatelia aj určité nevýhody výrobkov Par-ky. Vysoká vlhkosť môže spôsobiť odlupovanie vrchnej vrstvy.

  Výhody

  • originálny dizajn;
  • Vysoká pevnosť a odolnosť;
  • primeraná cena
  • starostlivý výber dreva.

  Nevýhody

  • boli hlásené prípady odlupovania dýh.

  Grabo

  Hodnotenie: 4.5

  Grabo

  Významným výrobcom podlahových krytín so 113-ročnou históriou je maďarská spoločnosť GRABOPLAST (Grabo). Vďaka pokročilej nemeckej technológii značka úspešne konkuruje na trhoch v Európe a Rusku. Suroviny pre továrne Grabo pochádzajú z karpatských lesov. Hotové výrobky majú sedemvrstvový lak, ktorý nielen chráni drevo pred vlhkosťou a mechanickými vplyvmi, ale aj zvýrazňuje krásu podlahovej dosky.

  Výrobca ponúka niekoľko kolekcií na domáce použitie, športové a komerčné podlahy. Používatelia si obľúbili zvukovú izoláciu a teplo dosiek. Tvrdé predmety však zanechávajú na povrchu ryhy a škrabance.

  Výhody

  • dobrá absorpcia hluku;
  • Žiadne deformácie pri zmenách vlhkosti alebo teploty;
  • primeraná cena.

  Nevýhody

  • nedostatočná tvrdosť povlaku.

  Tarkett

  Hodnotenie: 4.5

  Tarkett

  Rôznorodosťou dizajnových riešení vyniká švédska spoločnosť Tarkett. Výrobné závody koncernu sú roztrúsené po celej Európe; výroba parkiet sa realizuje aj v Rusku. Práve v prípade výrobkov domácej výroby majú používatelia kritiku. Táto skutočnosť zabránila značke získať vyššie miesto v rebríčku. Ak sa stručne zmienime o nedostatkoch, kvalita výroby je vážne ohrozená. Sortiment parkiet je veľmi pôsobivý, existujú kolekcie na domáce použitie a podlahy boli vytvorené pre športové a komerčné priestory.

  Švédsky výrobca má certifikát EÚ; výrobky sú označené špeciálnou environmentálnou značkou „Leaf of Life“.

  Výhody

  • bohatstvo štýlov;
  • vysoká odolnosť;
  • voskovaný zámok;
  • šetrnosť k životnému prostrediu.

  Nevýhody

  • V produkcii ruskej pobočky je veľa nedostatkov.

  Quick-Step

  Hodnotenie: 4.5

  Quick-Step

  Za jedného z priekopníkov vo výrobe drevených podláh sa považuje belgická spoločnosť Uni

 • n, ktorá vlastní značku Quick-Step. História spoločnosti sa začala písať v roku 1960, postupne sa zdokonaľovala technológia, rozširoval sa sortiment výrobkov, otvárali sa nové trhy. Belgičania vidia veľký potenciál v rozsiahlych oblastiach Ruska. Dizajn parkiet má klasickú schému. Spodnú časť tvorí dyhový podklad s hodnotnou vrstvou na vrchu. Vnútorné lamely sú vyrobené z dreva Hevea. Sedemvrstvový lak poskytuje spoľahlivú ochranu proti vlhkosti a uľahčuje údržbu podlahy.

  Kvalita spoločnosti Quick-Step nie je bezproblémová, čo vysvetľuje jej umiestnenie v rebríčku.

  Výhody

  • primeraná cena;
  • odolnosť voči vode;
  • široká škála farieb.

  Nevýhody

  • skosenie sa rýchlo opotrebuje;
  • krehký vrchný náter.

  Befag

  Hodnotenie: 4.4

  Befag

  Maďarská spoločnosť Befag má obrovské zásoby surovín. Značku vlastní štátny koncern Bakonyer, ktorý kontroluje plochu približne 60 000 hektárov lesa. hektárov. Väčšina výrobkov sa dodáva na domáci trh. Pri výstavbe a rekonštrukcii detských a zdravotníckych zariadení v Maďarsku sa používajú ekologické podlahové dosky. Odborníci si všimli jeden trik, ktorý sa používa na vytvorenie ilúzie veľkého sortimentu. Rovnaké parkety sú vyrobené z rôznych druhov dreva, čo umožňuje vydávať ich za nové kolekcie.

  Skromná ponuka vzorov zužuje výber pre spotrebiteľa, takže nie všetci ruskí majitelia domov si vyberú vysoko kvalitné maďarské dosky.

  Výhody

  • Drevných zdrojov je tu dostatok;
  • šetrnosť k životnému prostrediu a bezpečnosť;
  • vysoká kvalita;
  • prijateľné ceny.

  Nevýhody

  • skromná ponuka kolekcií.

  Upofloor-Kare
 • a
 • Hodnotenie: 4.4

  Upofloor-Kare<li></div><p>a“ src=“/wp-content/uploads/2023/05/57316666194111-7117.jpg“ height=“420″ title=“Upofloor-Kare</p><li>a“><p>Fínska spoločnosť Upofloor-Kare pôsobí na trhu podlahových krytín od roku 2000</p><li>a. Vznikla zlúčením dvoch firiem Upoflor a Karelia. Od roku 2008 existuje v Rusku pobočka pod značkou Focus Wood. V roku 2012 sa výrobca stal súčasťou skupiny Kahrs Group. Spotrebiteľovi sa ponúka prémiová parketová podlaha (Kare<li>a, Upofloor) a rozpočtové série (Focus Wood, Woodpecker, Polarwood). Odborníci vyzdvihujú záväzok výrobcu k výrobkom šetrným k životnému prostrediu. Všetky spoločnosti používajú prísny kontrolný systém, ktorý testuje hotový výrobok z hľadiska jeho použiteľnosti a neškodnosti pre človeka.<p>Používatelia si značku pochvaľujú pre jej širokú ponuku parkiet. Výskyt geometrických nepravidelností sa vyskytuje len u Slovenskách výrobkov.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>široký výber;</li><li>vysokokvalitný náter;</li><li>spoľahlivý uzamykací systém.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>rozmery Slovenskách výrobkov nie sú presné.</li></ul><h2>Najlepší výrobcovia cenovo dostupných drevených podláh</h2><p>V ekonomickej triede domáce značky vážne konkurujú európskym a čínskym spoločnostiam. Vďaka špičkovému vybaveniu a vlastným surovinám sa nám darí udržiavať ceny podlahových krytín na rozumnej úrovni. Tu je niekoľko lídrov v rozpočtovom sektore.</p><h3>Magnum</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=Magnum

  Výrobky českej spoločnosti Magnum sú považované za najlepšie parkety v rozpočtovom segmente. Mladá spoločnosť, ktorá si rýchlo získala obľubu u európskych spotrebiteľov. Vďaka úspešnej kombinácii kvality a cenovej dostupnosti si túto podlahu vysoko cenia ruskí majitelia domov. Značka je víťazom v našom rebríčku. Odborníci vysvetľujú jedinečnosť parkiet pomocou tenkých lamiel, ktoré robia dosku viacvrstvovou. Výrobca sa snaží neustále rozširovať svoj sortiment, pričom si zachováva vysokú kvalitu svojich výrobkov. Vďaka špičkovej technológii výroby môže konkurovať známym značkám.

  Používatelia si všímajú nielen cenovú dostupnosť a dobrú kvalitu podlahy, ale aj ekologickosť. Životnosť je až 25 rokov.

  Výhody

  • vysoká kvalita;
  • Jedinečný dizajn s viacerými pásmi;
  • široký sortiment;
  • šetrnosť k životnému prostrediu.

  Nevýhody

  • nie sú zistené.

  Amber Wood

  Hodnotenie: 4.7

  Amber Wood

  Jedným z najlepších Slovenskách výrobcov drevených podláh je spoločnosť Amber Wood. Spoločnosť pôsobí v Primorskom regióne, ktorý je bohatý na kvalitné drevo (dub, jaseň). Spoločnosť vybavila svoje dielne najmodernejším zariadením, vďaka čomu sa jej darí udržiavať prijateľnú cenu výrobkov. Podlahová doska sa v meniacej sa klíme cíti skvele. Hlavným zameraním spoločnosti je výroba podlahových krytín pre domy, byty a kancelárie. Značka je na druhom mieste v rebríčku, t. j. . životnosť (10 rokov) je kratšia ako u víťaza.

  Ruskí spotrebitelia oceňujú neškodnosť parkiet, túto skutočnosť potvrdzujú aj štátne zdravotnícke inštitúcie.

  Výhody

  • dobrá príprava dreva;
  • ekologickosť svojich výrobkov;
  • Spoľahlivý uzamykací systém AMBERLOCK.

  Chyby

  • skromný rozsah;
  • krátkodobý povlak.

  Bar
 • nek
 • Hodnotenie: 4.7

  Bar<li></div><p>nek“ src=“/wp-content/uploads/2023/05/39516666194121-7217.jpg“ height=“430″ title=“Bar</p><li>nek“><p>Poľská značka Bar</p><li>nek. Spoločnosť dodáva na stavebný trh prémiové parkety za dostupné ceny. Na dosiahnutie tejto kombinácie sa mnohé dreviny získavajú z vlastných lesov. Sortiment zahŕňa parkety z exotických afrických, indonézskych a latinskoamerických drevín. Výrobca vynakladá veľké úsilie na to, aby bola podlaha ekologická. Bezpečnosť parkiet potvrdila organizácia Forest Stewardship Council a výrobca získal certifikáty Emissions Dans L’air Interieur a CE.<p>Značka sa zaslúžene dostáva na vysoké priečky. Medzi nevýhody patria tuhé zámky, takže vysokokvalitnú inštaláciu môžu vykonávať profesionálni finišéri.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>veľký sortiment;</li><li>bezpečnosť;</li><li>Vysoko kvalitné suroviny.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>pevné zámky.</li></ul><h3><p>arquet Prime</h3><p>Hodnotenie: 4.6</p><div style=Parket Prime

  Nemecko-turecký výrobca Parquet Prime má široké pokrytie trhu. V katalógu spoločnosti nájdete cenovo výhodnú kolekciu klasických druhov dreva (dub, buk, orech, javor), ako aj špičkové výrobky z drevín sapelli, duchess, iroko atď. . Ale aj tie najlacnejšie typy parkiet sú bez nevýhod, ako sú uzly a triesky. Pokiaľ ide o druhy podlahových dosiek, spoločnosť vyrába dvojvrstvové a trojvrstvové vyhotovenia. Na rýchlu montáž používame uzamykací systém PRIME-lock. Povrchová úprava je k dispozícii v niekoľkých variantoch, ako napríklad kartáčovaná alebo ručne škrabaná imitácia.

  Používatelia vo svojich recenziách potvrdzujú vysokú kvalitu podlahy. Iba vysoká cena neumožnila značke stúpnuť vyššie v našom hodnotení.

  Výhody

  • Starostlivé triedenie dreva;
  • dlhá životnosť;
  • povlak odolný voči vlhkosti.

  nevýhody

  • vysoká cena.

  Goodwin

  Hodnotenie: 4.5

  Goodwin

  Značka Goodwin je nemecko-čínska výrobná spoločnosť, ktorá je súčasťou veľkej skupiny Parketoff Group. Zákazníkom ponúkame jednovrstvové parkety za prijateľnú cenu. Výrobky sú bezpečné pre ľudské zdravie, čo potvrdzujú medzinárodné certifikáty. Charakteristickým znakom parkiet je použitie zámkových systémov s plávajúcim perom a drážkou Va

 • nge-5G alebo zámky Unic
 • c. Používatelia nebudú mať žiadne problémy s inštaláciou. Zjednodušuje montáž a voskovanie obvodu dosky. Okrem toho zabraňuje deformácii alebo hnilobe dreva.

  Odborníci vyzdvihujú jeho jedinečné dekoratívne vlastnosti. Použitie jednopásovej podlahy opticky zväčší veľkosť miestnosti. Nevýhodou je výskyt trhlín v doskách.

  Výhody

  • nízka cena;
  • bezpečnosť parkiet;
  • jednoduchá montáž.

  nevýhody

  • Praskliny v doskách v priebehu času.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: