Prírodné sušenie dreva

Drevo sa používa ako materiál na konštrukciu, konečnú úpravu, výrobu nábytku a dekoratívnych predmetov. Je ťažké nájsť guľu, v ktorej tento materiál nie je zapojený. Zatiaľ čo drevo by sa malo pred použitím vysušiť. Prírodné sušenie je najjednoduchšie a dlho známe, ale má svoje jemnosti.

Prírodné sušenie dreva

Prírodné sušenie dreva

Prírodné sušenie dreva

Za to, čo je potrebné?

Drevo je schopné absorbovať vodu zo vzduchu, a preto je rozdelená na druh v závislosti od stupňa vlhkosti. Mokrý strom môže byť ľahko ohýbať, ale ťažko zvládnuť. Verzie stupňa vlhkosti:

 • Mokré – 100%, bolo dlhú dobu v priamom kontakte s vodou;
 • Pegoval – 50-100%;
 • Vzduchové suché – 15-20%, dlhé lakované vonku;
 • Vnútorné suché – 8-12%;
 • Absolútne suché – 0%.

Prírodné sušenie dreva umožňuje odstrániť vlhkosť z materiálu. To môže znížiť veľkosť a objem dreva. Berie do úvahy pri príspevku na šírku a hrúbku. Dĺžka materiálu je mierne znížená, takže tento parameter sa zvyčajne zanedbáva.

Prírodné sušenie dreva

Prírodné sušenie dreva

Na výrobu nábytku je vlhkosť materiálu prípustná do 8-10%, na výstavbu – 10-18%. Výroba využíva viac suchých medzier s indikátorom 1-3,5%. Je potrebné, aby výrobok nebol rád po výrobe. Vlastnosti atmosférického sušenia stromu:

 • zabraňuje tvorbe húb a biologického poškodenia;
 • Strom nie je deformovaný, ak suší;
 • Zvýšia sa životnosť;
 • Vhodné na drevo akéhokoľvek plemena;
 • trvá dosť času.

Prírodné drevené sušenie relatívne nie je nepríjemné. Mechanizmy môžu byť stále potrebné na ležanie dreva. Poskytuje sa však manuálna metóda.

V mnohých ohľadoch, voľba závisí od počtu reziva. Ak sú tyče trochu, sú celkom jednoduché, aby ste položili správny spôsob, alebo spolu s asistentom.

Prírodné sušenie dreva

Prírodné sušenie dreva

Klady a zápory

Atmosférické sušenie sa používa mnoho rokov. Zvláštnosťou spôsobu je, že je možné realizovať doma bez dodatočných zariadení. Hlavné výhody:

 • Nemusíte stráviť financie na palivo a elektrinu;
 • Nemusíte vybudovať extra priestor na sušenie;
 • Metóda neznamená použitie drahé vybavenie, znamená to, že s ním nemusíte pracovať;
 • Nie je potrebné ďalšie personálne alebo pracovné náklady.

Prírodné sušenie dreva

Prírodné sušenie dreva

Nevýhodou sušenia atmosféry možno považovať za trvanie procesu. Ak chcete, aby strom do požadovaného stavu, môže byť potrebný rok a ešte viac. Presný čas závisí od charakteristík materiálu, podmienky sušenia, ročného obdobia a počasia. Je tiež dôležité jasne dodržiavať technológiu.

Ak je sušenie, je nesprávny, zahreje sa externe, ale nie vo vnútri. V tomto prípade je riziko závažných deformácií príliš veľké.

Vyžaduje sa tiež samostatná miestnosť pre dlhodobé skladovanie. Nemali by byť hmyz, ktorý môže poškodiť drevo.

Prírodné sušenie dreva

Prírodné sušenie dreva

Metódy znášky

Prírodné sušenie dreva vyžaduje určitú prípravu materiálu. Zvyšok zostane len čaká. Úspech celého sušenia závisí od spôsobu kladenia dreva. Stojí za to zvážiť túto otázku ako starostlivo.

Zvyčajne je strom uložený v zásobníkoch. Čas, jednotnosť a kvalita sušenia závisí od pokládky. Mali by ste experimentovať, pravidelne zmeniť jednotlivé prvky zásobníka. Tým sa uskutoční dokonalá možnosť pre konkrétne podmienky. Štýlové funkcie:

 • Veľkosť zásobníka priamo závisí od klimatickej zóny;
 • Z nasleduje špeciálna základňa, mala by byť pomerne silná, bude to možné zabrániť chybám v procese sušenia;
 • Podpery rámovej bázy sú vyrobené vo forme prenosných pyramíd z betónu, ako alternatíva sa používa drevená bunka s priečnymi lúčmi 60×60 cm.

Prírodné sušenie dreva

Prírodné sušenie dreva

EPAUMES Z BRUSEV. Maximálna hrúbka by nemala prekročiť 10-12 cm. V stohu môže byť drevo jedného plemena a veľkosti. Najnovšie dosky sú naskladané vodorovne, s zarážkou, na plaču alebo okraji. Musia byť oddelené priečnymi tesneniami.

Úloha tohto môže hrať regály vyrobené zo suchého dreva s veľkosťou 2,5 x 4 cm. Ak je zásobník širší, potom sa stred dostane príliš pomaly. Tento výsledok je neprijateľný. Šírka SWIFT by sa mala rovnomerne zvýšiť na stred zásobníka. Takže centrálne zarážky budú trikrát viac ako extrémne.

Rozmery stohov závisia výlučne z niekoľkých faktorov: pohľad, spôsob, ktorým sa umiestnia, veľkosť barov. S manuálnou výškou muriva nepresahuje 4-5 m a pri používaní strojov – 7-8 m.

Stojí za to zvážiť veľkosť skladovacieho miesta. Takže by malo byť možné zabezpečiť ochranu koncových častí a vybaviť baldachýn.

Prírodné sušenie dreva

Prírodné sušenie dreva

Technológia procesu sušenia

Prírodné sušenie sa nazýva aj atmosférický. Je to spôsobené tým, že doska vleky vonku. Proces nepotrebuje žiadne zariadenia a technologické riešenia. Zvlášť úspešné doma sušenie malé množstvo materiálov vyrobených v lete.

Ak sa ako pôvodná surovina používa hrebeň, povlak nie je odstránený. Natoľko. Na okrajoch je pás Cortex približne 10 cm hrubý.

Atmosférické sušenie je obzvlášť dôležité pre breza, Linden, Aspen a iné tvrdé drevo. Takýto prístup zaručuje absenciu trhlín.

Zúrivé časti reziva sú niekedy pokryté olejom. Alternatívne môžete tieto časti jednoducho stlačiť. To poskytuje dodatočnú ochranu. Požiadavky na miestnosť, v ktorej sa vyrába sušenie:

 • suchosť a vysoko kvalitné vetranie;
 • Prekážka na priame slnečné svetlo – nemali by spadnúť na strom, inak sa vonkajšia časť nadmerne zahreje, zatiaľ čo vnútorná zostáva vlhká, riziko trhlín;
 • Stoh by mal byť zvýšený o 60 cm alebo viac zo zeme, Je tiež dôležité poskytnúť povolenie na cirkuláciu voľného vzduchu.

Prírodné sušenie dreva

Prírodné sušenie dreva

Prírodné vonkajšie sušenie vzduchu sa zvyčajne vykonáva v teplej sezóne. V tomto prípade je drevo držané priamo na Pouliče. Stohy sa umiestnia na substrát pod baldachýnom. Je tiež dôležité zabezpečiť umelé tieňovanie tak, aby slnko nesvieti strom s rovnými lúčmi. Na ulici je tiež dôležité zabezpečiť, aby sa zrážky zo strechy nepadali na materiál.

Sušenie v špeciálnej miestnosti spoľahlivejšie. Môžete ovládať teplotu vzduchu, vetranie a vlhkosť. Ďalšie skladovanie sušeného materiálu v tomto prípade nespôsobí problémy. Drevo sa môže po rezaní sušiť. Trvanie závisí od plemena, veľkosti tyče, podmienky.

Typicky je sušenie sušenie dosť veľké. Toto je hlavný negatívny aspekt takejto techniky. Drevo sa sušia asi 1-3 roky. Ak chcete merať výsledok, používa sa merač vlhkosti zariadenia. Má pomerne nízku cenu.

Keď sú zhodné s technologickými normami, je možné vysušiť strom do stavu, v ktorom je vhodný na stavbu. Ak sa plánuje výroba nábytku alebo iných výrobkov, potom sa obdobie sušenia výrazne zvýši. Domáca technika môže prísť šikovná a v prípadoch, keď je materiál len mokrý kvôli zrážok. Ak sa strom používa na seriózne účely, je potrebný merač vlhkosti. V inom prípade môžete jednoducho zaklopať na materiál: zvonenia zvuk svedčia o suchosti.

Prírodné sušenie dreva

Prírodné sušenie dreva

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár