Ako zriediť epoxidové lepidlo: proporcie

Veľmi často v každodennom živote a výrobe vyžaduje prostriedky na lepiace materiály. Epoxidové lepidlo sa vzťahuje na najpoužívanejšie typy lepidiel a má veľa výhod. Ale ako akékoľvek prostriedky má epoxidové lepidlo vlastné vlastnosti, ktoré ovplyvňujú konečný výsledok.

Zvláštnosť

Pred pokračovaním na lepenie povrchov je potrebné vysporiadať sa s zložením tohto lepidla, princípov jej pôsobenia a rozsahu pôsobnosti.

Čo je epoxidové lepidlo? Odpoveď na túto otázku leží v názve lepidla. Jej bázou je epoxidová živica, ktorá je typ syntetických živíc a vlastní univerzálne spotrebiteľské vlastnosti.

Na vytvrdzovaciu živicu sa vyžaduje určitá teplota. Pre epoxidovú živicu je v rozsahu od -10 do +200 stupňov. Výber teploty závisí od typu kompozície. V závislosti od toho, ktorá teplota sa uskutoční reakcia, epoxidové živice budú rozdelené do studených a teplých typov vytvrdzovania. Studené druhy sa používa na neeparečné úpravné materiály a typy horúcich sú potrebné pre materiály odohrajúce nielen vysokú teplotu, ale aj vplyv aktívnych chemikálií.

Typ vytvrdzovania za studena je najčastejšie používaný na lepidlo materiálov doma, a aplikované aj v malých priemysle. Pre veľké priemyselné podniky je najprijateľnejší typ vytvrdzovania za tepla. Lietadlá, strojárstvo, elektrické zariadenia, rádioelektronika, stavba lodí a iné priemyselné sféry používajú epoxidové živice v zložení lepidla.

Okrem epoxidovej živice, lepidlo zahŕňa tužidlo, bez neho je proces polymerizácie nemožný. Je to tužidlo, zvýšenie reakcie s epoxidovou živicou, pomáha jej zmraziť a nie roztaviť.

V predaji živice a tužidlo sú v rôznych fľaštičkách, pre lepiace dátové komponenty budú musieť chovať v požadovanom pomere. Obe zložky sa týkajú polymérov, ktoré majú malú molekulovú hmotnosť, pri interakcii, jednoduché molekuly sa spoja, čo vedie k veľkej molekule polyméru (s plným zmrazením).

Na urýchlenie procesu polymerizácie môžete zvýšiť teplotu a zvýšiť množstvo tužidla, a spomaliť reakciu, aby ste urobili presne opak, znížil teplotu a znížili množstvo tužidla.

Univerzálne zloženie epoxidového lepidla sa vyznačuje vysokým stupňom adhézie, Môžu byť prilepené na takmer akékoľvek materiály: kov, guma, sklo, plastové, drevené, hlavné veci – v požadovanom pomere na pripojenie živice a tužidla. Po úplnom odmietnutí, povrch spracovaný touto kompozíciou môže byť predmetom akéhokoľvek spracovania: brúsenie, rezanie, vŕtanie a iné druhy práce sa môžu vykonávať bez deformácie materiálu.

Ako sa chovať?

Chov lepidla vyžaduje maximálnu opatrnosť, takže je lepšie pripraviť všetky potrebné nástroje a nástroje na ochranu vopred.

Na ochranu kože a dýchacích ciest budú potrebné gumové rukavice a maska, pretože obe zložky sú extrémne toxické látky. Vyžadujú sa kapacity na chov komponentov a palice na ich miešanie. Okrem toho, miestnosť, v ktorej sa práca stane, by mala byť dobre vetraná.

V závislosti od kompozície môže epoxidovať rôzne zlúčeniny na tuhosti. Pre mäkkú elastickú spojku sa vyrába jeden typ kompozície a pre tuhé úplne odlišné. Preto na získanie komponentov a varí lepidlo zloženie, prísne dodržiavanie proporcionality špecifikovanej výrobcom.

Zvyčajne sú pokyny pripojené k fľašiam so živicou a tvrdidlom, v ktorom je vždy indikované, ako správne premiešať komponenty a dodržiavanie proporcionality chovu. Na prípravu lepiacej kompozície sú zložky potrebné 10: 1 – na 10 častí živice je 1 časť tvrdidla.

Ale dnes sa vyrábajú rôznymi kompozíciami, ktoré nie sú vždy potrebné na riedenie týmto spôsobom, niekedy na prípravu adhéznej kompozície, je potrebné zmiešať živicu a tužidlo v inom pomere.

Proporcionalita chovu závisí od konkrétneho výrobcu. V jednom prípade môže byť pomer 10: 4, v ďalšom – 10: 6 a v treťom na dosiahnutie požadovanej konzistencie, musíte zriediť 4 časti tvrdidla v 6 častiach živice. Proporcionalita zriedenia závisí nielen na konkrétnom výrobcovi, ale aj v deň živice a tužidla, podmienky skladovania, teploty okolia a, samozrejme, od kvality oboch produktov.

Predtým, aby sa nevykonali chybu s počtom pridaných komponentov, výrobcovia vyrábajú injekčné liekovky s ochrannými liekovkami, ale dnes nie sú žiadne rozdelenie injekčných liekoviek, takže miešanie zložiek môže byť vykonané pomocou rôznych agentov poruchy.

Pre malé množstvo môžete použiť starú tyč z rukoväte. Pred použitím sa dôkladne umyje a aplikuje na povrch značky v rovnakých intervaloch.

Množstvo komponentu môžete merať pomocou pohodlnejšieho nástroja – injekčnej striekačky. Už má známky, nemusíte ich kresliť, a sú oveľa presnejšie ako vlastné na tyči. Aby ste naplnili tvrdidlo v injekčnej striekačke, stačí odstrániť ihlu a stiahnuť ju cez piest, a budete musieť dať do neho trochu iným spôsobom, pretože to nebude otáčať cez nos – má tiež konzistenciu viskózny. V injekčnej striekačke musíte odstrániť ihlu, odstrániť piest a zavrieť výtok a len potom, čo naleje živicu cez vrchol.

Aby ste riadne dispergovali epoxid, musíte pripraviť každý komponent, ktorý sa má pripraviť na chov. Meraná odroda viskóznej živice sa pridá do nádoby a dôkladne premieša. Niekedy je epoxidová živica veľmi tvrdá, takže sa môže zahrievať vo vodnom kúpeli, aby sa uľahčil tento proces, 50-60 stupňov je dosť. Treba však zapamätať si, že zvýšenie teploty nielen uľahčuje miešanie, ale tiež urýchľuje proces polymerizácie – len zvýšite teplotu zmesi na 10?C a reakcia sa urýchľuje 2-3 krát.

Po príprave musia byť komponenty pripojené a premiešajte čistú kapacitu, ale nie je veľmi energické, aby to urobilo, inak nie je zabrániť vzhľadu bublín. Ich prítomnosť v lepte môže pokaziť vzhľad naliatol predmetov, ak sa zloženie používa ako výplň.

Pre jednoduché lepené povrchy, počet bublín nezáleží. Ak sa do kompozície pridávajú farbivá, je lepšie ich použiť v suchej forme, pretože vlhkosť aj v minimálnom počte nepriaznivo ovplyvňuje adhéznu kompozíciu.

Pripravená kompozícia sa vyznačuje tekutou konzistenciou počas prvých minút, ale po 10-15 minútach začne rýchlo silné, a po 30 minútach vytvrdne. Ak chcete predĺžiť čas práce s kompozíciou, môžete použiť tento prostriedok ako acetón – zvýši platnosť lepidla na 1 hodinu. Na to je potrebné rozpustiť iba 1 časť tejto látky v zložení s podielom 10: 1: 1.

Ako použiť?

Urobte trochu správne pripraviť, musíte využiť viac. Lepidlo môže byť použité ako konektor povrchov a ako vyplniť pripravené formy.

Pre dlhodobé spojovacie materiály existujú všeobecné pravidlá prípravy:

  • Mechanické čistenie povrchu materiálov pred znečistením;
  • Odmasťovanie pripravených miest lepenia z olejových chodníkov, bude vyhovovať rozpúšťadlu, acetónu alebo čistiacemu prostriedku;
  • Povrchy s leskmi sú spracované pomocou brúsneho papiera alebo brúsneho kruhu.

Pre jednoduché lepenie sa kompozícia aplikuje na jednu zo strán, potom, čo sú obe plôch pevne stlačené na seba. Ako upevňovače, môžete použiť trvanlivé lano, prehľad, svorky alebo náklad. Vypísané zvyšky lepidla sa odstránia suchou handričkou alebo vložkou. V pevnej polohe by mali byť lepené materiály najmenej 24 hodín, zatiaľ čo proces primárneho polymerizácie ide, potom, čo sa odstránia pomocné upevňovacie prvky, a lepiaci produkt sa ponechá na úplné sušenie počas 7 dní.

Pri použití špeciálnych foriem výplní sú pripravené inak. Spodné a bočné steny sú liečené tukami. Po mazaní sa hotová kompozícia naleje do formy a odoláva ho na úplné vytvrdzovanie. Na zvýšenie rýchlosti polymerizácie po 3-hodinovom tvare expozície pri teplote miestnosti sa posiela na vykurovanie na horúcu skriňu. Ak formulár nie je vystavený teplu, potom proces úplného vytvrdzovania môže trvať až 7 dní.

Tipy

Pri príprave kompozície, ako aj keď sa aplikuje na povrch alebo vyplniť touto farbou lepidla, existujú univerzálne tipy, ktoré pomôžu dosiahnuť lepšie lepenie.

Pri príprave kompozície je lepšie používať riad a pomocné nástroje, zbytočné pre budúce použitie. Prebytok z takejto kompozície je takmer nemožné, takže všetky použité nádrže a nástroje na miešanie pôjdu do emisií.

Vyplnenie tvaru sa musí vykonať v etapách, najmä ak sa plánuje, aby sa hrúbka vrstvy viac ako 2 mm. Po polymerizácii prvého povlaku sa nasledujúca časť naplní len po vytvrdzovaní vrstvy, ale s lepiacim povrchom.

Pre veľké zväzky je lepšie kúpiť špeciálne kompozície, Nie je vystavené prehriatiu. Pri zmiešaní veľkého počtu bežných lepidiel je riziko požiaru. Preto pre vašu vlastnú bezpečnosť je potrebné vypočítať požadovaný objem zmesi vopred a kúpiť lepidlo, vypočítané špeciálne pre tento objem.

Ako vytvoriť správne epoxidové lepidlo, pozrite sa na nasledujúce video.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: