Čo je to samonosný a ako ho používať?

Nikto nie je imunní z núdzových situácií. Preto je lepšie byť pripravení na ne, pomôže sa byť zmätení v kritickom momente, pomôcť sami a blízkym. Každý bude užitočný na to, aby ste to oznámili – čo je samo-podporujúci a ako ho používať.

Čo to je?

Self-podporovateľ je špeciálna adaptácia schopná poskytnúť osobe individuálnej ochrane dýchacích ciest a vízie (Sizod) počas evakuácie v núdzovom prostredí z akejkoľvek budovy, či už ide o bytový stavby, inštitúcia alebo výrobná miestnosť. Špecialisti služby požiarnej oddelení opakovane pripomínajú, že v ohni, osoba zomrie alebo dostávajú vážne zdravotné problémy práve z dôvodu spaľovacích výrobkov, ktoré sú toxické. Preto je tak dôležité chrániť sa v prvých minútach, mať čas evakuovať alebo v extrémnych prípadoch – vydržať pred záchranným príchodom.

Pravidlá požiarneho režimu Ruskej federácie predpisov a inštitúcií, ktoré sa nachádzajú vo výškových budovách, majú osobné ochranné prostriedky pre všetkých zamestnancov. Medzi takéto agentúry patria hotelové komplexy, domy pre zdravotne postihnutých, stravovacie školy pre starších, kultúrnych a športových zariadení.

Takéto súpravy môžu a dokonca potrebujú kúpiť na osobné použitie, Vzhľadom k tomu, ako prax ukazujú, požiare vznikajú v obytných budovách, netesnosti plynu, keď ľudia potrebujú opustiť miesto na katastrofy, a cesty sú už odrezané s otráveným vzduchom. Tu v týchto situáciách pomôže samosnímač.

Samotné zariadenie obsahuje nasledujúce položky:

 • Kapota, ktorá nie je hrozné vysoké teploty;
 • Mixér, v ktorom je dýchací ventil;
 • Filtračná kazeta alebo kyslík valec;
 • Úložný priestor.

Existujú modely, ktoré môžu byť vybavené kapse, ktorý chráni telo. Preto existuje šanca opustiť budovu bez toho, aby bolo dotknuté zdravie, ak sa všetko robí rýchlo a postupujte podľa pokynov.

V takýchto situáciách je dôležité nepodľahnúť panike, jasne, rýchlo a čo najskôr – dať na prostriedky ochrany a podľa potreby.

technické údaje

Pri používaní tohto zariadenia je potrebné vziať do úvahy, že jeho prevádzka nie je neobmedzená, Najčastejšie sa životnosť v extrémnych podmienkach neprekročí pol hodiny. Je to počas tejto doby musíte mať čas na opustenie nebezpečnej zóny. Existujú modely, ktorých čas je menší. To všetko je indikované inštrukciami – musíte si ho prečítať vopred, A zároveň sa dozviete, ako používať prostriedky, pretože počas núdze nebude pre takéto manipulácie.

Hood má jasnú farbu, ktorá umožňuje záchranárom navigovať aj so zlou viditeľnosťou a všimnite si osobu, ktorá potrebuje pomoc.

Všetky výrobky nevyhnutne sú v súlade s GOST, podľa ktorého sú parametre, musia byť dodržiavané výrobcami takýchto zariadení.

Tie obsahujú:

 • Nástroj musí obsahovať všetky potrebné prvky (kapucňou, poloaku, filtračnú kazetu alebo kyslíkový valec, tašku na skladovanie);
 • Čas ochrany, ktorý poskytuje zariadenie na všeobecné účely, by nemalo byť kratšie ako 15 minút a osobitné účely sú najmenej 25 minút;
 • Čas, počas ktorého možno samostatnú podporu, nie je vyššia ako 1 minúta;
 • Obsah oxidu uhličitého by nemal presiahnuť viac ako 3%;
 • Užívateľ musí pokojne prenášať teplotu, ktorá je vytvorená vo vnútri masky;
 • neprijateľne prebytok hmotnosti (zvyčajne do 2 kilogramov);
 • Je potrebné, aby bol výrobok spoľahlivo, vstúpil k rôznym vonkajším vplyvom;
 • Kapota oceňuje tesnosť a pohodlie pre používateľa;
 • Predpoklad – ľahko použiteľný.

Čas použiteľnosti takýchto zariadení nepresahuje 5 rokov. Po tomto období musia byť zneužité nevyužité výrobky. Preto pri nákupe takýchto zariadení potrebujete venovať pozornosť dátumu výroby. Koniec koncov, niekedy život človeka môže závisieť od toho.

Preskúmanie druhov

Self-priaznivci sú rôzne druhy, a pred zakúpením takéhoto produktu, musíte pochopiť, čo sa líšia.

Podľa zásady činnosti

Produkty na ochranu dýchacích ciest sú izolačné a filtrovanie.

 • V izolaci neprenikne vzduchom zvonku. Kyslík alebo stlačený vzduch z balóna sa dodáva do plynovej maskosti. Kyslíkový prístroj je navrhnutý tak, aby bola respiračná zmes nasýtená kyslíkom, prechádza cez náplň a vstupuje do dýchacích orgánov. Air cirkuluje vnútri. Zariadenie s kyslíkovým valcom obsahuje zásoby vzduchu v nádrži a vzduchové výdych v prostredí.

Možnosti izolácie sú potrebné, keď kyslík chýba vo vzduchu a nie je možné dýchať.

 • Filtrovanie Masky Funkcia s vzduchom prichádzajúcim z prostredia. Vzduch prechádza cez filter. Špeciálna adsorbent neutralizuje škodlivé páry. A v dýchacích orgánoch sa vzduch padá. Takýto samo-podporu je zvyčajne malý, čo ho robí pohodlným. Ale táto prenosná univerzálna jednotka môže byť použitá len vtedy, keď obsah kyslíka nespadá pod 17%. V iných prípadoch sa už vyžaduje priemyselná plynová maska.

Podľa miesta určenia

Všetky zariadenia pre túto funkciu sú rozdelené do 2 skupín.

 • Všeobecný účel. Individuálny samo-podporu je ľahko odvolanie, každý dospelý môže s ním vyrovnať. Takéto zariadenie je relevantné, keď budova naplnená dymom musí odísť v čo najkratšom čase. Je účinný 20 minút.

 • Špeciálny účel. Takéto nástroje platia personál inštitúcie. Zvyčajne sa nachádzajú v samostatných boxoch, o ktorých by mal každý zamestnanec vedieť. Čas účinného účinku dosahuje pol hodiny a líši sa na základe parametrov modelu.

Populárne výrobcovia

Rusko má dostatok podnikov, ktoré vyrábajú všetky druhy finančných prostriedkov, ktoré sa používajú v rôznych katastrofách a núdzových situáciách. Nižšie sú niektoré z nich.

 • JSC Arti-Zavod, Nachádza sa v Tambove je lídrom pri výrobe osobnej ochrany dýchacích ciest. V rozsahu podnikov – Self-backs pre požiare, plynové masky na ochranu zamestnancov špeciálnych divízií, filtrovanie obetí, filtračných boxov pre priemyselné plynové masky a respirátory kazety.

 • LLC „Breeze Kama“ (g. Vladimir) vyrába širokú škálu zariadení. Ak hovoríme konkrétne o sebestační, potom sú to modely „Braz-3401 GDZK“ a „Braz-3402 GDZK“, ako aj samo-podporné filtrovanie „Minispas“.

 • Jsc „sorbet“ (g. Permian). Táto spoločnosť tiež ponúka obrovské množstvo prostriedkov schopných čistiť znečisteného vzduchu. Aj v jeho arzenále, agregátoch rôznych modifikácií.

 • CPB „ochrana“ (g. Omsk). Spolu s požiarnou technikou produkuje rôzne možnosti podpory. Medzi nimi, antikaz-self-suppser „Phoenix“, sada výroby plynu GZDK, plynová maska ​​občianska gp-7.

Ale kúpiť individuálny obranný nástroj, nie je potrebné poznať všetky mená podnikov, ktoré ich uvoľňujú. Stačí vedieť, čo je potrebné prostriedky, a navštíviť špecializovaný obchod, kde predávajúci poskytne potrebné rady, alebo nájsť špecializované miesta na predaj týchto fondov.

Napríklad populárny model SIP-1M možno nájsť v internetových obchodoch, ktoré sú sprostredkovatelia, ale zároveň zaručujú kvalitu tovaru a podrobne opisujú o všetkých jej vlastnostiach.

Ako si vybrať?

Vybrať si presne súpravu, ktorá potrebuje určité faktory, aby sa zohľadnili.

 • Ak je možnosť požiaru, Potom môžete urobiť s filtračným zariadením. Bude stačiť, aby ste ich mohli použiť a rýchlo opustiť miestnosť a zároveň poskytuje príslušné služby.
 • Ak hovoríme o veľkom priemyselnom podniku, Tam, kde existuje riziko vstupu jedovatých častíc do atmosféry, je lepšie kúpiť izolačný self-podporovateľ.
 • Mali by ste tiež vziať do úvahy zápisnicu, počas ktorej môžete použiť zariadenia, ktoré chránia respiračné orgány. Izolačné možnosti poskytujú ochranu od 20 do 45 minút. Ale filtračné zariadenia sú schopné slúžiť od 15 -30 minút.
 • Treba mať na pamäti, že je potrebné nájsť správne miesto na uloženie zariadenia, Vzhľadom k tomu, že v rozpore s podmienkami skladovania môže byť zariadenie zakázané a v najkritickejšom momente môže mať za následok, a to je už hrozba života.
 • Pre niektoré, cena môže mať tiež. Tu je potrebné vziať do úvahy, že filtračné zariadenia budú stáť oveľa lacnejšie ako izolačné inštancie.

Aby ste sa uľahčili rozhodnúť o voľbe, musíte vedieť, aké sú rôzne návrhy iné.

 • GDZK Self-backs Chráňte dýchacie orgány počas vzniku zamerania zapaľovania z škodlivých výparov a plynov. Zariadenie má ohňovzdorný viečko, prezeranie okna, poloašdro, výdychový ventil, filtračná skrinka. Dlhé kučery, brady a okuliare nezasahujú do tohto zariadenia. Čas ochrany je približne 35 minút, pri otvorených podmienkach plameňa – 5 sekúnd. Cena je asi 3 tisíc. trieť.

 • Self-plášťa „šanca“ považované za pomerne účinné. Jednoduchý systém upevnenia masky vám umožňuje vyrovnať sa s jej uvedenie na odpočítavanie sekúnd, čo je obzvlášť cenné v núdzových podmienkach. Dve filtre poskytujú dobré očistenie vzduchu, chytľavá žltá farba kapoty robí zariadenie viditeľné aj so silným dymom. Čas ochrany je pol hodiny. Náklady, v závislosti od úprav a ďalších funkcií sa môžu líšiť od 2400 do 2900 rubľov.

 • Fenix ​​Self-priaznivci. Chráňte pri emisiách jedovatých výparov s katastrofami spôsobenými človekom. Zariadenie sa skladá z masky, filtra, nosovej svorky, času ochrany od 20 do 30 minút. Náklady sú 1600-1800 rubľov.

Ako používať a skladovať?

S každej katastrofy a dokonca obyčajných požiarov, ľudia zomierajú alebo dostanú zranenia len z dôvodu, že nemali na ruke ochranné zariadenie. A aj keď sú takéto zariadenia k dispozícii a ležia v prípade núdze, musíte študovať pravidlá pre použitie vopred. Ak to chcete urobiť, aspoň si prečítajte pokyny. Koniec koncov, v stave paniky, nie každý človek schopný jasne a jasne myslieť, najmä ženy a deti môžu byť panike. Základné vedomosti budú preto užitočné pre každého.

Skôr ako potrebujete odstrániť masku z utesneného balenia. Vloženie rúk do otvoru, musíte ho natiahnuť, a potom rýchlo a jemne dať na hlavu, aby bol filter umiestnený oproti nosa a ústam. Skontrolujte hustoty kapoty na hlavu. V prípade potreby ho môžete nastaviť so špeciálnou žuvačkou.

To všetko je potrebné urobiť rýchlo a jasne. Čím rýchlejšie bude schopný vyrovnať sa s vzrušením, tým ľahšie bude dať sadu a skôr opustiť ohrozenie nebezpečenstva.

Ak hovoríme o podnikoch, potom Skladujte všetky prostriedky na ochranu v špeciálnych kontajneroch. Musia byť blízko evakuačných výstupov. Každý zamestnanec by mal vedieť, kde sa kabinet nachádza so špeciálnym označením, kde sa nachádza plynová maska ​​alebo ochranná maska. Pri každom podniku musia byť cvičenia držať, na ktorom je popísané, kde je ochranné prostriedky uložené a ako ich používať. Ignorovať tieto udalosti. Zamestnanci pracujúci v miestach hromadnej akumulácie ľudí by nemali klásť len na prostriedky ochrany a rýchlo opustiť budovu, ale vždy, keď je to možné, pomôcť návštevníkom dostať sa k výstupu.

Pokiaľ ide o domáce skladovanie, po zakúpení, môžete sa oboznámiť s pokynmi, pravidlami pre použitie, ale nie je možné porušiť tesnosť obalu. Nástroj musí byť uložený na suchom mieste, samostatnom skrinke, neprístupnej pre malé deti. Ale toto by malo byť také miesto, ktoré určite pamätá na dospelých a môže ľahko dostať seba-povrchovo aktívnu látku v pravom okamihu. Nemalo by to byť podkrovie, suterén alebo skladovanie, uzavreté veci. Self-podporovateľ nie je predmetom, ktorý si môžete odstrániť do ďalekej police a zabudnúť na to, kde je, pretože akákoľvek núdzová situácia prichádza náhle, a nikto z neho nie je poistený. A ako úspešné bez poškodenia zdravia a hrozba života sa bude môcť vyrovnať s ním, záleží len na tom, ako budeme pripravení na núdzové situácie.

V ďalšom videu nájdete prehľad bane izolačné SSS-T Samostatne.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár